EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011H0024

2011/24/ES: 2011 m. sausio 11 d. Komisijos rekomendacija dėl gynybos įmonių sertifikavimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/43/EB dėl su gynyba susijusių produktų siuntimo Bendrijoje sąlygų supaprastinimo 9 straipsnį Tekstas svarbus EEE

OL L 11, 2011 1 15, p. 62–74 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2011/24/oj

15.1.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 11/62


KOMISIJOS REKOMENDACIJA

2011 m. sausio 11 d.

dėl gynybos įmonių sertifikavimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/43/EB dėl su gynyba susijusių produktų siuntimo Bendrijoje sąlygų supaprastinimo 9 straipsnį

(Tekstas svarbus EEE)

(2011/24/ES)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 292 straipsnį,

kadangi:

(1)

2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2009/43/EB dėl su gynyba susijusių produktų siuntimo Bendrijoje sąlygų supaprastinimo (1) nustatyti kriterijai, pagal kuriuos valstybės narės sertifikuoja savo teritorijoje įsisteigusias gynybos įmones kaip su gynyba susijusių produktų, siunčiamų pagal bendrąsias siuntimo licencijas, gavėjas.

(2)

Įmonių sertifikavimas yra svarbiausias Direktyva 2009/43/EB nustatytos supaprastinto licencijavimo sistemos elementas.

(3)

Jeigu valstybės narės skirtingai aiškintų sertifikavimo kriterijus, tai galėtų kliudyti įgyvendinti Direktyvą 2009/43/EB ir pasiekti jos supaprastinimo tikslą.

(4)

Tai, kad valstybės narės vienodai aiškintų ir taikytų sertifikavimo kriterijus, svarbu siekiant Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 6 dalyje numatyto abipusio sertifikatų pripažinimo ir plataus bendrųjų licencijų naudojimo.

(5)

Valstybių narių atstovai pagal Direktyvos 2009/43/EB 14 straipsnį įsteigtame komitete pasiūlė, kad vienodą sertifikavimo kriterijų aiškinimą ir taikymą būtų galima pasiekti priėmus Komisijos rekomendaciją.

(6)

Valstybių narių atstovai pagal Direktyvos 2009/43/EB 14 straipsnį įsteigtame komitete sudarė darbo grupę gynybos įmonių sertifikavimo gairėms pagal Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnį parengti.

(7)

Šioje rekomendacijoje pateiktos gairės grindžiamos geriausia konkrečių valstybių narių patirtimi, kuri pasitvirtino kaip veiksminga ir praktiškai įgyvendinama,

PRIĖMĖ ŠIĄ REKOMENDACIJĄ:

1.   SERTIFIKAVIMO KRITERIJAI

1.1.   9 straipsnio 2 dalies a ir b punktuose nustatytų kriterijų vertinimas

Turėtų būti sertifikuojamos tik tos įmonės gavėjos, kurios iš tikrųjų gamina su gynyba susijusius produktus arba iš dalies sukomplektuotus su gynyba susijusius produktus, kuriems taikoma Direktyva 2009/43/EB ir kurių sudedamosios dalys ir (arba) sistemos bei posistemės yra įsigytos iš trečiųjų asmenų, siekiant juos tiekti rinkai savo vardu arba su savo prekių ženklu.

Sertifikuotos įmonės gavėjos su gynyba susijusius produktus, gautus pagal Direktyvos 2009/43/EB 5 straipsnio 2 dalies b punkte nurodytas bendrąsias siuntimo licencijas, turėtų naudoti savo gamybai (įskaitant sudedamųjų dalių naudojimą kitiems gaminiams ir kaip atsarginių ir remonto dalių naudojimą) ir neturėtų jų persiųsti ar eksportuoti (išskyrus atvejus, kai tai daroma techninės priežiūros ar remonto tikslais), jeigu reikalaujama turėti išankstinį kilmės valstybės narės leidimą.

Kompetentingos institucijos, kai taikytina ir prieš išduodamos sertifikatą, turėtų reikalauti įmonės gavėjos deklaracijos, kurioje ši įsipareigotų:

a)

naudoti su gynyba susijusius produktus, gautus pagal Direktyvos 2009/43/EB 5 straipsnio 2 dalies b punkte nurodytas bendrąsias licencijas, savo gamybai;

b)

nepersiųsti ir neeksportuoti atitinkamų produktų, išskyrus atvejus, kai tai daroma techninės priežiūros ar remonto tikslais.

