Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1158

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Tarybai ir Europos Parlamentui dėlTeminės miesto aplinkos strategijos COM(2005) 718 final — {SEC(2006) 16}

    OL C 318, 2006 12 23, p. 86–92 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    23.12.2006   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 318/86


    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Tarybai ir Europos Parlamentui dėlTeminės miesto aplinkos strategijos

    COM(2005) 718 final — {SEC(2006) 16}

    (2006/C 318/15)

    Europos Komisija, vadovaudamasi Europos bendrijos steigimo sutarties 262 straipsniu, 2006 m. sausio 11 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl Komisijos komunikato Tarybai ir Europos Parlamentui dėl Teminės miesto aplinkos strategijos

    Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkos skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto darbo šiuo klausimu organizavimą, 2006 m. liepos 11 d. priėmė savo nuomonę. Pranešėjas Antonello Pezzini.

    429-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2006 m. rugsėjo 13–14 d. (2006 m. rugsėjo 13 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 194 nariams balsavus už, 2 - prieš ir 6 susilaikius.

    1.   Išvados ir rekomendacijos

    1.1

    EESRK mano, kad norint pasiekti tvarų augimą ir paskatinti konkurencingumą ir naujovių diegimą, yra būtina išspręsti sudėtingas problemas, su kuriomis šiuo metu susiduria mūsų miestai: aplinkos blogėjimas, eismo kamščiai, būsto klausimai, nesaugumas, nusikalstamumas, nedarbo krizės ir gamybos restruktūrizavimas, socialinė jaunimo ir ypač pagyvenusių asmenų atskirtis bei erdvinė ir etninė izoliacija.

    1.2

    Oro tarša miestuose jau ilgą laiką kelia didelį pavojų visuomenės sveikatai bei reikalauja didelių socialinių ir sveikatos apsaugos išlaidų. Pasaulio sveikatos organizacija atkreipė dėmesį į tai, kad dėl prastos oro kokybės miestuose didėja daugelio chroniškų ligų paplitimas. Šios ligos tampa didele našta sveikatos apsaugos sistemoms dėl finansinių išlaidų, gydymo, hospitalizavimo ir nedarbingumo.

    1.3

    Būtina imtis prevencinių veiksmų ne tik individualiai — mažinti automobilių naudojimą, bet ir kolektyviai — laikytis naujų transporto politikos krypčių.

    1.4

    EESRK yra įsitikinęs, kad nuo šiol valstybės narės privalo nustoti vien tik svarstyti šią problemą, ir siūlo joms, laikantis daugybės Komisijos rekomendacijų bei integruoto, dalyvaujamojo ir atsakingo metodo, nedelsiant patvirtinti ir skubiai įgyvendinti konkrečius veiksmų planus, siekiant gyvenimo ir aplinkos kokybės gerėjimo, kuris būtų reikšmingas, tvarus ir įrodomas.

    1.5

    Komitetas taip pat yra įsitikinęs, kad Komisijos metodą kuriant integruotą miesto aplinkos strategiją, tvirtai pagrįstą subsidiarumo ir artumo principais, ateity lydės sėkmė, ypač jei strategija bus įgyvendinama laikantis bendrų,dalyvaujamųjų metodų pagal atnaujintas Lisabonos ir Geteborgo darbotvarkes.

    1.5.1

    Komitetas mano, kad Europos Sąjunga turi patvirtinti iniciatyvas, skatinančias nacionalinių, regionų ir vietos valdžios institucijų vykdomus geriausios praktikos pavyzdžius, siekiant, kad imtų veikti ši su individualiomis aplinkybėmis suderinama strategija.

    1.5.2

    Siekdami išlikti konkurencingi, miestai turi plėtoti modernias, efektyvias ir paruoštas naudoti paslaugas internetu, ypač sveikatos, socialinių paslaugų ir viešojo administravimo sektoriuose. Tai užtikrins didesnę socialinę sanglaudą ir įtrauks jaunimą bei pagyvenusio amžiaus asmenis į sistemą, stiprinančią ryšius tarp istorinių centrų ir priemiesčių, turtingesnių ir vargingesnių rajonų, miesto zonų ir atokių rajonų.

    1.6

    Iš esmės EESRK pritaria „Socialiai atsakingų teritorijų“ (t. y. teritorijų, kurios siekia darnaus vystymosi, atsižvelgdamos į savo veiklos ekonominius, socialinius ir aplinkosauginius aspektus ir į senėjančios visuomenės socialines ir ekonomines pasekmes) miesto plėtros modelį.

