Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0825

    2014/825/ЕС: Решение за изпълнение на Комисията от 20 ноември 2014 година за определяне на организационната структура и начина на работа на Европейската мрежа за развитие на селските райони и на мрежата за Европейско партньорство за иновации и за отмяна на Решение 2008/168/ЕО

    OB L 334, 21.11.2014, p. 98–103 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 08/10/2022; отменен от 32022D1864

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/825/oj

    21.11.2014   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 334/98


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 20 ноември 2014 година

    за определяне на организационната структура и начина на работа на Европейската мрежа за развитие на селските райони и на мрежата за Европейско партньорство за иновации и за отмяна на Решение 2008/168/ЕО

    (2014/825/ЕС)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета (1), и по-специално член 52, параграф 4 и член 53, параграф 4 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    По силата на член 52, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 бе създадена Европейска мрежа за развитие на селските райони с цел свързване на националните мрежи, организации и администрации, които работят в областта на развитието на селските райони на равнището на ЕС.

    (2)

    По силата на член 53, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 бе създадена мрежа за Европейско партньорство за иновации (ЕПИ) с цел да се подпомогне ЕПИ за селскостопанска производителност и устойчивост, посочено в член 55 от същия регламент, и да се даде възможност за свързване в мрежа на оперативните групи, консултантските услуги и изследователите.

    (3)

    Поради това е необходимо е да се приемат правила, с които да се определят организационната структура и начинът на работа на Европейската мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР) и на мрежата за ЕПИ.

    (4)

    С оглед постигане на целите, залегнали в член 52, параграф 2 и член 53, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1305/2013, свързани с изграждането на мрежа на селските райони на европейско равнище, както и с оглед изпълнение на задачите на ЕМРСР и мрежата за ЕПИ, предвидени съответно в член 52, параграф 3 и член 53, параграф 3 от същия регламент, е необходимо да се създаде колективен орган (събрание) на мрежите на селските райони и да се определят неговите задачи и структура, както се посочва в Бялата книга на Комисията, озаглавена „Европейско управление“ (2), и в съобщението на председателя на Комисията, озаглавено „Рамка за експертните групи на Комисията: хоризонтални правила и публичен регистър“ (3) („Рамка за експертните групи на Комисията“).

    (5)

    Събранието следва по-специално да насърчава обмена и работата в мрежа между публичните и частните субекти, работещи в областта на развитието на селските райони и новаторството с оглед повишаване на селскостопанската производителност и устойчивост. Тя следва да осигурява координацията между ЕМРСР и мрежата за ЕПИ, да чертае стратегическата рамка за дейността им, включително нейната тематична насоченост, и да осигурява подходящо проследяване и оценка на същата тази дейност. От нея трябва да изхождат предложенията за членове на ръководната група.

    (6)

    В състава на събранието следва да влязат националните мрежи на селските райони, управляващите органи, разплащателните агенции, организациите, работещи в областта на развитието на селските райони на равнището на ЕС, групите за действие на местно равнище LEADER, доставчиците на селскостопански консултантски услуги, предоставящи услуги в подкрепа на иновациите, свързани с оперативните групи, и изследователските институти, ангажирани с иновативни дейности, свързани с оперативните групи.

    (7)

    За да се гарантира отвореността, прозрачността и балансираността на представителството, членовете на събранието, които са организации, работещи в областта на развитието на селските райони на равнището на ЕС, следва да бъдат определени в рамките на групата за граждански диалог по въпросите на развитието на селските райони, създадена в съответствие с Решение 2013/767/ЕС на Комисията (4) (наричана по-долу „група за граждански диалог по въпросите на развитието на селските райони“).

    (8)

    С цел да се осигури ефективна и ефикасна организация на дейността на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ, в съответствие със становищата на събранието, е необходимо да се създаде ръководна група на мрежите на селските райони и да се определят нейните задачи и структура.

    (9)

    Ръководната група следва по-специално да подготвя, осигурява и следи за изпълнението на дейностите на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ. Тя следва да координира тематичната работа на мрежите и да осигурява координацията на работата на събранието с тази на другите експертни групи и комитети, създадени в контекста на развитието на селските райони и на европейските структурни и инвестиционни фондове.

