Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017G0615(01)

    Uznesenie Rady o štruktúrovanom dialógu a budúcom vývoji dialógu s mladými ľuďmi v kontexte politík európskej spolupráce v oblasti mládeže po roku 2018

    Ú. v. EÚ C 189, 15.6.2017, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.6.2017   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 189/1


    Uznesenie Rady o štruktúrovanom dialógu a budúcom vývoji dialógu s mladými ľuďmi v kontexte politík európskej spolupráce v oblasti mládeže po roku 2018

    (2017/C 189/01)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    PRIPOMÍNAJÚC, ŽE

    1.

    V uznesení Rady o podpore politickej účasti mladých ľudí na demokratickom živote v Európe (1) sa uvádza, že celkovou tematickou prioritou európskej spolupráce pre štruktúrovaný dialóg v oblasti mládeže na obdobie od 1. januára 2016 do 30. júna 2017 bude „umožniť všetkým mladým ľuďom angažovať sa v rôznorodej, prepojenej a inkluzívnej Európe“ a že táto téma bude spoločnou niťou, ktorá zabezpečí kontinuitu a konzistentnosť práce všetkých troch predsedníctiev – Holandska, Slovenska a Malty – v súlade s pracovným plánom EÚ pre mládež na roky 2016 – 2018.

    UZNÁVAJÚC, ŽE

    2.

    Štruktúrovaný dialóg je participatívny proces a výsledky piateho pracovného cyklu nadväzujú na výsledky, ktoré sa dosiahli v rámci konzultácií na vnútroštátnej úrovni počas holandského, slovenského a maltského predsedníctva, ako aj na konferenciách EÚ o mládeži, ktoré sa konali v apríli 2016 v Amsterdame, v októbri 2016 v Košiciach a v marci 2017 na Malte.

    3.

    Holandské predsedníctvo sa sústredilo na skúmanie výziev a problémov, ktorým čelia mladí ľudia v dnešnej Európe. Počas konferencie o mládeži v Amsterdame (apríl 2016) sa zostavili usmerňujúce otázky určené na konzultácie s mladými ľuďmi a národné pracovné skupiny na úrovni členských štátov sa vyzvali, aby uskutočnili konzultácie a poskytli spätnú väzbu.

    4.

    Účastníci konferencie o mládeži v Košiciach (október 2016) sa zaoberali výsledkami konzultácií s mladými ľuďmi a zástupcami mládeže a diskutovali o nich a spolu so zástupcami z členských štátov vypracovali spoločné odporúčania pre štruktúrovaný dialóg o mládeži, ktoré boli spolu so situáciou mladých ľudí v Európe predmetom rokovania Rady pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport v novembri 2016. O výsledkoch tohto rokovania bol oboznámený predseda Európskej rady.

    5.

    Počas konferencie o mládeži na Malte (marec 2017) sa ďalej diskutovalo o spoločných odporúčaniach, stanovili sa v rámci nich priority a vypracovali opatrenia na ich realizáciu.

    BERIE NA VEDOMIE

    6.

    spoločné odporúčania a navrhované opatrenia v rámci štruktúrovaného dialógu o mládeži – „umožniť všetkým mladým ľuďom angažovať sa v rozmanitej, prepojenej a inkluzívnej Európe“ – zamerané na tieto témy: prístup ku kvalitným a kritickým informáciám; budovanie odolnosti a sebadôvery; za hranicou strachu a intolerancie; na ceste k vzdelávaciemu systému, ktorý si uvedomuje potenciál mladých ľudí; podpora zapojenia mladých ľudí do spoločnosti; obnovenie dôvery mladých ľudí v európsky projekt; programy mobility pre všetkých; a vplyv práce s mládežou a mládežníckych organizácií na všetkých, ako sa uvádza v prílohe.

    VYZÝVA ČLENSKÉ ŠTÁTY A KOMISIU, ABY V RÁMCI SVOJICH PRÍSLUŠNÝCH OBLASTÍ PRÁVOMOCÍ A S NÁLEŽITÝM OHĽADOM NA ZÁSADU SUBSIDIARITY

    7.

    pri formulovaní a vykonávaní budúcich politík v oblasti mládeže zohľadňovali tam, kde je to vhodné, spoločné odporúčania a navrhované opatrenia v rámci štruktúrovaného dialógu o mládeži;

    8.

    preskúmali proces štruktúrovaného dialógu a jeho ciele týkajúce sa európskej spolupráce v oblasti mládeže po roku 2018 a zvážili inovatívne a efektívne spôsoby podpory zmysluplného a konštruktívneho dialógu s mladými ľuďmi z rôznych prostredí, s mládežníckymi organizáciami, mladými výskumnými pracovníkmi a tvorcami politík vrátane zainteresovaných strán z iných relevantných odvetví a ich zapojenia.

