Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1253

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Zöld könyv – Árnyékbanki tevékenységek (COM(2012) 102 final)

    HL C 11., 2013.1.15, p. 39–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.1.2013   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 11/39


    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Zöld könyv – Árnyékbanki tevékenységek

    (COM(2012) 102 final)

    2013/C 11/09

    Előadó: Juan MENDOZA CASTRO

    2012. március 19-én az Európai Unió működéséről szóló szerződés 304. cikkének értelmében az Európai Bizottság úgy határozott, hogy kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő témában:

    Zöld könyv – Árnyékbanki tevékenységek

    COM(2012) 102 final.

    A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Egységes piac, termelés és fogyasztás” szekció 2012. október 25-én elfogadta véleményét.

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság a 2012. november 14–15-én tartott, 484. plenáris ülésén (a november 15-i ülésnapon) 208 szavazattal 2 ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

    1.   Következtetések és ajánlások

    1.1

    Az EGSZB támogatja és a megfelelő irányba tett lépésnek tartja a zöld könyvet.

    1.2

    Jóllehet a pénzügyi rendszer likviditása – mely a pénzügyi válságot megelőző időszak óta nagymértékben függ az árnyékbankrendszertől – kétségtelenül fontos, a válság tapasztalatai alapján a szabályozási folyamat során ajánlott előtérbe helyezni a rendszer stabilitását, ami elengedhetetlen.

    1.3

    Bár jogszabály ezt nem írja elő, a gyakorlatban a kormányok, a központi bankok és az állami betétbiztosítási rendszerek kénytelenek vállalni az árnyékbankok által okozott veszteségeket.

    1.4

    A zöld könyv egyik fő célja a szabályozási arbitrázs elkerülése kell, hogy legyen.

    1.5

    Az árnyékbankrendszer kialakulásának a korai Bázel egyezmények voltak a motorjai, mivel a banki mérlegeket szigorúan szabályozták, a mérlegen kívüli tevékenységeket viszont nem ellenőrizték. Az EGSZB szerint a későbbi Bázel egyezmények, amelyeket az Európai Bizottság beépített a tőkekövetelményekről szóló III. és IV. irányelvbe, meg fogják szüntetni ezeket a kiskapukat. „Árnyéktevékenységeknek” valóban nem szabadna létezniük: az árnyékbankrendszerre is ugyanazoknak a szabályozási és prudenciális követelményeknek kell vonatkozniuk, mint a pénzügyi rendszer egészére.

    1.6

    Az új szabályozásnak az európai fogyasztók magas szintű védelmét is szolgálnia kell.

    1.7

    Az EGSZB felhívja a figyelmet a globális felügyelet összehangolásának és az információcserének a jelentőségére.

    1.8

    A pénzügyi rendszer minden összetevőjének a reálgazdaságot kell szolgálnia, nem pedig a spekulációt.

    1.9

    Az EGSZB kiemeli, hogy a pénzügyi rendszer alapvető szerepet tölt be a befektetések, a munkahelyteremtés és a társadalmi jólét szempontjából.

    1.10

    A pénzügyi piacok új szabályozása alapvető a gazdaság fenntarthatóságának helyreállításához.

    2.   Háttér

    2.1   Az árnyékbankrendszer fogalma általánosan „a rendes bankrendszeren kívüli szervezetek és tevékenységek bevonásával történő hitelközvetítési rendszerként” határozható meg (Pénzügyi Stabilitási Tanács – FSB).

    2.2   Az árnyékbankrendszer kialakulásához két tényező járult közvetlenül hozzá. Az elsőt a pénzügyi rendszer deregulációja jelentette, amely az 1980-as években kezdődött, és a banki tevékenységek nagyméretű szervezetekbe való erőteljes koncentrációját is maga után vonta. A második a korai Bázel egyezmények hatása volt: a banki mérlegek szabályozása nyomán a spekulációs tevékenységeket nem tüntették fel a mérlegekben.

    2.3   Az Egyesült Államokban az árnyékbankok robbanásszerű növekedésnek indultak, egyrészt annak következtében, hogy enyhítették azokat a szabályokat, amelyek megtiltották, hogy a bankok részt vegyenek az értékpapírpiacon, másrészt 1999-től fogva, amikor jelentősen módosították az (1933-as) Glass-Steagall törvényt.

