EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2119

Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/2119 z dne 13. julija 2022 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2020/1503 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi za dokumente s ključnimi informacijami o naložbi (Besedilo velja za EGP)

C/2022/4844

UL L 287, 8.11.2022, p. 63–75 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/2119/oj

8.11.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 287/63


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/2119

z dne 13. julija 2022

o dopolnitvi Uredbe (EU) 2020/1503 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi za dokumente s ključnimi informacijami o naložbi

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2020/1503 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 7. oktobra 2020 o evropskih ponudnikih storitev množičnega financiranja za podjetnike ter spremembi Uredbe (EU) 2017/1129 in Direktive (EU) 2019/1937 (1) ter zlasti člena 23(16), četrti pododstavek, Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Da bi se zagotovila primerljivost dokumentov s ključnimi informacijami o naložbi različnih ponudb za množično financiranje in da bi lastniki projektov lažje pripravili dokumente s ključnimi informacijami o naložbi, bi bilo treba določiti skupno predlogo za predstavitev zadevnih informacij. Ta predloga bi morala zagotoviti, da bi lastniki projektov uporabljali podoben vzorec predstavitve po obliki in vsebini, hkrati pa omogočiti potrebno prožnost, pri kateri se upoštevajo posebnosti posamezne ponudbe za množično financiranje ter hkrati njihova narava, obseg in kompleksnost.

(2)

Da bi se zagotovila interoperabilnost podatkov in omogočilo navzkrižno sklicevanje na informacije, vključene v dokumente s ključnimi informacijami o naložbi, in druge informacije, zlasti informacije, o katerih se poroča v skladu z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2022/2120 (2), mora vsak dokument s ključnimi informacijami o naložbi vsebovati edinstveni identifikator ponudbe za množično financiranje, na katero se nanaša.

(3)

Da bi lahko lastniki projektov potencialnim vlagateljem zagotovili vse pomembne informacije, bi moralo biti mogoče vključiti hiperpovezave, pri katerih bi bilo treba upoštevati skupno predlogo. Vendar te hiperpovezave ne bi smele negativno vplivati na izčrpnost dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi kot samostojnega dokumenta. Zato lastniki projektov zaradi uporabe hiperpovezav ne bi smeli biti oproščeni obveznosti, da v dokument s ključnimi informacijami o naložbi jasno in izčrpno vključijo pomembne informacije.

(4)

Da bi lahko potencialni vlagatelji sprejeli informirane odločitve o naložbi, bi moral dokument s ključnimi informacijami o naložbi vsebovati specifičen in neposplošen opis vseh ustreznih tveganj, povezanih s projektom množičnega financiranja, ponudbo za množično financiranje in lastnikom projekta.

(5)

Da bi se omogočili primerljivost in jasnost finančnih informacij iz dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi ter s tem povečala preglednost za potencialne vlagatelje, bi bilo treba računovodske izkaze in informacije predstaviti v skladu s splošno priznanimi standardi in načeli.

(6)

Da bi se zagotovile pregledne informacije o provizijah, pristojbinah in drugih stroških transakcij, ki jih ima vlagatelj v času trajanja projekta množičnega financiranja, bi moral dokument s ključnimi informacijami o naložbi vsebovati razčlenitev neposrednih in posrednih stroškov, v kateri so določeni vstopni in izstopni stroški, stroški, nastali med projektom, in dodatni stroški.

(7)

Ta uredba temelji na osnutku regulativnih tehničnih standardov, ki ga je Komisiji predložil Evropski organ za vrednostne papirje in trge.

(8)

Evropski organ za vrednostne papirje in trge je o osnutku regulativnih tehničnih standardov, na katerem temelji ta uredba, opravil odprta javna posvetovanja, analiziral morebitne s tem povezane stroške in koristi ter zaprosil za nasvet interesno skupino za vrednostne papirje in trge, ustanovljeno v skladu s členom 37 Uredbe (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (3).

(9)

Opravljeno je bilo posvetovanje z Evropskim nadzornikom za varstvo podatkov v skladu s členom 42(1) Uredbe (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta (4), ki je mnenje podal 1. junija 2022 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Predloga dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi

1.   Ponudniki storitev množičnega financiranja pri zagotavljanju informacij v dokumentu s ključnimi informacijami o naložbi iz člena 23 Uredbe (EU) 2020/1503 uporabijo predlogo iz Priloge k tej uredbi.

2.   Informacije iz odstavka 1 so na voljo takoj, ko ponudnik storitve množičnega financiranja objavi ustrezno ponudbo za množično financiranje.

