Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE1192

Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o razvoju sektorja poslovnih storitev v Evropi

UL C 27, 3.2.2009, p. 26–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.2.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

C 27/26


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o razvoju sektorja poslovnih storitev v Evropi

(2009/C 27/06)

Margot WALLSTRÖM, podpredsednica Evropske komisije in komisarka za institucionalne odnose in komunikacijsko strategijo, ter Günter VERHEUGEN, podpredsednik Evropske komisije in komisar za podjetništvo in industrijo, sta 6. decembra 2007 Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosila za raziskovalno mnenje o naslednji temi:

Razvoj sektorja poslovnih storitev v Evropi.

Strokovna skupina za enotni trg, proizvodnjo in potrošnjo, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 11. junija 2008. Poročevalec je bil g. CALLEJA.

Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje sprejel na 446. plenarnem zasedanju 9. in 10. julija 2008 (seja z dne 9. julija) s 135 glasovi za, 2 glasovoma proti in 12 vzdržanimi glasovi.

1.   Uvod

1.1

Margot Wallström, podpredsednica Evropske komisije in komisarka za institucionalne odnose in komunikacijsko strategijo, ter Günter Verheugen, podpredsednik Evropske komisije in komisar za podjetništvo in industrijo, sta EESO zaprosila za raziskovalno mnenje o poslovnih storitvah na podlagi spremljanja in dodatne analize, ki bi se navezovala na prejšnje mnenje (1) o poslovnih storitvah in industriji.

1.1.1

Ta študija mora upoštevati velik pomen, ki ga Evropska komisija pripisuje lizbonski strategiji zaradi ohranjanja in povečanja konkurenčnosti evropske industrije ob upravljanju procesa sprememb v skladu z evropsko strategijo o trajnostnem razvoju in na socialni ravni s spodbujanjem oblikovanja reprezentativnih socialnih partnerjev, ki se pogajajo na ustrezni ravni.

1.1.2

Uresničevanje teh ciljev mora potekati vzporedno s poenostavljanjem regulativnega okvira za industrijo, kar je politična prednostna naloga in eden od ključnih izhodišč industrijske politike Komisije.

1.1.3

Poleg tega je za to industrijsko politiko značilen celostni pristop, ki upošteva potrebe različnih sektorjev.

2.   Povzetek sklepov in priporočil

2.1   Priznavanje pomena storitvenega sektorja za ekonomsko-socialni razvoj

EESO meni, da so nujno potrebne dejanske spremembe in večji poudarek na storitvah, ki se ne smejo več obravnavati le kot dodatek k predelovalni industriji. Družba se zelo spreminja in storitve imajo osrednjo vlogo pri teh spremembah. Komisija mora priznati te nove okoliščine in jim dati večji pomen.

2.2   Določitev prednostnih nalog

Glede na širok spekter možnih ukrepov na političnih področjih, povezanih s poslovnimi storitvami, je izredno pomembno, da ti ukrepi postanejo prednostna naloga. Nujno je treba doseči napredek pri 10 ključnih ciljih, določenih v okviru lizbonskega programa Skupnosti 2008–2010. Ti neposredno ali posredno vplivajo na prihodnji razvoj storitev. Po mnenju EESO je treba te prednostne naloge določiti v naslednjem vrstnem redu:

ukrepi v zvezi s politiko poslovnih storitev in ustanovitev skupine na visoki ravni. Priporoča se ustanovitev skupine na visoki ravni za poslovne storitve, ki bo izvedla poglobljeno analizo sektorja in pregledala sedanje politike, da bo lahko opredelila ter ocenila najučinkovitejše in najuspešnejše ukrepe v zvezi s poslovnimi storitvami ter oblikovala konkretne ukrepe v zvezi z največjimi pomanjkljivostmi in potrebami. Posebno pozornost je treba nameniti raznolikosti posameznih podsektorjev poslovnih storitev, zato da se določi, na katere od teh se mora politika posebno osredotočiti in na kateri ravni (regionalni, nacionalni, EU) je politično ukrepanje upravičeno;

politike trga dela na področju poslovnih storitev. S socialnega vidika je na sektorski ravni potrebno poglobljeno obravnavanje izzivov, ki jih povzročajo nove vrste zaposlovanja, ki nastajajo zaradi medsebojnega vpliva poslovnih storitev in proizvodnje. Ta analiza mora obsegati izobraževanje, usposabljanje in vseživljenjsko učenje ter delovne razmere delavcev, tudi tistih, ki so vključeni v postopke zunanjega izvajanja dejavnosti. Za doseganje tega cilja bi morali spodbujati socialni dialog na sektorski ravni. V tem okviru je treba pripraviti program za razpravo o posebnih spremembah delovnih razmer in možnostih zaposlitve, ki so nastale zaradi strukturnih sprememb z vplivom na sektor poslovnih storitev;

poslovne storitve v inovacijski politiki. Močno je treba spodbujati raziskave in razvoj ter inovacijske programe in ukrepe za inovativnost storitev. Področjem, kot so organizacijske inovacije, na znanju temelječe poslovne storitve in upravljanje inovacij, je treba nameniti večjo pozornost;

