Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009L0139

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/139/ES ze dne 25. listopadu 2009 o povinném označení dvoukolových a tříkolových motorových vozidel (kodifikované znění) (Text s významem pro EHP)

Úř. věst. L 322, 09/12/2009, p. 3–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2015; Zrušeno 32013R0168

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/139/oj

9.12.2009   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 322/3


SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2009/139/ES

ze dne 25. listopadu 2009

o povinném označení dvoukolových a tříkolových motorových vozidel

(kodifikované znění)

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 95 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru (1),

v souladu s postupem stanoveným v článku 251 Smlouvy (2),

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Směrnice Rady 93/34/EHS ze dne 14. června 1993 o povinném označení dvoukolových a tříkolových motorových vozidel (3) byla několikrát podstatně změněna (4). Z důvodu srozumitelnosti a přehlednosti by uvedená směrnice měla být kodifikována.

(2)

Směrnice 93/34/EHS je jednou ze zvláštních směrnic pro postup ES schvalování typu stanoveného směrnicí Rady 92/61/EHS ze dne 30. června 1992 o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel, která byla nahrazena směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2002/24/ES ze dne 18. března 2002 o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel (5), a stanovuje technické předpisy týkající se návrhu a konstrukce dvoukolových a tříkolových motorových vozidel z hlediska povinného označení. Tyto technické předpisy se týkají sbližování právních předpisů členských států tak, aby umožnily postup ES schvalování typu stanovený směrnicí 2002/24/ES tak, aby byl použitelný na každý typ vozidla. Proto se ustanovení směrnice 2002/24/ES o systémech, konstrukčních částech a samostatných technických celcích vztahují na tuto směrnici.

(3)

S ohledem na povinné označení dvoukolových a tříkolových motorových vozidel by neměla tato směrnice bránit určitým členským státům zachovat na nediskriminačním základě zvláštní předpisy pro účely uplatnění pravidel silničního provozu za předpokladu, že se tyto zvláštní požadavky týkají použití těchto vozidel a nezahrnují jakékoli úpravy jejich konstrukce, které by mohly být u tohoto typu vozidla překážkou pro ES schválení typu.

(4)

Touto směrnicí by neměly být dotčeny povinnosti členských států týkající se lhůt pro provedení zmíněných směrnic ve vnitrostátním právu a jejich použitelnost uvedených v části B přílohy II,

PŘIJALY TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

Tato směrnice se vztahuje na povinné označení všech typů vozidel podle článku l směrnice 2002/24/ES.

Článek 2

Postup pro udělení ES dílčího schválení typu z hlediska povinného označení typu dvoukolového a tříkolového motorového vozidla a podmínky volného pohybu těchto vozidel jsou stanoveny v kapitolách II a III směrnice 2002/24/ES.

Článek 3

Změny nutné pro přizpůsobení požadavků přílohy I technickému pokroku se přijímají postupem podle čl. 18 odst. 2 směrnice 2002/24/ES.

Článek 4

1.   Pokud jde o dvoukolová a tříkolová vozidla, která splňují požadavky této směrnice, členské státy nesmějí z důvodů týkajících se povinného označení odmítnout udělit ES schválení typu nebo zakázat registraci, prodej nebo uvedení takového vozidla do provozu.

2.   Členské státy odmítnou z důvodů týkajících se povinného označení udělit ES schválení typu jakémukoli novému typu dvoukolového nebo tříkolového motorového vozidla, které nesplňuje požadavky této směrnice.

3.   Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

Článek 5

Směrnice 93/34/EHS ve znění směrnic uvedených v části A přílohy II se zrušuje, aniž jsou dotčeny povinnosti členských států týkající se lhůt pro provedení zmíněných směrnic ve vnitrostátním právu a jejich použitelnost uvedených v části B přílohy II.

Odkazy na zrušenou směrnici se považují za odkazy na tuto směrnici v souladu se srovnávací tabulkou obsaženou v příloze III.

Článek 6

Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Použije se ode dne 1. června 2010.

Článek 7

Tato směrnice je určena členským státům.

Ve Štrasburku dne 25. listopadu 2009.