Člen 2

Zahteve glede oblike in jezika predloge dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi

1.   Informacije iz člena 1 so predstavljene tako, da so lahko berljive, in izražene tako, da jih je mogoče preprosto razumeti, tudi s strani potencialno nepoučenih vlagateljev, pri čemer se upoštevajo morebitne težave glede razumevanja, ki izhajajo iz narave, obsega in kompleksnosti ponudbe za množično financiranje.

2.   Jezik, uporabljen v dokumentu s ključnimi informacijami o naložbi, je jasen in jedrnat, strokovni izrazi pa se ne uporabljajo, kadar je namesto njih mogoče uporabiti vsakdanje besede.

Člen 3

Identifikator ponudbe za množično financiranje

1.   Dokument s ključnimi informacijami o naložbi vključuje standardizirani, stalni in edinstveni identifikator ustrezne ponudbe za množično financiranje.

2.   Identifikator iz odstavka 1 je rezultat združevanja naslednjih elementov v naslednjem vrstnem redu:

(a)

oznaka identifikatorja pravnih subjektov (LEI) ponudnika storitev množičnega financiranja po standardu ISO 17442;

(b)

oznaka, sestavljena iz osmih numeričnih znakov, ki jo ponudnik storitev množičnega financiranja ustvari interno in je edinstvena za vsako ponudbo za množično financiranje, ki jo objavi ponudnik storitev množičnega financiranja.

3.   Identifikator, oblikovan v skladu z odstavkom 2, se pri spreminjanju dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi ne spremeni zaradi:

(a)

prevoda dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi v različne jezike v skladu s členom 23(4) in (13) Uredbe (EU) 2020/1503;

(b)

posodobitve dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi v skladu s členom 23(8) in (12) Uredbe (EU) 2020/1503;

(c)

drugih nebistvenih sprememb informacij iz dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi.

Člen 4

Izbor pojmov v predlogi dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi

Kadar predloga dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi iz Priloge omogoča izbor pojmov ali izrazov, se tak izbor opravi tako:

(a)

izraz „ciljni kapital“ ali „zbiranje kapitala“ se uporablja za ponudbe za množično financiranje, ki se nanašajo na prenosljive lastniške vrednostne papirje ali sprejete instrumente za namene množičnega financiranja;

(b)

izraz „ciljna sredstva“ ali „izposoja sredstev“ se uporablja za ponudbe za množično financiranje, ki se nanašajo na posojila, prenosljive nelastniške vrednostne papirje ali hibridne instrumente;

(c)

pojem „prenosljivi vrednostni papirji“ ali „sprejeti instrumenti za namene množičnega financiranja“ se uporablja glede na vrsto ponujenega instrumenta.

Člen 5

Uporaba hiperpovezav v predlogi dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi

1.   Dokument s ključnimi informacijami o naložbi lahko vsebuje hiperpovezave, kot je določeno v predlogi iz Priloge.

2.   Hiperpovezave dopolnjujejo navedene informacije in jih ne zamenjujejo, razen če ni v predlogi določeno drugače.

3.   Skladne so z informacijami, zagotovljenimi drugje v dokumentu s ključnimi informacijami o naložbi, zunanji viri, navedeni v njih, pa so brezplačni in lahko dostopni.

Člen 6

Vrste glavnih tveganj, povezanih s ponudbo za množično financiranje

1.   V dokumentu s ključnimi informacijami o naložbi se razkrijejo vrste glavnih tveganj, povezanih s ponudbo za množično financiranje, ki se nanašajo na to ponudbo, v skladu z navodili iz dela C Priloge. Kjer je ustrezno, se razkrijejo tudi druga tveganja.

2.   Opis tveganj, povezanih s ponudbo za množično financiranje, je pomemben za to posebno ponudbo in pripravljen izključno v korist potencialnih vlagateljev ter ne vsebuje splošnih izjav o naložbenih tveganjih ali omejuje odgovornosti lastnika projekta ali oseb, ki delujejo v njegovem imenu.

Člen 7

Finančna razmerja, računovodski izkazi in informacije v predlogi dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi

Računovodski izkazi in informacije iz predloge dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi, določene v Prilogi, so predstavljeni v skladu z mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP) oziroma lokalnimi splošno sprejetimi računovodskimi načeli.

Člen 8

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 13. julija 2022

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 347, 20.10.2020, str. 1.

(2)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/2120 z dne 13. julija 2022 o določitvi izvedbenih tehničnih standardov za uporabo Uredbe (EU) 2020/1503 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s standardi za podatke in njihovo obliko, predlogami in postopki za sporočanje informacij o projektih, financiranih prek platform za množično financiranje (glej stran 76 tega Uradnega lista).

(3)  Uredba (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/77/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 84).

(4)  Uredba (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2018 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah, organih, uradih in agencijah Unije in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 45/2001 in Sklepa št. 1247/2002/ES (UL L 295, 21.11.2018, str. 39).


