Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE0064

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl prekybos sprogmenų pirmtakais ir jų naudojimo (COM(2010) 473 galutinis – 2010/0246 (COD))

OL C 84, 2011 3 17, p. 25–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

17.3.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 84/25


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl prekybos sprogmenų pirmtakais ir jų naudojimo

(COM(2010) 473 galutinis – 2010/0246 (COD))

2011/C 84/05

Pagrindinis pranešėjas David SEARS

Taryba ir Parlamentas, vadovaudamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsniu, atitinkamai 2010 m. spalio 15 d. ir 2010 spalio 7 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl prekybos sprogmenų pirmtakais ir jų naudojimo

COM(2010) 473 galutinis – 2010/0246 (COD).

Komiteto biuras 2010 m. spalio 20 d. pavedė Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyriui atlikti Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, atsižvelgdamas į tai, kad darbas skubus, savo 468-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2011 m. sausio 19–20 d. (sausio 19 d. posėdis), pagrindiniu pranešėju paskyrė David Sears ir priėmė šią nuomonę 149 nariams balsavus už ir 7 susilaikius.

1.   Santrauka ir rekomendacijos

1.1

Šiuo pasiūlymu siekiama mažinti teroristinių išpuolių dažnumą ir poveikį apribojant plačiosios visuomenės galimybes įsigyti plačiai ir teisėtai naudojamų medžiagų (arba jų mišinių), kurios, kaip didelės koncentracijos medžiagos, gali būti naudojamos ir sprogmenų gamybai, ir pranešant apie su jomis susijusius įtartinus sandorius.

1.2

Pasiūlymas skirtas didmenininkams, mažmenininkams ir valstybėms narėms. Cheminių medžiagų gamintojai jau taiko, pavyzdžiui, ginklų ir narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų, kontrolės priemones ir naudoja savanoriško pranešimo apie juos kodus, ir šie pasiūlymai neturėtų turėti jiems itin didelės įtakos. Kiekiai, apie kuriuos pranešama, yra maži, palyginti su bendru parduodamų medžiagų kiekiu. Darbuotojų sveikata ar poveikis aplinkai rūpesčio nekelia. Pasiūlymo sėkmė priklausys nuo kompetentingų institucijų veiksmų kaupiant susijusią informaciją ir ja dalijantis.

1.3

EESRK pritaria kovos su terorizmu veiksmams ir bendram teisiniam pasiūlymo pagrindui, konkrečiai, 114 straipsnyje numatytai galimybei priimti reglamentą, kuriuo siekiama užkirsti kelią vidaus rinkos susiskaldymui.

1.4

Taip pat EESRK pritaria I priede pateikiamam 8 medžiagų (ir jų mišinių), kurioms pagal šią kategoriją turi būti taikomos kontrolės priemonės, sąrašui. Todėl būtų pagrįsta toliau leisti pardavinėti didelės koncentracijos medžiagas plačiajai visuomenei tik turint teisėto galutinio naudojimo licenciją.

1.5

EESRK taip pat sutinka, jog valstybėse narėse reikėtų sukurti centralizuotas sistemas, kad būtų galima gauti pranešimus apie su kuria nors iš šių 8 medžiagų arba II priede išvardytomis kitomis 7 medžiagomis susijusius įtartinus sandorius ir kitus šios kategorijos sandorius, jais dalytis ir reaguoti į juos.

1.6

Tačiau EESRK apgailestauja, kad pasiūlymas turi tam tikrų trūkumų, susijusių su pateikiamais įrodymais apie konkrečias medžiagas, su kitomis kontrolės galimybėmis, pavyzdžiui, didžiausiu pakuotės dydžiu, su praktiniais pardavimo vietose taikomų kontrolės priemonių klausimais, įskaitant „verslo įmonių“, kurioms nebus taikomas šis pasiūlymas, apibrėžtį ir su kai kuriais teksto netikslumais, pavyzdžiui, susijusiais su galima reikalavimo pranešti apie įtartinus sandorius taikymo sritimi.

