Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0100

    A Bizottság határozata (2003. február 13.) a juhfélékben előforduló fertőző szivacsos agyvelőbántalmakkal szembeni rezisztenciára szolgáló tenyésztési programok létrehozatala minimumkövetelményeinek meghatározásáról (az értesítés a C(2003) 498. számú dokumentummal történt)EGT vonatkozású szöveg

    HL L 41., 2003.2.14, p. 41–45 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 16/07/2007; hatályon kívül helyezte: 32007R0727

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/100(1)/oj

    32003D0100



    Hivatalos Lap L 041 , 14/02/2003 o. 0041 - 0045


    A Bizottság határozata

    (2003. február 13.)

    a juhfélékben előforduló fertőző szivacsos agyvelőbántalmakkal szembeni rezisztenciára szolgáló tenyésztési programok létrehozatala minimumkövetelményeinek meghatározásáról

    (az értesítés a C(2003) 498. számú dokumentummal történt)

    (EGT vonatkozású szöveg)

    (2003/100/EK)

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a legutóbb az 1494/2002/EK bizottsági rendelettel [1] módosított, az egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, 2001. május 22-i 999/2001/EK európai parlamenti és a tanácsi rendeletre [2], és különösen annak 23. cikkére,

    mivel:

    (1) A surlókór jelentős állat-egészségügyi problémát jelent a juh- és kecskefélék közösségi állományára.

    (2) Nem létezik olyan validált rutin diagnosztikai eljárás, amellyel a juh- és kecskefélék esetében meg lehetne különböztetni a szarvasmarhák szivacsos agyvelőbántalmát (BSE) és a surlókórfertőzéseket. Nem bizonyított, hogy természetes körülmények között a juh- és kecskeféléknél BSE-fertőzés lépne fel. Mindazonáltal bizonytalanság áll fenn azt illetően, hogy a juh- és kecskeállomány megfertőződött-e BSE-vel, és a kórokozó esetleg még mindig jelen van-e ezen állományban. Ezért a juh- és kecskefélék fertőző szivacsos agyvelőbántalom (TSE)-fertőzései potenciális veszélyt jelentenek a közegészségre is.

    (3) A kutatások azt mutatták, hogy egyes prionfehérje-genotípusok surlókórral szembeni rezisztenciát hoznak létre juhoknál. Az eddigi rendelkezésre álló bizonyítékok amellett szólnak, hogy a kísérleti körülmények között szájon át BSE-vel megfertőzött juhoknál hasonló, genetikailag meghatározott, BSE-vel szembeni rezisztencia áll fenn.

    (4) A Tudományos Operatív Bizottságnak (TOB) a "Safe sourcing of small ruminant materials" (a kiskérődzőkből származó anyagok biztonságos eredetéről szóló) 2002. április 4-5-i véleménye iránymutatást ad a TSE-rezisztens juhok tenyésztési programjának fő pontjaival kapcsolatban. A TOB úgy véli, hogy egy ilyen programnak a veszélyeztetett állományokra vagy területekre kell irányulnia.

    (5) Egy ilyen tenyésztési program esetén az egyik követelmény az, hogy minden fontos fajtában megbecsüljék az ARR/ARR-juhok gyakoriságát. Ezen információ megszerzése érdekében a 2002/1003/EK bizottsági határozat [3] bevezette a juhfajták felmérését a tagállamokban.

    (6) Lehetővé kell tenni azon követelménytől való eltérést, hogy e határozattal összhangban tenyésztési programot hozzanak létre – az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló 1257/1999/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 2002. február 26-i 445/2002/EK rendeletben [4] említettek szerint – az egyes, alacsony természetes rezisztenciával rendelkező és a területen honos olyan helyi fajták esetén, amelyeket a tenyésztésből kivonás veszélye fenyeget.

