EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XG0615(01)

Závery Rady o úlohe práce s mládežou pri podpore mladých ľudí v rozvíjaní základných životných zručností uľahčujúcich ich úspešný prechod do dospelosti, aktívneho občianstva a pracovného života

Ú. v. EÚ C 189, 15.6.2017, p. 30–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.6.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 189/30


Závery Rady o úlohe práce s mládežou pri podpore mladých ľudí v rozvíjaní základných životných zručností uľahčujúcich ich úspešný prechod do dospelosti, aktívneho občianstva a pracovného života

(2017/C 189/06)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

PRIPOMÍNAJÚC:

1.

politické súvislosti tejto problematiky uvedené v prílohe I k týmto záverom;

UZNÁVA, ŽE

2.

Európska únia čelí značným hospodárskym a sociálnym výzvam, čiastočne v dôsledku rastúcej migrácie, čiastočne v dôsledku finančnej a hospodárskej krízy.

3.

Tento vývoj predstavuje osobitnú výzvu z hľadiska demokratických hodnôt, sociálnej súdržnosti, vyhliadok na získanie zamestnania a pracovného života, ako aj začlenenia a dobrých životných podmienok mladých ľudí, najmä tých, ktorí sú ohrození a ktorí majú menej príležitostí.

4.

Z hľadiska úspešného riešenia týchto problémov je zásadné posilnenie ponímania aktívneho občianstva zo strany mladých ľudí a s ním súvisiacich práv a povinností, uznania a rešpektovania demokratických hodnôt a kultúrnej rozmanitosti, záruky slobody prejavu a viery prostredníctvom nadobudnutia nevyhnutných životných zručností (1).

5.

Rozvíjanie životných zručností je dôležité, a to nielen pokiaľ ide o riešenie problému vysokých hospodárskych, politických, sociálnych nákladov a nákladov na ľudí, ktoré vznikajú v dôsledku vysokej nezamestnanosti mládeže, ale rovnako aj pokiaľ ide o poskytovanie pomoci mladým ľuďom pri rozhodovaní o ich budúcnosti a jej formovaní prostredníctvom kvalitného zamestnania, sociálneho začlenenia a aktívneho občianstva.

BERÚC DO ÚVAHY

6.

Uznesenie Rady o novom programe v oblasti zručností pre inkluzívnu a konkurencieschopnú Európu (2) a najmä konštatovanie, ktoré sa v ňom uvádza, že „Je potrebné zájsť nad rámec bezprostredných potrieb trhu práce a zamerať sa aj na tie aspekty vzdelávania a odbornej prípravy, ktoré môžu podnietiť inováciu, podnikavosť a tvorivosť, formovať jednotlivé sektory, vytvárať pracovné miesta a nové trhy, posilňovať postavenie ľudí (vrátane najzraniteľnejších), obohacovať demokratický život a rozvíjať angažovaných, talentovaných a aktívnych občanov“.

7.

Preskúmanie odporúčania o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie (3), ktorým sa poskytuje príležitosť pre inkluzívny prístup k rozvoju kompetencií, ktorými sa mladým ľuďom môže uľahčiť ich úspešný prechod do dospelosti, aktívneho občianstva a pracovného života. Hoci s použitím odlišnej terminológie, ale v súčasnom európskom rámci pre kľúčové kompetencie sa už odkazuje na mnohé životné zručnosti vymedzené v týchto záveroch Rady.

ZDÔRAZŇUJE, ŽE

8.

Zatiaľ čo riešenie výziev, ktoré sú spôsobené nezamestnanosťou mladých ľudí a z toho vyplývajúcim narušením sociálnej štruktúry a politickým odcudzením, má mnoho aspektov, má oblasť mládeže – prostredníctvom účinnej práce s mládežou – za úlohu umožniť mladým ľuďom získavať a rozvíjať životné zručnosti, ktoré pomôžu maximalizovať ich potenciál a podporia ich pri dosahovaní a udržiavaní uspokojivého a produktívneho osobného, spoločenského a pracovného života. Takýmito životnými zručnosťami sa tiež môže pomôcť pri predchádzaní marginalizácii a boji proti propagande, rétorike a správaniu sa, ktoré by mohli súvisieť s radikalizáciou, ktorá môže viesť k násilnému extrémizmu.

UZNÁVA, ŽE

9.

Zatiaľ čo práca s mládežou môže predstavovať širokú škálu opatrení, projektov, programov, činností a iniciatív ponúkaných rôznymi poskytovateľmi v rôznych prostrediach, určujúcim charakteristickým prvkom prístupu a zamerania práce s mládežou je osobný a sociálny rozvoj mladých ľudí.

10.

