Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Elektros energijos vidaus rinka (nuo 2021 m.)

Elektros energijos vidaus rinka (nuo 2021 m.)

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva (ES) 2019/944 dėl elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Šia direktyva nustatomos elektros energijos gamybos, perdavimo, skirstymo, tiekimo bei kaupimo taisyklės ir vartotojų apsaugos nuostatos siekiant sukurti integruotas, konkurencingas, į vartotojus orientuotas, lanksčias, sąžiningas ir skaidrias elektros energijos rinkas ES.
  • Be kita ko, joje pateikiamos elektros energijos mažmeninių rinkų taisyklės, o priimtame Reglamente (ES) 2019/943 pateikiamos daugiausia didmeninei rinkai ir tinklų eksploatavimui taikomos taisyklės.
  • Šia direktyva nuo 2021 m. sausio 1 d. panaikinama Direktyva 2009/72/EB (žr. santrauką „Elektros energijos vidaus rinka“).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Vartotojų teisės

Direktyva paaiškinamos ir sustiprinamos esamos klientų teisės, taip pat nustatomos naujos:

  • teisė laisvai rinktis tiekėją ir keitimo bei išėjimo mokesčių apribojimus, išskyrus atvejus, kai terminuotos sutartys su fiksuotomis kainomis nutraukiamos prieš pasibaigiant jų galiojimo laikui;
  • teisė naudotis bent viena kainų palyginimo priemone, tenkinančia tam tikrus patikimumo reikalavimus. Reikalavimus atitinkančioms privačioms priemonėms gali būti suteiktas patikimumo ženklas;
  • teisė prisijungti prie piliečių energetikos bendruomenės, išlaikant visas vartotojų teises, įskaitant teisę palikti bendruomenę be sankcijų;
  • teisė sudaryti dinamiškos kainos sutartį (pagrįstą neatidėliotinų ar kitos paros sandorių rinkos kainomis) su bent vienu tiekėju ir kiekvienu tiekėju, turinčiu daugiau nei 200 000 klientų, taip pat teisė gauti informaciją apie galimybes ir susijusią riziką;
  • teisė sudaryti telkimo sutartį, nepriklausomą nuo elektros energijos tiekimo;
  • teisė gaminti, vartoti, kaupti ir parduoti elektros energiją asmeniškai arba per telkėją*;
  • teisė reikalauti įrengti pažangųjį skaitiklį per keturis mėnesius. ES šalys privalo užtikrinti pažangiųjų matavimo sistemų įdiegimą, išskyrus tuos atvejus, kai dar nelaikoma, kad tai yra rentabilu;
  • energijos nepriteklių patiriančių ir pažeidžiamų vartotojų teisė į tikslinę apsaugą. Tačiau reguliuojamas kainų nustatymas leidžiamas tik tam tikromis sąlygomis;
  • vartotojų, kuriems gresia atjungimas, teisė gerokai iš anksto gauti informaciją apie alternatyvas, kaip antai mokėjimo planus ar moratoriumą.

Sąskaitų išrašymas

  • Sąskaitos turi būti aiškios, teisingos, glaustos ir pateiktos taip, kad būtų lengva jas palyginti.
  • Sąskaitų informacija turi būti teikiama bent kas šešis mėnesius arba kas tris mėnesius, jei to paprašoma arba jei galutinis vartotojas pasirinko galimybę gauti elektronines sąskaitas, kai skaitiklių rodmenis galima nuskaityti nuotoliniu būdu.

Telkėjai

ES šalys privalo:

  • užtikrinti, kad telkėjai vartotojams galėtų siūlyti sudaryti telkimo sutartis be savo tiekėjo sutikimo;
  • užtikrinti sąžiningą telkėjų dalyvavimą visose elektros energijos rinkose ir tai, kad perdavimo ir skirstymo sistemos operatoriai elgtųsi su telkėjais taip pat, kaip su kitais rinkos dalyviais, įskaitant atvejus, kai jie perka paslaugas;
  • nustatyti skaidrias taisykles, pagal kurias visiems rinkos dalyviams būtų priskiriami vaidmenys ir atsakomybė, ir nustatyti keitimosi duomenimis tarp rinkos dalyvių taisykles;
  • nustatyti telkėjams ir tiekėjams taikomas kompensavimo taisykles, kai reguliavimo apkrova aktyvavimas sukelia disbalansą. Tokia kompensacija turi griežtai padengti susidarančias išlaidas, o apskaičiuojant ją gali būti atsižvelgiama į sisteminę reguliavimo apkrova naudą.

Piliečių energetikos bendruomenės:

  • yra akcininkų arba narių kontroliuojami subjektai, pagrįsti savanorišku ir atviru dalyvavimu, kurie turi teisę užsiimti gamyba, skirstymo, tiekimo, suvartojimo, telkimo, energijos kaupimo, energijos vartojimo efektyvumo paslaugų teikimu arba elektros energija varomų transporto priemonių įkrovimo paslaugų teikimu, arba teikti kitas energetines paslaugas savo nariams arba akcininkams;
  • turi teisę prisijungti prie skirstomųjų tinklų ir nediskriminacinėmis sąlygomis būti reguliuojamos bei patekti į visas elektros energijos rinkas;
  • turi teisę dalytis savo gaminama elektros energija su savo nariais pagal paskirstytųjų energijos išteklių sąnaudų ir naudos analizę;
  • turi teisę, jei tai leidžia atitinkama ES šalis, turėti nuosavybės teise, kurti, pirkti ar nuomoti skirstymo tinklus pagal galiojančius teisės aktus.

