Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006XC1229(04)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

OV C 321, 29.12.2006, p. 19–22 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

29.12.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 321/19


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

(2006/C 321/07)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 7. pantam. Iebildumi jānogādā Komisijā sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

KOPSAVILKUMS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

Pieteikums reģistrācijai saskaņā ar 5. pantu un 17. panta 2. punktu

“ASPARAGO BIANCO DI BASSANO”

EK Nr. IT/PDO/005/0338/17.03.2004

ACVN (X) AĢIN ( )

Šis kopsavilkums ir sagatavots tikai informācijai. Lai iegūtu pilnīgas ziņas, interesenti ir aicināti iepazīties ar pilnīgu produkta specifikāciju, ko var saņemt 1. iedaļā norādītajās valsts iestādēs vai Eiropas Komisijas dienestos (1).

1.   Atbildīgais dienests dalībvalstī

Nosaukums:

Ministero delle politiche agricole e forestali

Adrese:

Via XX Settembre n. 20

I-00187 Roma

Tālr.:

(39-06) 481 99 68

Fakss:

(39-06) 42 01 31 26

e-pasts:

qtc3@politicheagricole.it

2.   Pieteikuma iesniedzēja apvienība

Nosaukums:

Associazione per la tutela e la valorizzazione dell'Asparago Bianco di Bassano

Adrese:

Via G. Matteotti, 39

I-36061 Bassano del Grappa (VI)

Tālr.:

(39-0424) 52 13 45

Fakss:

e-pasts:

Sastāvs:

ražotāji/pārstrādātāji ( X ) citi ( )

3.   Produkta veids

1.6. grupa — augļi, dārzeņi un labība, svaigi vai pārstrādāti, kas minēti I pielikumā — sparģeļi

4.   Specifikācijā sniegtais apraksts (4. panta 2. punkta nosacījumu kopsavilkums)

4.1.   Nosaukums: “Asparago Bianco di Bassano”

4.2.   Apraksts: ACVN “Asparago Bianco di Bassano” lieto tikai attiecībā uz sparģeļu (Asparagus officinalis L.) dzinumiem, kas 4.3. punktā noteiktajā ierobežotajā ražošanas apgabalā iegūti no vietējā ekotipa “Comune — o Chiaro — di Bassano”.

Sparģeļu dzinumiem ar ACVN “Asparago Bianco di Bassano” jābūt:

baltā krāsā. Uz seglapām un pamatnes ir pieļaujams viegli rozā krāsojums un iespējami nelieli rudi plankumiņi, ja vien tie nesniedzas līdz dzinumu galotnei (trīs centimetri no augšas), ar nosacījumu, ka patērētājs, mizojot pēc parastā paņēmiena, var tos noņemt, un — katrā gadījumā — ka šo atšķirīgo dzinumu saišķī nav vairāk kā 10 %;

labi veidotiem: taisniem, veseliem, ar strupu galotnīti. Dzinumi nedrīkst būt ne ar tukšu vidu, ne saplaisājuši, ne ar nolobījušos mizu, ne ar lūzumiem. Sparģeļu dzinumu nelielā šķiedrainība nosaka to, ka, tos iesaiņojot, var parādīties stipra sānu plaisāšana, tamdēļ ir pieļaujamas smalkas plaisiņas, ja vien tās parādījušās pēc ražas novākšanas un plaisāto dzinumu saišķī nav vairāk par 15 %; ir pieļaujami nedaudz ieliekti dzinumi;

mīkstiem. Dzinumi, kuros sākas kokšķiedru veidošanās, nav pieļaujami;

svaigiem pēc izskata un smaržas; bez svešas izcelsmes smaržas un/vai garšas;

neskartiem, tas ir, bez grauzēju un kukaiņu atstātām pēdām;

tīriem, bez augsnes paliekām vai citiem netīrumiem;

bez ūdens pilienu veidošanās un pietiekami sausiem pēc mazgāšanas aukstā ūdenī, kam nav pievienoti ķīmiskie mazgāšanas līdzekļi, un atdzesēšanas.

Sparģeļu dzinumiem jābūt nogrieztiem pie pamatnes ar iespējami taisnu griezienu un cik vien iespējams perpendikulāri gareniskajai asij.