1.7

EESRK taip pat stebina tai, kad mažmeninės prekybos sektoriaus ir vyriausybių išlaidos buvo išsamiai apskaičiuotos, tačiau numatoma nauda neįvertinta. Nors išgelbėtos žmogaus gyvybės vertės klausimas išties yra subjektyvus, praeityje toks požiūris jau buvo taikomas siekiant išsaugoti ES pasiūlymų išlaidų pusiausvyrą. Priežastys, dėl kurių šiame pasiūlyme tai nebuvo padaryta, neaptariamos.

1.8

Nepaisant šių abejonių, EESRK tvirtai pritaria pasiūlymui. Bus itin sunku užtikrinti, kad grupės, kurioms šis pasiūlymas turės įtakos, ir visa pilietinė visuomenė būtų tinkamai informuoti. EESRK džiaugtųsi galimybe kaip nors prie to prisidėti.

2.   Įžanga

2.1

Teroristai ir kitos nusikalstamos grupuotės ir nusikaltėliai, siekdami politinių arba religinių idealų, savadarbius sprogstamuosius užtaisus, paprastai pagamintus iš savadarbių sprogmenų, vis dažniau naudoja puldami karinius arba ekonominius taikinius įvairiose pasaulio šalyse ir siekdami sukelti civilių žmonių baimę.

2.2

Nors iki šiol dauguma šių išpuolių įvykdyta ne ES šalyse ir nors nacionalinės žvalgybos agentūros dėjo visas pastangas, kad to būtų išvengta, ES valstybės narės ir piliečiai taip pat nukentėjo. Pagrindiniais taikiniais pasirinktos turtingesnės šalys; nė viena šalis negali jaustis visiškai saugi. Visame pasaulyje internetu skleidžiamos ideologizuotos idėjos ir platinami praktiniai bombų gamybos vadovai. Reikiamų sprogmenų pirmtakų galima laisvai įsigyti mažmeninėse parduotuvėse arba internetu, paprastai jie kainuoja nedaug ir parduodami tokios koncentracijos, kokios reikia savadarbiams sprogmenims pasigaminti ar kitiems teisėtiems jų naudojimo pramonėje ir buityje būdams.

2.3

Atsižvelgiant į tuos kitus šių medžiagų naudojimo būdus ir į tai, kad kontrolės priemonės turėtų būti ir veiksmingos, ir proporcingos, akivaizdu, jog būtina nustatyti, kurias medžiagas ir kaip reikėtų reglamentuoti, kokių papildomų priemonių reikėtų imtis ir kuria Sutartimi turėtų būti remiamasi.

2.4

Į šiuos klausimus bandyta atsakyti ankstesnėje nuomonėje (1) dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą, iš dalies keičiantį Tarybos direktyvą 76/769/EEB dėl tam tikrų pavojingų medžiagų (įskaitant amonio nitratą, kuris labai dideliais kiekiais visame pasaulyje naudojamas kaip azotinė trąša, taip pat kaip veiksminga pigi komercinių ir savadarbių sprogmenų sudedamoji dalis) pardavimo ir naudojimo ribojimo.

2.5

Tuomet pastebėta, kad buvo galima pasirinkti kitą teisės aktų dėl terorizmo ar sprogmenų pirmtakų pagrindą, tačiau pagal tuometinę ES sutartį tam būtų reikėję visų valstybių narių vieningo pritarimo. Manyta, jog tai bus pernelyg sunku padaryti per trumpą laiką, likusį iki šios seniai galiojančios direktyvos panaikinimo ir jos pakeitimo Reglamentu (EB) 1907/2006 (REACH), į kurio XVII priedą galiausiai buvo įtrauktas amonio nitratas.

2.6

Per tą laiką kelios valstybės narės, siekdamos apriboti itin didelį rūpestį keliančių sprogmenų pirmtakų prieinamumą, patvirtino nacionalines priemones. Tam, kad būtų išvengta vidaus rinkos susiskaldymo ir užtikrinta, kad nebūtų žvalgybos duomenų rinkimo ir kitų kovos su terorizmu priemonių taikymo spragų, dabar Komisija turėtų pateikti savo pasiūlymą.