    (10)

    Ръководната група следва да бъде съставена от управляващите органи и/или националните мрежи на селските райони, организациите, работещи на равнището на ЕС в областта на развитието на селските райони, националните органи, отговарящи за оценката на програмите за развитие на селските райони, доставчиците на селскостопански консултантски услуги и/или селскостопанските изследователски институти.

    (11)

    С цел поддържане на отворен и редовен обмен между ЕМРСР, мрежата за ЕПИ и групата за граждански диалог по въпросите на развитието на селските райони, на председателя и заместник-председателите на групата за граждански диалог следва да се даде възможност да участват в заседанията на ръководната група със статут на наблюдатели.

    (12)

    Следва да бъдат формулирани правила относно разкриването на информация от членовете на събранието и на ръководната група.

    (13)

    Личните данни следва да се обработват в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕО) № 45/2001 на Европейския парламент и на Съвета (5).

    (14)

    С Решение 2008/168/ЕО на Комисията (6) се определя организационната структура на Европейската мрежа за развитие на селските райони за периода 2007 — 2013 г. Поради това посоченото решение следва да бъде отменено.

    (15)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета за развитие на селските райони,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    ГЛАВА I

    ПРЕДМЕТ

    Член 1

    Предмет

    С настоящото решение се уреждат организационната структура и начинът на работа на Европейската мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР) и на мрежата за Европейско партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост („мрежата за ЕПИ“) посредством създаването на събрание и ръководна група и определянето на техния състав и задачи, както и на правилата за работата им.

    ГЛАВА II

    СЪБРАНИЕ НА МРЕЖИТЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

    Член 2

    Събрание на мрежите на селските райони

    С настоящото се учредява събранието на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ, наричано по-долу за краткост „събранието“.

    Член 3

    Задачи на събранието

    Задачите на събранието включват, по-специално:

    а)

    насърчаване обмена и работата в мрежа между публичните и частните субекти, работещи в областта на развитието на селските райони и новаторството с оглед повишаване на селскостопанската производителност и устойчивост;

    б)

    осигуряване на координацията между ЕМРСР и мрежата за ЕПИ;

    в)

    очертаване на стратегическата рамка за дейностите на ЕМРСР и на мрежата на ЕПИ, включително на тематичната насоченост на тяхната работа;

    г)

    осигуряване на подходящо проследяване и оценка на дейностите на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ, предвид целите, формулирани в член 52, параграф 2 и член 53, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1305/2013, и задачите, изброени в член 52, параграф 3 и член 53, параграф 3 от посочения регламент;

    д)

    внасяне на предложения до генералния директор на ГД Земеделие и развитие на селските райони („генералния директор“) за членовете, които да влязат в състава на ръководната група.

    Член 4

    Условия за членуване в събранието

    1.   В състава на събранието влизат следните членове:

    а)

    националните мрежи на селските райони по член 54 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 (по един член от всяка държава членка);

    б)

    управляващите органи по член 66 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 (по един член от всяка държава членка);

    в)

    разплащателните агенции по член 7 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета (7) (по един член от всяка държава членка);

    г)

    работещите на равнището на ЕС неправителствени организации, регистрирани в съвместния европейски регистър за прозрачност, които са били определени за членове на групата за граждански диалог по въпросите на развитието на селските райони съгласно Решение 2013/767/ЕС (наричана по-долу „групата за граждански диалог по въпросите на развитието на селските райони“) и които са заявили интерес към евентуално участие в събранието (най-много 29 членове);

    д)

    работещите на равнището на ЕС организации, представляващи органите на регионалната и/или местната власт, работещи в областта на развитието на селските райони, включително по въпросите на връзките между градските и селските райони (най-много 3 членове);

    е)

    местните групи за действие в рамките на LEADER по член 42 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 (по един член от всяка държава членка);

    ж)

    доставчиците на селскостопански консултантски услуги, предоставящи услуги в подкрепа на иновациите, свързани с оперативните групи (по един член от всяка държава членка);

    з)

    селскостопанските изследователски институти, ангажирани с иновативни дейности, свързани с оперативните групи (по един член от всяка държава членка).