    2.4   Európa egyes országaiban a bankok és offshore kirendeltségeik a Bázel I. egyezmény reformja értelmében működtek, és jelentős befektetőkké váltak az értékpapírok és a lehető legjobb (AAA) besorolású adósságfedezetű kötelezettségek (Collateralised Debt Obligations – CDO-k) piacán, melyekre enyhébb tőkekövetelmények vonatkoznak.

    2.5   Az árnyékbankrendszer mérete

    Globális szinten: 46 billió euró, ami a pénzügyi rendszer egészének 25–30 %-át teszi ki (FSB). Az eurózónában: 10,9 billió euró, azaz az egész rendszer 28 %-a (EKB, 2011. végi adatok).

    2.6   A válságra nemzetközi szinten a G20 keretében születtek politikai válaszok. A G20 a szöuli (2010. novemberi) és cannes-i (2011. novemberi) csúcson az FSB közreműködését kérte. Az Unió válaszát képviselő zöld könyv elsősorban az alábbiakat elemzi:

    Két tevékenység:

    a)

    értékpapírosítás,

    b)

    értékpapír-kölcsönzési és visszavásárlási („repó-”) ügyletek; valamint

    öt szervezettípus:

    a)

    azok, melyek likviditási vagy lejárati transzformációt hajtanak végre,

    b)

    a pénzpiaci alapok,

    c)

    a befektetési alapok,

    d)

    likviditási vagy hitellejárati transzformációt végző pénzügyi és egyéb társaságok, amelyek nincsenek úgy szabályozva, mint a bankok,

    e)

    biztosító- és viszontbiztosító társaságok, amelyek hiteltermékeket bocsátanak ki, vagy ilyenekhez garanciát nyújtanak.

    2.6.1   Emellett az FSB öt intézkedést ajánlott, melyekről 2012 folyamán jelentés készül, ezek témái a következők:

    a hagyományos bankok és az árnyékbankok közötti kapcsolatok (ezzel a feladattal a Bázeli Bankfelügyeleti Bizottságot (BCBS) bízták meg),

    a pénzpiaci alapok rendszerszintű kockázatai (az Értékpapír-felügyeletek Nemzetközi Szervezetének (IOSCO) feladata),

    az értékpapírosításra vonatkozó követelmények (IOSCO és BCBS),

    árnyékbanki tevékenységet folytató egyéb szervezetek (FSB), valamint

    értékpapír-kölcsönzés és repóügyletek (FSB).

    3.   Az EGSZB észrevételei

    3.1

    Az EGSZB szerint a zöld könyv jelentős lépés a helyes irányba, és időszerű elemzést ad az árnyékbankrendszerrel kapcsolatos problémákról.

    3.2

    A bankok hagyományosan saját tőkével és kereskedelmi betétekkel finanszírozták tevékenységeiket. Hitelezési kapacitásuk növelése érdekében a hitelportfóliók értékpapírosítása bevett gyakorlattá vált. Az értékpapírosítás bizonyos esetekben hasznos lehet, de a válságot megelőzően visszaéltek vele, mivel a hitelportfóliók rossz minőségűek (subprime) voltak, az értékpapírokat pedig a bankprofit inflálása érdekében többször újracsomagolták (derivatívák). A bankok üzleti forgalmát az határozza meg, hogy a bank eszközeinek milyen a tőkeáttételi aránya. A Bázel egyezmények a mérlegben szereplő tőkeáttételt ugyan szabályozták, a mérlegen kívüli, jelentős mértékű áttétel azonban szabályozatlan maradt. A subprime hitelekkel való visszaélések és a túlzott tőkeáttétel az árnyékbanki tevékenységeken keresztül valósultak meg. Ezenkívül a bankok alaptevékenysége – a lejárati transzformáció, azaz a rövid lejáratú eszközök hosszabb távú hitelekké alakítása – szélsőségesen kockázatossá vált, mivel a bankok túlságosan is a rövid távú bankközi finanszírozásra hagyatkoztak. Ez a függőség robbantotta ki a likviditási válságot, mivel a származtatott termékek piaca összeomlott. Nem meglepő módon az új bázeli egyezmények már szabályozzák a származtatott termékeket, a tőkeáttételt és a likviditást.

    3.3

    A dereguláció következtében a banki üzletág gyökeresen átalakult. A lakosság jólétéhez és életszínvonalának növekedéséhez évtizedeken át hozzájáruló hagyományos kereskedelmi banktevékenység a válság miatt nagyrészt elsorvadt. Az árnyékbanki tevékenységek vadhajtásainak felszámolása során a szabályozó szerveknek most a rendszer stabilitását kellene előtérbe helyezniük, ez ugyanis elengedhetetlen.

