EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0751

Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o sporočilu Komisije: z raziskavami in inovacijami do konkurenčnih evropskih regij – prispevek k večji rasti ter k povečanju števila in kakovosti delovnih mest COM(2007) 474 konč.

UL C 211, 19.8.2008, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.8.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

C 211/1


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o sporočilu Komisije: z raziskavami in inovacijami do konkurenčnih evropskih regij – prispevek k večji rasti ter k povečanju števila in kakovosti delovnih mest

COM(2007) 474 konč.

(2008/C 211/01)

Komisija je 16. avgusta 2007 sklenila, da v skladu s členom 262 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o naslednjem dokumentu:

Sporočilo Komisije: z raziskavami in inovacijami do konkurenčnih evropskih regij – prispevek k večji rasti ter k povečanju števila in kakovosti delovnih mest.

Strokovna skupina za enotni trg, proizvodnjo in potrošnjo, odgovorna za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 3. aprila 2008. Poročevalec je bil g. PEZZINI.

Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje sprejel na 444. plenarnem zasedanju 22. in 23. aprila 2008 (seja z dne22. aprila 2008) s 130 glasovi za, nobenim glasom proti in 2 vzdržanima glasovoma.

1.   Sklepi in priporočila

1.1

Odbor lahko odločno podpre pobudo Komisije samo, če bo poleg težav pri povpraševanju upoštevala tudi – in predvsem – optimizacijo ponudbe z odpravo pomanjkljivosti in birokracije.

1.2

Odbor je prepričan, da sta podpiranje pobud na lokalni in regionalni ravni ter sposobnost njihovega povezovanja za pospeševanje lizbonske strategije bistvena za skupna prizadevanja na področju raziskav in razvoja, ki uspešno prispevajo k ustanavljanju in razvoju inovativnih podjetij v vsej EU. Poleg tega je v prizadevanja za doseganje skupnih ciljev več in boljših delovnih mest v okviru splošnega trajnostnega in konkurenčnega razvoja treba vključiti predvsem gospodarske in socialne partnerje na kraju samem.

1.3

Odbor poudarja pomen trikotnika znanja (raziskave, izobraževanje in inovacije), ki ima bistveno vlogo pri spodbujanju rasti in zaposlovanja. Zato je treba pospešiti reforme, spodbujati odličnost v visokem šolstvu in partnerstvih med univerzami, raziskovalnimi središči in podjetji ter zagotoviti, da vsa področja izobraževanja in usposabljanja izpolnjujejo svojo vlogo pri krepitvi ustvarjalnosti in inovativnosti, zlasti na regionalni in lokalni ravni. To še posebej velja za regije (Euregio), v katerih so sosednje regije in partnerji mrežno povezani na področjih, ki presegajo državne meje.

1.4

Odbor meni, da si je treba za konkurenčnost evropskih regij ter njihov gospodarski in socialni razvoj ter razvoj na področju zaposlovanja prizadevati na bolj proaktiven in bolj usklajen način kot zdaj. Na ta način bo lažje doseči čim boljše oprijemljive rezultate pri uresničevanju ciljev lizbonske strategije.

1.5

Odbor se v celoti strinja z ugotovitvami Komisije o pomanjkljivostih pri skupni in usklajeni rabi instrumentov Skupnosti, vendar obžaluje, da se več kot deset let pozneje to ključno vprašanje še vedno samo preučuje, namesto da bi prodrli do bistva problema in ponudili nove zmogljivosti za „sočasni inženiring“ (simultaneous engineering) (1) raznovrstnih ukrepov v Skupnosti in Evropi.

1.6

Odbor meni, da je treba ukrepati na področju povpraševanja, vendar to ne bo zadostovalo. Meni namreč, da je treba storiti korak naprej od izjave, da je treba regijam posvetiti več pozornosti, in skušati:

oblikovati ozemeljsko strategijo za raziskave ter razvoj tehnologije in inovacij;

nameniti posebno pozornost čezmejnemu sodelovanju (Euregio);

uresničiti usklajeno rabo instrumentov Skupnosti;

dati na voljo več informacij o možnostih na nacionalni in evropski ravni;

ter močno zmanjšati upravno breme.

1.7

EESO meni, je treba glede ponudbe sprejeti daljnosežne ukrepe za zagotovitev skladnega okvira in enostavnega dostopa do vseh razpoložljivih instrumentov, da bo mogoče premagati pravne ovire ter odpraviti časovni zamik med dodelitvijo in dejanskim izplačilom finančne podpore ter tako izboljšati konkurenčnost evropskih regij.

1.8

Odbor meni, da je bistveno pripraviti praktični evropski vodnik, ki bo vseboval naslednje:

vrste razpoložljivih ukrepov Skupnosti in vseevropskih ukrepov;

razlike v upravičenosti in ocenjevalnih merilih;

podatke o tem, ali postopki in upravljanje potekajo usklajeno ali ne;

informacije o tem, ali so možni posegi združljivi in ali se dopolnjujejo.

