Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0650

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK A Bizottság 2018. évi munkaprogramja Ütemterv egy egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európáért

    COM/2017/0650 final

    Strasbourg, 2017.10.24.

    COM(2017) 650 final

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


    A Bizottság 2018. évi munkaprogramja

    An agenda for a more united, stronger and more democratic Europe


    I.    Egységesebb, erősebb és demokratikusabb Unió

    Európa szemmel láthatóan kezdi visszanyerni erejét. Ötödik éve tart az Európai Unió gazdasági fellendülése, amely már minden egyes tagállamhoz eljutott. Az EU egészében a növekedés mára meghaladja a 2 %-ot, az euróövezetben pedig a 2,2 %-ot – azaz az elmúlt két évben Európa gazdasága nagyobb ütemben növekedett, mint az Egyesült Államoké. A Bizottság jelenlegi megbízatása alatt közel 8 millió új munkahely jött létre – részben az uniós intézmények tevékenységének, az Európai Stratégiai Beruházási Alap, az ifjúsági garancia, az európai strukturális és beruházási alapok közreműködésének, valamint az Európai Központi Bank monetáris politikájának köszönhetően. Az Európai Unióba vetett bizalom újra megerősödik. Márciusi római találkozójukon a vezetők kinyilvánították, hogy még nagyobb egység és még erősebb szolidaritás felmutatásával, valamint a közös szabályok tiszteletben tartásával erősebbé és ellenállóbbá kívánják tenni az Európai Uniót.

    Most új lehetőséget kapott Európa, ám ez nem lesz mindig így. A jelenlegi lendület lehető legjobb kihasználása érdekében a Bizottság előterjeszti a következő 14 hónapra, 2018 végéig szóló munkaprogramját. Ez a program az egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európa megvalósítására irányuló ütemtervre épül, melyet Juncker elnök az Unió helyzetéről szóló, 2017. szeptember 13-i beszédével egyidejűleg mutatott be. Segítséget nyújt ahhoz, hogy Európa rendületlenül haladjon célja felé, és folytassa eredményközpontú programjának megvalósítását, valamint eltökélten azokra a jelentős kérdésekre összpontosítson, amelyek tekintetében az uniós fellépés egyértelmű és kimutatható hozzáadott értéket jelent.

    Ez a Bizottság a digitális egységes piac, az energiaunió, a tőkepiaci unió, a bankunió, a biztonsági unió és az átfogó európai migrációs politika megvalósításához szükséges javaslatok több mint 80 %-át már előterjesztette 1 . Az elsődleges feladatunk most annak elérése, hogy a javaslatokból jogszabályok váljanak, és e jogszabályokat végrehajtsák. Minél hamarabb fejezi be az Európai Parlament és a Tanács a jogalkotási eljárást, annál hamarabb érzékelhetik a polgárok és a vállalkozások közös munkánk előnyös hatásait. A Bizottság megkétszerezi erőfeszítéseit annak érdekében, hogy támogassa a társjogalkotókat e munka valamennyi lépése során.

    A 2018-as év munkaprogramjának két központi törekvése van. Először is, a munkaprogram a kiemelt szakpolitikai területekre irányuló munkánk elkövetkező hónapok során történő kiteljesítése érdekében korlátozott számban célirányos jogalkotási aktusokat határoz meg. A Bizottság az összes jogalkotási javaslatot legkésőbb 2018 májusáig előterjeszti. Ez lehetővé teszi az Európai Parlament és a Tanács számára, hogy időben be tudja fejezni a vonatkozó jogalkotói munkát még azt megelőzően, hogy az európai polgárok a 2019. júniusi európai parlamenti választások során demokratikus módon kinyilvánítják véleményüket a közösen elért eredményeinkről.

    Másodszor, a munkaprogram számos olyan kezdeményezést is előirányoz, amelyek egy előretekintő nézőpontot érvényesítve körvonalazzák a 27 tagú új Unió jövőjét 2025-ig. A kezdeményezések tükrözik az Európa jövőjéről szóló bizottsági fehér könyvvel és az Unió helyzetéről szóló beszéddel elindított vitát. Mindez megvalósítható a Lisszaboni Szerződésben rejlő, még kiaknázatlan lehetőségek teljes körű kihasználásával 2 . E kezdeményezések mindegyikét előterjesztjük megbízatásunk lejártáig.

    Az előző évekhez hasonlóan a munkaprogramban több olyan javaslat is szerepel, amely a hatályos jogszabályok célravezetőségének és hatásosságának (REFIT) felülvizsgálatát követi nyomon, figyelembe véve a REFIT-platform véleményét is. Annak érdekében, hogy a társjogalkotók az igazán lényeges javaslatok megvalósítására összpontosíthassanak, e munkaprogram számos olyan tárgyalási szakaszban lévő javaslatot is tartalmaz, amelyeknek a visszavonását javasoljuk vagy azért, mert a közeljövőben nem várható róluk megállapodás az Európai Parlamentben és a Tanácsban, vagy pedig azért, már nem szolgálják céljukat, illetve szakmai szempontból idejétmúlttá váltak. A munkaprogram az elavulttá vált jogszabályok hatályon kívül helyezését is tovább folytatja 3 . Ezzel párhuzamosan közzétesszük a Bizottság minőségi jogalkotási programjának és ennek eredményeinek áttekintését is 4 , a REFIT eredménytáblával együtt, amely részletesen bemutatja, hogyan követjük nyomon a REFIT-platform tagjai által kiadott véleményeket és milyen erőfeszítéseket teszünk a hatályos jogszabályok értékelésére és felülvizsgálatára.

    II.    A Juncker-Bizottság 10 prioritásának teljes körű megvalósítása 5

    Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

    A javuló gazdasági kilátásokban központi szerepet játszik az Európa-szerte erősödő bizalom és beruházási kedv. Ez Európa-szerte munkahelyeket hozott létre és növekedést generált, új – fizikai és digitális – infrastruktúra kiépítését segítette elő, valamint hozzájárult ahhoz, hogy Európa gyorsítsa a tiszta energiára való átállást. Most folytatnunk kell a beruházások megerősítésére irányuló erőfeszítéseinket. Az európai beruházási terv fontos szerepet játszik a projektek beindításában, a kis- és középvállalkozások támogatásában és a munkahelyteremtésben. Erre építve most gyors eredményeket kell elérnünk az „ESBA 2.0”-javaslat és a salátarendeletre irányuló javaslat 6 tekintetében, hogy egyszerűbbé váljon az európai strukturális és beruházási alapok és az Európai Stratégiai Beruházási Alap együttes felhasználása. A beruházások fellendülése nem lesz tartós, ha nem társulnak hozzájuk strukturális reformok. Elemzést végzünk majd az ilyen beruházásösztönző reformokról.  A Bizottság a továbbiakban is az európai szemeszter keretében folytatja a gazdasági politikák összehangolását, valamint a beruházás-élénkítő növekedési stratégia, a rendezett államháztartás és a strukturális reform ösztönzését.

    Az európai gazdaság az ipari versenyképességre épül, és az érdekelt felek véleményére támaszkodva a Bizottság előterjesztette Európa megújított iparpolitikai stratégiáját 7 . Körforgásos gazdaságra vonatkozó stratégiánkkal 8 támogatni kívánjuk az innovációt, a munkahelyteremtést és a növekedést, amely hatalmas előnyöket nyújthat gazdaságunk, versenyképességünk és a környezet tekintetében. Az e területre irányuló erőfeszítéseinket korlátozott számú javaslat előterjesztésével kívánjuk megerősíteni. Ezek különösen a következőkre irányulnak: a műanyagok előállításának és felhasználásának módja – arra törekedve, hogy 2030-ig minden műanyag csomagolóanyag újrafelhasználhatóvá váljon –, a víz újrafelhasználása és az ivóvíz kezelése. A körforgásos gazdaság kialakítása terén elért eredmények nyomon követése céljából új keretrendszert is elő fogunk terjeszteni. A szabályozás javítására irányuló ágazati megközelítésünk részeként megoldást keresünk a vegyi anyagokra, a termékekre és a hulladékokra vonatkozó jogszabályok határterületeinek jogi, műszaki vagy gyakorlati problémáira. Folytatjuk a 2012-es biogazdasági stratégia 9 értékelését, és megvizsgáljuk, hogyan vihető tovább a legmegfelelőbb módon, többek között hatályának kiterjesztése révén.

    Bár az általános gazdasági helyzet jelentősen javul, az Európai Uniónak továbbra is van tennivalója a válság nyomán hátramaradt problémák orvoslása tekintetében, és a magasabb növekedést az új munkahelyek, a méltányosság és a mindenki számára elérhető új lehetőségek megteremtésére kell felhasználnia. A Bizottság kialakította e kihívás megoldásának alapjait, többek között az európai készségfejlesztési program 10 révén. Most e program tagállami és regionális szintű megvalósításában kell előrelépnünk, az Európai Szociális Alap támogatásával, és különös figyelmet fordítva az alapkészségekre és a digitális készségek elsajátításának szükségességére.

    Összekapcsolt digitális egységes piac

    Tekintettel arra, hogy naponta 360 millió európai használja az internetet munkára, tanulásra, vásárlásra vagy kapcsolattartásra, valódi digitális egységes piacra van szükség Európában. A Bizottság 2015 májusa óta már 24 jogalkotási javaslatot terjesztett elő ennek érdekében. Eddig e javaslatok közül a társjogalkotók csupán hatot fogadtak el. Az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak prioritásként kell kezelnie a tárgyalási szakaszban lévő javaslatok mielőbbi elfogadását, különös tekintettel az Elektronikus Hírközlési Kódex, a szerzői jogok javasolt reformja és a digitális tartalomról szóló irányelv tekintetében. Meg kell erősíteni az európai frekvenciagazdálkodási együttműködést annak érdekében, hogy 2020-ig konzisztens szabályozási és gazdasági feltételek mellett világviszonylatban is kiemelkedő színvonalú, igen nagy sebességű vezetékes és mobil (5G) hálózatok jöjjenek létre, valamint jelentősebb mértékű és összehangoltabb spektrumkiosztás valósuljon meg. Emellett a digitális egységes piac kiteljesítése érdekében javaslatot terjesztünk elő a platformok és a vállalkozások közötti viszonyok méltányosságáról, kezdeményezést nyújtunk be a hamis hírek elleni fellépés céljából, valamint felülvizsgált iránymutatást teszünk közzé az elektronikus hírközlési ágazatban jelentkező jelentős piaci erőről.

    A digitális egységes piac sikere végső soron azon múlik, hogy az európaiak mennyire bíznak benne. Egyre gyakoribbak a kibertámadások, és az európaiak új és szerteágazó fenyegetésekkel szembesülnek. Ezekre reagálva a Bizottság szeptember 13-án már számos javaslatot előterjesztett annak érdekében, hogy megfelelőbb védelmet nyújtson a polgároknak az új technológiákból adódó esetleges fenyegetésekkel szemben 11 . E csomag kiegészítésére gazdaságaink és demokratikus rendszereink stabilitásának a kibertámadásokkal szembeni védelme érdekében létrehozzunk a kiberbiztonsági kompetenciaközpontok hálózatát. Emellett a Bizottság továbbra is összpontosít arra, hogy az új technológiák által kínált lehetőségeket a lehető legjobban kiaknázza, például a nagyteljesítményű számítástechnika és az önvezető autók tekintetében. Azt is megvizsgáljuk, hogyan használhatjuk ki a gazdaságainkban és társadalmainkban egyre nagyobb szerepet játszó mesterséges intelligencia lehetőségeit.

    Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

    Jelentős előrelépéseket értünk el az energiaunió terén. Most a „Tiszta energia minden európainak” néven 2016 decemberében előterjesztett intézkedéscsomag 12 és az éghajlatváltozással kapcsolatos szakpolitikáink korszerűsítésére irányuló javaslatok elfogadását kell prioritásként kezelni. A Bizottság folytatja az energiaellátás biztonságának és a belső piac működésének javítására irányuló munkáját. Közös szabályokat javaslunk az európai belső gázpiacra belépő földgázvezetékekre vonatkozóan. Tárgyalásokat indítunk Oroszországgal az Északi Áramlat 2. elnevezésű gázvezetékprojekt működésére vonatkozó alapelvekről, mihelyt a Tanács az ajánlásunknak megfelelően elfogadja az erre vonatkozó erőteljes felhatalmazást. A közlekedés terén a Bizottság a személygépkocsik, kisteherautók és nehézgépjárművek szén-dioxid-kibocsátására vonatkozó új szabványok kialakítására helyezi a hangsúlyt. Folytatjuk az akkumulátorokra és az alternatív üzemanyagok infrastruktúrájára irányuló munkánkat, felismerve ezek stratégiai szerepét a tiszta mobilitásra és a tiszta energiára való áttérésben.

    Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

    A jól működő egységes piac az európai projekt központi eleme. Lehetővé teszi a személyek, a szolgáltatások, az áruk és a tőke szabadabb mozgását. A vállalatok számára kiaknázható lehetőségeket, a fogyasztók számára bővebb választékot és alacsonyabb árakat biztosít. A Bizottság az elkövetkező évben az uniós társasági jog felülvizsgálatára összpontosít, hogy egyértelmű, korszerű és hatékony szabályok biztosításával támogassa a vállalkozásokat. Folytatjuk erőfeszítéseinket a nemzeti költségvetések káros adózási gyakorlatokkal szembeni védelme érdekében. Ezek többek között a héamérték megállapításának korszerűsített szabályaira, a tagállamok között a héa terén folytatott közigazgatási együttműködés új szabályaira, a kkv-kre vonatkozó héarendszer egyszerűsítését célzó javaslatra, valamint a multinacionális vállalatok digitális gazdaságban elért nyereségének adóztatására vonatkozó szabályokra irányulnak. Emellett a Bizottság intézkedéseket javasol az élelmiszer-ellátási lánc működésének tökéletesítésére, hogy segítse a gazdálkodók piaci helyzetének megerősítését, és védje őket a jövőbeli megrázkódtatásokkal szemben.