3.   Komisijos pasiūlymo santrauka

3.1

Komisijos pasiūlymas susijęs su reglamentu, kuriuo siekiama apriboti visuomenės narių galimybes įsigyti tam tikrų bendro naudojimo medžiagų, kurios taip pat gali būti naudojamos kaip sprogmenų pirmtakai. Siekiant apsaugoti laisvą prekių judėjimą, I priede išvardytas 8 medžiagas ir toliau būtų galima parduoti koncentruotas, nacionalinei kompetentingai institucijai išdavus licenciją naudoti medžiagas dokumentais patvirtintais teisėtais tikslais, arba be licencijos jas parduoti tokios koncentracijos, kad nebūtų galima pagaminti savadarbių sprogmenų. II priede išvardytos kitos 7 medžiagos, kurioms nereikia gauti licencijų arba kurioms netaikomi reikalavimai dėl koncentracijos. Tačiau apie su visų 15 medžiagų ir su kitų šiuose prieduose neišvardytų, bet kartais Komisijos nurodomų medžiagų, mišinių (arba gaminių?), kurie gali būti naudojami savadarbiams sprogmenims gaminti, pardavimu susijusius sandorius, kurie dėl bet kokios „pagrįstos“ priežasties laikomi „įtartinais“, reikia pranešti bendrajam nacionaliniam ryšių palaikymo centrui.

3.2

Tai neturės įtakos šias medžiagas naudojantiems specialistams ir įmonėms, kurios tiesiogiai parduoda jas kitoms įmonėms. Turi būti visiškai paisoma žmonių teisių į privatumą. Reguliavimo procesas turėtų būti pakankamai lankstus, kad būtų galima greitai reaguoti į poreikių pokyčius. Šioms priemonėms remti reikės savanoriškų susitarimų, elgesio kodeksų ir geresnių informavimo sistemų.

3.3

Gamintojams ir mažmenininkams (dėl atitikties reikalavimų įgyvendinimo, ženklinimo, medžiagų sudėties keitimo ir prarastų pajamų iš pardavimo) bei nacionalinėms kompetentingoms institucijoms (kurios sukurs ir parengs veiklai būtinas licencijų išdavimo ir informacijos rinkimo bei pranešimo sistemas) teks maždaug vienoda išlaidų našta.

3.4

Amonio nitratui, kuris įtrauktas į šio pasiūlymo I priedą, nuorodos į šią medžiagą Reglamento (EB) 1907/2006 (REACH), kuriame nenumatytas licencijų išdavimas arba pranešimas apie įtartinus sandorius, XVII priede būtų panaikintos. Konkrečios nukrypti leidžiančios nuostatos dėl medžiagų naudojimo žemės ūkyje būtų paliktos.

3.5

Reglamentas įsigaliotų praėjus 18 mėnesių nuo jo priėmimo ir būtų privalomas visas visoms valstybėms narėms. Reikėtų nustatyti iki 36 mėnesių trukmės pereinamąjį laikotarpį, kad visuomenės nariai galėtų parduoti arba pašalinti iš rinkos visas turimas I priede nurodytų didelės koncentracijos medžiagų atsargas. Reglamento galiojimas būtų išplėstas kitoms EEE valstybėms narėms ir po 5 metų būtų atlikta jo patikra.

3.6

Pasiūlymas pateikiamas kartu su aiškinamuoju memorandumu, Komisijos tarnybų darbiniu dokumentu ir poveikio vertinimo santrauka bei poveikio vertinimu, kuris parengtas remiantis parengiamuoju tyrimu, kurį, glaudžiai bendradarbiaudamas su pagal 2008 m. balandžio 18 d. Tarybos patvirtintą ES sprogmenų saugumo didinimo veiksmų planą įsteigtu Nuolatiniu sprogmenų pirmtakų komitetu (NSPK), atliko kviestinis rangovas (įmonė GHK, bendradarbiavusi su mokslinių tyrimų institutu Rand Europe ir asociacija Comstratos). 2010 m. kovo mėn. Komisijos Poveikio vertinimo taryba susipažino su poveikio vertinimu ir pateikė keletą rekomendacijų.

3.7

Bendroji informacija taip pat pateikiama Komisijos 2007 m. lapkričio 6 d. komunikate dėl sprogmenų saugumo didinimo ir NSPK 2008 ir 2009 m. metinėse ataskaitose.

