Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1933

    Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2021/1933 zo 14. júla 2021, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 576/2013, pokiaľ ide o pravidlá nekomerčného premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat do členského štátu z určitého územia alebo tretej krajiny (Text s významom pre EHP)

    C/2021/5167

    Ú. v. EÚ L 396, 10.11.2021, p. 4–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/1933/oj

    10.11.2021   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 396/4


    DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2021/1933

    zo 14. júla 2021,

    ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 576/2013, pokiaľ ide o pravidlá nekomerčného premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat do členského štátu z určitého územia alebo tretej krajiny

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 576/2013 z 12. júna 2013 o nekomerčnom premiestňovaní spoločenských zvierat a zrušení nariadenia (ES) č. 998/2003 (1), a najmä na jeho článok 5 ods. 5, článok 17 ods. 2 druhý pododsek a článok 19 ods. 1 prvý pododsek,

    keďže:

    (1)

    V nariadení (EÚ) č. 576/2013 sa stanovujú veterinárne požiadavky uplatniteľné na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat vrátane vtákov uvedených v časti B prílohy I k uvedenému nariadeniu (vtáky ako spoločenské zvieratá) a stanovuje sa v ňom, že preventívne zdravotné opatrenia sa môžu prijímať prostredníctvom delegovaných aktov na ochranu zdravia zvierat a verejného zdravia pred chorobami alebo infekciami, ktoré sa môžu šíriť v dôsledku nekomerčného premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat do členského štátu z územia alebo tretej krajiny.

    (2)

    V nariadení (EÚ) č. 576/2013 sa takisto stanovuje, že preventívne zdravotné opatrenia sa majú zakladať na primeraných, spoľahlivých a overených vedeckých informáciách a majú sa uplatňovať úmerne riziku, ktoré šírenie daných chorôb alebo infekcií predstavuje pre verejné zdravie alebo zdravie zvierat pri cezhraničnom premiestňovaní vtákov ako spoločenských zvierat.

    (3)

    V záujme jednoduchosti a transparentnosti pravidiel Únie, ako aj s cieľom uľahčiť uplatňovanie týchto pravidiel a zabrániť duplicite by sa pravidlá nekomerčného premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat do členského štátu z územia alebo tretej krajiny mali stanoviť v jednom akte, a nie v niekoľkých samostatných aktoch, ktoré na seba navzájom odkazujú. Tento prístup je takisto v súlade so súčasným prístupom uplatňovaným pri právnych predpisoch Únie v oblasti zdravia zvierat, ako napríklad v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 (2), v ktorom sa uprednostňuje zjednodušenie pravidiel Únie s cieľom uľahčiť ich uplatňovanie a znížiť administratívnu záťaž.

    (4)

    Aviárna influenza je infekčná vírusová choroba vtákov, ktorá môže mať negatívny vplyv na zdravie zvierat a verejné zdravie. Infekcie vírusmi aviárnej influenzy u domácej hydiny spôsobujú dve hlavné formy tejto choroby, ktoré sa rozlišujú podľa ich virulencie. Nízkopatogénna forma sa prejavuje obyčajne iba miernymi príznakmi, zatiaľ čo vysokopatogénna forma spôsobuje veľmi vysokú úmrtnosť u väčšiny druhov hydiny. Uvedená choroba preto môže mať vážny dosah na ziskovosť chovu hydiny. Navyše, hoci sa aviárna influenza vyskytuje hlavne u vtákov, za určitých okolností sa môžu infekcie vyskytnúť aj u ľudí, i keď riziko je vo všeobecnosti veľmi nízke.

    (5)

    Po prvom výskyte vysokopatogénnej aviárnej influenzy podtypu H5N1 v roku 2005 u vtáka chovaného v zajatí, ktorý sa dostal do Únie, sa v rozhodnutí Komisie 2005/759/ES (3) stanovili ochranné opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť zavlečeniu a šíreniu vírusu vysokopatogénnej aviárnej influenzy prostredníctvom premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat v sprievode ich majiteľov do Únie. Rozhodnutie 2005/759/ES bolo zrušené a nahradené rozhodnutím Komisie 2007/25/ES (4) z dôvodu pretrvávajúcich rizík, ktoré takéto premiestňovanie predstavovalo pre zdravie zvierat. Rozhodnutie 2007/25/ES bolo ďalej zmenené z dôvodu zmien epidemiologickej situácie v Únii a dátum jeho uplatňovania bol niekoľkokrát predĺžený, naposledy vykonávacím rozhodnutím Komisie (EÚ) 2020/2107 (5). Obdobie uplatňovania rozhodnutia 2007/25/ES uplynie 31. decembra 2021.