razvoj standardov za poslovne storitve. Podjetja je treba spodbujati, da pomagajo oblikovati standarde s samoregulacijo, ki bi upoštevala obsežna posvetovanja z uporabniki poslovnih storitev. Podpora Evropskega odbora za standardizacijo in njegovih partnerjev (odprta platforma) je pomembna za razširjanje rezultatov uspešnih inovacij, zlasti ob hitrem neuradnem doseganju soglasja;

spodbujanje storitvene znanosti kot nove discipline pri izobraževanju in usposabljanju;

notranji trg in ureditev, ki vpliva na poslovne storitve. EESO je opredelil seznam področij, na katerih je treba poenostaviti, pojasniti in zmanjšati regulativno obremenitev, seveda ne da bi zmanjšali obstoječe obveze glede varnosti in varstva zdravja na delovnem mestu in zastopanja delavcev. Med drugim je bilo poudarjeno, da presoja vpliva Direktive o storitvah na poslovne storitve še ni bila izvedena in da si je zanjo treba zelo prizadevati, predvsem po prenosu Direktive v nacionalne zakonodaje. Presoja mora vključevati opredelitev možnih dodatnih ukrepov v zvezi z bolj odprto trgovino in konkurenco na razširjenem notranjem trgu EU;

dodatne izboljšave na področju statistike poslovnih storitev. Priporoča se večje sodelovanje držav članic, da bodo imele na voljo boljše statistične podatke o poslovnih storitvah ter zlasti boljše informacije o njihovem izvajanju in njihovih vplivih na gospodarstvo držav članic, kar je nujno orodje, s katerim lahko vlada sektorju pomaga razviti svoj potencial. Nedavne spremembe poglavja 74 NACE še vedno ne bodo zagotovile dovolj podrobnosti, potrebnih za vključitev pomembnih podatkov o poslovnih storitvah.

3.   Splošne ugotovitve

3.1

Ozadje. EESO je v svojem mnenju CCMI/035, sprejetem septembra 2006, predlagal, da se poslovnim storitvam nameni večja pozornost, ker lahko pomembno prispevajo k uspešnosti evropske predelovalne industrije. V mnenju sta pojasnjena povezanost storitev in proizvodnje ter vpliv na socialno in gospodarsko uspešnost v smislu zaposlovanja, produktivnosti in konkurenčnosti. To mnenje smo vzeli za izhodišče in dodatno analizo poslovnih storitev. Na začetku sedanjega mnenja bi bilo treba opredeliti poslovne storitve kot sklop storitvenih dejavnosti, ki se uporabljajo kot posredna produkcijska sredstva ter tako vplivajo na kakovost in učinkovitost proizvodnih dejavnosti, saj dopolnjujejo ali nadomeščajo funkcije internih storitev (Rubalcaba in Kox, 2007). Ta opredelitev delno ustreza NACE rev. 1 (oznake 72–74) in novi različici NACE (oznake 69–74, 77–78, 80–82) ter združitvi različnih kategorij storitev. V okviru poslovnih storitev obstajata dve glavni kategoriji:

na znanju temelječe poslovne storitve (npr. računalniške storitve in storitve IT, svetovanje pri vodenju, računovodstvo, davčno in pravno svetovanje, trženje in raziskovanje javnega mnenja, tehnične storitve in inženirstvo, kadrovske storitve ter poklicno usposabljanje in zaposlovanje);

operativne poslovne storitve (npr. varnostne službe, storitve čiščenja, uprava in knjigovodstvo, zaposlovanje začasnega osebja, klicni centri, prevajanje in tolmačenje).

Cilj tega mnenja je prispevati k večjemu priznavanju tega sektorja, da se bo lahko nemoteno razvijal in pomagal evropskemu gospodarstvu pri prizadevanjih za večjo konkurenčnost na svetovnem trgu.

3.2

Pomen storitev in poslovnih storitev. Storitve imajo vse pomembnejšo vlogo v miselnosti državljanov, strokovnjakov, podjetij, regij in držav. Storitve v velikem obsegu prevladujejo pri novih oblikah povpraševanja in ponudbe gospodarskih in socialnih sistemov. Čeprav so prisotne pri večini vidikov gospodarskega in družbenega življenja, velik del teh dejavnosti ni zajet v statistiki. S tradicionalno razčlenitvijo na proizvodne sektorje, čeprav je nepopolna in ne prikazuje medsebojnega vpliva panog v gospodarskem sektorju, lahko ocenimo pomen najpomembnejših gospodarskih dejavnosti. Pomen storitev kot gospodarskega sektorja je v Evropi vse večji, pri čemer je delež pri skupnem zaposlovanju (70 %) manjši kot v Združenih državah (80 %) in večji kot na Japonskem (67 %). Na vseh treh območjih se je podsektor poslovnih storitev zelo dinamično razvijal, kar je povzročilo ustrezno povečanje deleža pri celotnem zaposlovanju. Podjetja, katerih glavna dejavnost so poslovne storitve, predstavljajo 10–12 % vsega zaposlovanja in dodane vrednosti. Če upoštevamo še podjetja, ki imajo poslovne storitve kot sekundarno dejavnost, je delež zaposlenosti veliko večji. V Evropi so bile leta 2004 na področju poslovnih storitev kot gospodarske oblike vodilne naslednje države: države Beneluksa, Združeno kraljestvo, Francija in Nemčija. Delež sektorja poslovnih storitev se je v obdobju 1995–2004 v nekaterih državah precej povečal: med drugim na Madžarskem, Poljskem, v Avstriji, Latviji in na Malti. To kaže na nekatere procese konvergence med nekaterimi državami EU. Ti podatki za države prikazujejo le zaposlenost v podjetjih, katerih glavna dejavnost so poslovne storitve. Večinoma so to mala in srednje velika podjetja.

