Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0802

    2006/802/ES: Odločba Komisije z dne 23. novembra 2006 o odobritvi načrtov za izkoreninjenje klasične prašičje kuge pri divjih prašičih in cepljenja navedenih prašičev in prašičev na gospodarstvih v izrednih situacijah proti navedeni bolezni v Romuniji (notificirano pod dokumentarno številko C(2006) 5426) (Besedilo velja za EGP)

    UL L 142M, 5.6.2007, p. 627–630 (MT)
    UL L 329, 25.11.2006, p. 34–37 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2007

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/802/oj

    25.11.2006   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 329/34


    ODLOČBA KOMISIJE

    z dne 23. novembra 2006

    o odobritvi načrtov za izkoreninjenje klasične prašičje kuge pri divjih prašičih in cepljenja navedenih prašičev in prašičev na gospodarstvih v izrednih situacijah proti navedeni bolezni v Romuniji

    (notificirano pod dokumentarno številko C(2006) 5426)

    (Besedilo velja za EGP)

    (2006/802/ES)

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Pogodbe o pristopu Bolgarije in Romunije in zlasti člena 4(3) Pogodbe,

    ob upoštevanju Akta o pristopu Bolgarije in Romunije in zlasti člena 42 Akta,

    ob upoštevanju Direktive Sveta 2001/89/ES z dne 23. oktobra 2001 o ukrepih Skupnosti za nadzor nad klasično prašičjo kugo (1) in zlasti drugega pododstavka člena 16(1), drugega pododstavka člena 19(3) in četrtega pododstavka člena 20(2) Direktive,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Direktiva 2001/89/ES uvaja minimalne ukrepe Skupnosti za nadzor nad klasično prašičjo kugo. Navedeni ukrepi vključujejo določbo, da morajo države članice Komisiji po potrditvi prvega primera klasične prašičje kuge pri divjih prašičih predložiti načrt ukrepov za izkoreninjenje navedene bolezni. Navedeni ukrepi določajo tudi cepljenje divjih prašičev in prašičev na gospodarstvih s prašiči v izrednih situacijah.

    (2)

    Leta 2006 je bila klasična prašičja kuga prisotna med divjimi prašiči in na gospodarstvih s prašiči v Romuniji.

    (3)

    Ob upoštevanju pristopa Romunije je treba na ravni Skupnosti določiti ukrepe v zvezi s stanjem glede klasične prašičje kuge v tej državi.

    (4)

    Romunija je pripravila program za spremljanje in nadzor klasične prašičje kuge na celotnem ozemlju navedene države. Navedeni program se še vedno izvaja.

    (5)

    Romunija je 27. septembra 2006 Komisiji tudi predložila v odobritev načrt za izkoreninjenje klasične prašičje kuge pri divjih prašičih in načrt cepljenja divjih prašičev v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi na celotnem ozemlju Romunije.

    (6)

    Poleg tega je Romunija 27. septembra 2006 Komisiji predložila načrt cepljenja prašičev na velikih gospodarstvih s prašiči z marker cepivom in načrt cepljenja prašičev na manjših gospodarstvih s prašiči v izrednih situacijah z oslabljenim živim običajnim cepivom.

    (7)

    Navedena načrta, ki jih je predložila Romunija, je Komisija pregledala in ugotovila, da sta v skladu z Direktivo 2001/89/ES.

    (8)

    Zaradi zdravja živali mora Romunija zagotoviti učinkovito izvajanje navedenih ukrepov, zlasti z vzpostavljanjem v celoti delujočih nacionalnih in lokalnih centrov za nadzor bolezni, kot je določeno v načrtih, predloženih 27. septembra 2006.

    (9)

    Zaradi te endemične prisotnosti klasične prašičje kuge na ozemlju Romunije je Komisija sprejela Odločbo Komisije 2006/779/ES z dne 14. novembra 2006 o prehodnih nadzornih ukrepih za zdravje živali v zvezi s klasično prašičjo kugo v Romuniji (2), ki se bo uporabljala od dneva začetka veljavnosti Pogodbe o pristopu Bolgarije in Romunije.

    (10)

    Ukrepi, določeni v Odločbi 2006/779/ES, med drugim prepovedujejo odpošiljanje prašičjega mesa, proizvodov iz prašičjega mesa in proizvodov in pripravkov, ki vsebujejo prašičje meso, iz Romunije v druge države članice. Za ta namen morajo biti navedeno meso in navedeni proizvodi označeni s posebnimi oznakami. V skladu s tem je primerno, da se sveže meso, proizvedeno iz prašičev, cepljenih med cepljenjem v izrednih situacijah, v skladu s to odločbo označi z enako oznako, in da se opredelijo določbe za dajanje takega mesa v promet.