    A tőkepiaci unió 13 kiteljesítése érdekében javaslatokat teszünk a pénzügy és a technológia közötti interakciók kezelésére, valamint szabályokat terjesztünk elő a közösségi és személyközi finanszírozásra vonatkozóan. Megkönnyítjük a fedezett kötvények alkalmazását és csökkentjük a befektetési alapok határokon átnyúló forgalmazását hátráltató akadályokat, valamint kezdeményezést terjesztünk elő a fenntartható finanszírozásról. Új szabályokat javaslunk a határokon átnyúló fizetésekre vonatkozóan, amelyek az eurótól eltérő pénznemekre is kiterjednek majd. Ez hozzájárul annak biztosításához, hogy minden európai csökkentett díjfizetés mellett hajthasson végre külföldi átutalásokat vagy vehessen fel készpénzt az automatákból nyaralás közben.

    Továbbra is vannak tennivalók, ha biztosítani akarjuk, hogy a társadalmi igazságosság és a munkavállalói jogok az egységes piac alapvető jellemzői közé tartozzanak. A Bizottság a munkavállalói mobilitással és a szociális biztonsági rendszerek koordinálásával kapcsolatos kihívások megválaszolására javaslatot tesz az Európai Munkaügyi Hatóság létrehozására és egy olyan többfunkciós európai társadalombiztosítási azonosító jel bevezetésére, amely számos területen teszi majd egyszerűbbé a polgárok számára a közigazgatási szervekkel való kapcsolattartást. Javasoljuk a szociális biztonsági rendszerek korszerűsítését, figyelembe véve a munkavégzés új formáit, annak érdekében, hogy felszámoljuk a hézagokat és elérjük, hogy a foglalkozási viszony jellegétől függetlenül minden munkavállaló fizethessen járulékot és rendelkezhessen társadalombiztosítással. Az egységes piac munkavállalóinak további védelme érdekében a Bizottság megerősített kötelezettségek bevezetését javasolja arra vonatkozóan, hogy az alkalmazottaknak írásbeli tájékoztatást adjanak a munkafeltételekről.

    Elengedhetetlen a polgárok megfelelőbb védelme is, ezért közös cselekvési tervet terjesztünk elő a nemzeti oltási politikákra vonatkozóan. Ez támogatja majd a tagállamokat az oltási programok végrehajtásában, a védőoltásokkal szembeni vonakodás csökkentésében és az oltóanyag-ellátás megerősítésében.

    Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

    A gazdaságélénkülés lendületének fenntartása érdekében a Bizottság nagyjából semleges költségvetési irányvonalat ajánl az euróövezetnek, továbbra is a gazdasági és társadalmi konvergencia és reziliencia megerősítésére összpontosítva. Folytatjuk a mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió kialakítására, valamint demokratikus elszámoltathatóságának megerősítésére irányuló munkát is. A gazdasági és monetáris unió a rendelkezésünkre álló legjobb eszköz arra, hogy fokozzuk Európában a jólétet, és védelmet biztosítsunk az európaiak számára a jövőbeli gazdasági sokkhatásokkal szemben. A Bizottság e munka továbbvitele érdekében 2017 vége előtt jelentős intézkedéscsomagot terjeszt elő.

    Ezen intézkedéscsomag részeként javasolni fogjuk az Európai Stabilitási Mechanizmus beágyazását az Európai Unió jogi keretébe, hogy fokozzuk demokratikus elszámoltathatóságát és egyúttal a döntéshozatalban játszott szerepét is megerősítsük. Olyan európai valutaalap létrehozását kell célul kitűznünk, amely képes reagálni a válságokra, és együttműködni a napi szintű gazdaságpolitikai koordináció és gazdaságfelügyelet már működő eszközeivel. Javaslatot teszünk továbbá az uniós költségvetésen belül az euróövezetre vonatkozó külön költségvetési sor létrehozására, a következő négy funkció ellátására: segítségnyújtás a strukturális reformokhoz, stabilizációs funkció, védőháló a bankunió számára, valamint az euróövezeten kívüli tagállamokat az euróövezethez történő csatlakozást megelőzően segítő konvergenciaeszköz. Javasolni fogjuk emellett a gazdasági és monetáris unióbeli stabilitásról, koordinációról és kormányzásról szóló szerződés lényegi elemeinek az uniós jog keretébe történő integrálását, amint erről 2012-ben megállapodtunk, figyelembe véve a Stabilitási és Növekedési Paktumba beépített és a Bizottság által 2015 januárja óta meghatározott megfelelő rugalmasságot. Gazdasági és monetáris uniónk csak úgy válhat erősebbé, ha a szolidaritás és a felelősségvállalás nem választható el egymástól.

    E munka másik alapvető pillére a bankszektorban fennálló kockázatok csökkentését és megosztását egyaránt biztosító bankunió megvalósítása. A Bizottság nemrég a Tanács által tett kötelezettségvállalásokra 14 támaszkodva ambiciózus, ám reális pályát határozott meg annak érdekében, hogy megállapodásra jussunk a bankunió valamennyi függőben lévő eleméről, ezen belül különösen az európai betétbiztosítási rendszerről, és további javaslatokat terjesztünk elő a nemteljesítő hitelek kezeléséről és az uniós államkötvény-fedezetű értékpapírok fejlesztéséről. A teljes körű bankunió – a tőkepiaci unióval együtt – hozzájárul a polgárok és a vállalkozások szükségleteinek megfelelő, stabil és integrált uniós pénzügyi rendszer kiépítéséhez.

    A szociális jogok európai pillére 15 új lendületet ad majd a tagállamok közötti konvergenciafolyamatnak, melynek célja a munka- és életkörülmények javítása. Az EU szociális menetrendjének valamennyi szintjén meghatározó szerepe lesz, és segít abban, hogy egyetértésre jussunk egymás között arról, mit jelent az egységes piacon a társadalmi igazságosság – így haladva egy Európai Szociális Normaunió megvalósítása felé, amelynek szükségességére Juncker elnök az Unió helyzetéről szóló 2017. évi beszédében felhívta a figyelmet. Várakozással tekintünk a novemberi göteborgi csúcstalálkozó elé, amelyen sor kerül a szociális jogok európai pillérének kihirdetésére. Az érintett kérdések megfelelő nyomon követése érdekében az európai szemeszter eljárásának részévé tesszük a szociális mutatók új eredménytábláját, amely a szociális jogok európai pillérét kíséri.

    Kiegyensúlyozott és progresszív kereskedelempolitika a globalizáció előnyünkre fordítása érdekében

    Európa számára a világ vezető kereskedelmi hatalmaként létfontosságú a világ különböző részein található kereskedelmi partnerekkel folytatott nyitott és tisztességes kereskedelem. Progresszív és ambiciózus kereskedelmi menetrend megvalósítására törekszünk, megtalálva a kellő egyensúlyt a nyitottság és a kölcsönösség, valamint a szociális és környezetvédelmi normák érvényesítése között. Az uniós kereskedelmi megállapodások munkahelyeket és növekedést teremtenek. Tárgyalásokat fogunk folytatni a Mercosurral és Mexikóval, továbbá együttműködünk az Európai Parlamenttel és a tagállamokkal annak érdekében, hogy sor kerüljön a – többek között Japánnal, Szingapúrral és Vietnammal való – megállapodások megkötésére és megfelelő végrehajtására annak érdekében, hogy ezek az előnyök valósággá váljanak. Az Ausztráliával és Új-Zélanddal való kereskedelmi tárgyalások terén is előrelépést szeretnénk, mihelyt a Tanács jóváhagyja a Bizottság ajánlása szerinti megbízatást. Ugyanakkor nem vagyunk a szabadkereskedelem naiv hívei. Idén is folytatjuk arra irányuló erőfeszítéseinket, hogy a harmadik országok viszonylatában megőrizzük és előmozdítsuk a szigorú európai normákat, valamint tisztességes versenyfeltételeket biztosítsunk globális szinten az európai munkavállalók és vállalkozások számára. Ezzel összefüggésben elengedhetetlen, hogy az Európai Parlament és a Tanács késedelem nélkül elfogadja azokat a tárgyalási szakaszban lévő javaslatokat, amelyek a piacvédelmi eszközök korszerűsítésére, illetve az EU-ban megvalósuló közvetlen külföldi befektetések ellenőrzésére irányulnak 16 .

    A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

    A belső piac sikere végső soron a bizalmon múlik. Ez a bizalom könnyen elvész, ha a fogyasztók úgy érzik, nem állnak rendelkezésükre jogorvoslati lehetőségek, ha kár éri őket. A Bizottság ezért előterjeszti az „Új megállapodás a fogyasztói érdekekért” nevű csomagot annak érdekében, hogy javítsa a fogyasztói jogok bírósági érvényesítését és peren kívüli jogorvoslatát, valamint megkönnyítse a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok közötti koordinációt és e szervek hatékony intézkedéseit. Folytatjuk a visszaélést bejelentő személyek védelmére irányuló munkánkat is.

    Az Unió célja a polgárok jólétének védelme, amely biztonságuk előmozdítását is magában foglalja. Az Unió az elmúlt év során döntő szerepet játszott a polgárok természeti katasztrófákkal szembeni védelme terén, és a jövőben is készen kell állnia erre. Az európai uniós polgári védelmi mechanizmus európai szolidaritásról tanúskodik az Unió határain belül és kívül egyaránt. Javaslatot terjesztünk elő a mechanizmus megerősítésére és saját operatív kapacitásokkal való felruházására annak érdekében, hogy az Unió a válság és szükséghelyzet esetén a lehető legnagyobb hatékonysággal és a lehető legkevésbé bürokratikus módon nyújtson támogatást a polgároknak.

    A biztonsági unió megvalósítása elsődleges feladat. Miközben a terrorizmus elleni küzdelem terén már valós előrelépéseket értünk el, javaslatokat terjesztünk elő a bűnüldöző hatóságok elektronikus bizonyítékokhoz és pénzügyi adatokhoz való határon átnyúló hozzáférésének javítása és a terroristák által házilag készített fegyverekhez használt robbanóanyag-prekurzorokkal szembeni szabályok megszilárdítása céljából. Tovább ösztönözzük a terrorizmus-népszerűsítő és más illegális internetes tartalmak észlelése és eltávolítása terén a közösségi médiát üzemeltető vállalatokkal folytatott együttműködést, és szükség esetén jogszabályt terjesztünk elő a terrorista tartalmak eltávolításáról. A Bizottság a továbbiakban is támogatja a tagállamokat a radikalizálódás elleni küzdelemben és a nyilvános terek védelméről szóló cselekvési terv 17 végrehajtásában, továbbá újabb intézkedéseket dolgoz ki a vasúti személyszállítás biztonságának javítására. Az információs rendszerek interoperabilitásáról szóló javaslattal megerősítjük arra irányuló erőfeszítéseinket, hogy az Európai Unióban biztonságosabb társadalmat teremtsünk, az alapvető jogok maradéktalan tiszteletben tartása mellett.

    Az adat- és információcsere napjaink társadalmainak alapvető jellemzője, és egyre inkább határokon átívelő jelenség. A Bizottság véglegesíteni fogja az adatmegőrzéssel kapcsolatos koncepcióról szóló iránymutatását. 2018 elején a Bizottság határozat elfogadását is tervezi Japán tekintetében az adatok célnak való megfelelésére vonatkozóan annak érdekében, hogy megerősített gazdasági partnerségünk részeként biztosított legyen a személyes adatok EU és Japán közötti szabad áramlása.

    A Bizottság megerősíti a schengeni rendszer iránti elkötelezettségét, és leszögezi, hogy célja a schengeni rendszer működésének mielőbbi helyreállítása, teljes mértékben figyelembe véve a tagállamok arányos biztonsági érdekeit. Ehhez elengedhetetlen, hogy az Európai Parlament és a Tanács mielőbb elfogadja a Schengeni határ-ellenőrzési kódex felülvizsgálatáról szóló bizottsági javaslatot.

    Elmozdulás egy új migrációs politika felé

    Az európai migrációs stratégia megvalósítása jól halad. Az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak prioritásként kell kezelnie a már előterjesztett javaslatokat. Különösen a dublini rendszer reformja 18 játszik kulcsszerepet egy olyan közös európai menekültügyi rendszer kiépítésében, amely a szolidaritáson alapul és biztosítja a felelősségmegosztást. Támogatjuk az Európai Parlament és a Tanács arra irányuló erőfeszítéseit, hogy 2018 júniusáig lezáruljon a közös európai menekültügyi rendszer reformjára irányuló munka.

    A migrációs partnerségi keret nélkülözhetetlen a migrációs szakpolitikáink külső komponensének sikeres megvalósításához. Ahhoz, hogy hatékonyabb uniós intézkedéseket tegyünk az EU területén tartózkodásra nem jogosult személyek visszatérése érdekében, a tagállamok harmadik országokkal közösen folytatott, eltökélt erőfeszítéseire van szükség. Létrehoztuk a külső beruházási tervet 19 , amely támogatást nyújt az afrikai földrészen és a szomszédságpolitika hatálya alá tartozó országokban megvalósuló beruházások új generációjához, és késedelem nélkül nekilátunk e terv megvalósításának a fenntartható helyi projektek támogatása érdekében.

    Európának tényleges és jogszerű lehetőségekkel kell alternatívát biztosítania azok számára, akik az életüket kockáztatják, és akiket csempészhálózatok használnak ki. Az áttelepítés megerősítése hiteles uniós választ kínál a védelemre szorulóknak. Európának – elöregedő kontinensként – szüksége is van a legális migrációra a készséghiány áthidalásához és a demográfiai kihívások kezeléséhez. Ez azon területek közé tartozik, ahol az EU együttesen erőteljesebben tud fellépni, mint a tagállamok külön-külön. A harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésére és tartózkodására vonatkozó javaslatról (kékkártya-javaslat 20 ) mielőbb meg kell állapodni. A Bizottság 2018 folyamán előterjeszti a vízumkódex felülvizsgálatához és a vízuminformációs rendszer továbbfejlesztéséhez szükséges javaslatokat is, és ezzel kapcsolatban visszavonja a vízumkódexre és a schengeni körutazói vízumra vonatkozó javaslatát 21 .

    Erőteljesebb globális szerepvállalás

    Európa továbbra is a béke és a stabilitás fellegvára, ám biztonságunkat nem tekinthetjük magától értetődőnek. Szorosabban együtt kell működnünk a védelem terén, a rendelkezésünkre álló összes eszközt mozgósítva, ideértve az uniós költségvetést is. Üzleti és biztonsági szempontból egyértelmű, hogy az európai védelmi iparban több innovációra és együttműködésre van szükség. E munkában kulcsszerepet kell biztosítani az Európai Védelmi Alapnak. A Bizottság prioritásként kezeli az Alap gyors végrehajtását és az európai védelmi ipari fejlesztési programra irányuló javaslatot 22 .

