Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1302

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/1302 z dne 20. aprila 2022 o dopolnitvi Direktive 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi za uporabo omejitev pozicij za izvedene finančne instrumente na blago in postopke za prošnjo za izvzetje iz omejitev pozicij (Besedilo velja za EGP)

    C/2022/2314

    UL L 197, 26.7.2022, p. 52–70 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/1302/oj

    26.7.2022   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 197/52


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/1302

    z dne 20. aprila 2022

    o dopolnitvi Direktive 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi za uporabo omejitev pozicij za izvedene finančne instrumente na blago in postopke za prošnjo za izvzetje iz omejitev pozicij

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Direktive 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o trgih finančnih instrumentov ter spremembi Direktive 2002/92/ES in Direktive 2011/61/EU (1) ter zlasti člena 57(1), šesti pododstavek, člena 57(3), peti pododstavek, in člena 57(12), tretji pododstavek, Direktive,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Direktiva (EU) 2021/338 Evropskega parlamenta in Sveta (2) določa spremembe člena 57 Direktive 2014/65/EU, med drugim v zvezi z omejitvami pozicij, ki vključujejo tudi nova povezana pooblastila.

    (2)

    Za izboljšanje stabilnosti in celovitosti finančnih trgov v Uniji bi bilo treba določiti metodologijo za usklajen izračun omejitev pozicij za izvedene finančne instrumente na blago. Metodologija bi morala preprečevati regulativno arbitražo in spodbujati skladnost ter hkrati pristojnim organom zagotavljati zadostno prožnost za upoštevanje razlik med različnimi trgi izvedenih finančnih instrumentov na blago in trgi osnovnega blaga. Metodologija za izračun omejitev bi morala pristojnim organom omogočati, da zagotavljajo ravnovesje med cilji glede določanja omejitev na dovolj nizki ravni, da se imetnikom pozicij v zadevnih izvedenih finančnih instrumentih na blago prepreči zloraba ali izkrivljanje trga, in cilji glede podpiranja ureditev urejenega določanja cen in poravnave, glede razvoja novih izvedenih finančnih instrumentov na blago in glede omogočanja, da izvedeni finančni instrumenti na blago še naprej podpirajo delovanje poslovnih dejavnosti na trgu osnovnega blaga.

    (3)

    Za zagotovitev enotnega razumevanja bi bilo treba opredeliti več pojmov, ki izhajajo iz Direktive 2014/65/EU, in tehničnih izrazov, ki se uporabljajo v tej uredbi.

    (4)

    Dolge in kratke pozicije udeležencev na trgu v posameznem izvedenem finančnem instrumentu na blago bi bilo treba medsebojno netirati, da se določi dejanska velikost pozicije, ki jo v katerem koli trenutku nadzoruje udeleženec na trgu. Velikost pozicije v posesti prek opcijske pogodbe ali izvedenega finančnega instrumenta na blago, s katerim se trguje na istem mestu trgovanja, ki je podsklop glavne pogodbe, bi bilo treba izračunati na podlagi delta ekvivalenta. Da se omogoči celovit, centraliziran in reprezentativen pregled dejavnosti osebe in prepreči izogibanje cilju omejitve pozicij, določene za glavno pogodbo, bi morala skupna pozicija, ki jo ima oseba v izvedenem finančnem instrumentu na blago, s katerim se trguje na mestu trgovanja, vključevati tudi pozicijo, ki izhaja iz razdruževanja komponent pogodbe na razpon, uvrščene v trgovanje kot en sam instrument za trgovanje na istem mestu trgovanja, in pozicije v izvedenih finančnih instrumentih na blago, s katerimi se trguje na istem mestu trgovanja, ki so podsklop glavne pogodbe glede na njihovo velikost (t. i. minis) ali zapadlost obdobja določanja cen, kot so pogodbe na mesečno stanje (t. i. balmos).

    (5)

    Direktiva 2014/65/EU zahteva, da se vse pozicije, ki jih imajo v imenu osebe tretje osebe, vključijo v izračun omejitve pozicij te osebe in da se omejitve pozicij uporabljajo tako na ravni subjekta kot na ravni skupine. Zato je treba pozicije združevati na ravni skupine. Združevanje na ravni skupine je primerno določiti le, če lahko obvladujoče podjetje nadzoruje uporabo pozicij. V skladu s tem bi morala obvladujoča podjetja združevati pozicije, ki jih imajo njihova odvisna podjetja, z vsemi pozicijami neposredno v posesti obvladujočega podjetja, in sicer poleg tega, da odvisna podjetja združujejo lastne pozicije. Tako združevanje lahko privede do pozicij, izračunanih na ravni obvladujočega podjetja, ki so večje ali, zaradi netiranja dolgih in kratkih pozicij, ki jih imajo različna odvisna podjetja, manjše kot na ravni posameznega odvisnega podjetja. Pozicije se ne bi smele združevati na ravni obvladujočega podjetja, če ima te pozicije kolektivni naložbeni podjem v imenu svojih vlagateljev in ne v imenu svojih obvladujočih podjetij, kadar obvladujoče podjetje ne more nadzorovati uporabe teh pozicij v svojo korist.

    (6)

    Spremembe iz Direktive (EU) 2021/338 zahtevajo, da se omejitve pozicij uporabljajo za kritične ali pomembne izvedene finančne instrumente na blago, s katerimi se trguje na mestih trgovanja, in za njihove gospodarsko enakovredne pogodbe OTC. Kritični ali pomembni izvedeni finančni instrumenti so izvedeni finančni instrumenti na blago z obsegom odprtih pozicij v povprečju najmanj 300 000 lotov v obdobju enega leta. Zaradi kritičnega pomena kmetijskih proizvodov za državljane se za izvedene finančne instrumente na kmetijske proizvode in njihove gospodarsko enakovredne pogodbe OTC še naprej uporablja ureditev omejitve pozicij pod 300 000 loti. Prag likvidnosti, od katerega se začnejo uporabljati omejitve pozicij za izvedene finančne instrumente na kmetijske proizvode, bi se moral določiti v tej uredbi, pri čemer bi se moralo šteti, da gre za trgovanje v znatni količini na mestu trgovanja le, če prag likvidnosti presegajo v dovolj dolgem obdobju.

    (7)

    Če se pogodba, s katero se trguje na prostem trgu (pogodba OTC), vrednoti za isto osnovno blago, ki je dobavljivo na isti lokaciji in z enakimi pogodbenimi pogoji, in če je njen poslovni rezultat močno povezan s pogodbo, s katero se trguje na mestu trgovanja, bi se morala šteti za gospodarsko enakovredno ne glede na majhne razlike v pogodbenih specifikacijah v zvezi z velikostmi lotov in datumom dobave. Razlike v ureditvah obvladovanja tveganj po trgovanju, kot so ureditve kliringa, ne bi smele biti ovira za razglasitev takih pogodb za gospodarsko enakovredne. Za preprečitev neustreznega netiranja potencialno prevladujočih pozicij, s katerimi se trguje na mestu trgovanja z uporabo dvostranskih dogovorov v pogodbah OTC, in za zagotovitev učinkovitega delovanja ureditve omejitev pozicij v praksi je treba izvedene finančne instrumente na blago, s katerimi se trguje na prostem trgu, šteti za gospodarsko enakovredne pogodbam mesta trgovanja le v omejenih okoliščinah. Za odvračanje od izogibanja omejitvam pozicij in okrepitev celovitosti ureditve omejitev pozicij mora biti opredelitev gospodarsko enakovredne pogodbe OTC ozka, tako da osebi ne dovoljuje, da bi netirala pozicijo OTC z več drugimi pozicijami. Poleg tega bi morala biti diskrecija pri dosledni izbiri pozicij, s katerimi se netira pozicija OTC, omejena na posebne okoliščine, v katerih je takšna pogodba OTC gospodarsko enakovredna več kot enemu izvedenemu finančnemu instrumentu na blago, s katerim se trguje na mestu trgovanja v Uniji.

    (8)

    Da se ugotovi, katere pozicije v izvedenih finančnih instrumentih na blago objektivno merljivo zmanjšujejo tveganja, ki so neposredno povezana s poslovno dejavnostjo, bi bilo treba določiti nekatera merila, vključno z uporabo računovodske opredelitve pogodbe za varovanje pred tveganji, ki temelji na pravilih mednarodnih standardov računovodskega poročanja (v nadaljnjem besedilu: MSRP). Ta računovodska opredelitev bi morala biti na voljo tudi nefinančnim subjektom, tudi če na ravni subjekta ne uporabljajo pravil MSRP.

