Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE5089

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par grozījumiem Direktīvā 2014/53/ES par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz radioiekārtu pieejamību tirgū” (COM(2021) 547 final – 2021/0291 (COD))

    EESC 2021/05089

    OV C 152, 6.4.2022, p. 82–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.4.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 152/82


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par grozījumiem Direktīvā 2014/53/ES par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz radioiekārtu pieejamību tirgū”

    (COM(2021) 547 final – 2021/0291 (COD))

    (2022/C 152/13)

    Ziņotājs:

    Christophe LEFÈVRE

    Atzinuma pieprasījums

    Eiropas Savienības Padome, 30.9.2021.

    Eiropas Parlaments, 4.10.2021.

    Juridiskais pamats

    Līguma par Eiropas Savienības darbību 114. pants

    Atbildīgā specializētā nodaļa

    Vienotā tirgus, ražošanas un patēriņa specializētā nodaļa

    Pieņemts specializētās nodaļas sanāksmē

    18.11.2021.

    Pieņemts plenārsesijā

    8.12.2021.

    Plenārsesija Nr.

    565

    Balsojuma rezultāts

    (par/pret/atturas)

    231/0/6

    1.   Secinājumi un ieteikumi

    1.1.

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja ir iepazinusies ar Komisijas priekšlikumu paātrināti panākt standarta USB-C ieviešanu, kas būtu loģiski pamatots vienots mobilo tālruņu un tamlīdzīgu ierīču lādētāju spraudenis.

    1.2.

    2009. gada un 2014. gada brīvprātīgās iniciatīvas tikai daļēji atbilst Eiropas Savienības politikas mērķim samazināt elektroniskos atkritumus (e-atkritumus), patērētājiem uzlabot lietošanas ērtumu un novērst uzlādes ierīču tirgus sadrumstalotību. Tiek lēsts, ka 2018. gadā atkritumos ir izmests 11 000 tonnas lādētāju.

    1.3.

    2020. gada janvārī Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju (1), kuras prasība ir izstrādāt saistošākus tiesību aktus, un EESK tam pilnībā piekrīt.

    1.4.

    EESK bez iebildumiem atbalsta Eiropas Komisijas direktīvas projektu, kuru ar šādu mērķi ir pieprasījis Eiropas Parlaments.

    1.5.

    EESK vēlas iet vēl tālāk par Eiropas Komisijas projektu un iesaka šo mobilo tālruņu un līdzīgu ierīču lādētājiem paredzēto prasību attiecināt uz visām radioiekārtām, elektroniskajām, satīklotajām un uzlādējamajām iekārtām, arī klēpjdatoru lādētājiem – ir iecerēts, ka tā vietā, lai mobilo iekārtu lādētu ar 2,1 W lielu jaudu, to varēs uzlādēt arī ar datoram paredzētu- tipa lādētāju ar 65 W jaudu, jo tādējādi pārvietojoties vairs nebūtu nepieciešams nēsāt līdzi vairākus atšķirīgus lādētājus.

    1.6.

    EESK ir konstatējusi, ka arvien biežāk lietotājiem mobilo iekārtu uzlādēšanai autobusos, lidmašīnās, tirdzniecības centros, konferenču telpās un citās sabiedriskās vietās ir pieejama iespēja izmantot USB pieslēgvietas ar nelielu jaudu (2,1 W), un dažreiz arī tiek piedāvāti tam nepieciešamie vadi. Dažkārt to jauda nav pietiekama, lai uzlādētu atsevišķas ierīces, lai gan direktīvā tās ir iekļautas.

    1.7.

    Lai veicinātu ātru uzlādēšanu un USB-C vadu aizdošanu lietotāju vidū īsos maršrutos vai uz neilgu laiku, EESK ierosina šīs pieslēgvietas turpmāk aprīkot ar ātrās uzlādes lādētājiem. Tas atbilstu Eiropas Komisijas aptaujās paustajām vēlmēm.

    1.8.

    EESK konstatē, ka akumulatoru dzīves ilgums salīdzinājumā ar pašu ierīci var būt īsāks. Komiteja iesaka tuvināt datoros, planšetdatoros vai mobilajos tālruņos izmantojamo bateriju standartus, lai tās būtu iespējams nomainīt un tajos gadījumos, kad baterijai priekšlaicīgi radušās darbības problēmas, nebūtu jāpērk jauna visa ierīce.

    1.9.

    EESK vēlas uzsvērt elektronisko ierīču ražotāju atbildību ilgtspējīgas attīstības jomā un viņus aicināt rūpēties, lai bateriju nomaiņas izmaksas būtu nelielas un lai fakts, ka tehniski to ir iespējams izdarīt, mazinātu vajadzību aizstāt visu elektronisko ierīci tajos gadījumos, kad nepieciešama tikai baterijas nomaiņa.

    1.10.