3.3

Ocena razvoja. EESO je ponovno ocenil položaj glede na razvoj od sprejetja prejšnjega mnenja CCMI/035 septembra 2006 in z zadovoljstvom ugotavlja, da Komisija pri sprejemanju odločitev bolj upošteva pomen poslovnih storitev pri proizvodnji.

Sporočilo z naslovom Vmesni pregled industrijske politike: prispevek k strategiji EU za rast in delovna mesta  (2), ki je bilo objavljeno po navedenem mnenju EESO, zagovarja ukrepe, s katerimi bi se pregledovali storitveni sektorji in njihova konkurenčnost ter analiziral njihov vpliv na konkurenčnost industrije. Dodatno sektorsko spremljanje se izvaja po potrebi. Tako bi lahko opredelili vse ovire pri izboljšanju konkurenčnosti in odpravili morebitne tržne nepopolnosti, kar bi lahko upravičilo ukrepe za obravnavanje posebnih problemov v industrijskem in/ali storitvenem sektorju. Evropska komisija to poglobljeno analizo pripravlja letos in bo rezultate predstavila do konca leta.

Službe Komisije so julija 2007 objavile delovni dokument z naslovom K evropski strategiji za podporo inovacij na področju storitev: izzivi in ključna vprašanja za prihodnje ukrepe  (3), februarja 2008 je bila vzpostavljena evropska platforma za poslovne storitve in v prihodnosti bo objavljeno sporočilo o inovativnosti storitev (predvideno jeseni 2008). Vse to lahko predstavlja pomemben korak naprej proti dejanski vključitvi storitev v inovacijske politike EU.

Sprejetje Direktive o storitvah na notranjem trgu  (4), ki jo bo treba začeti izvajati najpozneje do 28. decembra 2009, bo predstavljalo pomembno prelomnico pri oblikovanju resničnega notranjega trga storitev, pod pogojem, da bodo določbe direktive prenesene v nacionalno zakonodajo držav članic in da bo zagotovljena uporaba delovne zakonodaje in kolektivnih pogodb države, v kateri se storitve izvajajo. Podjetja in potrošniki bodo lahko v celoti izkoristili možnosti, ki jih ponuja. Prav tako mora spodbujati delovanje trga poslovnih storitev, tako da pospešuje trgovino in naložbe med državami EU ter da proizvodnim podjetjem odpira nove možnosti za izbiro več, boljših ali cenejših storitev. Nove konkurenčne prednosti uporabe poslovnih storitev bi morale zagotoviti večjo zaposlenost, produktivnost in gospodarsko uspešnost.

3.4

Podporni ukrepi v korist poslovnim storitvam. Poleg večjih tekočih ukrepov EU, ki spodbujajo poslovne storitve v industrijski in inovacijski politiki, ter morebitnih učinkov Direktive o notranjem trgu, so na voljo še drugi ukrepi Komisije, ki posredno podpirajo vlogo poslovnih storitev v predelovalni industriji:

Eurostat zdaj izvaja revizijo klasifikacije NACE, da bo ta zajemala več podatkov v zvezi s storitvami;

mreža Enterprise Europe Network za spodbujanje podjetništva in rasti podjetij v EU je nastala z združitvijo mrež evropskih informacijskih centrov in inovacijskega relejnega centra, kar je podjetnikom dalo na voljo več kot 500 kontaktnih točk (5). Ta mreža bi morala biti koristna za mala in srednje velika podjetja, kar pomeni za veliko večino ponudnikov poslovnih storitev;

Evropska komisija od leta 2005 objavlja predloge za poenostavitve in zmanjšanje birokracije. Zadnji predlogi, objavljeni leta 2008 se nanašajo na hitro zmanjšanje birokracije. (6) To je dobra novica za mala in srednje velika podjetja, ki glede na svojo majhnost nosijo zelo veliko upravno breme;

o dokumentu Komisije z naslovom Oblikovanje skupnih načel prožne varnosti: nova in boljša delovna mesta v povezavi s prožnostjo in varnostjo  (7) se je razpravljalo v okviru socialnega dialoga socialnih partnerjev, pri kateremu je bil dosežen napredek. To bi moralo olajšati izvajanje koncepta po vsej Evropi s prilagoditvami glede na različne okoliščine v posameznih državah članicah. V dinamičnih poslovnih storitvah je med socialnimi partnerji dogovorjena prožna varnost lahko zelo koristna, če se hkrati spodbujajo boljša in kakovostna delovna mesta. Treba je vključiti socialne partnerje, da se bo EU uspešno odzvala na pritiske globalizacije;

sprejetje dokumenta Komisije z naslovom Za večji prispevek standardizacije k inovacijam v Evropi  (8), ki poleg drugih pobud spodbuja večje sodelovanje industrije in drugih zainteresiranih strani pri razvoju, izvajanju in uporabi standardov, ki podpirajo inovacije v povezavi s trajnostno industrijsko politiko.