    (9)

    Poleg tega bi morala biti nefinančnim subjektom omogočena uporaba tehnik obvladovanja tveganj za zmanjševanje splošnih tveganj, ki izhajajo iz njihove poslovne dejavnosti ali poslovne dejavnosti njihove skupine, vključno s tveganji, ki izhajajo iz več geografskih trgov, proizvodov, časovnih okvirov ali subjektov (tj. makro varovanje ali varovanje portfelja pred tveganjem). Podobno bi morali imeti finančni subjekti v pretežno poslovnih skupinah možnost uporabljati tehnike obvladovanja tveganj za zmanjševanje splošnih tveganj, ki izhajajo iz poslovne dejavnosti nefinančnih subjektov v skupini. Če nefinančni subjekt ali finančni subjekt uporablja makro varovanje ali varovanje portfelja pred tveganjem, morda ne bo mogel neposredno povezati določene pozicije v izvedenem finančnem instrumentu na blago z določenim tveganjem, ki izhaja iz poslovne dejavnosti, pred katerim naj bi zadevni izvedeni finančni instrument na blago varoval. Nefinančni subjekt ali finančni subjekt lahko uporabi tudi neenakovreden izvedeni finančni instrument na blago za varovanje pred določenim tveganjem, ki izhaja iz poslovne dejavnosti nefinančnega subjekta, če identičen izvedeni finančni instrument na blago ni na voljo ali če tesneje povezan izvedeni finančni instrument na blago nima zadostne likvidnosti (tj. nadomestno varovanje). V takih primerih bi morali biti politike in sistemi obvladovanja tveganj sposobni preprečiti, da se nevarovalni posli kategorizirajo kot varovalni, in zagotoviti dovolj razdružen pregled portfelja varovanja, da se opredelijo špekulativne komponente in se upoštevajo pri omejitvah pozicij. Za pozicije se ne bi smelo šteti, da zmanjšujejo tveganja, povezana s poslovno dejavnostjo, zgolj zato, ker so na splošno vključene v portfelj za zmanjševanje tveganj.

    (10)

    Tveganje se lahko razvije postopoma in morda bo treba za prilagoditev razvoju tveganja izvedene finančne instrumente na blago, ki so bili prvotno izvršeni za zmanjševanje tveganja, povezanega s poslovno dejavnostjo, izravnati z uporabo dodatnih pogodb o izvedenih finančnih instrumentih na blago, s katerimi se zaprejo tiste pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih na blago, ki niso več povezane s poslovnim tveganjem. Poleg tega razvoj tveganja, ki je bilo obravnavano z vključitvijo pozicije v izvedeni finančni instrument na blago za zmanjševanje tveganja, pozneje ne bi smel privesti do tega, da bi bila zadevna pozicija ponovno ocenjena kot posel, ki ni prednosten od začetka.

    (11)

    Finančnim in nefinančnim subjektom bi moralo biti omogočeno, da zaprosijo za izvzetje v zvezi z varovanjem poslovnih dejavnosti pred tveganjem pred odprtjem pozicije. Prošnja bi morala pristojnemu organu zagotoviti jasen in strnjen pregled poslovnih dejavnosti nefinančnih subjektov v zvezi z osnovnim blagom, ki naj bi se varovale, povezanih tveganj in tega, kako se izvedeni finančni instrumenti na blago uporabljajo za zmanjševanje zadevnih tveganj. Omejitve pozicij se za izvedene finančne instrumente na kmetijske proizvode in za kritične ali pomembne izvedene finančne instrumente na blago uporabljajo ves čas, torej bi moral, če pristojni organ na koncu ne odobri izvzetja, finančni ali nefinančni subjekt, odvisno od primera, ustrezno zmanjšati vse pozicije, ki presegajo omejitev, in bi se lahko zanj v zvezi s kršitvijo omejitve izvedli nadzorni ukrepi. Finančni in nefinančni subjekti bi morali redno ponovno ocenjevati svoje dejavnosti za zagotovitev upravičenosti nadaljnje uporabe izvzetja.

    (12)

    Finančni in nefinančni subjekti bi morali imeti možnost, da zaprosijo za izvzetje v zvezi s pozicijami, ki izhajajo iz obveznega zagotavljanja likvidnosti na mestih trgovanja, pred izvedbo teh poslov. Prošnja bi morala pristojnemu organu zagotoviti jasen in strnjen pregled okvira za obvezno zagotavljanje likvidnosti, v skladu s katerim te osebe poslujejo, dejavnosti osebe pri trgovanju z izvedenimi finančnimi instrumenti na blago v skladu s pisnim dogovorom, sklenjenim z mestom trgovanja, in posledičnega obsega odprtih pozicij. Omejitve pozicij se za izvedene finančne instrumente na kmetijske proizvode in za kritične ali pomembne izvedene finančne instrumente na blago uporabljajo ves čas, torej bi moral, če pristojni organ na koncu ne odobri izvzetja, nefinančni ali finančni subjekt ustrezno zmanjšati vse pozicije, ki presegajo omejitev, in bi se lahko zanj v zvezi s kršitvijo omejitve izvedli nadzorni ukrepi. Nefinančni in finančni subjekti bi morali redno ponovno ocenjevati svoje dejavnosti za zagotovitev upravičenosti nadaljnje uporabe izvzetja.

    (13)

    Obdobje promptnega meseca, ki je obdobje neposredno pred dobavo ob izteku, je specifično za posamezen izvedeni finančni instrument na blago in morda ne traja natančno en mesec. Pogodbe za promptni mesec bi se morale zato nanašati na pogodbo v zadevnem izvedenem finančnem instrumentu na blago, ki bo naslednja zapadla. Z omejitvijo pozicij, ki jih oseba lahko ima v obdobju, ko naj bi bilo dobavljeno fizično blago, se omeji dobavljiva količina osnovnega blaga, ki jo lahko vsaka oseba dobavi ali prevzame, s čimer se posameznikom prepreči kopičenje prevladujočih pozicij, kar bi jim lahko omogočilo pritiske na trg z omejevanjem dostopa do blaga. Standardno izhodišče za omejitev pozicij promptnega meseca za izvedene finančne instrumente na blago, poravnane fizično in v gotovini, bi bilo zato treba izračunati kot odstotek ocenjene dobavljive količine. Pristojnim organom bi moralo biti omogočeno izvajanje časovnice zniževanja omejitev pozicij od trenutka, ko pogodba postane pogodba za promptni mesec, do zapadlosti, da se natančneje zagotovi, da so omejitve pozicij ustrezno določene v celotnem obdobju promptnega meseca, in da se zagotovi urejena poravnava.

    (14)

    Kadar je trgovanja z izvedenimi finančnimi instrumenti v primerjavi z dobavljivo količino blaga razmeroma malo, bo obseg odprtih pozicij v primerjavi z dobavljivo količino manjši. V takih okoliščinah pristojni organi tudi z uporabo najnižjega odstotka dobavljive količine v metodologiji morda ne bodo mogli določiti omejitve promptnega meseca, ki je skladna s ciljem zagotavljanja urejenih pogojev določanja cen in poravnave ter preprečevanja zlorabe trga. Da se zagotovi izpolnjevanje teh ciljev v vseh okoliščinah, bi morali pristojni organi, kadar je dobavljiva količina za izvedeni finančni instrument na blago znatno višja od skupnega obsega odprtih pozicij v takem obsegu, da zaradi omejitve promptnega meseca na podlagi dobavljive količine pristojnim organom ne bi bilo treba uporabiti omejitev pozicij s kakršnim koli učinkom, z nadomestno metodologijo določiti izhodiščno vrednost za omejitev promptnega meseca v zadevnem izvedenem finančnem instrumentu na blago kot odstotek skupnega obsega odprtih pozicij v zadevnem izvedenem finančnem instrumentu na blago in nato nadaljevati z ustreznimi prilagoditvenimi faktorji.

    (15)

    Pri pridelkih v kmetijskih proizvodih je lahko zaradi vremenskih razmer nestanovitnost zelo velika. Zato je primerno, da referenčno obdobje za določitev dobavljive količine v izvedenih finančnih instrumentih na kmetijske proizvode traja dlje od referenčnega obdobja, ki se uporablja za določitev dobavljive količine v drugih izvedenih finančnih instrumentih na blago.

    (16)

    Omejitev pozicij drugih mesecev se uporablja za vse zapadlosti, razen za promptni mesec. Standardno izhodišče za omejitve pozicij drugih mesecev za izvedene finančne instrument na blago, poravnane fizično in v gotovini, bi se moralo izračunati kot odstotek skupnega obsega odprtih pozicij. Porazdelitev pozicij po drugih mesecih pogodbe o blagu je pogosto skoncentrirana v mesecih, ki so najbližje zapadlosti. Zato je skupni obseg odprtih pozicij ustreznejše izhodišče za določitev omejitev pozicij kot uporaba povprečne vrednosti vseh zapadlosti. Ker se lahko obseg odprtih pozicij v kratkem obdobju znatno spremeni, bi morali pristojni organi obseg odprtih pozicij izračunati za obdobje, ki ustrezno odraža značilnosti trgovanja z izvedenim finančnim instrumentom na blago. To referenčno obdobje bi moralo zlasti upoštevati sezonsko naravo trgovanja s pogodbo.

    (17)

    Za zagotovitev, da omejitve pozicij, ki jih določijo pristojni organi, temeljijo na celovitem upoštevanju celotnega obsega odprtih pozicij v posesti v izvedenem finančnem instrumentu na blago, bi moral obseg odprtih pozicij, ki ga izračuna pristojni organ, vključevati neporavnane pozicije na mestu trgovanja, na katerem se trguje z izvedenim finančnim instrumentom na blago, in neporavnane pozicije v gospodarsko enakovrednih pogodbah OTC, ki se poročajo pristojnemu organu.