PRILOGA

PREDLOGA DOKUMENTA S KLJUČNIMI INFORMACIJAMI O NALOŽBI

Te ponudbe za množično financiranje niso niti preverili niti odobrili [pristojni organi – vstaviti polno ime pristojnega organa ali pristojnih organov] ali Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA).

Ni nujno, da je bila opravljena ocena ustreznosti vaših izkušenj in znanja, preden vam je bil odobren dostop do te naložbe.

Z odločitvijo za to naložbo v celoti prevzemate tveganje te naložbe, vključno s tveganjem izgube dela ali vsega vloženega denarja.

Opozorilo o tveganju

Naložba v ta projekt množičnega financiranja vsebuje tveganja, vključno s tveganjem izgube dela ali vsega vloženega denarja. Vaše naložbe ne krijejo sistemi jamstev za vloge, vzpostavljeni v skladu z Direktivo 2014/49/EU Evropskega parlamenta in Sveta (1). Prav tako vaše naložbe ne krijejo odškodninske sheme za vlagatelje, vzpostavljene v skladu z Direktivo 97/9/ES Evropskega parlamenta in Sveta (2).

Naložba vam morda ne bo prinesla nikakršnega donosa.

To ni varčevalni produkt, zato vam svetujemo, da v projekte množičnega financiranja ne vložite več kot 10 % svojega neto premoženja.

Teh naložbenih instrumentov morda ne boste mogli prodati, ko boste želeli. Če jih boste lahko prodali, boste morda vseeno utrpeli izgube.

(1)

Direktiva 2014/49/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o sistemih jamstva za vloge (UL L 173, 12.6.2014, str. 149).

(2)

Direktiva 97/9/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. marca 1997 o odškodninskih shemah za vlagatelje, (UL L 84, 26.3.1997, str. 22).

Obdobje za razmislek pred sklenitvijo pogodbe za nepoučene vlagatelje

Nepoučenim vlagateljem je treba zagotoviti obdobje za razmislek, med katerim lahko kadar koli prekličejo svojo naložbeno ponudbo ali izraz interesa za ponudbo za množično financiranje, ne da bi navedli razloge in ne da bi jim bila za to naložena kazen. Obdobje za razmislek se začne v trenutku, ko potencialni nepoučeni vlagatelj da naložbeno ponudbo ali izrazi interes, in se izteče štiri koledarske dni po tem.

[Tukaj vstavite načine, na katere lahko nepoučeni vlagatelji uveljavijo svojo pravico do preklica med obdobjem za razmislek, skupaj z informacijami o tem postopku in njegovih posledicah.]

Pregled ponudbe za množično financiranje

Identifikator ponudbe

Identifikator ponudbe, kot je določen v členu 3

Lastnik projekta in ime projekta

 

Vrsta ponudbe in vrsta instrumenta

 

Ciljni znesek

Ciljni znesek in valuta ponudbe za množično financiranje, vključno z ustrezno vrednostjo v eurih in datumom deviznega tečaja, če je ponudba za množično financiranje v valuti, ki ni euro.

Rok

Datum, na katerega bo ponudba zaključena za potencialne vlagatelje.

Del A: Informacije o lastniku ali lastnikih projekta in o projektu množičnega financiranja

(a)

Lastnik projekta in projekt množičnega financiranja  (1)

[Dopolnite ta oddelek z vključitvijo informacij, navedenih spodaj, kakor je ustrezno.]

Identiteta:

pravno ime lastnika projekta, država ustanovitve/registracije in matična številka.

Pravna oblika:

pravna oblika.

Kontaktni podatki:

spletno mesto, naslov registriranega sedeža, e-naslov in telefonska številka.

Lastništvo:

datum zadnje spremembe lastništva in kratek opis lastniške strukture lastnika projekta, in kjer je ustrezno, projekta. Te informacije so lahko predstavljene v obliki diagrama (2).

Vodstvo:

kratek opis vodstvenih organov lastnika projekta. Če je na voljo ali se zdi ustrezno, se lahko vključi hiperpovezava na življenjepise članov vodstvenih organov.

(b)

Odgovornost za informacije, zagotovljene v tem dokumentu s ključnimi informacijami o naložbi

„Lastnik projekta izjavlja, da po njegovem najboljšem vedenju nobene informacije niso bile izpuščene ali niso bistveno zavajajoče ali nenatančne. Lastnik projekta je odgovoren za pripravo tega dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi.“

[Ta oddelek izpolnite z navedbo fizičnih in pravnih oseb, ki so v skladu z nacionalnim pravom odgovorne za informacije v dokumentu s ključnimi informacijami o naložbi. V primeru fizičnih oseb, kot so člani upravnih, vodstvenih ali nadzornih organov lastnika projekta, navedite njihova imena in funkcije. V primeru pravnih oseb navedite njihova imena in registrirane sedeže.]

