Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravila na področju civilnega letalstva in Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu

Pravila na področju civilnega letalstva in Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 2018/1139 o skupnih pravilih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Namen te uredbe je vzpostaviti visoko in enotno raven varnosti v civilnem letalstvu in hkrati zagotoviti varstvo okolja.
  • Uredba posodablja zakonodajo o varnosti v letalstvu in vključuje:

KLJUČNE TOČKE

Uredba pokriva vsa ključna področja letalstva, vključno s:

  • plovnostjo,
  • letalskimi posadkami,
  • aerodromi,
  • operacijami v zraku in
  • navigacijskimi službami zračnega prometa.

Uredba:

Glavne spremembe in dodatki

  • Uredba posodablja zakonodajo EU o varnosti v letalskem sektorju. Osnovne zahteve za zrakoplove so postavljene v zvezi z njihovo plovnostjo in okoljsko sprejemljivostjo. Proizvajalci bodo morali izdajati certifikate o plovnosti v skladu s tehničnimi zahtevami.
  • Uredba uvaja pravila, ki temeljijo na tveganju in uspešnosti, s katerimi določa cilje, vendar dopušča nekaj prožnosti glede sredstev za njihovo doseganje. Spodbuja tudi nezavezujoče ukrepe (kot so ukrepi za spodbujanje varnosti), kadar je to mogoče.
  • Uredba revidira področje uporabe nekaterih pravil z izključitvijo malih balonov na topel zrak za eno osebo, prilagaja omejitve mase za jadralna letala in dodaja lahke električne zrakoplove. Uvaja reforme za:
    • obvladovanje rasti zračnega prometa,
    • povečanje varnosti,
    • zmanjševanje stroškov, zamud in učinka zračnega prometa na okolje.
  • Kabinsko osebje, ki izvaja operacije komercialnega zračnega prevoza, je treba certificirati in jim izdati potrdilo. Evropska komisija je določila podrobna pravila in postopke za kvalificiranost kabinskega osebja.
  • Uredba določa tudi bistvene zahteve za storitve zemeljske oskrbe, ki so zdaj vključene v področje uporabe uredbe, in odpravlja številne druge varnostne vrzeli.
  • Prav tako je na voljo poglavje o upravljanju varnosti v letalstvu, ki vzpostavlja evropski načrt za varnost v letalstvu, ki zajema celotni evropski sistem za varnost v letalstvu.

Civilni droni

  • Uredba uvaja bistvene zahteve za drone. Pravila so sorazmerna s tveganjem pri posamezni operaciji ali vrsti operacije in določajo, da mora biti dron mogoče varno upravljati in manevrirati. Projektiran mora biti tako, da ustreza svoji funkciji in nameravani vrsti operacije in da sta upoštevani vgrajeni in privzeti zasebnost in varstvo osebnih podatkov. Omogočeni morajo biti tudi identifikacija drona ter narava in namen operacije.
  • Operator drona mora biti odgovoren za svoje operacije in mora imeti ustrezno znanje in spretnosti za varno upravljanje drona. Organizacije, ki projektirajo, proizvajajo, vzdržujejo in upravljajo brezpilotne zrakoplove ter izvajajo povezane storitve in usposabljanje, morajo vzpostaviti sistem poročanja o dogodkih, ki vplivajo na varnost.
  • Uredba opredeljuje prag za registracijo, ki velja za operatorje brezpilotnih zrakoplovov: operatorji se morajo registrirati, če upravljajo brezpilotne zrakoplove, ki lahko ob trčenju prenesejo na osebo več kot 80 joulov kinetične energije. Zaradi upoštevanja razvoja na tem področju se lahko v prihodnosti ta prag spremeni brez dolgotrajnih postopkov.
  • Odvisno od narave in tveganja dejavnosti, operativnih značilnosti zrakoplova in značilnosti območja upravljanja, se lahko zahteva certifikat za njegovo projektiranje, proizvodnjo, vzdrževanje in upravljanje ter za njegovo osebje, vključno s piloti na daljavo.
  • V skladu z uredbo je Komisija s pomočjo agencije EASA pripravila Izvedbeno Uredbo (EU) 2019/947, ki določa podrobna pravila za brezpilotne zrakoplove in upravljanje brezpilotnih zrakoplovov (glej povzetek).
  • Delegirani akt, Delegirana uredba (EU) 2024/1107, določa pravila o stalni plovnosti certificiranih sistemov brezpilotnih zrakoplovov in njihovih komponent ter o odobritvi organizacij in osebja, ki sodelujejo pri teh nalogah.
  • Izvedbeni akt, Izvedbena uredba (EU) 2024/1109, ki se uporablja od 1. maja 2025, vključuje pravila glede zahtev pristojnega organa in upravnih postopkov za certificiranje, nadzor in uveljavljanje stalne plovnosti certificiranih brezpilotnih letal.