    (11)

    Zaradi pristopa Romunije in Bolgarije morajo biti ukrepi, ki jih določa ta odločba, odobreni kot prehodni ukrepi, ki se uporabljajo od dneva pristopa in za obdobje devetih mesecev.

    (12)

    Ukrepi, predvideni s to odločbo, so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali –

    SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

    Člen 1

    Načrt za izkoreninjenje klasične prašičje kuge pri divjih prašičih

    Načrt za izkoreninjenje klasične prašičje kuge pri divjih prašičih na območju iz točke 1 Priloge, ki ga je 27. septembra 2006 Komisiji predložila Romunija, je odobren.

    Člen 2

    Načrt cepljenja divjih prašičev v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi

    Načrt cepljenja divjih prašičev v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi na območju iz točke 2 Priloge, ki ga je 27. septembra 2006 Komisiji predložila Romunija, je odobren.

    Člen 3

    Načrt cepljenja prašičev na gospodarstvih s prašiči v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi z marker cepivom

    Načrt cepljenja prašičev na gospodarstvih s prašiči v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi z marker cepivom na območju iz točke 3 Priloge, ki ga je 27. septembra 2006 Komisiji predložila Romunija, je odobren.

    Člen 4

    Načrt cepljenja prašičev na gospodarstvih s prašiči v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi z oslabljenim živim običajnim cepivom

    Načrt cepljenja prašičev na gospodarstvih s prašiči v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi z oslabljenim živim običajnim cepivom na območju iz točke 4 Priloge, ki ga je 27. septembra 2006 Komisiji predložila Romunija, je odobren.

    Člen 5

    Obveznosti Romunije glede prašičjega mesa

    Romunija zagotovi, da se prašičje meso iz prašičev:

    (a)

    ki so cepljeni z marker cepivom v skladu s členom 3, omeji na nacionalni trg in se ne odpošilja v druge države članice;

    (b)

    ki so cepljeni v skladu s členoma 3 in 4, označi s posebno zdravstveno ali identifikacijsko oznako, ki je ni možno zamenjati z žigom Skupnosti, kot je navedeno v členu 4 Odločbe 2006/779/ES;

    (c)

    ki so cepljeni z oslabljenim živim običajnim cepivom v skladu s členom 4, omeji na zasebno domačo porabo ali na proizvajalčevo neposredno oskrbo v malih količinah končnega potrošnika ali lokalni trg v isti občini in se ne odpošilja v druge države članice.

    Člen 6

    Obveznost obveščanja Romunije

    Romunija Komisiji in državam članicam mesečno zagotavlja informacije v zvezi z izvajanjem cepljenj prašičev v izrednih situacijah, kot je določeno v členih 3 in 4:

    (a)

    število cepljenih prašičev, število porabljenih doz cepiva in število gospodarstev, na katerih so bili taki prašiči cepljeni;

    (b)

    število zaklanih prašičev in seznam klavnic, v katerih so bili taki prašiči zaklani;

    (c)

    število in naravo nadzornih testiranj, izvedenih za nadzor cepiva, in rezultate takih testiranj.

    Člen 7

    Ukrepi Romunije za zagotavljanje skladnosti

    Romunija sprejme potrebne ukrepe za uskladitev s to odločbo in navedene ukrepe objavi. O tem takoj obvesti Komisijo.

    Člen 8

    Uporaba

    Ta odločba se uporablja le skladno z in od dneva začetka veljavnosti Pogodbe o pristopu Bolgarije in Romunije.

    Uporablja se devet mesecev.

    Člen 9

    Naslovnik

    Ta odločba je naslovljena na države članice.

    V Bruslju, 23. novembra 2006

    Za Komisijo

    Markos KYPRIANOU

    Član Komisije


    (1)  UL L 316, 1.12.2001, str. 5. Direktiva, kakor je bila spremenjena z Aktom o pristopu iz leta 2003.

    (2)  UL L 314, 15.11.2006, str. 48.


    PRILOGA

    1.   Območja, kjer je treba izvesti načrt za izkoreninjenje klasične prašičje kuge pri divjih prašičih:

    celotno ozemlje Romunije.

    2.   Območja, kjer je treba izvesti načrt cepljenja divjih prašičev v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi:

    celotno ozemlje Romunije.

    3.   Območja, kjer je treba izvesti načrt cepljenja prašičev na gospodarstvih s prašiči v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi z marker cepivom:

    celotno ozemlje Romunije.

    4.   Območja, kjer je treba izvesti načrt cepljenja prašičev na gospodarstvih s prašiči v izrednih situacijah proti klasični prašičji kugi z oslabljenim živim običajnim cepivom:

    celotno ozemlje Romunije.


    Top