EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D2444

Sklep Sveta (SZVP) 2022/2444 z dne 12. decembra 2022 o misiji Evropske unije za vojaško partnerstvo v Nigru (EUMPM Niger)

ST/14820/2022/INIT

UL L 319, 13.12.2022, p. 86–90 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 29/06/2024; razveljavil 32024D1498

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2444/oj

13.12.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 319/86


SKLEP SVETA (SZVP) 2022/2444

z dne 12. decembra 2022

o misiji Evropske unije za vojaško partnerstvo v Nigru (EUMPM Niger)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 42(4) in člena 43(2) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je v sklepih z dne 16. aprila 2021 opredelil celostno strategijo Evropske unije v Sahelu. Predvsem je izrazil zaskrbljenost, da sta postopno širjenje negotovosti in njen vpliv, katerega prva žrtev je civilno prebivalstvo, še poslabšala razmere s številnimi krizami, ki so v regiji povzročile humanitarne posledice brez primere, vključno s povečanjem števila notranje razseljenih oseb in beguncev, prisilnim razseljevanjem, zlorabami, napetostmi med skupnostmi in znotraj njih, širjenjem ponavljajočih kriz pomanjkanja hrane in hranil, povečanjem zdravstvenih potreb ter težavami pri vzpostavljanju državnih služb na konfliktnih območjih; obenem je priznal, da nestabilnost prispeva tudi k neregularnim migracijam. Poudaril je tudi, da bo Unija h krepitvi zmogljivosti na področju obrambe in varnosti še naprej prispevala z mobilizacijo misij v okviru skupne varnostne in obrambne politike (SVOP). Poudaril je, da bodo tudi v bodoče v središču ukrepanja Unije na vseh področjih posredovanja v Sahelu spoštovanje in spodbujanje človekovih pravic, vključno z enakostjo spolov, ter zaščita posameznikov pred kakršnim koli poseganjem v njihovo integriteto.

(2)

Politični in varnostni odbor (PVO) je 30. junija 2022 ob zaključku celovitega strateškega pregleda misij v okviru SVOP EUTM Mali in EUCAP Sahel Mali ugotovil, da bi bila za zagotovitev potrebne podpore Nigru primerna vzpostavitev namenske vojaške misije v okviru SVOP v povezavi z ukrepom pomoči v okviru Evropskega mirovnega instrumenta.

(3)

Svet je 18. julija 2022 vzpostavil ukrep pomoči za podporo oboroženim silam Nigra v okviru Evropskega mirovnega instrumenta. Ukrep pomoči zlasti podpira ustanovitev centra za usposabljanje tehnikov oboroženih sil.

(4)

Z dopisom z dne 30. novembra 2022 je minister za zunanje zadeve in sodelovanje Republike Niger pozval Unijo, naj v Niger napoti misijo EU v okviru SVOP za vojaško partnerstvo, ki naj bi prispevala h krepitvi vojaških zmogljivosti nigrskih oboroženih sil, da bi Niger podpirala v boju proti terorističnim oboroženim skupinam v skladu s pravom o človekovih pravicah in mednarodnim humanitarnim pravom.

(5)

Svet je 12. decembra 2022 odobril koncept kriznega upravljanja za morebitno misijo v okviru SVOP za vojaško partnerstvo v Nigru, da bi podprli izvajanje načrta za krepitev zmogljivosti Nigra, in sicer s podporo ustanovitvi centra za usposabljanje tehnikov oboroženih sil v povezavi z ukrepom pomoči, sprejetim 18. julija 2022, s katerim se na zahtevo zagotavlja specializirano usposabljanje za strokovnjake oboroženih sil Nigra in podpira vzpostavitev novega bataljona za podporo pri komuniciranju in poveljevanju. To misijo bi bilo treba vzpostaviti.

(6)

V okviru odgovornosti Sveta in visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko (VP) bi moral PVO izvajati politični nadzor nad misijo v okviru SVOP za vojaško partnerstvo v Nigru, misiji zagotavljati strateško vodenje in sprejemati ustrezne odločitve v skladu s tretjim odstavkom člena 38 Pogodbe o Evropski uniji (PEU).

(7)

Pogajati se je treba o mednarodnih sporazumih o statusu enot in osebja pod vodstvom EU v Nigru ter o sodelovanju tretjih držav v misiji in jih tudi skleniti.

