Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008XC0216(06)

    Uverejnenie žiadosti o zmenu a doplnenie podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

    Ú. v. EÚ C 43, 16.2.2008, p. 31–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.2.2008   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 43/31


    Uverejnenie žiadosti o zmenu a doplnenie podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

    (2008/C 43/11)

    Týmto uverejnením vzniká právo vzniesť námietky voči žiadosti o zmenu a doplnenie podľa článku 7 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 (1). Námietky sa musia Komisii doručiť do šiestich mesiacov po uverejnení tejto žiadosti.

    ŽIADOSŤ O ZMENU O DOPLNENIE

    NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

    Žiadosť o zmenu a doplnenie v súlade s článkom 9 a článkom 17 ods. 2

    „CHASSELAS DE MOISSAC“ alebo „CHASSELAS DORÉ DE MOISSAC“ alebo „MOISSAC“

    ES č.: FR/PDO/117/0140/2.10.2003

    CHOP ( X ) CHZO ( )

    Požadovaná(-é) zmena(-y) a doplnenie(-ia)

    1.   Kolónka(-y) v špecifikácii:

    X

    Názov výrobku

    X

    Opis výrobku

    Image

    Zemepisná oblasť

    X

    Dôkaz o pôvode

    X

    Spôsob výroby

    Image

    Spojenie

    X

    Označovanie

    X

    Vnútroštátne požiadavky

    2.   Zmena(-y) a doplnenie(-ia):

    Názov: Chasselas de Moissac. Zvolený názov sa najčastejšie používa a je najznámejší.

    Ten istý produkt sa teda už nemôže ponúkať pod rôznymi názvami, čím sa zamedzí zavádzaniu spotrebiteľa.

    Opis: Stolové hrozno čerstvé alebo dlhodobo skladované. Bobule strapca sú pružné, s rovnomernou hustotou usporiadania strapca, zlatistej farby, s minimálnou dĺžkou strapca 12 cm a hmotnosťou najmenej 100 gramov. Bobule nesmú byť zdeformované, nedostatočne zrelé alebo nahnité a nesmú byť napadnuté chorobami. Prirodzený povlak bobúľ je zachovaný, zrnká presvitajú a strapina je vypuklá.

    Obsah cukru je najmenej 160 g/l, iba ak by nastali mimoriadne poveternostné podmienky, kedy môže byť táto hodnota v rámci daného zberu nižšia, nemôže však klesnúť pod 150 g/l. Zrelosť sa považuje za dosiahnutú vtedy, keď je pomer cukru a kyslosti 25 a viac.

    Strapce hrozna musia byť upravené, cizelované (prestrihané) a zabalené.

    Opis produktu sa zjednodušil a spresnil tak, aby sa odstránili príliš subjektívne výrazy a znížilo sa tak riziko nesprávnej interpretácie.

    Dôkaz o pôvode: Hrozno sa od zberu po balenie priebežne kontroluje.

    Hrozno pochádza výlučne z vinohradníckych parciel zo zemepisnej oblasti, ktoré boli vymedzené útvarmi INAO a nezávislými odborníkmi. Tieto vinice musia spĺňať zemepisné, pôdne a klimatické kritériá týkajúce sa umiestnenia pozemkov. Všetky vinice, ktoré spĺňajú tieto kritériá, sú zaevidované útvarmi INAO.

    Iba hrozno, ktoré pochádza z týchto viníc, môže prípadne niesť označenie pôvodu.

    Okrem toho každý výrobca vypĺňa ročné vyhlásenie o spôsobilosti, ktoré zasiela útvarom INAO. Toto vyhlásenie obsahuje záväzok dodržiavať výrobné podmienky vzťahujúce sa na produkt nesúci označenie pôvodu, a uvádza aj referenčné údaje pozemkov určených na výrobu CHOP Chasselas de Moissac v rámci daného zberu.

    Tento doklad umožňuje identifikovať pozemky zúčastnené na výrobe CHOP v rámci danej úrody a najmä kontrolovať agronomický výnos z týchto pozemkov.

    Každý výrobca musí viesť denné záznamy o vstupoch hrozna do prevádzky na cizelovanie a balenie a o výstupoch baleného hrozna. V týchto záznamoch musia byť uvedené objemy zozbierané z príslušných pozemkov, pričom sa osobitne uvedú objemy určené na dlhodobé skladovanie, počet zabalených balíkov podľa jednotlivých druhov, tie, ktoré pochádzajú z dlhodobého skladovania, a čísla použitých identifikačných značiek. Tieto záznamy musia byť kontrolórom k dispozícii.

