Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1163

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 76/769/EHS v súvislosti s obmedzeniami pri uvádzaní určitých meracích prístrojov s obsahom ortuti na trh KOM(2006) 69, konečné znenie – 2006/0018 (COD)

Ú. v. EÚ C 318, 23.12.2006, p. 115–116 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

23.12.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 318/115


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 76/769/EHS v súvislosti s obmedzeniami pri uvádzaní určitých meracích prístrojov s obsahom ortuti na trh“

KOM(2006) 69, konečné znenie – 2006/0018 (COD)

(2006/C 318/20)

Rada sa 8. marca 2006 podľa článku 95 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva rozhodla prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom stanovisko k horeuvedenej téme.

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie poverená prípravou návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 11. júla 2006. Spravodajkyňou bola pani Cassina.

Európsky hospodársky a sociálny výbor prijal na svojom 429. plenárnom zasadnutí 13. a 14. septembra 2006 (schôdza z 13. septembra) 181 hlasmi za, 5 hlasmi proti, pričom 8 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery

1.1

Na základe argumentov uvedených v bodoch 2 a 3 EHSV

a)

podporuje návrh Komisie a tiež výber právneho základu (článok 95 Zmluvy) a súhlasí s cieľom stratégie dospieť k úplnému vylúčeniu ortuti z meracích prístrojov uvedených v bode 2.2,

b)

je toho názoru, že predkladaný návrh je v súlade s inými predpismi a stratégiami Spoločenstva v oblasti ochrany životného prostredia a verejného zdravia,

c)

želá si, aby sa urýchlila náhrada za alternatívne produkty neobsahujúce ortuť (prípadne pomocou stimulov a informačných kampaní, aby boli potenciálne nebezpečné prístroje obsahujúce ortuť čo najskôr stiahnuté z prevádzky) a aby sa zohľadnili aj náklady, ktoré v súvislosti s touto náhradou vzniknú spotrebiteľom,

d)

žiada, aby sa stanovili spôsoby triedeného zberu a aby zber vyradených prístrojov mali na starosti ich predajcovia (ako je tomu v prípade elektrických a elektronických prístrojov),

e)

žiada Komisiu, aby upresnila, aké záruky existujú, že uvedené sektory (živnostníci a priemysel) budú konať v súlade s daným cieľom predísť úniku ortuti do okolitého prostredia,

f)

vyzýva orgány Spoločenstva a členských štátov, aby dôkladne preverovali, či dovážané výrobky zodpovedajú predpisom EÚ.

2.   Úvod a obsah návrhu

2.1

Predkladaný návrh smernice je vypracovaný v duchu oznámenia z 28. januára 2005 o Stratégii Spoločenstva týkajúcej sa ortuti  (1). Táto stratégia vychádza z celosvetovo uznaného faktu, že ortuť je škodlivá a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudí, ekosystémy a divo žijúce zvieratá, a preto navrhuje niekoľko opatrení zameraných na ochranu zdravia ľudí a životného prostredia. Chce odstrániť ortuť zo všetkých činností tam, kde ju už dnes je možné nahradiť alternatívnymi látkami alebo produktmi, použitím ktorých sa dá vyhnúť dnes už zistiteľným škodlivým vplyvom, na vývoj nervového systému, na imunitný systém a na pohlavné orgány.

2.2

V tejto súvislosti Komisia navrhuje zmenu (2) smernice 76/769/EHS ako určitú etapu v uplatňovaní všeobecnej stratégie. Zakazuje sa ňou uvádzanie týchto prístrojov na trh:

a)

teplomery na meranie telesnej teploty,

b)

iné meracie prístroje určené na predaj širokej verejnosti (ako manometre, barometre, prístroje na meranie tlaku krvi, atď.)

2.3

Na základe zákazov a/alebo obmedzení, ktoré už platia v niektorých členských štátoch, a teda na základe získaných skúseností sú z uplatňovania tohto zákazu vylúčené prístroje a zariadenia používané v oblasti vedy a priemyslu, pretože počet takýchto prístrojov je relatívne nízky a ich použitie je obmedzené na vysoko špecializované miesta, ktoré podliehajú prísnym kontrolám v oblasti bezpečnosti práce a hospodárenia s nebezpečným odpadom alebo spadajú pod účinnosť nariadenia REACH.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1

Hoci v niektorých členských štátoch sa už začalo s postupným nahradzovaním ortuti alternatívnymi produktmi, podľa odhadov (3) sa v Európe ešte aj dnes používa ročne asi 33 ton ortuti určených do meracích a kontrolných prístrojov, z čoho asi 25 až 30 ton sa dostáva na trh v teplomeroch.