(8)

Na podlagi člena 41(2) PEU in v skladu s Sklepom Sveta (SZVP) 2021/509 o vzpostavitvi Evropskega mirovnega instrumenta (1) operativne odhodke, ki nastanejo na podlagi tega sklepa zaradi vojaških ali obrambnih ukrepov, krijejo države članice –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Misija

1.   Unija izvaja misijo za vojaško partnerstvo v Nigru (EUMPM Niger), da bi Niger podpirala v boju proti terorističnim oboroženim skupinam v skladu s pravom o človekovih pravicah in mednarodnim humanitarnim pravom.

2.   Strateški cilj EUMPM Niger je podpreti krepitev zmogljivosti nigrskih oboroženih sil, da bi okrepili njihovo zmožnost obvladovanja grožnje, ki jo predstavljajo teroristične oborožene skupine, zaščitili prebivalstvo Nigra in da bi zagotovili varno in stabilno okolje.

3.   EUMPM Niger v ta namen:

(a)

podpira ustanovitev in krepitev centra za usposabljanje tehnikov oboroženih sil z zagotavljanjem svetovanja in usposabljanja, tudi za inštruktorje;

(b)

podpira razvoj specializiranih zmogljivosti oboroženih sil Nigra z zagotavljanjem specializiranega usposabljanja na zahtevo;

(c)

podpira oblikovanje in krepitev bataljona za podporo pri komuniciranju in poveljevanju z zagotavljanjem usposabljanja in mentorstva za njegove enote, strokovnjake in linijo poveljevanja, da bi bil lahko bataljon nato napoten kot podpora operacijam Nigra v skladu s pravom o človekovih pravicah in mednarodnim humanitarnim pravom.

4.   Mednarodno humanitarno pravo, človekove pravice in načelo enakosti spolov, zaščita civilnega prebivalstva ter agende v okviru Resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov (RVSZN) 1325 (2000) o ženskah, miru in varnosti, RVSZN 2250 (2015) o mladih, miru in varnosti in RVSZN 1612 (2005) o otrocih v oboroženih spopadih, so v celoti in proaktivno vključeni v strateško in operativno načrtovanje, dejavnosti in poročanje misije EUMAM Niger.

5.   Poleg tega EUMPM Niger omogoča lažje zagotavljanje pomoči iz Evropskega mirovnega instrumenta, ki jo Niger prejema v zvezi s centrom za usposabljanje tehnikov oboroženih sil in, če se Svet odloči za potrebni ukrep pomoči, zagotavljanje take pomoči v zvezi z izbranim bataljonom za podporo pri komuniciranju in poveljevanju. Dejavnosti misije se pravočasno usklajujejo z zagotavljanjem opreme v okviru Evropskega mirovnega instrumenta.

Člen 2

Imenovanje poveljnika misije EU

Direktor vojaške zmogljivosti za načrtovanje in izvajanje operacij (MPCC) je poveljnik misije EUMPM Niger.

Člen 3

Določitev sedeža misije

1.   MPCC je statična struktura poveljevanja in nadzora na vojaški strateški ravni zunaj območja operacij. Pristojna je za operativno načrtovanje in izvajanje EUMPM Niger.

2.   Poveljstvo sil misije EUMPM Niger ima sedež v Nigru in deluje pod poveljstvom poveljnika sil misije EU.

3.   Dokler ne bo MPPC dosegla popolne operativne zmogljivosti, bo v njeno delovanje vključena podporna enota poveljstva sil misije v Bruslju.

Člen 4

Načrtovanje in začetek izvajanja EUMPM Niger

Svet po odobritvi načrta misije in pravil delovanja sprejme sklep o začetku izvajanja EUMPM Niger.

Člen 5

Politični nadzor in strateško vodenje

1.   EUMPM Niger politično nadzira in strateško vodi PVO v okviru pristojnosti Sveta in VP. Svet pooblašča PVO za sprejemanje ustreznih odločitev v skladu s členom 38 PEU. To pooblastilo zajema pristojnost za spreminjanje dokumentov načrtovanja, vključno z načrtom misije in linije poveljevanja. Vključuje tudi pristojnost za sprejemanje sklepov o imenovanju prihodnjih poveljnikov sil misije EU. Za pristojnosti določanja ciljev EUMPM Niger in določitve prenehanja njenega delovanja je še naprej pristojen Svet.