    EESK aicina Komisiju ražotājiem ieteikt, lai viņi, izmainot attiecīgā zīmola lādētāja izmantošanai nepieciešamo jaudu vai strāvas stiprumu, nemēģina apiet tiesību aktus un padarīt neiespējamu direktīvas mērķu sasniegšanu.

    1.11.

    EESK iesaka, lai Komisija un Eiropas Parlaments, sākot no likumdošanas procesa beigu posma, informē patērētājus, šajā nolūkā nodrošinot liela mēroga informatīvu kampaņu plašai sabiedrībai, un mudina turpmāk iegādāties tikai ierīces, kas aprīkotas ar USB-C uzlādes saskarnēm.

    2.   Atzinuma konteksts

    2.1.

    Kopš 2009. gada Komisija cenšas ierobežot mobilo tālruņu un tamlīdzīgu ierīču uzlādes saskarņu tirgus sadrumstalotību. Tomēr iniciatīvu rezultātā izveidotas tikai brīvprātīgas shēmas (2), kas nav juridiski saistošas un nenodrošina konsekventu un vienādu piemērošanu.

    2.2.

    Nesenās brīvprātīgās iniciatīvas nepilnīgi atbilst Savienības politikas mērķiem, kas vērsti uz elektronisko atkritumu (e-atkritumu) samazināšanu, ērtību nodrošināšanu patērētājiem un uzlādes ierīču tirgus sadrumstalotības novēršanu.

    2.3.

    Tā kā šajā jomā nav veikta saskaņošana, var veidoties būtiskas atšķirības starp dalībvalstu normatīvo un administratīvo aktu noteikumiem vai praksi, kas attiecas uz mobilo tālruņu un tamlīdzīgu radioiekārtu kategoriju vai klašu sadarbspēju ar lādēšanas ierīcēm un uz radioiekārtu piedāvājumu bez uzlādes ierīces.

    2.4.

    Tāpēc ir vajadzīga Savienības rīcība, lai veicinātu vienotu sadarbspējas līmeni un galalietotājiem būtu pieejama informācija par radioiekārtu uzlādes parametriem.

    2.5.

    Eiropas Parlaments 2020. gada janvārī pieņēma rezolūciju (3), kurā ietverts aicinājums steidzami noteikt vienota mobilo tālruņu lādētāja standartu, lai izvairītos no palielinātas iekšējā tirgus sadrumstalotības.

    2.6.

    Tiek lēsts, ka mobilo tālruņu lādētāji 2018. gadā radījuši ap 11 000 tonnu e-atkritumu un ar tiem saistītā aprites cikla emisija bijusi ap 600 kt CO2.

    2.7.

    Savienība ir apņēmusies veicināt resursu efektīvāku izmantošanu, pārejot uz tīru aprites ekonomiku, ieviešot tādas iniciatīvas kā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2012/19/ES (4) un nesen pieņemot Eiropas zaļo kursu. Direktīvas mērķis ir samazināt e-atkritumus, ko rada radioiekārtu pārdošana, un ierobežot izejvielu ieguvi un CO2 emisijas, kas saistītas ar lādētāju ražošanu, transportēšanu un likvidēšanu, ar to veicinot aprites ekonomiku.

    2.8.

    Priekšlikumā ir paredzēts, ka Direktīvā 2014/53/ES (5) tikts noteiktas prasības par uzlādes sakaru protokoliem, dažu radioiekārtu kategoriju vai klašu uzlādes saskarni (t. i., uzlādes ligzdu), kā arī norādīta informācija, kas par minēto radioiekārtu kategoriju vai klašu uzlādes parametriem ir sniedzama galalietotājiem.

    2.9.

    Priekšlikumā paredzēts, ka mobilajiem tālruņiem un tamlīdzīgām radioierīcēm (planšetdatoriem, digitālajiem fotoaparātiem, austiņām un austiņām ar mikrofonu, rokas videospēļu konsolēm un pārnēsājamiem skaļruņiem), ja tās iespējams uzlādēt caur vadu, jābūt apgādātām ar USB-C ligzdu un, ja tām arī nepieciešama uzlāde ar spriegumu, kas lielāks par 5 V, vai strāvas stiprumu, kas lielāks par 3 A, vai jaudu, kas lielāka par 15 W, tām jāizmanto USB elektropiegādes uzlādes sakaru protokols.

    2.10.

    Nākotnē Komisija varētu pieņemt deleģētos tiesību aktus, lai būtu iespējams izmantot ne tikai uzlādi caur vadu, bet arī citus uzlādes tehnoloģiju veidus.

    3.   Vispārīgas piezīmes

    3.1.

    EESK konstatē, ka jau 12 mēnešus Komisija cenšas panākt, lai tiktu vienādoti tālruņu lādētāju standarti un tie atbilstu ilgtspējas prasībām, un tādējādi samazinātos grūti reciklējamu atkritumu daudzums.

    3.2.

    EESK konstatē, ka universāla lādētāja neesamība ir cēlonis tam, ka sistemātiski kopā ar katru tālruni tiek pārdots lādētājs un uzlādes/datu pārraides vads, lai gan patērētājs būtu varējis vēlēties iegādāties tikai ierīci bez tiem.