1.9

Odbor tudi meni, da specifičnih in natančnih ukrepov Skupnosti ni več mogoče prelagati na pozneje, sicer ne bo mogoče doseči novih zmogljivosti za „sočasni inženiring“ raznovrstnih ukrepov ter čim bolj povečati in skoncentrirati sredstev v regijah.

1.10

Po mnenju Odbora je zato nujno treba rešiti probleme zaradi številnih ravni upravljanja in razdrobljenosti ukrepov, da bo mogoče ponovno oživiti konkurenčnost evropskih regij, na kar je opozoril že v prejšnjih mnenjih (2). V zvezi s tem predlaga novo pobudo Jasmine – Skupna pomoč za uresničevanje večjega števila projektov za povezovanje inovacij v Evropi (Joint Assistance Supporting Multiprojects for Innovation Networking in Europe) – za obravnavanje obstoječih institucionalnih vrzeli tako na področju povpraševanja kot na področju ponudbe ter bistveno zmanjšanje upravnega bremena.

1.11

Namen pobude Jasmine je omogočiti najrazličnejšim akterjem, ki so vključeni v postopek odločanja v mreži, bolj obveščeno in usklajeno delovanje v enotnem skladnem okviru regionalnega načrtovanja.

2.   Ozadje

2.1

Evropske regije znanja se borijo s številnimi dejavniki sprememb, ki predstavljajo tako izzive kot priložnosti in vplivajo na njihovo zmožnost doseganja ciljev prenovljene lizbonske strategije.

2.2

Ti dejavniki sprememb so:

—   zunanji dejavniki:: intenzivnejša globalizacija, pojav celinskih področij z zelo dinamično rastjo, veliko višje cene energije in surovin, nepredviden znanstveni in tehnološki razvoj, internacionalizacija inovacij, problematika podnebnih sprememb in pogosto nenadzorovani ali neobvladljivi migracijski pritiski;

—   notranji dejavniki:: staranje prebivalstva, varovanje okolja in kakovosti življenja, zastaranje proizvodnje in storitev, posodobitev javnega sektorja, vse močnejše medsebojno vplivanje med nastajajočimi vrstami znanja in razpoložljivimi človeškimi viri, zmogljivosti za razvoj kulture in ustvarjalnosti ter razvoj skupne materialne in nematerialne teritorialne infrastrukture.

2.3

Odbor je že večkrat izrazil svoja stališča o teh vprašanjih, tako v ožjem kot širšem okviru razvoja lizbonske strategije in politik Skupnosti o raziskavah in inovacijah, okolju ter izobraževanju in usposabljanju.

2.4

Odbor je še posebej poudaril, da je treba „omogočiti, da se vse območje Skupnosti prilagodi izzivom na znanju temelječega gospodarstva in tako prispeva k temu, da vsa območja upoštevajo lizbonske cilje“ (3).

2.5

Odbor je opozoril tudi na to, da „[n]ova oblika konkurenčnih vzorcev na svetovnem trgu prinaša velike spremembe. Nove integrirane platforme in mreže morajo obravnavati teme v zvezi z raziskavami in inovacijami, zasnovo novih proizvodov in proizvodnih postopkov, vodenjem novih, bolj usposobljenih človeških virov in novih materialov, promocijo in trženjem, financami in posojili, logistiko ter spremljanjem trga in storitev za kupce“ (4).

2.6

Odbor znova poudarja prepričanje, da sta podpiranje pobud na lokalni ravni in sposobnost njihovega povezovanja za pospeševanje lizbonske strategije bistvena za spodbujanje ustanavljanja inovativnih podjetij v okviru trajnostnega in konkurenčnega razvoja. To mora veljati še posebej za tiste regije (Euregio) in dejavnosti, pri katerih so sosednje regije in partnerji mrežno povezani na področjih, ki presegajo državne meje.

2.7

Odbor je v mnenju o zeleni knjigi o Evropskem raziskovalnem prostoru: nove perspektive priporočal, „naj se Evropski raziskovalni prostor dopolni z evropskim prostorom znanja s ciljem ustvariti evropsko družbo znanja“, in poudaril, da mora „Komisija […] poskrbeti za usklajevanje tudi zaradi vzpostavitve učinkovitih vodilnih in posvetovalnih struktur ter za zagotovitev, da [je] delo […] dobro organiziran[o]“ (5).

2.8

Odbor ponovno poudarja pomen trikotnika znanja (raziskave, izobraževanje in inovacije), ki ima bistveno vlogo pri spodbujanju rasti in zaposlovanja. Zato je treba pospešiti reforme, spodbujati odličnost v visokem šolstvu in partnerstvih med univerzami, raziskovalnimi središči in podjetji ter zagotoviti, da vsa področja izobraževanja in usposabljanja v celoti igrajo svojo vlogo pri krepitvi ustvarjalnosti in inovativnosti, zlasti na regionalni in lokalni ravni.