    Ápoljuk és megszilárdítjuk kapcsolatainkat az olyan kulcsfontosságú partnerekkel, mint India és Latin-Amerika. Az Ázsiával való kapcsolatok általános javítása érdekében stratégiát javaslunk a két földrész összeköttetéseinek megerősítése céljából. Az afrikai, karibi és csendes-óceáni országokkal régóta fenntartott partnerségünk igen értékes. Azon dolgozunk, hogy 2020-ban megújítsuk e partnerséget, hozzáigazítva a gyorsan változó globális környezethez, és erős, korszerű politikai szövetséggé alakítva. Együttes erőfeszítéseket teszünk, hogy megvalósítsuk közös érdekeinket és megerősítsük a szabályokon alapuló világrendet. A történelmi jelentőségű iráni nukleáris megállapodás megnyitotta az utat az EU és Irán közötti tágabb kapcsolatok megújítása felé. Irakkal való kapcsolatainkat szintén továbbfejlesztjük.

    A demokratikus változás Uniója

    A demokratikus változás Uniójának megteremtése a Bizottság egyik központi kötelezettségvállalása. A Bizottság jelentősen fokozta erőfeszítéseit a polgárokkal való kapcsolattartás érdekében: 312 civil párbeszédet tartott, a minőségi jogalkotási program keretében minden érdekelt féllel kiterjedtebb konzultációkat folytatott, valamint javaslatot tett az európai polgári kezdeményezés felülvizsgálatára 23 , hogy azt szélesebb körben és egyszerűbben lehessen alkalmazni. Alig egy éve hoztuk létre az Európai Szolidaritási Testületet 24 , amely már fiatalok ezreinek kínál új lehetőségeket Unió-szerte. Segíti a fiatalokat a társadalmi szerepvállalásban és abban, hogy pályájuk kezdetén új ismeretekre és készségekre tegyenek szert. Most az év végéig meg kell teremtenünk a kezdeményezés szilárd jogi alapjait.

    A demokratikus legitimációban az átláthatóság és az elszámoltathatóság is központi szerepet játszik. A Bizottság példamutatóan jár el az érdekképviselőkkel fenntartott kapcsolataiban, és ösztönzi az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy mielőbb egyezzenek meg a mindhárom intézményre vonatkozóan alkalmazandó, kötelező átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodásról 25 . Konstruktív lépéseket teszünk az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal való egyeztetések során annak érdekében, hogy megállapodásra jussunk a bizottsági eljárásrendről szóló rendelet előterjesztett módosításairól 26 , valamint az európai politikai pártok és az európai politikai alapítványok jogállásáról és finanszírozásáról szóló rendeletről 27 .

    III.    2025-ig megvalósítandó cél: egységesebb, erősebb és demokratikusabb Unió

    A jelenre vonatkozó programunk végrehajtása mellett tovább kell munkálkodunk a jövő Uniójának előkészítésén. Munkaprogramunk amellett, hogy leírja az elkövetkező 14 hónapban megvalósítandó tennivalóinkat, olyan kezdeményezéseket is javasol, amelyek a távolabbi jövőbe – 2025 felé és azon túl – tekintenek.

    2019. március 30-án új, 27 tagból álló Unió jön létre. Ennek az új Európának az alakítása a mi kezünkben van. Alig néhány héttel később, 2019 júniusában az európai polgárok a szavazóurnához járulnak. A mostantól odáig tartó időszakban azon kell munkálkodnunk, hogy amikor szavaznak, úgy érezzék: ez az új Európa megfelel elvárásaiknak és eredményeket mutat fel a számukra legfontosabb kérdések tekintetében. Ezt a célt tűzte ki a Bizottság az egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európa megvalósítására irányuló nagyszebeni ütemtervben 28 , és ezt tükrözi most az Európai Tanács október 19-i ülésén elfogadott vezetői ütemterv is, amely konkrét eredményeket kíván elérni a 2019. május 9-én Romániában megrendezésre kerülő rendkívüli csúcstalálkozóig. A Bizottság munkaprogramjával járul hozzá politikai tekintetben az ütemterv megvalósításához. Most van itt a cselekvés ideje, ezért a Bizottság még a jelenlegi megbízatása keretében előterjeszti ezeket az előretekintő kezdeményezéseket, kihasználva a hatályos Szerződések kiaknázatlan lehetőségeit az ambiciózus és gyors előrelépésre.

    Az ütemterv megvitatása és továbbfejlesztése, valamint a kezdeményezéseken való közös munka érdekében együttműködünk az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal, valamint a nemzeti parlamentekkel. A folyamat során mindvégig az Európa jövőjéről szóló fehér könyvvel 29 elindított demokratikus és inkluzív vitára és az ezt követően a kulcsfontosságú területek alternatíváit felvázoló vitaanyagokra 30 támaszkodunk. Minden polgár előtt nyitva áll, hogy véleményt nyilvánítson az Európa jövőjéről szóló fehér könyvről, és közvetlenül elmondja elképzeléseit a további közös teendőkről.

    Egységesebb Unió

    A Bizottság megbízatásának ideje alatt minden szükséges lépést megteszünk annak érdekében, hogy a szabad mozgás schengeni térségét Bulgáriára és Romániára is kiterjesszük, biztosítva ezen tagállamok számára a többi ország által már élvezett előnyöket. Horvátország számára szintén lehetővé kell tennünk, hogy a kritériumok hiánytalan teljesítése után teljes jogú schengeni taggá váljon. Hasonlóképpen, az euró rendeltetése, hogy az Európai Unió egészének egységes pénzneme legyen. Egységesítenie és nem megosztania kell kontinensünket, azaz többnek kell lennie, mint egy kiválasztott országcsoport pénznemének. Az euróövezethez csatlakozni kívánó tagállamoknak lehetőséget kell biztosítani arra, hogy ezt megvalósítsák, és ennek érdekében új eurócsatlakozási eszköz létrehozására teszünk javaslatot, amely technikai és pénzügyi segítséget is kínál a csatlakozóknak.

    Bár egyértelmű, hogy további uniós bővítésre a jelenlegi Bizottság és Parlament megbízatása során nem kerül sor, hiszen erre egyik tagjelölt sem áll készen, továbbra is hiteles bővítési kilátásokat kell biztosítanunk a Nyugat-Balkán valamennyi ország számára. Az uniós tagság kilátása komoly szerepet játszik a reformok és a stabilitás előmozdításában. Ehhez kapcsolódóan a Bizottság stratégiát fog előterjeszteni az élen járó nyugat-balkáni tagjelölt államok, Szerbia és Montenegró uniós csatlakozására vonatkozóan.

    Erősebb Unió

    Egy erősebb Uniónak megfelelő pénzügyi eszközökkel kell rendelkeznie szakpolitikáinak megvalósításához. Az Unió az elmúlt években gyökeres változásokon esett keresztül, és az előtte álló kihívások is jelentősen átalakultak. Uniónknak olyan költségvetésre van szüksége, amely segítséget nyújt céljaink megvalósításához. A 2020 utáni időszakra szóló többéves pénzügyi keretnek tükröznie kell mindezt. Az Egyesült Királyság kiválásának aktuális kihívásán túl az Uniónak eszközöket kell biztosítani ahhoz is, hogy kiaknázhassa az új és a kialakulóban lévő technológiák előnyeit, fokozatosan kiépítse a teljes körű védelmi uniót, valamint folyamatosan kezelni tudja a biztonsági kihívásokat és a migrációt. A biztosi testületben (2018. január) és az uniós vezetők körében (2018. február) a politikai irányokról folytatandó vitákat követően jövő év májusában átfogó javaslatot teszünk az asztalra a következő többéves pénzügyi keretre vonatkozóan, a saját forrásokra is kiterjedően, figyelembe véve a Monti-jelentés ajánlásait is. Célunk az, hogy az új többéves pénzügyi keretről szóló tárgyalások még e Bizottság megbízatása alatt lezáruljanak. Az új költségvetés lehetővé teszi, hogy megvalósítsuk a polgárok elvárásait egy olyan EU-val kapcsolatban, amely eredményeket ér el a legfontosabb kérdések tekintetében, és hozzájárul az EU hosszú távú fenntarthatóságához.

    Európa úgy tud megerősödni, ha hatékonyabbá is válik. Képesnek kell lennie gyors és határozott intézkedéseket hozni a szakpolitikai területek széles körére vonatkozóan, annak érdekében, hogy a polgárok és a vállalkozások minél hamarabb élvezhessék az uniós jogszabályokból fakadó előnyöket. A Bizottság ezért felvázolja, hogy a hatályos Szerződésekben található úgynevezett áthidaló klauzulák alapján hogyan térhetünk át bizonyos területeken az egyhangúságról a minősített többségi szavazásra, amennyiben abban valamennyi állam-, illetve kormányfő egyetért. Így fogunk eljárni a belső piacra vonatkozó kérdésekkel, valamint bizonyos külpolitikai határozatokkal kapcsolatban, hogy az Unió határozott globális szereplőként, kellő súllyal lépjen fel, különös figyelmet fordítva eközben e határozatok következetességére és hatékonyságára.

    Végül pedig egy erősebb Európának polgárait is védenie kell, és garantálnia kell a terroristák bíróság elé állítását. Ezért a 2018 szeptemberében Bécsben megrendezésre kerülő, kifejezetten biztonsági kérdésekkel foglalkozó speciális vezetői csúcstalálkozót megelőzően javaslatot terjesztünk elő arról, hogy az új Európai Ügyészség feladatköre a terrorizmus elleni küzdelemre is kiterjedjen.

    Demokratikusabb Unió

    Uniónknak döntő előrelépést kell tennie a demokrácia terén ahhoz, hogy eloszlassa az uniós polgárok aggodalmait és megfeleljen elvárásaiknak. Első lépésként biztosítanunk kell, hogy az európai parlamenti választások ne pusztán az egyes tagállamok nemzeti szintű kampányai és választásai legyenek. E tekintetben fontos lépést jelent a Bizottság fent említett, az európai politikai pártok hatékonyabb működésére irányuló javaslata, amely tartalmazza a jelenlegi Bizottság tagjainak és vezetőinek megválasztásában érvényre juttatott újítást, a listavezetők („Spitzenkandidaten”) pozícióját is. Középtávú perspektívában folytatnunk kell annak az elképzelésnek a végiggondolását, amely az európai parlamenti választások európai és demokratikus jellegének további erősítése érdekében transznacionális listákat vezetne be. Hasonlóképpen, az Uniót demokratikusabbá és hatékonyabbá tevő intézményi reformokról gondolkodva folytatnunk kell azon lehetőség vizsgálatát is, hogy az Európai Tanácsnak és a Bizottságnak egyetlen, közös elnöke legyen. Az Európai Unió egyszersmind az államok Uniója és a polgárok Uniója is. Egyetlen elnök irányítása alatt jobban kifejeződne Uniónk kettős legitimációja.

    A Bizottság ismerteti nézeteit az esetleges állandó európai gazdasági és pénzügyminiszteri funkció létrehozásáról is. E pozíció hatékonyabbá tenné a szakpolitikai döntéshozatalt, mivel egyszemély lenne felelős az uniós és euróövezeti szintű gazdaságpolitikai döntéshozatal és a fő költségvetési eszközök összehangolásáért, valamint amennyiben a Bizottság alelnöki pozíciójával kapcsolnánk össze, a demokratikus elszámoltathatóság is fokozódna. Ezzel egyidejűleg bemutatjuk egy biztonságos euróövezeti értékpapír lehetséges kifejlesztéséről végzett feltáró munkánkat.

    Egy igazán fontos kérdésekre összpontosító Uniónak megfelelő eszközökkel kell rendelkeznie ahhoz, hogy demokratikusan és hatékonyan lépjen fel akkor és ott, amikor erre szükség van. A jelenlegi Bizottság eddigi munkájára támaszkodva továbbra is arra kell törekednünk, hogy a nagy jelentőségű dolgokban vállaljunk nagyobb szerepet. Ez azt is jelenti, hogy ne akarjuk a polgárok mindennapi életének minden részletét szabályozni. Komolyan végig kell gondolnunk, hogyan tudunk kevesebb intézkedéssel hatékonyabban fellépni, és hogyan adhatunk vissza hatásköröket a tagállamok kezébe, ha ez az észszerű megoldás. A Timmermans első alelnök által vezetett munkacsoport munkájára építve a Bizottság bemutatja majd elképzeléseit arról, hogyan fokozható a szubszidiaritás, az arányosság és a minőségi jogalkotás annak biztosítása érdekében, hogy csak azokon a területeken intézkedjünk, amelyeken az uniós fellépés a hozzáadott értéket teremt.

    Európa jövője azon múlik, hogy képes-e továbbra is érvényesíteni a bennünket összekötő közös értékeket: a demokráciát, a jogállamiságot és az alapvető jogokat. A jogállamiság tiszteletben tartása elképzelhetetlen politikai irányítástól mentes, független igazságszolgáltatás nélkül – ez előfeltétele annak, hogy a társadalomban érvényre jusson a béke, a szabadság, a tolerancia, a szolidaritás és az igazságosság. A fenntartható és méltányos növekedéshez és az Európa iránti bizalomhoz szintén elengedhetetlen. Ezért kezdeményezést terjesztünk elő a jogállamiság Európai Unión belüli érvényesítésének erősítésére.

    IV.    Jobb gyakorlati eredmények elérése – minőségi jogalkotás, végrehajtás és érvényesítés

    Ma minden korábbi időszaknál nagyobb szükség van alapos előkészítésre, értékelésre és a tényeken alapuló szakpolitikai döntéshozatalra. Minden döntés és javaslat kidolgozása során strukturált és átfogó módon át kell tekintetni az összes elérhető tényt és bizonyítékot. Túl nagy a tét, túl nagyok a kihívások ahhoz, hogy más módon járjunk el. Ezért a Bizottság minden erőfeszítése a minőségi jogalkotás programján alapul, amely biztosítja, hogy a javaslataink az elérhető legpontosabb információkra támaszkodjanak. Az elmúlt év során jelentősen megerősítettük a civil társadalommal való aktív párbeszédre irányuló erőfeszítéseinket, hogy munkánk legitimitását és minőségét egyaránt javítsuk. Továbbra is csak ott fogunk fellépni, ahol erre szükség van, és ahol ez hozzáadott értéket jelent.

