EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0909

2005/909/ES: Rozhodnutie Komisie zo 14. decembra 2005 o zriadení skupiny odborníkov, ktorá má poskytovať rady Komisii a uľahčovať spoluprácu medzi systémami verejného dozoru nad zákonnými audítormi a audítorskými spoločnosťami

Ú. v. EÚ L 329, 16.12.2005, p. 38–39 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
Ú. v. EÚ L 327M, 5.12.2008, p. 511–515 (MT)

Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 16/06/2016; Zrušil 32014R0537

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/909/oj

16.12.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 329/38


ROZHODNUTIE KOMISIE

zo 14. decembra 2005

o zriadení skupiny odborníkov, ktorá má poskytovať rady Komisii a uľahčovať spoluprácu medzi systémami verejného dozoru nad zákonnými audítormi a audítorskými spoločnosťami

(2005/909/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

keďže:

(1)

Posilnenie zákonného auditu je nevyhnutné na to, aby sa obnovila dôvera investorov na finančných trhoch. V aktualizovanej ôsmej smernici týkajúcej sa zákonného auditu ročných účtovných závierok a konsolidovaných účtovných závierok, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS (1) (ďalej len „aktualizovaná ôsma smernica“) sa zavádza inter alia požiadavka, aby členské štáty zriadili systém verejného dozoru nad zákonnými audítormi a audítorskými spoločnosťami. Aktualizovaná ôsma smernica je tiež zameraná na ustanovenie koordinácie systémov verejného dozoru na úrovni Spoločenstva a zahŕňa možnosť prijatia vykonávacích opatrení zo strany Komisie.

(2)

S cieľom dosiahnuť ciele načrtnuté v aktualizovanej ôsmej smernici sa Komisia musí obrátiť na skupinu odborníkov, ktorá by prispela ku koordinácii a rozvoju systémov verejného dozoru v rámci Európskej únie. Uvedená skupina by tiež mohla prispieť k technickej príprave vykonávacích opatrení aktualizovanej ôsmej smernice.

(3)

Skupinu odborníkov by mali tvoriť predstavitelia na vysokej úrovni vybraní zo systémov verejného dozoru nad zákonnými audítormi a audítorskými spoločnosťami v členských štátoch. Ak takéto systémy ešte nie sú zriadené, ku skupine by sa mali pripojiť predstavitelia národných ministerstiev zodpovední za ich zriadenie v budúcnosti. Ako je vymedzené v článku 2 ods. 11, písm. b) aktualizovanej ôsmej smernice, za predstaviteľov alebo náhradných predstaviteľov môžu byť menovaní iba odborníci, ktorí nepôsobia v tejto oblasti, a to z dôvodu možných konfliktov záujmov medzi povolaním a súkromným sektorom na jednej strane a verejným záujmom na strane druhej. V činnosti Komisie a skupiny by sa mali využívať znalosti a skúsenosti odborníkov. V dôsledku toho by Komisia po rokovaní s odbornou skupinou mala v ranom štádiu viesť otvorené, transparentné a rozsiahle konzultácie o práci skupiny s účastníkmi trhu, spotrebiteľmi, odborníkmi na audit a konečnými užívateľmi.

(4)

Preto by sa mala zriadiť odborná skupina nazvaná „európska skupina dozorných orgánov audítorov“ a mala by sa stanoviť oblasť jej pôsobnosti a jej štruktúra,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

Komisia týmto zriaďuje odbornú skupinu nazvanú „európska skupina dozorných orgánov audítorov“, ďalej len „skupina“.

Článok 2

Úloha

Komisia môže so skupinou konzultovať akúkoľvek otázku týkajúcu sa prípravy vykonávacích opatrení aktualizovanej ôsmej smernice. Skupina tiež môže rokovať o akejkoľvek záležitosti súvisiacej so spoluprácou medzi systémami verejného dozoru nad zákonnými audítormi a audítorskými spoločnosťami.

Úlohou skupiny je predovšetkým:

uľahčiť spoluprácu medzi systémami verejného dozoru členských štátov a dosiahnuť výmenu osvedčených postupov týkajúcich sa zriadenia a neustálej spolupráce týchto systémov,

prispievať k technickému posúdeniu systémov verejného dozoru tretích krajín a k medzinárodnej spolupráci medzi členskými štátmi a tretími krajinami v tejto oblasti,

prispievať k technickému preskúmaniu medzinárodných audítorských štandardov, vrátane procesov pre ich vypracovanie, s ohľadom na ich prijatie na úrovni Spoločenstva.

