Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE1986

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2011/65/ES dėl tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo elektros ir elektroninėje įrangoje apribojimo [COM(2017) 38 – final 2017/0013 COD]

    OL C 345, 2017 10 13, p. 110–113 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.10.2017   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 345/110


    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2011/65/ES dėl tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo elektros ir elektroninėje įrangoje apribojimo

    [COM(2017) 38 – final 2017/0013 COD]

    (2017/C 345/18)

    Pranešėjas

    Brian CURTIS

    Konsultavimasis

    Taryba, 2017 2 20

    Europos Parlamentas, 2017 2 1

    Teisinis pagrindas

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 ir 304 straipsniai

     

     

    Atsakingas skyrius

    Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkos apsaugos skyrius

    Priimta skyriuje

    2017 6 15

    Priimta plenarinėje sesijoje

    2017 7 5

    Plenarinė sesija Nr.

    526

    Balsavimo rezultatai

    (už/prieš/susilaikė)

    139/0/4

    1.   Išvados ir rekomendacijos

    1.1.

    EESRK mano, kad šios direktyvos dalinis pakeitimas yra teikiamas laiku ir yra būtinas siekiant išvengti prekybos kliūčių ir konkurencijos iškraipymo Europos Sąjungoje.

    1.2.

    EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad buvo surengtos plataus masto konsultacijos su suinteresuotaisiais subjektais ir atliktas poveikio vertinimas, kurių rezultatai atsispindi Komisijos pasiūlyme.

    1.3.

    EESRK palankiai vertina tai, kad dėl ekonominių ir kultūrinių priežasčių vamzdiniai vargonai nėra įtraukti į direktyvos taikymo sritį; tai padės išvengti galimo iki 90 % darbo vietų praradimo šiame sektoriuje ir iki 65 mln. eurų metinių nuostolių iki 2025 m.

    1.4.

    EESRK tai pat pritaria sprendimui neįtraukti traukos pavarą turinčių ne keliais judančių mechanizmų į direktyvos taikymo sritį. Tai padės vystytis šio sektoriaus pramonei, nes bus panaikintas iškraipymas dėl nevienodų sąlygų taikymo mechanizmams.

    1.5.

    EESRK laikosi nuomonės, kad norint įgyvendinti didžiausią atliekų tvarkymo hierarchijos prioritetą – atliekų prevenciją vien šios direktyvos nepakanka. EESRK rekomenduoja siekiant šių tikslų Direktyvą dėl pavojingų medžiagų naudojimo apribojimo derinti su Ekologinio projektavimo direktyva ir su EEĮ atliekų direktyva.

    2.   Bendrosios pastabos

    2.1.    Pasiūlymo dalykas ir aplinkybės

    2.1.1.

    Direktyvoje 2011/65/ES (toliau – RoHS 2) nustatytos tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo elektros ir elektroninėje įrangoje (toliau – EEĮ) ribojimo taisyklės. RoHS 2 nuostatos taikomos visai EEĮ, kuri pateikta ES rinkai, nepriklausomai nuo to, ar ji pagaminta ES ar trečiosiose šalyse. RoHS 2 didžiausią poveikį daro EEĮ pramonės gamintojams, importuotojams ir platintojams, taip pat EEĮ vartotojams.

    2.1.2.

    RoHS 2 dėmesys skiriamas svarbiausiam atliekų hierarchijos prioritetui – atliekų prevencijai. Atliekų prevencija apima priemones, kuriomis mažinamas pavojingų medžiagų kiekis medžiagose ir gaminiuose. Elektros ir elektroninės įrangos, kurioje yra mažiau pavojingų medžiagų, atliekas lengviau tvarkyti. Taip skatinamas pakartotinis gaminių naudojimas ir panaudotų medžiagų perdirbimas ir kartu remiama žiedinė ekonomika.

    2.1.3.