    Analytické a organoleptické skúšky produktu sa uskutočňujú na vzorkách odobratých zo zabalených dávok. Ich cieľom je skontrolovať kvalitu a typické vlastnosti produktov určených na uvedenie trh pod názvom „Chasselas de Moissac“.

    Identifikačnou značkou špecifickou pre „Chasselas de Moissac“, ktorá bola schválená útvarmi INAO, sa označujú všetky balenia, v ktorých sa toto hrozno uvádza na trh.

    Spôsob výroby: Hrozno pochádzajúce z vymedzených viníc sa zbiera, upravuje a balí v danej zemepisnej oblasti.

    Povolená je iba odroda Chasselas B. Viniče sú vedené v systéme jednoúrovňového alebo v systéme dvojúrovňového vyväzovania výhonkov. Na účely zabezpečenia kvality sa pri každej novej výsadbe hustota a rozloženie prispôsobia zvolenému spôsobu vedenia (minimálna hustota 3 300 krov/ha a maximálna vzdialenosť medzi radmi 3 metre v systéme jednoúrovňového vyväzovania a minimálna hustota 2 500 krov/ha a maximálna vzdialenosť 3,5 metra medzi radmi v systéme dvojúrovňového vyväzovania). Podrobné postupy úpravy hustoty a vzdialenosti medzi krami viniča musia zodpovedať požiadavkám uvedeným v článku 5 výnosu o CHOP „Chasselas de Moissac“.

    Vinič sa môže rezať guyotovým rezom na jeden alebo dva ťažne. Počet očiek viniča na hektár nesmie presiahnuť 55 000 v systéme jednoúrovňového vyväzovania výhonkov a 60 000 v systéme dvojúrovňového vyväzovania výhonkov. Povinné je „rozmiestnenie strapcov“, ktoré spočíva v preriedení strapcov na štepe tak, aby mali dosť voľného miesta a boli dostatočne prevzdušnené. Dosiahne sa tak optimálna zrelosť hrozna.

    Hrozno, ktoré plodia mladé viniče, môže niesť označenie pôvodu až od 2. roka nasledujúcom po roku, v ktorom sa uskutočnila výsadba na mieste pred 1. augustom.

    Zavlažovať bez zúrodňujúcich látok sa môže po nasadení plodu.

    Výnos z vymedzených pozemkov určených na výrobu CHOP Chasselas de Moissac sa stanovuje na dvoch úrovniach (prevádzkový výnos a výnos z pozemkov): celkový priemerný prevádzkový výnos je najviac 14 t/ha, priemerný prevádzkový výnos CHOP je najviac 13 t/ha, celkový maximálny výnos z pozemku je 16 t/ha. V prípade mimoriadnej poveternostnej situácie sa však môže celkový maximálny výnos z pozemku v rámci danej úrody zmeniť, pričom nesmie prekročiť medzný výnos 18 t/ha a nesmie zmeniť priemerné prevádzkové výnosy. Táto výnimka sa v žiadnom prípade nesmie v rámci toho istého vinárskeho roka kumulovať s výnimkou na obsah cukru.

    Hrozno sa zberá ručne a zber sa robí na viackrát.

    Hrozno sa môže dlhodobo uskladniť po odstránení bobúľ poškodených pri zbere, ak sa rýchlo prepraví na miesto uskladnenia v nádobách vhodných na zachovanie vlastností produktu. Toto necizelované hrozno sa potom po prevoze na miesto uskladnenia rýchlo ochladí pred tým, ako sa hermeticky zabalené dlhodobo uskladní v chladiarni s kontrolovanou atmosférou, teplotou a vlhkosťou vzduchu. Po 31. januári roka, ktorý nasleduje po roku zberu, sa toto hrozno už nemôže uvádzať na trh pod chráneným označením pôvodu „Chasselas de Moissac“.

    Hrozno vrátane hrozna určeného na dlhodobé skladovanie sa prevezie z vinohradu, v ktorom sa obralo, do prevádzky na cizelovanie (prebierku strapcov) a balenie za podmienok, ktoré umožňujú optimálne zachovanie vlastností produktu, a najmä prirodzeného povlaku bobúľ.

    Strapce vrátane tých, ktoré pochádzajú z dlhodobo uskladneného hrozna, sa upravujú v prevádzke na cizelovanie a balenie. Strapce sa jemne cizelujú tak, aby sa odstránili nevyhovujúce bobule. Upravené strapce musia zodpovedať opisu hrozna.

