EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE4024

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Nová stratégia lesného hospodárstva EÚ do roku 2030 [COM(2021) 572 final]

EESC 2021/04024

Ú. v. EÚ C 152, 6.4.2022, p. 169–174 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.4.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 152/169


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Nová stratégia lesného hospodárstva EÚ do roku 2030

[COM(2021) 572 final]

(2022/C 152/28)

Spravodajca:

Simo TIAINEN

Konzultácia

Európska komisia, 10. 8. 2021

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie

Prijaté v sekcii

25. 11. 2021

Prijaté v pléne

8. 12. 2021

Plenárne zasadnutie č.

565

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

227/1/6

1.   Závery a odporúčania

1.1.

Európska komisia vo svojej Novej stratégii lesného hospodárstva do roku 2030 správne uvádza, že lesy sú prínosom vo viacerých ohľadoch a majú výrazný hospodársky, sociálny a environmentálny potenciál. Životaschopnosť a zdravie lesov má zásadný význam z environmentálneho a klimatického hľadiska, ako aj z hľadiska posilňovania hospodárskeho rozvoja v oblasti lesného hospodárstva a blahobytu ľudí. Hoci výbor uznáva, že stratégia lesného hospodárstva sa zaoberá hospodárskymi a sociálnymi príležitosťami, malo by sa to diať komplexnejším spôsobom. EHSV tiež konštatuje, že neprináša žiadnu odpoveď na otázku, ako odmeňovať nekomerčné ekosystémové služby, ktoré poskytujú lesy, a teda vlastníci týchto lesov. V stratégii sa opisuje len niekoľko pozitívnych príkladov a výbor požaduje skutočne presvedčivé a udržateľné riešenia do budúcnosti.

1.2.

Stratégia lesného hospodárstva by mala premosťovať rôzne oblasti politiky a stratégie súvisiace s lesným hospodárstvom a lesným biohospodárstvom. EHSV tiež zdôrazňuje význam prijímania rozhodnutí na vhodnej úrovni v súlade s právomocami a zásadou subsidiarity. Keďže lesy sa v rámci EÚ veľmi líšia, neexistujú univerzálne riešenia, a k plánovaniu obhospodarovania lesov a plneniu spoločných cieľov je najlepšie pristupovať na vnútroštátnej úrovni. Rámec na úrovni EÚ je naopak potrebný v súvislosti s problémami týkajúcimi sa jednotného trhu a s environmentálnymi a klimatickými problémami, ktoré nemožno vyriešiť len vnútroštátnymi opatreniami, a ktoré si často vyžadujú aj kroky na medzinárodnej úrovni

1.3.

Je potrebné nadviazať intenzívnejšiu spoluprácu na všetkých úrovniach tvorby politiky. EHSV konštatuje, že je potrebné, aby sa zástupcovia občianskej spoločnosti vrátane podnikov, odborových zväzov a environmentálnych organizácií úzko zapájali do ďalšieho rozvoja a monitorovania stratégie, pričom zdôrazňuje ústrednú úlohu vlastníkov lesov, priemyselných odvetví a pracovníkov v oblasti udržateľného obhospodarovania lesov a lesného biohospodárstva.

1.4.

EHSV požaduje v súvislosti s politickým a regulačným rámcom súlad, istotu, stabilitu, zrozumiteľnosť a konzistentnosť. Je mimoriadne dôležité vyhýbať sa iniciatívam, ktoré sa prekrývajú alebo sú v rozpore s existujúcimi všeobecne uznávanými vymedzeniami, zásadami, kritériami, ukazovateľmi, usmerneniami a programami v oblasti udržateľnosti. Medzi zásady, ktoré treba dodržiavať, patrí aj ochrana majetku a slobodné podnikanie.

1.5.

EHSV vzhľadom na širokú škálu problémov s nejasnými dôsledkami požaduje komplexné posúdenie vplyvu stratégie s cieľom identifikovať dôsledky na trhové podmienky, vidiecke oblasti a rôzne potreby financovania vrátane financovania výskumu a inovácií, rozvoja zručností, infraštruktúry, zmierňovania zmeny klímy a adaptácie na ňu a zvyšovania biodiverzity.

1.6.

