Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010AE1377

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku aktívneho starnutia (2012)“ [KOM(2010) 462 v konečnom znení]

    Ú. v. EÚ C 51, 17.2.2011, p. 55–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.2.2011   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 51/55


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku aktívneho starnutia (2012)“

    [KOM(2010) 462 v konečnom znení]

    2011/C 51/11

    Spravodajkyňa: Renate HEINISCH

    Pomocný spravodajca: José Isaías RODRÍGUEZ GARCÍA-CARO

    Rada a Európsky parlament sa 7. septembra 2010 rozhodli podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

    Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku aktívneho starnutia (2012)

    KOM(2010) 462 v konečnom znení.

    Predsedníctvo výboru poverilo 14. septembra 2010 odbornú sekciu pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo vypracovaním tohto stanoviska.

    Vzhľadom na naliehavosť danej témy bola pani Renate HEINISCH rozhodnutím Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na 466. plenárnom zasadnutí 21. októbra 2010 vymenovaná za hlavnú spravodajkyňu a pán José Isaías RODRÍGUEZ GARCÍA-CARO za pomocného spravodajcu. Výbor prijal jednomyseľne nasledujúce stanovisko:

    1.   Závery

    1.1

    EHSV víta návrh vyhlásiť rok 2012 za „Európsky rok aktívneho starnutia“. Tento názov ani súvisiaca koncepcia neodzrkadľujú to, o čo by v tomto roku podľa názoru EHSV malo ísť: starnúť by sa malo dať aktívne, ale tiež v zdraví, dôstojne a s radosťou zo života. Preto by sa pod „aktívnym“ starnutím nemala rozumieť iba možnosť predĺžiť obdobie zárobkovej činnosti alebo účasti na spoločenskom živote. Vyzývame preto Komisiu, aby sformulovala názov, ktorý bude menej reštriktívny a zohľadní tieto ďalšie aspekty kvality života.

    1.2

    Priebeh a obsah doterajších európskych rokov nemôžu byť v ich doterajšej forme celkom uspokojivé. Uskutočňované činnosti je nutné ešte viac zviditeľniť a obsahovo zefektívniť.

    1.3

    V súčasnom návrhu Komisie nie je stanovená žiadna jasná koordinácia na úrovni EÚ. Koordinácia prostredníctvom centrálneho a zodpovedného orgánu je však nevyhnutná, ak sa má tejto iniciatíve dodať väčšia váha a trvalá účinnosť.

    1.4

    Centralizovaná koordinácia je potrebná aj s ohľadom na tvorbu rozpočtu a rozdelenie finančných prostriedkov. Výboru tu chýba konkrétny rozpočtový rámec.

    1.5

    Aby mal Európsky rok aktívneho starnutia 2012 priaznivé účinky, je potrebná celoeurópska harmonizácia pojmov „starnutie“, „aktívne“, „zdravo“ a „dôstojne“. Až zhodné chápanie týchto základných pojmov povedie k porovnateľným opatreniam.

    1.6

    EHSV víta zapojenie Európskeho parlamentu, členských štátov, Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru a Výboru regiónov, ktoré sa uvádza v článku 5. EHSV sa považuje za obzvlášť vhodného na to, aby prevzal úlohu priekopníka v súvislosti s informačnými aktivitami a vedením konštruktívnych diskusií medzi sociálnymi partnermi a organizovanou občianskou spoločnosťou a aby informoval o obsahu týchto diskusií. Myslí sa tu najmä na vytvorenie monitorovacieho strediska na hodnotenie diania na európskej a vnútroštátnej úrovni, a tým na podporu takisto navrhovanej „Európskej aliancie pre aktívne starnutie“, ktorá by bola poverená koordinovaním opatrení na úrovni EÚ. EHSV by ďalej mohol prevziať úlohu „veľvyslanca európskeho roka“. Okrem toho by bolo vhodné usporiadať konferenciu o najdôležitejších aspektoch roka a jej závery by sa mali zaradiť do stanoviska z vlastnej iniciatívy, ktoré by malo vypracovať monitorovacie stredisko.