    1.7

    Teritorija gali būti apibrėžta kaip „socialiai atsakinga“ tuomet, kai jai pasiseka susieti tinkamo lygio gerovę su privalomais socialiniais įsipareigojimais.

    1.7.1

    Mokymosi prisiimti atsakomybę ir teises procesas prasideda nuo informuoto sąmoningumo ugdymo namuose ir yra stiprinamas pažintine veikla mokykloje nuo ankstyvos vaikystės.

    1.8

    Dabartinėje (šeštojoje) bendrojoje mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros programoje numatyta galimybė įgyvendinant įžvalgos projektą įtraukti visuomenės suinteresuotus subjektus priimant sprendimus, kuriais remiantis labiausiai tikėtina, kad bus sukurtas geriau teritorinę socialinę atsakomybę atitinkantis modelis.

    1.8.1

    Be įžvalgos veiklos Septintojoje bendrojoje mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros programoje „Sveikatos“ teminio prioriteto srityje (1) numatyta konkreti, su žmogaus vystymusi ir senėjimu susijusi veikla, įskaitant sąveiką tarp tokių veiksnių, kaip aplinkosauga, individo elgesys ir lyčių problemos.

    1.8.2

    Komitetas pabrėžia, kad, ugdant jaunimą ir piliečius darnaus vystymosi klausimu, lemiamą vaidmenį apskritai turi atlikti mokyklos, mokymo įstaigos ir universitetai.

    1.8.3

    Daugelyje tarptautinių iniciatyvų buvo siekiama nustatyti įmonių socialinės atsakomybės pagrindinius principus ir vertybes. Svarbiausios iš šių iniciatyvų yra:

    Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 37 straipsnis dėl aplinkos apsaugos (2);

    Pasaulinis susitarimas (angl. — Global Compact) (3);

    Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) gairės (4);

    Istituto Europeo per il Bilancio Sociale (Europos socialinės apskaitos institutas) (5).

    1.9

    Komitetas išreiškia stiprų įsitikinimą, kad tokių principų ir pagrindinių vertybių taikymui remti numatyti veiksmai turi būti vertinami kaip augimą skatinančios investicijos, kadangi tokiais veiksmais numatoma stiprinti miesto struktūros ekonominius, socialinius ir užimtumo aspektus ir jos potencialų patrauklumą ir išraiškingumą.

    1.10

    Komitetas yra įsitikinęs, kad būtų naudinga įsteigti „Europos žalio miesto“apdovanojimą, kuriuo būtų siekiama skatinti vietos bendruomenes ir jas sudarančias viešus ir privačius subjektus aktyviau dirbti.

    1.10.1

    Komitetas mano, kad jis, bendradarbiaudamas su Regionų komitetu, turėtų parodyti pavyzdį, apsvarstydamas galimybę įsteigti metinį pilietinės visuomenės apdovanojimą „Eurogreen city“ ir stebėdamas geriausios praktikos pavyzdžius darnaus miestų vystymosi srityje, pasitelkdamas Bendrosios rinkos observatoriją.

    2.   Priežastys

    2.1

    Dauguma Europos gyventojų gyvena miesto zonose (6), kuriose gyvenimo kokybei dažnai būdingas transporto sistemų, aplinkos apsaugos,socialinių sąlygų ir pagrindinių paslaugų prieigos smarkus pablogėjimas. Tokios sąlygos verčia imtis esminių pažangių intervencijų, protingiau naudoti išteklius ir asmeniniu ir bendruomeniniu gyvenimo būdu aktyviau saugoti aplinką.

    2.1.1

    EESRK turėjo nemažai galimybių pareikšti savo nuomonę šiuo klausimu. Konkrečiai Komitetas yra pareiškęs, kad „Dėl daugelio priežasčių … miestuose labiau išryškėja aplinkosaugos problemos. Tokios problemos daro itin didelę įtaką piliečiams, ypač jei kalbame apie oro kokybę, triukšmą, o pietinėse valstybėse narėse — vandens išteklius“.

    2.1.2

    Aplinkosaugos klausimų integravimo į miestų plėtros procesą problemos yra nagrinėjamos Šeštojoje Bendrijos aplinkosaugos veiksmų programos 2002–2012 m. dėl darnaus vystymosi įvairiose prioritetinėse srityse, dėl kurių EESRK jau yra pareiškęs savo poziciją.

    2.1.3

    Šeštojoje Bendrijos aplinkosaugos veiksmų programoje 2002–2012 m. išdėstytos nuostatos dėl šių septynių teminių strategijų vystymo ir įgyvendinimo (7):

    * oro taršos,

    * jūrų aplinkos,

    * tausaus gamtinių išteklių naudojimo,

    * atliekų prevencijos ir perdirbimo,

    dirvožemio apsaugos,

    pesticidų naudojimo,

    * miesto aplinkos.