    Každý výrobca musí mať prevádzku na cizelovanie a balenie a prípadne aj zariadenie potrebné na dlhodobé skladovanie hrozna, ak sa takýto postup používa.

    Po cizelovaní sa strapce ihneď zabalia do obalov vhodných na uchovanie vlastností a kvality produktu. S hroznom sa teda manipuluje čo najmenej.

    Všetkými týmito ustanoveniami sa jednak konkretizujú postupy, ktoré existovali už predtým a doteraz neboli kodifikované, a jednak sa nimi reaguje na želanie skupiny žiadateľov, aby sa nedostatočná špecifikácia spresnila.

    Označovanie: Označenie na jednotkových baleniach obsahuje:

    názov chráneného označenia pôvodu „Chasselas de Moissac“ s veľkosťou písmen aspoň takou, ako je veľkosť najväčších použitých písmen,

    poznámku „appellation d'origine contrôlée“ („chránené označenie pôvodu“) alebo „AOC“ („CHOP“),

    názov/meno výrobcu.

    Každé jednotkové balenie má identifikačný systém s poradovým číslom schváleným útvarmi INAO a prideleným orgánom, ktorý oprávnil tento inštitút. Tento identifikačný systém môže slúžiť ako podklad pri označovaní štítkom.

    Názov označenia pôvodu „Chasselas de Moissac“ a poznámka „appellation d'origine contrôlée“ alebo „AOC“ sa musí okrem štítkov uvádzať aj v sprievodných dokladoch a na faktúrach.

    Vnútroštátne požiadavky: Vyhláška o CHOP „Chasselas de Moissac“.

    ZHRNUTIE

    NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

    „CHASSELAS DE MOISSAC“

    ES č.: FR/PDO/117/0140/2.10.2003

    CHOP ( X ) CHZO ( )

    Tento prehľad obsahuje hlavné body špecifikácie výrobku na informačné účely.

    1.   Príslušný orgán v členskom štáte:

    Názov:

    Institut National des Appellations d'Origine

    Adresa:

    51, rue d'Anjou

    F-75008 Paris

    Telefón:

    (33) 153 89 80 00

    Fax:

    (33) 142 25 57 97

    E-mail:

    info@inao.gouv.fr

    2.   Skupina:

    Názov:

    Syndicat de défense du Chasselas de Moissac AOC

    Adresa:

    1, promenade Sancert

    F-82200 Moissac

    Telefón.:

    (33) 563 04 01 78

    Fax:

    (33) 563 04 11 21

    E-mail:

    Zloženie:

    Výrobcovia/spracovatelia ( X ) Ostatní ( )

    3.   Druh výrobku:

    Trieda 1.6 – Ovocie, zelenina a obilniny v pôvodnom stave alebo spracované

    4.   Špecifikácia:

    (prehľad požiadaviek podľa článku 4 ods. 2 nariadenia (ES) č. 510/2006)

    4.1   Názov: „Chasselas de Moissac“

    4.2   Opis: Stolové hrozno čerstvé alebo dlhodobo skladované. Bobule strapca sú pružné, rovnomerne usporiadané na strapci, zlatistej farby, pričom minimálna dĺžka strapca je 12 cm a minimálna hmotnosť je 100 gramov. Bobule nesmú byť zdeformované, nedostatočne zrelé alebo poškodené a nesmú byť napadnuté chorobami. Prirodzený povlak bobúľ je zachovaný, zrnká presvitajú a strapina je vypuklá.

    Obsah cukru je najmenej 160 g/l a viac, iba ak by nastali mimoriadne poveternostné podmienky, kedy môže byť táto hodnota pre daný zber nižšia, nesmie však klesnúť pod 150 g/l. Zrelosť sa považuje za dosiahnutú vtedy, keď je pomer cukru a kyslosti 25 a viac.

    Strapce hrozna musia byť upravené, cizelované a zabalené.

    4.3   Zemepisná oblasť: Le Bas Quercy, t. j. niekoľko kantónov z departmentov Tarn-et-Garonne a Lot.

    4.4   Dôkaz o pôvode: Hrozno sa od zberu po zabalenie priebežne kontroluje.

    Hrozno pochádza výlučne z vinohradníckych parciel zo zemepisnej oblasti, ktoré boli vymedzené útvarmi INAO a nezávislými odborníkmi. Tieto vinice musia spĺňať zemepisné, pôdne a klimatické kritériá týkajúce sa umiestnenia pozemkov. Všetky vinice, ktoré spĺňajú tieto kritériá, sú zaevidované útvarmi INAO.