EHSV víta skutočnosť, že sa adaptácii na zmenu klímy v stratégii venuje náležitá pozornosť, pretože globálne otepľovanie mení zdravotný stav stromov a všetkých organizmov a je spojené s katastrofami v lesoch, čo má fatálne ekologické aj hospodárske následky. EHSV zároveň zdôrazňuje potrebu komplexného pohľadu na úlohu lesov a lesného biohospodárstva pri zmierňovaní zmeny klímy s cieľom zaistiť najlepšiu kombináciu sekvestrácie, skladovania a nahrádzania emisií CO2 s cieľom dosiahnuť hospodárstvo bez využívania fosílnych palív. Výbor okrem toho, podobne ako Komisia vo svojej stratégii lesného hospodárstva, zdôrazňuje aj význam integrovaného prístupu k obhospodarovaniu lesov a ochrane biodiverzity.

1.7.

EHSV podporuje výskum prepojení medzi zmenou klímy, lesnými ekosystémami a obhospodarovaním lesov a žiada systematický zber a zdieľanie spoľahlivých údajov o stave lesov. EHSV tiež zdôrazňuje význam inovácií v oblasti udržateľnej výroby biomasy odolnej voči zmene klímy, nových produktov lesného hospodárstva a postupov obehového hospodárstva, pri súčasnom využívaní digitálnych technológií v plnej miere.

1.8.

Digitálna a ekologická transformácia lesohospodárskych aktivít si vyžaduje nové zručnosti, na ktoré treba osobitne prihliadať najmä v odbornej príprave a pri organizovaní zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácií. EHSV poukazuje na to, že je dôležité vytvárať kvalitné pracovné miesta a poskytovať pracovníkom príležitosti a primerané pracovné podmienky v oblasti biohospodárstva založeného na spracovaní dreva. Zdôrazňuje úlohu sociálneho dialógu pri rozvoji zručností a bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Spolupráca je potrebná aj na šírenie osvety medzi verejnosťou, najmä medzi mladými ľuďmi, o moderných činnostiach súvisiacich s lesmi.

1.9.

Produktívne investície v rámci hodnotových reťazcov si vyžadujú priaznivé prostredie, aby sa tak využil potenciál inovácií a zamestnanosti v oblasti lesného biohospodárstva. EHSV tiež zdôrazňuje potrebu investícií do infraštruktúry, uľahčenia logistiky a umožnenia digitalizácie činností v oblasti lesného hospodárstva.

1.10.

EHSV s cieľom prispieť k celosvetovému rozvoju vyzýva EÚ, aby aktívne podporovala rovnaké podmienky pre podniky EÚ, ktoré súťažia na medzinárodných trhoch v oblasti biohospodárstva, a aby zlepšila globálne uplatňovanie medzinárodných dohôd, ktoré prispievajú k ochrane a udržateľnému využívaniu lesov.

2.   Všeobecné pripomienky: politický rámec

2.1.

„Nová stratégia lesného hospodárstva do roku 2030“ aktualizuje stratégiu lesného hospodárstva EÚ z roku 2013 tak, aby zohľadňovala najnovší vývoj a reagovala na ciele Európskej zelenej dohody v snahe dosiahnuť modernú, uhlíkovo neutrálnu, konkurencieschopnú a sociálne spravodlivú EÚ, ktorá efektívne využíva zdroje. EHSV už predložil svoje stanoviská v správe o pokroku predchádzajúcej stratégie (1).

2.2.

Lesy zohrávajú dôležitú úlohu pri vykonávaní zelenej dohody, pretože sú vnútorne prepojené s viacerými základnými piliermi dohody, t. j. s podporou udržateľného priemyslu, energetiky, dopravy, budov a potravinových systémov, ako aj s bojom proti zmene klímy a strate biodiverzity a znečisteniu životného prostredia.

2.3.

Lesy sú tiež významnou celosvetovou témou a súvisia s mnohými cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja vrátane cieľov týkajúcich sa života na pevnine, opatrení v oblasti klímy, znižovania chudoby, zdravia a dobrých životných podmienok, priemyslu a inovácií, dôstojnej práce a hospodárskeho rastu.

2.4.