    (6)

    Keďže sa však globálna hrozba aviárnej influenzy v posledných rokoch zvýšila a v blízkej budúcnosti sa nepredpokladá zlepšenie epidemiologickej situácie, je vhodné zaviesť trvalé ochranné opatrenia v rámci nariadenia (EÚ) č. 576/2013 s cieľom zabezpečiť, aby nekomerčné premiestňovanie vtákov ako spoločenských zvierat do Únie nepredstavovalo riziko zavlečenia a šírenia vírusu aviárnej influenzy.

    (7)

    Určité územia a tretie krajiny uplatňujú pravidlá týkajúce sa zdravia zvierat pre nekomerčné premiestňovanie vtákov ako spoločenských zvierat na svoje územie, ktoré sú rovnocenné s pravidlami stanovenými v tomto nariadení. Preto sa nekomerčné premiestňovanie vtákov ako spoločenských zvierat z uvedených území a tretích krajín do Únie môže považovať za premiestňovanie, ktoré predstavuje pre Úniu minimálne riziko pre zdravie zvierat, a pravidlá nekomerčného premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat stanovené v tomto nariadení by sa nemali vzťahovať na nekomerčné premiestňovanie vtákov ako spoločenských zvierat z uvedených konkrétnych území a tretích krajín do Únie.

    (8)

    S cieľom zabrániť tomu, aby sa komerčné premiestňovanie vtákov do Únie podvodne vydávalo za nekomerčné premiestňovanie, maximálny počet vtákov ako spoločenských zvierat v sprievode svojho majiteľa alebo oprávnenej osoby by sa mal obmedziť na päť vtákov ako spoločenských zvierat v rámci jedného nekomerčného premiestnenia. Keďže vyšší počet vtákov predstavuje vyššie riziko zavlečenia a šírenia vírusu aviárnej influenzy, premiestňovanie viac ako piatich vtákov ako spoločenských zvierat do Únie by sa nemalo považovať za jedno nekomerčné premiestnenie vtákov ako spoločenských zvierat a takéto premiestňovanie by nemalo patriť do rozsahu pôsobnosti pravidiel stanovených v tomto akte. Namiesto toho by sa takéto premiestňovanie malo naďalej vykonávať v súlade s požiadavkami na vstup vtákov chovaných v zajatí do Únie stanovenými vo delegovanom nariadení Komisie (EÚ) 2020/692 (6) a takisto by malo podliehať úradným kontrolám na hraničných kontrolných staniciach, ako sa stanovuje v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 (7).

    (9)

    V tomto akte by sa okrem toho mali stanoviť pravidlá týkajúce sa spôsobu identifikácie vtákov ako spoločenských zvierat, ktoré sa majú premiestniť z územia alebo tretej krajiny do členského štátu, aby sa zabezpečilo prepojenie medzi predmetným vtákom ako spoločenským zvieraťom a príslušným identifikačným dokladom.

    (10)

    Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vo svojom vedeckom stanovisku k aviárnej influenze, ktoré bolo prvýkrát uverejnené 16. októbra 2017 (8), dospel k záveru, že požiadavky na zdravie zvierat stanovené v rozhodnutí 2007/25/ES sú účinné pri zmierňovaní rizík zavlečenia vírusu aviárnej influenzy do Únie prostredníctvom nekomerčného premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat z území alebo tretích krajín do členských štátov. Požiadavky na zdravie zvierat stanovené v uvedenom rozhodnutí by sa preto mali použiť ako základ pre požiadavky stanovené v tomto nariadení.

