EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE5038

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par visā ES piemērojamā sadarbspējīgā eCall pakalpojuma ieviešanu” COM(2013) 315 final – 2013/0166 (COD) “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par tipa apstiprinājuma prasībām eCall transportlīdzekļa sistēmas izveidošanai un par grozījumiem Direktīvā 2007/46/EK” COM(2013) 316 final – 2013/0165 (COD)

OV C 341, 21.11.2013, p. 47–49 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.11.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 341/47


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par visā ES piemērojamā sadarbspējīgā eCall pakalpojuma ieviešanu”

COM(2013) 315 final – 2013/0166 (COD)

“Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par tipa apstiprinājuma prasībām eCall transportlīdzekļa sistēmas izveidošanai un par grozījumiem Direktīvā 2007/46/EK”

COM(2013) 316 final – 2013/0165 (COD)

2013/C 341/11

Galvenais ziņotājs: Thomas McDONOGH kgs

Eiropas Parlaments 2013. gada 1. jūlijā un Padome 2013. gada 5. jūlijā saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 91. pantu nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par visā ES piemērojamā sadarbspējīgā eCall pakalpojuma ieviešanu

COM(2013) 315 final – 2013/0166 (COD).

Eiropas Savienības Padome 2013. gada 27. jūnijā un Eiropas Parlaments 2013 gada 1. jūlijā saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 114. pantu nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par tipa apstiprinājuma prasībām eCall transportlīdzekļa sistēmas izveidošanai un par grozījumiem Direktīvā 2007/46/EK

COM(2013) 316 final – 2013/0165 (COD).

Ņemot vērā jautājuma steidzamību, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 492. plenārajā sesijā, kas notika 2013. gada 18. un 19. septembrī (19. septembra sēdē), iecēla McDonogh kgu par galveno ziņotāju un ar 141 balsīm par un 1 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

1.   Secinājumi un ieteikumi

1.1

Komiteja atzīmē, ka 2012. gadā uz ES ceļiem gājuši bojā 28 000 cilvēku un ievainoti 1,5 miljoni cilvēku. Komiteja ir stingri pārliecināta, ka ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaita samazināšana sabiedrībai ir ārkārtīgi svarīga, un atbalsta Komisijas vērienīgo mērķi laika posmā no 2011. gada līdz 2020. gadam samazināt minēto skaitu uz pusi no 2010. gada līmeņa.

1.2

Komiteja atzinīgi vērtē Komisijas ierosināto lēmumu un regulu par eCall pakalpojuma ieviešanu, lai nodrošinātu, ka no 2015. gada oktobra visos jaunajos vieglo automobiļu un vieglo kravas automobiļu modeļos būtu iespējams veikt izsaukumus (eCall) uz numuru 112 un tiktu izveidota attiecīgā infrastruktūra ārkārtas zvanu pienācīgu saņemšanai un apstrādei ārkārtas izsaukumu centrālēs (ĀIC), tādējādi nodrošinot ES mēroga eCall pakalpojuma savietojamību, sadarbspēju un nepārtrauktību.

1.3

EESK piekrīt eCall ietekmes novērtējumā iekļautajiem secinājumiem, kas liecina, ka eCall obligāta ieviešana ir vienīgais veids, kā ES iedzīvotājiem nodrošināt eCall pakalpojuma sniegto labumu. Komiteja vairākos atzinumos jau ir ieteikusi Komisijai, ka brīvprātīgas rīcības pieeja nebūs sekmīga.

1.4

EESK norāda, ka priekšlikumi attieksies tikai uz jauna tipa automobiļiem, kas pirmo reizi reģistrēti 2015. gada 1. oktobrī vai pēc minētā datuma, un ka pašreizējos modeļus pēc 2015. gada 1. oktobra var turpināt ražot un laist tirgū bez eCall aprīkojuma. Novērtējot automobiļu ražotāju iespējamās izmaksas, Komiteja aicina ražotājus pēc iespējas ātrāk ieviest eCall tehnoloģiju jau esošajiem modeļiem, kas būs jāražo pēc 2015. gada oktobra.

1.5

Komiteja atzīmē, ka priekšlikumos nav paredzēts apgādāt ar eCall tehnoloģiju motociklus un citus mehāniskos divu riteņu transportlīdzekļus. Tā kā minēto veidu transportlīdzekļu vadītāju un pasažieru bojāejas un ievainošanas risks ir nozīmīga problēma, EESK aicina ražotājus un dalībvalstis pēc iespējas drīzāk attiecināt eCall sistēmu arī uz mehāniskajiem divu riteņu transportlīdzekļiem.