    Ugyanakkor a legjobb javaslatoktól sem várhatók eredmények, ha a tagállamok nem ültetik azokat át nemzeti jogukba és nem valósítják meg azokat helyesen és hatékonyan a gyakorlatban. A Bizottságnak – a Szerződések őreként – központi szerepe van ennek garantálásában. 2016 végén a Bizottság fokozottan stratégiai megközelítést terjesztett elő a kötelezettségszegésre vonatkozó szakpolitikájára vonatkozóan, az uniós jog megfelelőbb betartásának biztosítása céljából 31 . E szakpolitika lehetővé teszi az olyan rendszerszintű problémákra való összpontosítást, amelyek esetében a jogérvényesítési intézkedések ténylegesen elősegítik a jogszabályoknak való gyorsabb megfelelést a valóban fontos területeken. A hatályos uniós jogszabályok hatékony érvényesítése nem kevésbé fontos, mint az új jogszabályok kidolgozása. A tagállamoknak felelősségteljesen kell eljárniuk: tiszteletben kell tartaniuk és érvényesíteniük kell azokat a szabályokat, amelyeket a többi tagállammal közösen saját maguk léptettek hatályba. Elkötelezzük magunkat az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal együtt tavaly elfogadott, a jogalkotás minőségének javításáról szóló intézményközi megállapodás 32 teljes körű végrehajtása mellett.

    A kötelezettségszegésre vonatkozó szakpolitikájának részeként a Bizottság továbbra is támogatja a tagállamokat és együttműködik velük az uniós szabályok hatékony és következetes alkalmazásának biztosításában. A Bizottság folytatja a bűnüldöző hatóságok korszerűsítésének ösztönzését az európai szemeszter keretében és – adott esetben – speciális jogszabályok révén. A Bizottság az európai szemeszter keretében továbbra is segítséget nyújt a tagállamoknak nemzeti igazságszolgáltatási rendszereik hatékonyságának javításához és a korrupció elleni küzdelemhez is, továbbá uniós források és az uniós igazságügyi eredménytábla segítségével támogatja a igazságügyi reformokat és az igazságügyi képzéseket. A Strukturálisreform-támogató Szolgálat a jövőben is az egyedi szükségleteknek megfelelően kialakított támogatást nyújt a tagállamoknak az eredményesebben működő intézmények, erőteljesebb irányítási keretek és hatékonyabb közigazgatási hatóságok kialakításához, miközben tevékenységeit több ágazatra és több tagállamra is kiterjeszti.

    A Bizottság különös figyelmet fordít a független közigazgatási hatóságokra és ellenőrző szervekre, amelyeknek az uniós jogszabályok értelmében elégséges és megfelelő eszközöket kell biztosítani, valamint garantálni kell a rájuk bízott feladatok elvégzéséhez szükséges függetlenségüket. Ide tartoznak a nemzeti versenyhatóságok, az elektronikus hírközlési szolgáltatások, illetve az energiaágazat terén tevékenykedő nemzeti szabályozó hatóságok, a vasúti szabályozó szervek, a nemzeti pénzügyi felügyeleti hatóságok és a nemzeti adatvédelmi hatóságok.

    Folytatjuk emellett a nemzeti hatóságokkal különböző hálózatok keretében, partnerségben végzett munkánkat is. Ilyen szervezet például az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testülete, amely segítségnyújtást és tanácsadást biztosít a Bizottság és a nemzeti szabályozó hatóságok számára az elektronikus hírközlésre vonatkozó uniós szabályozási keret végrehajtásával kapcsolatban. Ehhez hasonlóan együttműködünk az Európai Versenyhatóságok Hálózatával, amely a versenyjogi szabályok hatékony és koherens végrehajtásához járul hozzá. Ugyanezt a megközelítést alkalmazzuk a környezetvédelmi jog végrehajtásával és érvényesítésével foglalkozó európai uniós hálózatban is, amely elsősorban azáltal játszik kulcsszerepet, hogy előmozdítja a környezetvédelmi vívmányok érvényesítésével kapcsolatos bevált gyakorlatok megosztását, illetve az ellenőrzéskor alkalmazott minimumkövetelmények betartását. A nemrég előterjesztett megfelelési és segítségnyújtási csomag – és különösen az egységes digitális ügyfélkapu – segíti majd a polgárokat és vállalkozásokat az egységes piac által kínált lehetőségek teljes körű kiaknázásában.

    Az új uniós adatvédelmi keret olyan szilárd közös adatvédelmi normákat határoz meg, amelyek megfelelnek a digitális kor követelményeinek. A polgárok és a vállalkozások olyan szabályok előnyeit élvezhetik majd, amelyek erőteljes védelmet biztosítanak, és ezzel egyidejűleg innovációs lehetőségeket is teremtenek a digitális egységes piacon. A Bizottság az új szabályok 2018. májusi hatálybalépését megelőzően iránymutatást nyújt a polgároknak, vállalkozásoknak és közigazgatási szerveknek a felkészüléshez. Ennek során szorosan együttműködünk a nemzeti adatvédelmi hatóságokat tömörítő új Európai Adatvédelmi Testülettel, amely 2018. május 25-én kezdi meg működését.

    Tovább erősítjük együttműködésünket az Ombudsmanok Európai Hálózatával, melyet az európai ombudsman koordinál. A nemzeti és a regionális ombudsmanokból álló hálózat célja az uniós jog alkalmazásával kapcsolatos jó közigazgatás nemzeti szintű előmozdítása.

    V.    Következtetések

    Az előttünk álló 16 hónapban lehetőség nyílik Európa előtt arra, hogy cselekedjen és érdemi változást érjen el. A Bizottság 2018. évi munkaprogramja a jelenlegi lendületre épít, és célirányos menetrendet határoz meg a tíz prioritás és az azokat megalapozó stratégiák megvalósítása céljából. 2018 döntő jelentőségű év lesz Európa számára. Arról kell szólnia, hogy kézzelfogható eredményeket biztosítsunk a polgárok számára. Erre összpontosít a programunk. Gondoskodunk kell arról, hogy egyszerű, könnyen érthető és valóban értékes eredményeket valósítsunk meg, olyanokat, amelyek előnyös hatásait a polgárok mindennapi életük során érzékelik.

    A legfontosabb és legsürgősebb jogalkotási dokumentumok tekintetében megvalósítandó gyors előrelépések ösztönzésében értékes eszköznek bizonyult az EU jogalkotási prioritásairól szóló együttes nyilatkozat, amelyet a három uniós intézmény elnöke írt alá tavaly decemberben. Nagy várakozással tekintünk az elé, hogy az Európai Parlament, a tagállamok és a Bizottság közös irányának biztosítására a három elnök új együttes nyilatkozatról állapodjon meg.

    A Bizottság intenzíven együttműködik az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal annak érdekében, hogy mire a polgárok 2019-ben a szavazóurnákhoz járulnak, az Unió megvalósítsa a kitűzött céljait. Európa megítélése nem az elfogadott irányelvek és rendeletek mennyiségétől, hanem a polgáraink érdekében megvalósított kézzelfogható eredményektől és szakpolitikáktól függ. E munkaprogram biztosítja e közös európai törekvés alapjait.

    (1)

    „Az Európai Bizottság a megbízatása félidejénél: Juncker elnök tíz prioritásának helyzete” – az Európai Parlament 2017. július 11-i jelentése.

    (2)

    E javaslatokat az 1. melléklet (Új kezdeményezések) és a 3. melléklet (Tárgyalási szakaszban lévő kiemelt javaslatok) sorolja fel részletesen.

    (3)

    A visszavonásra javasolt kezdeményezéseket a 4. melléklet, a hatályon kívül helyezendő jogszabályokat pedig az 5. melléklet sorolja fel részletesen.

    (4)

    COM(2017)651 Közlemény – A minőségi jogalkotási program megvalósítása: jobb megoldások a jobb eredmények érdekében.

    (5)

    A Bizottság 2018. évi kommunikációs munkáját a bizottsági prioritásokra fogja összpontosítani a 2014–2020 közötti többéves pénzügyi kereten belüli, 2017–2018. évi kommunikációs fellépés alapján (C(2016) 6838, 2016.10.25.), különös hangsúlyt fektetve a nagyszebeni ütemtervre.

    (6)

    COM(2016)597, ESBA 2.0; COM(2016)605, a salátarendeletre irányuló javaslat.

    (7)

    COM(2017)479 Közlemény: Beruházás az intelligens, innovatív és fenntartható iparba – az Európai Unió megújított iparpolitikai stratégiája.

    (8)

    COM(2017)33 Jelentés a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv végrehajtásáról.

    (9)

    COM(2012)60 Közlemény – Innováció a fenntartható növekedésért: az európai biogazdaság.

    (10)

    COM(2016)381 Közlemény: Új európai készségfejlesztési program.

    (11)

    JOIN(2017)450 Közlemény: Ellenálló képesség, elrettentés és védelem – erős kiberbiztonság kialakítása az EU-ban.

    (12)

    COM(2016) 860 Tiszta energia minden európainak.

    (13)

     A tőkepiaci unió kiteljesítése érdekében tervezett intézkedéseket a 2017. júniusi félidős felülvizsgálatban jelentettük be – lásd: COM(2017) 292.

    (14)

    COM(2017)592 Közlemény a bankunió megvalósításáról.

    (15)

    COM(2017)250 Közlemény a szociális jogok európai pillérének létrehozásáról.

    (16)

    Lásd a tárgyalási szakaszban lévő kiemelt javaslatokról szóló 3. mellékletet.

    (17)

      COM(2017)612 Cselekvési terv a nyilvános terek védelmének javítására.

    (18)

    COM(2016)270 Javaslat: Egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló rendelet.

    (19)

    COM(2016)581 Közlemény – Az európai beruházások megerősítése a munkahelyteremtés és a növekedés érdekében: Az Európai Stratégiai Beruházási Alap második fázisa és az új külső beruházási terv felé.

    (20)

    COM(2016)378 Javaslat: Irányelv a harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről.

    (21)

    COM(2014)164 Javaslat: Rendelet az Uniós Vízumkódexről létrehozásáról (vízumkódex); COM(2014)163 Javaslat: Rendelet a schengeni körutazói vízum létrehozásáról és a Schengeni Megállapodás végrehajtásáról szóló Egyezmény, valamint az 562/2006/EK és a 767/2008/EK rendelet módosításáról.

    (22)

     COM(2017)294 Javaslat: Rendelet az Unió védelmi iparának versenyképességét és innovációs képességét támogató európai védelmi ipari fejlesztési program létrehozásáról.

    (23)

    COM(2017)482 Javaslat: Rendelet az európai polgári kezdeményezésről.

    (24)

    COM(2017)262 Javaslat: Rendelet az Európai Szolidaritási Testület jogi keretének meghatározásáról.

    (25)

    COM(2016)627 Javaslat: Intézményközi megállapodás a kötelező átláthatósági nyilvántartásról.

    (26)

    COM(2017)085 Javaslat: Rendelet a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról.

    (27)

    COM(2017)481 Javaslat: Rendelet az európai politikai pártok és az európai politikai alapítványok jogállásáról és finanszírozásáról szóló rendelet módosításáról.

    (28)

    Előterjesztésére 2017. szeptember 13-án, a szándéknyilatkozattal együtt került sor.

    (29)

    COM(2017)2025 Fehér könyv Európa jövőjéről.

    (30)

    COM(2017)206 Vitadokumentum Európa szociális dimenziójáról, COM(2017)240 Vitaanyag a globalizáció előnyünkre fordításáról, COM(2017)291 Vitaanyag a gazdasági és monetáris unió elmélyítéséről, COM(2017)315 Vitaanyag az európai védelem jövőjéről, COM(2017)358 Vitaanyag az Európai Unió pénzügyeinek jövőjéről.

    (31)

    C(2016)8600 Közlemény – Uniós jog: jobb eredmények elérése a jobb alkalmazás révén.

    Top

    Strasbourg, 2017.10.24.

    COM(2017) 650 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


    A Bizottság 2018. évi munkaprogramja

    Ütemterv egy egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európáért


    I. melléklet: Új kezdeményezések

    Sorszám

    Cím

    Leírás 1

    Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

    1.

    A körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv megvalósítása 2

    A csomag magában foglalja a műanyagok hasznosítására, újrahasznosítására és újrafeldolgozására vonatkozó stratégiát (nem jogalkotási; 2017 4. negyedéve); az újrafelhasznált vízre vonatkozó minimumkövetelményekről szóló rendeletjavaslatot (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt; az EUMSZ 192. cikke; 2017 4. negyedéve); az ivóvíz-irányelv REFIT-felülvizsgálatát (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt; az EUMSZ 192. cikke, 2017 4. negyedéve); a vegyipari termékekről és hulladékokról szóló jogszabályok interfésze tekintetében meglévő jogi, technikai vagy gyakorlati szűk keresztmetszetek kezelésére irányuló kezdeményezést (nem jogalkotási; 2017 4. negyedéve); valamint a körkörös gazdaság ellenőrzési keretelveit (nem jogalkotási; 2017 4. negyedéve) 

    2.

    Többéves pénzügyi keret (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Átfogó javaslat a 2020 utáni jövőbeni többéves pénzügyi keretre (2018 2. negyedéve), majd azt követően a programok új generációjára és új saját forrásokra vonatkozó javaslatok (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 311. cikke és ágazati jogalapok, 2018 2. negyedéve)

    3.

    Európa fenntartható jövője (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Vitaanyag „Fenntartható Európa 2030-ra” címmel az ENSZ fenntartható fejlesztési céljainak nyomon követéséről, ideértve az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodást (nem jogalkotási, 2018 2. negyedéve)

    Összekapcsolt digitális egységes piac

    4.

    Az egységes digitális piac kiteljesítése

    Javaslat a platformok és a vállalkozások közötti viszonyok méltányosságáról (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 114. cikke; 2018 1. negyedéve); kezdeményezés az online platformokon terjedő hamis információkkal kapcsolatos kihívások kezelésére( nem jogalkotási, 2018 1. negyedéve); valamint az elektronikus hírközlési ágazatra vonatkozó piacelemzésről és az ezen belüli jelentős piaci erő értékeléséről szóló bizottsági iránymutatás felülvizsgálata (nem jogalkotási, 2018 2. negyedéve)

    Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

    5.