    3.4

    Az árnyékbankok a hagyományos bankokhoz hasonló hitellejárati és likviditási transzformációs tevékenységeket végeznek. Jóllehet az utóbbiakkal ellentétben ezek hivatalosan nem fordulhatnak végső hitelezőkhöz (központi bankokhoz), a közelmúltbeli tapasztalatok alapján a gyakorlatban az állami intézmények – különféle mechanizmusok révén – kénytelenek vállalni az árnyékbankok által okozott veszteségeket. Ennek a levét pedig az adófizetők isszák meg.

    3.5

    Az árnyékbankrendszerre nem vonatkoztak ugyanazok a prudenciális szabályok, mint a hagyományos bankokra. Ugyanakkor az árnyékbankok sokféle módon „másolják” a hagyományos bankokat, és a legtöbb árnyékbankot hagyományos bankok ellenőrizték. A zöld könyv egyik fő célja a szabályozási arbitrázs elkerülése kell hogy legyen.

    3.6

    Az FSB jelentése nagyon helyesen arra összpontosít, hogy a makroprudenciális felügyeletnek milyen szerepe lehet a rendszerszintű kockázat halmozódásának észlelésében. Szorosan nyomon kell követni az árnyékbankrendszer és a szabályozott bankszektor közti összefonódásokat és azokat a csatornákat, amelyeken keresztül az előbbi kockázatai átterjedhetnek az utóbbira. Az EGSZB szerint fontos különbséget tenni az alábbiak között:

    hagyományos bankrendszer,

    nem bankjellegű pénzügyi intézmények,

    árnyékbankrendszer.

    „Árnyéktevékenységeknek” nem szabadna létezniük, ezért – amennyiben az új szabályok egyáltalán lehetőséget engednek működésére – az árnyékbankrendszerre is ugyanazoknak a szabályozási és prudenciális követelményeknek kell vonatkozniuk, mint a pénzügyi rendszer egészére. A már hatályba lépett, illetve kidolgozás alatt álló reformoknak – a tőkekövetelményekről szóló harmadik és negyedik irányelvnek, a Szolvencia II-nek, a Bázel III-nak – hozzá kell járulniuk e cél eléréséhez.

    3.7

    Az EGSZB úgy véli, hogy az árnyékbankrendszer szabályozásának a kínált termékek átláthatósága révén az európai fogyasztók védelmét is szolgálnia kell. Az ügyfeleknek joguk van pártatlan és tisztességes tanácsadáshoz. Az EGSZB már kinyilvánította, hogy támogatja egy, a pénzügyi szolgáltatások fogyasztóinak védelmére szolgáló európai ügynökség létrehozását a Dodd-Frank törvény által létrehozott Bureau of Consumer Financial Protection mintájára (1). Ennek célja a fogyasztók védelme, javítva az átláthatóságot és növelve a panaszkezelés hatékonyságát.

    3.8

    Az EGSZB emellett azt is támogatta, hogy a pénzügyi rendszer „megtisztítása” érdekében ösztönözni kellene a szabálytalanságok bejelentését és a bejelentők védelmét olyan jogi eszközökkel, amelyek büntetlenséget garantálnak az illegális tevékenységeket a hatóságok tudomására hozók számára.

    3.9

    Az árnyékbankrendszerrel kapcsolatos problémák átfogó megközelítést igényelnek, és politikai megoldásokat kell javasolni. Fontos hangsúlyozni a globális felügyelet összehangolását és az információcserét. A nemzetközi szintű megállapodás hiánya semmiképpen sem akadályozhatja az EU-t abban, hogy meghozza a megfelelő jogalkotási intézkedéseket.

    3.10

    A nagy pénzügyi válság egyik tanulsága az, hogy a pénzügyi rendszer minden elemének a reálgazdaságot kell szolgálnia. A bankszektort évtizedekig meghatározó hagyományos szabályok félresöprése a spekulatív termékek robbanásszerű terjedését eredményezte, ez pedig végül rendkívüli károkat okozott a gazdaságnak.

    3.11

    A bankok és az összes államilag szabályozott pénzügyi intézmény mindig is alapvető szerepet töltött be a gazdaságban, mivel a polgárok és vállalkozások megtakarításait betétesként kezelve a beruházások, a munkahelyteremtés és végső soron a társadalmi jólét finanszírozására fordítják. A válságot megelőző években ez a funkció nem mindig érvényesült.