„Izjava [vsake od] zgornjih oseb v zvezi z odgovornostjo za informacije iz tega dokumenta s ključnimi informacijami o naložbi v skladu s členom 23(9) Uredbe (EU) 2020/1503 Evropskega parlamenta in Sveta* (3) je vključena kot [Priloga [A] k temu dokumentu (4)]“.

(c)

Osnovne dejavnosti lastnika projekta; produkti ali storitve, ki jih ponuja lastnik projekta

Kratek opis narave trenutnih osnovnih dejavnosti in poslovnih dosežkov lastnika projekta, vključno po potrebi s kratkim opisom njegove strategije in ustvarjene dodane vrednosti.

(d)

Hiperpovezava na najnovejši računovodski izkaz lastnika projekta

Vključi se hiperpovezava na najnovejši računovodski izkaz lastnika projekta, če je na voljo.

Če so bili računovodski izkazi revidirani, se lahko vključi tudi hiperpovezava na ustrezno revizijsko poročilo ali poročila.

Če najnovejši računovodski izkaz ni na voljo, je treba to dejstvo izrecno navesti. Navedejo se lahko razlogi za tako nerazpoložljivost. Le če najnovejši finančni izkazi niso na voljo, se lahko namesto tega vključi hiperpovezava na posodobljeno bilanco stanja lastnika projekta, če je na voljo.

Če med lastnikom projekta in vlagatelji posreduje subjekt s posebnim namenom, se lahko navedene informacije zagotovijo tudi o tem subjektu.

(e)

Ključni letni finančni podatki in razmerja za lastnika projekta za zadnja tri leta

Predstavitev ključnih letnih finančnih podatkov in razmerij, kot so:

(i)

promet;

(ii)

letni čisti dobiček;

(iii)

skupna sredstva;

(iv)

kosmati dobiček iz prodaje, stopnja dobička iz poslovanja in stopnja čistega dobička;

(v)

neto dolg; razmerje med dolžniškim in lastniškim kapitalom;

(vi)

pospešeni kazalnik likvidnosti; koeficient servisiranja dolga;

(vii)

dobiček pred obrestmi, davki in amortizacijo (EBITDA);

(viii)

donos iz lastniških instrumentov;

(ix)

razmerje med neopredmetenimi osnovnimi sredstvi in skupnimi sredstvi.

(f)

Opis projekta množičnega financiranja, vključno z njegovim namenom in glavnimi značilnostmi

Opis projekta množičnega financiranja, vključno z njegovim namenom in glavnimi značilnostmi ter predvideno uporabo pridobljenih sredstev.

Del B: Glavne značilnosti postopka množičnega financiranja in pogoji za [zbiranje kapitala] oziroma [izposojo finančnih sredstev]

(a)

Minimalni [ciljni kapital, ki naj bi se zbral,] oziroma [minimalna ciljna sredstva, ki naj bi se izposodila,] v okviru posamezne ponudbe za množično financiranje

[Znesek in valuta]

Število (javnih ali nejavnih) ponudb, ki jih je za ta projekt množičnega financiranja zaključil lastnik projekta ali ponudnik storitev množičnega financiranja

Ponujena vrsta ponudbe in vrsta instrumenta

Datum zaključka

Znesek [zbranih/izposojenih] sredstev in ciljni znesek (vključno s protivrednostjo v eurih in datumom deviznega tečaja v primeru valut, ki niso euro)

Druge morebitne pomembne informacije

 

 

 

 

(b)

Rok za izpolnitev [zbiranja ciljnega kapitala] oziroma [izposoje ciljnih sredstev]

[Datum, na katerega bo ponudba zaključena za potencialne vlagatelje.]

(c)

Informacije o posledicah, če se [ciljni kapital ne zbere] oziroma [ciljna sredstva ne izposodijo] do izteka roka

Informacije o posledicah, ki se nanašajo na postopek množičnega financiranja in udeležbo vlagateljev, če ponudba za množično financiranje ne doseže minimalnega ciljnega zneska, tudi o naslednjem:

(i)

ali bodo ponudba za množično financiranje in obveznosti vlagateljev preklicane;

(ii)

ali bodo zneski, ki so jih vlagatelji že plačali, povrnjeni, in če bodo, pod kakšnimi pogoji in kdaj;

(iii)

ali bodo morali vlagatelji, ker ponudba ni dosegla ciljnega zneska, plačati pristojbine ali stroške.

(d)

Najvišji znesek ponudbe, kadar se razlikuje od [ciljnega kapitala] ali [ciljnih sredstev] iz točke (a)

Najvišji znesek ponudbe in valuta (vključno s protivrednostjo v eurih v primeru valute, ki ni euro), če se tak znesek razlikuje od [ciljnega kapitala] ali [ciljnih sredstev].