2.9

Odbor meni, da si je treba za konkurenčnost evropskih regij, njihov gospodarski in socialni razvoj ter razvoj na področju zaposlovanja prizadevati na bolj proaktiven in bolj usklajen način, Komisija pa mora poskusiti premagati ovire različnih pravnih podlag in postopkovnih meril. Proračunske instrumente Skupnosti je treba uporabiti na način, ki bo najboljši za davkoplačevalce, da se pri uresničevanju ciljev lizbonske strategije dosežejo kar najboljši oprijemljivi rezultati. Ti rezultati se morajo kazati na področjih, kot so učinkovit dostop za vse, usklajevanje ter sinergije in časovna usklajenost razpoložljivih ukrepov Skupnosti in vseevropskih ukrepov, ter doseči kritično maso, ki je potrebna za ustvarjanje multiplikacijskega učinka.

2.10

V skladu z integriranimi smernicami za rast in delovna mesta prenovljene lizbonske strategije ima kohezijska politika tri strateške prednostne naloge (6):

povečanje privlačnosti držav članic, regij in mest („znanstvenih mest“) (7) z izboljšanjem dostopnosti, zagotavljanjem ustrezne kakovosti in ravni storitev ter ohranjanjem okolja;

spodbujanje inovacij, podjetništva in rasti ekonomije znanja s raziskavami in inovativnimi področji uporabe, vključno z novimi informacijskimi in komunikacijskimi tehnologijami;

ustvarjanje več novih in boljših delovnih mest tako, da se več ljudi pritegne v zaposlitev ali podjetniško dejavnost, izboljša prilagodljivost delavcev in podjetij ter povečajo naložbe v človeški kapital.

2.11

Težave glede ponudbe pri uresničevanju učinka vzvoda in usklajeni rabi razpoložljivih instrumentov financiranja za doseganje teh ciljev izvirajo iz naslednjih značilnosti teh instrumentov:

različni upravni in postopkovni predpisi zanje;

njihov obseg (tj. teritorialni ali nadnacionalni);

posebne značilnosti njihovih ciljev;

različne pravne podlage;

dodelitev pooblastil za odločanje in vodenje različnih organov in organizacij.

2.12

Pri povpraševanju so v regijah pogosti naslednji pojavi:

odsotnost jasne, določene in skupne ideje o regionalni strategiji za raziskave ter razvoj tehnologije in inovacij;

težave na področju informiranja in komunikacij;

nezadostne zmogljivosti za vodenje zapletenih projektov na različnih ravneh in z različnimi cilji;

nezadostno razviti grozdi in območna omrežja;

nezadostno razvite strokovne, tehnične in organizacijske zmogljivosti, ki so potrebne za polno izkoriščanje inovacijske strategije.

2.13

Pomanjkljivosti je treba reševati tako, da se vsem programom Skupnosti od samega začetka zagotavlja tehnična pomoč in usklajevanje.

2.14

Hvalevredna prizadevanja za sinergijo v različnih strukturnih programih in instrumentih za obdobje 2007–2013 se zdijo predpogoj – a ne edini – za doseganje čim boljših oprijemljivih rezultatov.

2.15

Odbor je podprl pobude Komisije, kot je JEREMIE, ter predlagal vzpostavitev informacijske točke JEREMIE, ki bi služila kot enota za usklajevanje in obveščanje za posamezne ukrepe. Pri tem je poudaril, da „manjka koncept za usklajevanje in učinkovito uporabo mnogih zdaj obstoječih instrumentov financiranja“ (8).

2.16

Odbor popolnoma podpira trditve komisarke Danute Hübner o pobudah JASPER, JEREMIE in JESSICA (9), ki „so v državah članicah in regijah ter med socialnimi partnerji v vseh regijah Evropske unije ustvarile novo dinamiko in pričakovanja za naložbe, rast in zaposlovanje“.

2.17

Odbor meni, da so smernice Odbora za znanstvene in tehnološke raziskave (CREST) (10), ki jih je objavil septembra 2007, pomembne, saj nakazujejo pot naprej, čeprav so omejene na medsebojno delovanje med okvirnim programom za raziskave in razvoj ter novimi strukturnimi skladi.

3.   Predlog Komisije

3.1

Komisija v predlogu pojasnjuje možne sinergije, ki že obstajajo v instrumentih financiranja evropske politike na področju raziskav, inovacij in kohezije, ki so na voljo zainteresiranim stranem, da bo mogoče izboljšati konkurenčnost evropskih regij glede na njihove absorpcijske sposobnosti.

3.2

Kot glavne instrumente za izvajanje ukrepov navaja sedmi okvirni program za raziskave in razvoj, novi okvirni program za konkurenčnost in inovativnost (PKI) ter nove usmeritve strukturnih skladov in Kohezijskega sklada.

