Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R2070

    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/2070 z dne 25. novembra 2021 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (Besedilo velja za EGP)

    C/2021/8578

    UL L 421, 26.11.2021, p. 31–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/2070/oj

    26.11.2021   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 421/31


    IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2021/2070

    z dne 25. novembra 2021

    o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 z dne 14. decembra 2005 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti, in informiranju potnikov v zračnem prometu o identiteti letalskega prevoznika, ki opravlja let, ter razveljavitvi člena 9 Direktive 2004/36/ES (1) in zlasti člena 4(2) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Z Uredbo Komisije (ES) št. 474/2006 (2) je bil vzpostavljen seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (2)

    Nekatere države članice in Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (v nadaljnjem besedilu: Agencija) so Komisiji v skladu s členom 4(3) Uredbe (ES) št. 2111/2005 sporočile podatke, ki so pomembni pri posodabljanju navedenega seznama. Ustrezne podatke so predložile tudi tretje države in mednarodne organizacije. Na podlagi sporočenih podatkov bi bilo treba seznam posodobiti.

    (3)

    Komisija je vse zadevne letalske prevoznike neposredno ali prek organov za regulativni nadzor nad njimi obvestila o bistvenih dejstvih in pomislekih, ki bi lahko bili podlaga za odločitev o uvedbi prepovedi opravljanja letov v Uniji zanje ali o spremembi pogojev za prepoved opravljanja letov za letalskega prevoznika, ki je vključen na seznam iz Priloge A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (4)

    Komisija je zadevnim letalskim prevoznikom dala možnost vpogleda v vso zadevno dokumentacijo ter jim omogočila, da predložijo pisne pripombe in pripravijo ustno predstavitev Komisiji in odboru, ustanovljenem s členom 15 Uredbe (ES) št. 2111/2005 (v nadaljnjem besedilu: Odbor EU za varnost v zračnem prometu).

    (5)

    Komisija je v okviru Uredbe (ES) št. 2111/2005 in Uredbe Komisije (ES) št. 473/2006 (3) Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanila s skupnimi posvetovanji, ki trenutno potekajo s pristojnimi organi in letalskimi prevozniki Armenije, Komorov, Iraka, Kazahstana, Libije, Mehike, Moldavije, Pakistana, Rusije in Južnega Sudana. Komisija je Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila tudi o razmerah na področju varnosti v letalstvu v Zahodnem Kongu, Ekvatorialni Gvineji, Sudanu, Surinamu in na Madagaskarju.

    (6)

    Agencija je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila o tehničnih ocenah, izvedenih za začetno oceno in stalno spremljanje dovoljenj operatorjev iz tretjih držav (v nadaljnjem besedilu: TCO), izdanih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 452/2014 (4).

    (7)

    Agencija je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila tudi o rezultatih analize preverjanj na ploščadi, opravljenih na podlagi programa varnostnega ocenjevanja tujih zrakoplovov (v nadaljnjem besedilu: SAFA) v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 965/2012 (5).

    (8)

    Poleg tega je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanila s projekti tehnične pomoči, ki se izvajajo v tretjih državah, za katere velja prepoved opravljanja letov v skladu z Uredbo (ES) št. 474/2006. Agencija in Francija sta prav tako sporočili informacije o načrtih in prošnjah za nadaljnjo tehnično pomoč in sodelovanje za izboljšanje upravnih in tehničnih zmogljivosti organov za civilno letalstvo v tretjih državah, da bi jim pomagali pri odpravljanju neskladnosti z veljavnimi mednarodnimi varnostnimi standardi v civilnem letalstvu. Države članice so bile pozvane, naj se na navedene prošnje odzovejo na dvostranski ravni ob usklajevanju s Komisijo in Agencijo. Komisija je pri tem poudarila, kako koristno je, da zlasti z orodjem partnerstva za pomoč pri zagotavljanju varnosti v letalstvu v okviru Mednarodne organizacije civilnega letalstva (v nadaljnjem besedilu: ICAO) mednarodna letalska skupnost pridobi informacije o tehnični pomoči, ki jo Unija in države članice zagotavljajo tretjim državam za izboljšanje varnosti v letalstvu po svetu.

    (9)

    Eurocontrol je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanil z najnovejšim stanjem sistema obveščanja SAFA in TCO, vključno s statističnimi podatki o opozorilih, izdanih za letalske prevoznike, za katere velja prepoved opravljanja letov.

    Letalski prevozniki Unije

    (10)

    Na podlagi analize, ki jo je izvedla Agencija v zvezi z rezultati preverjanj na ploščadi, opravljenih na zrakoplovih letalskih prevoznikov Unije, in pregledov standardiziranja, ki jih je opravila Agencija, ter tudi posebnih inšpekcijskih pregledov in presoj, ki so jih opravili nacionalni organi za letalstvo, so Agencija v vlogi pristojnega organa in več držav članic sprejele nekatere popravne in izvršilne ukrepe ter o njih obvestile Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu.

    (11)

    Agencija v vlogi pristojnega organa in države članice so ponovno izrazile pripravljenost ustrezno ukrepati, kadar relevantne varnostne informacije kažejo na neposredna varnostna tveganja, do katerih pride, če letalski prevozniki Unije ne izpolnjujejo zadevnih varnostnih standardov.

    Letalski prevozniki iz Armenije

    (12)

    Junija 2020 so bili letalski prevozniki iz Armenije z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2020/736 (6) vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (13)

    Komisija, Agencija, države članice in armenijski odbor za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAC) so se 3. novembra 2021 sestali na tehničnem sestanku, na katerem je CAC predložil najnovejše informacije o ukrepih, ki jih je sprejel od zadnjega tehničnega sestanka z dne 15. aprila 2021, da bi odpravil ugotovljene varnostne pomanjkljivosti. CAC je predložil pregled novosti glede zakonodajnega okvira za civilno letalstvo v Armeniji ter informacije o nadaljnjem razvoju funkcij in pristojnosti oddelka oz. sekcije CAC ter priročnika za človeške vire.

    (14)

    CAC je Komisijo obvestil tudi o novo oblikovanem priročniku za upravljanje varnosti in o usposabljanjih v okviru sistema za upravljanje varnosti, ki jih je opravilo osebje CAC.

    (15)

    Poleg tega je Komisiji sporočil, da sta bili spričevali (v nadaljnjem besedilu: AOC) letalskih prevoznikov Atlantis Armenian Airlines in Fly Armenia Airways preklicani in da je bil certificiran nov letalski prevoznik Flyone Armenia (AOC 074). Ker CAC ni dokazal zadostne sposobnosti za izvajanje in izvrševanje ustreznih varnostnih standardov, izdaja AOC navedenemu novemu letalskemu prevozniku ne zagotavlja zadostne skladnosti z mednarodnimi varnostnimi standardi.

    (16)

    Komisija je seznanjena z napredkom, ki ga je CAC dosegel pri odpravljanju pomislekov glede varnosti v letalstvu, zaradi katerih so bili junija 2020 letalski prevozniki, certificirani v Armeniji, vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006. Vendar informacije in dokumentacija, ki jih je predložil CAC, ne ponujajo dovolj dokazov, da so bile varnostne pomanjkljivosti, ugotovljene med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem leta 2020, učinkovito odpravljene, da bi bila zagotovljena skladnost z mednarodnimi varnostnimi standardi. Komisija bo še naprej sodelovala s CAC ter spremljala nadaljnje ukrepe in dejavnosti, sprejete za odpravo navedenih varnostnih pomanjkljivosti, vključno z zmogljivostmi CAC za varnostni nadzor. Glede tega je bilo navedeno, da bo Agencija upravljala projekt tehnične pomoči za podporo CAC pri prizadevanjih za okrepitev nadzora nad varnostjo v letalstvu v Armeniji.

    (17)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da bi bilo treba seznam letalskih prevoznikov iz Armenije, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, spremeniti tako, da se v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006 vključi letalski prevoznik Flyone Armenia, letalska prevoznika Atlantis Armenian Airlines in Fly Armenia Airways pa se črtata iz nje.