    Az energiaunió kiteljesítése

    Az energiaunió szolidaritási vetületének nyomon követése, ezen belül javaslat az európai belső gázpiacra belépő földgázvezetékekre alkalmazandó közös szabályokról (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, EUMSZ 194. cikke, 2017 4. negyedéve)

    6.

    Az uniós energia- és éghajlat-politika jövője (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Közlemény az uniós energia- és éghajlat-politika jövőjéről, amely kiterjed az Euratom-Szerződés jövőjére (figyelembe véve öt tagállamnak a Lisszaboni Szerződés záróokmányához csatolt 54. sz. nyilatkozatát) és az EUMSZ 192. cikke (2) bekezdésének lehetséges alkalmazására(nem jogalkotási, 2018 2. negyedéve)

    Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

    7.

    Tisztességes adózás a digitális gazdaságban

    Javaslat a multinacionális vállalatok által a digitális gazdaság egészében termelt nyereség megadóztatását lehetővé tevő, uniós szintű szabályok megállapításáról (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 113. és 115. cikke, 2018 2. negyedéve)

    8.

    A társadalmi méltányosságra vonatkozó csomag

    Javaslat az Európai Munkaügyi Hatóság létrehozására (jogalkotási, 2018 2. negyedéve); kezdeményezés az atipikus önfoglakoztatók szociális védelemhez való hozzáféréséről (jogalkotási/nem jogalkotási, az EUMSZ 153–155. cikke és 352. cikke, 2018 2. negyedéve); kezdeményezés egy olyan európai társadalombiztosítási azonosító jelről, amely adott esetben számos szakpolitikai területen alkalmazható (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, 2018 2. negyedéve); az írásbeli tájékoztatási kötelezettségről szóló, a munkaadónak a munkavállalóval szembeni, a szerződés, illetve a munkaviszony feltételeire vonatkozó tájékoztatási kötelezettségeit meghatározó irányelv REFIT-felülvizsgálata (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 153. és 154. cikke, 2017 4. negyedéve)

    9.

    Az uniós élelmiszer-ellátási lánc

    Javaslat az uniós élelmiszer-ellátási lánc javítására (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 42. cikke és 43. cikke; 2018 1. negyedéve);

    10.

    A tőkepiaci unió megvalósítása

    Felülvizsgált keret a befektetési társaságokra vonatkozóan (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt; az EUMSZ 114. cikke; 2017 4. negyedéve); cselekvési terv a fenntartható finanszírozásról, szabályozási intézkedésekkel (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt/nem jogalkotási, 2018 1. negyedéve); kezdeményezés a pénzügyi technológiáról (FinTech) (nem jogalkotási, 2018 1. negyedéve); javaslat a közösségi és személyközi finanszírozás uniós keretéről (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 114. cikke, 2018 1. negyedéve); a fedezett kötvények kibocsátását lehetővé tevő európai keret (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 114. cikke, 2018 1. negyedéve); valamint REFIT-kezdeményezés az alternatív befektetési alapok és ÁÉKBV-k határokon átnyúló forgalmazását hátráltató akadályok csökkentéséről (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 114. cikke, 2018 1. negyedéve)

    11.

    Hatékonyabb jogalkotás az egységes piac tekintetében (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Közlemény a minősített többségi szavazás és a rendes jogalkotási eljárás belső piaci kérdésekben való alkalmazása további fokozásának lehetőségéről, az EUSZ 48. cikkének (7) bekezdése alapján(nem jogalkotási, 2018 3. negyedéve)



    Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

    12.

    A gazdasági és monetáris unió kiteljesítése

    Javaslatok az Európai Stabilitási Mechanizmus európai valutaalappá alakításáról az uniós jog keretein belül (jogalkotási, 2017 4. negyedéve); az uniós költségvetésen belül az euróövezetre vonatkozó külön költségvetési sor létrehozása, amely négy funkciót biztosít: 1. segítségnyújtás a strukturális reformokhoz, 2. stabilizációs funkció, 3. védőháló a bankunió számára, és 4. az euróövezeten kívüli tagállamokat az euróövezethez történő csatlakozást megelőzően segítő konvergenciaeszköz (nem jogalkotási, 2017 4. negyedéve); valamint a gazdasági és monetáris unióbeli stabilitásról, koordinációról és kormányzásról szóló szerződés lényegi elemeinek integrálása az uniós jogba, figyelembe véve a Stabilitási és Növekedési Paktumba beépített és a Bizottság által 2015 januárja óta meghatározott rugalmasságot (jogalkotási, 2017 4. negyedéve)

    13.

    A bankunió kiteljesítése

    Javaslatok a nemteljesítő hitelek másodlagos piacainak fejlesztéséről (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 114. cikke, 2018 1. negyedéve); a biztosítékkal rendelkező hitelezők védelme az üzleti hitelfelvevők nemteljesítésével szemben (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 114. cikke, 2018 1. negyedéve); valamintaz uniós államkötvény-fedezetű értékpapírok fejlesztését lehetővé tevő európai keret (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt; az EUMSZ 114. cikke, 2018 1. negyedéve) 

    14.

    Állandó és elszámoltatható európai gazdasági és pénzügyminiszteri funkció létrehozása (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Közlemény a demokratikusan elszámoltatható, állandó európai gazdasági és pénzügyminiszteri funkció esetleges létrehozásáról(nem jogalkotási, 2017 4. negyedéve)

    Kereskedelem: Kiegyensúlyozott és progresszív kereskedelempolitika a globalizáció előnyünkre fordítása érdekében

    15.

    „A mindenki számára előnyös kereskedelem” elnevezésű stratégia megvalósítása

    A Japánnal, a Szingapúrral és a Vietnammal való megállapodások véglegesítése, tárgyalás Mexikóval és a Mercosurral, valamint az Ausztráliával és Új-Zélanddal való tárgyalások továbbvitele, mihelyt a Tanács jóváhagyja a Bizottság ajánlása szerinti megbízatásokat

    A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

    16.

    A biztonsági unió kiteljesítése

    A biztonsági unió menetrendjének végrehajtása és a terrorizmussal szembeni küzdelem folytatása: javaslatok a biztonsággal, határigazgatással és migrációkezeléssel kapcsolatos uniós információs rendszerek közötti interoperabilitás lehetővé tételére;(jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, 74., 77., 79., 85., 87. és 88. cikk, 2017 4. negyedéve); javaslat a bűnüldöző hatóságok elektronikus bizonyítékokhoz való határon átnyúló hozzáférésének javítására (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 82. cikke, 2018 1. negyedéve); A robbanóanyag-prekurzorok forgalmazásáról és felhasználásáról szóló rendelet REFIT-felülvizsgálata (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 114. cikke, 2018 2. negyedéve); kezdeményezések a bűnüldöző hatóságok pénzügyi adatokhoz való határon átnyúló hozzáférésének és ezek általuk való felhasználásának megkönnyítése érdekében(jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt/nem jogalkotási, 2018 2. negyedéve)

    17.

    Uniós polgári védelmi mechanizmus

    Javaslat a 1313/2013/EU határozat felülvizsgálatáról szóló európai parlamenti és tanácsi határozatra, egy saját műveleti képességekkel rendelkező, teljes körű európai uniós polgári védelmi mechanizmus kialakítása érdekében(jogalkotási, az EUMSZ 196. cikke, 2017 4. negyedéve)

    18.

    Az új európai főügyész feladatainak kiterjesztése (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Közlemény az új Európai Ügyészség feladatainak a terrorizmus elleni küzdelemre való lehetséges kiterjesztéséről, az EUMSZ 86. cikkének (4) bekezdése alapján (nem jogalkotási, 2018 3. negyedéve)

    19.

    Jogállamiság (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Kezdeményezés a jogállamiság Európai Unión belüli érvényesítésének erősítésére (nem jogalkotási, 2018 4. negyedéve)

    Elmozdulás egy új migrációs politika felé

    20.

    Az európai migrációs stratégia megvalósítása

    A közös vízumkódex felülvizsgálata(jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 77. cikke, 2018 1. negyedéve); a Vízuminformációs Rendszer REFIT-felülvizsgálata (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 77. cikke és 87. cikke; 2018 2. negyedéve); a bevándorlási összekötő tisztviselőkről szóló rendelet felülvizsgálata (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, 2018 2. negyedéve)

    Erősebb globális szereplő

    21.

    A globális stratéga megvalósítása

    Ezen belül uniós stratégia Európa és Ázsia közötti összeköttetések megerősítéséről; Megújított partnerség Latin-Amerikával és a karibi térséggel; valamint az Indiával, az Iránnal és az Irakkal való kapcsolatok új keretei (nem jogalkotási, 2018 1. és 2. negyedéve)

    22.

    Hiteles bővítési stratégia (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Szerbiának és Montenegrónak, a Nyugat-Balkán élen járó tagjelölt államainak sikeres uniós csatlakozására vonatkozó stratégia, különös hangsúlyt fektetve a jogállamiság elvére, az alapjogokra, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelemre, valamint a régió átfogó stabilitására (nem jogalkotási, 2018 1. negyedéve)

    23.

    Nagyobb hatékonyság és következetesség a közös külpolitika végrehajtása terén (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Közlemény a minősített többségi szavazás közös külpolitika területén való alkalmazásának az EUMSZ 31. cikke (3) bekezdése alapján történő további fokozására irányuló lehetőségről, továbbá a közös külpolitika következetességének javításáról (nem jogalkotási, 2018 3. negyedéve)

    A demokratikus változás Uniója

    24.

    Az Európáról folytatott kommunikáció

    Közlemény arról, hogyan tehető az Unió a kommunikáció tekintetében egységesebbé, erősebbé és demokratikusabbá(nem jogalkotási, 2018 2. negyedéve)

    25.

    Kevesebbet hatékonyabban (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Közlemény a szubszidiaritás, az arányosság és a minőségi jogalkotás további fokozásáról az Európai Unió napi működésében (nem jogalkotási, 2018 3. negyedéve) 

    26.

    Hatékonyabb és demokratikusabb Európa (2025-ig előretekintő kezdeményezésként)

    Közlemény az Európai Unió vezetésének hatékonyabbá tételére vonatkozó lehetőségekről (nem jogalkotási, 2018 3. negyedéve)

    (1)

    Ebben a mellékletben a Bizottság – amennyiben azok rendelkezésre állnak – további információkat nyújt a munkaprogramjában szereplő kezdeményezésekről, összhangban a jogalkotás minőségének javításáról szóló intézményközi megállapodással. Az egyes kezdeményezések leírása alatt zárójelben biztosított tájékoztatás csak jelzésértékű, és az előkészítő folyamat során megváltozhat, különös tekintettel a hatásvizsgálati eljárások eredményeire.

    (2)

    A körforgásos gazdaságról szóló csomag már a Bizottság 2017. évi munkaprogramjának I. mellékletében is szerepelt.

    Top

    Strasbourg, 2017.10.24.

    COM(2017) 650 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

    A Bizottság 2018. évi munkaprogramja

    Ütemterv egy egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európáért


    II. melléklet: REFIT-kezdeményezések 1

    Sorszám

    Cím

    Leírás 2

    Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak 

    1.

    A környezetvédelmi felügyelet és jelentéstétel célravezetőségi vizsgálatának nyomon követése

    A követelmények egyszerűsítésére irányuló kezdeményezés, a környezetvédelmi felügyelet és jelentéstétel célravezetőségi vizsgálatának nyomon követéseként (az EUMSZ 95., 175. és 192. cikke, 2018 1. negyedéve)

    Összekapcsolt digitális egységes piac

    2.

    A közszféra információi

    A közszféra információinak további felhasználásáról szóló 2013/37/EU irányelv felülvizsgálata lehetőségeket kínál arra, hogy a kormányzati adatok felhasználhatóak legyenek a társadalom hasznára, csökkenthetők legyenek a költségek és egyszerűsíthető legyen a hatályos jogszabály (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, EUMSZ 114. cikk, 2018 2. negyedéve).

    Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika 

    3.

    A halászati ellenőrzési rendszer felülvizsgálata

    Az SWD(2017)134 final számú értékelés eredményeiből kiindulva a kezdeményezés arra irányul, hogy egyszerűsítse a hatályos jogi keretet (1224/2009/EK tanácsi rendelet, 768/2005/EK tanácsi rendelet, 1005/2008/EK tanácsi rendelet), és hatékonyabbá tegye azt, például a szabályok egyszerűsítésével, a súlyos jogsértések jegyzékének harmonizálásával, az adminisztratív terhek csökkentésével és a harmonizált IT-eszközök alkalmazásának ösztönzésével. E kezdeményezés a REFIT-platform véleményére reagál (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 43. cikke, 2018 2. negyedéve).

    Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

    4.

    Az elektronikus árufuvarozási okmányok hatóságok és/vagy kereskedelmi partnerek általi elismerése

    E kezdeményezés célja, hogy kihasználja a digitalizálás lehetőségeit a közlekedési ágazatban annak ösztönzésével, hogy a hatóságok és/vagy a kereskedelmi partnerek ismerjék el az elektronikus formában biztosított árufuvarozási okmányokat, és a fuvarozók használják ezeket minél szélesebb körben (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 91. cikke, 2018 2. negyedéve).

    5.

    Kezdeményezés az egyablakos tengerügyi ügyintézésről

    A tagállamok kikötőibe érkező vagy onnan induló hajókra vonatkozó nyilatkozattételi követelményekről szóló 2010/65/EU irányelv felülvizsgálata (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 100. cikkének (2) bekezdése, 2018 2. negyedéve).

    6.

    A TEN-T hálózattal kapcsolatos beruházások

    Rendelet a transzeurópai közlekedési hálózattal kapcsolatos közös érdekű projektek gyorsabb végrehajtására irányuló egyszerűsítő intézkedésekről (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 171–172. cikke, 2018 1. negyedéve).

    7.

    A jövedéki adóra vonatkozó általános rendelkezések 3

    A 2008/118/EK irányelv felülvizsgálata, a vámjogszabályok és a jövedékiadó-jogszabályok összehangolása és koherenciájuk biztosítása, a jogbiztonság javítása, valamint az uniós jogszabályok egységes alkalmazásának garantálása céljából (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, EUMSZ 113. cikk; 2018 1. negyedéve).

    A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége 

    8.