Tos kalibrē pēc garuma un diametra. Dzinumu centrālo diametru mēra nogrieztā dzinuma vidū. Noteiktais minimālais centrālais diametrs, ieskaitot pielaidi, ir 11 mm. Dzinumi jāiesaiņo tā, lai katrā saišķī dzinumu diametra atšķirība no vidējā diametra nepārsniegtu 10 mm. Saišķus šķiro pēc tajā esošo dzinumu vidējā diametra. Saišķī esošo dzinumu garumam ar šo šķirošanu ir cieša saistība, un tam jāatbilst izmēriem, kas norādīti šajā tabulā:

4.3.   Ģeogrāfiskais apgabals: Ģeogrāfiskais apgabals:“Asparago Bianco di Bassano” ražošanas un iesaiņošanas apgabals ir pilsētas Bassano del Grappa tuvumā esošās dažas Vicenza provinces komūnas, kas norādītas ražošanas specifikācijā.

4.4.   Izcelsmes apliecinājums: Katru ražošanas procesa posmu pārrauga, katrā no tiem reģistrējot ievestos un izvestos produktus. Tādā veidā un pateicoties šim nolūkam paredzētajiem un kontroles iestādes pārvaldītajiem reģistriem, kuros ieraksta datus par apstrādāto zemi, ražotājiem un iepakotājiem, kā arī saražotajiem daudzumiem, tiek nodrošināta produkta izsekojamība no ražošanas sākuma posma līdz beigām. Visas attiecīgajos sarakstos ierakstītās gan fiziskās, gan juridiskās personas pārbauda kontroles iestāde, kā noteikts produkta specifikācijā un attiecīgajā kontroles plānā. Par katru ražas gadu jo īpaši pārbaudīs kontroles iestādei iesniegtos sarakstus, kuros reģistrēti zemes gabali, kur kultivē “Asparago Bianco di Bassano”, un par katru kadastrālo zemes gabalu — norādes par “Asparago Bianco di Bassano” sparģeļu audzēšanai kultivētās zemes kadastrālajām robežām, sabiedrību–zemes īpašnieci, ražotājsabiedrību, ražošanas vietu, kā arī platību, uz kuras kultivē “Asparago Bianco di Bassano”; pārbaudīs arī marķēto saišķu numerācijas kodu ierakstu pareizību.

4.5.   Ražošanas metode: Specifikācijā cita starpā paredzēts, ka augsnes pH attiecīgajos zemes gabalos jābūt no 5,5 līdz 7,5. Apstādot jaunas platības, obligāti jāveic augsnes analīze un — katrā gadījumā — reizi 5 gados jāpārbauda galvenie parametri (pH, slāpekļa, fosfora, sodas, kalcija, magnija un organisko savienojumu daudzums). Jaunajiem stādījumiem derīgas ir analīzes, kas veiktas trīs gadus pirms stādīšanas. Augsne jāsagatavo rudenī pirms stādīšanas, viegli aparot ne dziļāk par 30 cm un, ja vajadzīgs, veicot dziļirdināšanu 40–50 cm dziļumā. Veicot jaunus stādījumus, atstatums starp rindām nedrīkst būt mazāks par 1,8 m dubultrindām un 2 m — vienkāršajām rindām; tomēr stādījumu blīvums nedrīkst pārsniegt 1,8 augus uz kvadrātmetru.

Vagām jābūt 15–20 cm dziļām. Sparģeļu dēstus pārpiķē martā vai aprīlī, jaunos sakneņus savukārt pārstāda līdz jūnijam. Sparģeļu dārza pārstādīšanu uz tā paša zemes gabala var veikt tikai pēc četriem gadiem.

Ja novērojamas skaidras sakņu puves pazīmes (Rhizochtonia un Fusarium), dārza pārstādīšanu var veikt tikai pēc 8 gadiem. Turklāt ir aizliegts sparģeļu dārza apstādāmo platību pirms tam apstādīt ar kartupeļiem, lucernu, burkāniem, āboliņu vai bietēm, jo pastāv iespēja, ka šie kultūraugi slimojuši ar sakņu puvi (Rhizochtonia). Taču pirms sparģeļu stādīšanas ir ieteicams platību apsēt ar tādām graudaugu kultūrām kā miežiem, kviešiem vai kukurūzu.