1.2.   Tiekimas įmonėms gavėjoms, perkančioms su gynyba susijusius produktus tik valstybės narės ginkluotųjų pajėgų naudojimui pagal Direktyvos 2009/43/EB 5 straipsnio 2 dalies a punkte nurodytas bendrąsias siuntimo licencijas

Įmonėms gavėjoms, kurios gali būti perkančiosios organizacijos, kaip apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2004/18/EB (2) 1 straipsnio 9 dalyje, perkančioms produktus tik valstybės narės ginkluotųjų pajėgų naudojimui, ir kurios nėra sertifikuotos, turėtų būti suteikiama teisė gauti su gynyba susijusius produktus pagal Direktyvos 2009/43/EB 5 straipsnio 2 dalies a punkte nurodytas bendrąsias licencijas.

1.3.   9 straipsnio 2 dalies c ir f punktuose nustatytų kriterijų vertinimas

Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 2 dalies c punkte nurodytas vyresnysis vykdantysis darbuotojas turėtų būti asmeniškai atsakingas už vidaus kontrolės programą arba įmonėje taikomą siuntimo ir eksporto valdymo sistemą bei už eksporto ir siuntimo kontrolę atsakingus darbuotojus. Šis vyresnysis vykdantysis darbuotojas turėtų būti įmonės valdymo organo narys.

Jeigu sertifikato prašoma vienam ar keliems gamybos padaliniams, atsakomybės grandinės įmonėje gavėjoje aprašyme, kurio reikalaujama pagal Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 2 dalies f punktą, turėtų būti aiškiai nustatyta vyresniojo vykdančiojo darbuotojo kontrolė šių padalinių darbuotojų, atsakingų už eksporto ir siuntimo kontrolę, atžvilgiu.

Klausimai ir vidaus kontrolės programų aprašymo bei paskesnio vertinimo gairės pateikiami I priede. Valstybės narės gali pateikti papildomų klausimų. Valstybių narių pridedami papildomi klausimai turėtų būti tiesiogiai susiję su sertifikavimo ir vertinimo procesu.

1.4.   Sertifikuotina organizacinė struktūra ir vertinimo kriterijai, nurodyti 9 straipsnio 2 dalies d ir e punktuose

Sertifikavimo procedūra priklauso nuo įmonės gavėjos organizacinės struktūros ir atsakomybės už siuntimo ir eksporto kontrolę perdavimo. Gali būti sertifikuojamos visos įmonės ar jų padaliniai. Įmonės, kurių gamybos padaliniai įsikūrę ir atitinkama veikla vykdoma keliose vietose ir kuriems perduota atsakomybė už siuntimo ir eksporto kontrolę, turėtų nurodyti, kuriems padaliniams sertifikatas taikomas.

2.   SERTIFIKAVIMAS

2.1.   Standartinis sertifikato šablonas

Rekomenduojama naudoti II priede nurodytą standartinį sertifikato šabloną.

Sertifikatas turėtų būti surašytas viena iš oficialiųjų valstybės narės, išduodančios sertifikatą, kalbų ir, pageidautina, viena iš oficialiųjų kitos valstybės narės, kurią nurodė sertifikuota įmonė gavėja, kalbų. Sertifikato įsigaliojimo data turėtų būti nurodyta sertifikate.

Taikant 9 straipsnio 4 dalies a punktą, sertifikuota įmonė gavėja turėtų būti įpareigota pranešti kompetentingai institucijai apie visus veiksnius ir įvykius, atsiradusius po sertifikato išdavimo ir galinčius turėti įtakos sertifikato galiojimui ar turiniui. Sertifikuota įmonė gavėja visų pirma turėtų pranešti apie:

a)

visus reikšmingus savo pramoninės veiklos pasikeitimus su gynyba susijusių produktų srityje;

b)

bet kokį adreso, kuriuo kompetentinga institucija gali gauti registruotus duomenis, susijusius su gautais su gynyba susijusiais produktais, pasikeitimą.

Taikant a punktą, pasikeitimo, kuris yra pranešimo pagrindas, reikšmingumas prireikus turėtų būti įvertintas atsižvelgiant į informaciją, jau pateiktą registruoti kaip gynybos įmonės informaciją arba pateiktą siekiant gauti bet kokią gynybos veiklos licenciją ar gamybos licenciją.

2.2.   Keitimasis informacija apie įmones gavėjas, kurios kreipiasi dėl sertifikavimo

Taikant Direktyvos 2009/43/EB 12 straipsnį, nacionalinės kompetentingos institucijos skatinamos keistis visa svarbia informacija apie sertifikatų išdavimą. Jeigu sertifikato išdavimo sumetimais vertinant įmonę gavėją būtina surinkti informaciją iš kitų kompetentingų institucijų, sertifikatą išduodanti kompetentinga nacionalinė institucija, prieš išduodama sertifikatą, turėtų susisiekti su kitomis atitinkamomis nacionalinėmis kompetentingomis institucijomis.