3.3

Komisija pojasnjuje, da je sodelovala s številnimi svetovalnimi usklajevalnimi skupinami, ki so priporočile:

razvoj posebne strategije za usklajeno uporabo okvirnega programa in programov kohezijske politike v okviru strategije na področju raziskav, tehnološkega razvoja in inovacij;

krepitev upravljanja strategij na področju raziskav, tehnološkega razvoja in inovacij prek izmenjav in povezovanja v omrežja;

učinkovite sinergije za krepitev in razvoj zmogljivosti za raziskave, tehnološki razvoj in inovacije, razvoj odličnosti, upoštevanje MSP, vzpostavitev sodelovanja na evropski in mednarodni ravni ter uporabo rezultatov;

izboljšanje komunikacije in sodelovanja med nacionalnimi in regionalnimi akterji ter z upravičenci;

uporabo ukrepov posebnega programa „Zmogljivosti“ iz sedmega okvirnega programa za podporo usklajenih ukrepov;

okrepitev sinergij med kohezijsko politiko in sedmim okvirnim programom za raziskave in tehnološki razvoj (7OP) ob sodelovanju držav članic.

3.4

Komisija poziva države članice, da izboljšajo možnosti za usklajen razvoj in uporabo instrumentov Skupnosti ter oblikujejo sistem za obveščanje sodelujočih akterjev o razpoložljivih možnostih. Za spodbujanje usklajenega dostopa do sredstev je treba do konca leta 2007 izdati tudi praktični vodnik o možnostih financiranja za raziskovalne ustanove, ki bo vseboval mehanizme na nacionalni in regionalni ravni.

4.   Splošne ugotovitve

4.1

Odbor se v celoti strinja z ugotovitvami Komisije o pomanjkljivostih pri skupni in usklajeni rabi instrumentov Skupnosti, vendar se ne strinja s predlaganimi ukrepi, ki po njegovem mnenju ne zadostujejo za doseganje ciljev politik Skupnosti, zlasti na področju raziskav, inovacij in usposabljanja.

4.2

Odbor se strinja s Komisijo (11), da je „[z]a uresničitev prenovljenega partnerstva za rast in delovna mesta […] bistvenega pomena prizadevanje za spodbujanje na znanju temelječega gospodarstva, zlasti z raziskavami, tehnološkim razvojem in inovacijami“, vendar meni, da so za to partnerstvo skupaj odgovorne vse vpletene strani tako na ravni Skupnosti kot na nacionalni, regionalni in lokalni ravni.

4.3

Odbor meni, da je treba preseči razvoj teritorialne strategije za raziskave ter razvoj tehnologije in inovacij ter poleg tega uporabiti naslednja sredstva:

predvidevanje in instrumente analize SWOT (12) za opredelitev strateških možnosti regij;

ustrezno izgradnjo zmogljivosti in ukrepe poklicnega usposabljanja;

povečanje privlačnosti dela na področju raziskav in razvoja, da se prepreči beg možganov znotraj EU in iz EU;

izmenjavo strokovnjakov in izkušenj na področju inovacij;

podporo razvoja in usklajevanja na znanju temelječih industrijskih okrožij;

evropske tehnološke platforme in skupne evropske pobude;

usklajeno uporabo instrumentov Skupnosti in oblikovanje interaktivnih sistemov za obveščanje sodelujočih akterjev o razpoložljivih možnostih;

možnosti za komuniciranje in združevanju izkušenj zlasti med MSP.

4.4

Odbor meni, da je treba na področju ponudbe sprejeti daljnosežne ukrepe, da se zagotovi enostavno dostopen okvir vseh razpoložljivih instrumentov za konkurenčni razvoj evropskih regij. Ta razvoj mora biti v skladu s cilji „družbeno odgovornih regij“, vključevati socialne partnerje trgovinske zbornice, univerze in organizirano civilno družbo ter temeljiti na strategiji evropske industrijske politike (13), ki mora vključevati trajnostno proizvodnjo in potrošnjo.

4.5

Čeprav so navedeni instrumenti za krepitev rasti, ustvarjanje več in boljših delovnih mest ter izboljšanje konkurenčnosti evropskih regij s pomočjo raziskav in inovacij, Odbor meni, da je seznam nepopoln, saj ne vključuje vseh ustreznih instrumentov za ukrepanje Skupnosti in vrst možnosti, ki so na voljo evropskim regijam, ter ne omenja potrebe po uskladitvi trenutnih vseevropskih in mednarodnih instrumentov.

4.6

Sporočilo se izogiba omembi ali le bežno omenja (14) možnosti za ukrepanje, kot so:

Evropska investicijska banka, ki nudi številne možnosti;

pobuda Inovativnost 2010 (i2i);

skupni ukrepi na evropski ravni in ravni Skupnosti, npr. Evropski strateški forum za raziskovalno infrastrukturo (ESFRI) in evropske tehnološke platforme;

možnosti za človeške vire na področju znanosti in tehnologije ter program sponzoriranja univerzitetnih raziskav EIBURS (EIB University Research Sponsorship Programme);

program za financiranje mladih raziskovalcev STAREBEI (STAges de REcherche BEI) in univerzitetne mreže EIB (EIB University Networks);

regionalno in lokalno financiranje R&R in inovacij;

javne in zasebne naložbe v R&R in inovacije;

storitve IKT in avdiovizualne storitve;

usklajen delovni program Izobraževanje in usposabljanje 2010, ki ga sestavljajo dodatni sektorski programi za vseživljenjsko učenje za znanje, ustvarjalnost in inovacije (15) in ki je sestavni del trikotnika znanja (raziskave, izobraževanje in inovacije);

instrumenti za ukrepanje Skupnosti v zvezi z informacijsko družbo s programi v okviru pobude i2010 (16);

prispevek socialnega dialoga h krepitvi družbe znanja;

izboljševanje vseživljenjskega učenja;

Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji (17) za zagotavljanje enkratne specifične podpore za lažjo ponovno zaposlitev delavcev iz panog ali sektorjev, ki jih je prizadel večji gospodarski pretres (18).

