Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0476

Sklep Sveta z dne 18. junija 2003 o reviziji Statuta Ekonomsko-finančnega odbora

UL L 158, 27.6.2003, p. 58–60 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 08/05/2012; implicitno zavrnjeno 32012D0245

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/476/oj

32003D0476



Uradni list L 158 , 27/06/2003 str. 0058 - 0060


Sklep Sveta

z dne 18. junija 2003

o reviziji Statuta Ekonomsko-finančnega odbora

(2003/476/ES)

SVET EVROPSKE UNIJE JE -

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 209 Pogodbe,

ob upoštevanju mnenja Komisije [1],

ob upoštevanju naslednjega:

(1) V skladu s členom 114(2) Pogodbe je bil dne 1. januarja 1999 ustanovljen Ekonomsko-finančni odbor.

(2) Svet je dne 21. decembra 1998 sprejel Sklep 98/743/ES o sestavi Ekonomsko-finančnega odbora [2].

(3) Svet je dne 31. decembra 1998 sprejel Sklep 1999/8/ES o statutu Ekonomsko-finančnega odbora [3]; ta statut omogoča Odboru, da je doslej pravilno deloval.

(4) Ob upoštevanju sklepa, ki so ga sprejeli voditelji držav ali vlad konec decembra 2002 na zasedanju Evropskega sveta v Kopenhagnu, je 10 novih članic dne 16. aprila 2003 podpisalo pristopno pogodbo k Evropski uniji in se bodo priključile dne 1. maja 2004.

(5) Ekonomsko-finančni odbor mora učinkovito delovati tudi po širitvi.

(6) Pomembno je, da se ohranijo elementi, ki prispevajo k učinkovitosti Odbora.

(7) To bo zahtevalo prilagoditev delovnih metod Odbora.

(8) Ta prilagoditev bo vplivala na sodelovanje centralnih bank; pomembno bo ohraniti njihovo strokovno znanje in izkušnje ter analitično razumevanje in jih vključevati v zadeve, za katere so odgovorne.

(9) Statut Ekonomsko-finančnega odbora je zato treba revidirati -

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Statut Ekonomsko-finančnega odbora, kakor je določen v Prilogi k Sklepu 1999/8/ES, se nadomesti z besedilom v Prilogi k temu sklepu.

Člen 2

Ta sklep se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Veljati začne od 1. julija 2003.

V Luxembourgu, 18. junija 2003

Za Svet

Predsednik

G. Drys

[1] Mnenje, dano dne 21. maja 2003 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

[2] UL L 358, 31.12.1998, str. 109.

[3] UL L 5, 9.1.1999, str. 71.

--------------------------------------------------

PRILOGA

"

PRILOGA

STATUT EKONOMSKO-FINANČNEGA ODBORA

Člen 1

Ekonomsko-finančni odbor (odbor) izvaja naloge, opisane v odstavkih 2 in 4 člena 114 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti.

Člen 2

Odbor lahko med drugim:

- svetuje v postopku, ki vodi do odločitev v zvezi z mehanizmom deviznih tečajev v tretji fazi ekonomske in monetarne unije,

- pripravlja poročila Sveta o razvoju menjalnega tečaja eura, brez poseganja v člen 207 Pogodbe,

- zagotavlja okvir, v katerem se lahko pripravi dialog med Svetom in Evropsko centralno banko (ECB) in razvija na ravni višjih uradnikov ministrstev, nacionalnih centralnih bank, Komisije in ECB.

Člen 3

Člane odbora in namestnike pri izvajanju funkcij vodijo skupni interesi Skupnosti.

Člen 4

Odbor se sestaja v dveh sestavah: ali s člani, ki so jih izbrale vlade, nacionalne centralne banke, Komisija in ECB, ali s člani iz vlad, Komisije in ECB. Odbor mora v polni sestavi redno pregledovati tiste točke dnevnega reda, pri katerih se pričakuje udeležba članov centralnih bank.

Člen 5

Če je potrebno glasovanje, se mnenja, poročila in sporočila sprejmejo z večino glasov članov. Vsak član odbora ima en glas. Vendar pa v primeru nasvetov ali mnenj glede vprašanj, o katerih lahko Svet naknadno sprejme sklep, člani iz centralnih bank, kadar so prisotni, in Komisije neomejeno sodelujejo v razpravah, ne sodelujejo pa pri glasovanju. Odbor poroča tudi o manjšinskih ali nasprotnih stališčih, izraženih med razpravo.

Člen 6

Odbor med svojimi člani z večino glasov izbere predsednika za dobo dveh let. Dvoletni mandat se lahko obnovi. Predsednik je izbran med člani, ki so višji uradniki v državnih upravah. Predsednik lahko svojo pravico glasovanja prenese na svojega namestnika.

Člen 7

Če predsednik ne more opravljati svojih funkcij, ga zamenja podpredsednik odbora, ki je izvoljen v skladu z istimi pravili kakor predsednik.

Člen 8

Namestniki lahko prisostvujejo sestankom odbora, razen če odbor odloči drugače. Namestniki ne glasujejo. Ne sodelujejo v razpravah, razen če odbor ne odloči drugače.

Član, ki se sestanka odbora ne more udeležiti, lahko svoje naloge prenese na enega od namestnikov. Lahko jih prenese tudi na drugega člana. Predsednik in sekretar sta pisno obveščena pred sestankom. V izjemnih okoliščinah lahko predsednik odloči drugače.

Člen 9

Odbor lahko preučevanje specifičnih vprašanj prepusti svojim namestnikom, pododborom ali delovnim telesom. V teh primerih predsedovanje prevzame član ali namestnik odbora, ki ga imenuje odbor. Člani odbora, njihovi namestniki in njegovi pododbori ali delovna telesa lahko prosijo za pomoč strokovnjake.

Člen 10

Odbor skliče predsednik na lastno pobudo ali na zahtevo Sveta, Komisije ali najmanj štirih članov odbora.

Člen 11

Odbor praviloma zastopa predsednik; posebej pa ga odbor lahko pooblasti za poročanje o razpravah ter za ustno razlaganje mnenj in sporočil, ki jih pripravi odbor. Predsednik odbora je odgovoren za stike odbora z Evropskim parlamentom.

Člen 12

Delovanje odbora je zaupno. Isto pravilo se uporablja za delovanje njegovih nadomestnih članov, pododborov ali delovnih teles.

Člen 13

Odboru pomaga sekretariat pod vodstvom sekretarja. Sekretarja in osebje za sekretariat zagotovi Komisija. Sekretarja imenuje Komisija po posvetovanju z odborom. Sekretar in njegovo osebje pri opravljanju svojih nalog za odbor delujeta na podlagi navodil odbora.

Izdatki odbora se vključijo v finančni načrt Komisije.

Člen 14

Odbor sprejme svoj poslovnik.

"

--------------------------------------------------

Top