    Iba hrozno, ktoré pochádza z týchto viníc, môže prípadne niesť označenie pôvodu.

    Okrem toho každý výrobca vypĺňa ročné vyhlásenie o spôsobilosti, ktoré zasiela útvarom INAO. Toto vyhlásenie obsahuje záväzok dodržiavať výrobné podmienky vzťahujúce sa na produkt nesúci označenie pôvodu, a uvádza aj referenčné údaje pozemkov určených na výrobu CHOP Chasselas de Moissac v rámci daného zberu.

    Tento doklad umožňuje identifikovať pozemky zúčastnené na výrobe CHOP v rámci danej úrody a najmä kontrolovať agronomický výnos z týchto pozemkov.

    Každý výrobca musí viesť denné záznamy o vstupoch hrozna do prevádzky na cizelovanie a balenie a o výstupoch baleného hrozna. V týchto záznamoch musia byť uvedené objemy zozbierané z príslušných pozemkov, pričom sa osobitne uvedú objemy určené na dlhodobé skladovanie, počet zabalených balíkov podľa jednotlivých druhov, tie, ktoré pochádzajú z dlhodobého skladovania, a čísla použitých identifikačných značiek. Tieto záznamy musia byť kontrolórom k dispozícii.

    Pokiaľ ide o produkt, analytické a organoleptické skúšky sa uskutočňujú na vzorkách odobratých zo zabalených dávok. Ich cieľom je skontrolovať kvalitu a typické vlastnosti produktov určených na uvedenie na trh pod názvom „Chasselas de Moissac“.

    Identifikačnou značkou špecifickou pre „Chasselas de Moissac“, ktorá bola schválená útvarmi INAO, sa označujú všetky balenia, v ktorých sa toto hrozno uvádza na trh.

    4.5   Spôsob výroby: Hrozno pochádzajúce z vymedzených viníc sa zbiera, upravuje a balí v danej zemepisnej oblasti.

    Povolená je iba odroda Chasselas B. Viniče sú vedené v systéme jednoúrovňového alebo v systéme dvojúrovňového vyväzovania výhonkov. Na účely zabezpečenia kvality sa pri každej novej výsadbe hustota a rozloženie prispôsobia zvolenému spôsobu vedenia (minimálna hustota 3 300 krov/ha a maximálna vzdialenosť medzi radmi 3 metre v systéme jednoúrovňového vyväzovania a minimálna hustota 2 500 krov/ha a maximálna vzdialenosť 3,5 metra medzi radmi v systéme dvojúrovňového vyväzovania). Podrobné postupy úpravy hustoty a vzdialenosti medzi krami viniča musia zodpovedať požiadavkám uvedeným v článku 5 výnosu o CHOP „Chasselas de Moissac“.

    Vinič sa môže rezať guyotovým rezom na jeden alebo dva ťažne. Počet očiek viniča na hektár nesmie presiahnuť 55 000 v systéme jednoúrovňového vyväzovania výhonkov a 60 000 v systéme dvojúrovňového vyväzovania výhonkov. Povinné je „rozmiestnenie strapcov“, ktoré spočíva v rozložení strapcov tak, aby mali dosť voľného miesta a boli dostatočne prevzdušnené. Dosiahne sa tak optimálna zrelosť hrozna.

    Hrozno, ktoré plodia mladé viniče, môže niesť označenie pôvodu až od 2. roka nasledujúcom po roku, v ktorom sa uskutočnila výsadba na mieste pred 1. augustom.

    Zavlažovať bez použitia zúrodňujúcich látok sa môže po naliatí plodu.

    Výnos z vymedzených pozemkov určených na výrobu CHOP Chasselas de Moissac sa stanovuje na dvoch úrovniach (prevádzkový výnos a výnos z pozemkov): celkový priemerný prevádzkový výnos je najviac 14 t/ha, priemerný prevádzkový výnos CHOP je najviac 13 t/ha, celkový maximálny výnos z pozemku je 16 t/ha. V prípade mimoriadnej poveternostnej situácie sa však môže celkový maximálny výnos z pozemku v rámci danej úrody zmeniť, pričom nesmie prekročiť medzný výnos 18 t/ha a nesmie zmeniť priemerné prevádzkové výnosy. Táto výnimka sa v žiadnom prípade nesmie v rámci toho istého vinárskeho roka kumulovať s výnimkou na obsah cukru.

    Hrozno sa zberá ručne a zber sa robí na viackrát.