3.5

Glavne potrebe sektorja poslovnih storitev. Kljub sedanjemu napredku pri ukrepih v zvezi s storitvami je treba obravnavati velike pomanjkljivosti in potrebe. Veljavni okvir evropske politike je zelo usmerjen v predelovalno industrijo, čeprav storitve predstavljajo daleč največji delež gospodarstva ter prispevajo k rasti z vseh vidikov poslovnega in družbenega življenja.

3.5.1

Večina horizontalnih in sektorskih pobud v okviru industrijske politike EU na nacionalni ravni in na ravni EU je usmerjenih na predelovalno industrijo, ne glede na značilno podporno vlogo, ki jo imajo pri njej poslovne storitve. Zato je nujno treba oblikovati uravnoteženo politiko EU, ki ne podcenjuje pomembnosti poslovnih storitev za globalno konkurenčnost evropske proizvodnje in za gospodarstvo kot celoto. Horizontalne politike, ki so usmerjene na posamezne gospodarske sektorje, morajo dejansko biti horizontalne ter ustrezati potrebam podjetij in delavcev v novem storitvenem gospodarstvu, v katerem sta industrijski in storitveni sektor neločljivo povezana, neposredno na podlagi sinergije med njima pa se ustvarjajo nove priložnosti za evropsko gospodarstvo na globalnem trgu. Mnoge politične pobude EU, ki sestavljajo industrijsko politiko, je treba prilagoditi storitvam in jih za njih tudi uporabljati. Sem spadajo popolnoma delujoč notranji trg za storitve, mednarodna trgovina, pravila o državni pomoči, trg dela, socialni ukrepi, usposabljanje in regionalna politika, raziskave in razvoj, inovacije, standardizacija, podjetništvo ter boljša statistika in informacije, ob upoštevanju posebnih potreb storitev, če je to potrebno. Tega ne bi smeli razumeti, kot da morajo biti vse politike vertikalne in usmerjene v storitve. Mišljeno je, da je treba učinke vseh teh politik na storitve pregledati in po potrebi sprejeti posebne ukrepe.

3.5.2

Nekatere glavne potrebe je mogoče opredeliti za naslednja področja:

poslovne storitve v industrijski politiki. Po nedavni vključitvi poslovnih storitev in po sedanjem pregledu je treba večjo pozornost nameniti posebnim pogojem, pri katerih uporaba storitev pozitivno vpliva na industrijsko učinkovitost, npr. pomenu storitev za industrijsko konkurenčnost in produktivnost z gospodarskega vidika. Če želi biti Evropa globalno konkurenčna, mora vlagati v inovacije, znanje, oblikovanje, logistiko, trženje in druge poslovne storitve ali, z drugimi besedami, v celotno globalno vrednostno verigo;

poslovne storitve v politikah zaposlovanja in usposabljanja. Večina poklicev je povezana s storitvami in tako bo tudi v prihodnosti. (Oblikovalci politike ne smejo pozabiti, da 20 % vmesnih izdelkov predelovalne industrije izhaja iz storitev.) Zato možni vpliv globalnega zunanjega izvajanja/oddajanja del na storitvene poklice (do 30 % v skladu s študijo OECD iz leta 2006) spodbuja države članice, da podprejo ustrezne spretnosti in znanja ter kvalifikacije, ki bodo omogočile industriji, da se sooči s svetovno konkurenco;

poslovne storitve v inovacijski in proizvodni politiki. Spodbujanje inovativnosti storitev je bistveno za povečanje industrijske konkurenčnosti z dejavniki kakovosti. Inovativnost storitev zelo in pozitivno vpliva na kakovost, zaposlovanje in sodelovanje s strankami. Hkrati lahko poslovne storitve zagotovijo kakovostna delovna mesta z dobrimi delovnimi pogoji in z na znanju temelječim okoljem; v teh primerih delavci prispevajo k omogočanju in uspešnosti inovativnosti storitev. Z inovativnimi storitvami lahko podjetje konkurira z boljšega izhodišča in ustvarja nove poklicne možnosti za delavce. Prednosti inovativnih storitev je treba usmeriti v odpravljanje zastajajoče stopnje rasti produktivnosti pri poslovnih storitvah. Nizke stopnje rasti produktivnosti so še vedno značilne za večino držav, čeprav je zaradi težav pri statističnih meritvah prispevek poslovnih storitev k skupni produktivnosti podcenjen;

poslovne storitve in notranji trg. Oblikovati je treba evropski trg storitev, ki bo EU omogočil, da ima odločilno vlogo v procesu globalizacije, ob upoštevanju vseh pogojev, ki vplivajo na trge in konkurenčnost. Potrebni so posebni dodatni ukrepi glede prenosa Direktive o storitvah v državah članicah in glede vplivov na poslovne storitve;

poslovne storitve in regije. Veliko regij ima omejene poslovne storitve, ker se te običajno koncentrirajo v velikih mestnih območjih in regionalnih območjih z velikimi prihodki. Na regionalni ravni je treba spodbujati ponudbo poslovnih storitev in povpraševanje po njih ter čim bolj izkoristiti obstoječe mreže, ki lahko povečajo sinergijo med različnimi lokalnimi akterji;

poslovne storitve in politike, povezane z njimi. Obstajata dve vrsti politik, povezanih s poslovnimi storitvami: pretežno regulativne politike (notranji trg, konkurenca, boljša priprava zakonodaje, javna naročila) in pretežno neregulativne politike (inovacije, znanja in spretnosti, kakovost in zaposlovanje, standardi, podjetja ter mala in srednje velika podjetja, regionalne politike, znanje in statistika). Posebno pozornost je treba nameniti vlogi standardov, novi disciplini, tj. storitveni znanosti, in statistiki.