Za Evropský parlament

předseda

J. BUZEK

Za Radu

předsedkyně

Å. TORSTENSSON


(1)  Úř. věst. C 77, 31.3.2009, s. 41.

(2)  Stanovisko Evropského parlamentu ze dne 18. listopadu 2008 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku) a rozhodnutí Rady ze dne 10. listopadu 2009.

(3)  Úř. věst. L 188, 29.7.1993, s. 38.

(4)  Viz část A přílohy II.

(5)  Úř. věst. L 124, 9.5.2002, s. 1.


PŘÍLOHA I

POŽADAVKY NA POVINNÉ OZNAČENÍ DVOUKOLOVÝCH A TŘÍKOLOVÝCH MOTOROVÝCH VOZIDEL

1.   VŠEOBECNĚ

1.1

Všechna vozidla musí být opatřena níže popsaným štítkem a označeními. Tento štítek a tato označení připevní výrobce nebo jeho oprávněný zástupce.

2.   ŠTÍTEK S ÚDAJI VÝROBCE

2.1

Štítek s údaji výrobce podle příkladu uvedeného v dodatku 1 se trvale upevní na snadno přístupném místě k části, která se během normálního používání nevyměňuje; štítek musí být snadno čitelný a musí na něm být nesmazatelně uvedeny následující údaje v tomto pořadí:

2.1.1

název výrobce;

2.1.2

značka schválení typu podle článku 8 směrnice 2002/24/ES;

2.1.3

identifikační číslo vozidla (VIN);

2.1.4

hladina akustického tlaku stojícího vozidla: … dB(A) při … ot/min.

2.2

Značka schválení typu podle požadavku bodu 2.1.2, hodnota hladiny akustického tlaku stojícího vozidla a počet otáček za minutu podle požadavku bodu 2.1.4 nejsou zahrnuty do ES dílčího schválení typu z hlediska povinného označení. Tyto dílčí údaje musí však být připojeny ke všem vozidlům vyrobeným ve shodě se schváleným typem.

2.3

Výrobce může pod povinná označení nebo na jedné straně od nich připojit doplňující informace mimo vyznačený obdélník, ve kterém jsou pouze údaje požadované v bodech 2.1.1 až 2.1.4 (viz dodatek l).

3.   IDENTIFIKAČNÍ ČÍSLO VOZIDLA

Identifikační číslo vozidla se skládá ze strukturované kombinace znaků, kterou výrobce přiřazuje každému vozidlu. Jejím účelem je, aby výrobce mohl jednoznačně identifikovat každé své vozidlo – aniž by k tomu potřeboval jakékoli jiné informace – po dobu 30 let. Identifikace musí splňovat následující požadavky:

3.1

na štítku s údaji výrobce musí být uvedeno identifikační číslo vozidla. Číslo musí být vyraženo nebo vylisováno takovým způsobem, aby je nebylo možno odstranit nebo vyměnit, na takovém místě podvozku nebo rámu, které je snadno přístupné, a musí být umístěno v pravé polovině vozidla.

3.1.1

Identifikační číslo vozidla musí mít tři části, jak je dále uvedeno:

3.1.1.1

první část je tvořena kódem přiděleným výrobci vozidla a umožňujícím identifikaci výrobce. Kód musí zahrnovat tři znaky (písmena nebo číslice) přidělené příslušnými orgány státu, ve kterém má výrobce registrovanou adresu v souladu s praxí mezinárodní agentury, která má oprávnění Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO). První znak určuje geografickou oblast, druhý znak stát v této geografické oblasti a třetí znak určitého výrobce. Vyrábí-li výrobce méně než 500 vozidel ročně, je třetím znakem číslice 9. Aby bylo možno výrobce vždy identifikovat, musí výše uvedený orgán přidělit pro třetí část ještě třetí, čtvrtý a pátý znak;

3.1.1.2

v druhé části je šest znaků (písmen nebo číslic) popisujících všeobecné charakteristiky vozidla (typ, variantu a v případě mopedů verzi); každá charakteristika může mít několik znaků. Jestliže výrobce nepoužije jeden nebo více z těchto znaků, musí být nevyužité mezery vyplněny abecedními nebo číselnými znaky, přičemž je jejich volba ponechána na výrobci;

3.1.1.3

v třetí části je osm znaků, z nichž poslední čtyři musí být číslice, které musí v kombinaci s ostatními dvěma částmi umožnit správnou identifikaci určitého vozidla. Jakákoli nevyužitá mezera musí být vyplněna znakem 0, aby se tak získal požadovaný celkový počet znaků.