    (11)

    Preventívnymi zdravotnými opatreniami na nekomerčné premiestňovanie vtákov ako spoločenských zvierat do Únie by sa malo zabezpečiť niekoľko možností na požiadavky na ich vstup vrátane izolácie, a to buď pred takýmto nekomerčným premiestňovaním alebo v mieste určenia, a aj na testovanie pred premiestňovaním na podtypy H5 a H7 vírusu aviárnej influenzy a na vakcináciu proti podtypom H5 a H7 vírusu aviárnej influenzy.

    (12)

    Možnosť izolácie pred nekomerčným premiestňovaním do Únie by sa však mala povoliť len v prípade vtákov ako spoločenských zvierat s pôvodom na územiach alebo v tretích krajinách, ktoré boli posúdené z hľadiska aviárnej influenzy a ďalších chorôb relevantných pre druhy vtákov. Táto možnosť by sa preto mala obmedziť na tretie krajiny alebo územia uvedené v tabuľke v časti 1 prílohy V (pri vstupe hydiny a zárodočných produktov hydiny do Únie), časti 1 prílohy XIV (pri vstupe čerstvého mäsa z hydiny a pernatej zveri do Únie) alebo časti 1 prílohy XIX (pri vstupe vajec a vaječných výrobkov do Únie) k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) 2021/404 (9).

    (13)

    Okrem toho, pokiaľ ide o možnosť izolácie vtákov ako spoločenských zvierat v mieste určenia, mala by sa vykonávať len v zariadení, ktoré môže poskytnúť záruky, pokiaľ ide o zdravotný stav zvierat. Preto by sa malo vyžadovať, aby sa v rámci tejto možnosti vtáky ako spoločenské zvieratá umiestňovali do karanténneho zariadenia schváleného v súlade s článkom 14 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/2035 (10).

    (14)

    V záujme ďalšieho zmiernenia rizík šírenia vírusu aviárnej influenzy do Únie prostredníctvom nekomerčného premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat z území alebo tretích krajín by sa mala na primerané časové obdobie po ich vstupe do Únie zakázať ich účasť na prehliadkach, veľtrhoch, výstavách alebo iných podujatiach, na ktorých sa zhromažďujú vtáky. Malo by sa preto vyžadovať, aby počas uvedeného časového obdobia boli vtáky ako spoločenské zvieratá izolované pod úradnou kontrolou v súlade s úradnými kontrolami stanovenými v článku 35 ods. 1 písm. b) nariadenia (EÚ) č. 576/2013.

    (15)

    Súlad s požiadavkami stanovenými v tomto nariadení by mal overiť úradný veterinárny lekár z územia alebo tretej krajiny odoslania, prípadne oprávnený veterinárny lekár a následne by ho mal potvrdiť príslušný orgán územia alebo tretej krajiny odoslania v súlade s veterinárnym certifikátom stanoveným v prílohe k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) 2021/1938 (11), ktoré sa má uplatňovať v spojení s pravidlami stanovenými v tomto nariadení.

    (16)

    S cieľom vyhnúť sa právnej medzere v pravidlách nekomerčného premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat do členského štátu z území alebo tretích krajín by sa toto nariadenie malo uplatňovať od 1. januára 2022, keďže pravidlami stanovenými v tomto nariadení sa nahrádza viacero pravidiel, ktoré sú v súčasnosti stanovené v rozhodnutí 2007/25/ES, ktoré sa uplatňuje do 31. decembra 2021.

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Predmet úpravy a rozsah pôsobnosti

    1.   Týmto nariadením sa stanovujú požiadavky na zdravie zvierat v prípade nekomerčného premiestňovania druhov vtákov ako spoločenských zvierat uvedených v časti B prílohy I k nariadeniu (EÚ) č. 576/2013 do členského štátu z územia alebo tretej krajiny (vtáky ako spoločenské zvieratá).

    2.   Toto nariadenie sa neuplatňuje:

    a)

    ak je celkový počet vtákov ako spoločenských zvierat počas jedného premiestnenia vyšší než päť;

    b)

    na premiestňovanie vtákov ako spoločenských zvierat pochádzajúcich z Andorry, Faerských ostrovov, Gibraltáru, Grónska, Islandu, Lichtenštajnska, Monaka, Nórska, San Marína, Švajčiarska a Vatikánskeho mestského štátu.

