EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE6571

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és a tanácsi rendeletre az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló 1698/2005/EK tanácsi rendelet módosításáról (COM(2013) 0521 final – 2013/0247 (COD))

HL C 170., 2014.6.5, p. 110–112 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.6.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 170/110


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és a tanácsi rendeletre az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló 1698/2005/EK tanácsi rendelet módosításáról

(COM(2013) 0521 final – 2013/0247 (COD))

2014/C 170/18

Előadó: Seamus BOLAND

2013. szeptember 10-én az Európai Parlament és 2013. szeptember 17-én a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 43. cikkének (2) bekezdése és 207. cikkének (2) bekezdése alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat európai parlamenti és a tanácsi rendeletre az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló 1698/2005/EK tanácsi rendelet módosításáról

COM/2013/0521 final – 2013/0247 (COD).

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Mezőgazdaság, vidékfejlesztés és környezetvédelem” szekció 2013. november 6-án elfogadta véleményét.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság a 2013. december 10–11-én tartott, 494. plenáris ülésén (a december 10-i ülésnapon) 142 szavazattal 2 ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések és ajánlások

1.1

Az EGSZB nyomatékosan üdvözli az Európai Bizottság javaslatát az 1698/2005/EK rendelet 70. cikke (4c) bekezdésének módosítására a pénzügyi stabilitásuk vonatkozásában komoly nehézségekkel küzdő tagállamokra vonatkozó, megnövelt társfinanszírozási arány alkalmazását érintő eltérés hatályának meghosszabbítását illetően, melynek célja, hogy ezek a tagállamok megnövelt társfinanszírozási arányt alkalmazhassanak a vidékfejlesztési programok teljes körű végrehajtásának biztosítása érdekében.

1.2

Az EGSZB támogatja a javaslatot, amennyiben az a jelenlegi, a 2007–2013 időszak végére és az új programra is vonatkozik.

1.3

Az EGSZB azt ajánlja, hogy azok a tagállamok, amelyek a 2013–2020-ra vonatkozó program futamideje alatt még részt vesznek a pénzügyi stabilitási programokban, profitálhassanak ezekből a társfinanszírozási intézkedésekből.

1.4

Az EGSZB megjegyzi, hogy az összköltségvetés ugyanakkora marad, de üdvözli azt a megfigyelést, hogy ha a tagállamok tovább alkalmazzák a megnövelt társfinanszírozási arányokat, akkor a 2014-es költségvetésben 90 millió EUR-val több kifizetési előirányzat lehet szükséges.

1.5

Az EGSZB a pénzügyi instabilitás által érintett tagállamok támogatásáról szóló korábbi véleményeivel összhangban a méltányosság további fenntartását ajánlja.

2.   Indoklás és háttér

2.1

Az Európai Bizottság elkötelezett annak biztosítása mellett, hogy a közös agrárpolitika keretébe tartozó vidékfejlesztési programokat teljes mértékben megvalósítsák, és a lehető legnagyobb támogatást adja a vidéki közösségeknek valamennyi tagállamban, különösen a pénzügyi válság által érintett államokban.

2.2

A pénzügyi válságból adódóan és mivel számos országnak jelentős költségvetési konszolidációs intézkedéseket kell végrehajtania, egyértelmű, hogy nehézségek fognak felmerülni a programok társfinanszírozását illetően.

2.3

Egyes esetekben ezek a nehézségek csökkenthetik a kedvezményezettek támogatásának általános szintjét, ami pedig hátrányos helyzetbe hozza a vidéki embereket.

2.4

A dokumentum megjegyzi, hogy hét ország közvetlenül érintett. Ezek a (programországként is említett) országok a következők: Ciprus, Görögország, Magyarország, Írország, Lettország, Portugália és Románia. A dokumentum megjegyzi azt is, hogy Magyarország, Románia és Lettország már nem tartozik kiigazítási program hatálya alá.

2.5

A javaslat célja annak lehetővé tétele, hogy ezek és más tagállamok teljes mértékben végre tudják hajtani a vidékfejlesztési programot, oly módon, hogy a projektek támogatások elveszítése nélkül folytatódhassanak.

3.   Az Európai Bizottság javaslatának összefoglalása

3.1

A javaslat olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyek lehetővé teszik e tagállamok számára, hogy megnövelt társfinanszírozási arányt alkalmazzanak anélkül, hogy módosulna a számukra a vidékfejlesztési politika keretében a 2007–2013 közötti időszakra megítélt teljes keretösszeg. Ez további pénzügyi forrásokat fog biztosítani a tagállamoknak ebben a kritikus helyzetben, és megkönnyíti a programok gyakorlati végrehajtásának folytatását.

3.2

A javaslat nem érinti a kötelezettségvállalási előirányzatokat, mivel nem tartalmaz módosítást a 2007–2013-as programozási időszak tekintetében az operatív programokban rögzített EMVA-finanszírozás maximális összegeire vonatkozóan. Azonban ha a tagállamok tovább alkalmazzák a megnövelt társfinanszírozási arányokat, a 2014-es költségvetésben 90 millió EUR-val több kifizetési előirányzat lehet szükséges.