    (18)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Armeniji, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    Letalski prevozniki iz Komorov

    (19)

    Letalski prevoznik Air Service Comores je bil 22. marca 2006 vključen v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (20)

    Letalski prevoznik Air Service Comores je bil 12. oktobra 2006 z Uredbo Komisije (ES) št. 1543/2006 (7) prestavljen iz Priloge A v Prilogo B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (21)

    Komisija je v okviru dejavnosti stalnega spremljanja od Agencije za civilno letalstvo in meteorologijo Unije Komorov (v nadaljnjem besedilu: ANACM) zahtevala seznam vseh imetnikov AOC, certificiranih v Komorih.

    (22)

    ANACM je 15. julija 2021 pisno potrdila prenehanje dejavnosti letalskega prevoznika Air Service Comores.

    (23)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da bi bilo treba seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, spremeniti tako, da se iz Priloge B k Uredbi (ES) št. 474/2006 črta letalski prevoznik Air Service Comores.

    (24)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Komorih, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    (25)

    Kadar bo iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Iraka

    (26)

    Decembra 2015 je bil letalski prevoznik Iraqi Airways z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2015/2322 (8) vključen v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (27)

    Komisija, Agencija, države članice in iraška uprava za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: ICAA) so se 17. junija 2021 na zahtevo Iraka in v okviru dejavnosti stalnega spremljanja Komisije sestale na tehničnem sestanku. Na tem sestanku je ICAA predložila najnovejše informacije glede ukrepov, sprejetih od vključitve letalskega prevoznika Iraqi Airways v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006, ter informacije glede dokončanja revizije dokumentacije v okviru pristopa neprekinjenega spremljanja programa univerzalne presoje nadzora varnosti ICAO.

    (28)

    Poleg tega je ICAA Komisiji sporočila, da je obravnavala in izvedla vsa priporočila v okviru projekta tehnične pomoči iraški upravi, ki ga je Agencija izvedla leta 2017. ICAA se je zavezala, da bo informacije, ki jih je predložila pred tehničnim sestankom, dopolnila z nadaljnjimi dokazi o navedenem napredku. V drugem delu navedenega sestanka sta Komisija in Agencija na posebno zahtevo Iraka predložili pojasnila v zvezi s postopkom pridobitve dovoljenja TCO z namenom prihodnje vloge Iraqi Airways ali drugih letalskih prevoznikov, certificiranih s strani Iraka, za pridobitev takšnega dovoljenja.

    (29)

    Komisija je na sestanku 17. junija 2021 navedla, da bi lahko razmislila o črtanju letalskega prevoznika Iraqi Airways iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006, ko bodo informacije, tudi tiste, zbrane pri ocenjevalnem obisku Unije na kraju samem, potrdile, da Irak izpolnjuje standarde ICAO za certificiranje in nadzor, ter ko bo prevoznik Iraqi Airways Agenciji in Komisiji dokazal, da so bili razlogi za negativno odločitev glede TCO v letu 2015 odpravljeni.

    (30)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Iraka za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (31)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Iraku, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    Letalski prevozniki iz Kazahstana

    (32)

    Decembra 2016 so bili vsi letalski prevozniki iz Kazahstana z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2016/2214 (9) črtani iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (33)

    Februarja 2020 so se v okviru dejavnosti stalnega spremljanja sistema nadzora varnosti v Kazahstanu začela uradna posvetovanja s kazahstanskimi pristojnimi organi. Glede tega je bil Odboru EU za varnost v zračnem prometu na sestanku maja 2021 predložen pregled stanja na področju nadzora varnosti v Kazahstanu.

    (34)

    Po posvetovanjih Odbora EU za varnost v zračnem prometu maja 2021 so strokovnjaki Komisije, Agencije in držav članic med 11. in 15. oktobrom 2021 opravili ocenjevalni obisk Unije na kraju samem v Kazahstanu, in sicer v prostorih kazahstanskega odbora za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAC KZ), Letalske uprave Kazahstana d. d (v nadaljnjem besedilu: AAK) ter treh vzorčnih letalskih prevoznikov Air Astana, Jupiter Jet in Qazaq Air.

    (35)

    Dejavnosti ocenjevalnega obiska so bile osredotočene na AAK zaradi njene prevladujoče vloge in pristojnosti za dejavnosti nadzora nad letalskimi prevozniki, certificiranimi v Kazahstanu. Predstavniki CAC KZ so sodelovali pri vseh ocenjevalnih dejavnostih, saj so številne dejavnosti politike, kot je sprejetje postopkov AAK, v njihovi pristojnosti.

    (36)

    Na podlagi ocenjevalnega obiska je postalo jasno, da ima AAK kljub pozitivnim vidikom še vedno pomanjkljivosti, kot je njeno neizpolnjevanje obveznosti med certifikacijskimi postopki letalskih prevoznikov. Poleg tega bi bilo treba postopek nadzora prilagoditi in po potrebi okrepiti, da se zagotovi nadzor nad vsemi letalskimi prevozniki, ki je sorazmeren z njihovo velikostjo in kompleksnostjo, ter da se zagotovi stalno izpolnjevanje veljavnih mednarodnih varnostnih standardov.

    (37)

    Nadalje bi moral CAC KZ več pozornosti nameniti zagotavljanju, da se zakonodajni okvir posodablja in se spremembe prilog ICAO redno vključujejo v kazahstanske predpise. CAC KZ in AAK morata zagotoviti izvajanje dobrih notranjih mehanizmov in postopkov, ki bodo obstoječi pravni in tehnični okvir prenesli v rutinske dejavnosti in postopke organizacije. Glede tega bi morala oba izboljšati svoje funkcije splošnega upravljanja kakovosti kot tudi kazahstanski državni varnostni program, da bi zagotovila sistemsko in pravočasno prepoznavanje in ustrezno zmanjšanje morebitnih varnostnih tveganj.

    (38)

    V zvezi z dejavnostmi licenciranja, ki jih izvaja AAK, je ocenjevalna skupina za zagotovitev izvajanja pristojnosti licenciranja Kazahstana kot države pogodbenice ICAO opredelila področja, ki jih je treba izboljšati, in sicer zlasti postopke inšpektorjev, sistem teoretičnih preverjanj letalskih posadk ter postopke za omogočanje standardiziranega pristopa h kvalifikacijam izpraševalcev za usposabljanje za letenje in nadzoru nad njimi.

    (39)

    Osebje za plovnost dobro pozna veljavne postopke v AAK. Vendar so potrebne nadaljnje izboljšave, zlasti na področju rednega in specializiranega usposabljanja, da se zagotovi zahtevana usposobljenost inšpektorjev. Pri vzorčenju dejavnosti, ki jih izvaja osebje za plovnost, so bila odkrita odstopanja od zahtev, zlasti na področjih certificiranja in nadzora operatorjev in vzdrževalnih organizacij.

    (40)

    Ocenjevalna skupina je 13. oktobra 2021 namensko obiskala prevoznik Air Astana, ki je potniški in tovorni letalski prevoznik s prevladujočim tržnim deležem v Kazahstanu. Prevoznik ima dobro delujoč in zanesljiv sistem za upravljanje varnosti, ki mu zagotavlja uporabne podatke. Na podlagi pregleda vzorca je bilo na splošno mogoče potrditi, da je vzpostavljen zanesljiv in funkcionalen sistem za spremljanje skladnosti. Višje vodstvo prevoznika dobro razume navedena sistema in ju uporablja za opredeljevanje tveganj in sprejemanje ustreznih ukrepov za zmanjšanje največjih tveganj na sprejemljivo raven.

    (41)

    Dejavnosti letalskega prevoznika podpirajo usposobljeni tehniki in lokacije za linijsko vzdrževanje. Med obiskom niso bile ugotovljene nobene težave ali pomanjkljivosti na področju plovnosti.

    (42)

    Letalski prevoznik je pokazal, da ima zanesljiv in strukturiran sistem za nadzor različnih vidikov usposabljanja letalskih posadk, kabinskega osebja in letalskih dispečerjev, vključno z inštruktorji in izpraševalci za usposabljanje za letenje. Iz vzorčenih datotek so razvidni sledljivost potrdil o usposabljanju in ustrezno izpolnjeni obrazci.