    2.1.4

    Penkias iš šių septynių teminių strategijų Komisija jau įteisino: 2005 m. rugsėjo 21 d. Komisija priėmė pasiūlymą dėl Teminės oro taršos strategijos  (8), 2005 m. spalio 24 d. buvo priimtas pasiūlymas dėl Jūrų strategijos direktyvos  (9), 2005 m. gruodžio 21 d. buvo priimtas pasiūlymas dėl Atliekų direktyvos (nauja atliekų prevencijos ir perdirbimo teminė strategija ) (10), 2005 m. gruodžio 21 d. buvo priimtas pasiūlymas dėl Tausaus gamtinių išteklių naudojimo teminės strategijos (11),2006 m. sausio 11 d. buvo priimtas paskutinis pasiūlymas dėl miestų aplinkos (tai yra šios nuomonės tema).

    2.1.5

    Tarp keturių ankstesniųjų ir paskutiniosios teminės strategijos rekomendacijų yra aiškus tarpusavio ryšys. Miesto aplinkos strategijoje dėmesys sutelkiamas į šiuos aspektus, kurie išsamiai aprašomi:

    kovos su oro tarša priemonės;

    atliekų prevencija ir perdirbimas;

    šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas, kurį lemia miesto transporte naudojamas iškastinis kuras, namų šildymo ir oro kondicionavimo sistemos;

    gruntinių vandenų ir laukinės faunos ir floros miestų parkuose apsauga;

    jūrų aplinkos apsauga, atsižvelgiant į svarbiausias uostų ir pakrančių miestų problemas.

    2.1.6

    Kitomis su temine miesto aplinkos strategija susijusiomis priemonėmis sprendžiamos triukšmo taršos mažinimo problemos, kurios taip pat yra sprendžiamos veiksmų plano strategijoje dėl didžiųjų miesto aglomeracijų 2002 m. (12), ir paskutiniajame pasiūlyme dėl direktyvos dėl skatinimo naudoti ekologiškas kelių transporto priemones (ypač su viešaisiais pirkimais susijusiose rekomendacijose) (13).

    2.1.6.1

    Toliau pateikti veiksmais taip pat yra artimai susiję su svarstoma strategija:

    ES aplinkosaugos politikos veiksmai, skirti miestų valdymui pagal LIFE+ programą,

    ES regioninės ir sanglaudos politikos veiksmai, susiję su ESF, ERPF ir Sanglaudos fondu bei kitomis ES iniciatyvomis, įskaitant URBAN II, EQUAL ir INTERREG programas,

    ES iniciatyvos dėl racionalaus energijos naudojimo, mažesnio energijos suvartojimo ir energijos efektyvumo pagal Pažangios energijos programą ir ateityje pagal Konkurencingumo ir inovacijų pagrindų programą (KIP),

    ES mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros veikla pagal MTTP daugiametę pagrindų programą, kuri daugiausia yra susijusi su aplinka ir visuomenės sveikata, transportu ir energija, informacine visuomene kaip gyvenimo kokybės gerinimo priemone, mokslo pažanga ir visuomenės kultūros augimu, naujomis medžiagomis ir nanotechnologijomis, radijo navigacija ir palydovų sistemos vystymu įgyvendinant GALILEO, GEO ir GMES (14) programas,

    veiksmai, kuriais siekiama išsaugoti miestų architektūrinį, paminklinį ir kultūrinį paveldą pagal Bendrijos programas, pvz. MINERVA, LIFE/RICAMA, Kultūra 2000, MEDIA Plus ir eContentplus,

    ES veiksmai, skirti Viduržemio jūros baseino ir Balkanų šalims (MEDA) ir Nepriklausomų valstybių sandraugai (NVS) (TACIS) — pagal naują kaimynystės priemonę,

    ES veiksmai atsižvelgiant į Bendrijos bendradarbiavimo vystymosi labui politikos kryptis įvairiems regionams: AKR, Lotynų Amerikos (Mercociudades) ir Azijai, bei ES prekybos politikos kryptys pagal ES prekybos darninimo poveikio įvertinimą (SIA).

    2.1.7

    Rengiant Teminę miesto aplinkos strategiją, buvo atsižvelgta į daug reikšmingų dokumentų:Komisijos 2004 m. vykdytų konsultacijų dėl tarpinio komunikato (15), išvadas, preliminarią šioje srityje galimų strategijų analizę, savanoriškas iniciatyvas pagal Darbotvarkę 21, Aalborg Chartiją (16); 2004 m. spalio 14 d. Tarybos išvadas dėl šios temos svarbos ir galimų veiksmų įvairiais lygiais ir, galiausiai, JK pirmininkavimo metu parengtas Bristolio išvadas (17).