    Článok 2

    Maximálny počet vtákov ako spoločenských zvierat pri nekomerčnom premiestňovaní

    Maximálny počet vtákov ako spoločenských zvierat v sprievode svojho majiteľa alebo oprávnenej osoby počas jedného nekomerčného premiestnenia do členského štátu z územia alebo tretej krajiny nesmie byť vyšší než päť.

    Článok 3

    Označovanie vtákov ako spoločenských zvierat

    1.   Vstup vtákov ako spoločenských zvierat do členského štátu z územia alebo tretej krajiny sa povolí iba v prípade, ak boli označené na danom území alebo v danej tretej krajine odoslania trvalým, neodstrániteľným, čitateľným individuálnym označením so zobrazením alfanumerického kódu.

    2.   Ak sú vtáky ako spoločenské zvieratá premiestňované v súlade s podmienkami stanovenými v článku 4 ods. 1 písm. b) bodoch i), ii) alebo iii), označenie stanovené v odseku 1 tohto článku sa im muselo aplikovať pred ich izoláciou, testovaním alebo vakcináciou proti aviárnej influenze podtypov H5 a H7.

    3.   Odchylne od odseku 1 postačuje opis vtákov ako spoločenských zvierat za predpokladu, že vtáky ako spoločenské zvieratá spĺňajú tieto požiadavky:

    a)

    premiestňujú sa za podmienok uvedených v článku 6;

    b)

    boli umiestnené v kontajneri zapečatenom príslušným orgánom územia alebo tretej krajiny odoslania pred ich odoslaním do Únie a zostávajú v danom zapečatenom kontajneri počas karantény uvedenej v článku 6 ods. 1 písm. a).

    Článok 4

    Preventívne zdravotné opatrenia v prípade nekomerčného premiestňovania vtákov ako spoločenských zvierat do členského štátu z územia alebo tretej krajiny

    1.   Vtáky ako spoločenské zvieratá sa premiestňujú do členského štátu z územia alebo z tretej krajiny iba v prípade, ak spĺňajú tieto požiadavky:

    a)

    územie alebo tretia krajina odoslania je členom Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE);

    b)

    vtáky ako spoločenské zvieratá spĺňajú jednu z týchto podmienok:

    i)

    pochádzajú z tretej krajiny alebo územia, ktoré sú uvedené v prvom stĺpci tabuľky v časti 1 prílohy V, časti 1 prílohy XIV alebo časti 1 prílohy XIX k nariadeniu (EÚ) 2021/404, kde boli povinne podrobené izolácii pod úradným dohľadom počas najmenej 30 dní pred dátumom odoslania z daného územia alebo danej tretej krajiny; alebo

    ii)

    počas obdobia šiestich mesiacov pred dátumom odoslania do Únie a nie neskôr ako 60 dní pred dátumom odoslania z Únie podstúpili úplnú prvú vakcináciu a v prípade potreby boli revakcinované v súlade s pokynmi výrobcu licencovanou vakcínou proti aviárnej influenze podtypu H5 a H7, podanou oprávneným veterinárnym lekárom alebo úradným veterinárnym lekárom z územia alebo tretej krajiny odoslania, pričom nesmelo ísť o živú atenuovanú vakcínu; alebo

    iii)

    na území alebo v tretej krajine odoslania boli:

    držané v izolácii pod dohľadom oprávneného veterinárneho lekára alebo úradného veterinárneho lekára najmenej 14 dní pred dátumom odoslania do Únie,

    a

    podrobené testu na zistenie antigénu alebo genómu aviárnej influenzy H5 a H7, ktorý sa vykonal s negatívnymi výsledkami na vzorke odobratej oprávneným veterinárnym lekárom alebo úradným veterinárnym lekárom, a to najskôr v siedmy deň izolácie;

    c)

    vtáky ako spoločenské zvieratá boli v lehote 48 hodín alebo v posledný pracovný deň pred dátumom odoslania z daného územia alebo danej tretej krajiny podrobené klinickej prehliadke, ktorú vykonal oprávnený veterinárny lekár alebo úradný veterinárny lekár z územia alebo tretej krajiny odoslania, a zistilo sa, že sú bez zjavných príznakov choroby;

    d)

    počas obdobia medzi klinickou prehliadkou uvedenou v písmene c) a odchodom z územia alebo tretej krajiny odoslania neboli vtáky ako spoločenské zvieratá v kontakte so žiadnymi inými vtákmi.

