EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE5038

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení celoúniového interoperabilného systému eCall“ COM(2013) 315 final – 2013/0166 (COD) a na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktoré sa týka požiadaviek typového schválenia pri zavádzaní palubného systému eCall a ktorým sa mení smernica 2007/46/ES“ COM(2013) 316 final – 2013/0165 (COD)

Ú. v. EÚ C 341, 21.11.2013, p. 47–49 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.11.2013   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 341/47


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení celoúniového interoperabilného systému eCall“

COM(2013) 315 final – 2013/0166 (COD)

a na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktoré sa týka požiadaviek typového schválenia pri zavádzaní palubného systému eCall a ktorým sa mení smernica 2007/46/ES“

COM(2013) 316 final – 2013/0165 (COD)

2013/C 341/11

Hlavný spravodajca: Thomas McDONOGH

Európsky parlament (1. júla 2013) a Rada (5. júla 2013) sa rozhodli podľa článku 91 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení celoúniového interoperabilného systému eCall

COM(2013) 315 final – 2013/0166 (COD).

Rada (27. júna 2013) a Európsky parlament (1. júla 2013) sa rozhodli podľa článku 114 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktoré sa týka požiadaviek typového schválenia pri zavádzaní palubného systému eCall a ktorým sa mení smernica 2007/46/ES

COM(2013) 316 final – 2013/0165 (COD).

Vzhľadom na naliehavosť danej témy bol pán McDonogh rozhodnutím Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na 492. plenárnom zasadnutí 18. a 19. septembra 2013 (schôdza z 19. septembra 2013) vymenovaný za hlavného spravodajcu. Výbor prijal 141 hlasmi za, pričom nikto nehlasoval proti a 1 člen sa hlasovania zdržal, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1

Výbor upozorňuje, že v roku 2012 zahynulo na cestách EÚ 28 000 osôb a 1,5 milióna osôb bolo zranených. Výbor je pevne presvedčený, že pre spoločnosť je mimoriadne dôležité, aby sa počet smrteľných dopravných nehôd znížil, a podporuje ambiciózny cieľ Európskej komisie zredukovať v rokoch 2011 až 2020 tieto čísla na polovicu v porovnaní so stavom v roku 2010.

1.2

Výbor oceňuje navrhované rozhodnutie a nariadenie Komisie o zavedení systému eCall s cieľom zabezpečiť, aby boli od októbra 2015 všetky nové modely osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel vybavené systémom tiesňového volania na linku 112 (eCall) a aby bola vytvorená potrebná infraštruktúra na riadne prijímanie a spracovávanie volaní eCall v strediskách tiesňového volania (Public Safety Answering Points, PSAP), čím sa zabezpečí kompatibilita, interoperabilita a kontinuita služby eCall v celej EÚ.

1.3

EHSV súhlasí so závermi posúdenia vplyvu systému eCall, ktoré ukázali, že povinné zavedenie systému eCall je jedinou možnosťou, ako môže byť tento systém prospešný pre občanov Únie. Výbor vo viacerých svojich stanoviskách upozorňoval Komisiu, že dobrovoľný prístup sa nestretne s úspechom.

1.4

EHSV konštatuje, že predložené návrhy sa budú uplatňovať len na nové typy vozidiel zaregistrované prvýkrát 1. októbra 2015 a neskôr, a že súčasné modely automobilov sa aj po tomto dátume budú môcť ďalej vyrábať a predávať bez systému eCall. Výbor si uvedomuje, že pre automobilových výrobcov to môže znamenať určité finančné náklady, vyzýva ich však, aby čo najskôr zabudovali systém eCall aj do súčasných typov vozidiel, ktoré budú vyrobené po októbri 2015.

1.5

Výbor konštatuje, že v návrhoch sa technológia eCall neuvádza v súvislosti s motocyklami a ďalšími dvojkolesovými motorovými vozidlami. Keďže riziko usmrtenia a poranenia vodičov a spolucestujúcich je pri týchto typoch vozidiel značné, EHSV naliehavo žiada výrobcov a členské štáty, aby systém eCall čo najskôr rozšírili aj na dvojkolesové motorové vozidlá.

1.6

Výbor takisto opätovne žiada Komisiu, aby bezodkladne predložila návrhy s cieľom výrazne zlepšiť aktívnu a pasívnu bezpečnosť dvojkolesových motorových vozidiel.

