EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XG0615(02)

Závery Rady o strategických perspektívach pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže po roku 2018

Ú. v. EÚ C 189, 15.6.2017, p. 35–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.6.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 189/35


Závery Rady o strategických perspektívach pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže po roku 2018

(2017/C 189/07)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

PRIPOMÍNAJÚC:

1.

Politické súvislosti tejto problematiky uvedené v prílohe I k týmto záverom.

UZNÁVAJÚC, ŽE:

2.

Cieľom oznámenia Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Stratégia EÚ pre mládež – investovanie a posilnenie postavenia mládeže. Obnovená otvorená metóda koordinácie s cieľom riešiť výzvy a príležitosti týkajúce sa mládeže (1) sa sústreďovala na zavedenie medzisektorového prístupu v snahe posilniť postavenie mladých ľudí v Európe a poskytnúť im zdroje a príležitosti na osamostatnenie sa.

3.

Uznesenie Rady o obnovenom rámci pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže (2010 – 2018) (2) predstavuje dodnes najkomplexnejšiu a najambicióznejšiu stratégiu EÚ pre mládež. Časový rozsah rámca sa zhodoval s finančnou a hospodárskou krízou, ktorá sa vo väčšej či menšej miere negatíve dotkla všetkých občanov a členských štátov EÚ a zároveň nepriaznivo a neprimerane zasiahla mladých ľudí, a najmä mladých ľudí s obmedzenými príležitosťami, čo viedlo k vysokým mieram nezamestnanosti a zvýšeniu rizika narušenia sociálnej štruktúry, politickému odcudzeniu a dokonca k násilnej radikalizácii a extrémizmu, čo zase predstavovalo výzvu z hľadiska demokratických hodnôt a sociálnej súdržnosti.

4.

Ako je zrejmé zo správ Európskej komisie z roku 2012 a 2015 týkajúcich sa mládeže a spoločnej správy Rady a Komisie o vykonávaní obnoveného rámca pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže (2010 – 2018) (3), uvedený rámec predstavoval dôležitý a cenný prínos nielen pre spoluprácu v oblasti mládeže, ale aj pre životy, vyhliadky, kvalitu života, účasť a začleňovanie mladých ľudí v rámci celej Európskej únie.

5.

Prostredníctvom pracovných plánov EÚ pre mládež na roky 2014 – 2015 (4) a 2016 – 2018 (5) sa posilnili nástroje a postupy na vykonávanie obnoveného rámca pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže tým, že sa rámec lepšie zosúladil s cieľmi stratégie Európa 2020 a riešili sa vznikajúce výzvy.

POZNAMENÁVA, ŽE

6.

Operačný časový rámec obnoveného rámca pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže uplynie na konci roka 2018 a operačné časové rámce stratégie Európa 2020 – stratégie Európskej únie pre zamestnanosť a rast na obdobie desiatich rokov a programu Erasmus + sa skončia na konci roka 2020.

ZDÔRAZŇUJE, ŽE:

7.

Zásadný význam pri rozhodovaní o budúcnosti európskej spolupráce v oblasti mládeže bude mať aj naďalej podpora a ochrana hodnôt Európskej únie, ako sa uvádza v článku 2 ZEÚ (6), a upevňovanie zmyslu mladých ľudí pre európsku identitu a dôvery v európsky projekt prostredníctvom rozvoja ich kompetencií a podpory ich politickej účasti, občianskej angažovanosti, dobrovoľníckych činností a vzdelávacej mobility.

8.

Práca s mládežou, neformálne vzdelávanie a informálne učenie sa majú pre oblasť mládeže ústredný význam a prispievajú k rozvoju kompetencií mladých ľudí.

SÚHLASÍ S TÝM, ŽE

9.

Nový rámec pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže po roku 2018, pri ktorom by sa zdôrazňoval medziodvetvový prístupu s jasnou pridanou hodnotou na úrovni EÚ vrátane prípadných pracovných plánov EÚ pre mládež, by sa mal rozvíjať a podporovať, pričom sa zohľadnia výsledky hodnotenia súčasného rámca.

VYZÝVA ČLENSKÉ ŠTÁTY A KOMISIU, ABY V RÁMCI SVOJICH PRÍSLUŠNÝCH OBLASTÍ PRÁVOMOCI A S NÁLEŽITÝM ZRETEĽOM NA ZÁSADU SUBSIDIARITY

10.

Zabezpečili, aby sa pri vypracúvaní rámca pre budúcu európsku spoluprácu v oblasti mládeže postupovalo na základe dôkazov, informácií a rozsiahlej a inkluzívnej konzultácie so všetkými príslušnými zainteresovanými stranami nevynímajúc mladých ľudí, subjekty, ktoré sa zaoberajú prácou s mládežou (7), pracovníkov s mládežou (profesionálnych aj dobrovoľných) a tvorcov politík na všetkých úrovniach, aby sa dosiahla dohoda o budúcich politických cieľoch a zámeroch a prijal voči nim záväzok.

11.

Vzali na vedomie, že rámec pre budúcu európsku spoluprácu v oblasti mládeže je medzisektorový, pružný, reagujúci a transparentný, a zohľadnili rýchlo sa meniace politické, sociálne, kultúrne a hospodárske okolnosti na európskej a medzinárodnej úrovni.

12.

Zabezpečili, aby Erasmus + a ďalšie programy a nástroje prispievali k vykonávaniu tohto rámca a prípadne sa s ním zosúladili.

13.