3.1.2

Identifikační číslo musí, pokud je to možné, obsadit pouze jeden řádek. Začátek a konec každého řádku musí být označen znakem, který není ani arabskou číslicí, ani velkým latinským písmenem, ani nesmí být zaměnitelný za jakýkoli takový znak.

Výjimečně a z technických důvodů může identifikační číslo obsadit dva řádky. V tom případě však nesmí být žádná ze tří částí přerušena a začátek a konec každého řádku musí být označen znakem, který není ani arabskou číslicí, ani velkým latinským písmenem, ani nesmí být zaměnitelný za jakýkoli takový znak.

Přípustné je rovněž uvedení zmíněného znaku do řádku mezi tři části (bod 3.1.1).

Mezi znaky nesmějí být mezery.

4.   ZNAKY

4.1

Pro všechna označení podle bodů 2 a 3 musí být použita latinská písmena a arabské číslice. Latinská písmena použitá k údajům podle bodů 2.1.1, 2.1.3 a 3 musí být velká písmena.

4.2

V identifikačním čísle vozidla:

4.2.1

je zakázáno používání písmen I, O a Q nebo pomlčky, hvězdičky nebo jiných specifických znaků;

4.2.2

musí mít písmena a číslice následující minimální výšky:

4.2.2.1

4 mm v případě znaků, které jsou uváděny přímo na podvozku, rámu nebo na jiné podobné konstrukční části vozidla;

4.2.2.2

3 mm v případě znaků uváděných na štítku s údaji výrobce.

Dodatek 1

Příklad štítku s údaji výrobce

Abecedně-číslicovými údaji uvedenými v následujícím příkladu nejsou nijak ovlivněny ani údaje, které jsou ve skutečnosti uváděny na štítcích s údaji výrobce, ani rozměry samotného štítku, číslic a písmen. Zobrazený štítek tedy slouží pouze jako příklad.

Doplňující informace podle bodu 2.3 mohou být připojeny pod údaji, které musí být uvedeny v následujícím obdélníku, nebo na jedné straně od nich.

STELLA FABBRICA MOTOCICLI

e3 5364

3 G S K L M 3 A C 8 B 1 2 0 0 0 0

80 dB(A) — 3 750 rev/min

Legenda:

Výše uvedeným příkladem je štítek vozidla, které vyrobila „Stella Fabbrica Motocicli“ a jehož typ byl schválen v Itálii (e3) pod číslem 5364.

Identifikační číslo (3GSKLM3AC8B120000) obsahuje následující údaje:

první část (3GS):

—   3: geografickou oblast (Evropa),

—   G: stát v geografické oblasti (Německo),

—   S: výrobce (Stella Fabbrica Motocicli),

druhá část (KLM3AC):

—   KL: typ vozidla,

—   M3: variantu (karoserie vozidla),

—   AC: verzi (motor vozidla),

třetí část: (8B120000):

:

8B12

:

identifikaci vozidla a kombinaci dvou dalších částí identifikačního čísla,

:

0000

:

nepoužitá místa vyplněná nulami, aby tak bylo dosaženo požadovaného celkového počtu znaků.

Hladina akustického tlaku stojícího vozidla je 80 dB(A) při 3 750 ot/min.

Dodatek 2

Informační dokument pro typ dvoukolového nebo tříkolového motorového vozidla z hlediska povinného označení

(musí být přiložen k žádosti o ES dílčí schválení typu, pokud je podávána odděleně od žádosti o ES schválení typu vozidla)

Pořadové číslo (přidělené žadatelem): …

Žádost o ES dílčí schválení typu z hlediska povinného označení dvoukolového nebo tříkolového motorového vozidla musí obsahovat informace stanovené v následujících bodech části I oddílu A přílohy II směrnice 2002/24/ES:

0.1,

0.2,

0.4 až 0.6,

9.3.1 až 9.3.3.