    2.1.8

    Be to, Komisija parengė darbo dokumentą, kuris pridedamas prie šio komunikato. Darbo dokumentą sudaro įvairių strategijos įgyvendinimo scenarijų poveikio vertinimas ir susijusios išlaidos.

    2.1.9

    2005 m. Europos Parlamentas pranešime dėl miesto aspekto plėtros kontekste  (18) pripažįsta, kad miestuose ir miestų aglomeracijose arba miestų zonose gyvena 78 proc. visų Europos Sąjungos gyventojų ir kad miestams būdingos didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios problemos, tačiau miestuose taip pat kuriama ateitis gilinamos ir įtvirtinamos įvairios žinios. Taigi, miestai ir didmiesčiai „atlieka pagrindinį vaidmenį įgyvendinant Lisabonos ir Geteborgo tikslus“. Europos Parlamentas taip pat prašo Komisijos „parengti ir įgyvendinti visiems miestams prieinamas ilgalaikės miesto plėtros priemones“.

    2.1.10

    EESRK pritaria, kad priimantys politinius sprendimus, glaudžiai bendradarbiaudami su socialiniais partneriais ir pilietine visuomene, privalo siekti miesto aplinkos plėtros tikslo — didelės socialinės grąžos įgyvendinant mokymo politikos kryptis.

    2.2   Komisijos pasiūlymas

    2.2.1

    Komisijos pasiūlyme pastebima, kad „istorinė, geografinė, klimato, administracinių ir teisinių sąlygų įvairovė reikalauja vietoje sukurtų, specialiai pritaikytų miesto aplinkos sprendimų“ ir kad „subsidiarumo principo taikymas, kai veiksmas turėtų būti įgyvendinamas veiksmingiausiu lygmeniu, taip pat reiškia, kad bus veikiama vietos lygmeniu“. Atsižvelgiant į miesto zonų įvairovę ir nacionaliniu, regionų ir vietos lygiu galiojančius įsipareigojimus bei su bendrų standartų nustatymu susijusius sunkumus, „buvo nuspręsta, kad teisės aktų leidyba nebūtų geriausias būdas šios strategijos tikslams pasiekti“.Tam pritarė ir dauguma valstybių narių ir vietos valdžios institucijos.

    2.2.2

    Siūlomoje teminėje strategijoje nagrinėjami šie aspektai:

    integruoto aplinkos valdymo gairės;

    tvaraus miesto transporto planų gairės, kurias, atsižvelgdamos į 2006 m. Komisijos parengtas technines pagrindinių transporto planų aspektų gaires ir pateiktus geriausios praktikos pavyzdžius, parengs vietos valdžios institucijos;

    parama geriausios praktikos mainams ES lygiu;

    Komisijos interneto portalas savivaldybėms, kuris palengvins vietos valdžios institucijų prieigą prie įvairiuose tinklalapiuose pateikiamų dokumentų, atsižvelgiant į veiksmų planą, kuriuo siekiama pagerinti visuomenės informavimą apie Europą;

    mokymas, kuriuo bus formuojami specialūs įgūdžiai, reikalingi diegiant integruotą valdymo metodą. Tai taip pat apima vietos valdžios institucijų pareigūnų pasikeitimo programas bei ESF viešojo administravimo veiksmingumo stiprinimo regionų ir vietos lygiais iniciatyvas (19);

    kitų Bendrijos paramos programų naudojimas: sanglaudos politika (20) ir moksliniai tyrimai (21).

    2.2.3

    Kadangi Komisijos pasiūlymas yra horizontalaus pobūdžio, pasiūlymą reikia svarstyti atsižvelgiant į kitus teminius pasiūlymus, t.y, pasiūlymą dėl oro taršos, pasiūlymus dėl kietųjų miesto atliekų, jūrų taršos ir dirvožemio apsaugos.

    2.2.4

    Be to, reikėtų, kad Komisija pateiktų konsoliduotą visų su tvariąja miestų ir miestų aglomeracijų plėtra susijusių ir įvairiose ES miesto aplinkos programose taikomų nuostatų versiją. Galiausiai Komisija taip pat turėtų pateikti strategines gaires, kurios yra įvairiais aspektais susijusios su miesto plėtra.