    3.3.

    EESK pilnībā atbalsta Eiropas Komisijas direktīvas projektu, kuru ar šādu mērķi ir pieprasījis Eiropas Parlaments.

    3.4.

    Nav šaubu, ka lādētāju tirdzniecība ražotājiem, īpaši mobilo tālruņu ražotājiem, rada būtisku daļu ienākumu – būs jāseko līdzi, lai šie ražotāji, cenzdamies sistemātiski pārdot sava zīmola lādētāja modeli un arī datu pārraides vadu, kurš varētu būt universāls, regulāri nemainītu elektronikas standartus (sprieguma, nepieciešamās jaudas līmeni u. c.). Tas ir vajadzīgs, lai būtu iespējams turpināt jau nopirktā lādētāja izmantošanu. Bez tā ir praktiski neiespējami samazināt e-atkritumu daudzumu.

    3.5.

    EESK iesaka, lai Komisija un Eiropas Parlaments, sākot no likumdošanas procesa beigu posma, informē patērētājus, šajā nolūkā nodrošinot liela mēroga informatīvu kampaņu plašai sabiedrībai, un viņus mudina turpmāk iegādāties tikai ierīces, kas aprīkotas ar USB-C uzlādes saskarnēm.

    4.   Īpašas piezīmes

    4.1.

    EESK skatījumā būtu vēlams, lai rūpniecība varētu veicināt mobilo tālruņu ļoti ātru uzlādi ar spēcīgu lādētāju palīdzību, kādi ir parastie USB-C tipa klēpjdatoru lādētāji, kuru jauda ir nevis 2,1 W, bet 65 W.

    4.2.

    EESK konstatē, ka arvien biežāk lietotājiem mobilo iekārtu uzlādēšanai autobusos, lidmašīnās, tirdzniecības centros, konferenču telpās un citās sabiedriskās vietās ir pieejama iespēja izmantot USB pieslēgvietas un dažreiz arī piedāvāti tam nepieciešamie vadi. Tās parasti ir pieslēgvietas ar mazu jaudu (2,1 W), kas jau ir nepietiekama atsevišķām direktīvā ietvertajām ierīcēm. Lai veicinātu ātru uzlādēšanu un USB-C vadu aizdošanu lietotāju vidū īsos maršrutos vai uz neilgu laiku, EESK ierosina šīs pieslēgvietas turpmāk aprīkot ar ātrās uzlādes lādētājiem. Tas atbilstu Eiropas Komisijas aptaujās paustajām vēlmēm.

    4.3.

    Tāpēc EESK iesaka šo prasību pāriet uz vienotu USB-C tipa mobilo tālruņu lādētāju attiecināt arī uz datoriem, lai gan uzlādes līmenis un jauda būtu elektroniski jāpielāgo. Gan ekonoloģisku (ekonomisku un ekoloģisku) apsvērumu dēļ, gan tādēļ, lai cilvēkiem pārvietošanās gadījumā nebūtu jānēsā līdzi vairāki lādētāji, direktīvā paredzētā prasība būtu jāattiecina arī uz klēpjdatoriem, ja vien nepastāv tehnoloģiski šķēršļi, kas tādā gadījumā ir jāpamato.

    4.4.

    EESK konstatē, ka akumulatoru dzīves ilgums salīdzinājumā ar pašu ierīci var būt īsāks. Komiteja iesaka tuvināt datoros, planšetdatoros vai mobilajos tālruņos izmantojamo bateriju standartus, lai tās būtu iespējams ērti un lēti nomainīt un tajos gadījumos, kad baterijai priekšlaicīgi radušās darbības problēmas, nebūtu jāpērk jauna visa ierīce. EESK vēlas uzsvērt elektronisko ierīču ražotāju atbildību par vides un ilgtspējīgas attīstības aspektiem.

    Briselē, 2021. gada 8. decembrī

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja

    Christa SCHWENG


    (1)  Eiropas Parlamenta 2020. gada 30. janvāra rezolūcija par kopēju lādētāju mobilajām radioiekārtām (2019/2983(RSP)) (OV C 331, 17.8.2021., 2. lpp.).

    (2)  https://ec.europa.eu/docsroom/documents/2417/attachments/1/translations

    (3)  Eiropas Parlamenta 2020. gada 30. janvāra rezolūcija par kopēju lādētāju mobilajām radioiekārtām (2019/2983(RSP)) (OV C 331, 17.8.2021., 2. lpp.).

    (4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2012/19/ES (2012. gada 4. jūlijs) par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem (EEIA) (OV L 197, 24.7.2012, 38. lpp.).

    (5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/53/ES (2014. gada 16. aprīlis) par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz radioiekārtu pieejamību tirgū un ar ko atceļ Direktīvu 1999/5/EK (OV L 153, 22.5.2014., 62. lpp.).


    Top