3.   REIKALAVIMŲ ATITIKTIES KONTROLĖ

3.1.   Kompetentingų institucijų įgaliojimai atvykti patikros vizito

Kad galėtų atvykti ir patikrinti sertifikatui taikomų sąlygų ir 9 straipsnio 2 dalyje nurodytų kriterijų atitiktį, kompetentingos institucijos paskirti inspektoriai turėtų turėti bent jau tokius įgaliojimus:

a)

įeiti į atitinkamas patalpas;

b)

ištirti ir gauti registrų, duomenų, procedūros taisyklių ir visos kitos medžiagos, turinčios reikšmės iš kitos valstybės narės pagal siuntimo licenciją eksportuojamiems, siunčiamiems ar gaunamiems produktams, kopijas.

Tokios patikros turėtų būti atliekamos laikantis valstybės narės, kurioje tokios patikros atliekamos, teisės aktų.

3.2.   Atvejai, kai yra pagrindas atlikti pakartotinį vertinimą

Kompetentinga institucija turėtų pakartotinai įvertinti, ar laikomasi sertifikatui taikomų sąlygų ir 9 straipsnio 2 dalyje nurodytų kriterijų, tokiais atvejais:

a)

įvykus reikšmingiems sertifikuotos įmonės gavėjos pokyčiams, įskaitant vidaus organizavimo ar jos veiklos pokyčius;

b)

kai yra požymių, kad sertifikuota įmonė gavėja nebeatitinka taikytinų sąlygų ir kriterijų;

c)

jeigu sertifikuotai įmonei gavėjai nurodyta imtis taisomųjų veiksmų;

d)

jeigu atnaujinamas sertifikato galiojimas.

3.3.   Didesnė naujai sertifikuotų įmonių gavėjų kontrolė

Kompetentinga institucija turėtų skirti ypatingą dėmesį naujai sertifikuotų įmonių gavėjų kontrolei. Pageidautina, kad kompetentinga institucija reikalavimų atitikties kontrolę atliktų per pirmuosius metus nuo tada, kai sertifikatas išduodamas pirmą kartą.

4.   TAISOMOSIOS PRIEMONĖS, SERTIFIKATŲ GALIOJIMO SUSTABDYMAS IR PANAIKINIMAS

4.1.   Sprendimai nurodyti imtis taisomųjų veiksmų

Jeigu sertifikuota įmonė gavėja nebeatitinka Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 2 dalyje nurodyto vieno ar daugiau kriterijų arba sertifikatui taikomų sąlygų ir jeigu kompetentinga institucija mano, kad šis neatitikimas neturi esminės reikšmės, kompetentinga institucija per ne ilgiau kaip mėnesį nuo tos dienos, kai ji pirmą kartą sužinojo apie neatitikimą, priima sprendimą, kuriuo iš įmonės gavėjos reikalaujama imtis taisomųjų veiksmų.

Apie tokį sprendimą kompetentinga institucija turi nedelsdama raštu pranešti sertifikuotai įmonei gavėjai. Sprendime iš sertifikuotos įmonės gavėjos turėtų būti pareikalauta atlikti nurodytus taisomuosius veiksmus per rašytiniame pranešime nurodytą terminą.

Pasibaigus šiam terminui, kompetentinga institucija turėtų patikrinti, ar taisomieji veiksmai įgyvendinti. Patikrą galėtų sudaryti apsilankymas vietoje, susitikimas su Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 2 dalies c punkte nurodytu vyresniuoju vykdančiuoju darbuotoju arba šio paskirtu vyresniuoju pareigūnu ir (arba) šio vyresniojo vykdančiojo darbuotojo pateiktų rašytinių dokumentų įvertinimas.

Per ne ilgiau kaip tris mėnesius nuo patikros užbaigimo sertifikuotai įmonei gavėjai turėtų būti raštu pranešta apie kompetentingos institucijos atliktą taisomųjų veiksmų, kurių imtasi, tinkamumo įvertinimą.

4.2.   Sertifikatų galiojimo sustabdymas ir panaikinimas

Kompetentinga institucija turėtų sustabdyti sertifikato galiojimą arba panaikinti sertifikatą tokiais atvejais, kai:

a)

atitinkama sertifikuota įmonė per kompetentingos institucijos rašytiniame pranešime, kuriame reikalaujama, kad sertifikuota įmonė gavėja imtųsi taisomųjų veiksmų, nurodytą terminą šių veiksmų nesiėmė;

b)

sertifikuota įmonė gavėja nebeatitinka Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 2 dalyje nurodyto vieno ar daugiau kriterijų arba sertifikatui taikomų sąlygų ir kompetentinga institucija mano, kad šis neatitikimas turi didelės reikšmės.

Apie sprendimą, kuriuo sustabdomas sertifikato galiojimas arba sertifikatas panaikinamas, kompetentinga institucija turėtų nedelsdama raštu pranešti sertifikuotai įmonei gavėjai ir Komisijai.