    VYZÝVA KOMISIU, ABY

    9.

    na základe dôkazov, hodnotenia a konzultácií navrhla obnovený proces štruktúrovaného dialógu ako súčasť európskej spolupráce v oblasti mládeže po roku 2018.

    ĎALEJ SÚHLASÍ S TÝM, ŽE

    10.

    Vzhľadom na skutočnosť, že obnovený rámec pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže (2010 – 2018) sa skončí v roku 2018, by sa celková priorita pre štruktúrovaný dialóg s mladými ľuďmi a mládežníckymi organizáciami na ďalší pracovný cyklus (od 1. júla 2017 do 31. decembra 2018) mala sústrediť na ďalší rámec pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže. Šiesty cyklus štruktúrovaného dialógu sa bude nazývať „Mládež v Európe: čo ďalej?“.

    11.

    Ďalšia trojica predsedníctiev – Estónsko, Bulharsko a Rakúsko – sa v šiestom pracovnom cykle štruktúrovaného dialógu zameria na hodnotenie, preskúmanie a obnovenie štruktúrovaného dialógu s cieľom ďalej ho zlepšiť a propagovať.


    (1)  Ú. v. EÚ C 417, 15.12.2015, s. 10.


    PRÍLOHA

    Spoločné odporúčania štruktúrovaného dialógu o mládeži

    Umožniť všetkým mladým ľuďom angažovať sa v rozmanitej, prepojenej a inkluzívnej Európe

    Prístup ku kvalitným a kritickým informáciám

    1.

    Inštitúcie EÚ a členské štáty by mali vytvoriť alebo ďalej vykonávať politiky a postupy založené na dôkazoch, ktorých cieľom je neustále zlepšovať zručnosti mladých ľudí kriticky hodnotiť a spracúvať informácie prostredníctvom formálneho aj neformálneho vzdelávania.

    2.

    Inštitúcie EÚ a členské štáty by v spolupráci s organizáciami občianskej spoločnosti mali podporovať transparentné, nezávislé a rôznorodé médiá vedené mladými ľuďmi, pretože to prispieva k zlepšovaniu mediálnej gramotnosti a kritického a analytického myslenia mladých ľudí. Výbor Európskeho parlamentu pre kultúru a vzdelávanie aj Európska komisia sa vyzývajú, aby tento aspekt zohľadnili pri preskúmavaní programov „Erasmus +“, „Európa pre občanov“ a „Kreatívna Európa“ a všetkých ostatných príslušných programov.

    Mladí ľudia pod tlakom: budovanie odolnosti a sebadôvery

    1.

    Vzhľadom na to, že očakávania spojené s konkurencieschopnými výkonmi vo vzdelávacom prostredí narastajú, musia príslušné vnútroštátne orgány zabezpečiť, aby mali mladí ľudia dostatočný čas a priestor na činnosti, ktoré im pomôžu pri budovaní odolnosti, sebauvedomenia a sebadôvery.

    2.

    Príslušné vnútroštátne orgány by mali zabezpečiť vzdelávanie týkajúce sa duševnej pohody a duševného zdravia, a to tak prostredníctvom formálneho vzdelávacieho systému, ako aj v neformálnom prostredí. Cieľom je odstrániť stigmatizáciu prostredníctvom zvyšovania povedomia a mladým ľuďom zároveň umožniť, aby sa naučili, ako si zachovať duševné zdravie a ako o tejto otázke so svojimi rovesníkmi komunikovať.

    Za hranicou strachu a intolerancie – skúsenosti týkajúce sa rozmanitosti

    1.

    Európske a vnútroštátne orgány by mali zvýšiť finančnú a inštitucionálnu podporu pri zavádzaní miestnych programov a výmen na národnej úrovni s cieľom umožniť všetkým mladým ľuďom priame kontakty s inými mladými ľuďmi z odlišných prostredí a situácií, a to v záujme posilnenia medzikultúrnych kompetencií, boja proti diskriminácii, podpory empatie a solidarity a získavania skúseností s výhodami vyplývajúcimi z rozmanitosti.

    2.

    Aby mohli všetci mladí ľudia žiť v rozmanitej Európe, musia EÚ a príslušné vnútroštátne orgány vyvíjať alebo podporovať programy odbornej prípravy a rozvoja pre učiteľov a školské komunity s cieľom vytvoriť bezpečné a inkluzívne prostredie, v ktorom môžu mladí ľudia môžu rozvíjať svoje schopnosti prekonávať strach a diskrimináciu.

