EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1163

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tematu Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Padomes Direktīvu 76/769/EEK, kas attiecas uz dažu dzīvsudrabu saturošu mērierīču tirdzniecības ierobežojumiem COM(2006) 69 galīgā redakcija — 2006/0018 (COD)

OV C 318, 23.12.2006, p. 115–116 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

23.12.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 318/115


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Padomes Direktīvu 76/769/EEK, kas attiecas uz dažu dzīvsudrabu saturošu mērierīču tirdzniecības ierobežojumiem”

COM(2006) 69 galīgā redakcija — 2006/0018 (COD)

(2006/C 318/20)

Padome saskaņā ar EK Līguma 95. pantu 2006. gada 8. martā nolēma apspriesties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu padomi par augstāk minēto tematu.

Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Lauksaimniecības, lauku attīstības un vides specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2006. gada 11. jūlijā. Ziņotāja — Cassina kdze.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 429. plenārajā sesijā, kas notika 2006. gada 13. un 14. septembrī (13. septembra sēdē), ar 181 balsi par, 5 balsīm pret un 8 atturoties, pieņēma šādu atzinumu.

1.   Secinājumi.

1.1

Pamatojoties uz 2. un 3. punktā izteiktajām piezīmēm, EESK:

a)

atbalsta Komisijas priekšlikumu un tās izvēli attiecībā uz juridisko pamatu (EK Līguma 95. pants) un atbalsta stratēģisko mērķi izņemt visu dzīvsudrabu no turpmākajā 2.2. punktā minētajām mērierīcēm;

b)

uzskata, ka minētais priekšlikums atbilst Komisijas noteiktajiem pārējiem standartiem un politikai attiecībā uz vidi un sabiedrības veselību;

c)

prasa paātrināt minēto mērierīču aizstāšanu ar alternatīviem izstrādājumiem, kas nesatur dzīvsudrabu (iespējams, ar stimulējošu pasākumu, informācijas un izpratnes veidošanas kampaņu starpniecību, lai nepieļautu potenciāli bīstamu, dzīvsudrabu saturošu ierīču turpmāko apriti), un ņemt vērā izmaksas, ko šāda aizstāšana radīs patērētājiem;

d)

prasa paredzēt minēto ierīču diferencētu savākšanu un noteikt pārdevēju atbildību par likvidējamo ierīču savākšanu (tāpat kā attiecībā uz elektriskajām un elektroniskajām ierīcēm);

e)

aicina Komisiju precizēt aizsargpasākumus, kas īstenoti, lai nodrošinātu, ka nozarēm, uz kurām neattiecas minētā direktīva (ierīces profesionālai un rūpnieciskai izmantošanai), ir obligāti jāievēro iepriekš minētais mērķis nepieļaut dzīvsudraba izplūdi vidē;

f)

aicina Kopienas un dalībvalstu iestādes rūpīgi kontrolēt, vai ievestie produkti atbilst ES tiesību aktos noteiktajām prasībām.

2.   Ievads un priekšlikuma kopsavilkums.

2.1

Priekšlikumā ir ievērota 2005. gada 28. janvāra paziņojumā “Kopienas stratēģija attiecībā uz dzīvsudrabu” (1) izklāstītā pieeja. Pamatojoties uz šobrīd vispārēji atzīto faktu, ka dzīvsudrabs ir toksisks un ļoti bīstams cilvēkiem, ekosistēmām un savvaļas dzīvniekiem, paziņojumā ir ierosināti vairāki pasākumi sabiedrības veselības un vides aizsardzībai, kuru būtība ir dzīvsudraba izmantošanas nepieļaušana visās darbībās, kurās šobrīd iespējams to aizstāt ar alternatīvām vielām vai produktiem, kam nebūs dzīvsudraba pašreizējās kaitīgās ietekmes uz nervu sistēmu, imūnsistēmu un reproduktīvajiem orgāniem.

2.2

Šajā sakarā Komisija uzskata Direktīvas 76/769 grozīšanu (2) par posmu vispārējās stratēģijas īstenošanā. Zemsvītras piezīmē minētajā punktā ir aizliegta šādu dzīvsudrabu saturošu ierīču laišana tirgū:

a)

medicīniskie termometri;

b)

citas mērierīces, kas paredzētas pārdošanai iedzīvotājiem (piem., manometri, barometri, asisnsspiediena mērīšanas aparāti).

2.3

Pamatojoties uz aizliegumiem un/vai ierobežojumiem, kas jau ir spēkā daudzās dalībvalstīs, un tādējādi ņemot vērā gūto pieredzi, zinātnē un rūpniecībā izmantojamām ierīcēm un iekārtām minētais aizliegums nav piemērojams, pamatojoties uz to, ka šādu ierīču un iekārtu ir salīdzinoši maz un tās izmanto ļoti specializētā vidē, uz kuru jau attiecas kontroles standarti un procedūras saistībā ar drošību darba vietā un bīstamu atkritumu apsaimniekošanu, vai arī tās ir iekļautas REACH regulas darbības jomā.

3.   Vispārējas piezīmes.

3.1

Lai gan dažas dalībvalstis jau ir uzsākušas pasākumus dzīvsudraba izmantošanas pārtraukšanai un tā aizstāšanai ar alternatīviem produktiem, Eiropā katru gadu joprojām izmanto aptuveni (3) 33 tonnas dzīvsudraba, no kurām apmēram 25-30 tonnas nonāk termometru tirgū.