Článok 3

Zloženie – menovanie

1.   Skupina pozostáva z predstaviteľov na vysokej úrovni zo subjektov zodpovedných za verejný dozor nad zákonnými audítormi a audítorskými spoločnosťami v členských štátoch alebo, v ich neprítomnosti, z predstaviteľov príslušných národných ministerstiev.

2.   Každý členský štát menuje predstaviteľa na vysokej úrovni z jedného z orgánov uvedených v odseku 1 na to, aby sa zúčastňoval na zasadnutiach skupiny. Komisia môže zamietnuť predstaviteľa menovaného členským štátom vtedy, ak ho nepovažuje za vhodného predstaviteľa, najmä pokiaľ ide o konflikt záujmov. V takomto prípade Komisia okamžite informuje príslušný členský štát, ktorý môže následne menovať iného predstaviteľa.

3.   Za predstaviteľov môžu byť menovaní iba odborníci, ktorí nepôsobia v tejto oblasti.

4.   Každý členský štát menuje jedného predstaviteľa. Jeden náhradný predstaviteľ za členský štát môže byť menovaný v súlade s podmienkami stanovenými v odsekoch 1, 2, 3 a 5.

5.   Uplatňujú sa tieto ustanovenia:

v prípade, že je členský štát zastúpený ministerstvom, keď je zriadený systém verejného dozoru nad audítormi a audítorskými spoločnosťami, členský štát nahrádza svojho predstaviteľa predstaviteľom vybraným zo systému verejného dozoru,

predstavitelia, ktorí už ďalej nemôžu efektívne prispievať k rokovaniam skupiny, ktorí odstúpia alebo nedodržiavajú podmienky stanovené v prvom alebo treťom bode tohto článku alebo článku 287 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, sa nahradia,

členovia podskupín uvedených v článku 4, ktorí sú odborníkmi pôsobiacimi v tejto oblasti, sa na začiatku svojho mandátu a vždy, keď to predseda vyžaduje, písomne zaväzujú konať vo verejnom záujme a podpisujú vyhlásenie o neexistencii alebo existencii akéhokoľvek záujmu, ktorý môže ovplyvniť ich objektivitu.

Článok 4

Činnosť

1.   Skupine predsedá Komisia.

2.   Všeobecne platí, že po rokovaní so skupinou by Komisia mala v ranom štádiu viesť otvorené, transparentné a rozsiahle konzultácie o práci skupiny s účastníkmi trhu, spotrebiteľmi, odborníkmi na audit a konečnými užívateľmi.

3.   Po dohode s Komisiou sa môžu vytvoriť podskupiny s cieľom preskúmať osobitné otázky v oblasti pôsobnosti vytvorenej skupinou, podskupiny sa rozpustia hneď po preskúmaní. Do podskupín môžu byť zahrnutí aj odborníci pôsobiaci v oblasti.

4.   Predseda môže klásť odborníkom alebo pozorovateľom so špecifickými odbornými znalosťami otázky na tému, ktorá ja na programe rokovaní skupiny alebo podskupiny, ak je to užitočné a/alebo potrebné.

5.   Diskusie skupiny nie sú verejné.

6.   Skupina a jej podskupiny sa obvykle stretávajú v priestoroch Komisie v súlade s postupmi a harmonogramom vytvorenými Komisiou. Komisia poskytuje sekretárske služby. Ostatní úradníci Komisie, ktorí sa o konanie zaujímajú, môžu tieto zasadnutia navštevovať.

7.   Skupina prijíma svoj rokovací poriadok na základe štandardného rokovacieho poriadku prijatého Komisiou.

8.   Komisia môže zverejniť, v pôvodnom jazyku príslušného dokumentu, akýkoľvek súhrn, záver alebo predbežný záver alebo pracovný dokument skupiny.

Článok 5

Náklady na zasadnutia

Komisia hradí cestovné náklady a, ak je to vhodné, náklady na stravu a ubytovanie predstaviteľom, členom podskupín, odborníkom a pozorovateľom v súvislosti s činnosťami skupiny v súlade s platnými ustanoveniami Komisie. Predstavitelia nie sú za svoje služby odmeňovaní.

Náklady na zasadnutia sú hradené v rámci obmedzení finančných prostriedkov pridelených príslušnému oddeleniu podľa ročného postupu prideľovania finančných zdrojov.

Článok 6

Nadobudnutie účinnosti

Rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 14. decembra 2005

Za Komisiu

Charlie McCREEVY

člen Komisie


(1)  Zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku.


Top