Kompetentinga institucija turėtų sustabdyti sertifikato galiojimą, kol sertifikuota įmonė gavėja galės įrodyti, kad atitinka Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 2 dalyje nurodytus kriterijus ir sertifikatui taikomas sąlygas. Kompetentinga institucija rašytiniame pranešime apie sertifikato galiojimo sustabdymą arba vėliau susirašinėdama su sertifikuota įmone gavėja turėtų nustatyti terminą, per kurį sertifikuota įmonė gavėja turėtų įrodyti šią atitiktį.

4.3.   Sertifikato galiojimo atnaujinimas

Pasibaigus sprendime dėl sertifikato galiojimo sustabdymo nurodytam terminui kompetentinga institucija turėtų patikrinti, ar sertifikuota įmonė gavėja atitinka Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 2 dalyje nustatytus kriterijus ir sertifikatui taikomas sąlygas.

Atliekant patikrą gali būti apsilankyta vietoje, susitikta su vyresniuoju vykdančiuoju darbuotoju, nurodytu Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 2 dalies c punkte, arba jo paskirtu vyresniuoju pareigūnu ir (arba) įvertinti šio vyresniojo vykdančiojo darbuotojo pateikti rašytiniai dokumentai.

Per ne ilgiau kaip vieną mėnesį nuo patikros užbaigimo sertifikuotai įmonei gavėjai turėtų būti raštu pranešta apie naują kompetentingos institucijos sprendimą, kuriame nurodomas vienas iš šių dalykų:

a)

kad sertifikato galiojimas atnaujinamas ir diena, nuo kada jis atnaujinamas;

b)

kad sertifikato galiojimas sustabdomas iki tam tikros dienos, po kurios bus atlikta dar viena patikra;

c)

kad sertifikatas panaikinamas.

5.   KEITIMASIS SU SERTIFIKAVIMU SUSIJUSIA INFORMACIJA

Jeigu sertifikatas buvo išduotas, sustabdytas jo galiojimas, sertifikatas buvo panaikintas arba jo galiojimas atnaujintas, kompetentinga institucija turėtų nedelsdama apie tai pranešti sertifikuotai įmonei gavėjai ir Komisijai.

6.   TOLESNI VEIKSMAI

Valstybės narės raginamos šią rekomendaciją įgyvendinti ne vėliau kaip iki 2012 m. birželio 30 d.

Valstybės narės raginamos pranešti Komisijai apie visas priemones, kurių imtasi šiai rekomendacijai įgyvendinti.

7.   ADRESATAI

Ši rekomendacija skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje 2011 m. sausio 11 d.

Komisijos vardu

Antonio TAJANI

Pirmininko pavaduotojas


(1)  OL L 146, 2009 6 10, p. 1.

(2)  OL L 134, 2004 4 30, p. 114.


I PRIEDAS

Klausimai ir vidaus kontrolės programų aprašymo bei paskesnio vertinimo gairės

Svarbiausios sritys

Pagrindiniai klausimai

Geriausios patirties rekomendacijos

Atitinkamas sertifikavimo kriterijus

1.

Organizaciniai, žmogiškieji ir techniniai siuntimo ir eksporto valdymo ištekliai

Kokią procentinę įmonės metinės apyvartos dalį sudaro licencijuotinų gaminių eksportas ir siuntimas?

Kiek tokių gaminių eksporto ir siuntimo operacijų įvyksta per metus?

Kokių pareigybių darbuotojai (pvz., prekybos skyriaus, inžinieriai, projektų vadovai, vežėjai) dalyvauja eksporto ir siuntimo procesuose? Kaip organizuojamas jų darbas?

Ar įmonė turi elektroninę eksporto ir siuntimo valdymo sistemą? Kokios yra pagrindinės jos ypatybės?

Šiais klausimais siekiama gauti papildomos informacijos apie įmonės vidaus veiklos organizavimą, kuris turi reikšmės vertinant eksporto ir (arba) siuntimo veiklos poveikį įmonei ir susijusioms veiklos procedūroms.

 

Kiek žmonių dirba eksporto ir siuntimo valdymo srityje arba be kitų pareigų yra atsakingi ir už šią veiklą?

Atostogų, ligos ar pan. atveju turi būti bent du žmonės.

Ar įmonė savo darbuotojams paviešina rašytinį įsipareigojimą, kad ji laikosi eksporto ir (arba) siuntimo taisyklių ir visų taikytinų galutinio naudojimo ir eksporto apribojimų?

Ar įmonė savo darbuotojams paviešina rašytinį įsipareigojimą pagal prašymą pateikti galutinio naudojimo ir (arba) galutinio naudotojo informaciją?