    (43)

    13. oktobra 2021 je ocenjevalna skupina obiskala tudi Jupiter Jet, kazahstanski tovorni letalski prevoznik s sedežem v Almatyju. Leta 1996 je bil ustanovljen kot delniška družba ATMA, nato pa leta 2016 preimenovan. Opravlja ad hoc čarterske storitve z enim zrakoplovom Antonov AN-12.

    (44)

    Medtem ko je letalski prevoznik razvil in uvedel sistem za upravljanje varnosti, so potrebne nadaljnje izboljšave, da bi dosegli zahtevano raven zrelosti sistema.

    (45)

    Letalski prevoznik je pokazal, da ima trden in strukturiran sistem za nadzor različnih vidikov stalne plovnosti.

    (46)

    Med obiskom pa je bilo ugotovljeno, da so postopki v zvezi z elektronsko letalsko torbo v okviru operativnega priročnika zelo splošni. Poleg tega je bilo v operativnem priročniku navedeno tudi, da nekateri postopki niso posodobljeni ali v celoti razviti, npr. poglavje, ki se nanaša na sistem za preprečevanje trkov (v nadaljnjem besedilu: TCAS), ne vključuje vseh klicev v okviru standarda TCAS 7.1 in povezanih postopkov. Operativni priročnik je treba pregledati in preveriti glede skladnosti z veljavnimi standardi.

    (47)

    Qazaq Air, ustanovljen leta 2015, je medregionalni potniški in tovorni letalski prevoznik s sedežem v Nur-Sultanu, ki upravlja floto petih turbopropelerskih zrakoplovov De Havilland Dash-8-Q400NG. Ocenjevalna skupina ga je obiskala 14. oktobra 2021.

    (48)

    Prevoznik ima vzpostavljen sistem za upravljanje varnosti, ki mu zagotavlja uporabne podatke. Vendar je bilo med ocenjevanjem ugotovljeno, da ni sistematično izvajal vseh dejavnosti v skladu z zahtevami iz priročnika za varno upravljanje, npr. opravljene niso bile nobene presoje varnosti in še vedno ni bila izvedena vaja za odziv na izredne razmere.

    (49)

    Qazaq Air je razvil in izvaja funkcijo spremljanja skladnosti, vendar so potrebne nadaljnje izboljšave, da se zagotovi njen celotni potencial, zlasti glede zaključevanja ugotovitev iz notranjih presoj.

    (50)

    Med ocenjevanjem so bile ugotovljene nekatere neskladnosti glede operativnega priročnika letalskega prevoznika. Posebej zaskrbljujoče je dejstvo, da prevoznik ni določil meril za usposobljenost za operacije pri zmanjšani vidljivosti za letalske posadke, čeprav je bil odobren za izvajanje operacij pri zmanjšani vidljivosti.

    (51)

    Qazaq Air za svojo letalsko posadko uporablja računalniško podprt sistem za razporejanje in spremljanje posadk. Med ocenjevanjem evidence o usposabljanju letalskih dispečerjev je bilo ugotovljeno, da je bilo zamujenih več rednih usposabljanj.

    (52)

    Odbor EU za varnost v zračnem prometu je na podlagi svojih posvetovanj sklenil, da bi bilo treba posebno pozornost nameniti spremljanju nadaljnjih dejavnosti, tudi prek zaslišanja CAC KZ in AAK na naslednjem sestanku Odbora EU za varnost v zračnem prometu, da bi se upoštevale pripombe, izražene med ocenjevalnim obiskom, zlasti glede priprave in učinkovitega izvajanja ustreznega načrta popravnih ukrepov.

    (53)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Kazahstana za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (54)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Kazahstanu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    (55)

    Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Libije

    (56)

    Decembra 2014 so bili letalski prevozniki iz Libije z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) št. 1318/2014 (10) vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (57)

    Libijski organ za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: LYCAA) je z dopisom z dne 2. junija 2021 predložil informacije o svoji strukturi, sistemu nadzora in dejavnostih, vključno s priročniki za notranje postopke inšpektorjev, navodili za organizacije civilnega letalstva, obrazci za letalske strokovnjake in organizacije, izvršilnimi ukrepi, sprejetimi od leta 2019, ter aktualnim seznamom imetnikov AOC in registriranih zrakoplovov.

    (58)

    Glede na predložene informacije je LYCAA certificiral dva nova letalska prevoznika, in sicer Berniq Airways (AOC 032/21) in Hala Airlines (AOC 033/21), družba Global Aviation and Services pa se je preimenovala v Global Air Transport. Ker LYCAA ni dokazal zadostne sposobnosti za izvajanje in izvrševanje ustreznih varnostnih standardov, izdaja AOC navedenima novima letalskima prevoznikoma ne zagotavlja zadostne skladnosti z mednarodnimi varnostnimi standardi.

    (59)

    Komisija, Agencija, države članice in predstavniki LYCAA so se 1. septembra 2021 na zahtevo Libije in v okviru dejavnosti stalnega spremljanja sestali na tehničnem sestanku. Na tem sestanku je LYCAA predložil pregled svoje organizacije in funkcij, vključno s temeljnimi načeli izvajanja nadzora varnosti. Predložil je tudi posodobljen pregled novosti in najnovejše stanje njegovih ukrepov glede priporočil v okviru projekta tehnične pomoči libijskemu organu, ki ga je Agencija izvedla leta 2019. Nadalje je predložil informacije glede rezultatov revizije dokumentacije v okviru pristopa neprekinjenega spremljanja programa univerzalne presoje nadzora varnosti ICAO, ki je bila izvedena leta 2020.

    (60)

    Medtem ko je LYCAA izkazal omejen napredek pri izvajanju mednarodnih varnostnih standardov, sta Komisija in Odbor EU za varnost v zračnem prometu na podlagi informacij in dokumentacije, ki jih je predložil LYCAA, vključno z informacijami, ki jih je predložil na tehničnem sestanku 1. septembra 2021, ugotovila, da LYCAA ni mogel dokazati učinkovite skladnosti z ustreznimi mednarodnimi varnostnimi standardi in njihovega izvajanja.

    (61)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da bi bilo treba seznam letalskih prevoznikov iz Libije, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, spremeniti tako, da se v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006 vključita prevoznika Berniq Airways in Hala Airlines.

    (62)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Libiji, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    Letalski prevozniki iz Mehike

    (63)

    Letalski prevozniki iz Mehike niso bili še nikoli vključeni v Prilogo A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (64)

    Po nesreči s smrtnim izidom mehiškega letalskega prevoznika Global Air (Aerolíneas Damojh, S.A. de C.V.), do katere je prišlo 18. maja 2018 na Kubi, je Komisija generalno direkcijo Mehike za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: mehiška DGAC) zaprosila za podrobnejše informacije.Komisija, Agencija in mehiška DGAC so 16. oktobra 2018 začele uradna posvetovanja, ki so vključevala tehnični sestanek.

    (65)

    Na podlagi opravljenih posvetovanj, predloženih informacij in podatkov iz programov EU SAFA in TCO, iz katerih takrat ni bilo razvidnih resnih ali sistemskih težav, je Komisija menila, da razmere na področju varnosti v letalstvu v Mehiki ne vzbujajo nujnih pomislekov glede varnosti.

    (66)

    Zvezna uprava Združenih držav za letalstvo (v nadaljnjem besedilu: FAA) je 25. maja 2021 mehiški DGAC v okviru svojega programa za oceno varnosti v mednarodnem letalstvu (v nadaljnjem besedilu: IASA) podelila rating 2. kategorije, saj je menila, da mehiška DGAC ne izpolnjuje mednarodnih varnostnih standardov.

    (67)

    Komisija je 23. junija 2021 mehiški DGAC poslala dopis, v katerem je izrazila pomisleke zaradi odločitve FAA in zahtevala vse ustrezne informacije, ki kažejo na obseg pomislekov glede varnosti, ki jih je opredelila FAA.