    2.   Všeobecné pripomienky

    2.1

    Výzvy vyplývajúce z demografických zmien, ktorým členské štáty čelia, sú už niekoľko rokov predmetom diskusií tak v Európskej komisii, ako aj v EHSV. Témami boli okrem iného solidarita medzi generáciami, starší pracovníci, zdravotná starostlivosť, starostlivosť o starých ľudí a dlhodobá starostlivosť, násilie voči starším ľuďom, celoživotné vzdelávanie, potreby starších ľudí a dôsledky starnutia obyvateľstva na zdravotné a sociálne systémy (1).

    2.2

    V nadväznosti na ciele posledných predsedníctiev Rady EÚ, stratégie Európa 2020 a na európske roky 2010 (boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu) a 2011 (podpora dobrovoľníckej práce) prišiel návrh na vyhlásenie roka 2012 za Európsky rok aktívneho starnutia. EHSV súhlasí s názorom, že názov roka „aktívne starnutie“ je ako skrátený názov výstižný a že zásadu „solidarity medzi generáciami“ v sebe zahŕňa aj bez uvedenia v názve. Napriek tomu tento skrátený názov nezodpovedá mnohostrannosti tém, ktoré je potrebné riešiť.

    2.3

    Svetová zdravotnícka organizácia definuje „aktívne starnutie“ ako proces, v ktorom sa optimalizujú možnosti zdravia, účasti a bezpečnosti s cieľom zvýšiť kvalitu života starnúcich ľudí (2). Z tejto definície vyplýva, že aktívne starnutie musí byť v prvom rade podopreté dobrým zdravím a samostatnosťou. Možnosti účasti starších ľudí sa potom môžu zlepšiť jednak na trhu práce prostredníctvom lepších pracovných podmienok a jednak v spoločnosti odstránením sociálneho vylúčenia a dobrovoľníckou činnosťou. O aktívnom starnutí je možné hovoriť len vtedy, ak existuje minimálna miera istoty. EHSV je preto presvedčený, že názov „Európsky rok aktívneho, zdravého a dôstojného starnutia“ by bol oveľa výstižnejší.

    2.4

    Počas prípravy uvedených stanovísk (3) EHSV neustále zapájal do svojich diskusií príslušné generálne riaditeľstvá. Výbor preto víta, že Komisia plánuje aj v roku 2012 zapojiť všetky príslušné generálne riaditeľstvá s ich zodpovedajúcimi štruktúrnymi a finančnými zdrojmi, pričom považuje za dôležité, aby sa tak udialo koordinovaným spôsobom.

    2.5

    V tejto súvislosti EHSV víta, že o téme Európskeho roka 2012 sa bude ďalej diskutovať tak v rámci seminára na tému „Zdravé starnutie: pripraviť spotrebiteľov na aktívne starnutie“ (4), ako aj počas „Tretieho demografického fóra“ (5).

    2.6

    EHSV takisto víta plánovaný časový rámec troch rokov (2011-začiatok roka 2014). Toto dlhšie obdobie prispeje k tomu, aby sa táto téma dostala do všetkých dôležitých oblastí politiky.

    2.7

    Ďalej víta tematické priority uvedené v návrhu. Nevyhnutné doplnenia obsahu sú uvedené v bode 3.3 „Obsah opatrení“.

    3.   Konkrétne pripomienky

    3.1   Článok 1„Predmet“

    3.1.1

    Vo verejnej diskusii o demografických zmenách sa na starnutie obyvateľstva nazeralo ako na záťaž všeobecne pre spoločnosť a osobitne pre systémy sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti. Tento negatívny postoj sa postupne začína meniť. Čoraz viac sa do popredia dostáva potenciál starých ľudí a zdôrazňujú sa možnosti, ktoré starnúca spoločnosť ponúka.

    3.1.2

    Kľúčovým predpokladom uplatnenia pozitívnych aspektov, ktoré demografické zmeny so sebou prinášajú tak pre starnúcich ľudí, ako aj pre spoločnosť ako celok, je to, aby mali ľudia možnosť starnúť v zdraví a istote. Len tak môžu svoj potenciál aj aktívne využívať a uplatniť v zmysle solidarity medzi generáciami. Týmto nevyhnutným predpokladom by zodpovedal len taký názov, aký je navrhovaný v bode 2.3.