    2.3   Bendros pastabos

    2.3.1

    Komitetas pritaria Komisijos komunikatui, kadangi jame nagrinėjama ES piliečiams itin aktuali problema, daranti didelę įtaką piliečių gyvenimo kokybei miestuose ir miesto zonose, irir miestai ir miestų zonos turi lemiamos reikšmės kuriant gerovę ir taip pat ekonominiam, socialiniam ir kultūriniam vystymuisi.

    2.3.2

    Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas būtinoms strateginių veiksmų sąlygoms, kaip numatyta 2005 m. gruodžio mėn. Bristolio susitarime (22) dėl tvarių bendrijų Europoje:

    ekonomikos augimui, be kurio mes negalėsime investuoti į tvarių bendrijų kūrimą ir išsaugojimą;

    integruoto metodo, užtikrinančio darnųjį vystymąsi, taikymui derinant ekonominius, socialinius ir aplinkos iššūkius, socialinę įtraukti į ir socialinį teisingumą;

    stipriam kultūriniam identitetui, siekiant Europos miestus padaryti tarptautiniais žinių centrais remiantis Lisabonos darbotvarkės tikslais;

    socialinės segregacijos problemoms spręsti;

    pripažinimui, kad tvari bendrija gali egzistuoti įvairiais lygiais: vietos, miesto, regionų.

    2.3.3

    Siekdamas palaikyti Komisijos įsipareigojimą „leisti mažiau, bet geresnius teisės aktus“, Komitetas mano, kad reikia:

    priimti savanoriško koordinavimo metodus, kurie sujungtų naują integruotą miesto valdymo metodą su aplinkos direktyvų (vandens, oro, triukšmo, atliekų, dujų išmetimo, klimato kaitos, gamtos ir bioįvairovės) ir kitų teminių strategijų pagal Šeštąją aplinkosaugos veiksmų programą 2002–2012 m. turiniu;

    parengti toliaregiškas miesto aplinkos plėtros sistemas, įtraukiant visus ekonomikos ir socialinius veikėjus, suinteresuotuosius subjektus ir galutinių vartotojų grupes, įskaitant labiausiai pažeidžiamas ir atstumtas, kuriomis besiremdami sprendimus priimantys vietos valdžios institucijų atstovai galėtų grįsti savo sprendimus, kurių rezultatai pasitarnautų nustatant bendrus priežiūros ir gairių rodiklius Europos lygiu;

    stiprinti visų lygių valdžios (vietos, regionų ir nacionalinės) bendradarbiavimą, ir bendradarbiavimą tarp įvairių vietos valdžios institucijų tarnybų, ypač visuomenės saugos ir ekonominės veiklos apsaugos nuo nusikalstamumo ir smulkių miesto nusikaltimų srityse;

    imtis konkrečių priemonių, kurios padėtų spręsti miesto gyventojų senėjimo problemas lyginant įvairių Europos miestų patirtį;

    suteikti ES paramą vietos valdžios institucijų, ekonomikos ir socialinių suinteresuotų subjektų ir pilietinės visuomenės organizacijų regione pajėgumus remiančias iniciatyvas;

    suteikti ES paramą techniniam mokymui, vietos valdžios institucijų pareigūnų ir ekspertų iš įvairių valstybių narių geriausios praktikos dalinimosi ir keitimosi programoms;

    kurti viešąsias ir privačias partnerystes, ypač skirtas integruotoms ekonomikos plėtojimo programoms valdyti, ekonominei ir aplinkos veiklai skatinti numatant tvarią miestų plėtrą, nuniokotų ir apleistų zonų atgaivinimą ir taip pat mažų ir vidutinių miestų centrų arba sunykusių didelių miestų rajonų atgaivinimą socialiniu ir ekonominiu požiūriu. (23);

    užtikrinti Komisijos departamentų, atsakingų už įvairias su miesto plėtros ekonominiais, socialiniais ir aplinkos aspektais susijusias politikos kryptis ir programas, koordinavimą ir nuoseklumą, visoms tarnyboms nustatant „vieno langelio“ sistemą, kuri būtų aiškiai apibrėžta ir suprantama išorės partneriams;

    suteikti ES paramą rengiant galimybių studijas, siekiant užtikrinti aiškius ir objektyvius duomenis apie parengimo, tvirtinimo, įgyvendinimo, sertifikavimo, kontrolės ir priežiūros išlaidas ir miestų ir miestų aglomeracijų, atsižvelgiant į jų tipus ir savybes, integruotų aplinkos valdymo planų (EMP), darnaus miesto transporto planų (SUTP) ir aplinkos valdymo sistemų (EMS) (24) kokybės vertinimą ir apžvalgą;

    stiprinti Bendrijos paramą konkretiems plėtojimo projektams, Europos miestų ir ne Europos miestų tinklams, pvz. Europos miestų išteklių centrų tinklams, Eurocities, Mercocidades, Civitas-Mobilis, Urbact;

    plėtoti informacinės visuomenės, el. vyriausybės, el. mokymosi ir darbo namuose technologines galimybes, siekiant skatinti miesto aplinkos vystymąsi;