    (68)

    Mehiška DGAC je 20. septembra 2021 Komisiji predložila informacije o pomanjkljivostih, ki jih je FAA ugotovila v zvezi s kritičnimi elementi ICAO, ter o programih in dejavnostih tehnične pomoči, sprejetih za ustrezno obravnavo teh pomanjkljivosti.

    (69)

    Na podlagi razpoložljivih informacij, tudi informacij, ki jih je mehiška DGAC predložila v dopisu z dne 20. septembra 2021, Komisija meni, da je mehiška DGAC na tej stopnji ustrezno usposobljena in pripravljena odpraviti varnostne pomanjkljivosti, kadar se ugotovijo.

    (70)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Mehike za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (71)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Mehiki, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    (72)

    Kadar bo iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Moldavije

    (73)

    Vsi letalski prevozniki iz Moldavije, razen Air Moldova, Fly One in Aerotranscargo, so bili aprila 2019 z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2019/618 (11) vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (74)

    Po posvetovanjih Odbora EU za varnost v zračnem prometu maja 2021 so strokovnjaki Komisije, Agencije in držav članic med 20. in 24. septembrom 2021 opravili ocenjevalni obisk Unije na kraju samem v Moldaviji, in sicer v prostorih moldavskega organa za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAAM) in treh vzorčnih letalskih prevoznikov, certificiranih v Moldaviji, Terra Avia, Fly Pro in HiSky.

    (75)

    V poročilu o ocenjevalnem obisku je navedeno, da je CAAM od ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem leta 2019 na številnih področjih dosegel znatne izboljšave. Zlasti pomembni sta bili stabilnost, ki jo je CAAM dosegel pri pripravi nacionalnih letalskih predpisov, in izkazana zrelost za opravljanje ustreznega in učinkovitega nadzora. Ugotovljeno je bilo, da si je CAAM močno prizadeval za posodobitev večine nacionalnih predpisov in pripravo novih. CAAM pripravlja ustrezne smernice za podporo svojemu osebju pri nalogah nadzora.

    (76)

    Razvil je zanesljiv sistem za upravljanje kakovosti. Načrt presoj za leto 2021 je bil upoštevan, presoje in inšpekcijski pregledi pa so bili pravočasno izvedeni. Ugotovitve na podlagi navedenega načrta je obravnavalo ali jih obravnava odgovorno osebje.

    (77)

    CAAM izvaja dejavnosti licenciranja v skladu z mednarodnimi varnostnimi standardi. Vendar je ocenjevalna skupina opredelila področja, na katerih so potrebne nadaljnje izboljšave, to sta zlasti dokončanje sistema teoretičnih preverjanj za zasebne pilote in zdravnike letalske medicine ter poostren nadzor nad izpraševalci za usposabljanje za letenje, ki ga izvaja inšpektor CAAM.

    (78)

    Program stalnega nadzora je celovit v smislu področij in števila presoj, poleg tega so kvalifikacije in izkušnje inšpektorjev ustrezno upoštevane pri obstoječih in načrtovanih usposabljanjih. Opravljene presoje se ustrezno dokumentirajo in spremljajo, zlasti v smislu ukrepov, ki jih sprejmejo letalski prevozniki, kar vključuje popravne ukrepe in analizo temeljnih vzrokov. Vendar je potrebna nadaljnja standardizacija inšpekcijskih postopkov, zlasti glede evidentiranja ugotovitev, dobljenih med inšpekcijskimi dejavnostmi.

    (79)

    CAAM lahko pritegne dovolj osebja glede na trenutno velikost in obseg letalske industrije, nad katero izvaja nadzor. Vsi zaposleni, s katerimi so bili opravljeni pogovori, so imeli ustrezne kvalifikacije in znanje. Teoretična usposabljanja in načrti zanje so bili primerni.

    (80)

    Skupina je ugotovila, da ima CAAM zmogljivosti za nadzor letalskih dejavnosti v Moldaviji, vzdrževanje zanesljivega regulativnega sistema ter izvajanje in izvrševanje veljavnih letalskih predpisov, zato lahko obravnava varnostne pomanjkljivosti, kadar se pojavijo. Sistem za nadzor varnosti v Moldaviji je uveljavljen, čeprav še vedno potekajo dejavnosti za njegovo nadaljnjo izboljšanje in uskladitev z zadnjimi spremembami mednarodnih varnostnih standardov.

    (81)

    Družba Terra Avia je bila ustanovljena leta 2005 kot zasebni letalski prevoznik ter upravlja zrakoplov Boeing 747 za redne tovorne lete in zrakoplov Airbus A320 za potniške čarterske lete. Ima delujoč sistem za spremljanje skladnosti in sistem za upravljanje varnosti. Med ocenjevanjem njegovega sistema za upravljanje varnosti je skupina opredelila področja, ki jih je treba dodatno izboljšati. Letalski prevoznik je pokazal zelo pozitiven odnos do nadaljnjega izboljšanja varnostnih sistemov.

    (82)

    Upravljanje stalne plovnosti izvajata dve različni enoti: ena v Moldaviji, druga pa v Sharjahu (v Združenih arabskih emiratih). Ocenjevalna skupina je ugotovila, da mora letalski prevoznik izboljšati svoj sistem vodenja evidenc o različnih vzdrževalnih dejavnostih, ki se na njegovih zrakoplovih izvajajo na dveh različnih lokacijah.

    (83)

    Operativni priročnik prevoznika odraža izvajane operacije in je pripravljen v skladu z veljavnimi predpisi v Moldaviji, treba pa ga je posodobiti, da bi vključeval politiko za prevoz nevarnega blaga.

    (84)

    Družba Fly Pro upravlja dva tovorna zrakoplova Boeing 747. Sistem za spremljanje skladnosti in sistem za upravljanje varnosti sta dodelana in se izvajata, čeprav bi bilo treba priročnik za upravljanje varnosti in priročnik za spremljanje skladnosti spremeniti, da se uskladijo pristojnosti upravljavca varnosti in upravljavca za spremljanje skladnosti. Na področju spremljanja podatkov o letih ima družba Fly Pro dobro uveljavljen program, ki vključuje aktivni sistem povratnih informacij.

    (85)

    Letalski prevoznik Fly Pro ima zanesljiv sistem za stalno plovnost in suvereno opravlja različne vloge, vendar bi bilo postopek dokumentiranja izvedenih dejavnosti mogoče izboljšati.

    (86)

    Operativni priročnik prevoznika odraža izvajane operacije in je pripravljen v skladu z veljavnimi predpisi v Moldaviji. Letalski prevoznik bi moral izboljšati upravno metodologijo, v skladu s katero evidentira vse z leti povezane dejavnosti (npr. dnevniki potovanj). Poleg tega bi moral seznam minimalne opreme bolje prilagoditi zrakoplovu, za katerega se uporablja, ter ga redno in ustrezno nadzorovati.

    (87)

    Letalski prevoznik HiSky je bil ustanovljen septembra 2019 in upravlja lasten zrakoplov Airbus A319, na voljo pa ima še en zrakoplov na podlagi pogodbe o zakupu zrakoplova s posadko, sklenjene z letalskim prevoznikom HiSky Europe, certificiranim v Romuniji.

    (88)

    Družba HiSky je razvila in izvaja zanesljiv sistem za upravljanje varnosti, ki ji zagotavlja uporabne podatke. Sistem za spremljanje skladnosti je zanesljiv in funkcionalen, vendar so zaželene manjše izboljšave v smislu določitve pristojnosti upravljavca varnosti in upravljavca za spremljanje skladnosti. Višje vodstvo prevoznika dobro razume navedena sistema in ju uporablja za opredeljevanje tveganj in sprejemanje ustreznih ukrepov za zmanjšanje največjih tveganj na sprejemljivo raven.

    (89)

    Prevoznik je pripravil potrebne priročnike, ki vsebujejo politike in podrobno opisujejo z njimi povezane postopke, ki jih odobri CAAM. Osebje za certificiranje se ustrezno usposablja na tipih zrakoplovov, ki se upravljajo. Odobreni operativni priročnik odraža izvajane operacije in je pripravljen v skladu z veljavnimi predpisi v Moldaviji.

