Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE5262

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 1198/2006 attiecībā uz dažiem noteikumiem, kuri saistīti ar finanšu pārvaldību konkrētām dalībvalstīm, kas saistībā ar finansiālo stabilitāti saskaras ar nopietnām grūtībām vai kam draud šādas grūtības” COM(2013) 428 final – 2013/0200 (COD)

    OV C 341, 21.11.2013, p. 75–76 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.11.2013   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 341/75


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 1198/2006 attiecībā uz dažiem noteikumiem, kuri saistīti ar finanšu pārvaldību konkrētām dalībvalstīm, kas saistībā ar finansiālo stabilitāti saskaras ar nopietnām grūtībām vai kam draud šādas grūtības”

    COM(2013) 428 final – 2013/0200 (COD)

    2013/C 341/17

    Ziņotājs: Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE kgs

    Eiropas Parlaments 2013. gada 1. jūlijā un Padome 2013. gada 10. jūlijā saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 43. panta 2. punktu un 304. pantu nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

    Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 1198/2006 attiecībā uz dažiem noteikumiem, kuri saistīti ar finanšu pārvaldību konkrētām dalībvalstīm, kas saistībā ar finansiālo stabilitāti saskaras ar nopietnām grūtībām vai kam draud šādas grūtības

    COM(2013) 428 final – 2013/0200 (COD).

    Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Lauksaimniecības, lauku attīstības un vides specializētā nodaļa iecēla Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE kgu par ziņotāju un savu atzinumu pieņēma 2013. gada 3. septembrī.

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 492. plenārajā sesijā, kas notika 2013. gada 18. un 19. septembrī (19. septembra sēdē), ar 128 balsīm par, 1 balsi pret un 8 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

    1.   Secinājumi

    1.1

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja uzskata, ka ieilgusī finanšu un ekonomikas krīze, dalībvalstīm īstenojot nepieciešamās fiskālās konsolidācijas rīcībpolitikas, ir radījusi spiedienu uz valstu finanšu resursiem.

    1.2

    Tādēļ Komiteja uzskata, ka Eiropas Komisijas priekšlikums grozīt Regulu (EK) Nr. 1198/2006 ir ļoti lietderīgs, un Komiteja minēto priekšlikumu stingri atbalsta, ar pārliecību, ka budžeta līdzekļi tiks izmantoti visefektīvākajā veidā.

    2.   Pamatojums

    2.1

    Bezprecedenta globālā finanšu krīze un ekonomikas lejupslīde ir nopietni kaitējusi ekonomiskajai izaugsmei un finansiālajai stabilitātei un ir izraisījusi finanšu un ekonomikas apstākļu būtisku pasliktināšanos vairākās dalībvalstīs.

    2.2

    Krīzes vissmagāk skartajās dalībvalstīs, kuras ir saņēmušas finansiālu palīdzību saistībā ar pielāgošanas programmu, stāvokli pasliktināja budžeta konsolidācijas radītās likviditātes problēmas, kas ietekmē šo valstu ekonomisko izaugsmi un finanšu stabilitāti, kā arī budžeta deficīta un parāda situācijas pasliktināšanās. Līdzfinansējums paaugstina atbalsta piešķiršanas efektivitāti. Ja dalībvalsts samazina līdzfinansējumu, efektivitāte varētu pazemināties; šis risks jāsamazina jebkurā iespējamā veidā.

    2.3

    Šajā kontekstā attiecībā uz ieguldījumiem zivsaimniecības nozarē ir īpaši svarīgi nodrošināt Eiropas Zivsaimniecības fonda programmu netraucētu īstenošanu.

    2.4

    Regulā (EK) Nr. 1198/2006 par Eiropas Zivsaimniecības fondu (EZF) noteikti šādi aspekti:

    —   darbības programma: vienots dokuments, kuru izstrādā dalībvalsts un apstiprina Komisija un kurā ir saskaņots prioritāru virzienu kopums, ko paredzēts sasniegt ar EZF atbalstu;

    —   prioritārais virziens: viena no darbības programmas prioritātēm, kura ietver saistītu darbību grupu ar īpašiem izmērāmiem mērķiem.

    2.5

    Prioritārie virzieni, ko paredzēts sasniegt ar EZF atbalstu:

    1. prioritārais virziens — pasākumi Kopienas zvejas flotes pielāgošanai;

    2. prioritārais virziens — akvakultūra, zveja iekšzemes ūdeņos, zvejas un akvakultūras produktu apstrāde un tirdzniecība;

    3. prioritārais virziens — vispārējas nozīmes pasākumi;

    4. prioritārais virziens — zivsaimniecības apvidu ilgtspējīga attīstība;

    5. prioritārais virziens — tehniskais atbalsts.

