Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Organizácia pracovného času

Organizácia pracovného času

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2003/88/ES – niektoré aspekty organizácie pracovného času

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

V smernici sa stanovujú minimálne požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pre organizáciu pracovného času pracovníkov v Európskej únii (EÚ). Tieto pravidlá zahŕňajú:

  • minimálny denný a týždenný čas odpočinku, ročná dovolenka, prestávky a maximálny týždenný pracovný čas;
  • aspekty nočnej práce a práce na zmeny.

HLAVNÉ BODY

Členské štáty EÚ:

  • Členské štáty musia zabezpečiť, aby všetci pracovníci mali nárok na:
    • minimálny denný odpočinok trvajúci 11 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín,
    • prestávku na odpočinok počas akékoľvek pracovného dňa, ktorý je dlhší ako šesť hodín,
    • minimálny neprerušovaný odpočinok v trvaní aspoň 24 hodín plus jedenásťhodinový denný odpočinok za každé obdobie siedmich dní,
    • platenú ročnú dovolenku v trvaní najmenej štyroch týždňov,
    • maximálny priemerný pracovný týždeň vrátane nadčasov za každé obdobie siedmich dní v dĺžke 48 hodín.
  • Normálny pracovný čas v noci by nemal presiahnuť v priemere osem hodín v každom období 24 hodín.
  • Pracovníci v noci majú nárok na bezplatnú lekársku prehliadku v pravidelných intervaloch.

Vnútroštátne orgány

  • Vnútroštátne orgány môžu:
    • používať referenčné obdobia nepresahujúce 14 dní na výpočet týždenného času odpočinku a nepresahujúce štyri mesiace na výpočet priemerného maximálneho týždenného pracovného času,
    • oslobodiť od častí právnych predpisov vrcholových riadiacich pracovníkov, iných príjemcov rozhodnutí na vysokej úrovni, rodinných pracovníkov a náboženských duchovných.
  • Výnimky z určitých ustanovení sa môžu uplatniť aj na ktorúkoľvek z týchto kategórií:
    • bezpečnostné a dozorné činnosti, ktoré si vyžadujú trvalú prítomnosť s cieľom ochrany majetku a osôb,
    • nepretržitá služba alebo výroba v oblastiach, ako sú nemocnice, prístavy, letiská, médiá a poľnohospodárstvo,
    • predpoklad vyššieho pracovného nasadenia (najmä v poľnohospodárstve, cestovnom ruchu, poštových službách, železničnej doprave, v prípade nehôd),
    • výnimky schválené v kolektívnych zmluvách medzi zamestnávateľmi a zamestnancami.
  • Právne predpisy sa neuplatňujú na námorníkov ani na pracovníkov, na ktorých sa vzťahujú osobitné pravidlá (ako napríklad mobilní pracovníci v odvetví cestnej dopravy, civilného letectva, cezhraničnej železničnej dopravy alebo vnútrozemskej vodnej dopravy).
  • Členské štáty môžu uplatňovať priaznivejšie pravidlá v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia, ak si to želajú.

Výkladové oznámenie

Právo na spravodlivé pracovné podmienky sa zdôrazňuje v zásade 10 (potreba zabezpečiť zdravé a bezpečné pracovné prostredie) Európskeho piliera sociálnych práv a v článku 31 Charty základných práv Európskej únie (pracovné podmienky, ktoré zohľadňujú zdravie, bezpečnosť a dôstojnosť pracovníkov a ktorými sa stanovuje najvyššia prípustná dĺžka pracovného času, denný a týždenný odpočinok, ako aj každoročná platená dovolenka).

S cieľom zvýšiť povedomie pracovníkov o ich sociálnych právach Európska komisia začiatkom roka 2023 prijala výkladové oznámenie s cieľom zvýšiť právnu istotu a zrozumiteľnosť, okrem iného aj v súvislosti s výkladom smernice 2003/88/ES. V oznámení sa prechádza smernica, článok po článku, a príslušná judikatúra Súdneho dvora EÚ (do 22. septembra 2022) s cieľom pomôcť orgánom členských štátov, právnikom a sociálnym partnerom pri jej výklade. Aktualizuje sa ním podobné oznámenie z roku 2017.

Najnovšia správa Komisie o vykonávaní smernice 2003/88/ES bola takisto uverejnená v marci 2023.

ODKEDY SA PRAVIDLÁ UPLATŇUJÚ?

Smernicou 2003/88/ES sa zrušuje a kodifikuje smernica 93/104/ES. Z tohto dôvodu nie je stanovená lehota na transpozíciu do vnútroštátneho práva. Pravidlá v smernici sa uplatňujú od 2. augusta 2004.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/88/ES zo 4. novembra 2003 o niektorých aspektoch organizácie pracovného času (Ú. v. EÚ L 299, 18.11.2003, s. 9 – 19).

SÚVISIACE DOKUMENTY

Oznámenie Komisie: Výkladové oznámenie Komisie o smernici Európskeho parlamentu a Rady 2003/88/ES o niektorých aspektoch organizácie pracovného času (2023/C 143/06) (Ú. v. EÚ C 143, 26.4.2023, s. 8 – 77).

Správa Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru: Správa o vykonávaní smernice 2003/88/ES o niektorých aspektoch organizácie pracovného času členskými štátmi (COM(2023) 72 final, 15.3.2023).

Pracovný dokument útvarov Komisie – Podrobná správa o vykonávaní smernice 2003/88/ES o niektorých aspektoch organizácie pracovného času členskými štátmi, ktorá je sprievodným dokumentom k „Správe Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru – Správa o vykonávaní smernice 2003/88/ES o niektorých aspektoch organizácie pracovného času členskými štátmi“ (SWD(2023) 40 final, 15.3.2023).

Posledná aktualizácia 15.02.2024

Top