Dodatek 3

Název správního orgánu

Certifikát ES dílčího schválení typu dvoukolového nebo tříkolového motorového vozidla z hlediska povinného označení

VZOR

Protokol č. … technické zkušebny … ze dne: …

ES dílčí schválení typu č. … Rozšíření č. …

1.

Značka vozidla: …

2.

Typ vozidla a všechny verze a varianty: …

3.

Název a adresa výrobce: …

4.

Název a adresa zástupce výrobce: …

5.

Datum předání vozidla ke zkouškám: …

6.

ES dílčí schválení typu uděleno/odmítnuto (1):

7.

Místo: …

8.

Datum: …

9.

Podpis: …


(1)  Nehodící se škrtněte.


PŘÍLOHA II

ČÁST A

Zrušená směrnice a její následné změny

(uvedené v článku 5)

Směrnice Rady 93/34/EHS

(Úř. věst. L 188, 29.7.1993, s. 38)

 

Směrnice Komise 1999/25/ES

(Úř. věst. L 104, 21.4.1999, s. 19)

 

Směrnice Komise 2006/27/ES

(Úř. věst. L 66, 8.3.2006, s. 7)

Pouze článek 2 a příloha II

ČÁST B

Lhůty pro provedení ve vnitrostátním právu a použitelnost

(uvedené v článku 5)

Směrnice

Lhůta pro provedení

Datum použitelnosti

93/34/EHS

14. prosince 1994

14. června 1995

1999/25/ES

31. prosince 1999

1. ledna 2000 (1)

2006/27/ES

31. prosince 2006 (2)


(1)  V souladu s článkem 2 směrnice 1999/25/ES:

„1.   S účinností od 1. ledna 2000 nesmějí členské státy z důvodů týkajících se povinného označení

odmítnout udělit ES schválení typu pro typ dvoukolového nebo tříkolového vozidla,

zakázat registraci, prodej nebo uvedení do provozu dvoukolových nebo tříkolových motorových vozidel,

jestliže jejich povinné označení splňuje požadavky směrnice 93/34/EHS ve znění této směrnice.

2.   Od 1. července 2000 členské státy odmítnou udělit ES schválení typu pro jakýkoli typ dvoukolového nebo tříkolového motorového vozidla z důvodů povinného označení, jestliže nejsou splněny požadavky směrnice 93/34/EHS ve znění této směrnice.“

(2)  V souladu s článkem 5 směrnice 2006/27/ES:

„1.   Pokud jde o dvoukolová a tříkolová motorová vozidla, která splňují požadavky ustanovení směrnic […], 93/34/EHS, […] ve znění této směrnice, členské státy z důvodů týkajících se předmětu dotčené směrnice neodmítnou udělit ES schválení typu nebo zakázat registraci, prodej nebo uvedení takového vozidla do provozu s účinností ode dne 1. ledna 2007.

2.   S účinností ode dne 1. července 2007 odmítnou členské státy z důvodů týkajících se předmětu dotčené směrnice udělit ES schválení typu jakémukoli novému typu dvoukolového nebo tříkolového motorového vozidla, které nesplňuje požadavky ustanovení směrnic […], 93/34/EHS, […] ve znění této směrnice.“


PŘÍLOHA III

SROVNÁVACÍ TABULKA

Směrnice 93/34/EHS

Směrnice 2006/27/ES

Tato směrnice

Články 1, 2 a 3

 

Články 1, 2 a 3

Čl. 4 odst. 1

 

Čl. 5 odst. 1

Čl. 4 odst. 1

Čl. 5 odst. 2

Čl. 4 odst. 2

Čl. 4 odst. 2

 

Čl. 4 odst. 3

 

Článek 5

 

Článek 6

Článek 5

 

Článek 7

Příloha

 

Příloha I

 

Příloha II

 

Příloha III


Top