    Új megállapodás a fogyasztói érdekekért

    Az uniós fogyasztóvédelmi irányelvek célirányos felülvizsgálata, az uniós fogyasztóvédelmi és marketingjogszabályok 2017. május 23-án véglegesített célravezetőségi vizsgálatát követően. Kezdeményezés a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok koordinációjának és hatékony intézkedéseinek uniós szintű megkönnyítéséről, valamint az állami jogérvényesítési intézkedések megerősítéséről és a fogyasztói jogok megfelelőbb védelméről (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, EUMSZ 114. cikk; 2018 1. negyedéve). 

    9.

    Személyazonosító igazolványok és tartózkodásra jogosító engedélyek

    Jogalkotási kezdeményezés az uniós polgárok és nem uniós családtagjaik személyazonosító igazolványai és tartózkodásra jogosító engedélyei biztonságának fokozásáról. E kezdeményezés a REFIT-platform véleményére reagál (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, EUMSZ 21. cikke és/vagy 77. cikkének (3) bekezdése, 2018 2. negyedéve).

    10.

    Az iratkézbesítésről szóló rendelet felülvizsgálata

    A tagállamokban a polgári és kereskedelmi ügyekben a bírósági és bíróságon kívüli iratok kézbesítéséről (iratkézbesítés) szóló 1393/2007/EK rendelet felülvizsgálata(jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 81. cikkének (2) bekezdése; 2018 2. negyedéve).

    11.

    A bizonyításfelvételről szóló rendelet felülvizsgálata

    A bizonyításfelvételről szóló 1206/2001/EK rendelet felülvizsgálata(jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, az EUMSZ 81. cikkének (2) bekezdése; 2018 2. negyedéve).

    12.

    Ideiglenes úti okmányok

    Az ideiglenes úti okmány létrehozásáról szóló határozat felváltását célzó tanácsi irányelvre irányuló javaslat felülvizsgálata (jogalkotási, hatásvizsgálattal együtt, EUMSZ 23. cikk; 2018 2. negyedéve).

    (1)

    Ez a melléklet azokat a REFIT keretébe tartozó kezdeményezéseket sorolja fel, amelyek elfogadását 2018-re tervezik. A melléklet kiegészíti az I. mellékletben szereplő új kezdeményezésekben felsoroltakat.

    (2)

    Ebben a mellékletben a Bizottság – amennyiben azok rendelkezésre állnak – további információkat nyújt a munkaprogramjában szereplő kezdeményezésekről, összhangban a jogalkotás minőségének javításáról szóló intézményközi megállapodással. Az egyes kezdeményezések leírása alatt zárójelben biztosított tájékoztatás csak jelzésértékű, és az előkészítő folyamat során megváltozhat, különös tekintettel a hatásvizsgálati eljárások eredményeire.

    (3)

    Már a Bizottság 2017. évi munkaprogramjának II. melléklete is tartalmazott a jövedéki adóra vonatkozó általános rendelkezéseket.

    Top

    Strasbourg, 2017.10.24.

    COM(2017) 650 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


    A Bizottság 2018. évi munkaprogramja

    Ütemterv egy egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európáért


    III. melléklet: Előterjesztett, tárgyalási szakaszban lévő kiemelt javaslatok

    Szám

    Megnevezés

    Teljes cím

    Hivatkozási szám

    Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

    1.

    ESBA 2.0*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1316/2013/EU rendeletnek és az (EU) 2015/1017 rendeletnek az Európai Stratégiai Beruházási Alap időtartamának meghosszabbítása, továbbá az említett alapot és az Európai Beruházási Tanácsadó Platformot érintő technikai javítások bevezetése tekintetében történő módosításáról

    COM(2016)597 final

    2016/0276 (COD)

    2016.9.14.

    2.

    Pénzügyi rendelet/salátarendelet*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és a 2012/2002/EU, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1305/2013/EU, az 1306/2013/EU, az 1307/2013/EU, az 1308/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU, a 283/2014/EU és a 652/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint az 541/2014/EU európai parlamenti és tanácsi határozat módosításáról

    COM(2016)605 final

    2016/0282(COD)

    2016.9.14.

    3.

    A körforgásos gazdaságra vonatkozó csomag*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az elhasználódott járművekről szóló 2000/53/EK irányelv, az elemekről és akkumulátorokról, valamint a hulladékelemekről és -akkumulátorokról szóló 2006/66/EK irányelv, valamint az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól szóló 2012/19/EU irányelv módosításáról

    COM(2015)593 final

    2015/0272(COD)

    2015.12.2.

    4.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a hulladékokról szóló 2008/98/EK irányelv módosításáról

    COM(2015)595 final

    2015/0275(COD)

    2015.12.2.

    5.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK irányelv módosításáról

    COM(2015)594 final

    2015/0274(COD)

    2015.12.2.

    6.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló 94/62/EK irányelv módosításáról

    COM(2015)596 final

    2015/0276(COD)

    2015.12.2.

    A termékekhez és szolgáltatásokhoz való hozzáférés követelményei*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a termékekhez és szolgáltatásokhoz való hozzáférés követelményeire vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről

    COM(2015)615 final

    2015/0278(COD)

    2015.12.2.

    Összekapcsolt digitális egységes piac

    7.

    Határokon átnyúló csomagkézbesítési szolgáltatások

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a határokon átnyúló csomagkézbesítési szolgáltatásokról

    COM/2016/0285 final

    2016/0149 (COD)

    2016.5.25.

    8.

    Digitális szerződések

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a digitálistartalom-szolgáltatásra irányuló szerződések egyes vonatkozásairól

    COM/2015/0634 final

    2015/0287 (COD)

    2015.12.9.

    9.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az áruk internetes és egyéb távértékesítésére irányuló szerződések egyes vonatkozásairól

    COM/2015/0635 final

    2015/0288 (COD)

    2015.12.9.

    10.

    Távközlési reform*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról (jogszabály-átdolgozás)

    COM(2016)590 final

    2016/0288 (COD)

    2016.9.14.

    11.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületének létrehozásáról

    COM(2016)591 final

    2016/0286(COD)

    2016.9.14.

    12.

    Szerzői jogok az egységes digitális piacon*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a digitális egységes piacon a szerzői jogról

    COM(2016)593 final

    2016/0280 (COD)

    2016.9.14.

    13.

    Szerzői jogok és szerzői joggal szomszédos jogok a műsorszolgáltatásban*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a műsorszolgáltató szervezetek egyes online közvetítéseire, valamint televíziós és rádiós műsorok továbbközvetítésére alkalmazandó szerzői jogok és szerzői joggal szomszédos jogok gyakorlására vonatkozó szabályok megállapításáról

    COM(2016)594 final

    2016/0284 (COD)

    2016.9.14.

    14.

    Korszerűsített audiovizuális keret*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a tagállamok audiovizuális médiaszolgáltatások nyújtására vonatkozó egyes törvényi, rendeleti vagy közigazgatási rendelkezéseinek összehangolásáról szóló 2010/13/EU irányelvnek a változó piaci körülményekre tekintettel való módosításáról

    COM/2016/0287 final

    2016/0151 (COD)

    2016.5.25.

    15.

    Az indokolatlan területi alapú tartalomkorlátozás megelőzésére irányuló javaslat*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a területi alapú tartalomkorlátozás, illetve a vevő állampolgársága, a belső piacon belüli lakóhelye vagy székhelye alapján történő egyéb megkülönböztetés elleni fellépésről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról

    COM/2016/0289 final

    2016/0152 (COD)

    2016.5.25.

    16.

    Elektronikus hírközlési adatvédelmi irányelv*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az elektronikus hírközlés során a magánélet tiszteletben tartásáról és a személyes adatok védelméről, valamint a 2002/58/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (elektronikus hírközlési adatvédelmi rendelet)

    COM(2017)10 final

    2017/0003(COD)

    2017.1.10.

    17.

    Az EU belső adatvédelmi szabályai – összehangolás az általános adatvédelmi jogszabályokkal*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az egyéneknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

    COM(2017)8 final

    2017/0002(COD)

    2017.1.10.

    18.

    A nem személyes adatok szabad áramlása

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a nem személyes adatok Európai Unióban való szabad áramlásának keretéről

    COM(2017)495 final

    2017/0228 (COD)

    2017.9.13.

    19.

    Európai Uniós Kiberbiztonsági Ügynökség

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az ENISA-ról, az „Európai Uniós Kiberbiztonsági Ügynökségről”, az 526/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről, valamint az információs és kommunikációs technológiák kiberbiztonsági tanúsításáról („kiberbiztonsági jogszabály”)

    COM(2017)477 final

    2017/0225 (COD)

    2017.9.13.

    Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

    20.

    „Tiszta energia minden európainak” csomag*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az energiahatékonyságról szóló 2012/27/EU irányelv módosításáról

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az épületek energiahatékonyságáról szóló 2010/31/EU irányelv módosításáról

    COM(2016)761 final

    2016/0376(COD)

    2016.11.30.

    COM(2016)765 final

    2016/0381(COD)

    2016.11.30.

    21.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának támogatásáról (átdolgozás)

    COM(2016)767 final

    2016/0381(COD)

    2016.11.30.

    22.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a villamos energia belső piacára vonatkozó közös szabályokról (átdolgozás)

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a villamos energia belső piacáról (átdolgozás)

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége létrehozásáról (átdolgozás)

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről és a 2005/89/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

    COM(2016)864 final

    2016/0380(COD)

    COM(2016)861 final

    2016/0379(COD)

    COM(2016)863 final

    2016/0378(COD)

    COM(2016)862 final

    2016/0377(COD)

    Elfogadás időpontja mindegyik esetében: 2016.11.30.

    23.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az energiaunió irányításáról, valamint a 94/22/EK irányelv, a 98/70/EK irányelv, a 2009/31/EK irányelv, a 663/2009/EK rendelet, a 715/2009/EK rendelet, a 2009/73/EK irányelv, a 2009/119/EK tanácsi irányelv, a 2010/31/EU irányelv, a 2012/27/EU irányelv, a 2013/30/EU irányelv és az (EU) 2015/652 tanácsi irányelv módosításáról és az 525/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

    COM(2016)759 final

    2016/375 (COD)

    2016.11.30.

    24.

    Éghajlat-változási csomag*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2003/87/EK irányelvnek a költséghatékony kibocsátáscsökkentés és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákba történő beruházások növelése érdekében történő módosításáról

    COM(2015)337 final

    2015/0148 COD

    2015.7.15.

    25.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a földhasználathoz, a földhasználat-megváltoztatáshoz és az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó üvegházhatásúgáz-kibocsátásnak és -elnyelésnek a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó éghajlat- és energiapolitikai keretbe történő beillesztéséről, valamint az üvegházhatásúgáz-kibocsátás és az éghajlatváltozással kapcsolatos egyéb információk nyomon követésének és bejelentésének rendszeréről szóló 525/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

    COM(2016)479 final

    2016/0230 COD

    2016.7.20.

    26.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a stabil és alkalmazkodóképes energiaunió megvalósítása és a Párizsi Megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében a tagállamok által 2021-től 2030-ig kötelezően teljesítendő éves üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentések meghatározásáról, valamint az üvegházhatásúgáz-kibocsátás és az éghajlatváltozással kapcsolatos egyéb információk nyomon követésének és bejelentésének rendszeréről szóló 525/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

    COM(2016)482 final

    2016/0231 COD

    2016.7.20.

    27.

    „Európa mozgásban” csomag

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a nehéz tehergépjárművekre egyes infrastruktúrák használatáért kivetett díjakról szóló 1999/62/EK irányelv módosításáról

    COM/2017/ 275 final

    2017/0114 (COD)

    2017.5.31.

    28.

    Javaslat: A TANÁCS IRÁNYELVE a nehéz tehergépjárművekre egyes infrastruktúrák használatáért kivetett díjakról szóló 1999/62/EK irányelvnek a gépjárműadóztatásra vonatkozó egyes rendelkezések tekintetében történő módosításáról

    COM/2017/ 276 final

    2017/0115 (CNS)

    2017.5.31.

    29.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az Unión belüli elektronikus útdíjszedési rendszerek átjárhatóságáról és az úthasználatidíj-fizetés elmulasztásával kapcsolatos információk határokon átnyúló cseréjének elősegítéséről (átdolgozás)

    COM/2017/ 280 final

    2017/0128 (COD)

    2017.5.31.

    30.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1071/2009/EK rendelet és az 1072/2009/EK rendelet ágazati fejleményekre tekintettel történő módosításáról

    COM/2017/ 281 final

    2017/0123 (COD)

    2017.5.31.

    31.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a gépjárművezető nélkül bérelt járművek közúti árufuvarozásra történő használatáról szóló 2006/1/EK irányelv módosításáról

    COM/2017/ 282 final

    2017/0113 (COD)

    2017.5.31.

    32.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 561/2006/EK rendeletnek a maximális napi és heti vezetési időre, a minimum szünetekre, napi és heti pihenőidőre vonatkozó követelményei tekintetében és a 165/2014/EU rendeletnek a menetíró készülékkel történő helymeghatározás tekintetében történő módosításáról

    COM/2017/ 277 final

    2017/0122 (COD)

    2017.5.31.

    33.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az új nehézgépjárművek CO2-kibocsátásának és üzemanyag-fogyasztásának nyomon követéséről és bejelentéséről

    COM/2017/ 279 final

    2017/0111 (COD)

    2017.5.31.

    34.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2006/22/EK irányelvnek a végrehajtási követelmények tekintetében történő módosításáról, valamint a 96/71/EK irányelvhez és a 2014/67/EU irányelvhez kapcsolódóan a közúti szállítási ágazatban dolgozó járművezetők kiküldetésére vonatkozó különös szabályok meghatározásáról

    COM/2017/ 278 final

    2017/0121 (COD)

    2017.5.31.

    Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

    35.

    Csomag a megfelelésről

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az információkhoz, eljárásokhoz, valamint segítségnyújtó és problémamegoldó szolgáltatásokhoz hozzáférést biztosító egységes digitális portál létrehozásáról és az 1024/2012/EU rendelet módosításáról

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Bizottság által vállalkozásokhoz és vállalkozások társulásaihoz intézett, a belső piaccal és a kapcsolódó területekkel összefüggő információkérésre vonatkozó feltételek és eljárás megállapításáról

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a tagállami versenyhatóságok helyzetének a hatékonyabb jogalkalmazás és a belső piac megfelelő működésének biztosítása céljából történő megerősítéséről (ECN+)

    COM(2017)256 final

    2017/0086 (COD)

    2017.5.2.

