Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31997F0625(01)

Konvencija proti korupciji javnih uradnikov

Konvencija proti korupciji javnih uradnikov

POVZETEK:

Konvencija o boju proti korupciji uradnikov EU ali uradnikov držav članic

Akt Sveta o pripravi Konvencije o boju proti korupciji uradnikov EU ali uradnikov držav članic

KAJ JE NAMEN TE KONVENCIJE IN TEGA AKTA?

  • Konvencija o boju proti korupciji:
    • si prizadeva, da vsaka država članica Evropske unije (EU) sprejme potrebne ukrepe za določanje kaznivosti korupcije javnih uradnikov1;
    • je namenjena boju proti korupciji, v katero so vpleteni uradniki EU2 ali državni uradniki3 držav članic, in krepitvi pravosodnega sodelovanja med državami članicami v tem boju.
  • Akt Sveta označuje dogovor Sveta Evropske unije, da se pripravi konvencija.

KLJUČNE TOČKE

  • V skladu s konvencijo mora vsaka država članica sprejeti potrebne ukrepe za določanje kaznivosti tako aktivne4 kot pasivne korupcije5 javnih uslužbencev. Konvencija zajema sodelovanje in ščuvanje h kateri koli od teh oblik korupcije.
  • Sankcije morajo biti učinkovite, sorazmerne in odvračilne. Poleg tega morajo države članice dovoliti, da lahko podrejeni delavci v primerih aktivne korupcije v imenu podjetja kot kazensko odgovorne prijavijo vodilne delavce v podjetjih ali osebe, ki imajo pooblastila za sprejemanje odločitev ali nadzor v podjetjih.
  • Vsaka država članica mora določiti svojo pristojnost za kazniva dejanja v skladu z obveznostmi, ki izhajajo iz te konvencije, kadar:
    • je kaznivo dejanje v celoti ali delno storjeno na njenem ozemlju;
    • je storilec kaznivega dejanja njen državljan ali uradnik;
    • je kaznivo dejanje storjeno zoper uradnika EU ali državnega uradnika ali zoper člana institucije EU, ki je hkrati njen državljan;
    • je storilec kaznivega dejanja uradnik EU, ki dela za institucijo, agencijo ali organ EU, ki ima sedež v tej državi članici.
  • Če se kateri koli postopek v zvezi s kaznivim dejanjem v skladu z obveznostmi, ki izhajajo iz konvencije, nanaša na najmanj dve državi članici, morata ti državi sodelovati pri preiskovanju, pregonu in izvršitvi izrečene kazni.
  • Države članice morajo uporabljati načelo, da se nobeno pravno sredstvo ne more dvakrat uporabiti za isto kaznivo dejanje (znano tudi kot načelo ne bis in idem), vendar so mogoče izjeme od tega načela.
  • Države članice lahko sprejmejo notranje pravne ureditve, ki so strožje od obveznosti iz te konvencije.
  • V primeru spora med državami članicami glede razlage ali uporabe konvencije in če ni skupne rešitve, mora zadevo preučiti Svet, kot je določeno v naslovu IV Pogodbe o Evropski uniji. Če Svet ne najde rešitve v šestih mesecih, lahko ena od strank v sporu zadevo predloži Sodišču Evropske unije. To sodišče ima sodno pristojnost tudi v sporih med državo članico in Evropsko komisijo.

Predlog strožjih pravil za boj proti korupciji

Komisija je maja 2023 predstavila protikorupcijski sveženj. Sveženj zajema:

  • sporočilo, ki vsebuje pregled obstoječe zakonodaje in politike na tem področju (glej povzetek);
  • predlog direktive o boju proti korupciji, ki bi kriminalizirala kazniva dejanja korupcije ter uskladila opredelitve in kazni po vsej EU; ta direktiva bi ob sprejetju nadomestila konvencijo o boju proti korupciji uradnikov EU ali uradnikov držav članic; in
  • predlagan poseben režim sankcij za boj proti hudim kaznivim dejanjem korupcije po vsem svetu, ki bi dopolnil nabor omejevalnih ukrepov (sankcij) skupne zunanje in varnostne politike.

DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI

Konvencija je začela veljati in vse države članice so pristopile k njej.

OZADJE

Kaznivost aktivne in pasivne korupcije so v zadnjih dveh desetletjih zajeli številni mednarodni in evropski instrumenti.

Mednarodna raven

Evropska raven

  • Kazenskopravna konvencija proti korupciji Sveta Evrope (v veljavi od leta 2002) je prav tako ambiciozen instrument, katerega cilj je usklajena določitev kaznivosti koruptivnih dejanj. Predpisuje tudi dopolnilne kazenskopravne ukrepe in izboljšano mednarodno sodelovanje pri preganjanju koruptivnih kaznivih dejanj.

Opomba: Čeprav je večina držav članic pogodbenic Konvencije o boju proti podkupovanju tujih uradnikov v mednarodnem poslovanju in Kazenskopravne konvencije proti korupciji, EU ni pogodbenica.

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

  1. Javnih uradnik. Vsak evropski ali državni uradnik, vključno z vsakim državnim uradnikom druge države EU.
  2. Uradnik EU. Vsaka oseba, ki je uradnik ali drugi pogodbeni uslužbenec v smislu kadrovskih predpisov za uradnike EU, pa tudi vsaka oseba, ki jo države članice ali kateri koli javni ali zasebni organ napoti v EU in ki opravlja funkcije, enakovredne tistim, ki jih opravljajo uradniki EU ali drugi uslužbenci.
  3. Državni uradnik. Uradnik ali javni uradnik, kot ga opredeljuje nacionalno pravo države članice, v kateri zadevna oseba opravlja svojo funkcijo za namene uporabe kazenskega prava te države članice.
  4. Aktivna korupcija. Premišljeno dejanje katere koli osebe, ki uradniku za dejanje ali opustitev dejanja s področja njegovega dela ali pri izvajanju njegovih funkcij, ki je v nasprotju z njegovimi uradnimi dolžnostmi, neposredno ali prek posrednika obljubi ali da kakršno koli korist zanj ali za tretjo osebo.
  5. Pasivna korupcija. Premišljeno dejanje uradnika, ki za dejanje ali opustitev dejanja s področja svojega dela ali pri izvajanju svojih funkcij, ki je v nasprotju z njegovimi uradnimi dolžnostmi, neposredno ali prek posrednika zahteva ali prejme kakršno koli korist zase ali za tretjo osebo, ali sprejme obljubo takšne koristi.

GLAVNI DOKUMENTI

Konvencija, sestavljena na podlagi člena K.3(2)(c) Pogodbe o Evropski uniji o boju proti korupciji, v katero so vpleteni uradniki Evropskih skupnosti ali uradniki držav članic Evropske unije (UL C 195, , str. 2–11).

Akt Sveta z dne o pripravi Konvencije o boju proti korupciji uradnikov Evropskih skupnosti ali uradnikov držav članic Evropske unije na podlagi člena K.3(2)(c) Pogodbe o Evropski uniji (UL C 195, , str. 1).

Zadnja posodobitev

Na vrh