Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak legmegfelelőbb kezelése

Az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak legmegfelelőbb kezelése

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2012/19/EU irányelv az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv célja, hogy védje a környezetet és az emberek egészségét azáltal, hogy fenntartható termelésre és fogyasztásra ösztönöz. Ezt a következőképpen éri el:

  • megakadályozza az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak (WEEE)* a keletkezését;
  • elősegíti az elektromos és elektronikus berendezések* újrahasználatát, újrafeldolgozását és egyéb hasznosítását;
  • támogatja az erőforrások hatékony használatát, és az értékes másodlagos nyersanyagok visszanyerését.

Az (EU) 2024/884 módosító irányelv egyértelműsíti a hulladékkezeléssel és ártalmatlanítással kapcsolatos költségek finanszírozásának felelősségét, összhangba hozva az irányelvet az Európai Unió Bíróságának ítéletével. Emellett bevezet egy felülvizsgálati záradékot, amely előírja az Európai Bizottság számára, hogy 2026 végéig vizsgálja meg az irányelv felülvizsgálatának szükségességét.

FŐBB PONTOK

A jogszabály:

  • átdolgozza és hatályon kívül helyezi az elektromos és elektronikus hulladékokról szóló eredeti irányelvet (2002/96/EK irányelv), amelyet elfogadása óta jelentősen módosítottak;
  • besorolja az elektromos és elektronikus hulladékokat különféle kategóriákba, amilyenek a kis és nagy berendezések, hőcserélő berendezések, monitorok, lámpák és kisméretű informatikai és távközlési berendezések;
  • nem vonatkozik az elektromos és elektronikus berendezések bizonyos típusaira, nevezetesen a katonai és űrkutatási célú anyagokra, az izzólámpákra, az aktív beültethető orvostechnikai eszközökre vagy a szállítóeszközökre.

Az Európai Unió (EU) tagállamainak a következőket kell tenniük.

  • Ösztönözni a gyártók és újrafeldolgozók közötti együttműködést olyan elektromos berendezések tervezése céljából, hogy azok újrafelhasználhatók, szétszedhetők és visszanyerhetők legyenek a környezetbarát tervezésről szóló irányelvvel összhangban (2009/125/EK irányelv).
  • Minimalizálni az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak nem szelektált települési hulladéklerakókban való elhelyezését.
  • Engedélyezni a háztartások és a forgalmazók számára az elektromos és elektronikus hulladékok ingyenes leadását.
  • Megszüntetni az olyan elektromos és elektronikus hulladékok elhelyezését, amelyeket elkülönítve gyűjtöttek be, de megfelelő kezelésük nem történt meg.
  • Biztosítani az ilyen hulladékok éves minimális gyűjtési arányát. 2016-tól a minimális gyűjtési arány a megelőző három évben értékesített elektromos és elektronikus berendezések össztömegének 45 %-a volt. 2019-től kezdődően ezt a célt 65 %-ra növelték, amely megegyezik az elektromos és elektronikus berendezések összes keletkezett hulladékának 85 %-os gyűjtési céljával. A közeljövőben ambiciózusabb célok is kijelölhetők.

Bulgária, Csehország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Románia, Szlovénia és Szlovákia – a szükséges infrastruktúra hiánya és az elektromos és elektronikus berendezések használatának alacsony szintje miatt – a 2019. évi gyűjtési arány elérését elhalaszthatja 2021-ig.

A tagállamok ugyancsak kötelesek:

  • ellenőrizni, hogy mindazok az üzemek rendelkezzenek hivatalos engedéllyel, amelyek az elektromos és elektronikus berendezések hulladékait kezelik;
  • létrehozni egy nyilvántartást az összes olyan cégről, amely elektromos vagy elektronikus berendezéseket gyárt vagy importál;
  • elvégezni ellenőrzéseket a jogszabálynak való megfelelőség biztosítása érdekében, valamint megállapítani a bírságokat jogsértés esetén;
  • a gyártóktól a következőket megkövetelni:
    • a minimális kezelési előírásoknak való megfelelés az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak különféle kategóriáiban;
    • finanszírozás a gyűjtés, kezelés, hasznosítás és környezetbarát ártalmatlanítás költségeire valamennyi felhasználó számára – a magánháztartások kivételével –, a 2005. augusztus 13. óta forgalomba hozott termékek tekintetében;
    • tájékoztatás biztosítása a nyilvánosság számára arról, hogyan juttathatók vissza és gyűjthetők össze az elektromos és elektronikus berendezések hulladékai.