4.   Bendrosios pastabos

4.1

EESRK neabejotinai pritaria Tarybos 2004 m. deklaracijai dėl kovos su terorizmu ir išsamesniems vėlesniems veiksmams bei dokumentams ir pažymi, kad pilietinė visuomenė turi atlikti svarbiausią vaidmenį užtikrindama savo piliečių saugumą. Todėl EESRK palankiai vertina šį pasiūlymą dėl sprogmenų pirmtakų.

4.2

EESRK sutinka, kad šis reglamentas turėtų būti taikomas visoms valstybėms narėms, nepaisant jų dabartinės padėties teroristinės veiklos požiūriu ar informuotumo apie ją. Esamos teroristų grupuotės gali kirsti nacionalines sienas, kad galėtų įsigyti sprogmenų pirmtakų, juos saugoti saugyklose arba pasigaminti savadarbių sprogmenų. Tarptautiniai teroristai visiškai nepripažįsta sienų. Gaminami vis galingesni sprogmenys, o žmogaus gyvybė vis mažiau vertinama. Nors dauguma planuojamų išpuolių yra sužlugdoma, sėkmingai įvykdyti jie padaro triuškinamą poveikį.

4.3

EESRK taip pat sutinka, kad 114 straipsnis yra tinkamas teisinis pagrindas siekiant išvengti teisėtai ir įvairiais svarbiais tikslais naudojamų medžiagų, kurios yra ir bus plačiai naudojamos, vidaus rinkos susiskaldymo. Tam tikrais atvejais šios medžiagos gali būti pakeičiamos kitais produktais, tačiau apskritai neįmanoma jais pakeisti visų medžiagų, o visiškai pašalinus jas iš rinkos būtų padarytas pernelyg didelis poveikis susijusiems gamintojams, mažmenininkams ir vartotojams. Taip pat reikėtų vengti nuostatų, prieštaraujančių kitiems teisės aktams, pavyzdžiui, dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų arba dėl žemės ūkyje naudojamų cheminių medžiagų naudojimo. Negalima leisti patvirtinti nacionalinių nukrypti leidžiančių nuostatų, ypač dėl I priede išvardytų medžiagų.

4.4

EESRK atkreipia dėmesį, kad linkstama sudaryti kontroliuojamų sprogmenų pirmtakų sąrašus atsižvelgiant į su neseniai įvykusiais išpuoliais susijusią vietos patirtį, o ne visuotinai suderintą būtiniausių medžiagų sąrašą, kuris turėtų būti galutinis tikslas. Tačiau dėl kiekvienos iš šiame dokumente išvardytų medžiagų galima pateikti neginčijamų argumentų, be to, jame yra nuostata, leidžianti, nustačius naujus savadarbių sprogmenų gamybos būdus, skubiai atnaujinti medžiagų sąrašą. Didelės koncentracijos I priede nurodytų 8 medžiagų plačiajai visuomenei bus galima įsigyti tik turint licenciją. To turėtų pakakti siekiant apriboti galimybę be tikslo, atsitiktinai ar šiaip sau pavieniams asmenims įsigyti šių medžiagų. Profesionalesnės ir ryžtingesnės veiklos kontrolė ir toliau priklausys visų pirma nuo tinkamai vykdomos žvalgybos duomenų, kuriuos gaus ir naudos policija ar kitos centralizuotos saugumo agentūros.

4.5

Todėl EESRK palankiai vertina pasiūlymus dėl papildomų švietimo ir mokymo iniciatyvų ir savanoriškų elgesio kodeksų. Visų pirma jie turi būti skirti didmenininkams ir mažmenininkams, jie turi prisiimti daugiau atsakomybės už prekes, kuriomis prekiauja, ir už atsakingą ir veiksmingą pranešimą apie įtartinais laikomus sandorius. Taip pat pripažįstama, kad, siekiant skatinti kaupti gerąją patirtį, būtina gauti gerai parengtas pastabas, – tai bus įdomi užduotis susijusioms reguliavimo ir teisėsaugos institucijoms. Atsižvelgdama į trumpą įgyvendinimo laiką ir vienodai svarbius viešųjų finansų poreikius, Komisija atliks svarbiausią vaidmenį siekdama sudaryti sąlygas valstybėms narėms, kurios jau pradėjo taikyti tokias priemones ir kurios to dar nepadarė, dalytis gerąja patirtimi.

