This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Cross-border exchanges in electricity
Transgraniczna wymiana energii elektrycznej
Transgraniczna wymiana energii elektrycznej
This summary has been archived and will not be updated. See 'Transgraniczna wymiana energii elektrycznej' for an updated information about the subject.
Transgraniczna wymiana energii elektrycznej
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?
Celem rozporządzenia jest ustanowienie zasad dotyczących transgranicznej wymiany energii elektrycznej z myślą o harmonizacji unijnego rynku wewnętrznego energii elektrycznej i zwiększeniu na nim konkurencji.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Certyfikacja operatorów systemu przesyłowego (OSP)
Krajowe organy regulacyjne przekazują Komisji Europejskiej zgłoszenia decyzji w sprawie certyfikacji operatorów systemu przesyłowego (OSP)*. Komisja ma dwa miesiące na przekazanie krajowemu organowi regulacyjnemu swojej opinii. Następnie organ ten przyjmuje ostateczną decyzję w sprawie certyfikacji OSP.
Europejska sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (ENTSO energii elektrycznej)
ENTSO energii elektrycznej zarządza systemem przesyłowym energii elektrycznej i umożliwia handel energią elektryczną oraz jej dostawy w UE.
Zadania ENTSO energii elektrycznej
ENTSO energii elektrycznej sporządza lub przyjmuje:
ACER poddaje przeglądowi wszystkie opracowane przez ENTSO energii elektrycznej kodeksy sieci. Jeżeli ACER uznaje, że kodeks sieci jest zgodny z wytycznymi, przedkłada go Komisji i zaleca jego przyjęcie.
Współpraca regionalna operatorów systemów przesyłowych
OSP ustanawiają współpracę regionalną w ramach ENTSO energii elektrycznej i publikują co dwa lata regionalny plan inwestycyjny, w oparciu o który podejmują decyzje inwestycyjne.
Mechanizm rekompensat dla operatorów działających między systemami przesyłowymi i opłaty za dostęp do sieci
OSP otrzymują rekompensatę za koszty poniesione z tytułu przyjmowania transgranicznych przepływów energii elektrycznej przez swoje sieci. Rekompensata jest wypłacana przez operatorów krajowych systemów przesyłowych, w których rozpoczynają się przepływy transgraniczne. Koszty określane są w oparciu o koszty prognozowane. Operatorzy sieci stosują także opłaty za dostęp do sieci.
Ogólne zasady zarządzania ograniczeniami
Problemy ograniczeń* sieci są rozwiązywane za pomocą niedyskryminacyjnych rozwiązań opartych na mechanizmach dających sygnały ekonomiczne zaangażowanym uczestnikom rynku i OSP. Przydzielona zdolność może zostać „ograniczona” przez OSP jedynie w sytuacjach awaryjnych, gdy wszystkie inne rozsądne rozwiązania alternatywne zostały już zastosowane. W razie ograniczenia przydzielonej zdolności uczestnikom rynku wypłacana jest rekompensata. Wyjątek stanowią przypadki siły wyższej.
Zasady dotyczące nowych połączeń wzajemnych
Nowe połączenia wzajemne* mogą być na wniosek tymczasowo zwolnione ze stosowania zasad ogólnych dotyczących wykorzystywania dochodu z ograniczeń, rozdziału* systemów dystrybucyjnych i OSP oraz dostępu stron trzecich. Zwolnienie jest udzielane pod warunkiem, że:
Istnieje ogólny obowiązek udostępniania uczestnikom rynku maksymalnej możliwej zdolności połączeń wzajemnych na potrzeby przepływów transgranicznych, przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa dotyczących bezpiecznej eksploatacji sieci.
Krajowe organy regulacyjne przekazują Komisji projekty decyzji w sprawie zwolnienia nowego połączenia wzajemnego ze stosowania wszystkich poniższych zasad lub tylko niektórych z nich:
Komisja ma dwa miesiące na zwrócenie się do krajowego organu regulacyjnego o zmianę lub cofnięcie decyzji w sprawie zwolnienia. Następnie organ ten przyjmuje ostateczną decyzję w sprawie zwolnienia.
OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 3 marca 2011 r. Uchyla ono rozporządzenie (WE) nr 1228/2003 ze skutkiem od dnia 2 marca 2011 r.
KLUCZOWE POJĘCIA
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 714/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1228/2003 (Dz.U. L 211 z 14.8.2009, s. 15–35)
Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 714/2009 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 838/2010 z dnia 23 września 2010 r. w sprawie ustanowienia wytycznych dotyczących mechanizmu rekompensat dla operatorów działających między systemami przesyłowymi i wspólnego podejścia regulacyjnego do opłat przesyłowych (Dz.U. L 250 z 24.9.2010, s. 5–11)
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018