    3.12

    Az EGSZB azt ajánlja, hogy a pénzügyi ágazat társadalmi felelőssége és az, hogy „biztosítani [kell] azt, hogy valamennyi pénzügyi tevékenység hozzájáruljon a gazdasági növekedéshez” szerepeljen a zöld könyv célkitűzései között. A pénzügyi piacok új szabályozása létfontosságú eszköz a gazdaság fenntarthatóságának helyreállításához.

    3.13

    Az elmúlt évek során hatályba lépett, illetve a közeljövőben hatályba lépő jogszabályokra való tekintettel az EGSZB emlékeztet a helyes szabályozás célkitűzésére, amely az egyszerűségre és a világosságra való törekvésen alapul. Mindenképpen kerülni kell a kettős szabályozást és a torzulásokat, amelyek bizonytalanságot szülhetnek és lehetőséget teremthetnek az arbitrázsra.

    3.14

    A prudenciális felügyelet céljával létrehozott struktúrákat – köztük legfőképpen az Európai Rendszerkockázati Testületet (ERKT) – meg kellene bízni a pénzügyi rendszer fejlődésének és konkrétan az árnyékbanki tevékenységeknek a nyomon követésével, hogy észleljék a felmerülő rendszerkockázatokat, és intézkedéseket javasoljanak azok enyhítésére.

    3.15

    Az EGSZB hangsúlyozza, hogy az Európai Uniónak hozzá kell járulnia az FSB árnyékbankokkal kapcsolatos munkájához, és egyeztetnie kell saját kezdeményezéseit ezzel a szervvel, biztosítandó, hogy azok mind tartalmi, mind ütemezési szempontból összhangban legyenek.

    3.16

    Az EGSZB mindenképpen hangsúlyozni kívánja, hogy a prudenciális szabályozási normáknak és a felügyeletnek meg kell akadályoznia a pénzügyi rendszeren belüli tisztességtelen versenyt.

    4.   Válaszok a zöld könyv kérdéseire

    4.1   Mit értünk árnyékbanki tevékenységek alatt?

    a)

    Egyetért az árnyékbanki tevékenység javasolt fogalommeghatározásával?

    Igen. A használt kifejezéseket eléggé tágan értelmezik ahhoz, hogy a definíció az árnyékbankrendszert alkotó sokféle szervezet és tevékenység egészét lefedje. Mindenesetre egy közösen elfogadott meghatározás hiánya nem akadályozhatja a hatóságok szabályozói és felügyeleti tevékenységét.

    b)

    Egyetért az árnyékbanki szervezetek és tevékenységek előzetes listájával? Ön szerint ki kellene terjeszteni az elemzést más szervezetekre és/vagy tevékenységekre is? Ha igen, melyek ezek?

    A hitelminősítő intézeteket is fel kell venni a listára, mivel fontos szerepet játszanak az értékpapírosítási folyamatban.

    Tisztázni kellene, hogy a hitel-nemteljesítési csereügyletek (credit default swaps – CDS) és az elsőhelyi és másodhelyi zálogjoggal rendelkező hitelezők (first and second lien lenders) által kibocsátott eszközök konkrétan idetartoznak-e.

    Érdemes figyelmet szentelni még az egyes uniós tagállamokban létező befektetési célú biztosítások („euróalapok”) piacának, amelyeket a biztosítottak gyakran látra szóló betétként használhatnak.

    4.2   Milyen kockázatok és előnyök merülnek fel az árnyékbanki tevékenységgel összefüggésben?

    a)

    Ön szerint is lehet az árnyékbanki tevékenységeknek pozitív hozadéka a pénzügyi rendszer vonatkozásában? Vannak-e e tevékenységeknek egyéb olyan előnyös aspektusai, amelyeket a jövőben meg kell őrizni és ösztönözni kell?

    Az árnyékbankrendszer hozzájárult a gazdaság és az ingatlanbuborék „financializációjához”, amely – 2007-től kezdődően – számos fejlett országot sújtott, a tönk szélére sodorva gazdaságukat. Következésképpen kijelenthető, hogy alapvetően – bár nem kizárólagosan – felelős az USA-t és számos uniós tagállamot sújtó nagy recesszióért.

    A pénzügyi rendszernek teljes egészében a reálgazdaságot kell szolgálnia.

    b)

    Ön szerint is a fent leírt csatornák azok, amelyeken keresztül az árnyékbanki tevékenységek új kockázatokat teremtenek, illetve kockázatokat visznek át a pénzügyi rendszer más részeire?