    (90)

    Dejavnosti prevoznika podpirajo usposobljeni tehniki in lokacije za linijsko vzdrževanje. Prevoznik je vzpostavil sistem za spremljanje usposabljanj in preverjanje veljavnosti ter zagotavljanje sledljivosti potrdil o usposabljanju in izpolnjenih obrazcev za preverjanje.

    (91)

    Komisija je na podlagi ugotovitev ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem CAAM ter letalske prevoznike Terra Avia, Fly Pro in HiSky povabila na zaslišanje pred Odborom EU za varnost v zračnem prometu, ki je potekalo 10. novembra 2021.

    (92)

    Na tem zaslišanju je CAAM Komisiji in Odboru EU za varnost v zračnem prometu predstavil sistem, ki ga je vzpostavil za zagotavljanje varnostnega nadzora nad letalskimi prevozniki, certificiranimi v Moldaviji. Pojasnil je, da je napredek pri učinkovitem izvajanju mednarodnih varnostnih standardov rezultat vrste ukrepov, sprejetih od leta 2019. Poudaril je svojo zavezanost nadaljnjim izboljšavam ter Komisiji in Odboru EU za varnost v zračnem prometu predložil celovit in podroben pregled izvajanja načrta popravnih ukrepov, pripravljenega v odziv na ugotovitve ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem septembra 2021. Ta je vključeval strateške cilje, opredeljene za prihodnost, npr. spremembe moldavskega pravnega okvira, priročnike in postopke CAAM, nadaljnje izboljšave sistema za upravljanje kakovosti in učinkovitejše izvajanje mednarodnih varnostnih standardov.

    (93)

    Poleg tega je CAAM Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestil o načrtih popravnih ukrepov, ki so jih pripravili letalski prevozniki Terra Avia, Fly Pro in HiSky v odziv na ugotovitve ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem septembra 2021. Pripravo navedenih načrtov je usklajeval CAAM, ki jih je tudi odobril in nato vključil v svoje nadzorne dejavnosti.

    (94)

    CAAM se je med zaslišanjem zavezal, da bo Komisijo obveščal o nadaljnjih ukrepih, sprejetih glede preostalih ugotovitev ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem leta 2021. Zavezal se je tudi nadaljnjemu dialogu o varnosti, med drugim z zagotavljanjem pomembnih varnostnih informacij in dodatnimi sestanki, če in kadar bo Komisija menila, da so potrebni.

    (95)

    Komisija je poudarila, da morajo moldavski organi zagotavljati stabilnost in nadaljnjo neodvisnost vodstva CAAM, kar so moldavski organi potrdili, saj je jasno, da sta ti lastnosti vodstva pomembno vplivali na napredek, dosežen zlasti v preteklem letu.

    (96)

    Na podlagi vseh trenutno razpoložljivih informacij, vključno z rezultati ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem septembra 2021 in zaslišanjem v Odboru EU za varnost v zračnem prometu, se ocenjuje, da za CAAM in letalske prevoznike, certificirane v Moldaviji, obstaja dovolj dokazov o skladnosti z veljavnimi mednarodnimi varnostnimi standardi.

    (97)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da bi bilo treba glede letalskih prevoznikov iz Moldavije seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006 spremeniti tako, da se črtajo vsi letalski prevozniki, certificirani v Moldaviji.

    (98)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Moldaviji, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    (99)

    Kadar bo iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Pakistana

    (100)

    Prevoznik Pakistan International Airlines je bil marca 2007 vključen v Prilogo B k Uredbi (ES) št. 474/2006 z Uredbo Komisije (ES) št. 235/2007 (12), nato pa iz navedene priloge črtan novembra 2007 z Uredbo Komisije (ES) št. 1400/2007 (13).

    (101)

    Pakistanski zvezni minister za letalstvo je po nesreči zrakoplova prevoznika Pakistan International Airlines22. maja 2020 v izjavi z dne 24. junija 2020 razkril, da je bilo veliko število licenc, ki jih je letalskim posadkam izdal pakistanski organ za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: PCAA), pridobljenih z goljufijo.

    (102)

    Zaradi nesreče in očitno neučinkovitega nadzora varnosti s strani PCAA je Agencija z učinkom od 1. julija 2020 začasno odvzela dovoljenji TCO letalskima prevoznikoma Pakistan International Airlines in Vision Air. Takšno je tudi trenutno stanje, saj Agencija meni, da niso izpolnjeni vsi pogoji, potrebni za odpravo začasnega odvzema.

    (103)

    Na dogodke v Pakistanu so se odzvale tudi druge mednarodne organizacije za varnost v letalstvu. FAA je 15. julija 2020 Pakistanu na podlagi svojega programa IASA znižala oceno na rating 2. kategorije. ICAO je februarja 2021 izrazila resni varnostni pomislek na področju licenciranja in usposabljanja osebja glede postopka licenciranja letalskih posadk v Pakistanu.

    (104)

    Komisija je 1. julija 2020 začela posvetovanja s PCAA v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 473/2006. V okviru posvetovanj je v sodelovanju z Agencijo in državami članicami 9. julija in 25. septembra 2020, 15. in 16. marca 2021 ter 15. oktobra 2021 organizirala več tehničnih sestankov s PCAA.

    (105)

    Na sestankih se je razpravljalo o različnih vprašanjih, zlasti o nadzoru nad letalskimi prevozniki, certificiranimi v Pakistanu, in o njihovih sistemih za upravljanje varnosti. Komisija je zahtevala informacije in dokazila, na podlagi katerih bi lahko preverila, da podobne razmere ne prevladujejo tudi na drugih področjih, nad katerimi PCAA izvaja nadzor, kot so certificiranje kabinskega osebja, licenciranje inženirjev za vzdrževanje in certificiranje letalskih prevoznikov.

    (106)

    PCAA je zagotovil ustrezne informacije, ki so jih ocenili strokovnjaki Komisije in Agencije. Na sestanku 15. oktobra 2021 je poročal o nadaljnjih ukrepih, sprejetih za odpravo pomislekov, ki jih je ugotovila Komisija. Ti vključujejo pomanjkljivosti v zvezi z upravljanjem kakovosti dokumentiranih postopkov, pomanjkanje navodil za inšpektorje, neskladen postopek ugotavljanja izpolnjevanja pogojev za pridobitev licence prometnega pilota letala (v nadaljnjem besedilu: ATPL), pomanjkljivo ali neobstoječe spremljanje popravnih ukrepov, ki so posledica ugotovitev, in pomanjkanje ustreznih zmogljivosti za analizo temeljnih vzrokov. Glede tega in ob upoštevanju presoje USOAP ICAO, načrtovane med 29. novembrom in 10. decembrom 2021, je PCAA Komisijo obvestil o obsežni reviziji svojih priročnikov in postopkov, zlasti o spremembah svojega postopka licenciranja, pa tudi o notranjih pregledih za preverjanje skladnosti z mednarodnimi varnostnimi standardi in o odpravljanju resnega varnostnega pomisleka ICAO.

    (107)

    Komisija je od PCAA zahtevala, naj predloži dodatne informacije glede sprememb svojega sistema licenciranja, nove in/ali revidirane priročnike in postopke, rezultate notranjih pregledov ali poročila, pripravljena na njihovi podlagi, in obvestilo ICAO o razlikah v zvezi s preizkusom praktične usposobljenosti za pridobitev licence ATPL.

    (108)

    Komisija na podlagi razpoložljivih informacij in izmenjav s PCAA priznava njegova prizadevanja za sprejetje popravnih ukrepov za odpravo ugotovljenih varnostnih pomanjkljivosti. Vendar ob pomoči Agencije in držav članic ni mogla sprejeti jasne odločitve glede učinkovitosti in izvajanja takih popravnih ukrepov, s čimer bi PCAA lahko trajno reševal ugotovljene varnostne pomanjkljivosti. Na podlagi tega bo Komisija pri ugotavljanju, ali so potrebni nadaljnji ukrepi v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005, še naprej sodelovala s PCAA in spremljala nadaljnje ukrepe, sprejete za obravnavo razmer v Pakistanu, tudi na podlagi rezultatov načrtovane presoje USOAP ICAO in ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem v Pakistanu.