    2.   Testy, ktoré sa musia vykonať, a vakcíny, ktoré sa musia podať v súlade s odsekom 1 písm. b) bodom ii) a iii) tohto článku musia spĺňať požiadavky kapitoly 3.3.4. Príručky diagnostických testov a vakcín pre suchozemské zvieratá, 8. vydanie, 2018, Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE).

    Článok 5

    Premiestňovanie vtákov ako spoločenských zvierat po príchode do Únie

    Majitelia alebo oprávnené osoby premiestňujú vtáky ako spoločenské zvieratá, ktoré vstúpili do Únie z územia alebo tretej krajiny, z miesta vstupu cestujúcich priamo do domácnosti alebo iného miesta pobytu v rámci Únie iba v prípade, ak sú dané vtáky ako spoločenské zvieratá držané pod úradnou kontrolou počas obdobia minimálne 30 dní odo dňa ich vstupu do Únie, a v tomto období sa tieto vtáky ako spoločenské zvieratá nesmú zúčastňovať na prehliadkach, veľtrhoch, výstavách ani iných podujatiach, na ktorých sa zhromažďujú vtáky.

    Článok 6

    Výnimka z požiadaviek článku 4 ods. 1 písm. b) a článku 5

    1.   Odchylne od požiadaviek článku 4 ods. 1 písm. b) a článku 5 sa vtáky ako spoločenské zvieratá, ktoré nespĺňajú podmienky stanovené v článku 4 ods. 1 písm. b), premiestňujú do členského štátu z územia alebo tretej krajiny len vtedy, ak spĺňajú tieto podmienky:

    a)

    sú určené do karanténneho zariadenia schváleného podľa článku 14 delegovaného nariadenia (EÚ) 2019/2035 v členskom štáte určenia, kde sa podrobia karanténe v trvaní najmenej 30 dní bezprostredne po ich príchode do Únie;

    b)

    majiteľ alebo oprávnená osoba premiestňuje vtáky ako spoločenské zvieratá priamo z miesta vstupu cestujúcich do Únie do schváleného karanténneho zariadenia uvedeného v písmene a);

    c)

    vtáky sa uvoľnili z karantény iba na základe písomného povolenia úradného veterinárneho lekára.

    2.   Príslušný orgán:

    a)

    monitoruje príchod vtákov ako spoločenských zvierat do schváleného karanténneho zariadenia uvedeného v odseku 1 písm. a);

    b)

    prinajmenšom na začiatku a na konci karanténneho obdobia skontroluje podmienky karantény vrátane kontroly záznamov o úmrtnosti a klinickej prehliadky vtákov.

    Článok 7

    Certifikácia zdravotného stavu

    1.   Vtáky ako spoločenské zvieratá sa premiestňujú do Únie iba v prípade, ak spĺňajú tieto požiadavky:

    a)

    úradný veterinárny lekár územia alebo tretej krajiny odoslania potvrdil, že vtáky ako spoločenské zvieratá spĺňajú požiadavky stanovené v tomto nariadení v súlade s veterinárnym certifikátom stanoveným v prílohe k vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) 2021/1938, alebo

    b)

    oprávnený veterinárny lekár územia alebo tretej krajiny potvrdil, že vtáky ako spoločenské zvieratá spĺňajú požiadavky stanovené v tomto nariadení, v súlade s veterinárnym certifikátom stanoveným v prílohe k vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) 2021/1938, a takýto certifikát následne schválil príslušný orgán územia alebo tretej krajiny.

    2.   Vtáky ako spoločenské zvieratá sa premiestňujú do Únie len v prípade, ak úradný veterinárny lekár alebo oprávnený veterinárny lekár na území alebo v tretej krajine odoslania vyplnil veterinárny certifikát uvedený v odseku 1 na základe písomného vyhlásenia majiteľa alebo oprávnenej osoby, ktoré je súčasťou uvedeného veterinárneho certifikátu, a na základe:

    a)

    dôkazov poskytnutých majiteľom alebo oprávnenou osobou o tom, že sa prijali opatrenia na karanténu vtákov ako spoločenských zvierat v karanténnom zariadení schválenom v súlade s článkom 14 delegovaného nariadenia (EÚ) 2019/2035 v prípade vtákov ako spoločenských zvierat, ktoré sa majú podrobiť karanténe v súlade s článkom 6 tohto nariadenia; alebo

    b)

    povolenia udeleného členským štátom určenia v prípade vtákov ako spoločenských zvierat, ktorým bola udelená výnimka v súlade s článkom 32 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 576/2013.