Abu rašytiniai įsipareigojimai turėtų būti įtraukti į kontrolės vadovus, kuriais gali naudotis eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojai, ir turėtų būti žinomi visiems su eksporto ir (arba) siuntimo kontrole susijusiems darbuotojams (pvz., pardavimo skyriaus darbuotojams).

9 straipsnio 2 dalies d ir e punktai

Ar iki šiol įmonė laikėsi eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės taisyklių?

Įmonė turi patikimai registruoti, kaip laikomasi eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės taisyklių.

9 straipsnio 2 dalies a punktas

Ar eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojams pateikiami kontrolės vadovai ir ar jie nuolat atnaujinami?

Kontrolės vadovai, skirti eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojams, turėtų būti prieinami bent elektronine forma (pvz., įmonės intranete).

Šiuose vadovuose turėtų būti nustatytos veiklos ir organizacinės procedūros, kuriomis turi vadovautis eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojai.

Eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojams turėtų būti skubiai pranešama apie vadovo pakeitimus, taikomus jų vykdomoms funkcijoms, taip pat apie jų įsigaliojimą.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

2.

Atsakomybės grandinė

Aprašykite atsakomybės už eksportą ir siuntimą grandinę savo įmonėje.

Atsakomybė už eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės vykdymą turėtų būti nustatyta raštu. Papildoma rašytinė informacija apie atsakomybės grandinę (pvz., registrai ar organizaciniai grafikai) turėtų būti nuolat atnaujinama.

Aprašyme turėtų būti išsamios informacijos apie atsakomybės perdavimą ir taikomą tvarką tais atvejais, kai nėra vyresniojo vykdančiojo darbuotojo, nurodyto Direktyvos 2009/43/EB 9 straipsnio 2 dalies c punkte.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Ar kompetentinga institucija visada gali gauti šį aprašymą?

Informacija apie atsakomybės grandinę turėtų būti visada nesunkiai prieinama kompetentingai institucijai ne tik paraiškos teikimo etape, bet ir vėliau, atliekant reikalavimų atitikties kontrolę ir patikros vizitus.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Kur yra jūsų įmonės eksporto ir (arba) siuntimo vadovybė?

Tai, ar eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės valdymas organizuojamas kiekviename siuntimo padalinyje, pagrindinėje būstinėje ar atskirame eksporto kontrolės skyriuje, turėtų priklausyti nuo įmonės dydžio ir struktūros.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Koks eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojų santykis su kitais įmonės darbuotojais?

Eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojai turėtų būti kuo labiau apsaugoti nuo interesų konflikto. Jiems turėtų būti suteikti įgaliojimai sustabdyti sandorį.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Kaip organizuojami eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojų ir vyresniojo vykdančiojo darbuotojo santykiai, pvz., galimybė keistis informacija?

Eksporto kontrolės darbuotojams turėtų būti leidžiama tiesiogiai atsiskaityti vyresniajam vykdančiajam darbuotojui, kad galėtų jam pranešti apie reikmę sustabdyti sandorį.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Nurodykite kitas vyresniojo vykdančiojo darbuotojo, paskirto asmeniškai atsakingu už siuntimą ir eksportą, pareigas

Vyresnysis vykdantysis darbuotojas turėtų įeiti į vyriausiosios administracijos sudėtį. Jo pareigos neturėtų kelti interesų konflikto (pvz., jis neturėtų kartu būti ir pardavimo skyriaus vadovas).

9 straipsnio 2 dalies c ir f punktai

3.   

Vidaus auditas

a)

Atrankinė patikra

Kaip dažnai atliekamos atrankinės patikros?

Vidaus kontrolės programa (VKP) ir kasdienės veiklos procedūros turėtų būti tikrinamos (netikėtai) atsitiktinės atrankos būdu.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

b)

Vidaus auditas

Kaip dažnai atliekamas vidaus auditas?

Geriausia, jei tai būtų daroma kartą per metus arba bent kas trejus metus.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Kokia eksporto ir (arba) siuntimo operacijų procentinė dalis tikrinama?

Priklausomai nuo eksporto ir (arba) siuntimo operacijų skaičiaus, bent 1 % ir (kaip numatoma) daugiausia 20 % Ši norma gali skirtis kiekvieną kartą atliekant auditą.

Kas atlieka šias patikras?

Galimi atsakymai:

tas, kam atsakomybės už eksporto ir (arba) siuntimo kontrolę grandinėje tenka pagrindinė atsakomybė;

kokybės vadovas;

finansų valdytojas arba apskaitininkas;

kas nors iš vyresnybės ar einantis vienu ar keliais lygiais aukštesnes pareigas nei eiliniai eksporto ir (arba) siuntimo operacijas atliekantys darbuotojai.

Kas tiriama audito metu?

