This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Food safety — from farm to fork
Bezpieczeństwo żywności – od pola do stołu
Bezpieczeństwo żywności – od pola do stołu
Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych
Zgodnie z podstawową zasadą każda osoba zatrudniona w branży spożywczej musi zapewnić higieniczne i bezpieczne obchodzenie się z żywnością, tj. dopilnować, aby na żadnym etapie procesu produkcji nie powstały zagrożenia przenoszone przez żywność. Można to zapewnić w drodze stosowania:
Dobre praktyki higieniczne
W załączniku I wskazano dobre praktyki higieniczne, które mają zastosowanie na etapie produkcji podstawowej (tj. na etapie hodowli, polowań i połowów), podczas transportu, przetwarzania i przechowywania surowców oraz podczas transportu żywych zwierząt.
Dobre praktyki higieniczne określone w załączniku II mają zastosowanie do podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze na etapie po produkcji podstawowej (rzeźnie, zakłady przetwórstwa, zakłady detaliczne itp.) i obejmują następujące obszary:
Procedury oparte na zasadach HACCP
Przedsiębiorstwa działające w branży spożywczej (z wyjątkiem przedsiębiorstw zajmujących się produkcją podstawową) stosują procedury oparte na zasadach HACCP zgodnie z ogólnymi zasadami higieny żywności zawartymi w Kodeksie Żywnościowym. Wśród tych zasad można wymienić:
Zachęca się do opracowywania krajowych i unijnych wytycznych na temat wdrażania dobrych praktyk higienicznych i procedur HACCP w poszczególnych sektorach branży spożywczej.
Pozostałe wymogi ustanowione w rozporządzeniu (WE) nr 852/2004
W przypadkach, gdy jest to wymagane na podstawie przepisów krajowych lub unijnych, właściwy organ musi zatwierdzić przedsiębiorstwa działające w branży spożywczej oraz zarejestrować wszystkie pomieszczenia. Takiemu organowi należy umożliwić ich wizytowanie oraz weryfikowanie, czy wymogi dotyczące higieny są przestrzegane.
Żywność przywożona do UE oraz wywożona żywność pochodzenia zwierzęcego musi spełniać normy unijne lub inne równoważne normy, a także wszelkie wymogi nałożone przez kraj przywozu.
Ściśle powiązane akty prawa UE
Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 (zob. streszczenie) ustanawia dodatkowe przepisy szczególne dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak na przykład mięso, produkty rybołówstwa i sery.
Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 w sprawie ogólnych zasad i wymagań unijnego prawa żywnościowego (zob. streszczenie) uzupełnia wymogi higieny w ten sposób, że ustanawia obowiązki w zakresie możliwości śledzenia* żywności i wprowadza wymóg, zgodnie z którym w przypadku wykrycia, iż dostawa żywności stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, przedsiębiorstwo spożywcze musi natychmiast wycofać tę żywność z rynku oraz zawiadomić o tym konsumentów i właściwy organ.
Zmiany rozporządzenia (WE) nr 852/2004
Rozporządzenie było kilkakrotnie zmieniane między innymi wymienionymi poniżej aktami prawnymi.
Rozporządzenie ma zastosowanie od 1 stycznia 2006 r.
Więcej informacji:
Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 1–54).
Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 852/2004 i wprowadzone w nim poprawki zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 1–26).
Zobacz tekst skonsolidowany.
Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55–205).
Zobacz tekst skonsolidowany.
Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1–24).
Zobacz tekst skonsolidowany.
Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021