4.7

Poleg tega niso omenjeni vseevropski programi in pobude, ki ne potekajo v okviru Skupnosti, a kljub temu spodbujajo inovacije v EU, na primer:

pobuda Eureka, vseevropska mreža za tržno usmerjene organizacije za industrijske R&R, s katero je Komisija sklenila sporazum o sodelovanju in ki podpira konkurenčnost evropskih podjetij z ustvarjanjem povezav in inovacijskih mrež v 36 državah;

program Eurostars, skupna pobuda Komisije in Eureke, ki temelji na evropskem sistemu za podporo MSP pri razvoju novih tržnih proizvodov in storitev;

Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD), ki je s Komisijo sklenila sporazum o partnerstvu, da bi zlasti v novih državah članicah v obdobju 2007–2013 olajšala načrtovanje obsežnih projektov, ki jih sofinancirata Kohezijski sklad in Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR);

LEED-OECD (program lokalnega gospodarskega razvoja in razvoja zaposlovanja), ki odkriva, preučuje in razširja inovativne zamisli za lokalni razvoj ter si – včasih v sodelovanju z Evropsko komisijo – prizadeva za izboljšanje vodenja MSP;

Razvojna banka Sveta Evrope (CEB), ki je s Komisijo sklenila sporazum o partnerstvu in financira socialne projekte za izboljšanje gospodarske in socialne kohezije ter okrepitev socialnega povezovanja, varstva okolja in razvoj človeškega kapitala v regijah;

številne dejavnosti in pobude Euregio;

pobude za „znanstvena mesta“.

4.8

Odbor ob upoštevanju člena 54(5) Uredbe Sveta št. 1083/2006 meni, da je treba bolje pojasniti težave in ovire skupne in usklajene uporabe instrumentov (19) posameznih akterjev in na nacionalni, regionalni in lokalni ravni, vendar ne le glede različnih pravnih podlag, tematskih specializacij, geografskih območij in načinov izvajanja, temveč tudi glede bistvenih in včasih usodnih razlik, npr.:

ali so projekti nadnacionalnega značaja ali ne;

ali se začnejo hkrati;

ali je financiranje na voljo hkrati;

ali projekti potekajo hkrati;

možnosti in zmogljivosti za razdelitev obsežnega ozemeljskega projekta v več „podprojektov“, ki bi se začeli izvajati v skladu z zahtevami posameznih programov in instrumentov na ravni Skupnosti, na vseevropski in mednarodni ravni.

4.9

Odbor meni, da je nujno treba pripraviti praktični evropski vodnik, ki bo zajemal vrste razpoložljivih ukrepov Skupnosti in vseevropskih ukrepov, najrazličnejša ocenjevalna merila ter informacije o tem, ali so možni posegi združljivi in ali se dopolnjujejo.

4.10

Odbor ponovno poudarja potrebo po usklajenem in skupnem ukrepanju „na področju povezav med strukturnimi politikami Skupnosti in politikami EU na področju raziskav in inovacij, k čemur je […] že večkrat pozval“, ter opozarja, da je „tesna uskladitev teh politik bistvena za doseganje čim boljših ravni sinergije v praksi in omogočanje zadovoljevanja potreb državljanov, podjetij in družbe, pri čemer je splošni cilj trajnostna, nemotena srednje- do dolgoročna rast v skladu z usklajenim pristopom reševanja problemov raziskav in tehnološkega razvoja ter ključnim razvojnim dejavnikom nematerialnih naložb“ (20).

4.11

Odbor opozarja na veliko število politik Skupnosti, ki poleg kohezijske in raziskovalne politike pomagajo krepiti konkurenčnost evropskih regij, ter ponovno poudarja potrebo po celostnem in usklajenem pristopu, ki naj obsega:

trajnostno industrijsko politiko, za katero je Evropski svet v Bruslju decembra 2007 poudaril, „da bi bilo treba spodbujati integriran pristop k evropski konkurenčnosti, in sicer s trajnostno industrijsko politiko v povezavi z inovacijami in znanjem, hkrati pa razvijati njene zunanje razsežnosti, da bi se zagotovili enaki pogoji“ (21);

ponovno oceno politike enotnega trga, da se zagotovi inovacijam prijazno okolje, varstvo intelektualne lastnine ter sodelovanje med univerzami, podjetji in raziskovalnimi središči ter okrepitev politike standardizacije;

socialno politiko in politiko zaposlovanja, ki zagotavlja strukturiran socialni dialog, skupna načela prožne varnosti (22), podporo za aktivno staranje ter ukrepe za aktivno vključevanje in vseživljenjsko učenje za vse;

politiko trajnostnega razvoja in potrošnje, ki je zavezana raziskavam in uporabi čiste in inovativne tehnologije ter obsega celostno podnebno in energetsko politiko, trajnostno upravljanje naravnih virov ter trajnostno proizvodnjo in potrošnjo.