Auditas turėtų apimti bent tokius klausimus:

Ar laikomasi nustatytų eksporto apribojimų?

Ar nustatytos ir atnaujinamos procedūros, skirtos užtikrinti, kad būtų laikomasi visų eksporto ir siuntimo taisyklių?

Ar vykdomi reguliarūs mokymai informuotumui didinti?

Ar registruotus duomenis galima gauti iš karto?

Ar registruoti duomenys išsamūs?

Ar šie duomenys apima visus svarbius importo, eksporto ir siuntimo aspektus ir valstybėje narėje liekančius produktus?

Ar prieinama informacija apie atitinkamų produktų eksploatavimo laiką nuo siuntimo iki paskirties vietos?

c)

Audito planavimas, veiksmingumas ir tolesni veiksmai

Kaip užtikrinate, kad būtų atliktas tipinių siuntų auditas?

Turėtų būti tikrinama bent viena vieno kliento ar paskirties vietos siunta arba bent viena vieno projekto siunta.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Ar įmonė turi vidaus audito programą?

Turėtų būti nustatyta vidaus audito programa, kuri užtikrintų, kad būtų patikrinamas tam tikras tipinių siuntų skaičius.

Ar neatitikimai, nustatomi vidaus audito metu, sistemingai ištaisomi? Ar šie veiksmai registruojami?

Įmonė turėtų tiksliai registruoti visus numanomus reikalavimų nevykdymo atvejus, nustatytus vidaus audito metu, taip pat atitinkamas taisomąsias priemones, kurių imtasi, bei šių priemonių veiksmingumo vertinimą.

4.   

Bendras informuotumo didinimas

4.1.

Veiklos ir organizavimo procedūros

Kaip organizuojami įmonės vidaus procesai, skirti bendram informuotumui didinti ir rizikai, susijusiai su eksporto ir (arba) siuntimo kontrole, kuo labiau sumažinti?

Veiklos ir organizavimo procedūros turėtų būti nustatytos raštu ir jose turi būti nurodytos instrukcijos ir gairės dėl:

viso eksporto ir (arba) siuntimo proceso nuo užsakymo gavimo, eksporto ir (arba) siuntimo taisyklių taikymo ir atitinkamų eksporto ir (arba) siuntimo taisyklių laikymosi patikros iki siuntimo ar perdavimo (prieš siunčiant ar perduodant turi būti atliktas galutinis kontrolinis atitikties patikrinimas);

reikalavimų atitikties licencijos sąlygoms patikros;

sąveikos su trečiaisiais asmenimis, tam tikrais atvejais – su kitais suinteresuotaisiais įmonės skyriais, pvz., teisės ir pardavimo skyriais;

visų darbuotojų, dalyvaujančių eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės veikloje ar kaip nors su ja susijusių, koordinavimo (pvz., pardavimo darbuotojai turėtų būti įgaliojami informuoti eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojus apie visas abejones ir jiems turėtų būti pranešta, kad užsakymas gali būti vykdomas tik kai jį patikrina eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojai);

galimo keitimosi informacija su kompetentingomis institucijomis ir šios informacijos koordinavimo (pvz., galimas pranešimas apie įtartinus sandorius, užsakymus, galimas savanoriškas informacijos atskleidimas ir t. t.).

9 straipsnio 2 dalies f punktas

4.1.1.   

Veiklos ir organizavimo procedūros. Etapas iki licencijos išdavimo (1)

a)

Embargas

Kaip įmonė atsižvelgia į embargą?

Jeigu siuntą planuojama siųsti į paskirties vietą, kuriai taikomas embargas, turėtų būti nustatytos atitinkamų embargo taisyklių patikrinimo taisyklės. Tokia patikra turėtų apimti bent jau:

embargo taisyklėse nustatytus tiekimo draudimus;

produktų, kuriuos planuojama siųsti atsižvelgiant į embargo produktų sąrašą, klasifikaciją;

papildomus tam tikrų paslaugų, pvz., techninės pagalbos, licencijavimo reikalavimus.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

b)

Sankcijų sąrašai

Kaip įmonė atsižvelgia į sankcijų sąrašus?

Reikia patikrinti, ar juridinių ir fizinių asmenų, kuriems turi būti tiekiami produktai, vardų ir pavardžių ar pavadinimų ir tapatybės nėra atitinkamuose sankcijų sąrašuose.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Kokio lygio tikrumo (ar procentinės dalies) reikalaujama, kad ieškant asmens tapatybės sankcijų sąraše būtų laikoma, jog įrašas rastas? Kokios procedūros taikomos, jeigu sąraše randamas vardas ir pavardė ar pavadinimas?