Hlavný dôraz rámca kládli na špecifické témy politiky v oblasti mládeže, ktoré sú v kompetencii štruktúr zodpovedných za mládež, ale zároveň ďalej posilňovali vývoj a iniciatívy v súvisiacich oblastiach politiky s cieľom zabezpečiť medziodvetvovú spoluprácu a vzájomnú podporu.

14.

Zhodnotili, preskúmali a obnovili štruktúrovaný dialóg a jeho ciele v snahe uľahčiť inovačný, zmysluplný a cielený konštruktívny dialóg nielen s mladými ľuďmi z mládežníckych organizácií, ale aj s tými mladými ľuďmi, ktorí pochádzajú z rôznych prostredí, majú obmedzené príležitosti, a s neorganizovanou mládežou.

15.

Ďalej zvážili kompetencie (vedomosti, zručnosti a postoje) a hodnoty, ktoré mladí ľudia potrebujú na udržiavanie uspokojivého osobného, spoločenského a pracovného života, a to najmä s cieľom osloviť aj mladých ľudí s obmedzenými príležitosťami.

16.

Zohľadnili úlohu, ktorú môžu zohrávať internet, sociálne médiá a digitalizácia v súvislosti s podporou solidarity, politickej účasti a aktívneho občianstva mladých ľudí a v boji proti politickému odcudzeniu, populizmu, propagande a radikalizácii, ktoré môžu viesť k násilnému extrémizmu.

17.

Zhodnotili, ďalej posilnili a v prípade možnosti rozvíjali politické nástroje, metódy a dopĺňajúce spôsoby spolupráce, ako napríklad partnerstvo medzi EÚ a Radou Európy v oblasti mládeže, a to s cieľom zachovať a posilniť účinnú európsku spoluprácu v oblasti mládeže po roku 2018.

PRETO SÚHLASÍ S TÝM, ŽE:

18.

Budúce predsedníctva sa vyzvú, aby pripravili nový návrh rámca pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže po roku 2018, a to so zreteľom na tieto závery, ako aj nadchádzajúcu iniciatívu Komisie týkajúcu sa stratégie EÚ pre mládež po roku 2018. Tento návrh by sa mal predložiť Rade na účely prijatia.


(1)  9008/09.

(2)  Ú. v. EÚ C 311, 19.12.2009, s. 1.

(3)  Ú. v. EÚ C 417, 15.12.2015, s. 17.

(4)  Ú. v. EÚ C 183, 14.6.2014, s. 5.

(5)  Ú. v. EÚ C 417, 15.12.2015, s. 1.

(6)  Ú. v. EÚ C 326, 26.10.2012, s. 17.

(7)  Subjektmi, ktoré sa zaoberajú prácou s mládežou, sa chápu všetky organizácie, agentúry a iné orgány, ktoré dostávajú štátnu pomoc, ako aj tie, ktoré pracujú na dobrovoľnom základe, a ktoré pre mladých ľudí poskytujú programy, projekty, iniciatívy a činnosti založené na práci s mládežou.


PRÍLOHA

POLITICKÉ SÚVISLOSTI

1.

Zmluva o Európskej únii (1).

2.

Obnovený rámec pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže (2010 – 2018), v ktorom sa stanovujú dva celkové strategické ciele a dvojaký prístup na ich dosiahnutie prostredníctvom špecifických iniciatív v oblasti mládeže a začleňovaním iniciatív v rámci ôsmich oblastí činnosti. Rámcom sa tiež ustanovili trojročné pracovné cykly, pre ktoré sa majú odsúhlasiť priority, a štruktúrovaný dialóg s mladými ľuďmi s cieľom poskytovať informácie v rámci tohto procesu.

3.

Spoločná správa Rady a Komisie za rok 2015 o vykonávaní obnoveného rámca pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže, v ktorej sa zhodnotil vplyv rámca počas obdobia rokov 2013 až 2015.

4.

Európa 2020, stratégia Európskej únie pre zamestnanosť a rast na obdobie desiatich rokov, ktorej súčasťou sú hlavné iniciatívy „Mládež v pohybe“ a „Program pre nové zručnosti a nové pracovné miesta“.

5.

Parížske vyhlásenie zo 17. marca 2015, ktoré bolo zamerané na podporu občianstva a spoločných hodnôt slobody, tolerancie a nediskriminácie prostredníctvom vzdelávania.

6.

Oznámenie Komisie z 28. apríla 2015 týkajúce sa európskeho programu v oblasti bezpečnosti, v ktorom sa uvádza, že účasť mládeže zohráva kľúčovú úlohu pri predchádzaní násilnej radikalizácii prostredníctvom podpory spoločných európskych hodnôt, ako aj pri podpore sociálnej inklúzie, zvyšovaní vzájomného porozumenia a tolerancie.

7.

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov z 10. júna 2016 s názvom Nový program v oblasti zručností pre Európu – Spolupráca na posilnení ľudského kapitálu, zamestnateľnosti a konkurencieschopnosti.

8.

Uznesenie Rady z 15. decembra 2016 o novom programe v oblasti zručností pre inkluzívnu a konkurencieschopnú Európu.

9.

Oznámenia Európskej komisie zo 7. decembra 2016 s názvami: „Investícia do európskej mládeže“, „Zlepšiť a zmodernizovať vzdelávanie“ a „Európsky zbor solidarity“;

10.

Biela kniha o budúcnosti Európy – Úvahy a scenáre pre štáty EÚ-27 k vývoju do roku 2025.


(1)  Ú. v. EÚ C 326, 26.10.2012, s. 13.


Top