    3.1.3

    Aby mal Európsky rok aktívneho starnutia 2012 priaznivé účinky, je potrebná celoeurópska harmonizácia pojmov „starnutie“, „aktívne“, „zdravo“ a „dôstojne“. Až zhodné chápanie týchto základných pojmov povedie k porovnateľným opatreniam.

    3.2   Článok 2„Ciele“

    3.2.1

    Pod „aktívnym“ starnutím by sa nemala rozumieť iba možnosť predĺžiť obdobie zárobkovej činnosti alebo účasti na spoločenskom živote prostredníctvom dobrovoľnej činnosti. Skôr je potrebné uznať a oceniť, akým rôznorodým spôsobom starší ľudia prispievajú do spoločnosti ako celku a zabrániť sociálnemu vylúčeniu. Patrí sem okrem iného finančná a/alebo sociálna podpora mladších členov rodiny, opatrovanie partnera a priateľov, duševná a umelecká tvorivosť a schopnosť inovácie, odovzdávanie skúseností a hodnôt a mnohé iné. Všetky tieto činnosti je do určitej miery možné vykonávať aj pri zdravotnom a inom obmedzení. Keď sa vykonávajú za takýchto sťažených podmienok, musia sa o to viac ceniť.

    3.2.2

    V tomto zmysle výbor víta a podporuje ciele, ktoré uvádza Komisia, a to: i) vytvárať priaznivejšie pracovné podmienky pre starších pracovníkov, ii) podporovať aktívne zapojenie do spoločnosti a iii) podporovať zdravé starnutie. Zastáva však názor, že starnutie v istote a dôstojnosti by malo byť ďalším cieľom.

    3.2.3

    Plánované opatrenia na dosiahnutie uvedených cieľov považuje EHSV takisto za vhodné. Žiaduca je táto cielená časová postupnosť:

    „zvýšenie všeobecného povedomia“,

    „podporovanie spolupráce a súčinnosti medzi členskými štátmi“ a

    „ponúknutie rámca pre záväzky a konkrétne opatrenia“.

    3.3   Článok 3„Obsah opatrení“

    3.3.1

    Opatrenia uvedené v článku 3 návrhu sa považujú za zmysluplné. Sú však formulované príliš všeobecne, sú podobné ako formulácie z predchádzajúcich európskych rokov a hodia sa na všetky možné kampane. Mali by nadobudnúť občiansky rozmer a nezostať iba vecou odborníkov. Niektoré návrhy predložené počas predchádzajúcich konzultácií by mohli mať väčší dosah na verejnosť. Okrem toho EHSV navrhuje zahrnúť na základe skorších stanovísk do ďalšej diskusie tieto témy:

    3.3.1.1

    Na to, aby sa umožnilo starším ľuďom dlhšie zostať v pracovnom procese, sú potrebné ďalekosiahle opatrenia a zlepšenia (6).

    3.3.1.2

    Na uľahčenie a súčasne ocenenie rôznorodého prínosu starších ľudí pre celú spoločnosť a pre mladšie generácie v podobe dobrovoľnej činnosti a čestných funkcií: vytvorenie štatútu dobrovoľnej činnosti v rámci EÚ, harmonizácia tejto koncepcie, uznanie a kvalifikácia dobrovoľníkov (7), rámcové podmienky pre túto „prácu“, aby nemala negatívny vplyv na príležitosti na trhu práce pre mladších ľudí.

    3.3.1.3

    Na zachovanie potenciálu aktivity starších ľudí: posilnenie prevencie, podpora zdravia a zdravotnej výchovy vo všetkých vekových skupinách (8).

    3.3.1.4

    Treba sa snažiť o otvorenie formálneho systému vzdelávania pre starších ľudí s cieľom podporiť ich ďalšie vzdelávanie a sociálne začlenenie. To by malo zahŕňať aj prístup starších ľudí zo všetkých sociálnych skupín k novým informačným a komunikačným technológiám (napr. prostredníctvom programu EÚ „Dôstojné starnutie v informačnej spoločnosti“) (9).

    3.3.1.5

    Treba mať na zreteli, že demografické zmeny prinášajú tiež príležitosti. Týka sa to napr. nových profesií a pracovných miest v oblasti opatrovateľstva, koordinácie rôznych remesiel, politického poradenstva atď. Nová spotrebiteľská skupina starších ľudí vytvára pre hospodárstvo ďalšie príležitosti, napr. v oblasti „dizajnu pre všetkých“, bývania s podporou okolia (Ambient Assisted Living – AAL), ako aj pri poradenstve v spotrebiteľských otázkach. Okrem toho je potrebné posilniť postavenie spotrebiteľov a ich práva (10).