    (18)

    Standardno izhodišče, tj. 25 % dobavljive količine in obsega odprtih pozicij, je bilo določeno na podlagi izkušenj drugih trgov in drugih jurisdikcij. Pristojni organi bi morali izhodišče prilagoditi, tako da bi ga bilo mogoče znižati na 5 % dobavljive količine in obsega odprtih pozicij ali 2,5 % v primeru nekaterih izvedenih finančnih instrumentov na kmetijske proizvode in povečati na do 35 % dobavljive količine in obsega odprtih pozicij, če bi tako zahtevale značilnosti trga, da bi se podprla urejena poravnava in delovanje pogodbe ter njenega osnovnega trga. Ker se prilagoditev izhodiščne vrednosti uporablja le kadar in kakor dolgo to zahtevajo objektivne značilnosti trga, bi torej morale biti mogoče začasne prilagoditve izhodišča. Pristojni organi bi morali zagotoviti, da se prilagoditev izhodišča navzdol izvede vedno, ko je to potrebno za preprečitev prevladujočih pozicij ter za podporo urejenemu določanju cen za izvedeni finančni instrument na blago in osnovno blago. Za izvedene finančne instrumente brez oprijemljivega osnovnega blaga se dobavljiva količina ne more uporabiti za določitev omejitve pozicije. Zato bi moralo biti pristojnim organom omogočeno, da dopolnijo ali prilagodijo metodologije za določanje omejitev pozicij za te izvedene finančne instrumente na blago na podlagi različnih parametrov, kot je uporaba obsega odprtih pozicij tudi za promptni mesec.

    (19)

    V nekaterih okoliščinah se je lahko z izvedenim finančnim instrumentom na blago, ki je bil na novo uvrščen v trgovanje na mestu trgovanja, pred tem trgovalo na enem ali več mestih trgovanja v Uniji ali tretjih državah. Da se omogoči nemoten prenos izvedenega finančnega instrumenta na blago, bi moral pristojni organ pri določanju začetnih omejitev pozicij za izvedeni finančni instrument na blago, ki je bil na novo uvrščen v trgovanje, upoštevati obseg odprtih pozicij v izvedenem finančnem instrumentu na blago, s katerim se je prej trgovalo na drugih mestih trgovanja. Druge okoliščine lahko na primer nastanejo, kadar se z dvema izvedenima finančnima instrumentoma na blago trguje na istem mestu trgovanja in se zaradi manjše razlike v njunih značilnostih, kot je sprememba osnovnega indeksa ali trgovalnega območja, pričakuje, da se bo obseg odprtih pozicij v starejših pogodbah hitro premaknil k novejši pogodbi. Pri določanju omejitev pozicij za novejšo pogodbo bi moral pristojni organ upoštevati obseg odprtih pozicij v starejši pogodbi, da se omogoči nemoten razvoj novejše pogodbe.

    (20)

    Nekateri izvedeni finančni instrumenti na blago, zlasti tisti na podlagi električne energije in plina, določajo, da se osnovno blago v določenem obdobju, kot je dan, mesec ali leto, dobavlja neprekinjeno. Poleg tega se lahko nekatere pogodbe z daljšimi obdobji dobave, kot je leto ali četrtletje, samodejno nadomestijo s povezanimi pogodbami s krajšimi obdobji dobave, kot je četrtletje ali mesec (t. i. verižne pogodbe). V teh primerih omejitev pozicije promptnega meseca za pogodbo, ki se nadomesti pred dobavo, ne bi bila primerna, saj taka omejitev ne bi vključevala izteka pogodbe in njene fizične dobave ali poravnave v gotovini. Kolikor se obdobja dobave pogodb za isto osnovno blago prekrivajo, bi se morala za vse povezane pogodbe uporabljati enotna omejitev pozicij, da se ustrezno upoštevajo pozicije v vseh tistih pogodbah, ki bi se lahko dobavile. Za olajšanje navedenega bi bilo treba povezane pogodbe meriti v enotah osnovnega blaga ter jih ustrezno združiti in netirati.

    (21)

    Za nekatere izvedene finančne instrumente na kmetijske proizvode, ki pomembno vplivajo na cene hrane za potrošnike, bi morala metodologija pristojnemu organu omogočati, da določi izhodišče in omejitev pozicij pod najnižjo vrednostjo splošnega razpona, če najde dokaze o špekulativni dejavnosti, ki pomembno vpliva na cene.

    (22)

    Pristojni organ bi moral oceniti, ali dejavniki, navedeni v členu 57(3) Direktive 2014/65/EU, zahtevajo prilagoditev izhodišča za določitev končne stopnje omejitve pozicij. Ti dejavniki bi se morali pri ocenjevanju upoštevati kot pomembni za zadevni posamezni izvedeni finančni instrument na blago. Metodologije bi morale zagotavljati smernice glede načina določanja omejitve, ne da bi bila pristojnemu organu odvzeta končna odločitev o ustrezni omejitvi pozicij za izvedeni finančni instrument na blago, da bi se preprečila zloraba trga. Navedeni dejavniki bi se morali uporabljati kot pomembni pokazatelji za pristojne organe in Evropski organ za vrednostne papirje in trge, da se jim olajša oblikovanje mnenj in zagotavljanje ustrezne usklajenosti omejitev pozicij po vsej Uniji.

    (23)

    Omejitve pozicij ne bi smele ustvarjati ovir za razvoj novih izvedenih finančnih instrumentov na kmetijske proizvode in preprečevati ustreznega delovanja manj likvidnih delov trgov izvedenih finančnih instrumentov na kmetijske proizvode. Metodologija bi morala upoštevati čas, potreben za razvoj in povečanje likvidnosti novih in obstoječih izvedenih finančnih instrumentov na blago ter zlasti za izvedene finančne instrumente na kmetijske proizvode, ki lahko podpirajo obvladovanje tveganj na prilagojenih ali uveljavljajočih se trgih ali si prizadevajo za razvoj novih ureditev varovanja pred tveganji v zvezi z novim blagom. Prav tako obstajajo pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih na kmetijske proizvode, ki morda nikoli ne bodo privabile dovolj udeležencev ali likvidnosti za omogočanje učinkovite uporabe omejitev pozicij brez tveganja, da bi udeleženci redno in nenamerno kršili omejitev ter posledično povzročali motnje pri določanju cen in poravnavi teh izvedenih finančnih instrumentov na blago. Za obravnavanje teh tveganj za učinkovito delovanje trgov bi bilo treba omejitev pozicije za promptni mesec in druge mesece določiti na fiksni ravni 10 000 lotov, dokler obseg odprtih pozicij v izvedenem finančnem instrumentu na kmetijske proizvode ne preseže praga 20 000 lotov.

    (24)

    Število, sestava in vloga udeležencev na trgu z izvedenim finančnim instrumentom na blago lahko vplivajo na naravo in velikost pozicij, ki jih imajo na tem trgu nekateri udeleženci na trgu. Nekateri udeleženci na trgu lahko imajo za nekatere izvedene finančne instrumente na blago veliko pozicijo, ki odraža njihovo vlogo pri nakupu in prodaji ter dobavi blaga, kadar so na nasprotni strani trga kot večina drugih udeležencev na trgu, ki zagotavljajo storitve likvidnosti ali obvladovanja tveganj za trg osnovnega blaga.

    (25)

    Dobava, uporaba in razpoložljivost osnovnega blaga ter dostop do njega so značilnosti trga osnovnega blaga. Pristojni organ bi moral biti sposoben z oceno podrobnejših elementov teh značilnosti, kot sta pokvarljivost blaga in način prevoza, določiti prožnost trga in ustrezno prilagoditi omejitve pozicij.

    (26)

    Pri nekaterih izvedenih finančnih instrumentih na blago lahko obstaja velika razlika med obsegom odprtih pozicij in dobavljivo količino. To se lahko zgodi v primeru razmeroma majhnega trgovanja z izvedenimi finančnimi instrumenti v primerjavi z dobavljivo količino, zaradi česar bo obseg odprtih pozicij manjši v primerjavi z dobavljivo količino, ali, na primer, če se določen izvedeni finančni instrument na blago široko uporablja za varovanje pred številnimi različnimi izpostavljenostmi tveganju in je zato dobavljiva količina manjša v primerjavi z obsegom odprtih pozicij. Pri takih velikih razlikah med obsegom odprtih pozicij in dobavljivo količino so upravičene prilagoditve navzgor ali navzdol glede na izhodišče, ki se uporablja za omejitev drugih mesecev, da se preprečijo motnje na trgu, ko se približuje promptni mesec. Natančneje, kadar je obseg odprtih pozicij znatno višji od dobavljive količine, bi bilo treba omejitev drugih mesecev prilagoditi navzdol, da se prepreči učinek izrazitega naglega padca pri omejitvi promptnega meseca, ki temelji na dobavljivi količini. V takih okoliščinah ne bi bilo primerno prilagoditi omejitve promptnega meseca navzgor glede na tveganje manipuliranja trga. Kadar je dobavljiva količina znatno višja od obsega odprtih pozicij, bi bilo treba omejitev drugih mesecev prilagoditi navzgor, da se prepreči tveganje neupravičenega omejevanja trgovanja. Ker je dobavljiva količina znatno višja od obsega odprtih pozicij, se pričakuje, da bo omejitev promptnega meseca na podlagi dobavljive količine, ki je posledica izhodišča, presegla obseg odprtih pozicij, ki jih imajo udeleženci na trgu v promptnem mesecu. Za zagotovitev, da omejitev promptnega meseca udeležencu na trgu preprečuje vzpostavitev prevladujočega položaja in da se učinkovito dosežeta cilja preprečevanja zlorabe trga in zagotavljanja urejenega določanja cen, kot zahteva člen 57(1) Direktive 2014/65/EU, bi bilo treba omejitev promptnega meseca, kadar temelji na dobavljivi količini, nasprotno prilagoditi navzdol.