4.12

V zvezi s tem Odbor ponavlja svoja stališča (23), da je treba:

„pripraviti in sprejeti splošno strategijo Skupnosti za racionalizacijo ustreznih mehanizmov evropskih politik, da se ob upoštevanju regionalnih identitet omogoči Evropi, da spregovori v en glas z vidika konkurenčnosti ter trajnostnega in usklajenega razvoja evropskega sistema“;

„okrepiti usklajene instrumente lokalnih in regionalnih inovacijskih trgov“;

„opredeliti ravni usklajevanja in njihovo medsebojno vplivanje, med drugim zato da se uskladi in zagotovi združljivost posameznih vidikov odločanja in izvajanja politike strukturne kohezije ter politike raziskav, tehnološkega razvoja in inovacij. To je bistveno za celovito in učinkovito vključitev politik“;

„opredeliti nove načine za kombiniranje instrumentov kohezije ter raziskav, tehnološkega razvoja in predstavitvenih dejavnosti (RTRPD) s pomočjo poenostavljenih metod in postopkov, ki so kar se da poenoteni in avtomatizirani. Treba je v celoti izkoristiti možnost menjave ravni podpore raziskav in tehnološkega razvoja v podjetjih“;

„oblikovati sisteme za nadzor in spremljanje skupnih ukrepov RTRPD in kohezijskih ukrepov, s katerimi se bo ocenjevala njihova učinkovitost pri doseganju zastavljenih ciljev. To bi bilo mogoče opravljati z uporabo uveljavljenih in usklajenih kazalnikov učinkovitosti ter primerjalnih analiz na regionalni ravni.“

4.12.1

Odbor poleg tega priporoča vključevanje programov Skupnosti za usposabljanje.

4.13

Odbor obžaluje, da se več kot deset let pozneje to ključno vprašanje še vedno samo preučuje, namesto da bi prodrli do bistva problema, kar zahteva ukrepanje Skupnosti za zagotovitev „novih zmogljivosti za sočasni inženiring raznovrstnih ukrepov (na področju tehnologije, predstavitvenih dejavnosti, inovacij, razširjanja, izobraževanja, financiranja itd.), katerih cilj je okrepitev zaposlovanja in proizvodnje na regionalni ravni“ (24).

4.14

Odbor meni, da se specifičnih in natančnih ukrepov Skupnosti ne sme več prelagati na pozneje, sicer ne bo mogoče preprečiti tveganja upada produktivnosti in zaposlovanja v evropskih regijah.

5.   Predlog Odbora

Pobuda JASMINE (Skupna pomoč za uresničevanje večjega števila projektov za povezovanje inovacij v Evropi)

5.1

EESO vztraja, da mora biti pobuda Jasmine prostovoljen instrument za poenostavitev in odpravo upravnih, postopkovnih in konceptualnih ovir skupne uporabe programov Skupnosti ter vseevropskih, nacionalnih in regionalnih programov v skladu s pospešenim razvojem Evropskega raziskovalnega prostora (ERP).

5.2

Odbor meni, da je trenutna prednostna naloga reševanje problemov, povezanih s številnimi ravnmi upravljanja na področju najrazličnejših razpoložljivih ukrepov, da bo mogoče ponovno oživiti konkurenčnost evropskih regij. V ta namen predlaga novo pobudo Jasmine – Skupna pomoč za uresničevanje večjega števila projektov za povezovanje inovacij v Evropi (Joint Assistance Supporting Multiprojects for Innovation Networking in Europe) – za obravnavanje obstoječih institucionalnih vrzeli tako glede povpraševanja kot ponudbe pri ukrepih za spodbujanje inovacij in raziskav v regijah.

5.3

Ukrepi Skupnosti, ki bi morali temeljiti na „političnem mrežnem povezovanju“ (policy networking), bi lahko bili naslednji:

vzpostavitev pobude Skupnosti – poleg pobud JASPER, JEREMIE in JESSICA – ki bi se lahko imenovala pobuda Skupnosti Jasmine ter bi obsegala ukrepe za tehnično pomoč ne le za nacionalne, regionalne in lokalne oblasti, temveč tudi za vpletene izvajalce. Na ta način bi lahko razvili resnično učinkovito uskladitev ukrepov Skupnosti, vseevropskih in nacionalnih ukrepov ter zadovoljili potrebo po „sočasnem inženiringu“ različnih vrst ukrepov;

ukrepi Skupnosti, ki bi morali omogočiti najrazličnejšim akterjem, ki so vključeni v postopek odločanja v mreži, bolj obveščeno in usklajeno delovanje ter upoštevati njihovo medsebojno odvisnost od informacij, zmogljivosti upravljanja, pristojnosti in finančnih virov. To bi omogočilo istočasno uvedbo ukrepov na več ravneh v enotnem usklajenem okviru regionalnega načrtovanja, ne glede na to ali gre za dejavnosti javno-zasebnih partnerstev ali nacionalne in transnacionalne dejavnosti;