3.2

Tādējādi dzīvsudrabs un tā vistoksiskākie atvasinājumi nonāk sadzīves atkritumu plūsmā tādēļ, ka termometrus un citas mērierīces pēc to nolietošanās vai salūšanas izmet mājsaimniecības atkritumos. Atkritumu poligoni un citi atkritumu apglabāšanas nepiemēroti veidi dod iespēju dzīvsudraba atkritumiem nokļūt notekūdeņos un tādējādi notiek dzīvsudraba izplūde vidē. Līdz ar to dzīvsudrabs iesūcas pārtikas produktos un ir īpaši bīstams attiecībā uz ūdens faunas barības ķēdi, jo īpaši riskantu situāciju radot zivju un pārtikai paredzēto jūras dzīvnieku un augu patērētājus (īpaši Vidusjūras reģionā).

3.3

EESK atzīmē, ka ir tādas ierīces, kuras jau ir pārdošanā, kam ir tādas pašas funkcijas kā priekšlikumā minētajām un kurās ir dzīvsudrabam alternatīvas vielas. Tādēļ būtu iespējama to tūlītēja aizstāšana bez ievērojamām papildizmaksām (skat. turpmākā 4.1. punkta b), c) un e) apakšpunktu). Ietekmes novērtējumā tomēr nav nekādu norāžu par izmaksām, kas radīsies patērētājiem aizstājot minētās ierīces: EESK pieprasa skaitliski noteikt šādas izmaksas un direktīvas ieviešanas mehānismā iekļaut atbalsta pasākumus.

3.4

EESK stingri atbalsta Komisijas mērķi aizliegt priekšlikumā uzskaitīto dzīvsudrabu saturošo ierīču laišanu tirgū: nav vajadzīgi nekādi dzīvsudraba kaitīgās ietekmes un noturības papildu pierādījumi un dzīvsudrabu saturošo ierīču tirdzniecības aizliegums palīdzētu sasniegt vides un cilvēku veselības aizsardzības augtu līmeni, kā norādīts direktīvas juridiskajā pamatojumā (EK Līguma 95. pants) un ko EESK uzskata par absolūti pareizu un atbilstošu.

4.   Īpašas piezīmes.

4.1

EESK tomēr uzsver, ka:

a)

ja dzīvsudrabu saturošām ierīcēm, ko izmanto profesionālā vidē vai rūpniecībā, nepiemēro aizliegumu, tad jānosaka garantijas, ka minēto ierīču apglabāšana un otrreizējā pārstrāde pēc to nolietošanās iekļaus dzīvsudraba tādu apstrādi, kura nepieļaus dzīvsudraba nokļūšanu vidē, radot apdraudējumu videi un sabiedrības veselībai; svarīgi ir ieviest atbilstošu kontroli, mācību un konsultatīvo atbalstu, jo īpaši amatniecības un juvelierizstrādājumu sīkražošanas nozarē, kurā dzīvsudrabu joprojām plaši izmanto specifiskos apstrādes procesos;

b)

gan ietekmes novērtējumā, gan priekšlikumā nav pienācīgi novērtēta problēma, kas rodas, kad dzīvsudrabu saturošas ierīces, kuras pašreiz izmanto, tiek izmestas sadzīves atkritumos: dalībvalstīm būtu jāvērš uzmanība uz to, ka jāizstrādā nolietotu ierīču iznīcināšanas stimulēšanas sistēma, kā arī uz šādas sistēmas potenciālo labumu, lai nodrošinātu attiecīgo ierīču iespējami ātru iznīcināšanu;

c)

dzīvsudrabu saturošu ierīču, kas joprojām ir apritē, izņemšanu no tirgus varētu veicināt finansiāla atbalsta pasākumu starpniecību un, pirmām kārtām, izmantojot atbilstošas, patērētājiem paredzētas informācijas kampaņas, lai viņi apzinātos minēto ierīču bīstamību un rīkotos atbildīgi; lūgt patērētājus nemest dzīvsudrabu sadzīves atkritumos vai — kas ir vēl svarīgāk — neļaut ar to rīkoties bērniem; vienlaikus būtu jāparedz piemēroti stimuli tiem patērētājiem, kas operatīvi realizē attiecīgo ierīču aizstāšanu;

d)

kā metode, kas izmantojama dzīvsudrabu saturošo ierīču izņemšanai no tirgus, būtu jānosaka pārdevēju vadīta attiecīgo ierīču diferencēta savākšana atbilstoši direktīvā par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem paredzētajiem pasākumiem;

e)

īpaša uzmanība būtu jāpievērš arī ievestajiem produktiem, tā lai Eiropas ierobežojošo tiesību aktu īstenošanas rezultātā gūtais labums neciestu no tādu trešo valstu izstrādājumiem, kuras pilnīgi neņem vērā dzīvsudraba ļaunprātīgas izmantošanas bīstamību.

Briselē, 2006. gada 13. septembrī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas

priekšsēdētāja

Anne-Marie SIGMUND


(1)  COM(2005) 20 galīgā redakcija.

(2)  Direktīvas 76/769/EEK I pielikumā iekļauj īpašu 19.a punktu.

(3)  Pamatojoties uz Komisijas sniegto informāciju.


Top