Účinná práca s mládežou môže viesť k pozitívnym výsledkom pre mladých ľudí prostredníctvom:

rozvoja ich kompetencií, a teda zlepšovania ich osobného rozvoja,

podpory a podnecovania pozitívnych spoločenských hodnôt, správania a postojov, a to najmä v rámci ich vzťahov s ostatnými,

podpory ich tvorivých a inovačných schopností a potenciálu, ktorý im umožní úspešne sa zúčastňovať na pracovnom živote,

presadzovania demokratických hodnôt, a tak posilňovania aktívneho občianstva a demokratickej účasti.

11.

Životné zručnosti sú pozitívnym a utvrdzujúcim správaním pomáhajúcim riešiť problémy a uplatňujú sa primerane a zodpovedne v každodennom živote – doma, online, v spoločenstve, v oblasti vzdelávania/odbornej prípravy a na pracovisku. Predstavujú súbor osobných a sociálnych zručností nadobudnutých prostredníctvom vzdelávania a odbornej prípravy, práce s mládežou a neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa, ktoré sa môžu využiť na riešenie otázok a problémov, s ktorými sa ľudia bežne stretávajú v každodennom živote.

SÚHLASÍ S TÝM, ŽE

12.

Životné zručnosti sú dôležité pre všetkých mladých ľudí, ale majú osobitný význam a dôležitosť pre ohrozených mladých ľudí a tých, ktorí majú menej príležitostí, ako aj z hľadiska ich potrieb týkajúcich sa zamestnanosti, sociálneho začlenenia a demokratickej účasti.

13.

Podpora a zabezpečovanie nadobúdania a rozvíjania životných zručností mladých ľudí môžu byť neoddeliteľnou súčasťou politiky v oblasti mládeže na európskej úrovni, ako aj na úrovni členských štátov.

POZNAMENÁVA, ŽE

14.

V prílohe II sa uvádza súhrn životných zručností s uvedením viacerých charakteristických znakov. Tento súhrn nie je ani záväzný, ani výhradný, a zohľadňujú sa v ňom tie životné zručnosti, ktoré možno prostredníctvom práce s mládežou najlepšie podporiť a pomôcť mladým ľuďom nadobúdať (4).

15.

Životné zručnosti vymedzené v prílohe II sa vyvíjajú a určenie toho, akým spôsobom sa im má prideľovať priorita, ako sa majú prezentovať a podporovať, je záležitosťou členských štátov a príslušných európskych, vnútroštátnych a miestnych zainteresovaných strán.

VYZÝVA ČLENSKÉ ŠTÁTY, ABY V SÚLADE SO ZÁSADOU SUBSIDIARITY

16.

Podporovali príspevok práce s mládežou k rozvoju životných zručností mladých ľudí v rámcoch politík v oblasti mládeže, ako aj v rámci opatrení zameraných na podporu mladých ľudí.

17.

Šírili a propagovali medzi subjektmi, ktoré sa zaoberajú prácou s mládežou, vzdelávacie nástroje, metodiky a postupy, najmä tie, ktoré vypracovali pracovníci s mládežou a ktorými mladých ľudí možno podporiť pri nadobúdaní životných zručností.

18.

Naďalej podporovali činnosti v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a partnerského učenia určené pre subjekty, ktoré sa zaoberajú prácou s mládežou, s cieľom zlepšiť ich schopnosť podporovať mladých ľudí pri nadobúdaní životných zručností.

19.

V prípade potreby uznávali a validovali programy vzdelávania a odbornej prípravy, ktorými sa zlepšujú schopnosti pracovníkov s mládežou, či už platených alebo dobrovoľníkov, a mládežníckych vedúcich, úspešne využívať vzdelávacie nástroje, metodiky a postupy, ktorými sa mladým ľuďom pomáha identifikovať, nadobúdať a rozvíjať životné zručnosti, a to pri využívaní nástrojov a metód posudzovania a sebahodnotenia.

20.

Podporovali a posilňovali dobrovoľnícku činnosť mladých ľudí, ktorá im môže uľahčiť nadobúdanie životných zručností a ktorá môže prispieť k ich účasti na projektoch a iniciatívach v oblasti práce s mládežou spolu so subjektmi, ktoré sa zaoberajú prácou s mládežou.

VYZÝVA ČLENSKÉ ŠTÁTY A KOMISIU, ABY V RÁMCI SVOJICH PRÍSLUŠNÝCH PRÁVOMOCÍ

21.

Podporovali a poskytovali možnosti partnerského a vzájomného učenia, projekty a iniciatívy pre subjekty, ktoré sa zaoberajú prácou s mládežou, s cieľom vymieňať si poznatky, nástroje a skúsenosti v oblasti podpory a rozvíjania životných zručností mladých ľudí.

22.