(e)

Znesek lastnih sredstev, ki jih projektu množičnega financiranja nameni lastnik projekta

Navedba, ali so večji delničarji ali člani vodstvenih, nadzornih ali upravnih organov lastnika projekta vložili v ponujene instrumente, jih vpisali ali se zavezali vlaganju vanje ali njihovemu vpisu, ter znesek teh instrumentov, tudi kot odstotek glede na ciljni znesek ponudbe.

(f)

Sprememba sestave kapitala ali posojil, povezanih s ponudbo za množično financiranje, lastnika projekta

Opis, kako sta se spremenila sestava kapitala in zadolženost lastnika projekta zaradi ponudbe za množično financiranje.

Del C: Dejavniki tveganja

Predstavitev glavnih tveganj

Ta oddelek izpolnite z opisom glavnih tveganj, povezanih s projektom množičnega financiranja, glede na vrste v nadaljevanju opredeljenih glavnih tveganj.

Naslednji seznam glavnih tveganj ni izčrpen. V tem delu se opišejo tudi vsa druga glavna tveganja, pomembna za projekt množičnega financiranja, ponudbo za množično financiranje, lastnika projekta, prenosljive vrednostne papirje in priznane instrumente za namene množičnega financiranja ali posojila.

Vrsta 1 – projektno tveganje

Tveganja, ki so neločljivo povezana s projektom in lahko povzročijo njegov neuspeh. Ta tveganja lahko med drugim zajemajo naslednje:

(i)

odvisnosti v zvezi s projektom, kot so financiranje, pravni vidiki, izdajanje licenc, avtorske pravice;

(ii)

pojav neugodnih scenarijev z negativnim učinkom;

(iii)

tehnološki razvoj konkurentov ali konkurenčnih produktov;

(iv)

tveganja, ki izhajajo iz lastnika projekta.

Vrsta 2 – sektorsko tveganje

Tveganja, ki so neločljivo povezana z določenim sektorjem. Taka tveganja lahko na primer povzročijo sprememba makroekonomskih razmer, povečanje povpraševanja v sektorju, v katerem deluje projekt množičnega financiranja, in odvisnosti od drugih sektorjev.

Sektor projekta se opiše z uporabo klasifikacije iz člena 2(1), točka (a), Uredba (ES) št. 1893/2006 Evropskega parlamenta in Sveta (5).

Vrsta 3 – tveganje neplačila

Tveganje, da je lahko projekt ali lastnik projekta v stečajnem postopku ali drugih postopkih zaradi insolventnosti, ter drugi dogodki v zvezi s projektom ali lastnikom projekta, katerih posledica je lahko izguba naložbe za vlagatelje.

Taka tveganja lahko povzročijo številni dejavniki, med drugim:

(a)

(resna) sprememba makroekonomskih razmer;

(b)

slabo upravljanje;

(c)

pomanjkanje izkušenj;

(d)

goljufija;

(e)

financiranje, ki ne ustreza poslovnemu namenu;

(f)

neuspešna uvedba produkta;

(g)

pomanjkanje denarnega toka.

Vrsta 4 – tveganje nižjega, odloženega ali ničnega donosa

Tveganje, da je donos nižji od pričakovanega, odložen ali da se pri projektu ne izvede plačilo glavnice ali obresti.

Vrsta 5 – tveganje nedelovanja platforme

Tveganje, da platforma za množično financiranje začasno ali stalno ne more zagotavljati svojih storitev.

Vrsta 6 – tveganje nelikvidnosti naložbe

Tveganje, da vlagatelji svoje naložbe ne morejo prodati.

Vrsta 7 – druga tveganja

Tveganja, na katera lastnik projekta med drugim ne more vplivati, kot so politična in regulativna tveganja.

Del D: Informacije v zvezi s ponudbo prenosljivih vrednostnih papirjev in sprejetih instrumentov za namene množičnega financiranja

(a)

Skupni znesek in vrsta ponujenih [prenosljivih vrednostnih papirjev] ali [sprejetih instrumentov za namene množičnega financiranja]

Opredeliti je treba naslednje informacije:

(i)

opis vrste in razreda ponujenih instrumentov;

(ii)

po potrebi število ponujenih instrumentov, njihovo poimenovanje, valuta in pogoji;

(iii)

relativna nadrejenost instrumentov v kapitalski strukturi izdajatelja v primeru insolventnosti izdajatelja, vključno z, kjer je ustrezno, informacijami o vrstnem redu in podrejenosti vrednostnih papirjev.

(b)

Vpisna cena

Cena, po kateri se bodo ponujali [prenosljivi vrednostni papirji] ali [sprejeti instrumenti za namene množičnega financiranja]. V tem oddelku se po potrebi navede tudi minimalni znesek vpisa na vlagatelja.