3.3

Az Európai Bizottság az intézkedés előnyeinek kihasználása érdekében benyújtott tagállami kérelmek fényében és az időközi kifizetési kérelmek benyújtásának alakulása figyelembevételével újra megvizsgálja a helyzetet, és szükség esetén megfelelő intézkedéseket vesz fontolóra.

3.4

Az EGSZB is dolgozott már ki hasonló véleményeket, amelyek elismerik a pénzügyi stabilitási programokban részt vevő tagállamok társfinanszírozási problémáit. Ilyenek a következők: NAT/613, „Költségvetési konszolidáció/az Európai Halászati Alap programjai”, valamint ECO/352, „Pénzügyi irányítás és a kötelezettségvállalás visszavonásának szabályai a komoly nehézségekkel küzdő tagállamok tekintetében”.

4.   Általános megjegyzések

4.1

Jól dokumentált, hogy a vidékfejlesztési program társadalmi és gazdasági értékénél fogva valamennyi tagállam számára mennyire jelentős. A program hozzájárul a vidéki régiók lakosságának megtartásához azáltal, hogy gazdasági téren lehetővé teszi, hogy állják a versenyt központibb elhelyezkedésű vállalatokkal, társadalmi téren pedig azáltal, hogy emeli az életminőséget az elszigeteltebb vidéki területeken élő emberek számára.

4.2

A jelenlegi pénzügyi válság súlyosan károsította a gazdasági növekedést és a pénzügyi stabilitást egyes tagállamokban, és általában véve hozzájárult a növekedés visszaeséséhez az EU-ban.

4.3

Egyértelmű, hogy a szigorú költségvetési fegyelemre kényszerülő országok, melyek számára külső szervek, mint a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Központi Bank vagy más intézmények szigorú kiadási célokat szabnak meg, nem lesznek képesek semmiféle kötelezettség garantálására a vidékfejlesztési programok társfinanszírozásával kapcsolatban az EU által meghatározottaknak megfelelően.

4.4

Az EGSZB-nek el kell ismernie, hogy a pénzügyi válság hatást gyakorolt a jelenlegi, 2007-2013-as időszakra szóló program társfinanszírozására. Ez komoly következményekkel jár majd a befejezéshez közeledő vagy a tervek szerint 2015 végéig folytatódó projektekre nézve.

4.5

Ez a probléma, amely hátrányos helyzetbe hozhat bizonyos vidéki területeket, megoldható az 1698/2005/EK tanácsi rendelet 70. cikk (4c) pontjának értelmében rendelkezésre álló EMVA-eszközök maximális kihasználásának biztosítása révén, e cikk alkalmazhatóságának kiterjesztésével a 2007–2013-as programozási időszakra vonatkozó költségek támogathatóságának végső határidejéig, 2015. december 31-ig.

4.6

Az időközi kifizetések és a végső egyenleg kifizetésének teljesítésére időkorlátok vannak érvényben, annak alapján, hogy a tagállam mely időszakban részesül támogatásban a 407/2010/EU rendeletnek, a 332/2002/EK rendeletnek vagy az európai stabilitási mechanizmust létrehozó szerződésnek megfelelően. A tagállamok sajnos várhatóan továbbra is pénzügyi nehézségekkel szembesülnek ezen időszak lejárta után, és csak korlátozottan tudják majd társfinanszírozni ezeket a programokat.

4.7

Az Európai Tanács 2013. február 7–8-i következtetéseivel összhangban és a közös rendelkezésekről szóló rendelet 22. cikkében foglaltaknak megfelelően a társfinanszírozási arány 10 százalékponttal megemelkedett. Ez a 2014–2020-as programozási időszak tekintetében 2016. június 30-ig lesz alkalmazandó, akkor pedig felülvizsgálják az emelés lehetőségét. Mivel a 2007–2013-as és a 2014–2020-as programozási időszak átfedésbe kerül, biztosítani kellene a pénzügyi támogatásban részesülő tagállamok következetes és egységes kezelését a két időszakban. A pénzügyi támogatásban részesülő tagállamoknak ezért a jogosultsági időszak végéig kell lehetőséget adni arra, hogy élvezzék a megnövelt társfinanszírozási arány előnyeit, és igényeljék azt a végső egyenleg kifizetésére vonatkozó kérelmükben akkor is, ha már nem részesülnek pénzügyi támogatásban.

4.8

Azt a lehetőséget, hogy az időközi kifizetések és a végső egyenleg kifizetése meghaladják a rendes társfinanszírozási arányt, nem kellene arra az időszakra korlátozni, amelynek során a tagállam a 407/2010/EU rendelet, a 332/2002/EK rendelet vagy az Európai Stabilitási Mechanizmus létrehozásáról szóló szerződés szerint pénzügyi támogatásban részesül, mert a tagállam a pénzügyi támogatás végét követően továbbra is komoly nehézségekkel küzd a tekintetben, hogy a nemzeti költségvetésből biztosítsa a társfinanszírozást.

4.9

A szóban forgó 1698/2005 rendelet módosításának előreláthatólag nem lesz pénzügyi hatása, mivel a vidékfejlesztés teljes keretösszege változatlan marad. Az Európai Bizottság azonban alaposabban felülvizsgálhatja a tagállamoknak juttatott kifizetéseket az átfogó program végén.

Kelt Brüsszelben, 2013. december 10-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Henri MALOSSE


Top