    įvairiais lygiais kurti mokymo programas mokykloms ir profesinio mokymo centrams siekiant supažindinti piliečius su aplinkos problemomis ir ugdyti „informuotus darbuotojus“;

    kurti poveikio vertinimo sistemas, leidžiančias suderinti analizes apie Europos miestų aplinkos, ekonomikos, socialinėje, kultūrinėje ir technologijų srityse padarytą pažangą. Šiuo tikslu reiktų sukurti bendras poveikio vertinimo gaires, panašias į ES tvarios plėtros poveikio vertinimo gaires.

    2.3.4

    Komitetas didelės reikšmės teikia procesui, kuris leidžia regionams ir ypač miestams save vadinti „Socialiai atsakingomis teritorijomis (25). Tai įvyksta tik tuo atveju, jei regionai ir miestai sėkmingai sugeba integruoti:

    socialinius ir aplinkos aspektus priimant ekonominius sprendimus;

    vertybių modelius, suderintus su dalyvavimo metodu sprendimų priėmimo procesu, siekiant iš naujo skatinti konkurencingumą pagal ES Jessica (26) ir panašias iniciatyvas;

    geriausią praktiką ir nuolatinį suinteresuotųjų subjektų bendradarbiavimą, siekiant skatinti naujoves ir konkurencingumą;

    „priimtiną“ gerovę ir atsakomybę už aplinką ir sveikatą;

    politikų tvaraus miestų vystymosi klausimo opumo suvokimą ir jų dalyvavimą problemų sprendime.

    2.3.4.1

    Komitetas yra įsitikinęs, kad, atsižvelgiant į demografines tendencijas ir migracijos srautus, miesto aplinkos socialinis ir kultūrinis plėtojimas yra itin svarbus aspektas.

    2.3.4.2

    Komitetas taip pat įsitikinęs, kad veiksmingos tvariosios plėtros strategijos pagrindas yra kova su ekonominiu, socialiniu ir kultūriniu skurdu, bloginančiu fizinę ir protinę žmonių sveikatą, socialine atskirtimi ir labiausiai pažeidžiamų miesto gyventojų grupių atstūmimu siekiant veiksmingesnės visų etninių ir kultūrinių grupių socialinės įtraukties.

    2.3.5

    Šis procesas turi vykti pagal aiškiai apibrėžtus etapus:

    Vietos bendruomenės bendrų vertybių nustatymas

    Išteklių ir poreikių nustatymas

    Gerinimo tikslų ir suderintų vertinimo rodiklių nustatymas

    Veiksmų plano kūrimas ir priemonių nustatymas

    Socialiai atsakingų teritorijų demokratinis valdymas ir priežiūra

    Aktyvi informavimo veikla ir nuolatinis mokymas plėtojant teritorinę kultūrą.

    2.3.5.1

    Vietos valdžios institucijos jau rado nemažai sprendimų, įskaitant žemiau pateikiamus pavyzdžius:

    elektriniai mikroautobusai vietoje privačių transporto priemonių miestų centruose (Zalcburgas);

    autobusai, naudojantys biodegalus (Bolonija);

    dviračiai su pagalbiniais varikliais (27): labai svarbūs vyresniojo amžiaus žmonėms ir miestų, kuriems būdingas nekalnuotas paviršius, gyventojams (Ferara, Milanas);

    lengvasis geležinkelių transportas, jungiantis oro uostus ir intermo dalinius terminalus su miestu;

    vietos miestų restruktūrizavimo planų plėtojimas siekiant atgaivinti miestą išsaugant jo architektūrą ir savitumą; kaip pavyzdį galima pateikti Versalį (28).

    2.3.5.2

    EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui dėl skatinimo naudoti ekologiškas kelių transporto priemones ir pasiūlymui dėl automobilių apmokestinimo ne pagal cilindrų darbinį tūrį, o pagal CO2 dujų išmetimą.

    2.3.6

    EESRK mano, kad su šiomis temomis susijusios sąmoningumo ugdymo iniciatyvos turėtų būti skatinamos visais lygiais, ypač vietos lygiu, siekiant užtikrinti, kad piliečiai ir įmonės formuotų savo įsipareigojimo ir atsakomybės jausmą (taip pat ir per įžvalgos projektą) paskutiniuoju metu tarptautinių institucijų, įskaitant Komisiją, JT, OECD ir Europos socialinės apskaitos institutą (Istituto Europeo per il Bilancio Sociale), darnaus vystymosi ir bendrosios socialinės atsakomybės srityse atliekamo darbo atžvilgiu.