2.   PVO redno poroča Svetu.

3.   PVO od predsednika Vojaškega odbora EU (VOEU) prejema redna poročila o vodenju EUMPM Niger. PVO lahko po potrebi na svoje seje povabi poveljnika misije EU in poveljnika sil misije EU.

Člen 6

Vojaško vodenje

1.   VOEU spremlja pravilno izvajanje misije EUMPM Niger, vodene v okviru pristojnosti poveljnika misije EU.

2.   VOEU od poveljnika misije EU prejema redna poročila. Po potrebi lahko VOEU na svoje seje povabi poveljnika misije EU in poveljnika sil misije EU.

3.   Predsednik VOEU je glavna točka za stike s poveljnikom misije EU.

Člen 7

Skladnost odzivanja Unije in usklajevanje

1.   VP zagotovi izvajanje tega sklepa in njegovo skladnost z zunanjim delovanjem Unije na splošno, vključno z razvojnimi programi Unije in njenimi programi humanitarne pomoči.

2.   Brez poseganja v linijo poveljevanja in politični nadzor ter strateško vodenje PVO poveljnik sil misije EU od vodje delegacije Unije v Nigru prejema politične smernice na lokalni ravni.

3.   Misija EUMPM Niger se na ustreznih področjih strokovnega znanja tesno usklajuje z misijo EUCAP Sahel Niger, da bi prispevala k interoperabilnosti med EUCAP Sahel Niger, EUMPM Niger in varnostnimi in obrambnimi silami Nigra.

4.   Poleg tega misija EUMPM Niger svoje dejavnosti usklajuje z obstoječimi ali prihodnjimi dvostranskimi pobudami, prizadevanji in dejavnostmi držav članic v Nigru in po potrebi z enako mislečimi partnerji, ki podpirajo načrt za krepitev zmogljivosti oboroženih sil Nigra.

Člen 8

Sodelovanje tretjih držav

1.   Brez poseganja v avtonomijo odločanja Unije in njen enotni institucionalni okvir ter v skladu z ustreznimi smernicami Evropskega sveta se k sodelovanju pri EUMPM Niger lahko povabijo tretje države.

2.   Svet pooblašča PVO, da tretje države povabi, naj ponudijo prispevke, in da na priporočilo poveljnika misije EU, po posvetovanju s poveljnikom sil misije EU in VOEU sprejme ustrezne sklepe o sprejetju predlaganih prispevkov.

3.   Podrobnosti dogovorov o sodelovanju tretjih držav so predmet sporazumov, ki se sklenejo na podlagi člena 37 PEU in v skladu s postopkom iz člena 218 PDEU. Kadar sta Unija in tretja država sklenili sporazum o vzpostavitvi okvira za sodelovanje te države v misijah Unije za krizno upravljanje, se za namene misije EUMPM Niger tudi uporabljajo določbe takega sporazuma.

4.   Tretje države, ki v vojaškem smislu znatno prispevajo k EUMPM Niger, imajo enake pravice in obveznosti glede njenega vsakodnevnega vodenja kot države članice, ki v njej sodelujejo.

5.   Kadar tretje države znatno prispevajo v vojaškem smislu k EUMPM Niger, Svet pooblašča PVO za sprejetje ustreznih sklepov o ustanovitvi odbora prispevajočih držav.

Člen 9

Status osebja pod vodstvom EU

Status enot in osebja pod vodstvom EU, vključno s privilegiji, imunitetami ter vsemi dodatnimi jamstvi, potrebnimi za izvedbo in nemoteno delovanje njihove misije, se določi v sporazumu, sklenjenem na podlagi člena 37 PEU in v skladu s postopkom iz člena 218 PDEU.

Člen 10

Finančna ureditev

1.   Skupni stroški EUMPM Niger se upravljajo v skladu s Sklepom (SZVP) 2021/509.

2.   Referenčni finančni znesek skupnih stroškov EUMPM Niger za obdobje treh let po sprejetju tega sklepa znaša 27,3 milijonov EUR. Odstotek referenčnega zneska iz člena 51(2) Sklepa (SZVP) 2021/509 znaša 15 % za obveznosti in 10 % za plačila.