vertikalna politična mreža, ki obsega upravne institucije na različnih ravneh – mednarodni ravni, ravni Skupnosti, nacionalni in regionalni ravni – v okviru natančno opredeljenih in dobro strukturiranih sistemov sodelovanja;

horizontalna politična mreža, ki obsega javne in zasebne subjekte v regijah, npr. lokalne uprave, podjetja, banke, nevladne organizacije, interesne skupine in ustanove socialnega dialoga (25);

vzpostavitev informacijske točke Jasmine, ki bi imela vlogo enote Skupnosti za usklajevanje in obveščanje med različnimi ravnmi in vrstami ukrepov, za katere veljajo različna pravila ter sodijo znotraj in zunaj služb Komisije pod različne pristojnosti, z namenom izboljšati njihove rezultate. Lahko bi imela tudi lastno spletno stran, ki ne bi bila preveč centralizirana (26);

oblikovanje mreže Skupnosti regionalnih informacijskih točk Jasmine – v regijah, ki to želijo – za zagotavljanje splošne usklajenosti projektov, ki so razdeljeni v številne podprojekte, povezovanje med teritorialnostjo in transteritorialnostjo podprojektov, iskanje nacionalnih in nadnacionalnih partnerjev za predloge večjega števila projektov ter zagotavljanje, da se projekti začnejo in izvajajo ter finančna sredstva zanje pridobijo istočasno in brez podvajanja;

regije bi lahko prostovoljno vzpostavile regionalne sklade Jasmine Holding Funds, ki bi ustrezali vnaprejšnji opredelitvi Komisije, ta pa bi jih pooblastila na podlagi gospodarnosti, učinkovitosti, nepristranskosti, enakega obravnavanja in preglednosti postopkov;

uvedba ukrepa Skupnosti za predvidevanje z nazivom konkurenčne evropske regije, ki bo temeljil na strokovnem znanju GD za raziskave in pri katerem bodo sodelovali visoki uradniki vseh ustreznih služb Komisije, politični predstavniki regij, Evropski parlament, Odbor regij in Evropski ekonomsko-socialni odbor;

uvedba specifičnih ukrepov za primerjalno analizo „uspeha novih metod upravljanja, ki temeljijo na preglednosti, poenostavitvi postopkov ter resničnem partnerstvu z lokalnimi in regionalnimi družbeno-gospodarskimi akterji“ (27);

ukrepi za krepitev zmogljivosti lokalnih uprav ter gospodarskih in socialnih akterjev, spodbujanje nadnacionalnih mrež za projektna partnerstva, nadzor sinergij in usklajenosti projektov ter podpiranje pregledne in interaktivne strategije komuniciranja in informiranja.

5.4

Nove prednostne naloge regionalnih programov, osredotočenih na inovacije, konkurenčnost in stalno medsebojno učenje, bi morale omogočiti razvoj aktivnih politik za krepitev in ohranjanje konkurenčnosti regij s pomočjo financiranja regionalnih in medregionalnih ukrepov predvidevanja, grozdov in območnih omrežij, ki dajejo skupno strateško vizijo posameznim regijam. To je lahko osnova za ukrepe tehnične pomoči za najboljšo skupno uporabo najprimernejših instrumentov ter javno-zasebnih partnerstev na nacionalni ravni, ravni Skupnosti in vseevropski ravni.

5.5

Pobuda Jasmine bi lahko bila pri odobritvi posameznih projektov zagotovilo za različne organizacije in programe finančne podpore, saj bi zagotavljala, da so ti projekti del ali stopnja določenega večjega projekta. Osnova za to bi lahko bil memorandum o sporazumu med Evropsko komisijo ter drugimi skupnostnimi in neskupnostnimi organi ali upravni predpisi Komisije v primerih, ko so za posamezne programe pristojne različne službe Komisije. To pomeni, da bi številne organizacije finančne podpore, ki prejmejo paket predlogov, sprejele eno samo dokumentacijo projekta.

5.6

Namen pobude Jasmine je olajšati mobilizacijo finančnih virov, ki pokrivajo različne pristojnosti in ravni upravljanja (javne in zasebne), da se doseže čim boljša kritična masa sredstev – ter s tem poveča skupni učinek vzvoda – za oblikovanje enotnega okvira, ki obsega več projektov in popolnoma izpolnjuje skupno strateško vizijo določene evropske regije za izboljšanje njenih odlik na področju tehnologije in inovacij.