Zvážili, ktoré životné zručnosti, ktoré mladí ľudia nadobudli prostredníctvom práce s mládežou, možno identifikovať a akým spôsobom, a ako ich zdokumentovať s cieľom uľahčiť posudzovanie a certifikáciu prostredníctvom mechanizmov potvrdzovania neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa (5).

23.

V čo najväčšej miere využívali program Erasmus + a iné programy na podporu praktickej práce s mládežou, ktoré financuje EÚ, s cieľom podporiť a rozvíjať životné zručnosti mladých ľudí.

24.

Posilňovali dialóg medzi subjektmi, ktoré sa zaoberajú prácou s mládežou, politikou v oblasti mládeže a výskumom v oblasti mládeže, ako aj koordináciu medzi miestnou, regionálnou, vnútroštátnou a európskou úrovňou, a uľahčovali tak vytváranie sietí, spoluprácu, partnerské učenie a partnerskú výmenu v súvislosti s podporou a rozvojom životných zručností mladých ľudí.

25.

Identifikovali, podporovali a šírili existujúce a inovačné nástroje, metodiky a postupy, ktorými sa podporujú životné zručnosti v rôznych situáciách práce s mládežou.

26.

Presadzovali a podporovali medzisektorové partnerstvá a iniciatívy – najmä medzi subjektmi, ktoré sa zaoberajú prácou s mládežou, inštitúciami vzdelávania a odbornej prípravy, sociálnymi službami a službami v oblasti zamestnanosti a sociálnymi partnermi – ktorými sa mladým ľudom pomáha nadobudnúť a rozvíjať životné zručnosti.

VYZÝVA EURÓPSKU KOMISIU, ABY

27.

Prispievala k získavaniu poznatkov o životných zručnostiach podporovaných a rozvíjaných prostredníctvom práce s mládežou a pomáhala členským štátom pri podpore budovania schopností a profesijného rozvoja pracovníkov s mládežou.

28.

Presadzovala prácu s mládežou ako neoddeliteľnú súčasť nového programu v oblasti zručností, ktorá je hodnotným prínosom pre všetky aspekty tohto programu a dopĺňa a podporuje ich.

29.

Presadzovala a podporovala medziodvetvový prístup v oblasti pomoci mladým ľuďom nadobúdať a rozvíjať kompetencie potrebné na uľahčenie ich úspešného prechodu do dospelosti, aktívneho občianstva aj pracovného života.

30.

Zabezpečila, aby sa týmito závermi Rady prispelo k preskúmaniu odporúčania o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie na účely posilnenia rozmeru životných zručností v európskom rámci pre kľúčové kompetencie a zabezpečenia súladu s ním.


(1)  Vymedzenie životných zručností, ako sa chápu v týchto záveroch Rady, je možné nájsť v bodoch 10 až 12 a v prílohe II.

(2)  Uznesenie Rady o novom programe v oblasti zručností pre inkluzívnu a konkurencieschopnú Európu (Ú. v. EÚ C 467, 15.12.2016, s. 1).

(3)  Odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady z 18. decembra 2006 o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie (Ú. v. EÚ L 394, 30.12.2006, s. 10).

(4)  Na účely týchto záverov Rady sa subjektmi, ktoré sa zaoberajú prácou s mládežou, chápu všetky organizácie, agentúry a iné orgány, ktoré dostávajú štátnu pomoc, ako aj tie, ktoré pracujú na dobrovoľnom základe, a ktoré pre mladých ľudí poskytujú programy, projekty, iniciatívy a činnosti založené na práci s mládežou.

(5)  Odporúčanie Rady o potvrdzovaní neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa (Ú. v. EÚ C 398, 22.12.2012, s. 1).


PRÍLOHA I

Politické súvislosti

Odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie – Ú. v. EÚ L 394, 30.12.2006, s. 10.

Odporúčanie Rady o potvrdzovaní neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa – Ú. v. EÚ C 398, 22.12.2012, s. 1.

Odporúčanie Rady s názvom Cesty zvyšovania úrovne zručností: nové príležitosti pre dospelých – Ú. v. EÚ C 484, 24.12.2016, s. 1.

Závery Rady o prínose kvalitnej práce s mládežou k rozvoju, pohode a sociálnemu začleneniu mladých ľudí – Ú. v. EÚ C 168, 14.6.2013, s. 5.

Závery Rady o maximalizácii potenciálu politiky v oblasti mládeže pri plnení cieľov stratégie Európa 2020 – Ú. v. EÚ C 224, 3.8.2013, s. 2.

Závery Rady o posilnení sociálneho začlenenia mladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, nezúčastňujú sa na vzdelávaní alebo odbornej príprave – Ú. v. EÚ C 30, 1.2.2014, s. 5.