    (27)

    Z enakim ciljem omejitve motenj na trgih, ko se približuje promptni mesec, zaradi velikih razlik med izračuni dobavljive količine in obsega odprtih pozicij bi bilo treba dobavljivo količino opredeliti tako, da vključuje vse nadomestne razrede ali vrste blaga, ki se lahko dobavijo pri poravnavi pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih na blago v skladu s pogoji zadevne pogodbe.

    (28)

    Člen 57(1), (3) in (12) Direktive 2014/65/EU pooblašča Komisijo, da sprejme metodologijo za izračunavanje in uporabo omejitev pozicij, da se vzpostavi usklajena ureditev omejitev pozicij za vse izvedene finančne instrumente na blago, s katerimi se trguje na mestih trgovanja, in gospodarsko enakovredne pogodbe OTC. Člen 57(1) zahteva metodologijo za izračunavanje, ki jo morajo pristojni organi uporabiti pri določanju omejitev pozicij za izvedene finančne instrumente na blago. Člen 57(1) zahteva tudi določitev postopka za prošnjo za izvzetje iz zagotavljanja likvidnosti in za izvzetje glede zmanjševanja tveganja za finančne subjekte, ki so del pretežno poslovne skupine. Člen 57(3) zahteva opredelitev, kako bi morali pristojni organi upoštevati dejavnike pri določanju omejitev pozicij promptnega meseca in omejitev pozicij drugih mesecev za izvedene finančne instrumente na blago, poravnane fizično in v gotovini. Člen 57(12) zahteva določitev, kako bi bilo treba uporabljati metodologijo omejitev pozicij, na primer pri združevanju pozicij v skupini, kdaj se lahko pozicija šteje za pozicijo, ki zmanjšuje tveganje, ali kdaj lahko podjetje uporabi izvzetje glede varovanja pred tveganjem. Vsebina pravil je vsebinsko povezana, saj so tesno povezana z metodologijo za določanje omejitev pozicij. Zaradi enostavnosti in preglednosti ter da bi se olajšala uporaba in preprečilo podvajanje pravil, bi jih bilo treba določiti v enem samem aktu in ne v več ločenih aktih z navzkrižnimi sklicevanji.

    (29)

    Ta uredba temelji na osnutku regulativnih tehničnih standardov, ki ga je Komisiji predložil Evropski organ za vrednostne papirje in trge.

    (30)

    Evropski organ za vrednostne papirje in trge je o osnutku regulativnih tehničnih standardov, na katerem temelji ta uredba, opravil odprta javna posvetovanja, analiziral morebitne povezane stroške in koristi ter zaprosil za nasvet interesno skupino za vrednostne papirje in trge, ustanovljeno v skladu s členom 37 Uredbe (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (3).

    (31)

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/591 (4) dopolnjuje Direktivo 2014/65/EU glede regulativnih tehničnih standardov za uporabo omejitev pozicij za izvedene finančne instrumente na blago. Ta uredba nadomešča navedeno delegirano uredbo ob upoštevanju sprememb Direktive 2014/65/EU, uvedenih z Direktivo (EU) 2021/338, ki določa nove določbe o izvzetjih glede varovanja pred tveganjem za zagotavljanje likvidnosti in za finančne subjekte, ki so del pretežno nefinančne skupine, ter pooblašča Komisijo, da sprejme delegirani akt, ki določa merila za izvzetje iz zagotavljanja likvidnosti in za izvzetje glede zmanjševanja tveganja za finančne subjekte. Poleg tega je bil črtan pojem „enaka pogodba o blagu“, izvedeni finančni instrumenti na vrednostne papirje pa ne spadajo več v področje uporabe. Nazadnje, pojasnjen je bil izračun obsega odprtih pozicij, metodologija za nove in manj likvidne pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih na kmetijske proizvode pa je bila poenostavljena. Delegirano uredbo (EU) 2017/591 bi bilo zato treba razveljaviti in nadomestiti s to uredbo –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    POGLAVJE I

    SPLOŠNE DOLOČBE

    Člen 1

    Predmet urejanja

    Ta uredba določa pravila za izračun neto pozicije, ki jo ima oseba v izvedenem finančnem instrumentu na blago, metodologijo za izračun omejitev pozicij za velikost zadevne pozicije in postopke za prošnjo za izvzetja iz omejitev pozicij.

    Člen 2

    Opredelitve pojmov

    V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

    (1)

    „finančni subjekt“ pomeni kar koli od naslednjega:

    (a)

    investicijsko podjetje z dovoljenjem v skladu z Direktivo 2014/65/EU;

    (b)

    kreditno institucijo z dovoljenjem v skladu z Direktivo 2013/36/EU Evropskega parlamenta in Sveta (5);

    (c)

    zavarovalnico, kot je opredeljena v členu 13, točka 1, Direktive 2009/138/ES Evropskega parlamenta in Sveta (6);

    (d)

    pozavarovalnico, kot je opredeljena v členu 13, točka 4, Direktive 2009/138/ES;

    (e)

    kolektivni naložbeni podjem za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP) in njegovo družbo za upravljanje, kjer je ustrezno, z dovoljenjem v skladu z Direktivo 2009/65/ES Evropskega parlamenta in Sveta (7);

    (f)

    institucijo za poklicno pokojninsko zavarovanje v smislu člena 6, točka 1, Direktive (EU) 2016/2341 Evropskega parlamenta in Sveta (8);

    (g)

    alternativni investicijski sklad, ki ga upravljajo upravitelji alternativnih investicijskih skladov (UAIS) z dovoljenjem ali registrirani v skladu z Direktivo 2011/61/EU Evropskega parlamenta in Sveta (9);

    (h)

    centralno nasprotno stranko (CNS) z dovoljenjem v skladu z Uredbo (EU) št. 648/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (10);

    (i)

    centralno depotno družbo z dovoljenjem v skladu z Uredbo (EU) št. 909/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (11);

    (2)

    „nefinančni subjekt“ pomeni pravno ali fizično osebo, ki ni finančni subjekt;

    (3)

    „pogodba za promptni mesec“ pomeni pogodbo o izvedenih finančnih instrumentih na blago, ki se nanaša na določeno osnovno blago in ki bo naslednja zapadla v skladu s pravili, ki jih določi mesto trgovanja;

    (4)

    „pogodba za druge mesece“ pomeni katero koli pogodbo o izvedenih finančnih instrumentih na blago, ki ni pogodba za promptni mesec;

    (5)

    „lot“ pomeni enoto trgovanja, ki jo uporablja mesto trgovanja, na katerem se trguje z izvedenim finančnim instrumentom na blago, in predstavlja standardizirano količino osnovnega blaga.

    Subjekt iz tretje države se šteje za finančni subjekt, kadar bi ta subjekt, če bi imel sedež v Uniji in bi zanj veljalo pravo Unije, potreboval dovoljenje v skladu s katerim koli pravnim aktom Unije iz točke 1 prvega odstavka.

    Subjekt iz tretje države se šteje za nefinančni subjekt, kadar ta subjekt, če bi imel sedež v Uniji in bi zanj veljalo pravo Unije, ne bi potreboval dovoljenja v skladu s katerim koli pravnim aktom Unije iz točke 1 prvega pododstavka.

    POGLAVJE II

    METODA ZA IZRAČUN VELIKOSTI NETO POZICIJE OSEBE

    Člen 3

    Združevanje in netiranje pozicij v izvedenem finančnem instrumentu na blago

    1.   Neto pozicija osebe v izvedenem finančnem instrumentu na blago se določi z združitvijo naslednjega:

    (a)

    njenih pozicij, ki jih ima v tem izvedenem finančnem instrumentu na blago, s katerim se trguje na mestu trgovanja, in v gospodarsko enakovrednih pogodbah OTC v skladu s členom 6;

    (b)

    če je izvedeni finančni instrument na blago izvedeni finančni instrument na kmetijske proizvode, s katerim se trguje v znatnih količinah v skladu s členom 5, njene pozicije, ki jo ima v izvedenih finančnih instrumentih na kmetijske proizvode na podlagi istega osnovnega blaga z enakimi značilnostmi, s katerimi se v znatnih količinah trguje na drugih mestih trgovanja in za katere veljajo omejitve pozicij, ki jih določi osrednji pristojni organ;

    (c)

    če je izvedeni finančni instrument na blago kritična ali pomembna pogodba, njenih pozicij, ki jih ima v kritičnih ali pomembnih pogodbah na podlagi istega osnovnega blaga z enakimi značilnostmi, s katerimi se trguje na drugih mestih trgovanja in za katere veljajo omejitve pozicij, ki jih določi osrednji pristojni organ.

