Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005AE1486

    Europos Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl valstybių narių tarnybų, atsakingų už transporto priemonių registracijos liudijimų išdavimą, prieigos prie Šengeno antrosios kartos informacinės sistemos (SIS II) COM(2005) 237 final — 2005/0104 (COD)

    OL C 65, 2006 3 17, p. 27–28 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    17.3.2006   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 65/27


    Europos Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl valstybių narių tarnybų, atsakingų už transporto priemonių registracijos liudijimų išdavimą, prieigos prie Šengeno antrosios kartos informacinės sistemos (SIS II)

    COM(2005) 237 final — 2005/0104 (COD)

    (2006/C 65/04)

    Taryba, vadovaudamasi Europos bendrijos steigimo sutarties 95 straipsniu, 2005 m. rugsėjo 16 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl valstybių narių tarnybų, atsakingų už transporto priemonių registracijos liudijimų išdavimą, prieigos prie Šengeno antrosios kartos informacinės sistemos (SIS II)

    Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto darbo šiuo klausimu organizavimą, 2005 m. spalio 25 d. priėmė savo nuomonę. Pranešėjas Virgilio Ranocchiari.

    422-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2005 m. gruodžio 14 d., Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 123 nariams balsavus už ir 2 susilaikius.

    1.   Įžanga

    1.1

    Šengeno konvencija, kuri yra sukurta, kad būtų leista vykti laisvam žmonių ir prekių judėjimui, buvo pasirašyta 1990 m. ir įsigaliojo 1995 m. Šengeno konvencija nurodo, kokios institucijos turi prieigą prie Šengeno informacinės sistemos (SIS) ir kokiais tikslais galima pasinaudoti tokiais duomenimis. Pirmuoju konvencijos tekstu transporto priemonių registracijos institucijoms nebuvo leidžiama prieiti prie SIS.

    1.2

    2003 m. rugpjūčio 21 d. Komisija pateikė Pasiūlymą dėl reglamento, iš dalies pakeičiančio Konvenciją dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo dėl valstybių narių tarnybų, atsakingų už transporto priemonių registracijos liudijimų išdavimą, prieigos prie Šengeno informacinės sistemos (SIS). (1) Dokumento tikslas — suteikti prieigą prie SIS duomenų apie pavogtas transporto priemones ir krovinines priekabas, pavogtus neužpildytus oficialius dokumentus ir išduotus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus (pasus, asmens tapatybės korteles, vairuotojo pažymėjimus), siekiant patikrinti, ar antrą kartą registruoti pateiktos transporto priemonės nebuvo pavogtos, pasisavintos arba dingusios, taip pat ar asmenys, pateikiantys paraišką registracijos liudijimui gauti, nesinaudoja pavogtais asmens tapatybę patvirtinančiais dokumentais ar transporto priemonių registracijos dokumentais.

    1.3

    2004 m. vasario 25 d. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas pareiškė nuomonę dėl pasiūlymo (2). EESRK pritarė Komisijai, jog prieiga prie SIS turėtų būti išplėsta, kad ja galėtų naudotis nacionalinės institucijos, kurios yra atsakingos už transporto priemonių registracijos liudijimų išdavimą ir tikrinimą. EESRK taip pat išreiškė pasitenkinimą, kad pasiūlyme, atsižvelgiant į faktą, jog įvairiose valstybėse narėse yra privačių už transporto priemonių registraciją atsakingų tarnybų, numatyta, leisti šioms privačioms tarnyboms gauti informaciją, reikalingą norint tinkamai atlikti savo darbą, netiesiogiai per vieną iš prieigą prie SIS turinčių valdžios institucijų, jei tik užtikrinama duomenų apsauga.

    1.4

    Po to, ir pasibaigus plėtrai, tapo aišku, kad Šengeno antrosios kartos informacinės sistemos (t. y. SIS II) vystymas yra labai svarbus, kad valstybės narės galėtų prie jos prisijungti, o Šengeno erdvė galėtų išsiplėsti į šių valstybių narių teritoriją.

    1.5

    Atsižvelgiant į tai, kad dėl SIS II reikia sukurti atitinkamą teisinę sistemą ir apimti skirtingas politikos sritis, Europos Komisija turėjo pateikti tris pasiūlymus: pirmasis yra susijęs su laisvu asmenų judėjimu, antrasis — su policijos ir teisminiu bendradarbiavimu baudžiamosiose bylose, o trečiasis papildo kitus du pasiūlymus ir juo siekiama transporto priemonių registracijos institucijoms suteikti prieigą prie SIS II.

    1.6

    Šiuo metu su EESRK yra konsultuojamasi dėl šio trečiojo pasiūlymo, kuris yra būtinas ankstesniojo, pirmiau minėto, 2005 m. liepos 6 d. priimto Tarybos reglamento (3) tęsinys.