    3.3.1.6

    Pri opatreniach vo všetkých uvedených tematických oblastiach je potrebné uplatňovať prístup podľa zásady rovnosti, ktorý rovnakou mierou osloví všetky časti obyvateľstva: ženy aj mužov, zdravých aj zdravotne postihnutých, prisťahovalcov aj domáce obyvateľstvo. Zvláštna pozornosť sa musí venovať ľuďom, ktorí žijú v chudobe (11).

    3.3.2

    Na uskutočnenie cieľov v navrhovaných oblastiach sú potrebné rôzne stratégie a činnosti:

    3.3.2.1

    Priebežné kampane na zvýšenie povedomia o potenciáli starších ľudí, na ich lepšie ocenenie a motiváciu k aktívnej občianskej účasti na miestnej, regionálnej a národnej úrovni. Sem patria aj mediálne kampane na vytvorenie širšieho náhľadu na nový spôsob starnutia.

    3.3.2.2

    Podpora európskych projektov, ako napr. „Transage“, európska sieť „LILL“ („Learning in Later Life“) s cieľom umožniť stretnutia a výmenu skúseností medzi staršími ľuďmi z rôznych európskych krajín a zvýšiť informovanosť o celoživotnom vzdelávaní (vrátane „Learning for a long life“).

    3.3.2.3

    Podpora projektov zameraných na spolunažívanie generácií, napr. budovanie viacgeneračných sietí a stredísk, „diskusné kaviarne“, európsky filmový festival generácií atď., s cieľom rozšíriť možnosti učiť sa jeden od druhého a bojovať proti izolácii starších ľudí.

    3.3.2.4

    Osobitný význam má v tejto súvislosti rešpektovanie regionálnych a miestnych rozdielov. Ako obzvlášť účinné sa ukázali byť aktivity na miestnej úrovni.

    3.4   Článok 4„Koordinácia s členskými štátmi“

    3.4.1

    Na zabezpečenie primeranej koordinácie vnútroštátnych aktivít je bezpodmienečne nutné, aby boli včas vymenovaní vnútroštátni koordinátori. Každý členský štát musí zabezpečiť, aby vnútroštátny koordinačný orgán zapojil široké spektrum zainteresovaných strán na národnej, regionálnej a miestnej úrovni a tiež menšie organizácie a aktérov a informoval ich o spôsobe podania žiadostí a postupoch, ako aj o existujúcich možnostiach podpory.

    3.5   Článok 5„Koordinácia na úrovni EÚ“

    3.5.1

    EHSV uznáva aktivity Komisie uvedené v tomto článku týkajúce sa koordinácie na úrovni EÚ. Je však znepokojený skutočnosťou, že v súčasnom návrhu Komisie chýba jasná koordinácia rôznych generálnych riaditeľstiev na úrovni EÚ. Koordinácia prostredníctvom centrálneho a zodpovedného orgánu je však nevyhnutná, ak sa má celej iniciatíve dodať väčšia váha a trvalá účinnosť.

    3.5.2

    Okrem toho sa za nevyhnutné považujú tieto opatrenia:

    3.5.2.1

    Vytvorenie „Európskej aliancie pre aktívne starnutie“  (12), ktorú EHSV navrhlo podľa vzoru „Európskej aliancie pre rodiny“, s cieľom zabezpečiť zakotvenie tematiky „aktívneho, zdravého a dôstojného starnutia“ do všetkých oblastí politiky a tiež koordináciu opatrení po roku 2012.

    3.5.2.2

    Naplánovanie rozpočtových prostriedkov na podporu uvedených opatrení, keďže EHSV považuje financovanie v rámci existujúcich fondov a programov za problematické a možno nepostačujúce. Na Európsky rok dobrovoľníckej práce (2011) bolo vyčlenených 6 miliónov EUR a na Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu (2010) 17 miliónov EUR. Na rok 2012 sa tiež požaduje dostatok rozpočtových prostriedkov. Vzhľadom na hospodársku krízu EHSV súhlasí s tým, že finančné prostriedky existujúcich programov by sa mali plne využiť. V takom prípade sa však musí jasne stanoviť, v akom objeme a na aké projekty sa z navrhovaných fondov a programov vyčlenia finančné prostriedky a ako budú koordinované.