(c)

Ali se presežni vpisi sprejmejo in kako se razporedijo

(d)

Pogoji za vpis in plačilo

Ta oddelek zajema jasen opis pogojev za vpis, vključno s prenosom vpisne cene, in postopka plačila, vključno s časovnim razporedom in metodo.

Zajema lahko tudi hiperpovezavo do opisa postopka vpisa in navodil.

(e)

Hramba [prenosljivih vrednostnih papirjev] ali [sprejetih instrumentov za namene množičnega financiranja v skrbništvu] in njihova dostava vlagateljem

V tem oddelku je določen datum dostave (ali kadar take obveznosti ni mogoče sprejeti, zadnji možni datum dostave) in postopek dostave ustreznih instrumentov (vključno z zavarovanjem instrumentov s premoženjem), navedeni pa so tudi ime in kontaktni podatki (vključno z e-naslovom) izdajatelja ali njegovega zastopnika.

Kadar ponudnik storitev množičnega financiranja ne zagotavlja storitev hrambe v skrbništvu, je treba o tem navesti ustrezno izjavo.

Ta oddelek zajema identiteto skrbnika, podatke o njegovi registracijski številki in njegove kontaktne podatke. Navesti je treba, ali mora vlagatelj skrbniku plačati pristojbino ali ne.

(f)

Informacije o jamstvu ali premoženju, s katerim je naložba zavarovana (kadar je to ustrezno)

(i)

Ali je [izdajatelj jamstva] ali [ponudnik zavarovanj s premoženjem] pravna oseba?

(ii)

Identiteta, pravna oblika in kontaktni podatki [izdajatelja jamstva] oziroma [ponudnika zavarovanja s premoženjem]

(iii)

Informacije o naravi in pogojih [jamstva] oziroma [zavarovanja s premoženjem] (vključno z njegovim vrstnim redom)

(g)

Informacije o obveznosti odkupa [prenosljivih vrednostnih papirjev] ali [sprejetih instrumentov za namene množičnega financiranja] (kjer je ustrezno)

Opis ureditve odkupa

V tem oddelku se navedejo jasne in jedrnate informacije o vseh obveznostih odkupa. Kjer je ustrezno, se lahko s hiperpovezavo zagotovijo podrobnejše informacije.

Rok za odkup

Opis pogojev za sodelovanje pri odkupu (vključno z veljavnimi roki).

(h)

Informacije o obrestni meri in zapadlosti

Ta oddelek se nanaša na prenosljive nelastniške vrednostne papirje (kot so obveznice) ali hibridne instrumente (kot so obveznice, zamenljive v delnice).

Nominalna obrestna mera:

Jasno se navede nominalna obrestna mera na leto. Poleg tega ta oddelek vključuje kratko pojasnilo metode, uporabljene za njen izračun, ali hiperpovezavo na spletno mesto ponudnika storitev množičnega financiranja, kjer je navedeno tako pojasnilo.

Letna obrestna mera se razkrije na dve decimalki natančno in v naslednji želeni obliki:

[•] % na leto (izračunano s/z [vključite uporabljeno metodo izračuna]); ali kadar je obrestna mera spremenljiva, kratke informacije o ključnih dejavnikih, ki določajo obrestno mero (npr. EURIBOR, plus X %) in njen izračun.

Datum, na katerega se začnejo izplačevati obresti:

Datumi zapadlosti obresti v plačilo:

Datum dospelosti (vključno z vmesnimi izplačili, kjer je ustrezno):

Veljavni donos:

Donos se izračuna kot letna stopnja in v skladu z metodo, uporabljeno za izračun letne nominalne obrestne mere, in navede na dve decimalki natančno. Prav tako se na kratko razkrijejo ključne predpostavke, na katerih temelji izračun donosa.

Del E: Informacije o subjektu s posebnim namenom

(a)

Ali med lastnikom projekta in vlagateljem posreduje subjekt s posebnim namenom?

Da/ne

(b)

Kontaktni podatki subjekta s posebnim namenom

Če je odgovor na zgornje vprašanje „Da“, se v tem oddelku navedejo identiteta, pravna oblika in statutarni sedež subjekta s posebnim namenom.

Del F: Pravice vlagateljev

[V členu 23(7) Uredbe (EU) 2020/1503 je navedeno, kadar v primeru sprejetih instrumentov za namene množičnega financiranja informacije, ki se zahtevajo v skladu z delom F te priloge, v natisnjeni obliki presegajo eno stran formata A4, se preostale informacije navedejo v prilogi k dokumentu s ključnimi informacijami o naložbi.]