    RoHS 2 yra reikalinga, kad būtų išvengta prekybos kliūčių ir konkurencijos iškraipymo ES, kurie gali atsirasti dėl įstatymų arba administracinių priemonių, kuriais reglamentuojamas pavojingų medžiagų naudojimo EEĮ ribojimas, skirtumų įvairiose valstybėse narėse. Ji taip pat padeda užtikrinti žmonių sveikatos apsaugą ir aplinkos apsaugos požiūriu priimtiną EEĮ atliekų naudojimą ir šalinimą.

    2.1.4.

    RoHS 2 yra ankstesnės Direktyvos 2002/95/EB (RoHS 1) nauja redakcija. Abi RoHS direktyvos paskatino sumažinti pavojingų medžiagų kiekį visame pasaulyje: keliose šalyse, tarp jų Kinijoje, Korėjoje ir JAV parengta į RoHS panašių teisės aktų. RoHS 2 nustatyta naujų apibrėžčių, taip pat išplėsta jos taikymo sritis į ją įtraukiant medicinos prietaisus ir stebėjimo bei kontrolės prietaisus. Šių nuostatų poveikis įvertintas 2008 m. Komisijos pasiūlyme. Vis dėlto RoHS 2 padaryta ir daugiau pakeitimų – įtrauktos „atviros taikymo srities“ nuostatos. Nustatyta nauja 11 kategorija „Kita į išvardytas kategorijas neįtraukta EEĮ“. Dėl tų pakeitimų direktyvą imta taikyti visai EEĮ (išskyrus aiškiai nurodytą įrangą, kuri neįtraukta) ir atsirado galimybė plačiau interpretuoti EEĮ sąvoką, remiantis nauja apibrėžtimi, pagal kurią tokiai įrangai veikti būtina elektros energija. Į RoHS 2 įtraukus šias atviros taikymo srities nuostatas, jos atskirai įvertintos nebuvo.

    2.1.5.

    Komisija įgaliota išnagrinėti būtinybę iš dalies pakeisti direktyvos taikymo sritį remiantis 2011 m. naujoje redakcijoje nustatyta atvira taikymo sritimi. Komisija atliko šį vertinimą ir nustatė keletą problemų, susijusių su RoHS 2 direktyvos taikymo sritimi, kurias būtina išspręsti, kad teisės aktas neturėtų nenumatytų padarinių. Komisijai nepateikus pasiūlymo, po 2019 m. liepos 22 d. kiltų šios problemos:

    antrinės rinkos operacijų, išplėtus taikymo sritį į ją patekusiai EEĮ (pvz., perpardavimo, naudotų gaminių prekybos), draudimas. Tai vadinama „bekrompromisiu draudimu“,

    nebeliktų galimybės naudojant atsargines dalis remontuoti išplėtus taikymo sritį į ją patekusios EEĮ pogrupio, jei įranga teisėtai pateikta rinkai iki tos datos,

    skirtingų (iškraipančių) sąlygų taikymas laidiniams ne keliais judantiems mechanizmams, palyginti su kitais identiškais mechanizmais, kurių maitinimo šaltinis yra baterija arba variklis (kurie šiuo metu neįtraukti į RoHS taikymo sritį),

    de facto draudimas vamzdinius vargonus pateikti ES rinkai (kadangi jie neatitinka RoHS, nes juose yra švino, naudojamo siekiant išgauti norimą garsą).

    Šios keturios problemos gali turėti įtakos ES rinkai, gamintojams ir piliečiams ir sukelti neigiamą ekonominį, aplinkosauginį, socialinį ir kultūrinį poveikį.

    Taigi Komisijos pasiūlymu sprendžiamos taikymo srities problemos, kurių neįmanoma išspręsti nei pakeičiant draudžiamas medžiagas kitomis medžiagomis, nei taikant išimtis ir teikiant gaires (pvz., konkrečioms gaminių grupėms, kurioms nuolat kyla atitikties problema, arba atvejams, kai taikymo srities nuostatos iškraipo rinką) ir kurios susijusios su:

    antrinėmis rinkos operacijomis, susijusiomis su RoHS 2 aprėpiama EEĮ, kuri nepateko į RoHS 1 taikymo sritį,

    atsarginėmis dalimis, skirtomis RoHS 2 aprėpiamai EEĮ, kuri nepateko į RoHS 1 taikymo sritį,

    traukos pavarą turinčiais, laidiniais ne keliais judančiais mechanizmais,

    vamzdiniais vargonais.