    2.   Членовете, посочени в параграф 1, букви а), б), в), е), ж) и з), се определят от съответната държава членка.

    Членовете, посочени в параграф 1, буква д), се определят от генералния директор въз основа на покана за представяне на кандидатури.

    3.   Органите на държавите членки посочват постоянните представители за всяка от категориите, изброени в параграф 1, букви а), б), в), е), ж) и з).

    Организациите, посочени в параграф 1, букви г) и д), посочват своите постоянни представители.

    4.   Имената на членовете на събранието се публикуват в регистъра на експертните групи на Комисията и другите подобни структури („регистъра“) и на уебсайтовете на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ.

    5.   Личните данни се събират, обработват и публикуват в съответствие с Регламент (ЕО) № 45/2001.

    Член 5

    Начин на работа на събранието

    1.   Събранието се председателства от представител на Комисията. Председателят свиква заседание поне веднъж годишно.

    2.   Със съгласието на Комисията събранието може да създава подгрупи по конкретни въпроси, свързани с целите и задачите на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ, включително постоянно действащи подгрупи по въпросите на:

    а)

    новаторството с оглед повишаване на селскостопанската производителност и устойчивост;

    б)

    LEADER и воденото от общностите местно развитие; както и по въпросите на

    в)

    оценяването на програмите за развитие на селските райони.

    Подгрупите извършват тематична работа въз основа на определения от събранието мандат.

    Подгрупите, които не са постоянно действащи, се разпускат веднага след като изпълнят мандата си.

    3.   По конкретен повод представителят на Комисията може да кани за участие в работата на събранието или на съответната подгрупа външни за събранието експерти и наблюдатели със специфична компетентност по конкретен въпрос от дневния ред.

    4.   Членовете на събранието, както и поканените експерти и наблюдатели спазват задълженията за запазване на професионалната тайна, предвидени в Договорите и в правилата за прилагането им, а така също и правилата на Комисията относно сигурността, свързани със защитата на класифицираната информация на ЕС, предвидени в приложението към Решение 2001/844/ЕО, ЕОВС, Евратом на Комисията (8). В случай на неспазване на тези задължения Комисията предприема всички мерки, които счете за подходящи.

    5.   Заседанията на събранието и на неговите подгрупи се провеждат в сграда на Комисията, освен ако председателят не реши друго. Секретариатът се осигурява от службите на Комисията. Длъжностните лица от Комисията, които се интересуват от работата на събранието и на неговите подгрупи, могат да присъстват на заседанията им.

    6.   Събранието приема свой процедурен правилник въз основа на стандартния процедурен правилник за експертните групи, приет от Комисията.

    7.   Комисията публикува всички документи, имащи отношение към дейностите, осъществявани от събранието (като например дневния ред, протоколите от заседанията и представените от участниците материали), като ги включва в регистъра или чрез връзка от регистъра към специален уебсайт.

    8.   Работата на събранието се осъществява координирано с тази на другите експертни групи и комитети, създадени в контекста на гражданския диалог по въпросите на развитието на селските райони, както и в контекста на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета (9) и на регламентите за отделните фондове по смисъла на посочения регламент.

    Член 6

    Възстановяване на разходите

    1.   Членовете на събранието не получават възнаграждение за извършваните от тях услуги.

    2.   Пътните и дневните разходи на членовете на събранието за участието им в неговите заседания, включително в тези на подгрупите, се възстановяват от Комисията в съответствие с действащите в Комисията разпоредби.

    3.   Посочените в параграф 2 разходи се възстановяват в рамките на наличните бюджетни кредити, отпуснати по годишната процедура за разпределение на ресурсите.

    ГЛАВА III

    РЪКОВОДНА ГРУПА НА МРЕЖИТЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

    Член 7

    Ръководна група на мрежите на селските райони

    С настоящото се учредява ръководната група на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ, наричана по-долу за краткост „ръководната група“.