(a)

Ključne pravice, povezane s [prenosljivimi vrednostnimi papirji] ali [sprejetimi instrumenti za množično financiranje]

Kratek opis ključnih pravic, pripisanih instrumentom, razvrščenim po vrstah, kot so:

(i)

pravice do dividend;

(ii)

glasovalne pravice;

(iii)

pravice dostopa do informacij;

(iv)

predkupne pravice pri ponudbah za vpis instrumentov istega razreda;

(v)

pravica do deleža v izdajateljevem dobičku;

(vi)

pravica do deleža v kakršnem koli presežku v primeru likvidacije;

(vii)

pravice do izplačila;

(viii)

pravice do konverzije;

(ix)

skupne pravice do izstopa v primeru pojava operativnega dogodka (tj. sprememba nadzora, pravice do soprodaje (tag-along)).

Vključi se lahko hiperpovezava do ustanovitvenih dokumentov ali vseh drugih ustreznih pravnih dokumentov, skupaj s sklici na številke ustreznih členov ali oddelkov.

(b) in (c)

Omejitve, ki veljajo za [prenosljive vrednostne papirje] ali [sprejete instrumente za namene množičnega financiranja], in omejitve prenosa instrumentov

Ta oddelek zajema opis delničarskega sporazuma ali druge ureditve, ki preprečuje ali vsaj omejuje prenosljivost instrumentov, kot so klavzule, ki omejujejo pravico do prodaje instrumentov (npr. odobritvene klavzule ali klavzule o začasni neodtujljivosti).

Ta oddelek prav tako zajema opis drugih omejitev, ki veljajo za instrumente, kot so klavzula o prisilni odprodaji (npr. izključitvene klavzule, klavzule o ponovnem odkupu, obveznost skupnega izstopa v primeru spremembe nadzora, pravice do pridružitve prodaji (drag-along)), ki določajo zlasti finančne pogoje takih odprodaj.

(d)

Priložnosti za izstop vlagatelja iz naložbe

(e)

Za lastniške instrumente porazdelitev kapitalskih in glasovalnih pravic pred povečanjem kapitala in po njem zaradi ponudbe (ob predpostavki, da bodo vpisani vsi [prenosljivi vrednostni papirji] ali [sprejeti instrumenti za množično financiranje])

Pri predstavitvi porazdelitve kapitalskih in glasovalnih pravic pred povečanjem kapitala in po njem zaradi ponudbe se za vsak razred delniškega kapitala vključijo naslednje informacije:

(i)

skupni znesek izdajateljevega odobrenega delniškega kapitala;

(ii)

število izdanih in v celoti vplačanih delnic in število izdanih, vendar ne v celoti vplačanih delnic, ter

(iii)

nominalna vrednost posamezne delnice ali izjava, da delnice nimajo nominalne vrednosti.

Če obstajajo delnice, ki ne predstavljajo kapitala, navedite njihovo število in glavne značilnosti.

Del G: Razkritja v zvezi s posojili

(a)

Narava, trajanje in drugi bistveni pogoji posojila

(b)

Veljavne obrestne mere, ali kjer je ustrezno, druga nadomestila za vlagatelja

Jasno se navedejo uporabljene obrestne mere na leto. Poleg tega ta oddelek zajema kratko pojasnilo metode, uporabljene za njihov izračun, ali povezavo na spletno mesto ponudnika storitev množičnega financiranja, kjer je navedeno tako pojasnilo.

Letna obrestna mera se razkrije na dve decimalki natančno in v naslednji želeni obliki:

[•] % na leto (izračunano s/z [vključite uporabljeno metodo izračuna]); ali kadar je obrestna mera spremenljiva, kratke informacije o ključnih dejavnikih, ki določajo obrestno mero (npr. EURIBOR, plus X %) in njen izračun.

(c)

Ukrepi za zmanjševanje tveganja, vključno z obstojem ponudnikov zavarovanj s premoženjem ali izdajateljev jamstev ali drugih vrst jamstev

(d)

Časovni načrt odplačila glavnice in plačila obresti

Kadar je na pobudo lastnika projekta ali posojilodajalca dovoljeno vnaprejšnje odplačilo, se to opiše, pri čemer se navedejo pogoji odplačila.

(e)

Kakršno koli neplačilo kreditnih pogodb s strani lastnika projekta v zadnjih petih letih

[Za namene tega oddelka se uporablja opredelitev neplačila iz člena 1 Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/2115  (6).]

(f)

Servisiranje posojila (tudi v primerih, ko lastnik projekta ne izpolnjuje svojih obveznosti)

V tem oddelku se navede subjekt (vključno s pravnim imenom, matično številko in krajem registracije, registriranim sedežem in kontaktnimi podatki), odgovoren za servisiranje posojila, ter zagotovijo kratke informacije v zvezi z njegovo politiko servisiranja, kar zajema informacije o postopkih, ki se izvedejo, če posojilne obveznosti niso izpolnjene. Zagotovi se lahko hiperpovezava na ustrezno stran ali dokument s podrobno politiko servisiranja.