    Remiantis bendrais tikslais ir teisinio aiškumo reikalavimais, pasiūlyme taip pat atsižvelgiama į patirtį, įgytą įgyvendinant RoHS 2.

    2.2.    Poveikio vertinimas

    2.2.1.

    Komisijos poveikio vertinimo ataskaitoje teigiama, kad antrinės rinkos atkūrimas ir tam tikrai EEĮ skirtų atsarginių dalių prieinamumo didinimas turės tokį teigiamą poveikį:

    sumažės išlaidos ir administracinė našta įmonėms, įskaitant MVĮ, ir valdžios institucijoms,

    remonto verslui ir antrinio pardavimo sektoriui bus suteikta papildomų rinkos galimybių,

    teigiamą socialinį poveikį, įskaitant poveikį ES ligoninėms, dėl kurio po 2019 m. būtų sutaupyta apie 170 mln. eurų, nes išliktų galimybė perparduoti ir pirkti naudotus medicinos prietaisus,

    naudą aplinkai, nes sumažės bendras susidarančių atliekų kiekis: dėl galimybės pailginti EEĮ naudojimą, jos gyvavimo ciklo pabaiga ir šalinimas bus atidėti, taigi pavojingos atliekos (EEĮ atliekos) susidarys vėliau. Daugeliu atvejų papildomų atsarginių dalių gamybos poveikis aplinkai yra nedidelis, palyginti su tolesnio visos įrangos naudojimo privalumu. Dėl šios priemonės kasmet būtų išvengiama daugiau kaip 3 000 tonų pavojingų atliekų susidarymo ES ir kartu būtų remiama žiedinės ekonomikos iniciatyva. Be to, dėl ilgesnės EEĮ naudojimo trukmės būtų papildomai sutaupoma energijos ir žaliavų.

    3.   Suderinamumas su galiojančiomis politikos nuostatomis

    3.1.

    Sprendžiant antrinės rinkos operacijų klausimą, pasiūlymu siekiama, kad RoHS 2 vėl būtų visapusiškai suderinta su gaminius reglamentuojančių ES teisės aktų bendraisiais principais.

    3.2.

    Remiantis RoHS 2, EEĮ, kuri nepateko į RoHS 1 taikymo sritį, tačiau neatitiktų RoHS 2, galima ir toliau tiekti rinkai iki 2019 m. liepos 22 d. Bet po šios datos tiek reikalavimų neatitinkančios EEĮ pateikimas rinkai pirmą kartą, tiek antrinės rinkos operacijos (pvz., perpardavimas) bus draudžiami. Toks antrinės rinkos operacijų bekompromisis draudimas turi poveikį šiai EEĮ: medicinos prietaisams, stebėjimo ir kontrolės prietaisams ir kitai išplėtus taikymo sritį į ją patekusiai EEĮ. Ši antrinės rinkos operacijų kliūtis nedera su gaminius reglamentuojančių ES teisės aktų bendru suderinimu. Dėl šios priežasties Komisija siūlo panaikinti antrinės rinkos operacijų bekrompromisį draudimą.

    3.3.

