EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0955

Регламент (ЕС) № 955/2010 на Комисията от 22 октомври 2010 година за изменение на Регламент (ЕО) № 798/2008 по отношение на използването на ваксините срещу нюкасълска болест Текст от значение за ЕИП

OB L 279, 23.10.2010, p. 3–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021; заключение отменено от 32020R0692

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/955/oj

23.10.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 279/3


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 955/2010 НА КОМИСИЯТА

от 22 октомври 2010 година

за изменение на Регламент (ЕО) № 798/2008 по отношение на използването на ваксините срещу нюкасълска болест

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2009/158/ЕО на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно ветеринарно-санитарните изисквания за вътреобщностната търговия и вноса от трети държави на домашни птици и яйца за люпене (1), и поспециално член 25, параграф 1, буква б) и член 26, параграф 2 от нея,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 798/2008 на Комисията от 8 август 2008 г. за установяване на списък от трети страни, територии, зони или подразделения, от които са разрешени вносът и транзитът през Общността на домашни птици и продукти от домашни птици, и относно изискванията за ветеринарно сертифициране (2) се установяват изисквания за ветеринарно сертифициране за посочените стоки. При посочените изисквания се взема предвид фактът дали се изискват допълнителни гаранции или специфични условия поради статуса по отношение на нюкасълската болест в изброените трети страни, територии, зони или подразделения.

(2)

В Регламент (ЕО) № 798/2008 също така се установяват условията за определяне дали дадена трета страна, територия, зона или подразделение следва да се смята за свободна от нюкасълска болест. Един от тези критерии е да не е провеждана ваксинация срещу тази болест с ваксини, които не отговарят на критериите за признати ваксини срещу нюкасълска болест, изложени в част I от приложение VI към посочения регламент. В точка 2 от част II от посоченото приложение са изложени специфичните критерии за ваксините срещу нюкасълска болест, включително за инактивираните ваксини.

(3)

В Ръководството за стандарти за диагностични тестове и ваксини за сухоземни животни на Световната организация за здравеопазване на животните (наричано по-нататък „ръководството на OIE“) са изложени изискванията по отношение на ваксините срещу нюкасълска болест, включително проверките за безвредност на различни етапи от производствения процес.

(4)

С оглед запазването на здравния статус на домашните птици в Съюза и за да се улесни търговията с домашни птици и месо от тях, е целесъобразно при изискванията по отношение на ваксините срещу нюкасълска болест и тяхното използване в трети страни, от които могат да бъдат внасяни домашни птици и месо от тях, да бъдат взети предвид изискванията по отношение на тези ваксини, установени в ръководството на OIE.

(5)

За тази цел общите критерии по отношение на признатите ваксини срещу нюкасълска болест, изложени в част I от приложение VI към Регламент (ЕО) № 798/2008, следва да се позовават на изискванията от ръководството на OIE, като това позоваване следва да бъде динамично, за да се отчетат редовните актуализации на посоченото ръководство предвид напредъка в науката.

(6)

Освен това, предвид техническия напредък, постигнат във връзка с производството на ваксините срещу нюкасълска болест, и по-специално по отношение на техниките на инактивиране, както и предвид установените в ръководството на OIE изисквания, специфичните изисквания относно инактивираните ваксини срещу нюкасълска болест, изложени в точка 2 от част II от приложение VI към Регламент (ЕО) № 798/2008, следва да бъдат заличени.

(7)

Необходимо е да бъдат изменени някои разпореди за месо от домашни птици, изложени в приложение VII към Регламент (ЕО) № 798/2008, както и съответният образец на ветеринарен сертификат за месо от домашни птици (POU), изложен в приложение I, за да се вземат предвид измененията на приложение VI към посочения регламент.

(8)

Следователно Регламент (ЕО) № 798/2008 следва да бъде съответно изменен.

(9)

Целесъобразно е да се определи дата на прилагане на настоящия регламент, за да се съгласува с датата на прилагане на Решение 93/152/ЕИО на Комисията (3), изменено с Решение 2010/633/ЕС (4), с което се въвеждат съответните изменения на критериите по отношение на инактивираните ваксини срещу нюкасълска болест.

(10)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения I, VI и VII към Регламент (ЕО) № 798/2008 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 декември 2010 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 22 октомври 2010 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 74.

(2)  ОВ L 226, 23.8.2008 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 59, 12.3.1993 г., стр. 35.

(4)  Вж. страница 33 от настоящия брой на Официален вестник.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения I, VI и VII към Регламент (ЕО) № 798/2008 се изменят, както следва:

а)

В част 2 от приложение I образецът на ветеринарен сертификат за месо от домашни птици (POU) се заменя със следното:

Образец на ветеринарен сертификат за месо от домашни птици (POU)

Image

Image

Image

Image

б)

Приложение VI се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ VI

(както е посочено в член 12, параграф 1, буква б), член 12, параграф 2, буква в), подточка ii) и член 13, параграф 1, буква а)

КРИТЕРИИ ЗА ПРИЗНАТИ ВАКСИНИ СРЕЩУ НЮКАСЪЛСКА БОЛЕСТ

I.   Общи критерии

1.

Ваксините трябва да отговарят на стандартите, установени в главата от Ръководството за стандарти за диагностични тестове и ваксини за сухоземни животни на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE), посветена на нюкасълската болест.

2.

Ваксините трябва да бъдат регистрирани от компетентните органи на съответната трета страна, преди да бъдат разрешени за разпространение и използване. За тази регистрация компетентните органи на съответната трета страна трябва да разполагат с пълно досие с данните за ефикасността и безвредността на ваксината; за вносните ваксини компетентните органи могат да се осланят на данните, проверени от компетентните органи на страната, в която е произведена ваксината, при условие че тези проверки са били извършени съгласно стандартите на OIE.

3.

Освен това вносът или производството и разпространението на ваксините трябва да бъдат контролирани от компетентните органи на съответната трета страна.

4.

Преди да бъде разрешено разпространението, всяка партида ваксини трябва да бъде проверена от името на компетентните органи за безвредност, по-специално по отношение на тяхната атенуираност или инактивираност и отсъствието на нежелани замърсяващи агенти, както и за ефикасност.

II.   Специфични критерии

Живите атенуирани ваксини срещу нюкасълска болест трябва да бъдат приготвени от щам на вируса на нюкасълска болест, чиято изходна култура е била подложена на тест, който е показал интрацеребрален патогенен индекс (ИЦПИ):

а)

по-малък от 0,4, ако по време на теста ИЦПИ всяка птица е получила не по-малко от 107 ембрионални инфекциозни дози (EID50); или

б)

по-малък от 0,5, ако по време на теста ИЦПИ всяка птица е получила не по-малко от 108 ембрионални инфекциозни дози (EID50).“;

в)

В приложение VII, част II буква а) се заменя със следното:

„а)

не са били ваксинирани с живи атенуирани ваксини, приготвени от изходна култура на вируса на нюкасълска болест, показваща по-висока патогенност от лентогенните щамове на вируса, в рамките на 30 дни преди клането;“


Top