    2.   Pozicije v posesti v izvedenem finančnem instrumentu na blago, s katerim se trguje na mestu trgovanja, iz odstavka 1, točka (a), vključujejo pozicije v posesti v razdruženih komponentah pogodbe na razpon in v drugih tesno povezanih izvedenih finančnih instrumentih na blago, s katerimi se trguje na istem mestu trgovanja, ki so del vrednosti ustrezne standardizirane terminske pogodbe ali katerih obdobje določanja cen je opredeljeno kot obdobje med izbranim začetnim datumom in koncem pogodbenega meseca standardiziranega izvedenega finančnega instrumenta na blago.

    3.   Če ima oseba dolge in kratke pozicije v katerem koli izvedenem finančnem instrumentu na blago iz odstavkov 1 in 2, oseba te pozicije netira, da določi svojo neto pozicijo za ta izvedeni finančni instrument na blago.

    4.   Pozicije, ki jih ima nefinančni subjekt v izvedenih finančnih instrumentih na blago, ki objektivno merljivo zmanjšujejo tveganja v skladu s členom 7(1) in (3), kot je to odobril pristojni organ v skladu s členom 8(5) na podlagi člena 8(1) in (2), se ne združujejo za namene primerjave neto pozicije tega nefinančnega subjekta z omejitvami za ta izvedeni finančni instrument na blago.

    5.   Pozicije, ki jih ima finančni subjekt v izvedenih finančnih instrumentih na blago, ki objektivno merljivo zmanjšujejo tveganja v skladu s členom 7(2) in (4), kot je to odobril pristojni organ v skladu s členom 8(5) na podlagi člena 8(3) in (4), se ne združujejo za namene primerjave neto pozicije tega finančnega subjekta z omejitvami za ta izvedeni finančni instrument na blago.

    6.   Pozicije, ki jih ima oseba v izvedenih finančnih instrumentih na blago, ki izhajajo iz poslov, izvedenih na mestih trgovanja za izpolnitev obveznosti zagotavljanja likvidnosti v skladu s členom 10, kot je to odobril pristojni organ v skladu s členom 9, se ne združujejo za namene primerjave neto pozicije te osebe z omejitvami za ta izvedeni finančni instrument na blago.

    7.   Oseba ločeno določi neto pozicijo, ki jo ima v izvedenem finančnem instrumentu na blago, za pogodbe za promptni mesec in pogodbe za druge mesece.

    Člen 4

    Metoda za izračun pozicij za pravne subjekte v skupini

    1.   Obvladujoče podjetje določi svojo neto pozicijo z združitvijo naslednjih pozicij v skladu s členom 3:

    (a)

    lastne neto pozicije;

    (b)

    neto pozicij vsakega od njegovih odvisnih podjetij.

    2.   Z odstopanjem od odstavka 1 obvladujoče podjetje kolektivnega naložbenega podjema ali, če je kolektivni naložbeni podjem imenoval družbo za upravljanje, obvladujoče podjetje zadevne družbe za upravljanje ne združuje pozicij v izvedenih finančnih instrumentih na blago v katerem koli kolektivnem naložbenem podjemu, če v nobenem pogledu ne vpliva na naložbene odločitve v zvezi z odpiranjem, posedovanjem ali zapiranjem zadevnih pozicij.

    Člen 5

    Znatne količine

    1.   Za izvedeni finančni instrument na kmetijske proizvode se šteje, da se z njim na mestu trgovanja trguje v znatni količini, če trgovanje z izvedenim finančnim instrumentom na kmetijske proizvode na tem mestu trgovanja v obdobju treh zaporednih mesecev presega povprečni dnevni obseg odprtih pozicij 20 000 lotov v promptnem mesecu in drugih mesecih skupaj.

    2.   Mesto trgovanja, na katerem poteka največja količina trgovanja z izvedenimi finančnimi instrumenti na blago na podlagi istega osnovnega blaga z enakimi značilnostmi, je mesto trgovanja, ki ima v obdobju enega leta največji povprečni dnevni obseg odprtih pozicij.

    Člen 6

    Pogodbe OTC, ki so gospodarsko enakovredne izvedenim finančnim instrumentom na blago, s katerimi se trguje na mestih trgovanja

    Izvedeni finančni instrument OTC se šteje za gospodarsko enakovrednega izvedenemu finančnemu instrumentu na blago, s katerim se trguje na mestu trgovanja, če ima enake pogodbene specifikacije in pogoje, razen različnih specifikacij za velikost lota, datumov dobave, ki se razlikujejo za manj kot en koledarski dan, in različnih ureditev obvladovanja tveganj po trgovanju.

    Člen 7

    Pozicije, za katere se šteje, da zmanjšujejo tveganja, ki so neposredno povezana s poslovnimi dejavnostmi

    1.   Za pozicijo, ki jo ima nefinančni subjekt v izvedenem finančnem instrumentu na blago, s katerim se trguje na mestih trgovanja, ali v gospodarsko enakovrednih pogodbah OTC v skladu s členom 6, se šteje, da zmanjšuje tveganja, ki so neposredno povezana s poslovnimi dejavnostmi tega nefinančnega subjekta, v skladu s členom 57(1), drugi pododstavek, točka (a), Direktive 2014/65/EU, če pozicija sama ali v kombinaciji z drugimi izvedenimi finančnimi instrumenti v skladu z odstavkom 3 tega člena (pozicija v portfelju izvedenih finančnih instrumentov na blago) izpolnjuje eno od naslednjih meril:

    (a)

    zmanjšuje tveganja, ki izhajajo iz morebitne spremembe vrednosti sredstev, storitev, vložkov, proizvodov, blaga ali obveznosti, ki jih ima nefinančni subjekt ali njegova skupina v lasti, jih proizvaja, izdeluje, predeluje, zagotavlja, kupuje, trži, oddaja v zakup, prodaja ali prevzema ali razumno pričakuje, da jih bo imel v lasti, jih proizvajal, izdeloval, predeloval, zagotavljal, kupoval, tržil, oddajal v zakup, prodajal ali prevzemal v okviru njegovega običajnega poslovanja;

    (b)

    se šteje za pogodbo za varovanje pred tveganji v skladu z mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP), sprejetimi v skladu s členom 3 Uredbe (ES) št. 1606/2002 Evropskega parlamenta in Sveta (12).

    2.   Za pozicijo, ki jo ima finančni subjekt v izvedenem finančnem instrumentu na kmetijske proizvode, v kritičnem ali pomembnem izvedenem finančnem instrumentu na blago, s katerim se trguje na mestih trgovanja, ali v gospodarsko enakovrednih pogodbah OTC v skladu s členom 6, se šteje, da zmanjšuje tveganja, ki so neposredno povezana s poslovnimi dejavnostmi nefinančnih subjektov, ki so del pretežno poslovne skupine, v skladu s členom 57(1), drugi pododstavek, točka (b), Direktive 2014/65/EU, če pozicija sama ali v kombinaciji z drugimi izvedenimi finančnimi instrumenti v skladu z odstavkom 3 tega člena (pozicija v portfelju izvedenih finančnih instrumentov na blago) izpolnjuje eno od meril iz odstavka 1, točka (a) ali (b), tega člena.

    3.   Za namene odstavka 1 je pozicija, za katero se šteje, da sama ali v kombinaciji z drugimi izvedenimi finančnimi instrumenti zmanjšuje tveganja, tista, za katero nefinančni subjekt ali oseba, ki ima pozicijo v imenu tega subjekta:

    (a)

    v svojih notranjih politikah navede naslednje:

    (i)

    vrste izvedenih finančnih instrumentov na blago, vključenih v portfelje, ki se uporabljajo za zmanjševanje tveganj, ki so neposredno povezana s poslovno dejavnostjo, in merila za njihovo primernost;

    (ii)

    povezavo med portfeljem in tveganji, ki jih portfelj zmanjšuje;

    (iii)

    ukrepe, sprejete za zagotovitev, da pozicije v zvezi z zadevnimi izvedenimi finančnimi instrumenti na blago nimajo nobenega drugega namena kot kritja tveganj, ki so neposredno povezana s poslovnimi dejavnostmi nefinančnega subjekta, in da je mogoče vsako pozicijo, ki ima drugačen namen, jasno prepoznati;

    (b)

    lahko zagotovi dovolj razdružen pregled portfeljev v smislu razreda izvedenega finančnega instrumenta na blago, osnovnega blaga, obdobja in katerih koli drugih pomembnih dejavnikov.

    4.   Za namene odstavka 2 je pozicija, za katero se šteje, da sama ali v kombinaciji z drugimi izvedenimi finančnimi instrumenti zmanjšuje tveganja, tista, za katero finančni subjekt izpolnjuje pogoje iz odstavka 3, točki (a) in (b).

    Člen 8

    Prošnja za izvzetje iz omejitev pozicij za pozicije, za katere se šteje, da zmanjšujejo tveganja, ki so neposredno povezana s poslovnimi dejavnostmi

    1.   Nefinančni subjekt, ki ima v izvedenem finančnem instrumentu na kmetijske proizvode ali v kritičnem ali pomembnem izvedenem finančnem instrumentu na blago pozicijo, ki izpolnjuje pogoje, zaprosi za izvzetje iz člena 57(1), drugi pododstavek, točka (a), Direktive 2014/65/EU pri pristojnem organu, ki določi omejitev pozicij za ta izvedeni finančni instrument na blago.