    (109)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Pakistana za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (110)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Pakistanu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    (111)

    Kadar bo iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Rusije

    (112)

    Komisija, Agencija in pristojni organi držav članic še naprej pozorno spremljajo varnostno uspešnost letalskih prevoznikov, ki so certificirani v Rusiji in delujejo v Uniji, tudi s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi, ki jih je treba opraviti pri nekaterih ruskih letalskih prevoznikih v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012.

    (113)

    Letalski prevoznik SKOL Airline LLC, certificiran v Rusiji, je 31. avgusta 2020 pri Agenciji vložil vlogo za pridobitev dovoljenja TCO. Agencija je vlogo ocenila v skladu z zahtevami iz Uredbe (EU) št. 452/2014 in izrazila temeljne pomisleke glede varnosti, ker prevoznik ni dokazal izpolnjevanja zahtev iz člena 3 navedene uredbe, zlasti standardov iz prilog k Čikaški konvenciji o mednarodnem civilnem letalstvu. Prevoznik se je po obsežnih izmenjavah z Agencijo 12. februarja 2021 odločil, da vlogo umakne.

    (114)

    25. marca 2021 pa je pri Agenciji ponovno vložil vlogo za pridobitev TCO. Agencija je vlogo ocenila v skladu z zahtevami iz Uredbe (EU) št. 452/2014 in ponovno izrazila temeljne pomisleke glede varnosti, ker prevoznik ni dokazal izpolnjevanja zahtev iz člena 3 navedene uredbe, zlasti standardov iz prilog k Čikaški konvenciji o mednarodnem civilnem letalstvu. Agencija je ugotovila, da SKOL Airline LLC navedenih zahtev ni izpolnjeval, zato je 19. julija 2021 iz varnostnih razlogov vlogo zavrnila. Letalski prevoznik ni uporabil pravice do pritožbe zoper to odločitev v skladu s členi 108 do 114 Uredbe (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta (14).

    (115)

    Predstavniki Komisije, Agencije in držav članic so se 20. oktobra 2021 sestali s predstavniki ruske zvezne agencije za zračni promet (v nadaljnjem besedilu: FATA), da bi pregledali varnostno uspešnost letalskih prevoznikov, certificiranih v Rusiji, na podlagi preverjanj na ploščadi v obdobju od 24. marca 2021 do 1. oktobra 2021 in opredelili primere, pri katerih bi morala FATA okrepiti svoje nadzorne dejavnosti.

    (116)

    Pregled preverjanj na ploščadi v okviru programa SAFA pri letalskih prevoznikih, certificiranih v Rusiji, ni pokazal nobene pomembne ali ponavljajoče se varnostne pomanjkljivosti. Na sestanku so bili predstavljeni tudi rezultati programa spremljanja, ki ga Agencija izvaja v skladu z Uredbo (EU) št. 452/2014 pri letalskih prevoznikih, certificiranih v Rusiji, ki imajo dovoljenje TCO. Komisija je ugotovila, da rezultati programa spremljanja prav tako niso razkrili znatnih ali ponavljajočih se varnostnih pomanjkljivosti.

    (117)

    Potem ko je Agencija iz varnostnih razlogov zavrnila vlogo letalskega prevoznika SKOL Airline LLC za pridobitev dovoljenja TCO, je bil prevoznik 22. oktobra 2021 povabljen na zaslišanje pred Komisijo in Odborom EU za varnost v zračnem prometu, ki je potekalo 9. novembra 2021. Prevoznik je 28. oktobra 2021 potrdil sodelovanje na načrtovanem zaslišanju.

    (118)

    FATA je 28. oktobra 2021 Komisijo obvestila o prepovedi, izdani letalskemu prevozniku SKOL Airline LLC, ki mu prepoveduje opravljanje letov zunaj ruske državne meje, in Komisijo prosila, naj ponovno pretehta potrebo po zaslišanju navedenega prevoznika, saj ta na podlagi sklepa FATA ne more opravljati letov v Unijo.

    (119)

    Komisija je 3. novembra 2021 FATA obvestila, da je bil prevoznik SKOL Airline LLC povabljen na zaslišanje, ker ni dokazal skladnosti s standardi iz prilog k Čikaški konvenciji o mednarodnem civilnem letalstvu, zato je vztrajala pri povabilu na zaslišanje.

    (120)

    Zaslišanje prevoznika je potekalo 9. novembra 2021. FATA se je na lastno zahtevo prav tako udeležila zaslišanja. Na zaslišanju je prevoznik SKOL Airline LLC predstavil dejavnosti, povezane z vlogama za pridobitev dovoljenja TCO. Poudaril je težave, na katere je naletel pri dokazovanju skladnosti z zahtevami iz Uredbe (EU) št. 452/2014. Čeprav je potrdil vse ugotovitve Agencije, ni predložil nobenih informacij o ukrepih, sprejetih za njihovo odpravo. Prav tako ni predložil nobenih dokazov o trenutnem stanju izvajanja popravnih ukrepov, sprejetih glede navedenih ugotovitev. Na podlagi informacij, ki jih je predložil pred zaslišanjem in na njem, prevoznik ni zmožen ugotoviti neskladnosti v svojih procesih, postopkih in operativnih dejavnostih.

    (121)

    FATA je navedla, da ni podprla ponovne vloge prevoznika SKOL Airline LLC z dne 25. marca 2021 za pridobitev dovoljenja TCO. Poleg tega je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestil, da bo pri prevozniku izvedel dodatne ad hoc presoje, če bi ta pozneje ponovno stopil v stik z Agencijo zaradi pridobitve dovoljenja TCO.

    (122)

    Na podlagi vseh informacij, ki so trenutno na voljo, zlasti zavrnitve vloge za pridobitev dovoljenja TCO s strani Agencije z dne 19. julija 2021 iz varnostnih razlogov in informacij, ki so bile predložene med zaslišanjem, sta Komisija in Odbor EU za varnost v zračnem prometu sklenila, da letalski prevoznik SKOL Airline LLC ni dokazal skladnosti z mednarodnimi varnostnimi standardi.

    (123)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da bi bilo treba seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, spremeniti tako, da se v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006 vključi letalski prevoznik SKOL Airline LLC.

    (124)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov iz Rusije, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    (125)

    Če se pri navedenih preverjanjih izkaže, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, lahko Komisija za zadevne letalske prevoznike, certificirane v Rusiji, uvede prepoved opravljanja letov in jih vključi na seznam v Prilogi A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    Letalski prevozniki iz Južnega Sudana

    (126)

    Letalski prevozniki iz Južnega Sudana niso bili še nikoli vključeni v Prilogo A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (127)

    V zadnjih treh letih se je v Južnem Sudanu zgodilo devet nesreč in resnih incidentov, vključno s strmoglavljenjem zrakoplova Let-410 z registrsko oznako HK-4274, ki ga je upravljal prevoznik South Sudan Supreme Airlines, do katerega je prišlo 2. marca 2021 in je povzročil deset smrtnih žrtev, kot tudi z nedavnim strmoglavljenjem zrakoplova Antonov AN-26 z registracijo TR-NGT, do katerega je prišlo 2. novembra 2021 in je povzročil pet smrtnih žrtev. V obeh primerih je vprašljiva pristnost registrskih oznak, saj se zdi, da niso več veljavne, zato je možno, da so se na zadevnih zrakoplovih uporabljale kot lažne registrske oznake. Okoliščine navedenih dogodkov so vzbudile pomisleke glede zmožnosti južnosudanskega organa za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: SSCAA) za izvajanje ustreznega varnostnega nadzora nad letalskimi prevozniki, za katere je odgovoren.