Sēklas materiāla veģetatīvo pavairošanu pašapgādei lauksaimnieki var veikt paši. Tam var izmantot tikai vietējos ekotipus, ja vien tie atbilst ražošanas specifikācijas 2. pantā sniegtajam aprakstam.

Pirms sākt jaunu apstādīšanu, obligāti jāveic apstādāmās platības augsnes pilna analīze, ko ik pēc pieciem gadiem jāatkārto, analīzē nosakot galvenos parametrus (pH, N, P, K, Ca, Mg un organiskos savienojumus); derīgas ir arī analīzes, kas veiktas triju iepriekšējo gadu laikā.

Pirms apstādīšanas platību nepieciešams apstrādāt ar kūtsmēsliem, uz hektāra izkliedējot 600 centnerus liellopu izcelsmes organiskā mēslojuma, ko iestrādā augsnē, kad komposts nobriedis. Izmantojot citas izcelsmes organisko mēslojumu, izlietojamais daudzums jāaprēķina, ievērojot liellopu izcelsmes kūtsmēslu atsauces daudzumu.

Vismaz 50 % no augsnei nepieciešamā slāpekļa daudzuma jānodrošina ar organisko mēslojumu. Fosfātu mēslojumu un daļu kālija mēslojuma iestrādā vienlaikus ar rudenī veicamajiem lauku darbiem vai ziemas nogalē, turpretim slāpekļa mēslojumu un atlikušo kālija mēslojumu iestrādā pēc ražas novākšanas (taču ne vēlāk kā jūlijā) un vairākās devās. Tomēr galveno barības elementu ikgadējā deva vienībās uz hektāra nedrīkst pārsniegt šādu daudzumu (kilogramos tīrvielas uz hektāra): slāpeklis — 150; fosfors — 80; kālijs — 180. Iespējamās mikroelementu papilddevas jāiestrādā rudens un ziemas periodā.

Mulčēšana ir atļauta ražas novākšanas laikā, to veic vai nu ar tumšu plastmasas plēvi, kas piemērota nezāļu augšanas apturēšanai un aizsardzībai pret gaismu, vai ar citu materiālu, kas ļauj nodrošināt gatavās produkcijas raksturīgās īpašības.

Laikā, kad pilnīgi nokalst augu virszemes daļas, tās jānopļauj, jāizravē vai jānodedzina, ražas novākšanas beigās jāveic augsnes nolīdzināšana, lai novērstu sparģeļu sakneņu pārmērīgu izcilāšanos.

Raža jānovāc no 1. marta līdz 15. jūnijam.

Ar kontroles iestādes atļauju siltumnīcās vai plēves tuneļos audzēto sparģeļu ražu var novākt pirms iepriekšminētā datuma, taču nekādā gadījumā agrāk par 1. februāri.

Ražas pilnbriedā maksimālā pieļaujamā sparģeļu dārza raža drīkst sasniegt 80 centnerus no hektāra.

Produkts jāsagatavo un jāiesaiņo ražošanas apgabalā, kura robežas norādītas ražošanas specifikācijas 3. pantā, lai nodrošinātu šā produkta raksturīgo īpašību saglabāšanos, tā izsekojamību un kontroli.

4.6.   Saikne: “Asparago Bianco di Bassano” ražošanas apgabala augsnei raksturīga dūņaina vai dūņaini–smilšaina struktūra ar zvirgzdiem bagātu apakškārtu, tai ir laba ūdenscaurlaidība un ievērojams organisko savienojumu daudzums; augsnes pH ir no 5,5–7,5 (augsnes reakcija vāji skāba vai neitrāla).

Augsnei šajās sparģeļu dārzu platībās ir aluviāla izcelsme, attiecīgais apgabals atrodas Valsugana reģionā, ko apūdeņo upe Brenta. Augsnei raksturīgās īpatnības nosaka tās fizikāli–ķīmiskais sastāvs, ko veido upes palienē ūdensstraumju sanestais detrīts, grants, smilts un dūņas.

“Asparago Bianco di Bassano” kultivēšanas apgabalā klimatiskos apstākļus lielā mērā ietekmē upe Brenta, kas tek caur Valsugana reģionu, un Veneto Piealpu un Grappa kalnu masīva tuvums.