3.6

Medsebojni vpliv dejavnosti poslovnih storitev in ciljno usmerjenih politik. Izkušnje kažejo, kako lahko okvirni celoviti ukrepi medsebojno vplivajo in omogočajo, da se poslovne storitve razvijejo tako, da bo z njimi mogoče obvladovati prihodnje izzive. Upoštevati je treba sinergijo in medsebojni vpliv različnih vrst politik.

3.7

Pri oblikovanju posebnih politik EU za pospeševanje delovanja poslovnih storitev je potrebna gospodarska utemeljitev, kot sta to nedavno prikazala Kox in Rubalcaba (Business services in European Economic Growth, 2007). V podporo svojim utemeljitvam sta poudarila predvsem tržne nepopolnosti in sistemske pomanjkljivosti, kot so nesorazmernost informacij in pozitivni zunanji dejavniki.

3.8

Lizbonska strategija 2008–2010. Politike, ki so povezane s poslovnimi storitvami, bi bile lahko koristne v smislu predlogov za lizbonski program Skupnosti 2008–2010 (COM(2007) 804 konč.). Večina od 10 ključnih ciljev, ki jih je treba uresničiti do leta 2010, neposredno ali posredno vpliva na storitve.

3.8.1

Komisija bo do sredine leta 2008 predlagala prenovljen socialni program ter bo sodelovala pri obravnavi pomanjkanja spretnosti. Pri večini delovno intenzivnih poslovnih storitev je mogoče ugotoviti pomembne pomanjkljivosti in potrebe. V svojem mnenju o zaposlovanju prednostnih kategorij (lizbonska strategija) (9) EESO ugotavlja, da so bili ambiciozni cilji lizbonske strategije glede zaposlovanja doseženi le v omejenem obsegu ter da so bila številna nova delovna mesta, ustvarjena v zadnjih letih, zlasti za ženske, delovna mesta s polovičnim delovnim časom. Starejši delavci se še vedno soočajo z izrednim pomanjkanjem ustreznih delovnih mest, mladi ljudje pa večinoma najdejo netipične (nestandardne) oblike zaposlovanja, v nekaterih primerih brez ustreznega pravnega in socialnega varstva. Mnenje EESO poudarja, da so v okviru prožne varnosti potrebni visoka stopnja socialne varnosti, aktivna politika trga dela, izobraževanje ter nadaljnje izobraževanje in usposabljanje.

3.8.2

Komisija je letos podala predloge za skupno politiko o priseljevanju. To lahko vpliva na priseljevanje visokokvalificiranih delavcev na področjih, kot so na znanju temelječe poslovne storitve, ter manj kvalificiranih delavcev za opravljanje dejavnosti, kot so čiščenje ali storitve varovanja.

3.8.3

Skupnost bo sprejela obrtni zakon, da omogoči rast malim in srednje velikim podjetjem v njihovem celotnem življenjskem ciklu. Poslovne storitve predstavljajo sektor z najvišjimi stopnjami ustanavljanja in zapiranja podjetij, zato se zdi ustrezno namenjati posebno pozornost novim malim in srednje velikim podjetjem. V svojem mnenju o poslovnem potencialu zlasti malih in srednje velikih podjetij  (10) EESO zagovarja bolj ciljno usmerjene in enostavnejše, integrirane smernice o malih in srednje velikih podjetjih za rast in delovna mesta za obdobje 2008–2010. Na mala in srednje velika podjetja bo pozitivno vplivalo tudi zmanjšanje upravnih bremen EU za 25 % do leta 2012.

3.8.4

Skupnost bo okrepila enotni trg in povečala konkurenčnost storitev. Isto mnenje EESO INT/324, ki je navedeno zgoraj, opozarja na nepopoln enotni trg, zlasti počasno izvajanje direktiv v državah članicah, upravna bremena in pomanjkanje mobilnosti delovne sile. Za mala in srednje velika podjetja to predstavlja velike ovire, ki jih je treba premagati.

3.8.5

Skupnost bo uresničila peto svoboščino (prosti pretok znanja) ter bo oblikovala resnično evropski raziskovalni prostor. V okviru te lizbonske prednostne naloge bi bile na znanju temelječe poslovne storitve lahko pomembne.

