Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1352

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2021/1352 (2021. gada 6. maijs), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/1011 papildina attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem, kuros precizēti nosacījumi, lai nodrošinātu, ka etalona noteikšanas metodika atbilst kvalitātes prasībām (Dokuments attiecas uz EEZ)

C/2021/3143

OV L 291, 13.8.2021, p. 16–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/1352/oj

13.8.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 291/16


KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2021/1352

(2021. gada 6. maijs),

ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/1011 papildina attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem, kuros precizēti nosacījumi, lai nodrošinātu, ka etalona noteikšanas metodika atbilst kvalitātes prasībām

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/1011 (2016. gada 8. jūnijs) par indeksiem, ko izmanto kā etalonus finanšu instrumentos un finanšu līgumos vai ieguldījumu fondu darbības rezultātu mērīšanai, un ar kuru groza Direktīvu 2008/48/EK, Direktīvu 2014/17/ES un Regulu (ES) Nr. 596/2014 (1), un jo īpaši tās 12. panta 4. punktu,

tā kā:

(1)

Lai etalona noteikšanas metodika būtu stabila un uzticama, minētajā metodikā būtu jāprecizē izmantoto ievades datu raksturs un jebkādi kritēriji, kas piemērojami apstākļos, kad ievades datu kvantitāte vai kvalitāte neatbilst standartiem, kas vajadzīgi metodikai, lai precīzi un uzticami noteiktu etalonu, tai vajadzētu būt pakļautai novērtējumam par attiecību starp izmantotajiem galvenajiem pieņēmumiem un etalona sensitivitāti, kas aprēķināta ar minēto metodiku, tai būtu jāspēj atspoguļot pamatā esošo tirgu vai ekonomisko realitāti, ko ar to cenšas izmērīt, un tajā būtu jāiekļauj faktori, tostarp parametri un ievades dati, kas ir visbūtiskākie, lai izmērītu pamatā esošo tirgu.

(2)

Etalonu aprēķina, izmantojot formulu vai citu aprēķina metodi, kura balstās pamatā esošās vērtībās. Administratoriem ir zināma rīcības brīvība formulas izstrādē, nepieciešamā aprēķina veikšanā un ievades datu noteikšanā. Šāda rīcības brīvības pakāpe rada manipulācijas risku. Tādēļ administratoriem būtu jānodrošina, ka, izmantojot šādu rīcības brīvību, ir ieviesta atbilstoša kontroles sistēma. Regulā (ES) 2016/1011 ir atzīts, ka etalona metodikas izstrāde varētu ietvert katra administratora izmantoto rīcības brīvību. Ir svarīgi, lai metodikā būtu ietverti skaidri noteikumi, kuros noteikts, kā un kad šo rīcības brīvību drīkst izmantot un jo īpaši to, vai šī rīcības brīvība ir balstīta uz algoritmu vai iepriekš noteiktu metodiku. Turklāt metodikai būtu jāprecizē, kādos apstākļos darījumu dati pamatā esošajā tirgū tiktu uzskatīti par nepietiekamiem.

(3)

Ir svarīgi, lai administrators spētu izstrādāt etalona metodiku, kas ir noturīga dažādos tirgus apstākļos un ļauj aprēķināt etalonu pēc iespējas plašākā iespējamo tirgus apstākļu kopumā. Tāpēc izmantotajai etalona metodikai būtu jābalstās uz atbilstīgām un piemērotām etalona vēsturiskajām vērtībām. Tā paša iemesla dēļ un jo īpaši, lai validētu etalona aprēķinu un izvērtētu metodikas rezultātus ex post, etalona metodikai būtu jāveic atpakaļejoša pārbaude, salīdzinot ar pieejamajiem darījumu datiem. Šādai atpakaļejošai pārbaudei vajadzētu būt ex post pārbaudei, kurā vai nu izmanto papildu pieejamos datus, kas netika izmantoti etalona aprēķināšanai, vai citus darījumu datu avotus, vai arī rekonstruē etalona vēsturiskās vērtības. Lai nodrošinātu, ka etalona metodika ir derīga validēšanai, ir svarīgi, lai atpakaļejošās pārbaudes tiktu veiktas gan katrā etalona metodikas ikgadējā pārskatīšanā, gan – atkarībā no etalona veida – vai nu pastāvīgi pēc katras būtiskās izmaiņas minētajā metodikā, vai arī pirmajā etalona izstrādē. Metodikā būtu jāatspoguļo atpakaļejošo pārbaužu konstatējumi.

(4)

Etalona metodiku, kas ir noturīga, būtu jāspēj izmantot etalona aprēķināšanai visdažādākajos iespējamos apstākļos, tostarp saspringtos tirgus apstākļos. Tāpēc ir svarīgi, lai administratori novērtētu dažādu tirgus apstākļu ietekmi uz metodiku, izmantojot vēsturiskos datus par faktiskajiem saspringtajiem tirgus apstākļiem, un lai kritiski svarīgiem etaloniem tiktu izmantoti hipotētiski dati par iespējamiem saspringtiem tirgus apstākļiem, kas tomēr nav īstenojušies.