    Na ceste k vzdelávaciemu systému, ktorý si uvedomuje potenciál mladých ľudí

    1.

    Všetky členské štáty žiadame, aby sa zaviazali zabezpečiť usmernenia a poradenské služby, ktoré všetkým mladým ľuďom umožnia rozvíjať sa a nachádzať svoju životnú cestu vo všetkých etapách vzdelávania.

    2.

    Vzdelávanie nedokáže poskytnúť mladým ľuďom potrebné praktické zručnosti dôležité pre modernú spoločnosť. Naliehavo vyzývame všetky členské štáty, aby podporili začlenenie praktických životných zručností do vzdelávania, aby sa mladým ľuďom umožnila aktívna účasť v rôznorodých spoločenstvách a na pracovisku.

    Podpora zapojenia mladých ľudí do spoločnosti, najmä pokiaľ ide o zraniteľné skupiny.

    1.

    Vzdelávacie inštitúcie a miestne zainteresované strany by v spolupráci s mladými ľuďmi mali poskytovať individualizovanú podporu a prístupné služby, ako aj vytvárať priestor pre zmysluplnú interakciu, aby všetci mladí ľudia mohli objaviť a prijať svoju individuálnu identitu a hodnotu. Je to základ pre budovanie vzájomnej dôvery medzi mladými ľuďmi z rôznych prostredí.

    2.

    Európska komisia a členské štáty by mali zabezpečiť, aby sa každý mladý človek bez ohľadu na jeho osobnú a sociálnu situáciu mohol slobodne zapájať do dobrovoľníckej činnosti tým, že ju sprístupnia. Mala by sa zabezpečiť angažovanosť napríklad v mládežníckych organizáciách, aby sa vytváral pocit spolupatričnosti a posilňovalo postavenie mladých ľudí ako občanov.

    Obnovenie dôvery mladých ľudí v európsky projekt

    1.

    Európska komisia a Európske fórum mládeže by mali spolupracovať s cieľom analyzovať a pochopiť, ako mladí ľudia pristupujú ku komunikácii zo strany EÚ a o nej, a vytvoriť komunikačnú stratégiu s cieľom informovať mladých Európanov o EÚ a o tom, ako môžu pozitívne ovplyvňovať európsky projekt.

    2.

    Na preklenutie vzdialenosti medzi mladými ľuďmi a EÚ a jej politikami by sa vo všetkých členských štátoch mali na vnútroštátnej a/alebo regionálnej úrovni organizovať mládežnícke festivaly EÚ v súvislosti s európskymi iniciatívami. Tieto festivaly, ktoré by spájali sociálne, politické a kultúrne činnosti, by mali združovať mladých ľudí z rôznych prostredí. Tieto podujatia budú podporovať vzdelávanie a diskusie o EÚ a jej príležitostiach a popri spoločnej zábave formovať jej politiky.

    Program mobility: zamestnanie a vzdelanie pre všetkých

    1.

    Členské štáty a Európska komisia by mali pokročiť vo svojom úsilí zameranom na prekonanie existujúcich prekážok, ktoré bránia mladým ľuďom v prístupe k mobilite. Prístup k programom mobility by sa mal zjednodušiť a lepšie prispôsobiť rôznorodým potrebám mladých ľudí. Mali by sa poskytovať informácie a usmernenia s cieľom šíriť informovanosť o možnostiach mobility.

    2.

    Členské štáty EÚ by mali vytvoriť právny rámec na uznávanie a potvrdzovanie kompetencií získaných prostredníctvom programov mobility na národnej a európskej úrovni. Zabezpečí sa tým nielen rovnaký prístup k rôznym príležitostiam vzdelávania, ale aj potvrdenie nadobudnutých zručností a prispeje to k sociálnemu začleneniu mladých ľudí.

    Vplyv práce s mládežou a mládežníckych organizácií na všetkých

    1.

    Členské štáty a Európska komisia by mali presadzovať a podporovať širokú škálu virtuálnych a fyzických priestorov vyhradených pre kvalifikovanú prácu s mládežou s cieľom reagovať na potreby a záujmy všetkých mladých ľudí.

    2.

    Európska komisia a členské štáty by mali vyčleniť dostatočné operačné finančné prostriedky na to, aby mohli pracovníci s mládežou a mládežnícke organizácie vykonávať udržateľnú prácu s mládežou, ktorá je dostupná, relevantná a zmysluplná pre všetkých mladých ľudí.


    Top