3.8.6

Skupnost bo izboljšala okvirne pogoje za inovacije. EESO je pripravil tudi mnenje o naložbah in inovacijah  (11). Glavni argument mnenja je, da mora Evropa ohraniti prednost pri raziskavah, tehnološkem razvoju in inovacijah ter da je potrebno več sredstev iz proračuna EU, izboljšanje zmogljivosti za izobraževanje in splošen dvig standardov. Potrebno je tudi družbeno ozračje, ki je odprto za napredek in inovacije; ustvarjanje potrebnih pogojev in sprejetje odločitev, ki dajejo vlagateljem dovolj poslovnega zaupanja in optimizma, da svoj kapital vlagajo v nova podjetja v Evropi; izboljšanje ozaveščenosti o temeljnem pomenu osnovnih raziskav in vlivanje podjetniškega duha tistim, ki so pripravljeni na inovacije in prevzemanje tveganj ter sprejemanje določenih ravni neuspeha in izgub, ki so neizogibno povezane s tveganjem. EESO je prav tako obravnaval pravno in družbeno okolje za inovativno podjetništvo in inovacijam prijazen trg.

3.8.7

Skupnost bo spodbujala industrijsko politiko, usmerjeno k trajnostnejši proizvodnji in porabi. Vloga okoljskih poslovnih storitev v industrijski politiki se lahko umesti v to prednostno nalogo.

3.8.8

Skupnost bo izvedla dvostranska pogajanja s ključnimi trgovskimi partnerji za nove priložnosti za mednarodni trg in naložbe ter oblikovanje skupnega prostora regulativnih določb in standardov.

4.   Opredelitev prednostnih ukrepov v korist poslovnih storitev

Zaradi širokega področja politike v zvezi s poslovnimi storitvami je treba opredeliti prednostne ukrepe. Po mnenju EESO bi ti morali biti naslednji:

4.1

Prednostni ukrep 1: Evropska komisija mora v okviru podjetniške in industrijske politike ustanoviti skupino na visoki ravni za poslovne storitve in tako zagotoviti, da politični ukrepi upoštevajo vzajemno delovanje storitev z industrijo in gospodarskimi dejavnostmi na splošno. Glavni cilji tovrstne skupine na visoki ravni bi lahko bili naslednji:

poglobljena analiza potreb poslovnih storitev, vključno s potrebo različnih heterogenih podsektorjev poslovnih storitev;

pregledovanje obstoječih politik, ki vplivajo na poslovne storitve, in oblikovanje konkretnih političnih ukrepov na ustrezni ravni (regionalni, nacionalni ali EU);

priporočanje strateških ciljev, ki jih je treba doseči pri pogajanjih s STO o GATS s poudarkom na ukrepih, ki so potrebni, da se malim in srednje velikim storitvenim podjetjem omogoči izvoz;

določanje in združevanje političnih akterjev na področjih, kjer je zastopanost zelo omejena in razdrobljena;

ustanovitev evropskega observatorija za poslovne storitve za spremljanje rezultatov ukrepov, ki se izvajajo z ukrepi politike EU, ter za objavo najboljših praks. Med člani observatorija morajo biti predstavniki EESO, sindikatov, poslovnih združenj in strokovnjakov za poslovne storitve.

4.2

Prednostni ukrep 2: Spodbujati je treba socialni dialog, posebej namenjen sektorju poslovnih storitev, da se razpravlja in oblikuje priporočila o:

novih možnostih za zaposlitev,

vseživljenjskem učenju,

izzivih zunanjega izvajanja in selitve dejavnosti,

ugotavljanju pomanjkanja spretnosti,

zaposlitvi s polovičnim delovnim časom in delu na daljavo,

razlogih za fleksivarnost pri poslovnih storitvah (To temo je EESO že na splošno obravnaval v svojem nedavnem mnenju – SOC/283.),

pomanjkanju osebja pri na znanju temelječih poslovnih storitvah in o vlogi priseljevanja,

mobilnosti.

Izvedljivost in učinkovitost takšnega sektorskega socialnega dialoga (npr. priznavanje sporazumov, organizacijska podpora) pa bosta v praksi odvisni od prepoznavanja in priznavanja evropskih predstavniških organizacij delodajalcev in delojemalcev.

4.3

Prednostni ukrep 3: Raziskave in razvoj ter inovacije pri storitvah:

analiza možnosti za inovacije pri poslovnih storitvah in njihovega vpliva na produktivnost ter družbeno in gospodarsko rast,

vloga na znanju temelječih poslovnih storitev pri razvoju inovativnih storitev;

odnos med razvojem IKT in inovacijami na področju storitev,

pregledovanje programov za raziskave in razvoj ter inovacije, da se oceni položaj poslovnih storitev,

uporaba vitkih proizvodnih tehnik na področju storitev,

vloga inovativnosti storitev in drugih možnih političnih ukrepov za na znanju temelječe storitve na regionalni ravni. Uporaba inovativnih politik za spodbujanje izvajanja in povpraševanja po poslovnih storitvah.