Vzhľadom na mnohostrannú úlohu a potenciál lesov z hľadiska hospodárskych, sociálnych a environmentálnych výhod sa výbor domnieva, že je dôležité rozvíjať všetky funkcie lesov, aby sa dosiahol čo najlepší celkový úžitok.

2.5.

Je mimoriadne dôležité udržať životaschopnosť a zdravotný stav lesov – a to z environmentálnych aj klimatických dôvodov, ako aj z hľadiska posilňovania hospodárskeho rozvoja v oblasti lesného hospodárstva a blahobytu ľudí. Hoci výbor uznáva, že stratégia lesného hospodárstva sa zaoberá hospodárskymi a sociálnymi príležitosťami, malo by sa to diať komplexnejším spôsobom. EHSV tiež konštatuje, že neprináša žiadnu odpoveď na otázku, ako odmeňovať nekomerčné ekosystémové služby, ktoré poskytujú lesy, a teda vlastníci týchto lesov. V stratégii sa opisuje len niekoľko pozitívnych príkladov a výbor požaduje skutočne presvedčivé a udržateľné riešenia do budúcnosti.

2.6.

EHSV sa domnieva, že stratégia lesného hospodárstva by mala premosťovať rôzne politické oblasti a stratégie súvisiace s lesným hospodárstvom a lesným biohospodárstvom. To si bude okrem klimatických a environmentálnych politík a rozmeru poľnohospodárskej politiky zameraného na rozvoj vidieka vyžadovať aj medziodvetvovú spoluprácu, ktorá bude zahŕňať výskum, inovácie, priemyselnú politiku, politiku zamestnanosti a fiškálnu politiku.

2.7.

EHSV tiež zdôrazňuje význam prijímania rozhodnutí na vhodnej úrovni v súlade s právomocami a zásadou subsidiarity. Otázky súvisiace s jednotným trhom si spravidla vyžadujú spoľahlivé opatrenia na úrovni EÚ. Rámec na úrovni EÚ je potrebný aj v súvislosti s environmentálnymi a klimatickými problémami, ktoré nemožno vyriešiť iba vnútroštátnymi opatreniami, a ktoré si často vyžadujú aj medzinárodné opatrenia.

2.8.

Naopak obhospodarovanie lesov a plány obhospodarovania lesov sa najlepšie riešia na vnútroštátnej úrovni v záujme prispieť k spoločným cieľom. EHSV sa preto domnieva, že je nevyhnutné, aby boli členské štáty zapojené do vykonávania stratégie a podporovali ju. Národné strategické plány pre lesy tu zohrávajú zásadnú úlohu, a to aj vďaka začleneniu klimatických aspektov a aspektov biodiverzity do týchto plánov a vďaka tomu, že ukazujú možnosti, ako finančne odmeniť vlastníkov lesov za nekomerčné ekosystémové služby, ktoré poskytujú lesy. Vzhľadom na to, že vlastnosti lesov sa v celej EÚ výrazne líšia, neexistujú žiadne univerzálne riešenia. Význam lesov v rámci národných hospodárstiev členských štátov sa takisto líši, rovnako ako vlastníctvo lesov, ktoré siaha od vlastníkov z verejného sektora a veľkých súkromných spoločností a investorov až po malých rodinných vlastníkov.

2.9.

EHSV sa domnieva, že je dôležité, aby si členské štáty medzi sebou vymieňali osvedčené postupy a aby sa namiesto zavádzania nových formálnych orgánov rozvíjala spolupráca medzi Komisiou a členskými štátmi založená na revidovaných pracovných postupoch. EHSV tiež zdôrazňuje, že je potrebné, aby sa zástupcovia občianskej spoločnosti vrátane podnikov, odborových zväzov a environmentálnych organizácií úzko zapájali do ďalšieho rozvoja a monitorovania stratégie, pričom poukazuje na ústrednú úlohu vlastníkov lesov, priemyselných odvetví a pracovníkov v oblasti udržateľného obhospodarovania lesov a lesného biohospodárstva. Na úspešné zavedenie tejto stratégie do praxe sú potrebné investície do budovania kapacít zainteresovaných strán a príslušných orgánov.

2.10.