(5)

Etalona metodikai, kas ir izsekojama un pārbaudāma, būtu jāļauj pastāvīgi pārbaudīt un kontrolēt katru etalona aprēķinu. Izsekojamībai būtu jāietver dokumentācija par dažādiem metodikas posmiem, un tai vajadzētu būt par pamatu pārbaudāmībai, kas nozīmētu spēju rekonstruēt etalona vēsturiskās vērtības.

(6)

Saskaņā ar proporcionalitātes principu maznozīmīgu etalonu un regulētu datu etalonu administratoriem nebūtu jāuzliek pārmērīgs administratīvais slogs. Tāpēc ir lietderīgi, ka šādiem administratoriem vajadzētu būt iespējai atteikties no konkrētām kvalitātes prasībām attiecībā uz minētajiem etaloniem. Turklāt, ja tas ir pamatoti, ņemot vērā to darbību raksturu, mērogu un sarežģītību, interešu konflikta iespējamību, kas rodas starp etalona izstrādi un jebkādām citām administratora darbībām, un rīcības brīvības līmeni, kas saistīts ar etalona izstrādes procesu, konkrētiem etalonu administratoriem vajadzētu būt iespējai atteikties no konkrētām prasībām attiecībā uz etalona metodikas noturību.

(7)

Šī regula ir balstīta uz regulatīvo tehnisko standartu projektu, ko Komisijai iesniegusi Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestāde (EVTI).

(8)

EVTI ir veikusi atklātas sabiedriskās apspriešanas par regulatīvo tehnisko standartu projektu, kas ir šīs regulas pamatā, izanalizējusi potenciālās saistītās izmaksas un ieguvumus un lūgusi ieteikumu no Vērtspapīru un tirgu nozares ieinteresēto personu grupas, kura izveidota saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1095/2010 (2) 37. pantu.

(9)

Lai nodrošinātu atbilstību 5. panta piemērošanas datumam Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2019/2175 (3), ar kuru Regulā (ES) 2016/1011 ieviesa minētās regulas 12. panta 4. punktu, šī regula būtu jāpiemēro no 2022. gada 1. janvāra,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Nosacījumi, ar kuriem nodrošina, ka etalona metodika ir stabila un uzticama

1.   Regulas (ES) 2016/1011 12. panta 1. punkta a) apakšpunktā minētā etalona metodika:

a)

spēj atspoguļot pamatā esošo tirgus vai ekonomisko realitāti, ko tā cenšas izmērīt, un ietver faktorus, tostarp parametrus un ievades datus, kas ir visatbilstošākie pamatā esošā tirgus mērīšanai;

b)

jāpakļauj novērtējumam par attiecību starp izmantotajiem galvenajiem pieņēmumiem un ar minēto metodiku aprēķinātā etalona sensitivitāti;

c)

precizē metodikā izmantoto ievades datu raksturu;

d)

precizē kritērijus, kuri piemērojami apstākļos, kad ievades datu daudzums vai kvalitāte neatbilst metodikai vajadzīgajiem standartiem, lai precīzi un uzticami noteiktu etalonu.

2.   Maznozīmīgu etalonu administratori var izvēlēties minētajiem etaloniem nepiemērot 1. punkta b) apakšpunktu.

3.   Regulēto datu etalonu administratori var izvēlēties minētajiem etaloniem nepiemērot 1. punkta b) un c) apakšpunktu.

2. pants

Nosacījumi, ar kuriem nodrošina, ka etalona metodikai ir skaidri noteikumi, kas izklāsta, kā un kad var izmantot rīcības brīvību etalona noteikšanā

Regulas (ES) 2016/1011 12. panta 1. punkta b) apakšpunktā minētajā etalona metodikā precizē visu turpmāk minēto:

a)

etalona aprēķināšanas posms, kurā tiek veikta rīcības brīvība;

b)

kritēriji, kas jāizmanto, īstenojot rīcības brīvību;

c)

ievades dati, kas jāņem vērā;

d)

attiecīgā gadījumā neizsmeļošs saraksts ar nosacījumiem, saskaņā ar kuriem:

i)

darījumu dati pamatā esošajā tirgū uzskatāmi par nepietiekamiem un ir nepieciešama darījumu datu izmantošana saistītajos tirgos;

ii)

metodikas piemērošana nedod rezultātu un etalona noteikšanā jāizmanto rīcības brīvība;

e)

saistīto tirgu veids, kas uzskatāms par piemērotu d) apakšpunkta i) punkta vajadzībām.