    (128)

    Komisija je 26. marca 2021 na SSCAA naslovila dopis, v katerem je izrazila pomisleke glede varnosti v letalstvu v Južnem Sudanu in zahtevala dokumentacijo, ki opisuje strukturo in organizacijo SSCAA, njegov sistem certificiranja in nadzora ter dejavnosti nadzora nad letalskimi prevozniki, certificiranimi v Južnem Sudanu. Zahtevala je tudi informacije o statusu obstoječih imetnikov AOC, zrakoplovih, registriranih v Južnem Sudanu, vzdrževalnih organizacijah in licencah letalskih posadk.

    (129)

    SSCAA je 23. julija 2021 odgovoril na poizvedbo Komisije in sporočil, da je bilo spričevalo letalskega prevoznika South Sudan Supreme Airlines začasno odvzeto. Nadalje je Komisijo obvestil, da zaradi sumov v zvezi z registracijo zrakoplova, udeleženega v navedeni nesreči, pregleduje vse operatorje zrakoplovov in AOC v državi. Sporočil je tudi, da se na področjih predpisov, priročnikov in usposabljanja izvajajo ukrepi za izboljšanje. Ni pa predložil zahtevane dokumentacije.

    (130)

    Komisija je 5. oktobra 2021 SSCAA poslala dodaten dopis, v katerem je organ ponovno pozvala, naj predloži navedeno dokumentacijo, in sicer najpozneje do 18. oktobra 2021. Komisija je v dopisu pojasnila tudi, da se bo nepravočasna predložitev zahtevanih informacij štela za pomanjkljivo sodelovanje s strani SSCAA v času, ko so se pojavili pomisleki glede sistema varnostnega nadzora v Južnem Sudanu.

    (131)

    Delegacija EU v Jubi v Južnem Sudanu se je 5. novembra 2021 sestala z vodjo SSCAA, ki je potrdil, da je prejel dopis z dne 5. oktobra 2021. SSCAA se je zavezal, da bo odgovore na vprašanja poslal do konca novembra, in predložil dva dokumenta, ki vključujeta informacije o programu inšpekcijskih pregledov, nadzora in presoj SSCAA ter poročila o pregledih nekaterih letalskih prevoznikov in tujih registriranih zrakoplovih, ki opravljajo lete v Južnem Sudanu. Komisija bo skrbno preučila dokumentacijo, ki ji bo predložena, da bi se lahko odločila, ali bo SSCAA povabljen na naslednji sestanek Odbora EU za varnost v zračnem prometu.

    (132)

    V skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 in glede na tekoča posvetovanja s SSCAA, ki so se začela na podlagi člena 3 Uredbe Komisije (ES) št. 473/2006, Komisija meni, da glede letalskih prevoznikov iz Južnega Sudana za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (133)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Južnem Sudanu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

    (134)

    Kadar bo iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    (135)

    Uredbo (ES) št. 474/2006 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

    (136)

    V členih 5 in 6 Uredbe (ES) št. 2111/2005 je zaradi posledic za varnost priznana potreba po hitrem sprejemanju sklepov, in kadar je to potrebno, po nujnem postopku. Zato je za zaščito občutljivih informacij in potnikov bistveno, da se kakršni koli sklepi, sprejeti glede posodobitve seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji, objavijo in začnejo veljati nemudoma po njihovem sprejetju.

    (137)

    Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora EU za varnost v zračnem prometu, ustanovljenega s členom 15 Uredbe (ES) št. 2111/2005 –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Uredba (ES) št. 474/2006 se spremeni:

    (1)

    Priloga A se nadomesti z besedilom iz Priloge I k tej uredbi;

    (2)

    Priloga B se nadomesti z besedilom iz Priloge II k tej uredbi.

    Člen 2

    Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 25. novembra 2021

    Za Komisijo

    v imenu predsednice

    Adina VĂLEAN

    članica Komisije


    (1)  UL L 344, 27.12.2005, str. 15.

    (2)  Uredba Komisije (ES) št. 474/2006 z dne 22. marca 2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 14).

    (3)  Uredba Komisije (ES) št. 473/2006 z dne 22. marca 2006 o določitvi izvedbenih pravil za seznam Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 8).

    (4)  Uredba Komisije (EU) št. 452/2014 z dne 29. aprila 2014 o določitvi tehničnih zahtev in upravnih postopkov v zvezi z zračnimi operacijami operatorjev iz tretjih držav v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 133, 6.5.2014, str. 12).

    (5)  Uredba Komisije (EU) št. 965/2012 z dne 5. oktobra 2012 o tehničnih zahtevah in upravnih postopkih za letalske operacije v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 296, 25.10.2012, str. 1).

    (6)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/736 z dne 2. junija 2020 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (UL L 172, 3.6.2020, str. 7).

    (7)  Uredba Komisije (ES) št. 1543/2006 z dne 12. oktobra 2006 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe (ES) št. 2111/2005 Evropskega parlamenta in Sveta, kakor je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 910/2006 (UL L 283, 14.10.2006, str. 27).

    (8)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/2322 z dne 10. decembra 2015 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 328, 12.12.2015, str. 67).

    (9)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/2214 z dne 8. decembra 2016 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji (UL L 334, 9.12.2016, str. 6).

    (10)  Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 1318/2014 z dne 11. decembra 2014 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 355, 12.12.2014, str. 8).

    (11)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/618 z dne 15. aprila 2019 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (UL L 106, 17.4.2019, str. 1).

    (12)  Uredba Komisije (ES) št. 235/2007 z dne 5. marca 2007 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 66, 6.3.2007, str. 3).

    (13)  Uredba Komisije (ES) št. 1400/2007 z dne 28. novembra 2007 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 311, 29.11.2007, str. 12).

    (14)  Uredba (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2018 o skupnih pravilih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu ter spremembi uredb (ES) št. 2111/2005, (ES) št. 1008/2008, (EU) št. 996/2010, (EU) št. 376/2014 ter direktiv 2014/30/EU in 2014/53/EU Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi uredb (ES) št. 552/2004 in (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta ter Uredbe Sveta (EGS) št. 3922/91 (UL L 212, 22.8.2018, str. 1).


    PRILOGA I

    „PRILOGA A

    SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJA PREPOVED OPRAVLJANJA LETOV V UNIJI Z IZJEMAMI (1)

    Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

    Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC) ali številka operativne licence

    Tričrkovni označevalnik ICAO

    Država letalskega prevoznika

    AVIOR AIRLINES

    ROI-RNR-011

    ROI

    Venezuela

    BLUE WING AIRLINES

    SRBWA-01/2002

    BWI

    Surinam

    IRAN ASEMAN AIRLINES

    FS-102

    IRC

    Iran

    IRAQI AIRWAYS

    001

    IAW

    Irak

    MED-VIEW AIRLINE

    MVA/AOC/10-12/05

    MEV

    Nigerija

    AIR ZIMBABWE (PVT)

    177/04

    AZW

    Zimbabve

    SKOL AIRLINE LLC

    228

    CDV

    Rusija

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali afganistanski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

     

     

    Afganistan

    ARIANA AFGHAN AIRLINES

    AOC 009

    AFG

    Afganistan

    KAM AIR

    AOC 001

    KMF

    Afganistan

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali angolski organi za regulativni nadzor, razen prevoznikov TAAG Angola Airlines in Heli Malongo, vključno z naslednjimi

     

     

    Angola

    AEROJET

    AO-008/11-07/17 TEJ

    TEJ

    Angola

    GUICANGO

    AO-009/11-06/17 YYY

    Neznano

    Angola

    AIR JET

    AO-006/11-08/18 MBC

    MBC

    Angola

    BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

    AO-015/15-06/17YYY

    Neznano

    Angola

    HELIANG

    AO 007/11-08/18 YYY

    Neznano

    Angola

    SJL

    AO-014/13-08/18YYY

    Neznano

    Angola

    SONAIR

    AO-002/11-08/17 SOR

    SOR

    Angola

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali armenski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

     

     

    Armenija

    AIRCOMPANY ARMENIA

    AM AOC 065

    NGT

    Armenija

    ARMENIA AIRWAYS

    AM AOC 063

    AMW

    Armenija

    ARMENIAN HELICOPTERS

    AM AOC 067

    KAV

    Armenija

    FLYONE ARMENIA

    AM AOC 074

     