Del H: Provizije, informacije in pravna sredstva

(a)

Pristojbine, zaračunane vlagatelju, in stroški, ki jih ima vlagatelj v zvezi z naložbo (vključno z upravnimi stroški, ki so posledica prodaje sprejetih instrumentov za namene množičnega financiranja)

Ta oddelek vsebuje predstavitev vseh neposrednih in posrednih pristojbin, provizij, stroškov in dajatev, ki jih ima vlagatelj v zvezi z naložbo in izstopom iz nje, v obliki preglednice.

Če so navedeni zneski v eurih (ali drugi uporabljeni valuti) in odstotne vrednosti, se izračunajo za hipotetično naložbo v vrednosti 10 000  EUR in na letni podlagi.

 

Pristojbine, davki in drugi stroški

v EUR

(ali drugi uporabljeni valuti)

kot odstotek skupnega zneska naložbe

Primeri

(neizčrpni)

Enkratni

Vstopni stroški (navedite podrobnosti)

[…] EUR

[…] %

Stroški, ki jih plača vlagatelj pri sklenitvi naložbe. Ti stroški zajemajo stroške, povezane z vpisom vlagatelja (kot so notarske pristojbine, vnaprejšnje obremenitve in kolkovina), in stroške, povezane s temeljnim sredstvom (kot so honorar za prinosnika posla in honorar za zastopnika, notarske pristojbine, davki na nepremičnine in drugi davki na pridobitev).

Izstopni stroški

(navedite podrobnosti)

[…] EUR

[…] %

Stroški, ki jih plača vlagatelj pri izstopu iz naložbe ob zapadlosti (kot so honorar za prinosnika posla in honorar za zastopnika, notarske pristojbine, davki na nepremičnine in drugi davki na pridobitev, stroški prenehanja).

Tekoči

 

[…] EUR

[…] %

Stroški, ki jih ima vlagatelj med obdobjem posedovanja naložbe (kot so skrbniška provizija in provizija za upravljanje, revizijski in pravni stroški, sprotni davki, povezani z naložbo ali temeljnim sredstvom).

Dodatni

Provizije za uspešnost/

spodbujevalna provizija (navedite podrobnosti)

[…] EUR

[…] %

Provizije, ki jih vlagatelj plača lastniku ali lastnikom projekta, če so izpolnjeni določeni parametri uspeha.

Drugi dodani stroški (navedite podrobnosti)

[…] EUR

[…] %

Honorarji za prinosnika posla, provizije za refinanciranje, pristojbine za transakcije (če niso že vključene v enkratne pristojbine).

(b)

Kje in kako je mogoče brezplačno pridobiti dodatne informacije o projektu množičnega financiranja, lastniku projekta [in kjer je ustrezno, subjektu s posebnim namenom]

(c)

Kako in komu se lahko vlagatelj pritoži glede naložbe ali ravnanja lastnika projekta ali ponudnika storitev množičnega financiranja

Na kratko je treba zagotoviti naslednje informacije:

(i)

korake, ki jih je treba upoštevati pri pritožbi glede naložbe ali ravnanja lastnika projekta ali ponudnika storitev množičnega financiranja;

(ii)

povezavo do ustreznega spletnega mesta za take pritožbe;

(iii)

posodobljeno spletno mesto ali e-naslov za vložitev takih pritožb.


(1)  Brez poseganja v obveznost zagotovitve informacij iz tega oddelka lahko lastnik projekta v ta oddelek vključi tudi svoj logotip.

(2)  Če je lastnik projekta na primer del skupine, bi lahko diagram prikazoval strukturo skupine in položaj lastnika projekta v njej.

(3)  Uredba (EU) 2020/1503 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 7. oktobra 2020 o evropskih ponudnikih storitev množičnega financiranja za podjetnike ter spremembi Uredbe (EU) 2017/1129 in Direktive (EU) 2019/1937 (UL L 347, 20.10.2020, str. 1).

(4)  Izjava vsake od odgovornih oseb je v skladu s členom 23(9) Uredbe (EU) 2020/1503.

(5)  Uredba (ES) št. 1893/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o uvedbi statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti NACE Revizija 2 in o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 3037/90 kakor tudi nekaterih uredb ES o posebnih statističnih področjih (UL L 393, 30.12.2006, str. 1).

(6)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/2115 z dne 13. julija 2022 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2020/1503 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi, ki določajo metodologijo izračuna stopenj neplačil posojil, ponujenih na platformi za množično financiranje (glej stran 33 tega Uradnega lista).


Top