Elija las funciones experimentales que desea probar

Este documento es un extracto de la web EUR-Lex

Medziinštitucionálna dohoda o rozpočtovej disciplíne, spolupráci a hospodárení

Estatuto jurídico del documento Esta síntesis se ha archivado. No se actualizará porque el documento al que se refiere ha perdido su vigencia o ya no refleja la situación actual.

Medziinštitucionálna dohoda o rozpočtovej disciplíne, spolupráci a hospodárení

Medziinštitucionálna dohoda z roku 2013 je zameraná na vykonávanie rozpočtovej disciplíny a na zlepšovanie fungovania ročného rozpočtového postupu a spolupráce medzi inštitúciami Európskej únie v rozpočtových záležitostiach, ako aj na riadne finančné hospodárenie.

AKT

Medziinštitucionálna dohoda z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení.

SÚHRN

V decembri 2013 Európsky parlament, Rada a Komisia prijali dohodu o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení.

Dohoda bola prijatá spolu s viacročným finančným rámcom (VFR) - sedemročným plánom EÚ na obdobie rokov 2014 - 2020. VFR zahŕňa viazané rozpočtové prostriedky v hodnote 960 miliárd EUR (právny prísľub na poskytnutie finančných prostriedkov) a platobné rozpočtové prostriedky v hodnote 908,4 miliardy EUR (reálne prevody príjemcom) na sedemročné obdobie vyjadrené v bežných cenách z roku 2011.

Dohoda má tri časti:

  • Časť I obsahuje doplňujúce ustanovenia, ktoré sa týkajú VFR na roky 2014 - 2020, a takisto aj osobitných finančných nástrojov, ktoré nie sú zahrnuté do VFR. Ide o rezervu na núdzovú pomoc, ktorá sa využíva napríklad na financovanie humanitárnej pomoci a riadenia civilných krízových situácií, Fond solidarity Európskej únie, nástroj flexibility, ktorý sa využíva na financovanie výdavkov, ktoré by nebolo možné financovať v rámci obmedzení dostupného rozpočtu, Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii a rezervu na nepredvídané udalosti, ktorá je nástrojom predstavujúcim poslednú možnosť v rámci reakcie na nepredvídané okolnosti. Ustanovuje sa tiež postup pri využívaní týchto nástrojov.
  • Časť II sa sústreďuje na zlepšovanie spolupráce medzi Parlamentom, Radou a Komisiou v súvislosti s rozpočtovými záležitosťami. Zabezpečí sa tak napríklad väčšia transparentnosť vo všetkých fázach rozpočtových rokovaní a viac informácií o využívaní prostriedkov EÚ.
  • Časť III sa týka riadneho finančného hospodárenia s finančnými prostriedkami EÚ. Zaoberá sa hľadiskami, ako je hodnotenie výdavkov a finančného plánovania s cieľom zabezpečiť účinné vynakladanie zdrojov.

V prílohe dohody sa stanovujú podrobné pravidlá spolupráce medzi inštitúciami počas rozpočtového postupu. Pravidlá sa vzťahujú na:

  • dohodnutie pragmatického harmonogramu;
  • stanovenie priorít;
  • zostavenie návrhu rozpočtu a aktualizáciu odhadov;
  • osobitné postupy prijímania rozhodnutí v rôznych fázach rozpočtového postupu;
  • opravné rozpočty;
  • otázku zostávajúcich viazaných rozpočtových prostriedkov (ktoré ešte neboli premietnuté do platieb).

Akékoľvek zmeny tejto dohody si vyžadujú spoločný súhlas všetkých inštitúcií.

Kontext

Ďalšie informácie:

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Medziinštitucionálna dohoda

23. decembra 2013

-

Ú. v. EÚ C 373, 20.12.2013

SÚVISIACE AKTY

Nariadenie Rady (EÚ, Euratom) č. 1311/2013 z 2. decembra 2013, ktorým sa ustanovuje viacročný finančný rámec na roky 2014 - 2020 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013).

Posledná aktualizácia: 24.04.2014

Arriba