    COM(2017)257 final

    2017/0087(COD)

    2017.5.2.

    COM (2017) 142 final

    2017/0063 (COD)

    2017.3.22.

    36.

    Szolgáltatási csomag

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv végrehajtásáról, a szolgáltatásokhoz kapcsolódó engedélyezési rendszerekre és követelményekre vonatkozó értesítési eljárás megállapításáról, valamint a 2006/123/EK irányelv és a belső piaci információs rendszer keretében történő igazgatási együttműködésről szóló 1024/2012/EU rendelet módosításáról

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a szakmák új szabályozásának elfogadását megelőző arányossági tesztről

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai szolgáltatási e-kártya és a kapcsolódó adminisztratív eszközök bevezetéséről

    COM(2016)821 final

    2016/0398 (COD)

    2017.1.10.

    COM(2016) 822 final

    2016/0404 (COD

    2017.1.10.

    COM(2016) 824 final

    2016/0403 (COD)

    2017.1.10.

    37.

    A gépjárművek piaci felügyelete

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a gépjárművek és pótkocsijaik, valamint az ilyen járművek rendszereinek, alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek jóváhagyásáról és piaci felügyeletéről

    COM/2016/031 final

    2016/014 (COD)

    2016.1.27.

    38.

    A fizetésképtelenségről szóló irányelv

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a megelőző szerkezetátalakítás kereteiről, a második esélyről, a szerkezetátalakítási, fizetésképtelenségi és mentesítési eljárások hatékonyságának növelését célzó intézkedésekről és a 2012/30/EU irányelv módosításáról

    COM(2016)723 final

    2016/0359 (COD)

    2016.11.22.

    39.

    Páneurópai magánnyugdíjtermék (PEPP)

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a páneurópai magánnyugdíjtermékről (PEPP)

    COM(2017)343 final

    2017/0143(COD)

    2017.6.29.

    40.

    Az európai piaci infrastruktúra-rendelet módosításai

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a 648/2012/EU rendeletnek az elszámolási kötelezettség, az elszámolási kötelezettség felfüggesztése, a jelentéstételi kötelezettségek, a nem központi szerződő fél által elszámolt, tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre vonatkozó kockázatcsökkentési technikák, a kereskedési adattárak nyilvántartásba vétele és felügyelete, valamint a kereskedési adattárakkal szembeni követelmények tekintetében történő módosításáról

    COM(2017)208 final

    2017/0090(COD)

    2017.5.4.

    41.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról szóló 1095/2010/EU rendeletnek és a 648/2012/EU rendeletnek a központi szerződő felek engedélyezésére vonatkozó eljárások és az érintett hatóságok, valamint a harmadik országbeli központi szerződő felek elismerésére vonatkozó követelmények tekintetében történő módosításáról

    COM(2017)331 final

    2017/0136(COD)

    2017.6.13.

    42.

    Közös összevont társaságiadó-alap (KKTA)

    Javaslat: A TANÁCS IRÁNYELVE a közös társaságiadó-alapról

    Javaslat: A TANÁCS IRÁNYELVE a közös összevont társaságiadó-alapról (KÖTA)

    COM(2016)685 final

    2016/0337 (CNS)

    2016.10.25.

    COM(2016)683 final
    2016/0336 (CNS)

    2016.10.25.

    43.

    A hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködés és csalás elleni küzdelem

    Javaslat: A TANÁCS RENDELETE a hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről szóló 904/2010/EU rendelet módosításáról

    COM(2016)755 final

    2016/0371(CNS)

    2016.12.1.

    44.

    A könyvekre, újságokra és folyóiratokra alkalmazott hozzáadottértékadó-mérték

    Javaslat: A TANÁCS IRÁNYELVE a 2006/112/EK irányelvnek a könyvekre, újságokra és folyóiratokra alkalmazott hozzáadottértékadó-mérték tekintetében történő módosításáról

    COM(2016)758 final

    2016/0374 (CNS)

    2016.12.1.

    45.

    A társaságiadó-információk közzététele

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2013/34/EU irányelvnek a társaságiadó-információk egyes vállalkozások és fióktelepek általi közzététele tekintetében történő módosításáról

    COM(2016)198 final

    2016/0107(COD)

    2016.4.12.

    46.

    Az adózás területére vonatkozó automatikus információcsere

    Javaslat: A TANÁCS IRÁNYELVE a 2011/16/EU irányelvnek az adatszolgáltatási kötelezettség alá tartozó, határokon átnyúló konstrukciókkal kapcsolatosan az adózás területére vonatkozó kötelező automatikus információcsere tekintetében történő módosításáról

    COM(2017)335 final

    2017/0138 (CNS)

    2017.6.21.

    47.

    Munkavállalók kiküldetése

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a munkavállalók szolgáltatások nyújtása keretében történő kiküldetéséről szóló, 1996. december 16-i 96/71/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról

    COM(2016)128 final

    2016/0070 (COD)

    2016.3.8.

    48.

    A szociális biztonsági rendszerek koordinációja*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet, valamint a 883/2004/EK rendelet végrehajtására vonatkozó eljárás megállapításáról szóló 987/2009/EK rendelet módosításáról

    COM(2016)815 final

    2016/0397 (COD)

    2016.12.13.

    49.

    A munka és a magánélet közötti egyensúly a szülők és a gondozók vonatkozásában

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a szülők és a gondozók vonatkozásában a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtéséről, valamint a 2010/18/EU tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről

    COM(2017)253 final

    2017/0085 (COD)

    2017.4.26.

    Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

    50.

    A Központi Bankok Európai Rendszere és az EKB alapokmánya

    Ajánlás: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmánya 22. cikkének módosításáról

    EKB/2017/18

    2017.6.23.

    51.

    Az euróövezet Nemzetközi Valutaalapban való egységes képviselete

    Javaslat: A TANÁCS HATÁROZATA az euróövezet Nemzetközi Valutaalapban való egységes képviseletének fokozatos megteremtésére irányuló intézkedések meghatározásáról

    COM(2015)603 final

    2015/0250(NLE)

    2015.10.21.

    52.

    A tőkekövetelményekről szóló rendelet reformja*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az 575/2013/EU rendeletnek a tőkeáttételi mutató, a nettó stabil forrásellátottsági ráta, a szavatolótőkére és a leírható, illetve átalakítható kötelezettségekre vonatkozó követelmények, a partnerkockázat, a piaci kockázat, a központi szerződő felekkel szembeni kitettségek, a kollektív befektetési formákkal szembeni kitettségek, a nagykockázat-vállalások és az adatszolgáltatási és nyilvánosságra hozatali követelmények tekintetében történő módosításáról, valamint a 648/2012/EU rendelet módosításáról

    COM(2016)850 final

    2016/0360 (COD)

    2016.11.23.

    53.

    Veszteségviselő és feltőkésítési képesség*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 806/2014/EU rendeletnek a hitelintézetek és befektetési vállalkozások veszteségviselő és feltőkésítési képessége tekintetében történő módosításáról

    COM(2016)851 final

    2016/0361 (COD)

    2016.11.21.

    54.

    A hitelintézetek és befektetési vállalkozások veszteségviselő és feltőkésítési képessége

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a hitelintézetek és befektetési vállalkozások veszteségviselő és feltőkésítési képessége tekintetében a 2014/59/EU irányelv módosításáról, valamint a 98/26/EK irányelv, a 2002/47/EK irányelv, a 2012/30/EU irányelv, a 2011/35/EU irányelv, a 2005/56/EK irányelv, a 2004/25/EK irányelv és a 2007/36/EK irányelv módosításáról

    COM(2016)852 final

    2016/0362 (COD)

    2016.11.23.

    55.

    A fedezetlen, hitelviszonyt megtestesítő értékpapíroknak a kielégítési sorrendben elfoglalt helye*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2014/59/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a fedezetlen, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok kielégítési sorrendben elfoglalt helye tekintetében történő módosításáról

    COM/2016/853 final
    2016/0363 (COD)

    2016.11.23.

    56.

    Mentesített szervezetek, pénzügyi holdingtársaságok, vegyes pénzügyi holdingtársaságok, javadalmazás, felügyeleti intézkedések és hatáskörök, valamint tőkemegőrzési intézkedések*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2013/36/EU irányelvnek a mentesített szervezetek, a pénzügyi holding társaságok, a vegyes pénzügyi holding társaságok, a javadalmazás, a felügyeleti intézkedések és hatáskörök, valamint a tőkemegőrzési intézkedések tekintetében történő módosításáról

    COM(2016)854 final

    2016/0364 (COD)

    2016.11.23.

    57.

    A központi szerződő felek helyreállítása és szanálása*

    Javaslat:AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a központi szerződő felek helyreállítására és szanálására irányuló keretrendszerről, valamint az 1095/2010/EU, a 648/2012/EU és az (EU) 2015/2365 rendelet módosításáról

    COM(2016)856 final

    2016/0365 (COD)

    2016.11.28.

    58.

    Európai betétbiztosítási rendszer*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 806/2014/EU rendeletnek az európai betétbiztosítási rendszer létrehozása érdekében történő módosításáról

    COM(2015)586 final

    2015/0270(COD)

    2015.11.24.

    A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

    59.

    Pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a pénzügyi rendszereknek a pénzmosás, valamint terrorizmus finanszírozása céljára való felhasználásának megelőzéséről szóló (EU) 2015/849 irányelv és a 2009/101/EK irányelv módosításáról

    COM(2016)450 final

    2016/0208(COD)

    2016.7.5.

    60.

    Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS) létrehozásáról, valamint az (EU) 515/2014 rendelet, az (EU) 2016/399 rendelet, az (EU) 2016/794 rendelet és az (EU) 2016/1624 rendelet módosításáról

    COM(2016)731 final

    2016/0357(COD)

    2016.11.16.

    61.

    Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer (ECRIS)*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer kiegészítése és támogatása érdekében a harmadik országbeli állampolgárokra és a hontalan személyekre vonatkozó ítéletekkel kapcsolatos információkat birtokló tagállamok azonosítására szolgáló központosított rendszer létrehozásáról (ECRIS-TCN rendszer), valamint az 1077/2011/EU rendelet módosításáról

    COM(2017)344 final

    2017/0144(COD)

    2017.6.26.

    62.

    EU-Lisa

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Szabadságon, a Biztonságon és a Jog Érvényesülésén Alapuló Térség Nagyméretű IT-rendszereinek Üzemeltetési Igazgatását Végző Európai Ügynökségről, az 1987/2006/EK rendelet és a 2007/533/IB tanácsi határozat módosításáról, valamint az 1077/2011/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

    COM(2017)352 final

    2017/0145 (COD)

    2017.6.29.

    63.

    A biztosítási intézkedést és vagyonelkobzást elrendelő határozatok kölcsönös elismeréséről

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a biztosítási intézkedést és vagyonelkobzást elrendelő határozatok kölcsönös elismeréséről

    COM(2016)819 final

    2016/0412(COD)

    2016.12.21.

    64.

    Schengeni határellenőrzési kódex

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2016/399 rendeletnek a belső határokon történő határellenőrzés ideiglenes visszaállítására alkalmazandó szabályok tekintetében történő módosításáról

    COM(2017)571 final

    2017/0245(COD)

    2017.9.28.

    65.

    Schengeni Információs Rendszer (SIS)

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Schengeni Információs Rendszernek a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszatérése céljából történő használatáról

    COM(2016)881 final

    2016/0407(COD)

    2016.12.21.

    66.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a határforgalom-ellenőrzés terén a Schengeni Információs Rendszer (SIS) létrehozásáról, működéséről és használatáról, az 515/2014/EU rendelet módosításáról, valamint az 1987/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről

    COM(2016)882 final

    2016/0408(COD)

    2016.12.21.

    67.

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés terén a Schengeni Információs Rendszer (SIS) létrehozásáról, működéséről és használatáról, valamint az 515/2014/EU rendelet módosításáról, továbbá az 1986/2006/EK rendelet, a 2007/533/IB tanácsi határozat és a 2010/261/EU bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről

    COM(2016)883 final

    2016/0409(COD)

    2016.12.21.

    Kereskedelem: Kiegyensúlyozott és progresszív kereskedelempolitika a globalizáció előnyünkre fordítása érdekében

    68.

    A piacvédelmi eszközök korszerűsítése*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Közösségben tagsággal nem rendelkező országokból érkező dömpingelt behozatallal szembeni védelemről szóló 1225/2009/EK tanácsi rendelet és az Európai Közösségben tagsággal nem rendelkező országokból érkező támogatott behozatallal szembeni védelemről szóló 597/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról

    COM(2013)192 final

    2013/0103 (COD)

    2013.4.10.

    69.

    Nemzetközi közbeszerzési eszköz

    Módosított javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a harmadik országbeli áruknak és szolgáltatásoknak az Unió belső közbeszerzési piacához való hozzáféréséről, valamint az uniós áruk és szolgáltatások harmadik országbeli közbeszerzési piacokhoz való hozzáféréséről szóló tárgyalásokat támogató eljárásokról

    COM(2016)34 final

    2012/0060(COD)

    2016.1.29.

    70.

    Az EU-ba irányuló közvetlen külföldi befektetések átvilágítása

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Unióba irányuló közvetlen külföldi befektetések átvilágítási keretének létrehozásáról

    COM(2017)487 final

    2017/0224(COD)

    2017.9.13.

    71.

    Multilaterális beruházási bíróság

    Ajánlás: A TANÁCS HATÁROZATA a beruházási viták rendezésével foglalkozó multilaterális bíróság létrehozásáról szóló egyezményre irányuló tárgyalások megkezdésének engedélyezéséről

    COM(2017)493 final

    2017.9.13.

    Elmozdulás egy új migrációs politika felé

    72.

    A dublini rendszer reformja*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról (átdolgozás)

    COM(2016)270 final

    2016/0133(COD)

    2016.5.4.

    73.

    Menekültügyi Ügynökség/EASO*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Unió Menekültügyi Ügynökségéről és a 439/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

    COM(2016)271 final

    2016/0131 (COD)

    2016.5.4.

    74.

    Eurodac*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE [az egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló 604/2013/EU rendelet] hatékony alkalmazása érdekében az ujjnyomatok összehasonlítását, valamint a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok vagy hontalan személyek azonosítását szolgáló Eurodac létrehozásáról, továbbá a tagállamok bűnüldöző hatóságai és az Europol által az Eurodac-adatokkal való, bűnüldözési célú összehasonlítások kérelmezéséről (átdolgozás)

    COM(2016)272 final

    2016/0132 (COD)

    2016.5.4.