    2.   Oseba iz odstavka 1 pristojnemu organu predloži naslednje informacije, ki dokazujejo, kako pozicija zmanjšuje tveganja, ki so neposredno povezana s poslovno dejavnostjo nefinančnega subjekta:

    (a)

    opis narave in vrednosti poslovnih dejavnosti nefinančnega subjekta v zvezi z blagom, za katero je relevanten izvedeni finančni instrument na blago, za katerega se zahteva izvzetje;

    (b)

    opis narave in vrednosti dejavnosti nefinančnega subjekta v zvezi s trgovanjem z relevantnimi izvedenimi finančnimi instrumenti na blago, s katerimi se trguje na mestih trgovanja, in pozicijami v posesti v teh instrumentih ter v njihovih gospodarsko enakovrednih pogodbah OTC;

    (c)

    opis narave in velikosti izpostavljenosti in tveganj v zvezi z blagom, ki jih nefinančni subjekt ima ali pričakuje, da jih bo imel, zaradi svojih poslovnih dejavnosti in ki se zmanjšujejo ali bi se zmanjševali z uporabo izvedenih finančnih instrumentov na blago;

    (d)

    razlago, kako uporaba izvedenih finančnih instrumentov na blago s strani nefinančnega subjekta neposredno zmanjšuje njegovo izpostavljenost in tveganja v zvezi s poslovnimi dejavnostmi.

    3.   Finančni subjekt, ki ima v izvedenem finančnem instrumentu na kmetijske proizvode ali v kritičnem ali pomembnem izvedenem finančnem instrumentu na blago pozicijo, ki izpolnjuje pogoje, zaprosi za izvzetje iz člena 57(1), drugi pododstavek, točka (b), Direktive 2014/65/EU pri pristojnem organu, ki določi omejitev pozicij za ta izvedeni finančni instrument na blago.

    4.   Oseba iz odstavka 3 pristojnemu organu predloži:

    (a)

    ustrezne informacije, ki dokazujejo, da je obvladujoče podjetje finančnemu subjektu zaupalo trgovanje z izvedenimi finančnimi instrumenti na blago, s katerimi se trguje na mestu trgovanja, in njihovimi gospodarsko enakovrednimi pogodbami OTC, da bi zmanjšalo izpostavljenost in tveganja v zvezi s poslovnimi dejavnostmi nefinančnih subjektov pretežno poslovne skupine;

    (b)

    naslednje informacije, ki dokazujejo, kako pozicija zmanjšuje tveganja, ki so neposredno povezana s poslovno dejavnostjo nefinančnih subjektov iste pretežno poslovne skupine:

    (i)

    opis narave in vrednosti poslovnih dejavnosti nefinančnih subjektov v zvezi z blagom, za katero je relevanten izvedeni finančni instrument na blago, za katerega se zahteva izvzetje;

    (ii)

    opis narave in velikosti izpostavljenosti in tveganj v zvezi z blagom, ki jih nefinančni subjekti imajo ali pričakujejo, da jih bodo imeli, zaradi poslovnih dejavnosti nefinančnih subjektov, ki se zmanjšujejo ali bi se zmanjševali z uporabo izvedenih finančnih instrumentov na blago;

    (iii)

    opis narave in vrednosti dejavnosti finančnega subjekta v zvezi s trgovanjem z relevantnimi izvedenimi finančnimi instrumenti na blago, s katerimi se trguje na mestih trgovanja, in pozicijami v posesti v teh instrumentih ter v njihovih gospodarsko enakovrednih pogodbah OTC;

    (iv)

    razlago, kako uporaba izvedenih finančnih instrumentov na blago s strani finančnega subjekta neposredno zmanjšuje izpostavljenost in tveganja v zvezi s poslovnimi dejavnostmi nefinančnih subjektov.

    5.   Pristojni organ prošnjo odobri ali zavrne v 21 koledarskih dneh po njenem prejemu in vložnika prošnje obvesti o odobritvi ali zavrnitvi izvzetja.

    6.   Nefinančni subjekt obvesti pristojni organ, če pride do znatne spremembe narave ali vrednosti poslovnih dejavnosti nefinančnega subjekta ali njegovega trgovanja z izvedenimi finančnimi instrumenti na blago in ta sprememba zadeva informacije iz odstavka 2, točka (b), ter predloži novo prošnjo za izvzetje, če ga želi še naprej uporabljati.

    7.   Finančni subjekt obvesti pristojni organ, če pride do spremembe informacij iz odstavka 4, točka (a), ali znatne spremembe narave ali vrednosti poslovnih dejavnosti nefinančnega subjekta ali trgovanja finančnega subjekta z izvedenimi finančnimi instrumenti na blago in ta sprememba zadeva informacije iz odstavka 4, točka (b)(iii), ter predloži novo prošnjo za izvzetje, če ga želi še naprej uporabljati.

    Člen 9

    Prošnja za izvzetje iz omejitev pozicij za obvezno zagotavljanje likvidnosti

    1.   Oseba, ki ima v izvedenem finančnem instrumentu na kmetijske proizvode ali v kritičnem ali pomembnem izvedenem finančnem instrumentu na blago pozicijo, ki izpolnjuje pogoje, zaprosi za izvzetje iz člena 57(1), drugi pododstavek, točka (c), Direktive 2014/65/EU pri pristojnem organu, ki določi omejitev pozicij za ta izvedeni finančni instrument na blago.

    2.   Oseba iz odstavka 1 pristojnemu organu predloži naslednje informacije, ki dokazujejo, kako pozicije izhajajo iz poslov, sklenjenih za izpolnitev obveznosti zagotavljanja likvidnosti v tem izvedenem finančnem instrumentu na blago na mestu trgovanja, kot je navedeno v členu 2(4), četrti pododstavek, točka (c), Direktive 2014/65/EU:

    (a)

    seznam izvedenih finančnih instrumentov na blago, v katerih ta oseba zagotavlja likvidnost na mestu trgovanja v skladu s točkama (b) in (c) tega odstavka;

    (b)

    določbe, v skladu s katerimi regulativni organ od te osebe zahteva, da zagotovi likvidnost v izvedenem finančnem instrumentu na blago na mestu trgovanja, ali pisni sporazum, podpisan z mestom trgovanja, ki določa obveznosti zagotavljanja likvidnosti, ki jih mora oseba izpolnjevati na mestu trgovanja za posamezen izvedeni finančni instrument na blago;

    (c)

    opis narave in vrednosti dejavnosti obveznega zagotavljanja likvidnosti te osebe v zadevnem izvedenem finančnem instrumentu na blago ter pričakovanih iz tega izhajajočih pozicij;

    (d)

    katero koli omejitev pozicij, ki je bila morda določena v njeni notranji politiki za posamezen izvedeni finančni instrument na blago za tako obvezno zagotavljanje likvidnosti.

    3.   Pristojni organ prošnjo odobri ali zavrne v 21 koledarskih dneh po njenem prejemu in osebo obvesti o odobritvi ali zavrnitvi izvzetja.

    4.   Oseba obvesti pristojni organ, če pride do znatne spremembe narave ali vrednosti trgovanja osebe z izvedenimi finančnimi instrumenti na blago in ta sprememba zadeva informacije iz odstavka 2, ter predloži novo prošnjo za izvzetje, če ga želi še naprej uporabljati.

    Člen 10

    Pozicije, za katere se šteje, da izhajajo iz obveznega zagotavljanja likvidnosti

    1.   Za namene člena 9(1) se za pozicijo, ki jo ima oseba v izvedenem finančnem instrumentu na kmetijske proizvode ali v kritičnem ali pomembnem izvedenem finančnem instrumentu na blago, s katerim se trguje na mestu trgovanja, šteje, da izhaja iz poslov, izvedenih za izpolnitev obveznosti obveznega zagotavljanja likvidnosti, če pozicija izhaja neposredno iz poslov z izvedenim finančnim instrumentom na blago, ki se izvajajo v skladu z obveznostmi, ki jih zahtevajo regulativni organi v skladu s pravom Unije ali nacionalnimi zakoni in drugimi predpisi, ali pisnim sporazumom, sklenjenim z mestom trgovanja in ki ga kot takega opredeli mesto trgovanja.

    2.   Za namene člena 9(1) je pozicija, ki izpolnjuje pogoje in izhaja iz obveznega zagotavljanja likvidnosti, tista, za katero oseba, ki ima pozicijo, v svojih notranjih politikah navede naslednje:

    (a)

    vrste izvedenih finančnih instrumentov na blago, vključenih v portfelje, v katerih se zagotavlja obvezno zagotavljanje likvidnosti;

    (b)

    povezavo med pozicijo v posesti v izvedenem finančnem instrumentu na blago in posli, izvedenimi za izpolnitev obveznega zagotavljanja likvidnosti v tem izvedenem finančnem instrumentu, v skladu z odstavkom 1 tega člena;

    (c)

    ukrepe, sprejete za zagotovitev, da je mogoče vsako pozicijo, ki ne izhaja iz poslov, ki so bili izvedeni za izpolnitev obveznega zagotavljanja likvidnosti ali imajo drugačen namen, jasno prepoznati.