Závery Rady o podpore podnikania mládeže v záujme posilnenia sociálneho začlenenia mladých ľudí – Ú. v. EÚ C 183, 14.6.2014, s. 18.

Závery Rady o posilňovaní práce s mládežou v záujme súdržných spoločností – Ú. v. EÚ C 170, 23.5.2015, s. 2.

Uznesenie Rady o podpore politickej účasti mladých ľudí na demokratickom živote v Európe – Ú. v. EÚ C 417, 15.12.2015, s. 10.

Spoločná správa Rady a Komisie za rok 2015 o vykonávaní obnoveného rámca pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže (2010 – 2018) – Ú. v. EÚ C 417, 15.12.2015, s. 17.

Závery Rady o úlohe športových dobrovoľníckych činností pri podporovaní aktívneho občianstva – Ú. v. EÚ C 372, 20.12.2011, s. 24.

Závery Rady o maximalizácii úlohy amatérskeho športu pri rozvíjaní prierezových zručností najmä medzi mladými ľuďmi – Ú. v. EÚ C 172, 27.5.2015, s. 8.

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Nový program v oblasti zručností pre Európu – Spolupráca na posilnení ľudského kapitálu, zamestnateľnosti a konkurencieschopnosti (2016).

Uznesenie Rady o novom programe v oblasti zručností pre inkluzívnu a konkurencieschopnú Európu – Ú. v. EÚ C 467, 15.12.2016, s. 1.

Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o predchádzaní radikalizácii vedúcej k násilnému extrémizmu – Ú. v. EÚ C 467, 15.12.2016, s. 3.

Štúdie, správy skupiny odborníkov a vyhlásenia

Práca s mladými ľuďmi: hodnota práce s mládežou v Európskej únii (2014).

Rozvoj tvorivosti a inovačného potenciálu mladých ľudí prostredníctvom neformálneho vzdelávania spôsobmi, ktoré sú relevantné pre zamestnanie (2014).

Kvalitná práca s mládežou – spoločný rámec pre budúci rozvoj práce s mládežou (2015).

Príspevok práce s mládežou k riešeniu výziev, ktorým čelia mladí ľudia, najmä prechodu zo vzdelávania do zamestnania (2015).

Vyhlásenie z 1. európskej konferencie o práci s mládežou (2010).

Správa a vyhlásenie z 2. európskej konferencie o práci s mládežou (2015).


PRÍLOHA II (1)

Súhrn životných zručností a ich charakteristické znaky

V oblasti medziľudských vzťahov

Komunikačné

Kognitívne

Osobné

Schopnosť viesť, riešiť konflikty, plánovať a organizovať, pracovať v tíme, vyjednávať, ako aj medzikultúrne povedomie.

Schopnosť vyjadrovať názory a stanoviská (a vypočuť si ich), diskutovať a debatovať, digitálna a mediálna gramotnosť, schopnosť prezentovať, ako aj presadzovať záujmy.

Kritické, analytické a kreatívne myslenie, riešenie problémov, prijímanie rozhodnutí, interpretovanie, posudzovanie.

Sebadôvera, sebaúcta, odolnosť, nezávislosť, iniciatívnosť, empatia.

Charakteristickým znakom takýchto životných zručností je, že sú:

 

holistické, keďže sa snažia o rozvoj celej osobnosti mladých ľudí a pomáhajú im dosiahnuť pozitívne sebauplatnenie nielen ako jednotlivcov, ale aj ako spoločenských bytostí,

 

hodnotné samé osebe, poskytujúce mladým ľuďom pozitívne a obohacujúce vzdelávacie skúsenosti, ktorými sa podporuje ich rozvoj,

 

vzájomne sa dopĺňajúce a posilňujúce, podporujúce učenie sa mladých ľudí a ich rozvoj v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, v rámci rodiny, spoločenstva, občianskeho a spoločenského života a na pracovisku,

 

prierezové a medziodvetvové, nezávisle od okolností, či už v oblasti vzdelávania, na pracovisku, v rámci spoločenstva alebo pri vykonávaní kultúrnych, sociálnych alebo politických činností, tieto nadobudnuté zručnosti majú bezprostredný význam a sú okamžite použiteľné,

 

posilňujúce postavenie a rozširujúce schopnosti mladých ľudí, keďže im umožňujú, aby svoje talenty, schopnosti a kapacity, ako aj správania a postoje konštruktívne vyjadrovali v osobnom, občianskom, kultúrnom a pracovnom živote.


(1)  Súhrn životných zručností obsahuje niektoré zo zručností a kompetencií, ktoré sa najčastejšie uvádzajú v medzinárodnej literatúre a najmä v štúdiách a správach skupiny odborníkov uvedených v prílohe I.


Top