1.7

EHSV je nadšený úspechom orgánov pre bezpečnosť cestnej premávky, ktoré boli vytvorené v mnohých členských štátoch, aby dohliadali na uplatňovanie vnútroštátnej stratégie bezpečnosti cestnej premávky, aby poskytovali poradenstvo v súvislosti s politikou v tejto oblasti a propagovali osvedčené postupy. Výbor zastáva názor, že by sa mala zriadiť Európska agentúra pre bezpečnosť cestnej premávky, ktorá by pomáhala zosúladiť bezpečnosť cestnej premávky v celej EÚ a riadila by jej uplatňovanie v praxi, vrátane zavádzania systému eCall. V agentúre by pracovali aj experti na bezpečnosť cestnej premávky vymenovaní členskými štátmi.

1.8

EHSV upozorňuje Komisiu na svoje predchádzajúce stanoviská, v ktorých sa zaoberal témou bezpečnosti cestnej premávky a vyjadril k potrebe povinného zavedenia systému eCall (1).

2.   Zhrnutie návrhov

2.1   eCall

eCall je technológia, ktorá umožňuje vysielať tiesňové volania z palubného systému prostredníctvom celoeurópskej tiesňovej telefónnej linky 112, a to buď automaticky, v prípade nehody, alebo manuálnym spustením. V prípade vážnej nehody systém eCall automaticky volá na číslo 112 (jednotné európske číslo tiesňového volania). Oznámi záchrannej službe polohu vozidla, a to aj v prípade, ak je vodič v bezvedomí alebo ak nie je schopný zavolať sám. V roku 2011 Komisia prijala odporúčanie 2011/750/EÚ, že operátori mobilných sietí by mali zabezpečiť, aby ich siete mohli prenášať volania v rámci systému eCall.

2.2   V súčasnosti je v EÚ len 0,7 % vozidiel vybavených súkromnými systémami eCall, pričom tento počet sa sotva zvyšuje. Tieto proprietárne systémy neumožňujú interoperabilitu ani kontinuitu v celoeurópskom meradle.

2.3   Návrh nariadenia

V návrhu nariadenia Komisia stanovuje požiadavky typového schválenia pre technológiu eCall a nariaďuje, aby od októbra 2015 boli týmto systémom povinne vybavené nové typy osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel. Nariadenie stanovuje povinnosti pre výrobcov v členských štátoch, požiadavky z hľadiska ochrany súkromia a osobných údajov užívateľov, ako aj vozidlá, na ktoré sa to uplatňuje a dátum zavedenia.

2.4   Návrh rozhodnutia

Cieľom návrhu rozhodnutia je zabezpečiť, aby všetky strediská tiesňového volania (Public Safety Answering Points, PSAP) mohli spracovávať volania eCalls, keď sa tieto v prípade nehody spustia, či už automaticky alebo manuálne. Komisia chce zaistiť, aby generovanie, prenos a spracovávanie volaní eCall boli od 1. októbra 2015 na celom území EÚ zharmonizované.

2.5   Ustanovenia nariadenia

V navrhovanom nariadení sa okrem iného stanovujú tieto právne požiadavky:

2.5.1

Výrobcovia osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel musia zabezpečiť, aby sa nové typy týchto vozidiel od októbra 2015 vyrábali a schvaľovali v súlade so systémami eCall.

2.5.2

Členské štáty budú musieť od 1. októbra 2015 zabezpečiť, aby sa novým typom vozidiel, ktoré spadajú do pôsobnosti navrhovaného nariadenia, udelilo typové schválenie ES pre celé vozidlo.

2.5.3

Skôr než orgány zodpovedné za typové schvaľovanie vydajú osvedčenie o typovom schválení, musia sa uistiť, že tieto vozidlá spĺňajú predpísané normy.

2.5.4

Výrobcovia musia zabezpečiť, že technológia eCall nebude umožňovať, aby vozidlá vybavené týmto systémom boli nepretržite sledované.

2.5.5

Je nevyhnutné poskytnúť dostatočné záruky, aby sa zabránilo sledovaniu, a užívatelia musia byť informovaní, akým spôsobom sa spracovávajú údaje, ktoré systém využíva.