    Armenija

    NOVAIR

    AM AOC 071

    NAI

    Armenija

    SHIRAK AVIA

    AM AOC 072

    SHS

    Armenija

    SKYBALL

    AM AOC 073

    N/A

    Armenija

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali zahodnokongovski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

     

     

    Kongo (Brazzaville)

    CANADIAN AIRWAYS CONGO

    CG-CTA 006

    TWC

    Kongo (Brazzaville)

    EQUAFLIGHT SERVICES

    CG-CTA 002

    EKA

    Kongo (Brazzaville)

    EQUAJET

    RAC06-007

    EKJ

    Kongo (Brazzaville)

    TRANS AIR CONGO

    CG-CTA 001

    TSG

    Kongo (Brazzaville)

    SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

    CG-CTA 004

    Neznano

    Kongo (Brazzaville)

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi za regulativni nadzor Demokratične republike Kongo (DRK), vključno z naslednjimi

     

     

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    AIR FAST CONGO

    AAC/DG/OPS-09/03

    Neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    AIR KATANGA

    AAC/DG/OPS-09/08

    Neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    BUSY BEE CONGO

    AAC/DG/OPS-09/04

    Neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    COMPAGNIE AFRICAINE D‘AVIATION (CAA)

    AAC/DG/OPS-09/02

    Neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    CONGO AIRWAYS

    AAC/DG/OPS-09/01

    Neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    KIN AVIA

    AAC/DG/OPS-09/10

    Neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    MALU AVIATION

    AAC/DG/OPS-09/05

    Neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    SERVE AIR CARGO

    AAC/DG/OPS-09/07

    Neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    SWALA AVIATION

    AAC/DG/OPS-09/06

    Neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    MWANT JET

    AAC/DG/OPS-09/09

    Neznano

    Demokratična republika Kongo

    (RDC)

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali džibutijski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjim

     

     

    Džibuti

    DAALLO AIRLINES

    Neznano

    DAO

    Džibuti

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali ekvatorialnogvinejski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

     

     

    Ekvatorialna Gvineja

    CEIBA INTERCONTINENTAL

    2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

    CEL

    Ekvatorialna Gvineja

    CRONOS AIRLINES

    2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

    Neznano

    Ekvatorialna Gvineja

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali eritrejski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

     

     

    Eritreja

    ERITREAN AIRLINES

    AOC št. 004

    ERT

    Eritreja

    NASAIR ERITREA

    AOC št. 005

    NAS

    Eritreja

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali kirgizistanski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

     

     

    Kirgizistan

    AEROSTAN

    08

    BSC

    Kirgizistan

    AIR COMPANY AIR KG

    50

    Neznano

    Kirgizistan

    AIR MANAS

    17

    MBB

    Kirgizistan

    AVIA TRAFFIC COMPANY

    23

    AVJ

    Kirgizistan

    FLYSKY AIRLINES

    53

    FSQ

    Kirgizistan

    HELI SKY

    47

    HAC

    Kirgizistan

    KAP.KG AIRCOMPANY

    52

    KGS

    Kirgizistan

    SKY KG AIRLINES

    41

    KGK

    Kirgizistan

    TEZ JET

    46

    TEZ

    Kirgizistan

    VALOR AIR

    07

    VAC

    Kirgizistan

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali liberijski organi za regulativni nadzor.

     

     

    Liberija

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali libijski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

     

     

    Libija

    AFRIQIYAH AIRWAYS

    007/01

    AAW

    Libija

    AIR LIBYA

    004/01

    TLR

    Libija

    AL MAHA AVIATION

    030/18

    Neznano

    Libija

    BERNIQ AIRWAYS

    032/21

    BNL

    Libija

    BURAQ AIR

    002/01

    BRQ

    Libija

    GLOBAL AIR TRANSPORT

    008/05

    GAK

    Libija

    HALA AIRLINES

    033/21

    HTP

    Libija

    LIBYAN AIRLINES

    001/01

    LAA

    Libija

    LIBYAN WINGS AIRLINES

    029/15

    LWA

    Libija

    PETRO AIR

    025/08

    PEO

    Libija

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali nepalski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

     

     

    Nepal

    AIR DYNASTY HELI. S.

    035/2001

    Neznano

    Nepal

    ALTITUDE AIR

    085/2016

    Neznano

    Nepal

    BUDDHA AIR

    014/1996

    BHA

    Nepal

    FISHTAIL AIR

    017/2001

    Neznano

    Nepal

    SUMMIT AIR

    064/2010

    Neznano

    Nepal

    HELI EVEREST

    086/2016

    Neznano

    Nepal

    HIMALAYA AIRLINES

    084/2015

    HIM

    Nepal

    KAILASH HELICOPTER SERVICES

    087/2018

    Neznano

    Nepal

    MAKALU AIR

    057A/2009

    Neznano

    Nepal

    MANANG AIR PVT

    082/2014

    Neznano

    Nepal

    MOUNTAIN HELICOPTERS

    055/2009

    Neznano

    Nepal

    PRABHU HELICOPTERS

    081/2013

    Neznano

    Nepal

    NEPAL AIRLINES CORPORATION

    003/2000

    RNA

    Nepal

    SAURYA AIRLINES

    083/2014

    Neznano

    Nepal

    SHREE AIRLINES

    030/2002

    SHA

    Nepal

    SIMRIK AIR

    034/2000

    Neznano

    Nepal

    SIMRIK AIRLINES

    052/2009

    RMK

    Nepal

    SITA AIR

    033/2000

    Neznano

    Nepal

    TARA AIR

    053/2009

    Neznano

    Nepal

    YETI AIRLINES

    037/2004

    NYT

    Nepal

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali svetotomaški in prinški organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

     

     

    Sveti Tomaž in Princ

    AFRICA’S CONNECTION

    10/AOC/2008

    ACH

    Sveti Tomaž in Princ

    STP AIRWAYS

    03/AOC/2006

    STP

    Sveti Tomaž in Princ

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali sierraleonski organi za regulativni nadzor

     

     

    Sierra Leone

    All air carriers certified by the authorities with responsibility for regulatory oversight of Sudan, including

     

     

    Sudan

    ALFA AIRLINES SD

    54

    AAJ

    Sudan

    BADR AIRLINES

    35

    BDR

    Sudan

    BLUE BIRD AVIATION

    11

    BLB

    Sudan

    ELIDINER AVIATION

    8

    DND

    Sudan

    GREEN FLAG AVIATION

    17

    GNF

    Sudan

    HELEJETIC AIR

    57

    HJT

    Sudan

    KATA AIR TRANSPORT

    9

    KTV

    Sudan

    KUSH AVIATION CO.

    60

    KUH

    Sudan

    NOVA AIRWAYS

    46

    NOV

    Sudan

    SUDAN AIRWAYS CO.

    1

    SUD

    Sudan

    SUN AIR

    51

    SNR

    Sudan

    TARCO AIR

    56

    TRQ

    Sudan

    “.

    (1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge A se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo zrakoplove, najete z osebjem, letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi.


    PRILOGA II

    „PRILOGA B

    SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJAJO OMEJITVE OPRAVLJANJA DEJAVNOSTI V UNIJI (1)

    Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

    Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC)

    Tričrkovni označevalnik ICAO

    Država letalskega prevoznika

    Tip zrakoplovov z omejeno dejavnostjo

    Registrske oznake in serijske številke, če so na voljo, zrakoplovov, za katere veljajo omejitve

    Država registracije

    IRAN AIR

    FS100

    IRA

    Iran

    Vsi zrakoplovi tipa Fokker F100 in tipa Boeing B747

    Zrakoplovi tipa Fokker F100, kakor je navedeno na AOC; zrakoplovi tipa Boeing B747, kakor je navedeno na AOC.

    Iran

    AIR KORYO

    GAC-AOC/KOR-01

    KOR

    Severna Koreja

    Vsa flota razen: 2 zrakoplovov tipa TU-204.

    Vsa flota razen: P-632, P-633.

    Severna Koreja


    (1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge B se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo skupaj s posadko zakupljene zrakoplove letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi.


    Top