Turėtų būti raštu nustatytos procedūrinės instrukcijos, kuriose būtų išsamiai aprašyta, į kiek panašius įrašų atitikmenis ir radinius reikia kreipti dėmesį (pvz., radus įrašo atitikmenį, apie tai būtina pranešti kompetentingai institucijai).

c)

Sąraše esančių produktų kontrolė (produktai, kuriems taikomas licencijavimas, nes jie yra įtraukti į eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės sąrašą)

Klausimai apie vidaus procesus, kuriais užtikrinama, kad į sąrašą įtrauktas produktas nebūtų eksportuojamas ar siunčiamas be licencijos:

 

9 straipsnio 2 dalies f punktas

1)

Ar yra įdiegta elektroninė duomenų tvarkymo sistema, kuri registruotų įmonės gautų ar pagamintų produktų klasifikaciją?

Produktų klasifikacija turėtų būti registruojama elektroninėje duomenų tvarkymo sistemoje (jeigu tokia yra). Kontrolės sąrašų pasikeitimai nedelsiant įkeliami į sistemą.

2)

Kaip yra klasifikuojami ir registruojami visi produktai, kuriems taikomi licencijavimo reikalavimai, ir kas už tai atsakingas? Kokiais procesais užtikrinama, kad produktų klasifikacija būtų nuolat atnaujinama, ir kaip tai registruojama dokumentuose?

Eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojai turėtų būti atsakingi už produktų registravimą ir klasifikavimą, prireikus, pasikonsultavę su technikos ekspertais.

3)

Kaip vertinamas gavėjo galutinis naudojimas ir gavėjo patikimumas?

Eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojai turėtų būti atsakingi už gavėjų patikimumo patikrą bei ypatingą dėmesį skirti galutiniam naudojimui ir diversijos grėsmei.

Jeigu eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojams pranešama, kad gavėjas pažeidė eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės taisykles, jie apie tai turėtų pranešti kompetentingai institucijai. Gavėjo sąžiningumą ypač svarbu patikrinti tais atvejais, kai klientas yra naujas arba jeigu kliento tapatybė neaiški arba jei kyla abejonių dėl deklaruoto galutinio naudojimo (pvz., užsakyti neįprasti kiekiai, gavėjas prašo specialių ir neįprastų tranzito maršrutų ir t. t.).

d)

Nematerialus technologijų siuntimas

Kaip įmonė užtikrina, kad būtų laikomasi nematerialaus technologijų siuntimo (NTS) reikalavimų (pvz., e. pašto ir prieigos prie intraneto iš užsienio)?

Įmonė turėtų duoti aiškius ir rašytinius nurodymus dėl NTS e. paštu, faksu, internetu arba intranetu.

Technologijos nenaudojamos ir nesiunčiamos kol neįvertinamos galimybės gauti licenciją ir, jei gauti licenciją yra įmanoma, kol ji negaunama.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

e)

Techninė pagalba

Kaip įmonė užtikrina, kad būtų laikomasi techninės pagalbos reikalavimų?

Turėtų būti nustatyta atitikties techninės pagalbos reikalavimams procedūra:

užsienio svečiams ir (arba) darbuotojams;

užsienyje esantiems darbuotojams (pvz., technikams);

konferencijoms, seminarams, kuriuose dalyvauja svečiai iš užsienio arba kurie rengiami užsienyje.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

4.1.2.

Veiklos ir organizavimo procedūros. Licencijos išdavimo etapas

Kaip įmonė užtikrina, kad paraiškos licencijai gauti būtų tinkamai ir visapusiškai gerai parengtos?

Įmonė turi būti pasirengusi visapusiškai laikytis licencijos išdavimo proceso tvarkos, galiojančios toje valstybėje narėje, kurioje ji yra įsisteigusi.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

4.1.3.

Veiklos ir organizavimo procedūros. Etapas po licencijos išdavimo

Kokiomis vidaus procedūromis užtikrinamas licencijos sąlygų laikymasis?

Prieš galutinį siuntimą turėtų būti galutinai patikrinta, ar laikomasi eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės reikalavimų, kad būtų užtikrinta atitiktis licencijos reikalavimams.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

4.2.

Eksporto kontrolės darbuotojų informuotumo didinimas ir mokymas

Kokia informacija prieinama visiems su eksporto ir (arba) siuntimo kontrole susijusiems darbuotojams ir eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojams?

Visiems turėtų būti prieinamos minėtos organizavimo ir veiklos procedūros, susijusios su eksporto ir (arba) siuntimo kontrole.

Šios veiklos ir organizavimo procedūros turėtų būti registruojamos ir atnaujinamos pagal kontrolės vadovus, prieinamus eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojams.

Veiklos ir organizavimo procedūros turėtų apimti aiškų atitikties eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės reikalavimams proceso aprašymą, nuo užsakymo gavimo, atitikties taikytinoms eksporto ir (arba) siuntimo taisyklėms patikros iki galutinio siuntimo ar perdavimo.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Kaip dažnai atnaujinamos eksporto kontrolės darbuotojų žinios?