    Článok 8

    Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Uplatňuje sa od 1. januára 2022.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli 14. júla 2021

    Za Komisiu

    predsedníčka

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Ú. v. EÚ L 178, 28.6.2013, s. 1.

    (2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 z 9. marca 2016 o prenosných chorobách zvierat a zmene a zrušení určitých aktov v oblasti zdravia zvierat („právna úprava v oblasti zdravia zvierat“) (Ú. v. EÚ L 84, 31.3.2016, s. 1).

    (3)  Rozhodnutie Komisie 2005/759/ES z 27. októbra 2005, ktoré sa týka určitých ochranných opatrení v súvislosti s vysoko patogénnou vtáčou chrípkou v určitých tretích krajinách a premiestňovaním vtákov z tretích krajín v sprievode ich majiteľov (Ú. v. EÚ L 285, 28.10.2005, s. 52).

    (4)  Rozhodnutie Komisie 2007/25/ES z 22. decembra 2006 o určitých ochranných opatrenia v súvislosti s vysokopatogénnou vtáčou chrípkou a premiestňovaním vtákov ako spoločenských zvierat v sprievode ich majiteľov do Spoločenstva (Ú. v. EÚ L 8, 13.1.2007, s. 29).

    (5)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2007/2107 zo 14. decembra 2020, ktorým sa mení rozhodnutie 2007/25/ES, pokiaľ ide o obdobie jeho uplatňovania (Ú. v. EÚ L 425, 16.12.2020, s. 103).

    (6)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/692 z 30. januára 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o pravidlá týkajúce sa vstupu zásielok určitých zvierat, zárodočných produktov a produktov živočíšneho pôvodu do Únie a ich premiestňovania a zaobchádzania s nimi po ich vstupe do Únie (Ú. v. EÚ L 174, 3.6.2020, s. 379).

    (7)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 z 15. marca 2017 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre prípravky na ochranu rastlín, o zmene nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001, (ES) č. 396/2005, (ES) č. 1069/2009, (ES) č. 1107/2009, (EÚ) č. 1151/2012, (EÚ) č. 652/2014, (EÚ) 2016/429 a (EÚ) 2016/2031, nariadení Rady (ES) č. 1/2005 a (ES) č. 1099/2009 a smerníc Rady 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES a 2008/120/ES a o zrušení nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 a (ES) č. 882/2004, smerníc Rady 89/608/EHS, 89/662/EHS, 90/425/EHS, 91/496/EHS, 96/23/ES, 96/93/ES a 97/78/ES a rozhodnutia Rady 92/438/EHS (nariadenie o úradných kontrolách) (Ú. v. EÚ L 95, 7.4.2017, s. 1).

    (8)  Vestník EFSA (EFSA Journal) (2017) 15(10):4991.

    (9)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2021/404 z 24. marca 2021, ktorým sa stanovujú zoznamy tretích krajín, území alebo ich pásiem, z ktorých je povolený vstup zvierat, zárodočných produktov a produktov živočíšneho pôvodu do Únie v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 (Ú. v. EÚ L 114, 31.3.2021, s. 1).

    (10)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2019/2035 z 28. júna 2019, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o pravidlá týkajúce sa zariadení, ktoré držia suchozemské zvieratá, a liahní a vysledovateľnosti určitých držaných suchozemských zvierat a násadových vajec (Ú. v. EÚ L 314, 5.12.2019, s. 115).

    (11)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2021/1938 z 10. novembra 2021, ktorým sa stanovuje vzor identifikačného dokumentu pre nekomerčné premiestňovanie vtákov ako spoločenských zvierat do členského štátu z územia alebo tretej krajiny a ktorým sa zrušuje rozhodnutie 2007/25/ES (Ú. v. EÚ L 396, 10.11.2021, s. 47).


    Top