    Igen. A pénzügyi válságból nyert tapasztalatok alapján a megnevezett négy kockázati csoport helytálló.

    c)

    Milyen egyéb olyan csatornák jöhetnek számításba, amelyeken keresztül az árnyékbanki tevékenységek új kockázatokat teremtenek, illetve kockázatokat visznek át a pénzügyi rendszer más részeire?

    Egyebek mellett a pénzügyi biztosítékok újrafelhasználása, illetve újbóli elzálogosítása.

    4.3   Milyen kihívások elé néznek a felügyeleti és a szabályozó hatóságok?

    a)

    Egyetért az árnyékbanki szervezetek és tevékenységek szigorúbb felügyeletének és szabályozásának szükségességével?

    b)

    Egyetért a szóban forgó szervezetek és tevékenységek beazonosítására és felügyeletére vonatkozó javaslatokkal? Ön szerint az EU-nak állandó folyamatokra van szüksége az árnyékbanki tevékenység beazonosításával és a felügyeleti gyakorlatokkal kapcsolatos információk gyűjtése és az információknak az uniós felügyeleti hatóságok, az Európai Bizottság, az EKB és a többi központi bank közötti megosztása céljából?

    c)

    Egyetért az árnyékbanki tevékenység felügyeletére vonatkozóan fent meghatározott alapelvekkel?

    d)

    Egyetért a szabályozási intézkedésekre vonatkozóan fent meghatározott alapelvekkel?

    A válasz mind a négy fenti kérdésre igen. Az EGSZB hangsúlyozza egyrészt a pénzügyi rendszer minden területére kiterjedő, átfogó felügyelet szükségességét, másrészt azt, hogy a különféle szintű ellenőrző és szabályozó szerveknek rendelkezniük kell a szükséges képzett személyzettel és anyagi eszközökkel.

    e)

    Milyen intézkedésekkel lehetne biztosítani az árnyékbanki tevékenységek kezelésének következetességét nemzetközi szinten és elkerülni a globális szintű szabályozási arbitrázst?

    A G20-on belüli koordináció és teljes körű egyetértés elengedhetetlen. Az FSB (2012. június 8-i) javaslatában szereplő, a jogalanyok azonosítására szolgáló rendszer (Legal Entity Identifier – LEI) hozzájárul majd a statisztikai hiányosságok megszüntetéséhez, a vállalati kockázatkezelés javításához, a makro- és mikroprudenciális kockázatértékelés javításához, a piaci visszaélések visszaszorításához és a pénzügyi csalások megfékezéséhez.

    4.4   Milyen szabályozás vonatkozik az árnyékbanki tevékenységre az EU-ban?

    a)

    Mi a véleménye az árnyékbanki tevékenységgel összefüggésben már meghozott uniós szintű intézkedésekről?

    Az EGSZB több véleményében is támogatta az EU által elfogadott intézkedéseket, ezek közül megemlítendő a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelv (2), az ABAK-irányelv (3), illetve a hitelminősítő intézetekről szóló rendelet (4). Külön kiemelendő a tőkekövetelményekről szóló harmadik (5) és negyedik irányelv (6), valamint a Szolvencia II. irányelv (7).

    4.5   Függőben lévő kérdések

    a)

    Egyetért-e azon öt kulcsfontosságú területet érintő kérdések elemzésével, amelyekre vonatkozóan az Európai Bizottság a különböző lehetőségeket kutatja?

    Igen. Nagyon fontos, hogy a szabályozás ne csak Európában, hanem nemzetközi szinten is hatékonyabbá váljék. A pénzpiaci alapok többsége például az Egyesült Államokban van bejegyezve.

    b)

    Vannak olyan további kérdések, amelyeket szintén vizsgálni kellene? Ha igen, melyek ezek?

    c)

    Amennyiben erre szükség van, Ön szerint hogyan kellene módosítani a hatályos uniós szabályozási keretet ahhoz, hogy megfelelően lefedje a fent vázolt kockázatokat és kérdéseket?

    A b) és a c) kérdésre a választ Paul Tucker, a Bank of England alelnöke és az FSB tagja tíz pontban összefoglalt javaslatai adják meg (2012. április 27-i brüsszeli konferencia):

    A bankok által szponzorált vagy működtetett árnyékbanki egységeknek, illetve alapoknak szerepelniük kellene a bankok konszolidált mérlegén.