Licence pilotov, ki jih izdajo države, ki niso članice EU

  • Delegirana uredba (EU) 2020/723 določa postopke in zlasti morebitne kreditne točke za usposabljanje, ki jih lahko uveljavlja pilot, ki je pridobil pilotsko licenco v državi zunaj EU in jo želi pretvoriti v licenco EU.
  • Zagotavlja, da ti piloti še vedno opravljajo usposabljanja o temah, ki so značilne za zračni prostor EU ali se sicer ne zahtevajo v državah zunaj EU, hkrati pa zagotavlja, da jim ni potrebno izvesti čezmernih prekvalifikacij za vidike, ki so že bili zajeti.
  • Uredba (EU) 2020/723 je prej tvorila del Izvedbenega akta, uredbe (EU) 1178/2011 (glej povzetek), vendar ga je bilo zaradi zahtev Uredbe (EU) 2018/1139 treba sprejeti kot delegiran akt.

Varstvo okolja

Kar zadeva hrup in emisije, morajo zrakoplovi, razen brezpilotnih zrakoplovov, in njihovi motorji, propelerji, deli in nenameščena oprema od 1. januarja 2021 izpolnjevati zahteve varstva okolja iz Priloge 16 h Konvenciji o mednarodnem civilnem letalstvu.

Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu

  • Uredba razširja področje uporabe EASA na vidike varnosti, povezane z varnostjo, kot sta kibernetska varnost in varstvo okolja.
  • Vzpostavlja mehanizem za sestavo skupine in izmenjavo letalskih nadzornikov in druge tehnične pomoči v podporo državam članicam pri nalogah certificiranja, nadzora in izvrševanja.
  • Odložišče elektronskih informacij, ki ga vzpostavi EASA, da bi zagotovila učinkovito sodelovanje med agencijo EASA in pristojnimi nacionalnimi organi, vključuje informacije o prenosu odgovornosti v zvezi s certificiranjem, nadzorom in izvrševanjem ter ukrepe v zvezi z leti nad konfliktnimi območji z ene države članice na drugo ali na agencijo EASA.
  • EASA in nacionalni pristojni organi lahko svoje naloge v zvezi s certificiranjem in nadzorom v skladu s to uredbo dodelijo kvalificiranim subjektom, ki so bili akreditirani. Izvedbena uredba (EU) 2024/1403, ki je začela veljati 13. junija 2024, določa pogoje in postopke za akreditacijo teh subjektov.