    POGLAVJE III

    METODOLOGIJA, S KATERO PRISTOJNI ORGANI IZRAČUNAJO OMEJITVE POZICIJ

    ODDELEK 1

    Določitev izhodiščnih vrednosti

    Člen 11

    Metodologija za določanje izhodiščne vrednosti za omejitve promptnega meseca

    1.   Pristojni organi določijo izhodiščno vrednost za omejitev pozicij promptnega meseca v izvedenem finančnem instrumentu na kmetijske proizvode ali v kritičnem ali pomembnem izvedenem finančnem instrumentu na blago tako, da izračunajo 25 % dobavljive količine za zadevni izvedeni finančni instrument na blago. Če je dobavljiva količina znatno višja od skupnega obsega odprtih pozicij, pristojni organi določijo izhodiščno vrednost za omejitev promptnega meseca tako, da izračunajo 25 % obsega odprtih pozicij v zadevnem izvedenem finančnem instrumentu na blago.

    Ta izhodiščna vrednost se navede v lotih.

    2.   Če pristojni organ določi različne omejitve pozicij za različne čase v obdobju promptnega meseca, se te omejitve pozicij postopoma znižujejo do zapadlosti izvedenega finančnega instrumenta na blago in upoštevajo ureditve mesta trgovanja glede upravljanja pozicij.

    3.   Z odstopanjem od odstavka 1 pristojni organi določijo izhodiščno vrednost za omejitev pozicij promptnega meseca za vsak izvedeni finančni instrument na blago z osnovnim blagom, ki se šteje za hrano, namenjeno za prehrano ljudi, s skupnim združenim obsegom odprtih pozicij v pogodbah za promptni mesec in druge mesece, ki presega 50 000 lotov v obdobju treh zaporednih mesecev, tako da izračunajo 20 % dobavljive količine za zadevni izvedeni finančni instrument na blago. Če je dobavljiva količina znatno višja od skupnega obsega odprtih pozicij, pristojni organi določijo izhodiščno vrednost za omejitev promptnega meseca za tak izvedeni finančni instrument na blago tako, da izračunajo 20 % obsega odprtih pozicij v zadevnem izvedenem finančnem instrumentu.

    Člen 12

    Dobavljiva količina

    1.   Pristojni organi izračunajo dobavljivo količino za izvedeni finančni instrument na kmetijske proizvode ali za kritični ali pomembni izvedeni finančni instrument na blago z določitvijo količine osnovnega blaga, ki se lahko uporabi za izpolnitev dobavnih zahtev izvedenega finančnega instrumenta na blago.

    2.   Pristojni organi določijo dobavljivo količino za izvedeni finančni instrument na blago iz odstavka 1 glede na povprečno mesečno količino osnovnega blaga, ki je na voljo za dobavo, na podlagi najnovejših razpoložljivih podatkov, ki zajemajo:

    (a)

    enoletno obdobje neposredno pred določitvijo za kritični ali pomembni izvedeni finančni instrument na blago;

    (b)

    eno- do petletno obdobje neposredno pred določitvijo za izvedeni finančni instrument na kmetijske proizvode.

    3.   Za določitev količine osnovnega blaga, ki izpolnjuje pogoje iz odstavka 1, pristojni organi upoštevajo naslednja merila:

    (a)

    ureditve skladiščenja za osnovno blago;

    (b)

    dejavnike, ki lahko vplivajo na dobavo osnovnega blaga.

    Člen 13

    Metodologija za določitev izhodiščne vrednosti za omejitve drugih mesecev

    1.   Pristojni organi določijo izhodiščno vrednost za omejitev pozicij drugih mesecev v izvedenem finančnem instrumentu na kmetijske proizvode ali v kritičnem ali pomembnem izvedenem finančnem instrumentu na blago tako, da izračunajo 25 % obsega odprtih pozicij v zadevnem izvedenem finančnem instrumentu na blago.

    2.   To izhodišče se navede v lotih.

    Člen 14

    Obseg odprtih pozicij

    1.   Pristojni organi izračunajo neto obseg odprtih pozicij v izvedenem finančnem instrumentu na kmetijske proizvode ali v kritičnem ali pomembnem izvedenem finančnem instrumentu na blago z združitvijo števila lotov tega izvedenega finančnega instrumenta na blago, ki so neporavnani na mestih trgovanja, in poročanih pozicij v gospodarsko enakovrednih pogodbah OTC v reprezentativnem obdobju. Pristojni organi izračunajo neto obseg odprtih pozicij v zadevnem izvedenem finančnem instrumentu na blago na podlagi podatkov iz poročanja o pozicijah.

    2.   Z odstopanjem od odstavka 1 pristojni organ v primeru prenosa trgovanja z izvedenim finančnim instrumentom na blago z enega na drugo mesto trgovanja v Uniji ali z mesta trgovanja v tretji državi na mesto trgovanja v Uniji po združitvi, prenosu poslovanja ali drugem korporacijskem dogodku ali z enega ali več obstoječih izvedenih finančnih instrumentov na blago na izvedeni finančni instrument na blago, ki je na novo uvrščen v trgovanje na istem mestu trgovanja, ali v drugih podobnih okoliščinah izračuna obseg odprtih pozicij v tem izvedenem finančnem instrumentu na blago z upoštevanjem obsega odprtih pozicij na prejšnjem mestu ali v prejšnjih izvedenih finančnih instrumentih na blago. Po šestmesečnem obdobju pristojni organ izračuna obseg odprtih pozicij v skladu z odstavkom 1.

    Člen 15

    Metodologija za določitev izhodiščne vrednosti v zvezi z nekaterimi izvedenimi finančnimi instrumenti na blago

    1.   Z odstopanjem od člena 11 pristojni organi določijo izhodiščno vrednost za omejitve pozicij promptnega meseca za kritične ali pomembne izvedene finančne instrumente na blago promptnega meseca, poravnane v gotovini, ki so vključeni v oddelek C, točka 10, Priloge I k Direktivi 2014/65/EU in ki nimajo merljive dobavljive količine osnovnega blaga, tako da izračunajo 25 % obsega odprtih pozicij v zadevnih izvedenih finančnih instrumentih na blago.

    2.   Z odstopanjem od členov 11 in 13 se, če izvedeni finančni instrument na blago določa, da se osnovno blago v določenem obdobju dobavlja neprekinjeno, izhodiščne vrednosti, izračunane v skladu s členoma 11 in 13, uporabljajo za povezane izvedene finančne instrumente na blago za enako osnovno blago, kolikor se njihova obdobja dobave prekrivajo. Izhodiščna vrednost se navede v enotah osnovnega blaga.

    ODDELEK 2

    Dejavniki, ki so pomembni za izračun omejitev pozicij

    Člen 16

    Ocena dejavnikov

    Pristojni organi določijo omejitve pozicij promptnega meseca in drugih mesecev za izvedeni finančni instrument na kmetijske proizvode ali za kritični ali pomembni izvedeni finančni instrument na blago z uporabo izhodiščne vrednosti, določene v skladu s členi 11, 13 in 15, ki jo prilagodijo glede na možni učinek dejavnikov iz členov 18 do 21 na celovitost trga za zadevni izvedeni finančni instrument in za njegovo osnovno blago, na eno od naslednjih omejitev:

    (a)

    med 5 % in 35 %;

    (b)

    med 2,5 % in 35 % za vsako pogodbo o izvedenem finančnem instrumentu z osnovnim blagom, ki se šteje za hrano, namenjeno za prehrano ljudi, s skupnim združenim obsegom odprtih pozicij v pogodbah za promptni mesec in druge mesece, ki presega 50 000 lotov v obdobju treh zaporednih mesecev.

    Člen 17

    Novi in manj likvidni izvedeni finančni instrumenti na kmetijske proizvode

    1.   Z odstopanjem od člena 16 pristojni organi za izvedene finančne instrumente na kmetijske proizvode, s katerimi se trguje na mestu trgovanja, s skupnim združenim obsegom odprtih pozicij v pogodbah za promptni mesec in druge mesece, ki ne presega 20 000 lotov v obdobju treh zaporednih mesecev, določijo omejitev pozicij promptnega meseca in drugih mesecev v posesti v teh izvedenih finančnih instrumentih na blago na 10 000 lotov.

    2.   Mesto trgovanja obvesti pristojni organ, ko skupni obseg odprtih pozicij katerega koli izvedenega finančnega instrumenta na blago iz odstavka 1 doseže 20 000 lotov v obdobju treh zaporednih mesecev. Pristojni organi po prejemu takih obvestil pregledajo omejitev pozicij.

    Člen 18

    Dobavljiva količina osnovnega blaga

    Če je mogoče dobavljivo količino osnovnega blaga omejiti ali nadzorovati ali če je raven dobavljive količine nizka v primerjavi s količino, potrebno za urejeno poravnavo, pristojni organi omejitev pozicij promptnega meseca prilagodijo navzdol. Pristojni organi ocenijo obseg, v katerem se ta dobavljiva količina uporablja tudi kot dobavljiva količina za druge izvedene finančne instrumente na blago.