    2.   Bendros pastabos

    2.1

    Naujajame Komisijos pasiūlyme ketinama užtikrinti, kad naujosios Šengeno antrosios kartos informacinės sistemos (SIS II) įdiegimas, veikimas ir naudojimas vyktų nuosekliai, kartu įgyvendinant naująsias teisines priemones. Komisija tvirtina, kad pagrindinis dabartinio pasiūlymo tikslas yra toks pat kaip ir 2003 m. rugpjūčio mėn. pateikto pasiūlymo, t.y. stiprinti valstybių narių bendradarbiavimą, paremtą veiksmingu pasikeitimu informacija, kovojant su nelegalia pavogtų transporto priemonių prekyba bei sukčiavimu. Komisija toliau pastebi, kad pasiūlymo tikslas — užtikrinti, kad pagal naująją SIS II teisinę sistemą tarnybos, atsakingos už transporto priemonių registracijos liudijimų išdavimą, galėtų naudotis tais pačiais SIS duomenimis, kuriais jos naudojosi nuo 2005 m. birželio mėn., įsigaliojus 2003 m. pasiūlytam reglamentui.

    2.2

    Ši problema vis dar svarbi, nes šiuo metu Europos Sąjungoje kiekvienais metais pavagiama beveik 1,3 milijono transporto priemonių ir maždaug 500 000 transporto priemonių dingsta visam laikui (4). Su transporto priemonėmis susiję nusikaltimai taip pat turi ryšį su kitais nusikaltimais, pavyzdžiui, neteisėta prekyba, kontrabanda ir terorizmu (automobilių sprogdinimu).

    2.3

    EESRK kartoja, kad pritaria Komisijai, jog prieiga prie SIS II turėtų būti išplėsta, kad sistema galėtų naudotis nacionalinės institucijos, atsakingos už pirmiau minėtų dokumentų išdavimą ir tikrinimą (žr 1.2 punktą). Be to, privačios tarnybos, atsakingos už transporto priemonių registravimą, turėtų gauti informaciją netiesiogiai per vieną iš prieigą prie SIS II turinčių valdžios institucijų, jei tik užtikrinama duomenų apsauga. Ypatingai svarbu apsaugoti mechanizmus, apribojančius prieigą prie sistemoje esančios kitos informacijos, skirtos Šengeno konvencijos 101 straipsnyje nurodytoms institucijoms.

    2.4

    Be to, dar reikia atsižvelgti į bendrąsias ir kitas pastabas, kurias EESRK išdėstė 2004 m. vasario 25 d. nuomonėje. Kai kurias pastabas galima performuluoti. Pavyzdžiui, EESRK yra įsitikinęs, kad pasiūlymas padidintų saugumą ir pagreitintų teismines procedūras. Jis taip pat paskatintų valstybes nares leisti transporto priemonėms dar laisviau judėti Sąjungos viduje. Tačiau yra svarbu, kad pasiūlymas atitiktų valstybių narių vidaus taisykles ir reglamentus. Taip pat svarbu Šengeno konvencijos nepasirašiusioms valstybėms narėms suteikti galimybę naudotis informacija ir sustiprinti bendradarbiavimą su Interpolu ir Europolu, siekiant kovoti su neteisėta prekyba pavogtomis ar pasisavintomis transporto priemonėmis už prieigą prie SIS II turinčių šalių ribų. EESRK taip pat pabrėžia kaip svarbu kaupti, apdoroti ir skelbti statistinius duomenis apie tokio tipo nusikaltimus, kad šios problemos sprendimo būdas būtų patobulintas.

    3.   Konkrečios pastabos

    3.1

    Komisijos pasiūlymas puikiai atitinka 2004 m. gruodžio 22 d. Tarybos sprendimą dėl kovos su tarpvalstybinio pobūdžio nusikaltimais, susijusiais su transporto priemonėmis (2004/919/EB). (5) Sprendime teigiama, kad „teisėsaugos institucijų ir transporto priemonių registracijos institucijų bendradarbiavimas, taip pat informacijos teikimas atitinkamoms šalims yra ypač svarbus“. Sprendimo 7 straipsnyje teigiama, kad teisėsaugos institucijos informuos nacionalines transporto priemonių registracijos institucijas ar yra informacijos, jog registruojama transporto priemonė yra vogta. Galimybė pasinaudoti duomenų bazėmis tokiu tikslu turėtu būti suteikiama deramai laikantis Bendrijos teisės nuostatų. EESRK išreiškia pasitenkinimą, kad Tarybos sprendime išdėstytos mintys dabar yra įtrauktos į Komisijos pasiūlymą.