4.6

Tačiau EESRK apgailestauja, kad Komisijai nepavyko, nepaisant visų jos konsultantų pastangų, išsamiai apibūdinti arba skaičiais įvertinti šio pasiūlymo poveikį mažmeninės prekybos sektoriui ir vartotojams. Rengiant poveikio vertinimą išaiškėjo, kad yra vos kelios atstovų organizacijos, kurios gali spręsti su įvairiais produktais, kuriems pasiūlymas gali turėti įtakos, susijusius klausimus. Į atskiriems tiekėjams nusiųstus klausimynus apskritai buvo atsakinėjama vangiai. Galimybės suteikti teisę pardavėjams tvarkyti tik su licencija parduodamas prekes arba daugeliui kitų suteikti teisę nustatyti įtartinus sandorius ir apie juos pranešti praktiniai aspektai neaptarti. Poveikio vertinime aptariamos, tačiau pasiūlyme nevisiškai išspręstos problemos, kurių kyla siekiant apibrėžti „verslo įmonę“, kad ir laikinai įsteigtą kokiu nors neapibrėžtu tikslu, kuriai nebūtų taikomos jokios kontrolės priemonės, ir „visuomenės narį“, kuris gali norėti ir galėti, o gali nenorėti ir negalėti įvardyti galutinį naudojimo būdą arba jį atskleisti.

4.7

Dar viena bėda yra ta, kad poveikio vertinimas priklauso nuo ekonominio modelio, o išsamūs ekonominiai modeliai buvo parengti tik 14-ai iš 15-os į sąrašą įtrauktų medžiagų (paskutinę minutę atsisakyta hidrochlorido rūgšties, o sąrašas be jokių pastabų ar paaiškinimų papildytas amonio kalcio nitratu, kuris paprastai parduodamas pavadinimu KAN (angl. CAN)). Medžiagos ir jų rinkos tikrai nevienodos – tai ir heksaminas, specialus žaislams ir viryklėms skirtas kietasis kuras, kurio mažmeninėje rinkoje parduodama už mažiau nei 10 mln. eurų, ir AN (ir KAN) bei acetonas, kurių milijonai tonų parduodama žemės ūkio trąšoms ir kosmetikai bei buitinėms priemonėms gaminti ir kurių ES rinkos vertinamos milijardais eurų.

4.8

Atsižvelgiant į šiuos apribojimus, tiksliausia atrodytų prielaida, kad reglamento tiesioginis poveikis I priede išvardytų didelės koncentracijos medžiagų pardavimui atsieitų maždaug 300 mln. eurų (10 % visos jų vertės); maždaug pusė iš jų būtų toliau parduodamos su licencija, o kitos – būtų pakeistos kitomis medžiagos arba dingtų iš rinkos. Pajamos iš koncentruoto vandenilio peroksido, gerai žinomo ir plačiai naudojamo savadarbių sprogmenų pirmtako, pardavimo sudaro maždaug 60 % šios sumos. Palyginti didelės II priede išvardytų produktų rinkos, kurių didžiausią dalį sudaro koncentruotos sieros rūgšties ir acetono (taip pat plačiai naudojamų savadarbių sprogmenų pirmtakų) pardavimas, neturėtų smarkiai nukentėti nuo reikalavimų pranešti apie įtartinus sandorius; o jeigu tai įvyktų, galbūt šį reglamentą išties būtų galima laikyti veiksmingu.

4.9

Parengiamajame tyrime aptarta ekonominė ir socialinė nauda, kurią lemtų plačiosios visuomenės galimybių įsigyti savadarbių sprogmenų pirmtakų apribojimas ir dėl to sumažėjęs teroristinių išpuolių dažnis bei intensyvumas, tačiau šiame pasiūlyme ji neįvertinta skaičiais. Todėl nelengva įvertinti išlaidų ir naudos santykį. Tačiau, kalbant apie pusiausvyrą, EESRK laikosi nuomonės, kad šios priemonės atitinka visas susijusias rekomendacijas, todėl reikėtų jas visiškai remti. Nepaisant to, siekiant užtikrinti ilgalaikę sėkmę, esminę įtaką turės nuolatiniai valstybių narių veiksmai ir jų bendradarbiavimas.