5.7

Jasmine bi morala temeljiti na izkušnjah pobude za vodilne trge, evropskih tehnoloških platform in skupnih tehnoloških pobud ter rezultatih pobud ERANET, ERANET PLUS, Regije za gospodarsko spremembo, PRO INNO, Jeremie, Jaspers in Jessica. (28)

5.8

Jasmine bi lahko okrepila inovacijska in raziskovalna prizadevanja regij in podjetij, človeških virov, univerz, raziskovalnih središč in uprav, na katerih temeljijo – med drugim s pomočjo skupnosti znanja in inovacij (SZI) Evropskega tehnološkega inštituta (ETI). Pri tem je treba upoštevati, da je inovativnost predvsem gospodarska dejavnost, ki se ji mora omogočiti delovanje v čim boljšem delovnem okolju – zlasti glede obdavčevanja raziskav, ravnanja z intelektualno lastnino in njenim varstvom ter odličnosti struktur izobraževanja in usposabljanja – da bo mogoče povečati število in kakovost delovnih mest.

5.9

Jasmine bi lahko poleg tega pomagala izkoristiti značilne prednosti posameznih regij in spodbujati izmenjave na področju inovacij in raziskav.

V Bruslju, 22. aprila 2008

Predsednik

Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Izraz „sočasni inženiring“ je v skladu z uporabo v dokumentih Komisije, pomeni pa sočasno načrtovanje.

(2)  Glej mnenje (UL C 44, 16.2.2008, str. 1, poročevalec: g. Wolf): „Odbor priporoča razvoj jasnih in razumljivih predpisov za raznolike instrumente podpore ter usklajevanja raziskav in razvoja v Skupnosti, vključno s skupnim pregledom (in navodili za uporabo) vseh instrumentov ter načinov podpore in usklajevanja ki jih ima Komisija na voljo za doseganje ciljev R&R.“

(3)  Glej mnenje (UL C 10, 14.1.2004, str. 88), poročevalec: g. Malosse (op. prev.: ni na voljo v slovenščini).

(4)  Glej mnenje (UL C 255, 14.10.2005, str. 1).

(5)  Glej mnenje (UL C 44, 16.2.2008, str. 1).

(6)  Sklep Sveta z dne 6. oktobra 2006.

(7)  Glej tudi pobudo za „znanstvena mesta“

(www.sciencecities.eu).

(8)  Glej mnenje (UL C 110, 9.5.2006).

(9)  JEREMIE: Joint Resources for Micro to Medium Enterprises (Skupni evropski viri za mikro do srednje velika podjetja); JESSICA: Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas (Skupna evropska podpora za trajnostne naložbe v mestna območja); JASPERS: Joint Assistance in Supporting Projects in European Regions (Skupna pomoč pri podpori projektov v evropskih regijah).

(10)  Smernice CREST – 1.6.2007.

(11)  Glej COM(2007) 474 konč.

(12)  SWOT: Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats (analiza prednosti, pomanjkljivosti, priložnosti in nevarnosti).

(13)  COM(2007) 374 konč. z dne 4. julija 2007.

(14)  Glej SEC(2007) 1045 z dne 16. avgusta 2007 (op. prev.: ni na voljo v slovenščini).

(15)  Glej COM(2007) 703 konč. z dne 12. novembra 2007.

(16)  Glej COM(2007) 146 konč.

(17)  Glej COM(2006) 91 konč.

(18)  Glej mnenje (UL C 318, 23.12.2006).

(19)  Glej mnenje (UL C 44, 16.2.2008, str. 1, poročevalec: g. Wolf): „Dosedanji instrumenti Skupnosti za podporo in usklajevanje. Odbor priporoča razvoj splošnih, jasnih in razumljivih predpisov za raznolike instrumente podpore ter usklajevanja raziskav in razvoja v Skupnosti. Koristno bi bilo, če bi Komisija pripravila pregled in opis, torej razumljiva navodila za uporabo vseh instrumentov in oblik podpore in usklajevanja, ki so ji na voljo. Iz tega bi bilo tudi razvidno, ali je namen teh instrumentov in oblik podpore zaradi vse večjega števila še dovolj jasen, ali se med seboj razlikujejo in ali so tudi za možne uporabnike kot tudi same uradnike Komisije pregledni in uporabni ali pa jih je treba zaradi jasnosti predelati.“

(20)  Glej mnenje (UL C 40, 15.2.1999) (op. prev.: ni na voljo v slovenščini).

(21)  Sklepi predsedstva, Evropski svet v Bruslju, 14. december 2007.

(22)  Kot je navedeno v sklepih Sveta z dni 13. in 14. marca 2008 (točka 16) in mnenjih EESO.

(23)  Glej mnenje (UL C 40, 15.2.1999) (op. prev.: ni na voljo v slovenščini).

(24)  Glej opombo 23.

(25)  Glej GD za regionalno politiko, Evropska komisija, januar 2003.

(26)  Glej mnenje (UL C 44, 16.2.2008, str. 1, poročevalec: g. Wolf): „Zato nikakor ne sme nastati vtis, da si Komisija prizadeva za centralno vodenje evropskih raziskav. To bi sicer le še dodatno podkrepilo zaskrbljenost državljanov držav članic glede premočne centralizacije v Bruslju.“

(27)  Glej mnenje (UL C 10, 14.1.2004, str. 88) (op. prev.: ni na voljo v slovenščini).

(28)  Glej opombo 9.


Top