Člen 11

Projektna enota

1.   EUMPM Niger ima lahko projektno enoto za opredelitev in izvajanje projektov. EUMPM Niger po potrebi poskrbi za usklajevanje, lažji potek in svetovanje v zvezi s projekti, ki jih države članice in tretje države pod lastno odgovornostjo izvajajo na področjih, povezanih z mandatom EUMPM Niger in v podporo ciljem misije.

2.   Ob upoštevanju odstavka 3 je poveljnik misije EU pooblaščen, da si prizadeva pridobiti finančne prispevke držav članic ali tretjih držav za izvedbo projektov, ki dopolnjujejo druge ukrepe EUMPM Niger in so z njimi skladni. V takih primerih poveljnik misije EU z zadevnimi državami članicami ali tretjimi državami sklene dogovor, ki zajema zlasti posebne postopke za obravnavo vseh pritožb tretjih strani v zvezi s škodo, nastalo zaradi dejanj ali opustitev dejanj poveljnika misije EU pri uporabi sredstev, ki jih zagotovijo te države članice ali tretje države.

3.   Države članice ali tretje države, ki prispevajo, se zaradi dejanj ali opustitev dejanj poveljnika misije EU pri uporabi sredstev iz teh držav članic ali tretjih držav v nobenem primeru ne morejo sklicevati na odgovornost Unije ali VP.

4.   Sprejetje finančnega prispevka držav članic ali tretjih držav za projektno enoto je odvisen od dogovora PVO.

Člen 12

Razkritje podatkov

1.   VP je pooblaščen, da tretjim državam, pridruženim temu sklepu, če je to ustrezno in skladno s potrebami EUMPM Niger, v skladu s Sklepom Sveta 2013/488/EU (2), ki določa varnostne predpise za varovanje tajnih podatkov EU, razkrije tajne podatke EU, pripravljene za namene EUMPM Niger:

(a)

do stopnje tajnosti, ki je določena v veljavnih sporazumih o varnosti podatkov, sklenjenih med Unijo in zadevno tretjo državo, ali

(b)

do stopnje tajnosti „CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL“ v drugih primerih.

2.   V primeru konkretne in nujne operativne potrebe je VP prav tako pooblaščen, da Nigru v skladu s Sklepom 2013/488/EU razkrije vse tajne podatke EU do stopnje tajnosti „RESTREINT UE/EU RESTRICTED“, pripravljene za namene misije EUMPM Niger. V ta namen se sklenejo dogovori med VP in pristojnimi organi Nigra.

3.   VP je pooblaščen, da tretjim državam, pridruženim temu sklepu, razkrije vse dokumente EU v zvezi s posvetovanji v Svetu o EUMPM Niger, ki niso tajni in za katere na podlagi člena 6(1) Poslovnika Sveta (3) velja obveznost varovanja poslovne skrivnosti.

4.   VP lahko pooblastila iz odstavkov 1 do 3 ter možnost sklepanja dogovorov iz odstavka 2 prenese na osebje Evropske službe za zunanje delovanje in/ali na poveljnika misije EU in/ali na poveljnika sil misije EU.

Člen 13

Začetek veljavnosti in prenehanje

1.   Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

2.   EUMPM Niger se konča tri leta po dnevu sprejetja tega sklepa.

3.   Ta sklep se razveljavi z dnem, ko preneha delovati poveljstvo sil misije EUMPM Niger v skladu z odobrenimi načrti o njenem prenehanju, in sicer brez poseganja v postopke v zvezi z revizijo in predložitvijo računov o EUMPM Niger, določene v Sklepu (SZVP) 2021/509.

V Bruslju, 12. decembra 2022

Za Svet

predsednik

J. BORRELL FONTELLES


(1)  Sklep Sveta (SZVP) 2021/509 z dne 22. marca 2021 o vzpostavitvi Evropskega mirovnega instrumenta in razveljavitvi Sklepa (SZVP) 2015/528 (UL L 102, 24.3.2021, str. 14).

(2)  Sklep Sveta 2013/488/EU z dne 23. septembra 2013 o varnostnih predpisih za varovanje tajnih podatkov EU (UL L 274, 15.10.2013, str. 1).

(3)  Sklep Sveta 2009/937/EU z dne 1. decembra 2009 o spremembi Poslovnika Sveta (UL L 325, 11.12.2009, str. 35).


Top