Vzhľadom na kľúčovú úlohu súkromných vlastníkov lesov a podnikov je potrebné v plnej miere zohľadniť ochranu majetku a slobodného podnikania. Všeobecne povedané, nie je možné kontrolovať sortiment produktov, výber surovín alebo prevádzkové postupy; je však možné stanoviť vedecky a technologicky neutrálne rámcové podmienky, za ktorých môžu subjekty biohospodárstva inovovať, investovať a pôsobiť. To platí napríklad v prípade uplatňovania zásady kaskádového využívania, ktorá musí vychádzať z trhových podmienok.

2.11.

Vzhľadom na dlhodobé investičné cykly mnohých činností v oblasti biohospodárstva EHSV v súvislosti s politickým a regulačným rámcom požaduje súlad, istotu, stabilitu, zrozumiteľnosť a konzistentnosť. Je mimoriadne dôležité vyhýbať sa iniciatívam, ktoré sa prekrývajú alebo sú v rozpore s existujúcimi všeobecne uznávanými vymedzeniami, zásadami, kritériami, ukazovateľmi, usmerneniami a programami v oblasti udržateľnosti. Okrem toho sa všetky iniciatívy musia vyhýbať nadmernej byrokracii, ako je napríklad hromadné zhromažďovanie údajov a podávanie správ.

2.12.

Podľa názoru EHSV je nevyhnutné, aby sa uvedené zásady týkajúce sa úrovne rozhodovania, zodpovednosti, stability, súdržnosti a bránenia prekrývaniu dôkladne zvážili a aby sa pri ďalších krokoch v plnej miere dodržiavali. To platí najmä pre iniciatívy týkajúce sa systému monitorovania, ukazovateľov a prahových hodnôt pre udržateľné obhospodarovanie lesov, certifikačnej schémy, ktorá je lepšie prispôsobená prírode, a kritérií pre udržateľné financovanie v oblasti lesného hospodárstva.

2.13.

Vo všeobecnosti sú dôsledky stratégie nejasné a niektoré z jej iniciatív by mohli oslabiť hodnotové reťazce lesného hospodárstva a ohroziť pracovné miesta, najmä vo vidieckych oblastiach, obmedzením udržateľnej ťažby dreva. EHSV preto naliehavo vyzýva na vykonanie komplexného posúdenia vplyvu stratégie s cieľom vyhodnotiť jej kumulatívne hospodárske, sociálne a environmentálne dôsledky. Toto posúdenie je potrebné aj na identifikáciu rôznych potrieb financovania vrátane výskumu a inovácií, rozvoja zručností, infraštruktúry, zmierňovania zmeny klímy a adaptácie na ňu a ochrany a zvyšovania biodiverzity.

3.   Konkrétne pripomienky: úloha lesov pri zmene klímy a biodiverzite

3.1.

Lesy zohrávajú významnú úlohu v prírodných procesoch: pri kontrole uhlíkového cyklu, vody a živín, pri tvorbe pôdy a pri udržiavaní biodiverzity. Na druhej strane sú samotné lesy mimoriadne citlivé na dôsledky zmeny klímy.

3.2.

Celková výmera lesov a rozloha chránených lesov v EÚ sa v posledných desaťročiach zvýšila –prírastok dreva prevyšuje ťažbu – a lesy sú významným zachytávačom uhlíka (2). Na druhej strane, odlesňovanie na globálnej úrovni, najmä v tropických oblastiach, pokračuje a pretvára tieto lesy na zdroj emisií, pričom výrazne prispieva k prebiehajúcemu úbytku biodiverzity (3). EHSV preto zdôrazňuje, že je zároveň potrebné zohľadniť úlohu lesov v globálnom meradle, a vyzýva EÚ, aby aktívne podporovala globálne uplatňovanie medzinárodných dohôd, ktoré prispievajú k ochrane a udržateľnému využívaniu lesov.

3.3.

Lesy a lesné biohospodárstvo zohrávajú pri zmierňovaní zmeny klímy mnohorakú úlohu: zabezpečujú sekvestráciu a ukladanie uhlíka a nahrádzajú fosílne suroviny, energiu a výrobky. Z toho vyplýva, že medzi rôznymi opatreniami existujú synergie a kompromisy (4). EHSV preto pri hľadaní najudržateľnejších riešení na dosiahnutie hospodárstva bez využívania fosílnych palív zdôrazňuje potrebu komplexne zohľadniť všetky tieto mechanizmy.