    3.5.2.3

    EHSV ako „most medzi európskymi inštitúciami a organizovanou občianskou spoločnosťou“ je pripravený zohrať v roku 2012 dôležitú úlohu. Myslí sa tu najmä na vytvorenie monitorovacieho strediska na hodnotenie diania na európskej a vnútroštátnej úrovni, a tým na podporu navrhovanej „Európskej aliancie pre aktívne starnutie“. EHV by ďalej mohol prevziať úlohu „veľvyslanca európskeho roka“. Okrem toho by bolo vhodné usporiadať konferenciu o najdôležitejších aspektoch roka, ktorej závery by sa mali zaradiť do stanoviska z vlastnej iniciatívy.

    3.6   Článok 6„Súlad a komplementárnosť“

    3.6.1

    Tematika „aktívneho, zdravého a dôstojného starnutia“ musí nadväzovať na predchádzajúce roky 2010 a 2011 a musí sa na ňu nazerať v tejto väčšej súvislosti, pretože boj proti chudobe, ako aj podpora dobrovoľníckej práce je priamo spojená s aktívnym, zdravým a dôstojným starnutím.

    3.7   Článok 7„Hodnotenie“

    3.7.1

    Vypracovanie hodnotiacej správy o Európskom roku plánovanej najneskôr na začiatok roka 2014 je výslovne vítané. Na to je potrebné – tak ako aj pre ostatné programy – vypracovať postupy ukončenia opatrení, ktoré sa ukázali byť neúčinnými.

    V Bruseli 21. októbra 2010

    Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Staffan NILSSON


    (1)  Pozri zoznam stanovísk na stránke: http://www.eesc.europa.eu/sections/soc/index_en.asp

    (2)  „(…) as the process of optimizing opportunities for health, participation and security in order to enhance quality of life as people age“, World Health Organisation (2002) Active Ageing - A Policy Framework, p. 12.

    (3)  Pozri bod 2.1 a poznámku pod čiarou 1.

    (4)  „Healthy Ageing: Consumer empowerment for active ageing“, 18. 10. 2010.

    (5)  „Third Demography Forum“, 22. – 23. 11. 2010.

    (6)  Pozri napr. stanovisko EHSV z vlastnej iniciatívy z 25.3.2009 na tému „Situácia starších pracovníkov v kontexte priemyselných zmien – zabezpečenie podpory a systematická diverzifikácia vekovej štruktúry v odvetviach a podnikoch“. Spravodajca: pán KRZAKLEWSKI (Ú. v. EÚ C 228, 22.9.2009).

    (7)  Pozri stanovisko EHSV z 13.12.2006 na tému „Dobrovoľná činnosť, jej úloha v európskej spoločnosti a jej vplyv“, spravodajkyňa: pani KOLLER, pomocná spravodajkyňa: Gräfin zu EULENBURG (Ú. v. EÚ C 325, 30.12.2006).

    (8)  Pozri napr. prieskumné stanovisko EHSV z 15.7.2010 na tému „Dôsledky starnutia obyvateľstva na zdravotné a sociálne systémy“, spravodajkyňa: pani HEINISCH (Ú. v. EÚ…).

    (9)  Pozri stanovisko EHSV z 13.3.2006 na tému „Oznámenie Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Akčný plán pre vzdelávanie dospelých – Vždy je čas začať sa učiť“, spravodajkyňa: pani HEINISCH, pomocná spravodajkyňa: pani LE NOUAIL MARLIÈRE, pomocný spravodajca: pán RODRÍGUEZ GARCÍA-CARO (Ú. v. EÚ C 204, 9.8.2008).

    (10)  Pozri stanovisko uvedené v poznámke pod čiarou 8.

    (11)  V roku 2008 predstavoval podiel starších ľudí ohrozených chudobou (vo veku 65 a viac rokov) 19 % v EÚ27. Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/living_conditions_and_social_protection/data/database

    (12)  Pozri stanovisko uvedené v poznámke pod čiarou 8.


    Top