2.5.6

Komisia má právomoc prijímať delegované akty s cieľom stanoviť technické požiadavky pre palubné systémy, vymedziť požiadavky v súvislosti s ochranou súkromia užívateľov a na základe analýzy pomeru nákladov a prínosu stanoviť výnimky pre niektoré triedy osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1

Výbor upozorňuje, že v minulom roku zahynulo na cestách EÚ 28 000 osôb a 1,5 milióna osôb bolo zranených. Keď sa k dopravnej nehode privolá záchranná služba, o záchrane života a zmiernení závažnosti zranení rozhoduje každá minúta. Ľudia však často v dôsledku zranení, ktoré pri dopravnej nehode utrpeli, nie sú fyzicky schopní zavolať záchrannú službu.

3.2

Systém eCall umožňuje vyriešiť tento problém tým, že bezodkladne alarmuje záchranné služby, a to aj vtedy, ak je vodič alebo spolujazdec v bezvedomí alebo nemôže zavolať pomoc z iných dôvodov. EHSV takisto konštatuje, že vďaka systému eCall by sa mal urýchliť príchod záchranných tímov o 40 % v mestských oblastiach a o 50 % vo vidieckych oblastiach. Keď bude systém eCall všeobecne rozšírený, pomôže zachrániť každoročne v Európe stovky životov a zmierniť závažnosť zranení a traumatických zážitkov v desiatkach tisícoch prípadov.

3.3

V mnohých členských štátoch boli zriadené orgány pre bezpečnosť cestnej premávky s vnútroštátnou právomocou hodnotiť stratégiu bezpečnosti cestnej premávky a radiť vládam v súvislosti s prioritnými opatreniami. Európska agentúra pre bezpečnosť cestnej premávky, ktorá by sa výslovne zameriavala na všetky aspekty tejto oblasti (infraštruktúra, vozidlá a užívatelia ciest) v celej Únii, by mohla pomôcť zlepšiť uplatňovanie harmonizovanej stratégie EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky. Takáto agentúra by mohla mať osobitné úlohy, pokiaľ ide o identifikáciu, špecifikáciu, zavádzanie a propagovanie osvedčených postupov, ako aj o posilňovanie cezhraničnej výmeny informácií a spolupráce.

4.   Konkrétne pripomienky

4.1

Návrh sa týka len typového schvaľovania nových osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel a nestanovuje sa v ňom požiadavka zabezpečiť, aby boli zariadenia eCall zabudované do vozidiel ešte pred prvou registráciou, čo znamená, že súčasné typy týchto vozidiel sa môžu ďalej vyrábať a predávať bez systému eCall. Výbor konštatuje, že v dôsledku tejto politiky nebude služba eCall plne zavedená skôr ako v roku 2033. EHSV chápe, že je potrebné prihliadať na finančný dosah a problémy z hľadiska dizajnu, ktoré by to mohlo spôsobiť výrobcom automobilov, vyzýva ich však, aby technológiu eCall čo najskôr zabudovali aj do súčasných typov vozidiel, ktoré budú vyrobené po októbri 2015.

4.2

Nariadenie, ktoré sa týka požiadaviek typového schválenia pri zavádzaní palubného systému eCall, sa nebude uplatňovať na dvojkolesové motorové vozidlá (motocykle atď.). Riziko ťažkého zranenia v cestnej premávke je u vodičov dvojkolesových motorových vozidiel 18- až 20-krát vyššie než u vodičov osobných automobilov. Riešeniu problémov z hľadiska bezpečnosti na cestách pre túto vysokorizikovú skupinu by sa mala venovať osobitná pozornosť. Okrem návrhov v súvislosti so zavedením technológie eCall, je nevyhnutné bezodkladne predložiť návrhy na zlepšenie aktívnej a pasívnej bezpečnosti dvojkolesových motorových vozidiel.

V Bruseli 19. septembra 2013

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Henri MALOSSE


(1)  Ú. v. EÚ C 80, 30.3.2004, s. 77, Ú. v. EÚ C 168, 20.7.2007, s. 71, Ú. v. EÚ C 77, 31.3.2009, s. 70, Ú. v. EÚ C 48, 15.2.2011, s. 27 a Ú. v. EÚ C 132, 3.5.2011, s. 94.


Top