3.4.

Sekvestrácia uhlíka nie je len otázkou zalesnených oblastí, ale najmä podpory rastu lesov a intenzívnej fotosyntézy. Okrem zalesňovania a znovuzalesňovania lesov je preto pre využitie potenciálu lesov ako nástroja na zachytávanie uhlíka dôležité aj aktívne obhospodarovanie, využívanie a obnova lesov.

3.5.

Úloha lesov pri skladovaní uhlíka je tiež rozmanitá, keďže uhlík sa ukladá nielen v stromoch a pôde, ale aj vo výrobkoch z dreva. V tejto súvislosti sú najefektívnejšie výrobky z dreva s dlhou životnosťou, ako sú budovy a kvalitný nábytok. Produkty lesného hospodárstva s kratšou životnosťou takisto zachovávajú určitý obsah uhlíka, pokiaľ sa recyklujú. Navyše, ak sa pri nahrádzaní fosílnych surovín používajú obnoviteľné suroviny získané z lesa, bráni sa tým uvoľňovaniu uhlíka z úložísk fosílnych palív.

3.6.

EHSV zároveň požaduje, aby sa pozornosť venovala zraniteľnosti lesov voči zmene klímy a potrebe adaptácie na zmenu klímy, keďže globálne otepľovanie mení životné podmienky stromov a všetkých organizmov a je sprevádzané lesnými katastrofami spôsobenými zvýšeným suchom, požiarmi, búrkami a škodcami. Na druhej strane lesy prispievajú k adaptácii na zmenu klímy tým, že poskytujú ochranu proti erózii, zosuvom pôdy a záplavám.

3.7.

Lesy vrátane obhospodarovaných lesov sú tiež dôležité pre biodiverzitu, pretože poskytujú biotopy pre väčšinu suchozemskej biodiverzity. Biodiverzitu je možné udržiavať rôznymi spôsobmi: ochranou ohrozených druhov, vytváraním chránených oblastí s obmedzenou alebo žiadnou ľudskou činnosťou alebo uplatňovaním postupov lesného hospodárstva, ktoré umožňujú zachovanie biodiverzity a zabezpečenie sociálno-ekonomického využívania lesov.

3.8.

Vzhľadom na skutočnosť, že väčšina lesov je obhospodarovaná, EHSV zdôrazňuje význam integrovaného prístupu k obhospodarovaniu lesov a ochrane biodiverzity, ktorý umožňuje kombinovanie viacerých funkcií lesov. Výbor uznáva trhové a dobrovoľné opatrenia na ochranu biodiverzity a na sekvestráciu uhlíka vlastníkmi lesov a podporuje preskúmanie a zavádzanie systémov uhlíkových kreditov v rámci týchto opatrení.

3.9.

Schopnosť sekvestrácie uhlíka a biodiverzita lesov sa v jednotlivých členských štátoch výrazne líšia. Rozdiely čiastočne súvisia s rôznymi prírodnými podmienkami a sčasti vyplývajú zo spôsobu obhospodarovania lesov a dlhodobého využívania. Potreba chrániť a obnovovať lesy sa v rámci EÚ takisto líši, čo je potrebné zohľadniť pri určovaní toho, ktoré lesy je potrebné obnoviť alebo chrániť.

3.10.

EHSV podporuje pokračujúci výskum fyzikálnych, chemických a biologických procesov v lesoch a väzieb medzi zmenou klímy, lesnými ekosystémami a ľudskou činnosťou, aby sa zabezpečilo, že postupy obhospodarovania lesov budú založené na overených vedeckých poznatkoch. Je tiež dôležité systematicky monitorovať a vymieňať si údaje o stave lesov, pričom sa majú v plnom rozsahu využívať digitálne nástroje a systémy a zároveň zabezpečiť primeranú ochranu údajov.

3.11.