    Hrozno sa môže dlhodobo uskladniť po odstránení bobúľ poškodených pri zbere, ak sa rýchlo prepraví na miesto uskladnenia v nádobách vhodných na zachovanie vlastností produktu. Toto necizelované hrozno sa potom po prevoze na miesto uskladnenia rýchlo ochladí pred tým, ako sa hermeticky zabalené dlhodobo uskladní v chladiarni s kontrolovanou atmosférou, teplotou a vlhkosťou vzduchu. Po 31. januári roka, ktorý nasleduje po roku zberu, sa toto hrozno už nemôže uvádzať na trh pod chráneným označením pôvodu „Chasselas de Moissac“.

    Hrozno vrátane hrozna určeného na dlhodobé skladovanie sa prevezie z vinohradu, v ktorom sa obralo, do prevádzky na cizelovanie a balenie za podmienok, ktoré umožňujú optimálne zachovanie vlastností produktu, a najmä prirodzeného povlaku bobúľ.

    Strapce vrátane tých, ktoré pochádzajú z dlhodobo uskladneného hrozna, sa upravujú v prevádzke na cizelovanie a balenie. Strapce sa jemne cizelujú tak, aby sa odstránili nevyhovujúce bobule. Upravené strapce musia zodpovedať opisu hrozna.

    Každý výrobca musí mať prevádzku na cizelovanie a balenie a prípadne aj zariadenie potrebné na dlhodobé skladovanie hrozna, ak sa takýto postup používa.

    Po cizelovaní sa strapce ihneď zabalia do obalov vhodných na uchovanie vlastností a kvality produktu. S hroznom sa teda manipuluje čo najmenej a zachová sa prirodzený povlak ovocia. Balenie hrozna sa uskutočňuje v osobitných prevádzkach na cizelovanie a balenie, ktoré sa nachádzajú blízko miesta zberu. Balením, ktoré prebieha v danej oblasti, sa nielenže umožní zachovanie vlastností produktu, ale zároveň sa zaručí jeho lepšia sledovateľnosť. Okrem toho sa zabráni poškodeniu hrozna alebo jeho pomiešaniu s iným hroznom.

    4.6   Prepojenie: Le Bas Quercy sa vyznačuje osobitnými geologickými, agropedologickými a podnebnými podmienkami, ktoré sú preň charakteristické. Vymedzením pozemkov sa na pestovanie viniča Chasselas vyhradili najvhodnejšie pôdy: kremičito-ílovité, piesočnaté a dobre odvodnené, a odvápnené hlinito-piesočnaté pôdy. Podnebné podmienky, malé teplotné výkyvy a najmä dlhé obdobia pekného počasia na jeseň umožňujú dobré dozretie hrozna.

    Na túto produkciu sú vhodné aj ďalšie dva druhy pôd: dostatočne hlboká a kamenistá černozem alebo šedozem náhorných rovín a vápenito-hlinité sutinové pôdy na úbočiach dosť široko otvorených údolí.

    4.7   Kontrolný orgán:

    Názov:

    Institut National des Appellations d'Origine

    Adresa:

    51, Rue d'Anjou

    F-75008 Paris

    Telefón:

    (33) 153 89 80 00

    Fax:

    (33) 142 25 57 97

    E-mail:

    info@inao.gouv.fr

    Názov:

    D.G.C.C.R.F

    Adresa:

    59, Bd V. Auriol

    F-75703 Paris Cedex 13

    Telefón:

    (33) 144 87 17 17

    Fax:

    (33) 144 97 30 37

    E-mail:

    C3@dgccrf.finances.gouv.fr

    4.8   Označovanie: Označenie na jednotkových baleniach obsahuje:

    názov chráneného označenia pôvodu „Chasselas de Moissac“ s veľkosťou písmen aspoň takou, ako je veľkosť najväčších použitých písmen,

    poznámku „appellation d'origine contrôlée“ („chránené označenie pôvodu“) alebo „AOC“ („CHOP“),

    názov/meno výrobcu.

    Každé jednotkové balenie má identifikačný systém s poradovým číslom schváleným útvarmi INAO a prideleným orgánom, ktorý oprávnil tento inštitút. Tento identifikačný systém môže slúžiť ako podklad pri označovaní štítkom.

    Názov označenia pôvodu „Chasselas de Moissac“ a poznámka „appellation d'origine contrôlée“ alebo „AOC“ sa musí okrem štítkov uvádzať aj v sprievodných dokladoch a na faktúrach.


    (1)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12.


    Top