4.4

Prednostni ukrep 4: Razvoj standardov. Standardi za storitve se razvijajo počasi. Ponavadi so odvisni od povpraševanja. Pri ponudnikih poslovnih storitev gre za strukturne težave. Večinoma so to mala podjetja, ki niso del zastopniških organizacij v njihovi državi, kar se odraža tudi na evropski ravni, kjer je ta kategorija slabo zastopana v vseh evropskih organizacijah. Zato je edini način za izboljšanje položaja ta, da se uporabniki združijo in izrazijo svoje zahteve. Trg za poslovne storitve bo veliko pridobil z jasnimi standardi na tem področju. Razvoj standardov je lahko uporaben za:

dopolnitev ali celo nadomestitev uredbe,

izboljšanje kakovosti in spodbujanje konkurence,

pomoč pri zmanjšanju nesorazmernih informacij, kar koristi ponudniku in uporabniku, na trgu, kjer ni dovolj preglednosti,

zagotovitev primerljivosti, kadar se uporabnik srečuje z različnimi ponudbami in se mora odločati med njimi,

večje razširjanje rezultatov programov za raziskave in razvoj ter inovacije, s čimer spodbuja inovativnost za izboljšanje kakovosti storitev,

zmanjšanje števila sporov s pojasnitvijo pravic in obveznosti med ponudniki storitev in uporabniki,

preprečevanje družbenih nesoglasij tako, da ponudniki storitev in uporabniki upoštevajo delovno zakonodajo in da po potrebi pripravijo pogajanja na ustrezni ravni,

krepitev ekonomije obsega manjših podjetij, ki zagotavljajo podobne storitve v različnih državah članicah EU, s čimer spodbujajo zmanjševanje ovir za povezovanje trgov,

razvoj uspešnega izvoznega sektorja ter pomoč pri javnih razpisih in oddajanju naročil za storitve podizvajalcem.

4.5

Prednostni ukrep 5: Dodatne izboljšave na področju statistike poslovnih storitev. Politični ukrepi so odvisni od analize tekočih trendov, ki jih je mogoče meriti na podlagi jasne in smiselne statistike. Očitno pomanjkanje zadovoljive produktivnosti se povečuje v primerjavi z ZDA, kar je deloma lahko posledica nezanesljive statistike, ki temelji na metodologiji, ki se uporablja za merjenje uspešnosti proizvodnje. Za natančnejšo pripravo statistike poslovnih storitev je potrebna ne le odločitev Eurostata, ampak tudi sodelovanje nacionalnih vlad, da spremenijo svoje metode zbiranja statističnih podatkov. Posebno pozornost je treba nameniti merjenju vloge poslovnih storitev v drugih industrijskih in storitvenih sektorjih.

4.6

Prednostni ukrep 6: Storitvena znanost

Storitvena znanost (ali znanost o storitvah, upravljanju in inženiringu (Service Science, Management and Engineering – SSME)) je nova disciplina, ki zajema različne in razdrobljene pristope k storitvam, med drugim: ekonomijo storitev, upravljanje storitev, trženje storitev in inženiring storitev. Raziskovalci storitev in podjetja priznavajo potrebo po spodbujanju ter boljšem vključevanju vseh teh področij. V okviru storitvene znanosti daje inženiring storitev dober zgled. To je posebna tehnična disciplina, ki z ustreznimi modeli, metodami in orodji obravnava sistematični razvoj in oblikovanje storitvenih proizvodov. Čeprav inženiring storitev zajema tudi področja upravljanja storitev, je njegovo težišče razvoj novih storitvenih izdelkov. Hkrati se inženiring storitev ukvarja tudi z oblikovanjem sistemov razvoja, t.j. s tistimi vprašanji splošnega upravljanja raziskav in razvoja ter inovacij, ki so povezana s storitvami. Močno se bodo uveljavili celostni pristopi za skupno tehnično načrtovanje materialnih dobrin, programske opreme in storitev.

Temeljne raziskave novih poslovnih modelov, metod in orodij bodo dale storitveni znanosti dragoceno spodbudo. Končno bo vse večje usklajevanje standardov za storitve spodbudilo specifikacijo in učinkovit razvoj novih storitev (12).

Inženiring storitev je eno od maloštevilnih področij v storitvenem sektorju, ki so ga bistveno oblikovale evropske raziskave. Močnejša povezanost z mednarodnimi mrežami in sistematičen razvoj lastnih neodvisnih strokovnjakov za inženiring storitev sta nepogrešljiva za ohranjanje vodilne vloge na tem področju v prihodnosti. (13)

4.7

Prednostni ukrep 7: Notranji trg in ureditev poslovnih storitev

Zmanjšanje in poenostavitev regulativne obremenitve. Obstaja več omejevalnih dejavnikov, ki delujejo proti podjetjem za poslovne storitve ter izničujejo njihova prizadevanja za povečanje produktivnosti in sklepanje poslov v drugih državah članicah. Med drugim so to težave pri mobilnosti delovne sile in priznavanju pridobljene izobrazbe. Obseg in kompleksnost ureditve sta se v zadnjih letih povečala, kar je povečalo obremenitev malih izvajalcev storitev. Najpomembnejše točke, ki jim je treba nameniti pozornost, so:

ustanavljanje in prenos podjetij. Količina časa in denarja, ki se porabi za ustanovitev novega podjetja ali prenos lastništva obstoječega podjetja, je za mala in srednje velika podjetja prevelika;

ovire za izvoz storitev. Viri za ugotavljanje, katera ureditev velja za njihova podjetja, ter svetovanje so za mala in srednje velika podjetja, ki želijo izvažati storitve, dragi. Treba je nadaljevati mednarodna trgovinska pogajanja, da se odstranijo nepotrebne ovire za evropske ponudnike storitev na zunanjih trgih poslovnih storitev. Pri ugotavljanju tovrstnih ovir je lahko v pomoč sedanja podatkovna baza o dostopu do trga, ki jo je pripravila Evropska komisija;