5.   Konkrečios pastabos

5.1

Ir EESRK, ir Komisija pripažįsta, kad rengiant bet kurį pasiūlymą šia tema reikia išlaikyti neteisėto tam tikrų medžiagų naudojimo apribojimų visuomenės labui ir piliečių teisių imtis juos dominančios veiklos pusiausvyrą, išsaugant pagrįstą privatumo lygį. Taip pat pripažįstama, kad saugumo klausimus ir taisomuosius veiksmus dėl jų ypatumų ne visuomet galima išsamiai pagrįsti dokumentais. Tačiau tais atvejais, kai tai įmanoma, taip ir reikėtų padaryti.

5.2

Todėl EESRK apgailestauja, kad galutinis pasiūlymas parengtas nevisiškai atsižvelgiant į parengiamąjį tyrimą ir poveikio vertimą, ypač turint omeny hidrochlorido rūgšties išbraukimą iš medžiagų sąrašo ir net iš II priedo, jį papildant KAN, kurio naudojimo ar poveikio rinkai patvirtinančių įrodymų nepateikiama. Kadangi pasiūlyme visai pagrįstai teigiama, jog ateityje šis sąrašas gali būti papildomas kitomis medžiagos, akivaizdu, jog būtina užtikrinti, kad tai atliekant būtų laikomasi tam tikrų procedūrų ir kad apie tai žinotų visi tie, kuriems šis pasiūlymas darys poveikį. Netgi šiame vėlyvame etape būtų naudinga papildyti šį dokumentą.

5.3

Priežastys, dėl kurių buvo nuspręsta padalyti 15 medžiagų į dvi grupes, iš kurių tik 8 medžiagoms taikomi didelės koncentracijos medžiagų pardavimo apribojimai, nei pasiūlyme, nei darbiniuose dokumentuose išsamiai neaptartos, nors tokios diskusijos NSPK tikrai vyko ir paprašius buvo galima susipažinti su jų rezultatais. Idealiu atveju šie aspektai irgi turėtų būti įtraukti į pasiūlymą ir į vėlesnius aiškinamuosius dokumentus.

5.4

EESRK taip pat stebisi, kad, atsižvelgiant į palyginti trumpą labai skirtingų medžiagų sąrašą, nenurodyta ir neaptarta jokia galimybė imtis veiksmų vadovaujantis ES taisyklėmis dėl pavojingų medžiagų ir mišinių klasifikavimo, pakavimo ir ženklinimo, pavyzdžiui, apriboti atskirų pakuočių dydį ir taip atkreipti dėmesį į neįprastai didelius ir todėl įtartinus sandorius bet kurioje tiekimo grandinės dalyje. Ar tai yra pagrįsta, ar ne, priklauso nuo įsigyjamų medžiagų, kurių reikia reikiamo dydžio sprogmeniui pagaminti, kiekio; informaciją apie tai buvo galima įtraukti į pradinį poveikio vertinimą ir tai būtų padėję tiksliau orientuoti siūlomas žvalgybos duomenų rinkimo sistemas.

5.5

Konkretūs pasiūlymai šia tema taip pat būtų naudingi siekiant išspręsti praktinius kontrolės klausimus pardavimo vietose, kuriose etiketės, brūkšniniai kodai ir kitos vidaus kontrolės sistemos bus itin svarbios siekiant apriboti neteisėtus arba netinkamus sandorius. Atsižvelgiant į laisvą visų prekių judėjimą ES, suvienodinta sistema turės esminę įtaką siekiant sudaryti galimybę gamintojams ir didmenininkams įvykdyti įsipareigojimus nepatiriant nuostolių.