1.6

Komiteja atkārtoti pieprasa Komisijai pēc iespējas ātrāk izstrādāt priekšlikumus mehānisko divu riteņu transportlīdzekļu aktīvās un pasīvās drošības līmeņa paaugstināšanai.

1.7

EESK izsaka gandarījumu par sekmēm, ko guvušas vairākās dalībvalstīs izveidotās ceļu satiksmes drošības iestādes, kuru uzdevums ir uzraudzīt attiecīgās valsts ceļu satiksmes drošības stratēģijas īstenošanu, konsultēt par ceļu satiksmes drošības politikas jautājumiem un popularizēt labākās prakses piemērus ceļu satiksmes drošības jomā. Komiteja uzskata, ka būtu jāizveido Eiropas Ceļu satiksmes drošības aģentūra, kas palīdzētu saskaņot un virzīt ceļu satiksmes drošības īstenošanu visā ES, tostarp eCall ieviešanu. Minētajā struktūrā darbotos dalībvalstu iecelti ceļu satiksmes drošības eksperti.

1.8

Komiteja vērš Komisijas uzmanību uz iepriekšējiem EESK atzinumiem par ceļu satiksmes drošību, kuros apskatīts arī tāds jautājums kā eCall pakalpojuma obligāta ieviešana (1).

2.   Paziņojuma kopsavilkums

2.1   “eCall

eCall ir tehnoloģija, kas paredzēta, lai no transportlīdzekļa veiktu ārkārtas zvanus, izmantojot ES mēroga tālruņa numuru 112, vai nu automātiski (ja ir nelaimes gadījums), vai aktivizējot sistēmu manuāli. “eCall” sistēma automātiski veic tālruņa numura 112 — vienotais Eiropas neatliekamās palīdzības dienesta numurs — izsaukumu, kad noticis nopietns negadījums. Sistēma neatliekamās palīdzības dienestam paziņo transportlīdzekļa atrašanās vietu, pat ja vadītājs ir bez samaņas vai nespēj izdarīt izsaukumu. Komisija 2011. gadā pieņēma Ieteikumu 2011/750/ES, ka mobilā tīkla operatoriem būtu jānodrošina, ka viņu tīkli spēj pārraidīt eCall izsaukumus.

2.2   Šobrīd tikai aptuveni 0,7 % transportlīdzekļu ES ir aprīkoti ar privātajām eCall sistēmām, un to skaits pieaug ļoti lēni. Šādas patentētas sistēmas nenodrošina ES mēroga sadarbspēju vai nepārtrauktību.

2.3   Regulas projekts

Regulas projekta mērķis ir izstrādāt tipa apstiprinājuma prasības eCall tehnoloģijai un noteikt obligātu prasību no 2015. gada uzstādīt eCall sistēmu visos jaunajos pasažieru automobiļu un vieglo kravas automobiļu modeļos. Priekšlikumā noteikti ražotāju un dalībvalstu pienākumi, lietotāju privātuma un datu aizsardzības prasības, transportlīdzekļi, uz ko attiecināms minētais tiesību akts, un piemērošanas datums.

2.4   Lēmuma priekšlikums

Lēmuma projektā paredzēts, ka visām ārkārtas izsaukumu centrālēm (ĀIC) obligāti jāapstrādā ziņojumi, kad tie automātiski vai manuāli tiek pārraidīti no negadījuma vietas. Komisija vēlas nodrošināt, ka līdz 2015. gada 1. oktobrimeCall izsaukumus iespējams veikt, pārraidīt un apstrādāt visā ES.

2.5   Regulas noteikumi.

Regulas priekšlikumā noteiktas tiesiskās prasības, tostarp šādas.

2.5.1

Vieglo automobiļu un vieglo kravas automobiļu ražotājiem jānodrošina, ka no 2015. gada oktobra jaunie transportlīdzekļu tipi ir aprīkoti ar eCall transportlīdzekļa sistēmu un attiecīgi apstiprināti.

2.5.2

Dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka no 2015. gada 1. oktobra jauniem transportlīdzekļu tipiem, kas atbilst ierosinātās regulas prasībām, tiek piešķirts EK tipa apstiprinājums.

2.5.3

Iestādēm, kas piešķir tipa apstiprinājumu, līdz tipa apstiprinājuma sertifikāta izsniegšanai jānodrošina, ka minētie transportlīdzekļi atbilst noteiktajiem standartiem.

2.5.4

Ražotājiem jānodrošina, ka eCall transportlīdzekļa sistēma nepieļauj pastāvīgu izsekojamību.

2.5.5

Jānodrošina pietiekami aizsardzības pasākumi pret pārraudzību un lietotājiem jāsaņem informācija par datu apstrādi, ko veic, izmantojot eCall sistēmu.