    RoHS 2 nustatyta (bendro medžiagų apribojimo) išimtis taikoma kabeliams ir atsarginėms dalims, kurie skirti EEĮ grupių, palaipsniui patenkančių į taikymo sritį, remontui, pakartotiniam naudojimui, funkcijų tobulinimui arba galingumo stiprinimui. Tačiau į taikymo sritį ją išplėtus patekusi EEĮ, išskyrus medicinos prietaisus ir stebėjimo bei kontrolės prietaisus, nenurodyta. Dėl šios priežasties nuo 2019 m. liepos 22 d. bus neįmanoma naudoti atsarginių dalių, taip pat nepagrįstai taikyti skirtingas sąlygas. Todėl Komisija siūlo įvesti specialią nuostatą, pagal kurią atsarginėms dalims nebūtų taikomas medžiagų apribojimas, kad būtų sudarytos sąlygos bet kada remontuoti visą ES rinkai pateiktą EEĮ, kuri patenka į RoHS 2 taikymo sritį.

    3.4.

    RoHS 2 nurodyta 10 konkrečių įrangos rūšių, kurioms netaikomos „atviros taikymo srities“ nuostatos. Viena įrangos rūšis („ne keliais judantys mechanizmai, tiekiami tik profesionaliems naudotojams“), kuriai ši direktyva netaikoma, apima tik integruotą energijos šaltinį turinčius mechanizmus. Dėl šios nuostatos mechanizmų tipams, kurie šiaip yra vienodi, taikomi du skirtingi reguliavimo režimai tik todėl, kad skiriasi jų energijos šaltinis (integruotas arba išorinis). Komisija siūlo iš dalies pakeisti „ne keliais judančių mechanizmų, tiekiamų tik profesionaliems naudotojams“ apibrėžtį, kad ji apimtų ir traukos pavara varomus mechanizmus.

    3.5.

    Be to, Komisija siūlo į įrangos, kuri neįtraukta į taikymo sritį, sąrašą įrašyti vamzdinius vargonus, kadangi pakeitimo alternatyvų nėra.

    3.6.

    Remiantis RoHS 2, medžiagų apribojimo išimčių taikymo trukmė turėtų būti ribota.

    3.7.

    5 straipsnio 5 dalyje konkretus terminas, per kurį Komisija turi priimti sprendimą dėl naujų išimčių paraiškų, nėra numatytas, tačiau nustatytas ne ilgesnis kaip 6 mėnesių iki išimties galiojimo pabaigos laikotarpis, per kurį Komisija turi priimti sprendimą dėl paraiškos atnaujinti išimties taikymą; kaip paaiškėjo, praktiškai jo įvykdyti neįmanoma. Kadangi kartu reikalaujama, kad atnaujinimo paraiška turi būti pateikta likus ne mažiau kaip 18 mėnesių iki išimties galiojimo pabaigos, toks terminas reiškia, kad sprendimą dėl paraiškos atnaujinti esamų išimčių taikymą Komisija privalo priimti per dvylika mėnesių nuo paraiškos pateikimo, išskyrus atvejus, kai dėl specialių aplinkybių pateisinami kiti terminai. Laikytis šio termino de facto neįmanoma dėl kelių privalomų procedūrinių veiksmų, kurie būtini atnaujinimo paraiškai įvertinti. Taigi nuostata, kuria nustatomas laikotarpis, per kurį Komisija turi priimti sprendimą dėl paraiškos atnaujinti išimčių taikymą, turėtų būti panaikinta.

    4.   Suderinamumas su kitomis ES politikos sritimis

    4.1.

    Šiuo pasiūlymu daromi pakeitimai iš esmės nekeičia esminių RoHS 2 principų ir direktyvos suderinamumo su kitais teisės aktais. RoHS 2 ir REACH reglamentas yra suderinti politikos sričių sąveikos požiūriu.

    4.2.

    RoHS 2 taip pat dera su kitais gaminius reglamentuojančiais teisės aktais, pavyzdžiui, Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2012/19/ES dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/53/EB dėl eksploatuoti netinkamų transporto priemonių. Kituose ES teisės aktuose gali būti nustatyta savarankiškų prievolių, susijusių su EEĮ naudojimo etapu, tačiau dubliavimosi su RoHS 2 reikalavimais nėra.

    Briuselis, 2017 m. liepos 5 d.

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

    Georges DASSIS


    Top