    2.6

    Komisija, pieņemot katras dalībvalsts darbības programmu, ar attiecīgo dalībvalsti vienojas par līdzfinansējuma apjomu katram prioritārajam virzienam, kurā iekļauts arī EZF ieguldījuma maksimālais apjoms.

    2.7

    Komisijas maksājumi no EZF tiek veikti kā avansa maksājumi, starpposma maksājumi un noslēguma maksājumi, un tos veic saskaņā ar sertificēšanas un revīzijas iestāžu sniegto apstiprinājumu par katru darbības programmu.

    3.   Pašreizējais stāvoklis

    3.1

    Regulas (EK) Nr. 1198/2006 76. un 77. pantā paredzēts, ka 2.7. punktā minētos starpposma maksājumus un noslēguma maksājumu aprēķina saskaņā ar 2006. gadā izstrādāto finansēšanas plānu katram prioritārajam virzienam.

    3.2

    Ņemot vērā stāvokli finanšu un ekonomikas jomā (2.1. un 2.2. punkts), Komisija ierosināja grozīt 76. un 77. pantu, lai sekmētu ieguldījumus un uzlabotu līdzekļu pieejamību.

    3.3

    Eiropas Parlaments un Padome apstiprināja Regulu (EK) Nr. 387/2012, un izmaiņas formulējumā dod iespēju krīzes vissmagāk skartajām dalībvalstīm, kuras, saskaņojot ar Komisiju, ir pieņēmušas makroekonomikas korekciju programmu, lūgt palielināt līdzfinansējuma likmi starpposma un noslēguma maksājumiem no EZF.

    3.4

    Līdz šim atbalstu ir saņēmušas un par pielāgošanas programmu vienojušās septiņas dalībvalstis: Kipra, Ungārija, Rumānija, Latvija, Portugāle, Grieķija un Īrija. Izmaiņas Regulā (EK) Nr. 1198/2006 paredz, ka šo līdzfinansējuma likmes palielinājumu varēs izmantot jebkura dalībvalsts, kas turpmāk pieteiksies finansiālā atbalsta programmai, kā paredzēts minētās regulas 76. panta 3. punkta a), b) un c) apakšpunktā.

    3.5

    Pēc dalībvalsts lūguma starpposma un noslēguma maksājumus palielina par summu, kas atbilst desmit procentpunktiem virs esošās līdzfinansējuma likmes katram prioritārajam virzienam līdz maksimums 100 %, ko piemēro nesen deklarētajiem valsts attaisnotajiem izdevumiem katrā apstiprinātajā izdevumu deklarācijā, kas iesniegta laikposmā, kad dalībvalsts ievēro atbilstību kādam no 76. panta 3. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajiem nosacījumiem.

    3.6

    Turklāt, lai aprēķinātu starpposma un noslēguma maksājumus, kas iesniegti pēc tam, kad dalībvalsts beigusi saņemt 76. panta 3. punktā minēto Savienības finansiālo atbalstu, Komisija neņem vērā palielinātās summas, kas izmaksātas saskaņā ar minēto punktu.

    3.7

    Regulas (EK) Nr. 1198/2006 jaunajā formulējumā iekļauts jauns 77.a pants, kura 5. punktā noteikts, ka paaugstināto līdzfinansējuma likmi saskaņā ar dalībvalstu iesniegtajām izdevumu deklarācijām iespējams piemērot līdz 2013. gada 31. decembrim.

    4.   Regulas priekšlikuma grozījums

    4.1

    Pašreizējā regulas priekšlikuma grozījums, kas ir arī atzinuma temats, saistīts ar 77.a panta 5. punktā norādīto ierobežojumu.

    4.2

    Komisija uzskata: tā kā dalībvalstis attiecībā uz finansiālo stabilitāti joprojām saskaras ar nopietnām grūtībām, paaugstinātas līdzfinansējuma likmes piemērošanu nevajadzētu pārtraukt 2013. gada beigās.

    4.3

    Tādēļ tiek ierosināts grozīt Regulu (EK) Nr. 1198/2006, svītrojot 77.a panta 5. punktu.

    5.   Vispārīgas piezīmes

    5.1

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja uzskata, ka Eiropas Komisijas priekšlikums ir ļoti lietderīgs, un to pilnībā atbalsta.

    5.2

    EESK atbalsta viedokli, ka fonda dotācija attiecīgajām valstīm un programmām konkrētajā laika periodā būtu jāsaglabā bez izmaiņām.

    Briselē, 2013. gada 19. septembrī

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

    Henri MALOSSE


    Top