    Член 8

    Задачи на ръководната група

    Задачите на ръководната група включват, по-специално:

    а)

    подготовката, осъществяването и проследяването на дейностите на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ, в съответствие със стратегическата рамка, очертана от събранието;

    б)

    координирането на тематичната работа в съответствие с рамката, очертана от събранието, и проследяването на изпълнението ѝ;

    в)

    текущото оценяване на ефективността и ефикасността на дейностите на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ;

    г)

    осигуряване на координацията на работата на събранието с тази на другите експертни групи и комитети, създадени в контекста на гражданския диалог по въпросите на развитието на селските райони, както и в контекста на Регламент (ЕС) № 1303/2013 и на регламентите за отделните фондове по смисъла на посочения регламент;

    д)

    отчитане пред събранието на дейностите на групата.

    Член 9

    Условия за членуване в ръководната група

    1.   В състава на ръководната група влизат следните членове на събранието:

    а)

    управляващите органи и/или националните мрежи на селските райони (по един член от всяка държава членка);

    б)

    работещите на равнището на ЕС организации по член 4, параграф 1, букви г) и д) (най-много 12 членове);

    в)

    националните органи, отговарящи за оценката на програмите за развитие на селските райони (най-много 4 членове);

    г)

    доставчиците на селскостопански консултантски услуги и/или селскостопанските изследователски институти по член 4, параграф 1, букви ж) и з) (най-много 4 членове).

    2.   Членовете на ръководната група се назначават от генералния директор по предложение на събранието, при което се вземат предвид географското и тематичното многообразие на членовете на ЕМРСР и на мрежата за ЕПИ и доброволно поетият ангажимент от предложените членове.

    За всяка от категориите, посочени в параграф 1, събранието може да предложи ротация на членовете на ръководната група.

    3.   Даден член на ръководната група може да бъде заменен от генералния директор по предложение на събранието, в случай че:

    а)

    се оттегли от ръководната група;

    б)

    не изпраща редовно представители за участие в заседанията на ръководната група;

    в)

    повече не е в състояние ефективно да способства за изпълнението на задачите на ръководната група;

    г)

    не спазва изискването за неразкриване на информация, попадаща в обхвата на задължението за опазване на професионалната тайна, предвидено в член 339 от Договора за функционирането на ЕС.

    4.   Председателят и заместник-председателите на групата за граждански диалог по въпросите на развитието на селските райони могат да вземат участие в заседанията на ръководната група със статут на наблюдатели.

    Член 10

    Начин на работа и разноски за заседанията на ръководната група

    Членове 5 и 6 се прилагат, mutatis mutandis, за начина на работа и разноските за заседанията на ръководната група.

    ГЛАВА IV

    ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

    Член 11

    Отмяна

    Решение 2008/168/ЕО се отменя.

    Член 12

    Влизане в сила

    Настоящото решение влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Съставено в Брюксел на 20 ноември 2014 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 487.

    (2)  Бяла книга на Комисията „Европейско управление“, 25 юли 2001 г., COM(2001) 428 final.

    (3)  Съобщение на председателя на Комисията „Рамка за експертните групи на Комисията: хоризонтални правила и публичен регистър“, 10 ноември 2012 г., С(2010) 7649 final.

    (4)  Решение 2013/767/ЕС на Комисията от 16 декември 2013 г. за създаване на рамка за граждански диалог по въпроси, обхванати от общата селскостопанска политика, и за отмяна на Решение 2004/391/ЕО (ОВ L 338, 17.12.2013 г., стр. 115).

    (5)  Регламент (ЕО) № 45/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2000 г. относно защитата на лицата по отношение на обработката на лични данни от институции и органи на Общността и за свободното движение на такива данни (ОВ L 8, 12.1.2001 г., стр. 1).

    (6)  Решение 2008/168/ЕО на Комисията от 20 февруари 2008 г. за създаване на организационна структура за Европейската мрежа за развитие на селските райони (ОВ L 56, 29.2.2008 г., стр. 31).

    (7)  Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 352/78, (ЕО) № 165/94, (ЕО) № 2799/98, (ЕО) № 814/2000, (ЕО) № 1290/2005 и (ЕО) № 485/2008 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 549).

    (8)  Решение 2001/844/ЕО, ЕОВС, Евратом на Комисията от 29 ноември 2001 г. за изменение на нейния процедурен правилник (ОВ L 317, 3.12.2001 г., стр. 1).

    (9)  Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 320).


    Top