    3.2

    Nors Komisijos pasiūlyme kalbama tik apie transporto priemonių registracijos institucijų prieigą prie tam tikros SIS II sistemoje esančios informacijos, EESRK norėtų pabrėžti didesnio bendradarbiavimo būtinybę siekiant kovoti su nusikaltimais, susijusiais su transporto priemonėmis. Kaip teigiama Tarybos sprendimo 4 straipsnyje, „valstybės narės pagal nacionalinę teisę imasi būtinų priemonių organizuoti reguliarias nacionalinių kompetentingų institucijų konsultacijas, į kurias gali būti kviečiami privataus sektoriaus atstovai (pavyzdžiui, dingusių transporto priemonių privačių registrų tvarkytojai, draudikai ir prekybos automobiliais atstovai), siekiant koordinuoti informaciją ir abipusiai suderinti veiklą šioje srityje.“ EESRK mano, kad Komisija ateityje turi atsižvelgti į tokias idėjas, siekiant kovoti su nusikaltimais, susijusiais su transporto priemonėmis.

    3.3

    Tokių idėjų pavyzdžiu EESRK galėtų pateikti ankstesnį Interpolo projektą Stop Register Stolen CarsSustabdykime vogtų automobilių registravimą (StoreSto Car, vėliau pavadintą Transporto priemonių identifikavimas, ištyrimas ir analizė VIRA 17). Šio projekto tikslas — surinkti visą informaciją apie automobilius į vieną duomenų bazę, tą informaciją pateikiant pagal transporto priemonės identifikavimo numerį (TPIN), jeigu buvo pranešta, kad automobilis pavogtas, registruotas, eksportuotas ar importuotas, pagamintas ar sunaikintas. Tokia duomenų bazė sudaro pagrindą bendradarbiavimui tarp teisėsaugos institucijų, registracijos institucijų, muitinių, automobilių gamintojų ir draudimo verslo atstovų.

    3.4

    Kalbant apie dabartinį pasiūlymą, EESRK nori pabrėžti, kad yra mažai galimybių fiziškai ištirti transporto priemonę, jog būtų galima nustatyti jos tapatumą ir išsiaiškinti ar nepranešta apie jos vagystę. Daugelyje šalių transporto priemonės registravimas yra siejamas su jos patikrinimu. Taigi, transporto priemonės registravimas yra proga patikrinti, ar ji nebuvo pavogta. Todėl registracijos institucijoms svarbu turėti tokią galimybę aptikti pavogtas, pasisavintas arba dingusias transporto priemones.

    3.5

    Kaip nurodyta 3.2 punkte, glaudesnis bendradarbiavimas yra būtinas, kad būtų galima kovoti su nusikaltimais, susijusiais su transporto priemonėmis. Kita proga fiziškai ištirti transporto priemonę atsiranda tada, kai ji yra eksportuojama ar importuojama. EESRK rekomenduoja, kad muitinės, kaip ir registracijos institucijos, patikrintų tuos pačius SIS II duomenis, kai transporto priemonė yra importuojama ir kai ji eksportuojama.

    3.6

    Kai transporto priemonė yra tikrinama, siekiant nustatyti ar nepranešta apie jos vagystę, turi būti įmanoma nustatyti ir transporto priemonės tapatumą. Tapatumas dažnai yra nustatomas pagal transporto priemonės identifikavimo numerį (TPIN). Pasitaiko, kad vogto automobilio tapatumas būna suklastojamas arba sudubliuojamas. EESRK nurodo, kad ateityje bus svarbu padidinti transporto priemonės identifikavimo galimybes. Pasiūlymai dėl, pavyzdžiui, elektroninio transporto priemonės identifikavimo (ETPI) ar geresnio atsarginių dalių žymėjimo turi būti kruopščiai išnagrinėti ir įvertinti.

    3.7

    Galiausiai EESRK siūlo artimiausioje ateityje imtis tolimesnių žingsnių, kad šio reglamento taikymo sritis būtų išplėsta. Iš tiesų, dabartinis Komisijos pasiūlymas, kuriuo siekiama patikrinti, ar transporto priemonės nebuvo pavogtos, pasisavintos arba dingusios, turėtų būti susietas su galimybe grąžinti transporto priemones. Ši galimybė skiriasi valstybėse narėse ir priklauso nuo šalių bona fide nuostatų. Kai kuriose šalyse galima tapti vogtos transporto priemonės savininku, kai transporto priemonė buvo įsigyta sąžiningai, o kitose — ne. Be to, ateityje reikia ištirti ir įvertinti galimybes grąžinti transporto priemones, kurios, kaip išsiaiškinta, buvo pavogtos.

    2005 m. gruodžio 14 d., Briuselis

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto

    pirmininkė

    Anne-Marie SIGMUND


    (1)  COM(2003)510 final – 2003/0198 (COD).

    (2)  OL C 110, 2004 4 30.

    (3)  Žr. 1 išnašą.

    (4)  Šaltinis: statistika gauta iš Europolo, 2005 m. birželio 27 d., Haga.

    (5)  OL L 389, 2004 12 30.


    Top