Tveganja za informacijsko varnost z možnim vplivom na varnost v letalstvu

  • Delegirana uredba (EU) 2022/1645, ki se uporablja od 16. oktobra 2025, določa zahteve, ki jih je treba izpolniti za prepoznavanje in obvladovanje tveganj za informacijsko varnost z možnim vplivom na varnost v letalstvu za organizacije.
  • Te zahteve zajemajo širok nabor področij letalstva in njihovih vmesnikov, saj je letalstvo izjemno povezan sistem sistemov, in veljajo za vse organizacije, ki že morajo imeti sistem upravljanja v skladu z zakonodajo EU o varnosti v letalstvu.
  • Zajete organizacije vključujejo proizvodne in projektivne organizacije, letalske operaterje, organizacije za vzdrževanje, organizacije za upravljanje plovnosti, organizacije za usposabljanje, operaterje naprav za usposabljanje za simulacijo letenja, izvajalce upravljanja zračnega prometa/navigacijskih služb zračnega prometa, operatorje aerodromov in ponudnike službe upravljanja ploščadi*.
  • Izvedbena uredba (EU) 2023/203 določa načrt za kibernetski odporen letalski sistem EU, ki določa pravila za prepoznavanje in obvladovanje varnostnih tveganj, ki bi lahko vplivala na sisteme informacijske in komunikacijske tehnologije ter podatke, ki se uporabljajo za namene civilnega letalstva v zajetih letalskih organizacijah z uredbami Komisije 1321/2014, 965/2012 in 1178/2011 in (EU) 2015/340 in izvedbenimi uredbami Komisije (EU) 2017/373 in 2021/664, ter v pristojnih organih (vključno z EASA), ki jih zajemajo Uredbe Komisije (EU) št. 748/2012, 1321/2014, 965/2012, 1178/2011 in 139/2014 in (EU) 2015/340 in Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2017/373 in 2021/664, ter sprememba Uredb Komisije (EU) št. 1178/2011, 748/2012, 965/2012, 139/2014 in 1321/2014 in (EU) 2015/340 in izvedbene uredbe Komisije (EU) 2017/373 in 2021/664. Izvedbena uredba (EU) 2023/203, ki se uporablja od 22. februarja 2026, določa zahteve za odkrivanje dogodkov informacijske varnosti, identifikacijo tistih, ki veljajo za incidente informacijske varnosti, ter odzivanje na te incidente informacijske varnosti in okrevanje po njih na ravni, ki je sorazmerna z njihov vpliv na varnost v letalstvu.
  • Za obvladovanje varnostnih tveganj, ki izhajajo iz groženj varnosti informacij, Izvedbena uredba (EU) 2024/1109 (glej zgoraj) spreminja Uredbo (EU) 2023/203, da v svoje področje uporabe vključi pristojne organe, odgovorne za stalno plovnost certificiranih brezpilotnih zrakoplovov in njihovih komponent, tako da se uporabljajo zahteve v zvezi s temi tveganji.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 11. septembra 2018.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Služba upravljanja ploščadi. Služba za upravljanje dejavnosti in premikanja zrakoplovov in vozil na ploščadi. Ploščad je letališko območje, namenjeno namestitvi zrakoplovov in aerodromov za vstop ali izstop potnikov, natovarjanje prtljage, pošte ali tovora, skupaj s polnjenjem goriva, parkiranjem ali vzdrževanjem.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2018 o skupnih pravilih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu ter spremembi uredb (ES) št. 2111/2005, (ES) št. 1008/2008, (EU) št. 996/2010, (EU) št. 376/2014 ter direktiv 2014/30/EU in 2014/53/EU Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi uredb (ES) št. 552/2004 in (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta ter Uredbe Sveta (EGS) št. 3922/91 (UL L 212, 22.8.2018, str. 1–122).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2018/1139 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Delegirana uredba Komisije (EU) 2024/1107 z dne 13. marca 2024 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta z določitvijo podrobnih pravil o stalni plovnosti certificiranih sistemov brezpilotnih zrakoplovov in njihovih komponent ter o potrjevanju organizacij in osebja, ki izvajajo navedene naloge (UL L, 2024/1107, 23.5.2024).

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2024/1109 z dne 10. aprila 2024 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z zahtevami glede pristojnih organov in upravnimi postopki za certificiranje, nadzor in izvrševanje stalne plovnosti certificiranih sistemov brezpilotnega zrakoplova ter spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2023/203 (UL L, 2024/1109, 23.5.2024).

Delegirana uredba Komisije (EU) 2024/1403 z dne 12. marca 2024 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta z določitvijo pogojev in postopkov za akreditacijo usposobljenih subjektov s strani Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu (UL L, 2024/1403, 24.5.2024).

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2023/203 z dne 27. oktobra 2022 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta glede zahtev za obvladovanje tveganj za informacijsko varnost, ki lahko vplivajo na varnost v letalstvu, za organizacije, zajete v uredbah Komisije (EU) št. 1321/2014, (EU) št. 965/2012, (EU) št. 1178/2011, (EU) 2015/340, izvedbenih uredbah Komisije (EU) 2017/373 in (EU) 2021/664, ter za pristojne organe, zajete v uredbah Komisije (EU) št. 748/2012, (EU) št. 1321/2014, (EU) št. 965/2012, (EU) št. 1178/2011, (EU) 2015/340 in (EU) št. 139/2014, izvedbenih uredbah Komisije (EU) 2017/373 in (EU) 2021/664, ter o spremembi uredb Komisije (EU) št. 1178/2011, (EU) št. 748/2012, (EU) št. 965/2012, (EU) št. 139/2014, (EU) št. 1321/2014, (EU) 2015/340 ter izvedbenih uredb Komisije (EU) 2017/373 in (EU) 2021/664 (UL L 31, 2.2.2023, str. 1–40).

Glej prečiščeno različico.

Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/1645 z dne 14. julija 2022 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta glede zahtev za obvladovanje tveganj za informacijsko varnost, ki lahko vplivajo na varnost v letalstvu, za organizacije, zajete v uredbah Komisije (EU) št. 748/2012 in (EU) št. 139/2014, ter o spremembi uredb Komisije (EU) št. 748/2012 in (EU) št. 139/2014 (UL L 248, 26.9.2022, str. 18–31).