2.5.6

Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos tiesību aktus, ar ko nosaka transportlīdzekļa sistēmu tehniskās prasības, prasības attiecībā uz lietotāju privātumu un, pamatojoties uz izmaksu un ieguvumu analīzi, atsevišķu vieglo automobiļu un vieglo kravas automobiļu kategoriju atbrīvojumu.

3.   Vispārīgas piezīmes

3.1

Komiteja atzīmē, ka pagājušajā gadā uz ES ceļiem gājuši bojā 28 000 cilvēku un ievainoti 1,5 miljoni cilvēku. Pēc neatliekamās palīdzības izsaukuma uz satiksmes negadījumu ik minūte ir izšķirīga, glābjot dzīvību un samazinot traumu smagumu. Negadījumā cietušie cilvēki tomēr ne vienmēr ir spējīgi izsaukt neatliekamās palīdzības dienestus.

3.2

Izmantojot eCall tehnoloģiju, palīdzības dienesti tiek brīdināti nekavējoties, pat ja autovadītājs vai pasažieris ir bezsamaņā vai cita iemesla dēļ nespēj piezvanīt. EESK arī norāda, ka aprēķināts, ka, izmantojot eCall tehnoloģiju, iespējams paātrināt glābēju ierašanos par aptuveni 40 % pilsētu teritorijās un 50 % lauku teritorijās un ka pēc vispārējas ieviešanas eCall pakalpojumi Eiropā katru gadu palīdzēs glābt simtiem dzīvību, samazinot ievainojumu un traumu smagumu daudziem tūkstošiem cilvēku.

3.3

Vairākās dalībvalstīs ir izveidotas ceļu satiksmes drošības iestādes, kam piešķirtas valsts mēroga pilnvaras izvērtēt ceļu drošības stratēģiju un sniegt attiecīgās valsts valdībai ieteikumus par prioritāriem pasākumiem. Eiropas Ceļu satiksmes drošības aģentūra ar precīzam pilnvarām visās ceļu satiksmes drošības jomās (infrastruktūra, transportlīdzekļi un satiksmes dalībnieki) visā ES varētu palīdzēt uzlabot saskaņotas ES ceļu satiksmes drošības stratēģijas īstenošanu. Šādai aģentūrai varētu būt konkrēti uzdevumi attiecībā uz labākās prakses piemēru apzināšanu, precizēšanu, apkopošanu un popularizēšanu, kā arī pārrobežu informācijas apmaiņas un sadarbības pastiprināšanu.

4.   Īpašas piezīmes

4.1

Izskatāmais priekšlikums attiecas tikai uz jaunu transportlīdzekļu (pasažieru automobiļu un vieglo kravas automobiļu) tipa apstiprinājumu un tajā nav noteikta prasība nodrošināt ar eCall aprīkojumu pirms pirmās reģistrēšanas, kas nozīmē, ka minēto transportlīdzekļu jau esošos tipus var turpināt ražot un laist tirgū bez eCall sistēmas. Komiteja atzīmē, ka šādas politikas dēļ eCall pakalpojuma pilnīga izmantošana nebūs iespējama agrāk par 2033. gadu. Saprotot, ka jāņem vērā finansiālā ietekme un konstruēšanas problēmas, kas varētu rasties automobiļu ražotājiem, EESK aicina ražotājus pēc iespējas ātrāk ieviest eCall tehnoloģiju jau esošajiem transportlīdzekļu tipiem, kuri būs jāražo pēc 2015. gada oktobra.

4.2

Regula par tipa apstiprinājuma prasībām eCall transportlīdzekļa sistēmas izveidošanai nebūs piemērojama mehāniskajiem divu riteņu transportlīdzekļiem (motocikliem utt.). Minēto transportlīdzekļu vadītājus apdraud 18 līdz 20 reizes lielāks smagu traumu gūšanas risks nekā automobiļu vadītājus. Šās augsta riska transportlīdzekļu kategorijas ceļu satiksmes drošības jautājumiem jāpievērš īpaša uzmanība. Papildus transportlīdzekļu aprīkošanai ar eCall sistēmu pēc iespējas ātrāk ir vajadzīgi priekšlikumi mehānisko divu riteņu transportlīdzekļu aktīvās un pasīvās drošības uzlabošanai.

Briselē, 2013. gada 19. septembrī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

Henri MALOSSE


(1)  OV C 80, 30.3.2004, 77. lpp., OV C 168, 20.7.2007, 71. lpp., OV C 77, 31.3.2009, 70. lpp., OV C 48, 15.2.2011, 27. lpp. un OV C 132, 3.5.2011, 94. lpp..


Top