    2.3.6.1

    Reikia priimti priemones, susijusias su moksliniais tyrimais ir naujovėmis, įrangos atnaujinimo rėmimo politikos kryptimis, mokymu, aplinkos valdymo sistemų platinimu ir stebėsenos sistemomis.

    2.3.6.2

    Be informavimo kampanijų ir atsakomybės kultūros skatinimo, tinkamiausios priemonės yra tokios: ISO 14001; EMAS (29); GHG (30); mokesčių ir finansinė parama šiems tikslams pasiekti; supaprastinta tvarka; gavusiųjų atitinkamus sertifikatus atleidimas nuo aplinkos srities įsipareigojimų.

    2.3.6.3

    Komitetas yra įsitikinęs, kad būtų naudinga įsteigti „Europos žaliojo miesto“ apdovanojimus. Tokie apdovanojimai galėtų tapti veiksmingomis iniciatyvomis, kurios būtų kuo geriau būtų išnaudojamos vietos bendruomenių ir jų viešųjų bei privačiųjų subjektų pastangos, skirtos plėtoti integruotą metodą ir jį atitinkantį gyvenimo būdą.

    2.3.6.4

    Komitetas mano, kad svarbu, kad jis, bendradarbiaudamas su Regionų komitetu, parodytų pavyzdį, svarstydamas galimybę įsteigti pilietinės visuomenės„Europos žaliojo miesto“ apdovanojimą dalyvauti stebint Europos teritorinio planavimo stebėjimo tinklo (31) užfiksuotą progresą, apibrėžti kliūtis ir užtikrinti miestų darnaus vystymosi gerosios praktikos stebėseną per Bendrosios rinkos stebėsenos institutą.

    2.3.7

    EESRK yra įsitikinęs, kad pagrindinį veiksmingos miesto plėtros strategijos elementą visų pirma sudaro tinkamų valdymo sistemų nustatymas, kad būtų pereita prie integruoto sudėtingų situacijų valdymo. Tokias situacijas charakterizuoja šie elementai:

    daugiapakopė teritorinė intervencija ir sprendimų priėmimas;

    sudėtinių sprendimų priėmimo centrai, turintys savo specifiką ir prioritetinius tikslus;

    veiksmų grafikai su trumpalaikiais, vidutiniais ir ilgalaikiais tikslais.

    2.3.8

    Komitetas mano, kad labiausiai su socialiai atsakingų teritorijų integruoto valdymo sistemos gerinimu susijusių punktai turėtų apimti šiuos aspektus:

    Komisijos vidaus konsultavimosi proceso gerinimas;

    visų suinteresuotųjų subjektų įtraukimas į miestų socialinės, ekonominės ir aplinkos darnos kūrimo procesą, rengiant veiklos pasiūlymus;

    nuolatinis ir struktūrizuotas dialogas su pilietine visuomene dėl skaidraus informacijos apie aplinkai keliamus pavojus, ekologiškos technologijos pasirinkimus ir poreikį savo miestą daryti dar patrauklesnį skleidimą;

    bendra vidutinės trukmės perspektyvų vizija, naudojant bendro dalyvavimo sprendimus, priimamus visuose viešuosiuose ir privačiuose sprendimų priėmimo centruose;

    poveikio vertinimo priemonės, pagrįstos iš anksto ES lygmeniu nustatytais kriterijais ir rodikliais ir atitinkančios integruotą teritorinį metodą;

    geriausios praktikos analizė, ypač dėl socialinės įtraukties, saugumo ir socialinio bendrabūvio srityse;

    daugiau su aplinkosauga susijusio mokymo mokyklose ir papildomas suaugusiųjų ir pagyvenusiųjų mokymas;

    bendros pastangos, siekiant vystyti, įskaitant naudojant ES Jeremie ir Jessica iniciatyvų paramą, finansų inžinerijos sistemą, galinčią paskatinti augimą, užimtumą ir socialinį įtraukimą miestuose, naudodama struktūrinius fondus ir sanglaudos fondą, EIB, EIF ir viešosios ir privačios partnerystės paramą;

    iniciatyvos ir sertifikavimo schemos, kuriomis būtų apdovanojamos valstybės ir privačios savanoriškos iniciatyvos, skirtos tvariai ir konkurencingai miesto aplinkos plėtrai.