5.6

Atkreipiamas dėmesys į vieną smulkmeną – visų abiejuose prieduose išvardytų medžiagų mišiniai nurodyti su tuo pačiu KN kodu (3824 90 27); nors buvo patvirtinta, kad tai ne klaida, tai rodo, kad bus sunku sekti tarpvalstybinį susijusių produktų ar mišinių judėjimą.

5.7

Atkreipiamas dėmesys į tai, kad reglamento nuostatos netaikomos tiesioginiams (b2b) įmonių sandoriams, tačiau verslo įmonės apibrėžtis neaiški. Ne visi savarankiškai dirbantys sodininkai, statybininkai, stomatologai ar kirpėjai galės pateikti, pavyzdžiui, PVM mokėtojo numerius arba parodyti kokius nors kitus vykdomos komercinės veiklos įrodymus. Net ir pateikus įrodymus ir įrodžius, kad komercinė veikla yra vykdoma ir ji teisėta, atrodo, jog vis tiek gali nutikti taip, kad sandoris pagrįstai bus palaikytas įtartinu, todėl būtina numatyti nuostatą dėl pranešimo apie įtartinus sandorius ir šioje tiekimo grandinės dalyje.

5.8

Galiausiai, nenustatyta jokių II priede išvardytų medžiagų pardavimo apribojimų – tik reikalavimas pranešti apie įtartinus sandorius. Atsižvelgiant į tai, kad apie bet kurį įtartiną sandorį gali būti ir tikriausiai bus pranešama, nepaisant to, ar medžiaga, mišinys ar gaminys įtrauktas į sąrašą, ar ne, stebina tai, kad sąrašas toks trumpas ir į jį neįtraukta daugiau sprogmenų pirmtakų ir pagalbinių medžiagų. Taip būtų suteikta daugiau laisvės nacionaliniu lygmeniu siekiant nustatyti medžiagas, kurioms reikėtų teikti pirmenybę vietos lygmeniu (pvz., dėl juodojo parako arba propano cilindrų naudojimo) ir greičiau reaguoti į naujesnių preparatų atsiradimą ir tendencijas.

5.9

Taip pat būtų naudinga patikslinti tekstą ir pagrindines prielaidas dėl reikalavimo pranešti apie įtartinus sandorius taikymo srities. Aiškinamojo memorandumo skyriuje „Poveikis pagrindinėms teisėms“ teigiama, kad šis reikalavimas taikomas „tik cheminėms medžiagoms, įtrauktoms į priedus, ir bus grindžiamas rizikos vertinimu, atliktu ūkinės veiklos vykdytojų“. Tačiau 6 straipsnio 4 įtraukoje ši nuostata išplėsta ir apima bet kurią kitą „į oficialų sąrašą neįtrauktą medžiagą“. Atsižvelgiant į tai, kad įtartino sandorio vertinimas yra subjektyvus sprendimas, priimamas remiantis vietos normomis ir požiūriu, jis negali būti privalomas arba visiškai išsamus; taip pat negalima visiškai nepaisyti pranešimų apie sandorius dėl į sąrašus neįtrauktų arba nesusijusių medžiagų. Atsižvelgiant į susijusių mažmenininkų gausą ir sunkumus, kylančius didinant informuotumą arba dalijantis geriausios praktikos pavydžiais, jau nekalbant apie kontrolės priemonių taikymą, nacionaliniams ryšių palaikymo centrams teks išspręsti pateikiamų duomenų kokybės ir kiekybės klausimus, o tik po to bus galima laikyti, kad tai yra naudingų žvalgybos duomenų šaltinis.

5.10

Nepaisydamas pirmiau minėtų rūpestį keliančių klausimų, EESRK tvirtai pritaria pasiūlymui ir mano, kad jis padės užtikrinti ir ES valstybių narių, ir ES nepriklausančių šalių piliečių saugumą. Reikės nuolat keistis geriausios praktikos pavydžiais, ypač informuojant pagrindinius mažmenininkus ir kitas pilietinės visuomenės grupes, kurioms šis pasiūlymas turės įtakos, bei palaikant su jais ryšius. EESRK džiaugtųsi galimybe prie to prisidėti bet kokiais įmanomais būdais.

2011 m. sausio 19 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Staffan NILSSON


(1)  OL C 204/13, 2008 8 9.


Top