EHSV podporuje iniciatívu zameranú na výsadbu troch miliárd stromov ako ukážkový projekt z praxe, a to vrátane dôsledného plánovania lokalít a druhov, prideľovania ľudských a finančných zdrojov, výsadby, obhospodarovania a podrobného monitorovania vývoja a výsledkov. Takéto zalesňovanie nesmie viesť k hospodárskej súťaži s využívaním pôdy na produkciu potravín alebo k ignorovaniu potreby zachovávať na niektorých miestach otvorenú krajinu.

4.   Konkrétne pripomienky: hospodárska a sociálna úloha lesov

4.1.

Lesy reagujú na rôzne každodenné potreby a poskytujú suroviny pre výrobu priemyselných a spotrebných produktov, priestor pre rekreáciu a zabezpečujú zdravé potraviny na priame použitie v domácnosti. Lesy teda zohrávajú zásadnú úlohu v biohospodárstve súvisiacom s drevom, ako aj nesúvisiacom s drevom, a zároveň prispievajú k telesnému a duševnému zdraviu.

4.2.

Lesné biohospodárstvo stojí na rôznych hodnotových reťazcoch, ktoré zahŕňajú majiteľov lesov a viaceré druhy priemyselných odvetví a služieb, od podnikateľov v oblasti lesných strojov a prepravy po drevospracujúce spoločnosti, a od miestnych mikropodnikov, družstiev a MSP až po veľké medzinárodné spoločnosti. Lesné biohospodárstvo preto poskytuje pracovné miesta v mnohých oblastiach a na rôznych miestach, čo má pre vidiecke oblasti veľký význam.

4.3.

Väčšina guľatiny v EÚ sa používa ako priemyselná surovina (polená a vláknina), pričom využívanie dreva ako paliva sa v jednotlivých členských štátoch značne líši (5). S výnimkou tlačiarenského papiera sa predpokladá nárast globálneho dopytu po tradičných, ako aj nových výrobkoch z dreva. EHSV odporúča zaistiť, aby normy a štandardy neobmedzovali, ale skôr podporovali používanie výrobkov a stavebných materiálov z dreva, no zároveň zabezpečovali, že spotrebitelia budú správne informovaní o možnom výskyte nedrevených materiálov v týchto výrobkoch prostredníctvom vhodného označovania.

4.4.

Súčasné osvedčené postupy naznačujú, že rôzne druhy stromov a rôzne časti stromov sa používajú na účely a výrobu produktov, na ktoré sa najlepšie hodia, a týmto spôsobom vytvárajú najväčšiu pridanú hodnotu bez plytvania prírodnými zdrojmi. Väčšina energie z lesného hospodárstva sa získava prostredníctvom prerieďovania, odpadu pri ťažbe dreva alebo vedľajších tokov zo spracúvania dreva. Celulózky sú dobrým príkladom zariadení, ktoré vyrábajú elektrickú energiu a teplo ako vedľajší produkt. Vedľajšie toky a odpad sa navyše používajú ako suroviny v existujúcich priemyselných procesoch a čoraz častejšie aj pri výrobe nových bioproduktov.

4.5.

EHSV zdôrazňuje význam intenzívneho vývoja technológií a riešení pre udržateľnú výrobu biomasy odolnú voči zmene klímy, efektívneho využívania energie a materiálov a postupov obehového hospodárstva v rámci hodnotových reťazcov lesného hospodárstva. Digitálne technológie vrátane umelej inteligencie majú významný potenciál podporovať rozvoj a optimalizáciu lesného hospodárstva, priemyselných procesov, logistiky a interakcie medzi partnermi dodávateľského reťazca.

4.6.

Najďalekosiahlejšie inovácie vedú k tvorbe nových materiálov a produktov vrátane biochemikálií, pokročilých biopalív a textilných vlákien, z ktorých niektoré predstavujú nízkoobjemové výrobky s vysokou pridanou hodnotou. Vzhľadom na to, že vývoj nových produktov sa často uskutočňuje v rámci existujúcej výroby, tradičné výrobné jednotky vedú k vzniku nových podnikateľských ekosystémov, ktoré zahŕňajú širokú škálu podnikov, najmä MSP.

4.7.