Prieiga prie duomenų ir sąveikumas

  • Direktyva atnaujinamos taisyklės, susijusios su tinklo operatorių, vartotojų, tiekėjų ir paslaugų teikėjų prieiga prie matavimo ir vartojimo / gamybos duomenų. Be to, numatoma, kad Europos Komisija nustatys antrinės teisės aktų suderinamumo taisykles, kad būtų lengviau keistis duomenimis.
  • Duomenų valdytojai, laikydamiesi duomenų apsaugos taisyklių, privalo užtikrinti nediskriminuojančią prieigą prie pažangiųjų matavimo sistemų duomenų.

Elektromobilumas

  • ES šalys turi sukurti norminę bazę, kuri palengvintų elektros energija varomų transporto priemonių įkrovimo taškų prijungimą prie skirstymo tinklo.
  • SSO būtų leidžiama turėti nuosavybės teise, plėtoti, valdyti ar eksploatuoti įkrovimo punktus tik tuo atveju, jei jokia kita įstaiga nepareiškė susidomėjimo per atvirą konkursą, gautas reguliavimo institucijos leidimas ir laikomasi taisyklių dėl trečiųjų šalių prieigos.

Skirstymo sistemos operatoriai (SSO)*:

  • yra atsakingi už ilgalaikio sistemos gebėjimo patenkinti elektros energijos skirstymo paklausą, įskaitant ekonomišką naujų elektros energijos gamybos įrenginių, ypač tų, kurie gamina elektros energiją iš atsinaujinančiųjų šaltinių, integravimą, taip pat už informacijos, kuri reikalinga siekiant turėti efektyvią prieigą prie sistemos ir ja naudotis, pateikimą sistemos naudotojams;
  • turi paskelbti tinklo plėtros planus, kuriuose nurodytos planuojamos investicijos per artimiausius 5–10 metų;
  • kai yra vertikalios integracijos įmonės dalis, bent jos teisinės formos, organizacinės struktūros ir sprendimų priėmimo požiūriu turi būti nepriklausomi nuo kitų veiklos rūšių, nesusijusių su skirstymu;
  • negali turėti nuosavybės teise, plėtoti, valdyti arba eksploatuoti energijos kaupimo įrenginių, išskyrus atvejus, kai tenkinamos tam tikros sąlygos.

Perdavimo sistemos operatoriai (PSO)*:

  • turi užtikrinti ilgalaikį sistemos pajėgumą tenkinti elektros energijos perdavimo poreikius, glaudžiai bendradarbiaudami su kaimyniniais PSO ir SSO;
  • turi valdyti saugų sistemos darbą, įskaitant pusiausvyros tarp elektros energijos tiekimo ir paklausos palaikymą;
  • negali turėti nuosavybės teise, plėtoti, valdyti arba eksploatuoti energijos kaupimo įrenginių panašiomis sąlygomis, kurios taikomos SSO.

Nacionalinės reguliavimo institucijos:

Švari energija

Ši direktyva yra dokumentų rinkinio „Švari energija visiems europiečiams“ dalis.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2021 m. sausio 1 d.

Direktyva (ES) 2019/944 peržiūrima ir pakeičiama Direktyva 2009/72/EB. Ji turi būti perkelta į ES šalių teisę ne vėliau kaip 2020 m. gruodžio 31 d.

Pirminė Direktyva 2009/72/EB turėjo būti perkelta į ES šalių teisę iki 2011 m.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Telkėjas: fizinis arba juridinis asmuo, kuris pardavimo, pirkimo arba pateikimo aukcionui bet kokioje elektros energijos rinkoje tikslais sukombinuoja daugelio vartotojų apkrovas arba jų pagamintą elektros energiją.
Skirstymo sistemos operatorius: fizinis arba juridinis asmuo, kuris atsako už skirstymo sistemos eksploatavimą ir plėtrą tam tikroje teritorijoje, taip pat jos sujungimą su kitomis sistemomis bei už tai, kad būtų užtikrintas sistemos ilgalaikis pajėgumas pagrįstiems elektros energijos skirstymo poreikiams tenkinti.
Perdavimo sistemos operatorius: fizinis arba juridinis asmuo, kuris atsako už elektros energijos perdavimo sistemos eksploatavimą ir plėtrą tam tikroje teritorijoje, taip pat už jos sujungimą su kitomis sistemomis bei už tai, kad būtų užtikrintas sistemos ilgalaikis pajėgumas pagrįstiems elektros energijos perdavimo poreikiams tenkinti.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2019/944 dėl elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2012/27/ES (nauja redakcija) (OL L 158, 2019 6 14, p. 125–199)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/941 dėl pasirengimo valdyti riziką elektros energijos sektoriuje, kuriuo panaikinama Direktyva 2005/89/EB (OL L 158, 2019 6 14, p. 1–21)

2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/942, kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (OL L 158, 2019 6 14, p. 22–53)

2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/943 dėl elektros energijos vidaus rinkos (OL L 158, 2019 6 14, p. 54–124)

2018 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2018/1999 dėl energetikos sąjungos ir klimato politikos veiksmų valdymo, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 663/2009 ir (EB) Nr. 715/2009, Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 94/22/EB, 98/70/EB, 2009/31/EB, 2009/73/EB, 2010/31/ES, 2012/27/ES ir 2013/30/ES, Tarybos direktyvos 2009/119/EB ir (ES) 2015/652 ir panaikinamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 525/2013 (OL L 328, 2018 12 21, p. 1–77)

2018 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2018/2001 dėl skatinimo naudoti atsinaujinančiųjų išteklių energiją (OL L 328, 2018 12 21, p. 82–209)

2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/72/EB dėl elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių, panaikinanti Direktyvą 2003/54/EB (OL L 211, 2009 8 14, p. 55–93)

paskutinis atnaujinimas 01.10.2019

Top