Gada vidējais nokrišņu daudzums sasniedz 1000 mm ar maksimumu aprīlī–maijā un septembrī–oktobrī.

Temperatūra atkarībā no gadalaika svārstās no 2,5° (janvārī) līdz 23° (jūlijā). Vērā ņemama ir tāda dabas parādība kā pietiekami stiprais vējš, kas pūš no Alta Valsugana puses uz dienvidaustrumiem un nosaka vietējo klimatu šajā kultivēšanas apgabalā, kurš raksturojas ar to, ka mitrums tur uzkrājas tikai nedaudz, reti rodas migla, un augsnes temperatūras maiņas ir nelielas.

Pateicoties visām šīm īpašībām, augam attīstās sarežģīta plaša un dziļa sakņu sistēma, kas veidota no bieziem sakneņiem un gaļīgām saknēm; tā sekmē intensīvu barības vielu uzsūkšanos un cukuru veidošanos. Tādējādi dzinumi attīstās pietiekami lieli (diametrā) un ir ēdami pilnībā vai — jebkurā gadījumā — to kokšķiedras saturs ir pavisam neliels.

Venēcijas Republikā sparģeļus uzskatīja par ļoti augstvērtīgu pārtikas produktu; par to liecina ieraksti banketu ēdienkartēs, ko jau 16. gadsimta pirmajā pusē rīkoja par godu augstas kārtas viesiem. 17. gadsimtā tos jau plaši kultivēja Orti di Terraferma sakņudārzos. Bīskapi, kas devās uz Trento koncilu (1545.–1563. g.), un brauca cauri Bassano, izmantoja iespēju un nogaršoja šo vietējo produktu, un daži no viņiem pierakstīja sparģeļu diētiskās īpašības. Daudz rakstisku liecību saglabājies arī par “Asparago Bianco di Bassano” kvalitāti un izcilajām garšas īpašībām.

4.7.   Kontroles iestāde:

Nosaukums:

CSQA S.r.l.

Adrese:

Via S. Gaetano 74, Thiene (VI)

Tālr.:

(39-0445) 36 60 94

Fakss:

(39-0445) 38 26 72

e-pasts:

csqa@csqa.it

Kontroles iestāde atbilst standarta EN 45011 nosacījumiem.

4.8.   Marķējums: Katrā iepakojumā jābūt vienāda garuma saišķiem; katram saišķim jābūt viendabīgam. Sparģeļu dzinumus jāpārdod iesaiņotus ciešā saišķī 0,5 līdz 4 kg svarā.

Dzinumiem, kas atrodas ārpus saišķa, jābūt tādiem, kādi vidēji ir saišķī ietvertie dzinumi; tiem jābūt vienāda garuma.

Saskaņā ar tradīciju pēc sparģeļu apakšējās daļas nolīdzināšanas katru saišķi cieši jāapsien ar “stroppa” (jauns vītola zars vai ūdenszars). Katram saišķim jāpievieno pie “stroppa” piestiprināta etiķete, kas ietver marķējumu ACN,“Asparago Bianco di Bassano”, kā arī saišķa identifikācijas kārtas numuru, kas nodrošina izsekojamību.

Saišķi jāsakārto regulārās rindās koka, plastmasas vai cita piemērota materiāla iepakojumā.

Uz katra iepakojuma ārpusē, uzdrukājot vai piestiprinot ar etiķeti, jānorāda šāda informācija: ASPARAGO BIANCO DI BASSANO — D.O.P.; ražotāja vārds, uzņēmuma nosaukums un iepakotāja adrese, iepakošanas datums, kā arī šāda tirdzniecības specifikācija — kvalitātes kategorija (ES standarts), diametrs, saišķu skaits un to vidējais svars.

Produkta marķējumu veido ACVN logotips un numerācijas kods, kas identificē produktu un tā ražotāju, kā arī nodrošina produkta izsekojamību.

Marķējumu piestiprina saišķa augšējā daļā pie “stroppa” ar vienreiz lietojamu aizdari; marķējums ir ACVN produkta garantija.

4.9.   Valsts prasības: —


(1)  Eiropas Komisija, Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāts, Lauksaimniecības produktu kvalitātes politikas nodaļa, B-1049 Brisele.


Top