ovire za večdisciplinarno sodelovanje. Obstajajo ovire za ponudnike poslovnih storitev, ki pa jih je mogoče odstraniti z začetkom veljave Direktive o storitvah;

pomanjkljiv prenos zakonodaje EU ter različni zakoni držav članic. Tudi če ureditve neposredno niso neskladne z notranjim trgom, veliko razhajanje med državami EU ovira vključevanje na trg;

javna naročila in ureditve v zvezi s konkurenco med zasebnimi in državnimi podjetji pri pridobivanju javnih naročil;

ovire, ki onemogočajo storitve med državami članicami. Obrambni odnos, ki so ga sprejela strokovna združenja v svojih statutih in ki prepoveduje izvajanje storitev izvajalcem iz drugih držav članic;

zaposlovanje visoko usposobljenih delavcev. Težave pri nameščanju delavcev v drugih državah članicah, celo v primeru zaposlitev, ki zahtevajo visokokvalificirano delovno silo. EESO v svojem mnenju o napotitvi delavcev  (14) predlaga možne ukrepe na tem področju;

priznavanje kvalifikacij. Rok za prenos Direktive 2005/36/ES z dne 7. septembra 2005 o priznavanju strokovnih kvalifikacij, je potekel 20. oktobra 2007. Ta direktiva je nadomestila petnajst predhodnih direktiv na področju priznavanja strokovnih kvalifikacij. S tem naj bi nastal zares zelo posodobljen sistem Skupnosti, ki spodbuja trg EU za poslovne storitve s prožnejšim in samodejnim priznavanjem kvalifikacij. Medtem se pobuda Evropske komisije, imenovana IMI, dejansko obravnava kot praktičen pristop, ki organom in delodajalcem v državah članicah omogoča, da v eni centralni zbirki podatkov preverijo, kateri organ (na regionalni ali nacionalni ravni v vsaki državi članici) je pooblaščen za izdajo dokazil o znanju in kvalifikacijah, ter da preverijo verodostojnost takšnih dokazil;

prenos Direktive o storitvah. Sektorska analiza bi poslovnim storitvam pomagala, da kar največ pridobijo iz novega regulativnega okolja, zlasti ugotovitev preostalih ovir med in po prenosu Direktive o storitvah. To bo predmet pregleda, ki se bo začel z letom 2010, da bo mogoče oceniti napredek pri prenosu ter natančno spremljati način izvedbe prenosa. Posebno pozornost je treba nameniti vplivom na sektor poslovnih storitev. Informacijski sistemi notranjega trga lahko zagotovijo uporabne podatke za spremljanje in prihodnje zmanjšanje razlik med državami članicami.

V Bruslju, 9. julija 2008

Predsednik

Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  UL C 318/2006, 23.12.2006, str. 4 (CCMI/035).

(2)  COM(2007) 374, 4.7.2007.

(3)  SEC(2007) 1059, 27.7.2007.

(4)  Direktiva 2006/123/ES Evropskega parlamenta in Sveta, 12.12.2006.

(5)  Sporočilo za javnost IP/08/192, 7.2.2008.

(6)  Memo/08/125, 10.3.2008.

(7)  COM(2007) 359 konč.

(8)  COM(2008) 133 konč., 11.3.2008.

(9)  UL C 256, 27.10.2007, str. 93 SOC/251.

(10)  UL C 256, 27.10.2007, str. 8 (INT/324).

(11)  UL C 256, 27.10.2007, str. 17 (INT/325).

(12)  Service Engineering – methodical development of new service products (Inženiring storitev – metodični razvoj novih storitvenih izdelkov), Hans-Jörg Bullinger, Klaus-Peter Fähnrich, Thomas Meiren.

(13)  Thomas Meiren, Fraunhofer Institut für Arbeitswissenschaft und Organisation (Fraunhofski inštitut za znanost o delu in organizacijo), Stuttgart, Nemčija.

(14)  Glej CESE 995/2008, 29.5.2008 (SOC/282). UL C 224, 30.8.2008, str. 95.


PRILOGA

k mnenju Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Naslednje besedilo mnenja strokovne skupine je bilo spremenjeno z amandmajem, ki ga je sprejela plenarna skupščina, a je prejelo vsaj četrtino glasov:

Točka 2.2 – druga alineja:

„–

Politike trga dela na področju poslovnih storitev. S socialnega vidika je na sektorski ravni potrebno poglobljeno obravnavanje izzivov, ki jih povzročajo nove vrste zaposlovanja, ki nastajajo zaradi medsebojnega vpliva poslovnih storitev in proizvodnje. Ta analiza mora obsegati izobraževanje, usposabljanje in vseživljenjsko učenje ter delovne razmere delavcev, tudi tistih, ki so vključeni v postopke zunanjega izvajanja dejavnosti. Za doseganje tega cilja bi morali razširiti program socialnega dialoga, da se proučijo posebne spremembe delovnih razmer in možnosti zaposlitve, ki so nastale zaradi strukturnih sprememb z vplivom na poslovne storitve“.

Rezultat glasovanja:

87 glasov za amandma, 35 proti in 13 vzdržanih.


Top