    Člen 19

    Celotni obseg odprtih pozicij

    1.   Če je celotni obseg odprtih pozicij velik, pristojni organi omejitev pozicij prilagodijo navzdol.

    2.   Če je obseg odprtih pozicij znatno višji od dobavljive količine, pristojni organi omejitev pozicij drugih mesecev prilagodijo navzdol.

    3.   Če je obseg odprtih pozicij znatno nižji od dobavljive količine, pristojni organi omejitev pozicij drugih mesecev prilagodijo navzgor in, razen če izhodiščna vrednost za omejitev promptnega meseca temelji na obsegu odprtih pozicij, omejitev pozicij promptnega meseca prilagodijo navzdol.

    Člen 20

    Število udeležencev na trgu

    1.   Če je povprečno dnevno število udeležencev na trgu, ki imajo pozicijo v izvedenem finančnem instrumentu na blago, v enoletnem obdobju veliko, pristojni organ omejitev pozicij prilagodi navzdol.

    2.   Z odstopanjem od člena 16 pristojni organi omejitev pozicij prilagodijo navzgor in določijo omejitev pozicij promptnega meseca in drugih mesecev med 5 % in 50 % referenčne količine, če:

    (a)

    je povprečno število udeležencev na trgu, ki imajo pozicijo v izvedenem finančnem instrumentu na blago v obdobju pred določitvijo omejitve pozicij, manjše od 10; ali

    (b)

    je izvedeni finančni instrument na blago izvedeni finančni instrument na kmetijske proizvode z neto obsegom odprtih pozicij pod 300 000 lotov, če je število investicijskih podjetij, ki delujejo kot vzdrževalci trga v skladu s členom 4(1), točka 7, Direktive 2014/65/EU v izvedenem finančnem instrumentu na blago, v času določitve ali pregleda omejitve pozicij manjše od tri.

    Za namene prvega pododstavka lahko pristojni organi določijo različne omejitve pozicij za različne čase v obdobju promptnega meseca, obdobju drugih mesecev ali za obe obdobji.

    Člen 21

    Značilnosti trga osnovnega blaga

    1.   Pristojni organi upoštevajo, kako značilnosti trga osnovnega blaga vplivajo na delovanje izvedenega finančnega instrumenta na blago in trgovanje z njim ter na velikost pozicij, ki jih imajo udeleženci na trgu, vključno z upoštevanjem enostavnosti in hitrosti dostopa udeležencev na trgu do osnovnega blaga.

    2.   Pri ocenjevanju trga osnovnega blaga iz odstavka 1 se upoštevajo naslednja merila:

    (a)

    ali obstajajo omejitve glede dobave blaga, vključno s pokvarljivostjo dobavljivega blaga;

    (b)

    način prevoza in dobave fizičnega blaga, vključno z naslednjim:

    (i)

    ali se lahko blago dobavi samo na določene dobavne točke;

    (ii)

    omejitvami zmogljivosti določenih dobavnih točk;

    (c)

    struktura, organizacija in delovanje trga, vključno s sezonskostjo na trgih ekstraktivnih virov in kmetijskih proizvodov, kjer fizična dobava tekom koledarskega leta niha;

    (d)

    sestava in vloga udeležencev na trgu osnovnega blaga, vključno z upoštevanjem števila udeležencev na trgu, ki zagotavljajo posebne storitve, ki omogočajo delovanje trga osnovnega blaga, kot so storitve obvladovanja tveganj, dobave, skladiščenja ali poravnave;

    (e)

    makroekonomski ali drugi povezani dejavniki, ki vplivajo na delovanje trga osnovnega blaga, vključno z dobavo, skladiščenjem in poravnavo blaga;

    (f)

    značilnosti, fizične lastnosti in življenjski cikli osnovnega blaga.

    Člen 22

    Razveljavitev

    Delegirana uredba (EU) 2017/591 se razveljavi.

    Sklicevanje na Delegirano uredbo (EU) 2017/591 se šteje kot sklicevanje na to uredbo in se bere v skladu s korelacijsko tabelo iz Priloge k tej uredbi.

    Člen 23

    Začetek veljavnosti in uporaba

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 20. aprila 2022

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   UL L 173, 12.6.2014, str. 349.

    (2)  Direktiva (EU) 2021/338 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2021 o spremembi Direktive 2014/65/EU glede zahtev po informacijah, upravljanja produktov in omejitev pozicij ter direktiv 2013/36/EU in (EU) 2019/878 glede njune uporabe za investicijska podjetja, za podporo okrevanju po krizi zaradi COVID-19 (UL L 68, 26.2.2021, str. 14).

    (3)  Uredba (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/77/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 84).

    (4)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/591 z dne 1. decembra 2016 o dopolnitvi Direktive 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta glede regulativnih tehničnih standardov za uporabo omejitev pozicij za izvedene finančne instrumente na blago (UL L 87, 31.3.2017, str. 479).

    (5)  Direktiva 2013/36/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o dostopu do dejavnosti kreditnih institucij in bonitetnem nadzoru kreditnih institucij, spremembi Direktive 2002/87/ES ter razveljavitvi direktiv 2006/48/ES in 2006/49/ES (UL L 176, 27.6.2013, str. 338).

    (6)  Direktiva 2009/138/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2009 o začetku opravljanja in opravljanju dejavnosti zavarovanja in pozavarovanja (Solventnost II) (UL L 335, 17.12.2009, str. 1).

    (7)  Direktiva 2009/65/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o usklajevanju zakonov in drugih predpisov o kolektivnih naložbenih podjemih za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP) (UL L 302, 17.11.2009, str. 32).

    (8)  Direktiva (EU) 2016/2341 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. decembra 2016 o dejavnostih in nadzoru institucij za poklicno pokojninsko zavarovanje (UL L 354, 23.12.2016, str. 37).

    (9)  Direktiva 2011/61/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2011 o upraviteljih alternativnih investicijskih skladov in spremembah direktiv 2003/41/ES in 2009/65/ES ter uredb (ES) št. 1060/2009 in (EU) št. 1095/2010 (UL L 174, 1.7.2011, str. 1).

    (10)  Uredba (EU) št. 648/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o izvedenih finančnih instrumentih OTC, centralnih nasprotnih strankah in repozitorijih sklenjenih poslov (UL L 201, 27.7.2012, str. 1).

    (11)  Uredba (EU) št. 909/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. julija 2014 o izboljšanju ureditve poravnav vrednostnih papirjev v Evropski uniji in o centralnih depotnih družbah ter o spremembi direktiv 98/26/ES in 2014/65/EU ter Uredbe (EU) št. 236/2012 (UL L 257, 28.8.2014, str. 1).

    (12)  Uredba (ES) št. 1606/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. julija 2002 o uporabi mednarodnih računovodskih standardov (UL L 243, 11.9.2002, str. 1).


    PRILOGA

    Korelacijska tabela

    Delegirana uredba (EU) 2017/591

    Ta uredba

    Člen 1

    Člen 1

    Člen 2

    Člen 2

    Člen 3(1)

    Člen 3(1), točka (a)

    Člen 3(1), točki (b) in (c)

    Člen 3(2)

    Člen 3(2)

    Člen 3(3)

    Člen 3(3)

    Člen 3(4)

    Člen 3(5) in (6)

    Člen 3(4)

    Člen 3(7)

    Člen 4

    Člen 4

    Člen 5(1)

    Člen 5(2)

    Člen 5(1)

    Člen 5(3)

    Člen 5(2)

    Člen 6

    Člen 6

    Člen 7(1)

    Člen 7(1)

    Člen 7(2)

    Člen 7(2)

    Člen 7(3)

    Člen 7(4)

    Člen 8(1) in (2)

    Člen 8(1) in (2)

    Člen 8(3) in (4)

    Člen 8(3)

    Člen 8(5)

    Člen 8(4)

    Člen 8(6)

    Člen 8(7)

    Člen 9

    Člen 10

    Člen 9(1)

    Člen 11(1)

    Člen 9(2)

    Člen 11(2)

    Člen 9(3)

    Člen 11(3)

    Člen 9(4)

    Člen 11(4)

    Člen 10(1)

    Člen 12(1)

    Člen 12(2)

    Člen 10(2)

    Člen 10(3)

    Člen 12(3)

    Člen 11(1)

    Člen 13(1)

    Člen 11(2)

    Člen 13(2)

    Člen 12

    Člen 14

    Člen 13(1)

    Člen 15(1)

    Člen 13(2)

    Člen 13(3)

    Člen 15(2)

    Člen 14

    Člen 16

    Člen 17(1)

    Člen 15(1)

    Člen 15(2)

    Člen 17(2)

    Člen 16

    Člen 17

    Člen 18

    Člen 18(1) in (2)

    Člen 19(1) in (2)

    Člen 19(3)

    Člen 18(3)

    Člen 19(1)

    Člen 20(1)

    Člen 19(2), prvi pododstavek, točka (a)

    Člen 20(2), prvi pododstavek, točka (a)

    Člen 20(2), prvi pododstavek, točka (b)

    Člen 19(2), prvi pododstavek, točka (b)

    Člen 19(2), drugi pododstavek

    Člen 20(2), drugi pododstavek

    Člen 20

    Člen 21

    Člen 21

    Člen 22

    Člen 22

    Člen 23


    Top