A Bíróság ítélete alapján a jogbiztonság elvének fenntartása érdekében az (EU) 2024/884 módosító irányelv egyértelműsíti a következőket:

  • a 2012. augusztus 13. után forgalomba hozott fotovoltaikus elemekből származó hulladék kezelésének és ártalmatlanításának költségeit továbbra is az elektromos és elektronikus berendezések gyártói viselik; és
  • 2018. augusztus 15-től kiterjeszti az irányelv hatálya alá tartozó elektromos és elektronikus berendezések gyártói felelősségét az ezen időpontot követően forgalomba hozott termékekre.

Végrehajtási jogi aktusok

2017 áprilisában a Bizottság elfogadta az (EU) 2017/699 végrehajtási rendeletet. Ez meghatározza a módszereket a következők kiszámítására:

  • a piacon eladott elektromos és elektronikus berendezések tömege, minden egyes tagállamban;
  • az elektromos és elektronikus berendezések egyes tagállamokban keletkezett hulladékai tömegben megadott mennyisége.

A Bizottság 2019 februárjában elfogadta az (EU) 2019/290 végrehajtási rendeletet, amely meghatározza a nyilvántartásba vétel és a nyilvántartások részére benyújtandó jelentések formátumát az elektromos és elektronikus berendezések gyártóinak nyilvántartása számára.

A Bizottság 2019 decemberében elfogadta az (EU) 2019/2193 végrehajtási határozatot, amely megállapítja az elektromos és elektronikus berendezések hulladékaira vonatkozó minimális hasznosítási irányszámokkal kapcsolatos adatok kiszámítására, ellenőrzésére és jelentésére, valamint az adatformátumokra vonatkozó szabályokat.

Felülvizsgálat

A Bizottság értékeli, hogy szükség van-e a 2012/19/EU irányelv felülvizsgálatára, és ha igen, 2026. december 31-ig e tekintetben jogalkotási javaslatot terjeszt elő, alapos társadalmi-gazdasági és környezeti hatásvizsgálattal kiegészítve.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK EZEK A SZABÁLYOK?

A 2012/19/EU irányelv átdolgozta és felváltotta a meglévő jogszabályokat, a 2002/96/EK irányelvet és annak későbbi módosításait. Az irányelvet 2014. február 14-ig kellett átültetni a nemzeti jogba.

Az (EU) 2024/884 módosító irányelvet 2025. október 9-ig kell átültetni a nemzeti jogba.

HÁTTÉR

  • Az elektromos és elektronikus berendezésekből, például a számítógépekből, televíziós készülékekből, hűtőszekrényekből és mobiltelefonokból származó hulladék évről évre nő. 2005-ben az elektromos és elektronikus berendezéseknek mintegy 9 millió tonnányi hulladéka keletkezett. Ez a mennyiség 2021-ben elérte a 13,5 millió tonnát.
  • A hulladék nemcsak szűkös és drága erőforrásokat tartalmaz, amelyek újra felhasználhatók, hanem veszélyes anyagokat is, amelyeket megfelelően kell kezelni a környezeti és egészségügyi problémák elkerülése érdekében.
  • További információk:

KULCSFOGALMAK

Az elektromos és elektronikus berendezések hulladékai. Bármely elektromos vagy elektronikus berendezés, anyag vagy tárgy, amelyet ténylegesen, a szándékoknak megfelelően vagy kötelezően leselejteznek.
Elektromos és elektronikus berendezések. Olyan berendezések, amelyeknek elektromos áramra vagy elektromágneses mezőkre van szükségük ahhoz, hogy megfelelően működjenek.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2012/19/EU irányelve (2012. július 4.) az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól (átdolgozás) (HL L 197., 2012.7.24., 38–71. o.)

A 2012/19/EU irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti dokumentumba. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2019/290 végrehajtási rendelete (2019. február 19.) az elektromos és elektronikus berendezések gyártóinak nyilvántartásba vétele és a nyilvántartások részére benyújtandó jelentések formátumának meghatározásáról (HL L 48., 2019.2.20., 6-16. o.)

A Bizottság (EU) 2019/2193 végrehajtási határozata (2019. december 17.) az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól szóló 2012/19/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv alkalmazásában az adatok kiszámítására, ellenőrzésére és jelentésére vonatkozó szabályok megállapításáról és az adatformátumok meghatározásáról (HL L 330., 2019.12.20., 72–85. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság (EU) 2017/699 végrehajtási rendelete (2017. április 18.) a tagállamok piacain forgalomba hozott elektromos és elektronikus berendezések tömegének, továbbá az elektromos és elektronikus berendezések tagállamokban keletkezett hulladékai tömegben megadott mennyiségének kiszámítására vonatkozó közös módszertan kidolgozásáról (HL L 103., 2017.4.19., 17–21. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 2009/125/EK irányelve (2009. október 21.) az energiával kapcsolatos termékek környezetbarát tervezésére vonatkozó követelmények megállapítási kereteinek létrehozásáról (átdolgozás) (HL L 285, 2009.10.31., 10–35. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 31.07.2024

Az oldal tetejére