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/664 z dne 22. aprila 2021 o regulativnem okviru za U-space (Besedilo velja za EGP) (UL L 139, 23.4.2021, str. 161–183).

Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/723 z dne 4. marca 2020 o določitvi podrobnih pravil v zvezi s certificiranja pilotov tretjih držav in o spremembi Uredbe (EU) št. 1178/2011 (UL L 170, 2.6.2020, str. 1–8).

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/947 z dne 24. maja 2019 o pravilih in postopkih za upravljanje brezpilotnih zrakoplovov (UL L 152, 11. 6. 2019, str. 45–71).

Glej prečiščeno različico.

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2017/373 z dne 1. marca 2017 o skupnih zahtevah za izvajalce storitev upravljanja zračnega prometa/izvajanja navigacijskih služb zračnega prometa in drugih funkcij omrežja za upravljanje zračnega prometa ter njihov nadzor, razveljavitvi Uredbe (ES) št. 482/2008, izvedbenih uredb (EU) št. 1034/2011, (EU) št. 1035/2011 in (EU) 2016/1377 ter spremembi Uredbe (EU) št. 677/2011 (UL L 62, 8.3.2017, str. 1–126).

Glej prečiščeno različico.

Uredba Komisije (EU) 2015/340 z dne 20. februarja 2015 o tehničnih zahtevah in upravnih postopkih za licence in certifikate kontrolorjev zračnega prometa v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta, o spremembi Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 923/2012 ter razveljavitvi Uredbe Komisije (EU) št. 805/2011 (UL L 63, 6.3.2015, str. 1–122).

Glej prečiščeno različico.

Uredba Komisije (EU) št. 139/2014 z dne 12. februarja 2014 o določitvi zahtev in upravnih postopkov v zvezi z aerodromi v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 44, 14.2.2014, str. 1–34).

Glej prečiščeno različico.

Direktiva 2014/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. februarja 2014 o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z elektromagnetno združljivostjo (prenovitev) (UL L 96, 29.3.2014, str. 79–106).

Glej prečiščeno različico.

Direktiva 2014/53/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z dostopnostjo radijske opreme na trgu in razveljavitvi direktive 1999/5/ES (UL L 153, 22.5.2014, str. 62–106).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (EU) št. 376/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. aprila 2014 o poročanju, analizi in spremljanju dogodkov v civilnem letalstvu, spremembi Uredbe (EU) št. 996/2010 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive 2003/42/ES Evropskega parlamenta in Sveta in uredb Komisije (ES) št. 1321/2007 in (ES) št. 1330/2007 (UL L 122, 24.4.2014, str. 18–43).

Glej prečiščeno različico.

Uredba Komisije (EU) št. 1321/2014 z dne 26. novembra 2014 o stalni plovnosti zrakoplovov in letalskih izdelkov, delov in naprav ter o potrjevanju organizacij in osebja, ki se ukvarjajo s temi nalogami (UL L 362, 17.12.2014, str. 1–194).

Glej prečiščeno različico.

Uredba Komisije (EU) št. 748/2012 z dne 3. avgusta 2012 o določitvi izvedbenih določb za certificiranje zrakoplovov in sorodnih proizvodov, delov in naprav glede plovnosti in okoljske ustreznosti ter potrjevanje projektivnih in proizvodnih organizacij (prenovitev) (UL L 224, 21.8.2012, str. 1–85).

Glej prečiščeno različico.

Uredba Komisije (EU) št. 965/2012 z dne 5. oktobra 2012 o tehničnih zahtevah in upravnih postopkih za letalske operacije v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 296, 25.10.2012, str. 1–148).

Glej prečiščeno različico.

Uredba Komisije (EU) št. 1178/2011 z dne 3. novembra 2011 o tehničnih zahtevah in upravnih postopkih za letalsko osebje v civilnem letalstvu v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 311, 25.11.2011, str. 1–193).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (EU) št. 996/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. oktobra 2010 o preiskavah in preprečevanju nesreč in incidentov v civilnem letalstvu ter razveljavitvi Direktive 94/56/ES (UL L 295, 12.11.2010, str. 35–50).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (ES) št. 1008/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. septembra 2008 o skupnih pravilih za opravljanje zračnih prevozov v Skupnosti (prenovitev) (UL L 293, 31.10.2008, str. 3–20).

Glej prečiščeno različico.

Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 z dne 14. decembra 2005 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti, in informiranju potnikov v zračnem prometu o identiteti letalskega prevoznika, ki opravlja let, ter razveljavitvi člena 9 Direktive 2004/36/ES (UL L 344, 27. 12. 2005, str. 15–22).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 12.07.2024

Top