Tai turėtų būti daroma pasikeitus nacionaliniams ar Europos Sąjungos eksporto kontrolės teisės aktams ir tvarkai ar bent kartą per metus. Rekomenduojama ne tik rengti tokius metinius mokymus žinioms atšviežinti, bet ir pateikti eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės teisės aktų komentarus, profesinius leidinius bei žurnalus, jeigu tokių yra.

Kaip atnaujinamos eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės darbuotojų žinios?

Mokymai naudojant įvairias priemones, įskaitant:

išorės seminarus;

registraciją į kompetentingų institucijų siūlomus informacinius renginius;

mokymo renginius (išorės arba internetu).

5.

Fizinis ir techninis saugumas

Ar įmonės saugumas yra pripažintas atitinkamos Vyriausybės įstaigos? Prašome pateikti išsamesnės informacijos.

Nacionalinė gynybos ar panaši ministerija gali reikalauti tam tikrų saugumo priemonių, jeigu įmonė dirba jos vardu. Gali pakakti vien to, kad įmonė yra nustatyta tvarka pripažinta saugumo srityje.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Jeigu tokio oficialaus saugumo pripažinimo nėra, kokios galioja saugumo priemonės eksporto ir (arba) siuntimo registro duomenims ir procedūroms apsaugoti?

Patalpos turėtų būti visiškai aptvertos tvora. Įėjimas turėtų būti saugomas ir kontroliuojamas. Patalpos turėtų būti nuolat stebimos, taip pat ir ne darbo valandomis. Gali būti atskiras įėjimas pristatomoms ir surenkamoms siuntoms toliau nuo pagrindinės gamybos vietos.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Kokios saugumo priemonės taikomos programinei įrangai ir technologijoms?

Sistema turi būti apsaugota slaptažodžiais ir užkarda. Įmonės tinklas turėtų būti apsaugotas nuo neteisėtos prieigos.

Turėtų būti vykdoma elektroninių įrenginių (nešiojamųjų kompiuterių, asmeninių skaitmeninių asistentų ir pan.), kurie naudojami ne darbo vietoje ar užsienyje, kontrolė, taip pat e. laiškų, siunčiamų kaip projekto dalis ir kitomis aplinkybėmis.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

6.

Eksporto ir siuntimo operacijų registravimas ir atsekamumas

Kaip registruojate eksporto apribojimus, kuriuos jums perduoda produktų tiekėjas?

Įmonės gali rinktis vieną ar daugiau šių dalykų:

elektroninę rinkmeną arba e. pašto aplanką;

aplankus pagal projektus;

aplankus pagal tiekėjus;

atskirus aplankus, skirtus apribojimams;

užsakymų sistemą.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Kaip susiejate eksporto apribojimus su paskesniu siuntimu ar eksportu?

Galimi atsakymai turėtų apimti vieną ar daugiau šių dalykų:

elektroninę rinkmeną ar e. pašto aplanką, kuriame būtų importo ir paskesnio judėjimo informacija;

verslo valdymo sistemos dalį;

aplankus pagal projektus ar tiekėjus, kai visa informacija laikoma kartu;

į aplankų sistemą panašią rinkmenų kaupimo sistemą.

9 straipsnio 2 dalies f punktas

Kaip šie registracijos duomenys prieinami kompetentingoms institucijoms?

Reikėtų užtikrinti, kad su registracijos duomenimis kompetentingos institucijos galėtų susipažinti elektroniniu būdu; kai kuriais atvejais gali tekti apsilankyti vietoje, jeigu būtina prieiga prie apsaugoto intraneto, tačiau kai kuriuos duomenis gali būti įmanoma persiųsti nuotolinei patikrai;

Registracijos duomenys taip pat gali būti prieinami spausdintine forma, kai kurie jų gali būti nuskaityti, pvz., nuotolinių patikrų tikslais.

9 straipsnio 2 dalies f punktas


(1)  Etapo iki licencijos išdavimo tikslas – nustatyti, ar įmonei eksporto ir (arba) siuntimo kontrolė turi poveikio, t. y. ar eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės taisyklės taikytinos įmonės veiklai ir sandoriams ir atitinkamai ar šiems sandoriams taikomas licencijavimo reikalavimas. Tikslas – kuo anksčiau nustatyti ir ištirti visas eksporto ir (arba) siuntimo kontrolės grėsmes ir įgyvendinti visas būtinas taikytinas priemones, pvz., kreiptis dėl licencijos arba tinkamai naudoti bendrąją licenciją.


II PRIEDAS

STANDARTINIS SERTIFIKATO ŠABLONAS

Image


Top