3.2

Takto sa ortuť a jej veľmi toxické deriváty dostávajú do domáceho odpadu, pretože teplomery a meracie zariadenia sú väčšinou vyhadzované do smetí, keď sa už nepoužívajú, alebo sa pokazia. Cez skládku odpadu alebo nevhodné formy likvidácie odpadu sa zvyšky ortuti dostávajú do odpadových vôd, a tak sa rozptyľujú do životného prostredia. Takto sa ortuť dostáva do potravín, čo je zvlášť nebezpečné pre vodný potravinový reťazec, čo osobitne ohrozuje konzumentov rýb a mäkkýšov (najmä v oblasti Stredozemného mora).

3.3

EHSV konštatuje, že existujú a už sú na trhu prístroje, ktoré spĺňajú tú istú funkciu ako zariadenia uvedené v návrhu smernice a obsahuje alternatívne látky za ortuť. Náhrada je teda možná ihneď a zjavne bez vedľajších nákladov (pozri aj bod 4.1 písm. b), c), e)). Štúdia dosahu však vôbec neuvádza náklady spojené s náhradou, ktoré tým vzniknú spotrebiteľom. EHSV požaduje, aby bola vyjadrená výška týchto nákladov a do vykonávacieho mechanizmu smernice boli zapracované aj podporné opatrenia.

3.4

EHSV dôrazne podporuje cieľ Komisie zakázať uvádzanie zariadení s obsahom ortuti uvedených v smernici na trh: nie je potrebné dokazovať nebezpečnosť a odolnosť ortuti, zákaz prístrojov s obsahom ortuti pomôže dosiahnuť vysokú úroveň ochrany životného prostredia a zdravia ľudí ako je uvedené v právnom základe nariadenia (článok 95 Zmluvy), ktorý EHSV považuje za úplne správny a primeraný.

4.   Konkrétne pripomienky

4.1

EHSV však konštatuje, že:

a)

pre výnimku pre zariadenia s obsahom ortuti používané v profesionálnom alebo priemyselnom prostredí musí existovať záruka, že súčasťou ich likvidácie alebo recyklácie bude taká úprava ortuti, ktorá vylúči jej rozptýlenie a s tým súvisiace riziká pre životné prostredie a zdravie ľudí, a je dôležité, aby existovali primerané kontroly, pomoc v oblasti odbornej prípravy a poradenstva hlavne v prípade zlatníckych remeselných podnikov alebo malých podnikov, kde sa ortuť vo veľkej miere ešte stále používa pri špecifických pracovných operáciách,

b)

tak v štúdii dosahu ako aj v návrhu bol asi podcenený problém toho, že prístroje a zariadenia s obsahom ortuti, ktoré sa v súčasnosti ešte používajú, sa dostanú do komunálneho odpadu: bolo by vhodné členské štáty upozorniť na to, že by bolo potrebné alebo užitočné vytvoriť systém stimulov (ako pri vyraďovaní do šrotu), aby prístroje uvedené v tejto smernici boli čo najskôr nahradené inými,

c)

stiahnutie zariadení s obsahom ortuti, ktoré sú ešte stále v obehu, môže byť stimulované jednak opatreniami finančnej pomoci, ale predovšetkým informačnými kampaňami zameranými na to, aby si užívatelia uvedomili existujúce riziká, a preto sa správali zodpovedne a ortuť neodhadzovali do komunálneho odpadu a aby v žiadnom prípade nedovolili, aby sa ortuť dostala do rúk deťom. Spotrebiteľom, ktorí urýchlia túto náhradu, by však mali byť poskytnuté primerané stimuly,

d)

stiahnutie uvedených zariadení by sa malo zrealizovať formou triedeného zberu, ktorý by organizovali predajcovia zariadení uvedených v tomto návrhu nariadenia, podľa ustanovení smernice pre elektrické a elektronické zariadenia,

e)

osobitnú pozornosť treba venovať tiež zhode dovážaných produktov s týmito predpismi, aby úžitok z reštriktívnych európskych predpisov nebol neutralizovaný dovozom produktov z tretích krajín, ktoré nevenujú pozornosť rizikám spojeným s nevhodným nakladaním s ortuťou.

V Bruseli 13. septembra 2006

Predsedníčka

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Anne-Marie SIGMUND


(1)  KOM(2005) 20, konečné znenie.

(2)  Pridaním osobitného bodu 19a v prílohe I smernice 76/769/EHS.

(3)  Na základe informácií, ktoré sú k dispozícii na Komisii.


Top