    2006 m. liepos 11 d., Briuselis

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto

    pirmininkė

    Anne-Marie SIGMUND


    (1)  OL C 65/02/2006, 5.2.2 punktas (pranešėja Renate Heinisch) ir OL C 65, 2006 m. (pranešėjai Gerd Wolf ir Antonello Pezzini).

    (2)  37 straipsnis. Aplinkos apsauga . „Aukštas aplinkosaugos lygis ir aplinkos kokybės gerinimas turi būti integruotas į Sąjungos politiką ir užtikrinamas pagal tvaraus vystymosi principus“.

    (3)  „Todėl nuspręskime sujungti rinkų galias su universalių idealų galia. Pasirinkime privataus verslo kūrybinių jėgų suderinimą su nuskriaustųjų ir ateities kartų poreikiais“, — šiuo pareiškimu Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Kofi Annan paskelbė apie Pasaulinį susitarimą pasaulio ekonomikos forume Davose, Šveicarijoje, 1999 m. sausio mėn., ir oficialiai jį pristatė JT 2000 m. liepos mėn. Pasauliniame susitarime verslo atstovai raginami patvirtinti devynis universaliuosius žmogaus teisių principus ir darbo ir aplinkos apsaugos standartus.

    (4)  OECD gairės daugianacionalinėms įmonėms buvo paskelbtos 2000 m. birželio mėn. ir taikomos tarptautinėms bendrovėms.

    (5)  IBS parengta Įmonių vertybių chartija (žr. II priedą).

    (6)  Turinčiose daugiau nei 50 000 gyventojų.

    (7)  Žvaigždutė rodo, kad šią sritį jau reguliuoja direktyva.

    (8)  COM(2005) 446 final.

    (9)  COM(2005) 505 final.

    (10)  COM(2005) 667 final.

    (11)  COM(2005) 670 final.

    (12)  Direktyva 2002/49/EB.

    (13)  COM(2005) 634 final

    (14)  Pasaulinės aplinkos ir saugumo stebėjimo sistemos.

    (15)  COM(2004) 60: Teminės miesto aplinkos strategijos link.

    (16)  www.aalborgplus10.dk.

    (17)  Bristolio susitarimas, 2005 m. gruodžio mėn., www.odpm.gov.uk, produkto kodas 05 EUPMI 03584. Bristolio susitarime išskiriamos 8 pagrindinės darnios bendruomenės savybės: 1) aktyvi, įtraukianti ir saugi; 2) tinkamai valdoma; 3) turinti gerus ryšius; 4) tinkamai aptarnaujama; 5) jautri aplinkai; 6) klestinti; 7) tinkamai suprojektuota ir pastatyta; 8) visiems teisinga.

    (18)  2005 m. rugsėjo 21 d. EP(2005)0272.

    (19)  Europos socialinis fondas (COM(2004) 493) taip pat gali būti naudojamas remti viešąjį adminstravimą įvairiais lygiais. Nauja Life+ programa taip pat gali vaidinti svarbų vaidmenį.

    (20)  COM(2004) 494 ir 495.

    (21)  COM(2005) 1.

    (22)  Žr. 18 išnašą.

    (23)  Šioje srityje yra būtinas Europos inveaticijų banko (EIB) indėlis.

    (24)  Žr. Komisijos personalo darbo dokumento SEC(2006) 16 priedą F.

    (25)  Žr. ES strategijos ES darnaus vystymosi strategijos svarstymas. Nauja strategija. 2006 m. birželio 9 d. Tarybos dokumentas 10117/06, 29 ir 30 punktai.

    (26)  Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas — Bendra Europos parama tvarioms investicijoms į miestų teritorijas) siekia rasti sprendimus miestų restruktūravimo ir vystymosi projektų bei socialinio būsto projektų finansavimo problemas derindama subsidijas ir paskolas.

    (27)  Elektra varomais varikliais.

    (28)  Pasinaudojusi miesto mero pavaduotojo Buffetaut kvietimu, Mendoza Castro vadovaujama tyrimo grupė turėjo galimybę pačiame Versalyje susipažinti su miesto vystymosi plano koncepcija, struktūra ir plėtra, kuris yra vykdomas įgyvendinant miesto savivaldybės tarybos 2003 m. priimtą „darbotvarkę 21“ (žr. 3 priedą).

    (29)  EMAS, reglamentas 1836/93, pakeistas reglamentu 761/2001.

    (30)  Naujas ISO 14064 standartas dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų (GHG) ir direktyva 2003/87/EB.

    (31)  Pranc. ORATE (Observatoire en reseau de l'amenagement du territoire europeen), angl. ESPON — European Spatial Planning Observation Network.


    Top