3. pants

Nosacījumi, ar kuriem nodrošina, ka etalona metodika ir precīza, nepārtraukta un derīga validēšanai, tostarp attiecīgā gadījumā atpakaļejošai pārbaudei, izmantojot pieejamos darījumu datus

1.   Regulas (ES) 2016/1011 12. panta 1. punkta c) apakšpunktā minētā etalona metodika ietver visu turpmāk minēto:

a)

novērtējums par ar minēto metodiku izstrādāto etalona vēsturisko vērtību atbilstību un piemērotību;

b)

uzticami ievades dati, tostarp atbilstošs datu paraugu lielums, ja tāds ir.

2.   Etalonu administratori nodrošina, ka visas atpakaļejošās pārbaudes, kas attiecas uz etalona metodiku, tiek veiktas ex post un atsaucas uz atbilstīgu laikposmu.

Atpakaļejošas pārbaudes veic vismaz katrā etalona metodikas ikgadējā pārskatīšanā un pēc jebkādām būtiskām izmaiņām minētajā metodikā. Attiecībā uz regulētiem datu etaloniem atpakaļejošas pārbaudes veic, pirmo reizi izstrādājot etalonu. Attiecībā uz kritiski svarīgiem etaloniem veic ikmēneša atpakaļejošo pārbaudi.

Etalona metodikā iekļauj atpakaļejošo pārbaužu rezultātu novērtējumu, tostarp procesus, lai nodrošinātu, ka atpakaļejošajās pārbaudēs izceltās sistēmiskās novirzes tiek apzinātas un pienācīgi novērstas.

4. pants

Nosacījumi, ar kuriem nodrošina, ka etalona metodika ir noturīga, un nodrošina, ka etalonu var aprēķināt pēc iespējas plašākā iespējamo apstākļu kopumā, neapdraudot tā integritāti.

1.   Administratori novērtē dažādu tirgus apstākļu ietekmi uz metodiku, izmantojot vēsturiskos datus, kas gūti saspringtos tirgus apstākļos. Ja nav pieejami atbilstoši vēsturiskie dati, kritiski svarīgu etalonu administratori izmanto hipotētiskus datus, kas atspoguļo saspringtus tirgus apstākļus.

2.   Administratori metodikā izmanto parametrus un pieņēmumus, lai aptvertu dažādus vēsturiskus vai – kritiski svarīgu etalonu administratoru gadījumā – hipotētiskus apstākļus, tostarp visnestabilākos periodus, kādi pieredzēti tirgos, un ņemot vērā dažādas hipotēzes par korelāciju starp pamatā esošajiem aktīviem.

3.   Maznozīmīgu etalonu un regulēto datu etalonu administratori var izvēlēties nepiemērot 2. punktu attiecībā uz minētajiem etaloniem.

4.   Administratori var izvēlēties nepiemērot nevienu no 1. un 2. punktā noteiktajām prasībām, ņemot vērā šādus aspektus:

a)

etalonu izstrādes iezīmes, mērogs un sarežģītība;

b)

iespējamība, ka etalonu izstrādē radīsies interešu konflikts;

c)

rīcības brīvība, kas saistīta ar etalonu izstrādes procesu.

5. pants

Nosacījumi, ar kuriem nodrošina, ka etalona metodika ir izsekojama un pārbaudāma

Etalonu administratori glabā etalona aprēķina revīzijas dokumentāciju, tostarp visus metodikas noturības novērtējumus un atpakaļejošo pārbaužu rezultātus.

6. pants

Stāšanās spēkā un piemērošana

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro no 2022. gada 1. janvāra.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2021. gada 6. maijā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)   OV L 171, 29.6.2016., 1. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1095/2010 (2010. gada 24. novembris), ar ko izveido Eiropas Uzraudzības iestādi (Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādi), groza Lēmumu Nr. 716/2009/EK un atceļ Komisijas Lēmumu 2009/77/EK (OV L 331, 15.12.2010., 84. lpp.).

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/2175 (2019. gada 18. decembris), ar kuru groza Regulu (ES) Nr. 1093/2010, ar ko izveido Eiropas Uzraudzības iestādi (Eiropas Banku iestādi), Regulu (ES) Nr. 1094/2010, ar ko izveido Eiropas Uzraudzības iestādi (Eiropas Apdrošināšanas un aroda pensiju iestādi), Regulu (ES) Nr. 1095/2010, ar ko izveido Eiropas Uzraudzības iestādi (Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādi), Regulu (ES) Nr. 600/2014 par finanšu instrumentu tirgiem, Regulu (ES) 2016/1011 par indeksiem, ko izmanto kā etalonus finanšu instrumentos un finanšu līgumos vai ieguldījumu fondu darbības rezultātu mērīšanai, un Regulu (ES) 2015/847 par līdzekļu pārvedumiem pievienoto informāciju (OV L 334, 27.12.2019., 1. lpp.).


Top