    75.

    Befogadási feltételek*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a nemzetközi védelmet kérelmezők befogadására vonatkozó szabályok megállapításáról (átdolgozás)

    COM(2016)465 final

    2016/0222(COD)

    2016.7.13.

    76.

    Menekültként való elismerés*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a harmadik országbeli állampolgárok és hontalan személyek nemzetközi védelemre jogosultként való elismerésére, az egységes menekült- vagy kiegészítő védelmet biztosító jogállásra, valamint a nyújtott védelem tartalmára vonatkozó szabályokról, továbbá a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak jogállásáról szóló, 2003. november 25-i 2003/109/EK tanácsi irányelv módosításáról

    COM(2016)466 final

    2016/0223(COD)

    2016.7.13.

    77.

    Menekültügyi eljárás*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Unión belüli nemzetközi védelemre vonatkozó közös eljárások létrehozásáról, valamint a 2013/32/EU irányelv hatályon kívül helyezéséről

    COM(2016)467 final

    2016/0224(COD)

    2016.7.13.

    78.

    Uniós áttelepítési keret*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az uniós áttelepítési keret létrehozásáról, valamint az 516/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

    COM(2016)468 final

    2016/0225(COD)

    2016.7.13.

    79.

    A harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépése és tartózkodása (a kékkártyáról szóló javaslat)*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről

    COM(2016) 378 final

    2016/0176 (COD)

    2016.6.7.

    Erősebb globális szereplő

    80.

    Az Európai Beruházási Bank külső hitelezési megbízatása*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA az Unión kívüli beruházási projekteket támogató finanszírozási műveletek veszteségeinek fedezésére az Európai Beruházási Banknak nyújtott uniós garanciáról szóló 466/2014/EU határozat módosításáról

    COM(2016)583 final

    2016/0275(COD)

    2016.9.14.

    81.

    Európai Beruházási Bank: külső fellépésekre vonatkozó garanciaalap*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a külső fellépésekre vonatkozó garanciaalap létrehozásáról szóló 480/2009/EK, Euratom rendelet módosításáról

    COM(2016)582

    2016/0274(COD)

    2016.9.14.

    82.

    Európai védelmi ipari fejlesztési program

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Unió védelmi iparának versenyképességét és innovációs képességét támogató európai védelmi ipari fejlesztési program létrehozásáról

    COM(2017) 294 final

    2017/0125 (COD)

    A demokratikus változás Uniója

    83.

    Európai Szolidaritási Testület*

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Szolidaritási Testület jogi keretének meghatározásáról, továbbá az 1288/2013/EU rendelet, az 1293/2013/EU rendelet, az 1303/2013/EU rendelet, az 1305/2013/EU rendelet, az 1306/2013/EU rendelet és az 1313/2013/EU határozat módosításáról

    COM(2017)262 final

    2017/0102(COD)

    2017.5.30.

    84.

    A bizottsági eljárásrendről szóló rendelet

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról szóló 182/2011/EU rendelet módosításáról

    COM/2017/085 final

    2017/035 (COD)

    2017.2.14.

    85.

    Európai politikai pártok és európai politikai alapítványok

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai politikai pártok és az európai politikai alapítványok jogállásáról és finanszírozásáról szóló 2014. október 22-i, 1141/2014/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

    COM(2017)481 final

    2017/0219(COD)

    2017.9.13.

    86.

    Európai polgári kezdeményezés

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai polgári kezdeményezésről

    COM(2017)482 final

    2017/0220(COD)

    2017.9.13.

    Top

    Strasbourg, 2017.10.24.

    COM(2017) 650 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


    A Bizottság 2018. évi munkaprogramja

    Ütemterv egy egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európáért


    IV. melléklet: Visszavonandó javaslatok 1

    Sorszám

    COM/intézményközi hivatkozás

    Cím

    A visszavonás oka

    Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

    1.

    COM/2017/0150 final
    2017/068/COD

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1306/2013/EU rendeletben meghatározott, a közvetlen kifizetésekre a 2017-es naptári év vonatkozásában alkalmazandó kiigazítási arány rögzítéséről

    Elavult: a kérdéssel a 2017. július 7-i (EU) 2017/1236 bizottsági végrehajtási rendelet foglalkozik.

    Gazdasági és pénzügyek, adó- és vámügyek

    2.

    COM/2011/737 végleges
    2011/333/CNS

    Javaslat A TANÁCS RENDELETE a hozzáadottérték-adó alapú saját forrás rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról

    A Bizottság új javaslatokat terjeszt elő a saját forrásokról a 2020 utáni időszakra vonatkozó többéves pénzügyi programozásra irányuló átfogó javaslatában. Így e javaslat elavulttá válik, mivel e tekintetben új rendelkezések váltják fel.

    3.

    COM/2014/43 final
    2014/0020/COD

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az uniós hitelintézetek ellenálló képességét fokozó strukturális intézkedésekről

    Előreláthatólag nem születik megállapodás. A javaslat tekintetében 2015 óta nem történt előrelépés. Emellett a javaslatot indokoló fő pénzügyi stabilitási szempontokat időközben már kezelték a bankágazatra vonatkozó egyéb szabályozási intézkedések révén, különös tekintettel a bankunió szanálással és felügyelettel kapcsolatos elemeinek hatálybalépésére.

    Kül- és biztonságpolitika

    4.

    COM/2003/695 végleges
    CNS 2003/0268

    Javaslat: A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészt az Európai Közösség és tagállamai, másrészt az Andok Közösség és tagállamai, a Bolíviai, a Kolumbiai, az Ecuadori, a Perui Köztársaság és a Venezuelai Bolivári Köztársaság közötti politikai párbeszédről és együttműködésről szóló megállapodás megkötéséről

    Elavult: nincs már hatályban, mivel felváltotta a 2016. február 3-i JOIN/2016/04 final együttes javaslat.

    5.

    COM/2014/360 final
    2014/0182/NLE

    Javaslat: A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamai, másrészről Grúzia közötti partnerségi és együttműködési megállapodással létrehozott Együttműködési Tanácsban az EU–Grúzia társulási menetrend végrehajtására vonatkozó ajánlás elfogadásával kapcsolatosan képviselendő uniós álláspontról

    Elavult: A társulási menetrendet 2014. június 23-án elfogadta a Külügyek Tanácsa (Grúzia ST 10978/14. sz. dokumentum), HL L 261., 2014.8.30.

    6.

    COM/2014/359 final
    2014/0181/NLE

    Javaslat: A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamai, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodással létrehozott Együttműködési Tanácsban az EU–Moldova társulási menetrend végrehajtására vonatkozó ajánlás elfogadásával kapcsolatosan képviselendő uniós álláspontról

    Elavult: A társulási menetrendet 2014. június 23-án elfogadta a Külügyek Tanácsa (Moldova ST 9621/14. sz. dokumentum (feljegyzés az „I/A” napirendi ponthoz)).

    7.

    JOIN/2013/014 final
    2013/0149/NLE

    Együttes javaslat: A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Libanoni Köztársaság közötti társulást létrehozó euromediterrán megállapodással kialakított Társulási Tanácson belül a második EU–Libanon európai szomszédságpolitikai cselekvési terv végrehajtására vonatkozó ajánlás elfogadásával kapcsolatban képviselendő uniós álláspontról

    Az EU–Libanon Társulási Tanácsnak az EU–Libanon partnerségi prioritások elfogadásáról szóló, 2016. november 11-i 1/2016 határozata kifejezetten leszögezi, hogy az EU–Libanon európai szomszédságpolitikai cselekvési terv megújítása helyett a felek partnerségi prioritásokat és megállapodást fogadnak el. A JOIN(2013)014 együttes javaslat tehát elavult.

    Belső piac, ipar-, vállalkozás- és kkv-politika

    8.

    COM/2012/164 final
    2012/82/COD

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a másik tagállamban nyilvántartásba vett gépjárművek belső piacon belüli átvitelének egyszerűsítéséről

    Előreláthatólag nem születik megállapodás. A javaslat tekintetében 2012 óta nincs előrelépés. A Bizottság újraértékeli a kérdést, többek között a hatásvizsgálat aktualizálására irányuló munka elindításával.

    Nemzetközi együttműködés és fejlesztés

    9.

    COM/2011/0861 végleges
    2011/0420/NLE

    Javaslat: A TANÁCS HATÁROZATA a gyapottal foglalkozó nemzetközi tanácsadó bizottsághoz történő uniós csatlakozásról

    Elavult: 2017. május 18-án elfogadtak egy olyan tanácsi határozatot, amely a bizottsági javaslat aktualizált változatán alapul (COM/2016/0712 final – 2016/0349 (NLE)).

    Jogérvényesülés, fogyasztópolitika és a nemek közötti esélyegyenlőség

    10.

    COM/2014/0212 final
    2014/0120/COD

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az egyszemélyes korlátolt felelősségű társaságokról

    A panamai dokumentumokkal foglalkozó vizsgálóbizottság kérdéseire adott írásbeli válaszokban szó esett a lehetséges visszavonásról. A Bizottság 2017 4. negyedévében új javaslatokat terjeszt elő a társasági jogról, és ezt követően a fenti javaslatot visszavonja.

    Tengerügyek és halászat

    11.

    COM/2011/0760 végleges
    2011/0345/COD

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Skóciától nyugatra fekvő területen élő heringállományra és az állomány halászatára vonatkozó többéves terv létrehozásáról szóló, 2008. december 18-i 1300/2008/EK tanácsi rendelet módosításáról

    A javaslat a Skóciától nyugatra fekvő területen élő heringállományra vonatkozó többéves terv létrehozásáról szóló, 2008. december 18-i 1300/2008/EK tanácsi rendelet javasolt hatályon kívül helyezése nyomán (lásd az V. mellékletet) elavulttá válik.

    12.

    COM/2013/09 final
    2013/0007/COD

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a közös halászati politika szabályainak betartását biztosító közösségi ellenőrző rendszer létrehozásáról szóló 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról

    A Bizottság a halászati ellenőrzési rendszer átfogó felülvizsgálatára irányuló új javaslatot kíván előterjeszteni, várhatóan 2018 2. negyedévében.

    Migráció, belügy és polgárság

    13.

    COM/2014/163 final
    2014/0095/COD

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a schengeni körutazói vízum létrehozásáról és a Schengeni Megállapodás végrehajtásáról szóló Egyezmény, valamint az 562/2006/EK és a 767/2008/EK rendelet módosításáról

    A vízumkódex felülvizsgálatára irányuló, várhatóan 2018 1. negyedévében benyújtásra kerülő javaslattal összefüggésben visszavonandó.

    14.

    COM/2014/164 final
    2014/0094/COD

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Uniós Vízumkódex létrehozásáról (vízumkódex)  

    A vízumkódex felülvizsgálatára irányuló, várhatóan 2018 1. negyedévében benyújtásra kerülő javaslattal összefüggésben visszavonandó.

    Közlekedés

    15.

    COM/2013/409 final
    2013/0187/COD

    Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 216/2008/EK rendeletnek a repülőterek, a légiforgalmi szolgáltatás és a léginavigációs szolgálatok tekintetében történő módosításáról

    A javaslat lényegi részét beépítették az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) létrehozásáról szóló új javaslatba (COM(2015) 613 final), amely jelenleg az intézményközi folyamat szakaszában tart. Így e javaslat elavulttá válik.

    (1)

    E jegyzék azokat a függőben lévő jogalkotási javaslatokat tartalmazza, amelyeket a Bizottság hat hónapon belül (2018 áprilisáig) vissza kíván vonni.

    Top

    Strasbourg, 2017.10.24.

    COM(2017) 650 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


    A Bizottság 2018. évi munkaprogramja

    Ütemterv egy egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európáért


    V. melléklet: A hatályon kívül helyezendő jogszabályok listája

    Sorszám

    Szakpolitikai terület

    Cím

    A hatályon kívül helyezés oka

    1.

    Tengerügyek és halászat

    A Tanács 1300/2008/EK rendelete (2008. december 18.) a Skóciától nyugatra fekvő területen élő heringállományra és az állomány halászatára vonatkozó többéves terv létrehozásáról

    A heringállományra vonatkozó fenti terv referenciapontjai elavultak, a tervet már nem alkalmazzák. Következésképpen az hatályon kívül helyezhető.

    2.

    Adó- és vámügyek

    A Bizottság 79/802/EGK irányelve (1979. szeptember 6.) a szabad forgalomba bocsátás céljából történő behozatal esetén a meghatározott célú felhasználás alapján kedvezményes tarifális elbánás alá tartozó, aktív feldolgozásra kerülő árukról

    Az irányelv feleslegessé vált, mivel a meghatározott célra történő felhasználási eljárás körébe tartozó áruk a Közös Vámtarifáról szóló 2658/87/EGK rendelet (I. melléklet) hatálya alá tartoznak, továbbá jelenleg mind az aktív feldolgozást, mind pedig a meghatározott célra történő felhasználási eljárásokat az Uniós Vámkódex szabályozza.

    3.

    Bel- és igazságügy

    A 98/699/IB együttes fellépés a pénzmosásról, az elkövetéshez használt eszközök, valamint a bűncselekményekből származó jövedelmek azonosításáról, felkutatásáról, zárolásáról, lefoglalásáról és elkobzásáról

    Ezt az eszközt teljes mértékben felváltotta a bűncselekmény elkövetési eszközeinek és az abból származó jövedelemnek az Európai Unión belüli befagyasztásáról és elkobzásáról szóló 2014/42/EU irányelv, amely az irányelvben részt vevő összes tagállamra alkalmazandó (azaz Dánia és az Egyesült Királyság kivételével mindegyikre). Rendelkezéseinek többségét már korábban felváltotta a 2001/500/IB kerethatározat (a pénzmosásról, valamint a bűncselekményhez felhasznált eszközök és az abból származó jövedelmek azonosításáról, felkutatásáról, befagyasztásáról, lefoglalásáról és elkobzásáról), amely Dániára és az Egyesült Királyságra is alkalmazandó. A fennmaradó rendelkezések olyan általános ajánlások, amelyek nem kötelező erejűek, és már csak Dániára és az Egyesült Királyságra vonatkoznak.

    Top