    A Bázel III-ban javasolt likviditásfedezeti ráta feltételezett lehívási arányának magasabbnak kellene lennie a pénzügyi társaságok számára lekötött eszközök esetében, mint a nem pénzügyi társaságok esetében. Azaz a bankoknak több likvid eszközt kellene tartaniuk az ilyen kitettségek ellen.

    A bankfelügyeleteknek korlátozniuk kellene, hogy a bankok milyen mértékben szerezhetnek rövid távú finanszírozást amerikai pénzalapokból és egyéb instabil/kockázatos forrásokból, például máshol bejegyzett állandó nettó eszközértékű (CNAV – constant net asset value) pénzalapokból.

    Ha a finanszírozás jelentős részben rövid lejáratú hitelekkel történik, a mérleg terhelhetőségét a bankokénak megfelelő szabályozásnak és felügyeletnek kell alávetni.

    Csak a bankoknak szabadna ügyfeleik pénzét és tehermentes eszközeiket saját tevékenységeik jelentős arányú finanszírozására felhasználni; ezt pedig egyértelmű megbízói kapcsolat keretében kell végezni. A jogi formát a gazdasági tartalomhoz kell igazítani.

    A nem bankjellegű intézmények esetében az ügyfelek pénzét és a tehermentes eszközöket külön kell kezelni, és nem szabad felhasználni a tevékenység jelentős mértékű finanszírozására. Továbbra is lehetővé kell tenni azonban a számukra, hogy az ilyen ügyfeleknek fedezet mellett hitelezzenek értékpapírvagyonuk finanszírozása céljából (letéti hitelek).

    A piacoknak átláthatóbbnak kell lenniük; ennek legjobb eszköze talán egy olyan kereskedési adattár lehet, amely szabad hozzáférést biztosít az összesített adatokhoz, hogy mindenki láthassa, mi történik ezeken a nagyon fontos, de átláthatatlan pénzügyi piacokon. (Ez a piaci szereplők számára is hasznos volna).

    A pénzügyi társaságoknak és alapoknak nem szabadna olyan értékpapírok ellenében hitelt nyújtaniuk, amelyeknek közvetlen birtoklására nincs engedélyük vagy kellő szakmai hátterük.

    A nem bankjellegű pénzügyi társaságok esetében szabályozni kellene a készpénzfedezetek felhasználását.

    A hatóságoknak lehetőséget kell adni a beavatkozásra és arra, hogy a fedezetértékelési marzsokra (haircut) vagy letétekre (margin) vonatkozó minimumszintet határozzanak meg a biztosítékkal fedezett finanszírozási piacokon (vagy ezek szegmenseiben). (Erre nemzetközi szinten kell törekedni, és össze lehet kapcsolni a központi bankok fedezetértékelési marzsaival).

    d)

    Milyen egyéb intézkedések jöhetnek szóba? (például a monitoring fokozása, nem kötelező intézkedések)

    Az EGSZB a következőket ajánlja:

    A pénzügyi termékek fogyasztóinak az ilyen típusú termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos lehetséges tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal – például megtévesztő értékesítési akciók, piramisjáték – szembeni védelme, valamint kötelezettségvállalás arra, hogy a fogyasztókkal kötött szerződések nem tartalmaznak visszaélésnek minősülő passzusokat.

    Fontolják meg Eric A. Posner és E. Glen Weyl, a Chicagói Egyetem professzorainak javaslatát, mely szerint: „bevezetésének feltételeként minden új terméket a kormánynak jóvá kellene hagynia. A jóváhagyás akkor adható meg, ha a termék a reálgazdaságot szolgálja, és elutasítandó, ha pusztán spekulatív célja van”. – An FDA for Financial Innovation: Applying the Insurable Interest Doctrine to Twenty-First-Century Financial Markets (A pénzügyi innováció funkcionális adatelemzése: A biztosítható érdek elvének alkalmazása a XXI. századi pénzügyi piacokra – 2012. február 23.).

    Kelt Brüsszelben, 2012. november 15-én.

    az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

    Staffan NILSSON


    (1)  HL C 248., 2011.8.25., 108. o.

    (2)  HL C 220., 2003.9.16., 1. o.

    (3)  HL C 18., 2011.1.19., 90. o.

    (4)  HL C 277., 2009.11.17., 117. o. és HL L 145., 2011.5.31., 30. o.

    (5)  HL C 228., 2009.9.22., 62. o.

    (6)  HL C 68., 2012.3.6., 39. o.

    (7)  HL C 224., 2008.8.30., 11. o.


    Top