Rozvoj zručností je jedným z predpokladov digitálnej a ekologickej transformácie činností v oblasti lesného hospodárstva. Je tiež dôležitým nástrojom na zabezpečenie toho, aby sa na nikoho nezabudlo. Nový dopyt po zručnostiach je potrebné zohľadniť predovšetkým pri odbornom vzdelávaní a vysokoškolskom štúdiu, ako aj pri zabezpečovaní zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácii. Okrem toho je potrebné zabezpečiť praktické poradenské služby, ktoré pomôžu podnikom, najmä malým podnikom, plniť nové požiadavky.

4.8.

EHSV zdôrazňuje úlohu sociálneho dialógu pri rozvoji zručností a bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Vyčlenenie finančných prostriedkov z ESF+ na zlepšenie kvality pracovných miest a dosiahnutie primeraných pracovných podmienok v oblasti biohospodárstva spracovania dreva môže byť prínosom v oblasti boja proti chudobe a znížiť migráciu z vidieckych oblastí. Zníženie chudoby prispieva aj k zníženiu nelegálneho výrubu, najmä na vykurovanie.

4.9.

Keďže zamestnaniam v oblasti lesného hospodárstva dominujú muži a keďže priemerný vek ľudí v týchto zamestnaniach je relatívne vysoký, je dôležité prilákať do tohto odvetvia viac pracovníčok a podnikateliek, ako aj mladých ľudí. To si vyžaduje spoluprácu s cieľom rozvíjať imidž lesníctva a drevospracujúceho priemyslu a zvýšiť verejnú osvetu, pokiaľ ide o možnosti, ktoré ponúka moderné biohospodárstvo. Potrebná je dôveryhodná spoločenská komunikácia aj o spôsoboch a predpokladoch zvyšovania vitality a odolnosti lesov.

4.10.

Aby sa využil potenciál inovácií a zamestnanosti v oblasti lesného biohospodárstva, je potrebné zabezpečiť priaznivé prostredie pre produktívne investície v celom hodnotovom reťazci. EHSV zároveň zdôrazňuje potrebu vhodnej infraštruktúry, a to aj vo vidieckych oblastiach. Lesné biohospodárstvo si vyžaduje dopravnú infraštruktúru, ktorá zodpovedá logistickým potrebám lesného hospodárstva, ako aj výrobe a distribúcii lesných bioproduktov. Správna digitálna infraštruktúra je ďalším zo zásadných predpokladov moderného biohospodárstva.

4.11.

EHSV nabáda členské štáty, aby využili finančné prostriedky EÚ a vnútroštátne finančné prostriedky vrátane prostriedkov na rozvoj vidieka, na posilnenie lesného biohospodárstva. Musí sa ustúpiť od systémov podpory, ktoré brzdia alebo narúšajú trhy v oblasti biohospodárstva, pričom osobitnú pozornosť treba venovať existujúcim subvenciám a iným stimulom na spaľovanie dreva.

4.12.

Podniky v EÚ zároveň potrebujú konkurenčné obchodné prostredie, ktoré im umožní vyvážať udržateľné produkty lesného hospodárstva a riešenia do iných krajín a úspešne konkurovať dovozu z krajín mimo EÚ. EHSV vyzýva EÚ, aby propagovala rovnaké pravidlá aj na medzinárodných trhoch v oblasti biohospodárstva a aby využívala paneurópske a medzinárodné partnerstvá a medzinárodné obchodné dohody na podporu ambícií EÚ v oblasti klímy a udržateľnosti využívania lesov mimo EÚ.

V Bruseli 8. decembra 2021

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Stanovisko EHSV na tému Správa EK o pokroku stratégie lesného hospodárstva EÚ (Ú. v. EÚ C 47, 11.2.2020, s. 87).

(2)  https://forest.eea.europa.eu/news/summary-for-policy-makers-state-of-europe2019s-forests-2020

(3)  http://www.fao.org/state-of-forests/en/

(4)  https://ec.europa.eu/jrc/en/science-update/forest-based-bioeconomy-and-climate-change-mitigation-trade-offs-and-synergies

(5)  https://ec.europa.eu/eurostat/documents/3217494/12069644/KS-FK-20-001-EN-N.pdf/a7439b01-671b-80ce-85e4-4d803c44340a?t=1608139005821


Top