Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018L0484

Dyrektywa wykonawcza Komisji (UE) 2018/484 z dnia 21 marca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 93/49/EWG w zakresie wymagań, jakie powinien spełniać materiał rozmnożeniowy niektórych rodzajów i gatunków palm (Palmae) w odniesieniu do organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier)

C/2018/1603

Dz.U. L 81 z 23.3.2018, p. 10–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir_impl/2018/484/oj

23.3.2018   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 81/10


DYREKTYWA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/484

z dnia 21 marca 2018 r.

zmieniająca dyrektywę 93/49/EWG w zakresie wymagań, jakie powinien spełniać materiał rozmnożeniowy niektórych rodzajów i gatunków palm (Palmae) w odniesieniu do organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 98/56/WE z dnia 20 lipca 1998 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin ozdobnych (1), w szczególności jej art. 5 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) występuje na większości zagrożonych terytoriów unijnych, a ponadto stwierdzono, że ten szkodliwy organizm występuje obecnie na znacznym obszarze Unii. Uchylono zatem decyzję Komisji 2007/365/WE (2) w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Wspólnoty i rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) i zastąpiono ją decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/490 (3).

(2)

Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) powoduje poważne uszkodzenia roślin gatunków żywicielskich z rodziny Palmae z wyjątkiem roślin o średnicy łodygi u podstawy wynoszącej poniżej 5 cm.

(3)

Rośliny te występują na wielu obszarach Unii, gdzie sadzi się ich duże ilości do celów ozdobnych, i mają one istotne znaczenie dla środowiska i gospodarki.

(4)

Należy zatem określić szczegółowe wymagania, aby zapewnić odpowiednią jakość materiału rozmnożeniowego niektórych rodzajów i gatunków palm (Palmae), które są najczęściej wprowadzane do obrotu w Unii i które są zagrożone porażeniem przez ten organizm szkodliwy, jeżeli takie wymagania nie zostały spełnione. Wymagania te powinny obejmować szczególne warunki uprawy lub przetwarzania tego materiału, jak również warunek potwierdzenia, że dany materiał jest wolny od Rhynchophorus ferrugineus (Olivier).

(5)

Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę Komisji 93/49/EWG (4).

(6)

Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

Zmiana dyrektywy Komisji 93/49/EWG

W dyrektywie Komisji 93/49/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1)

dodaje się art. 3a w brzmieniu:

„Artykuł 3a

Materiał rozmnożeniowy roślin z rodziny Palmae, należących do rodzajów i gatunków, o których mowa w załączniku, o średnicy łodygi u podstawy wynoszącej ponad 5 cm, spełnia jedno z następujących wymagań:

a)

był uprawiany przez cały okres życia na obszarze, który został uznany za wolny od Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) przez właściwą urzędową instytucję zgodnie z odpowiednimi międzynarodowymi standardami dla środków fitosanitarnych;

b)

przez dwa lata przed wprowadzeniem do obrotu był uprawiany na terenie leżącym w obrębie Unii, na którym występuje całkowita ochrona fizyczna przed wprowadzeniem organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier), lub na terenie leżącym w obrębie Unii, na którym zastosowano odpowiednie zabiegi zapobiegawcze w odniesieniu do przedmiotowego organizmu szkodliwego. Podlega on inspekcjom wzrokowym przeprowadzanym co najmniej raz na cztery miesiące w celu potwierdzenia, że materiał ten jest wolny od organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier).

Niniejszy artykuł stosuje się bez uszczerbku dla przepisów dotyczących stref chronionych przyjętych zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. h) oraz art. 5 ust. 3 dyrektywy 2000/29/WE.”;

2)

w załączniku wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł 2

Transpozycja

1.   Państwa członkowskie przyjmują i publikują, najpóźniej do dnia 30 września 2018 r., przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów oraz tabelę korelacji między tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.

Państwa członkowskie stosują te przepisy od dnia 1 października 2018 r.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

2.   Państwa członkowskie przekazują Komisji tekst podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.

Artykuł 3

Wejście w życie

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 4

Adresaci

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 marca 2018 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 226 z 13.8.1998, s. 16.

(2)  Decyzja Komisji 2007/365/WE z dnia 25 maja 2007 r. w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Wspólnoty i rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) (Dz.U. L 139 z 31.5.2007, s. 24).

(3)  Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2018/490 z dnia 21 marca 2018 r. uchylająca decyzję 2007/365/WE w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Wspólnoty i rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) (zob. s. 22 niniejszego Dziennika Urzędowego).

(4)  Dyrektywa Komisji 93/49/EWG z dnia 23 czerwca 1993 r. określająca wykazy wskazujące warunki, jakie mają zostać spełnione przez materiał rozmnożeniowy roślin ozdobnych oraz rośliny ozdobne, zgodnie z dyrektywą Rady 91/682/EWG (Dz.U. L 250 z 7.10.1993, s. 9).


ZAŁĄCZNIK

W załączniku, w tabeli po pozycji „Narcissus L.” dodaje się następującą pozycję:

Rodzaj lub gatunek

Szczególne organizmy szkodliwe i choroby

Palmae, w odniesieniu do następujących rodzajów i gatunków

Areca catechu L.

Syagrus romanzoffiana (Cham.) Glassman

Arenga pinnata (Wurmb) Merr.

Bismarckia Hildebr. i H.Wendl.

Borassus flabellifer L.

Brahea armata S. Watson

Brahea edulis H.Wendl.

Butia capitata (Mart.) Becc.

Calamus merrillii Becc.

Caryota maxima Blume

Caryota cumingii Lodd. ex Mart.

Chamaerops humilis L.

Cocos nucifera L.

Corypha utan Lam.

Copernicia Mart.

Elaeis guineensis Jacq.

Howea forsteriana Becc.

Jubaea chilensis (Molina) Baill.

Livistona australis C. Martius

Livistona decora (W. Bull) Dowe

Livistona rotundifolia (Lam.) Mart.

Metroxylon sagu Rottb.

Roystonea regia (Kunth) O.F. Cook

Phoenix canariensis Chabaud

Phoenix dactylifera L.

Phoenix reclinata Jacq.

Phoenix roebelenii O'Brien

Phoenix sylvestris (L.) Roxb.

Phoenix theophrasti Greuter

Pritchardia Seem. i H.Wendl.

Ravenea rivularis Jum. & H.Perrier

Sabal palmetto (Walter) Lodd. ex Schult. i Schult.f.

Trachycarpus fortunei (Hook.) H. Wendl.

Washingtonia H. Wendl.

Owady, roztocza i nicienie we wszystkich stadiach rozwoju

Rhynchophorus ferrugineus (Olivier)”


Top