    (7) A TOB a surlókór/BSE szempontjából elhanyagolható kockázattal rendelkező állományok igazolásának bevezetését javasolta a véleményében. Az egyik javasolt lehetőség a TSE-vel szembeni teljes genetikai rezisztencián és a rendszeres TSE-vizsgálatokon alapuló állományigazolás.

    (8) A TOB javasolta azon juh- és kecskeszövetek átfogó jegyzékének összeállítását, amelyek közegészségügyi és állat-egészségügyi kockázatot jelenthetnek, amennyiben a BSE-t megállapítják vagy valószínűsítik. Mindazonáltal, a vélemény szerint e szövetek nem jelentenek jelentős kockázatot, amennyiben 18 vagy 6 hónapos korú rezisztens vagy félig rezisztens állatokból származnak. Elő kell segíteni az igazolt állományok létrehozatalát ezen elveknek megfelelően.

    (9) A Bizottság javaslatot nyújt be a Tanács és a Parlament számára a 999/2001/EK rendelet módosítására, hogy a rendeletben jogalapot biztosítsanak az e határozatban előírt intézkedésekhez. Ez idő alatt átmeneti intézkedésként el kell fogadni e határozatot.

    (10) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    Fogalommeghatározások

    E határozat alkalmazásában a 2002/1003/EK bizottsági határozat I. mellékletében megállapított fogalommeghatározásokat kell alkalmazni.

    2. cikk

    A fajtatiszta juhokban alkalmazott, TSE-rezisztenciára irányuló tenyésztési program

    (1) 2004. január 1-jéig – a 2002/1003/EK határozatban meghatározott felmérés eredményei alapján – minden tagállam bevezet egy TSE-rezisztenciát célzó kiválasztásra irányuló tenyésztési programot a honos vagy a területén jelentős állománnyal rendelkező fajták tekintetében. Az I. melléklet tartalmazza a program minimumkövetelményeit.

    (2) A tagállam dönthet úgy, hogy az állományok tulajdonosainak az (1) bekezdésben említett tenyésztési programokban való részvétele 2005. április 1-jéig önkéntes. Ezen időpont után azonban minden nagy genetikai értékkel rendelkező állomány részvétele kötelező a tenyésztési programban.

    3. cikk

    Eltérések

    (1) A tagállamok számára eltérés engedélyezhető a 2. cikkben meghatározott tenyésztési program létrehozásának követelménye alól:

    - a 999/2001/EK rendelet VIII. melléklete A. fejezetének I. b) pontjával összhangban benyújtott és jóváhagyott, surlókór elleni nemzeti védelmi program alapján, amely magában foglalja a tagállam valamennyi állománya tekintetében a gazdaságokban elhullott juhok és kecskék folyamatos és tevékeny ellenőrzését, vagy

    - amennyiben a Bizottság a területét a 999/2001/EK rendelet VIII. melléklete A. fejezetének I. b) pontjával összhangban a záró statisztikai felmérés eredményei alapján surlókórtól mentesnek ismerte el.

    (2) Az (1) bekezdésben megállapított eltérést a 999/2001/EK rendelet 24. cikkének (2) bekezdésében említett eljárással összhangban fogadják el.

    4. cikk

    Egyes juhállományok TSE-rezisztenciájának elismerésére vonatkozó keretfeltételek

    (1) 2004. január 1-jéig minden tagállam megállapítja az egyes juhállományok TSE-rezisztenciájának elismerésére vonatkozó keretfeltételeket.

    E keretfeltételek megfelelnek a II. mellékletben meghatározott követelményeknek.

    (2) Egy állomány TSE-rezisztenciájának az (1) bekezdésben meghatározott keretfeltételek szerinti elismerése nem tekinthető szükséges kritériumnak a TSE jelenlétének kizárásához az adott állományban.

    5. cikk

    A tagállamok által a Bizottságnak benyújtandó jelentések

    A tagállamok az alábbi jelentéseket nyújtják be a Bizottságnak:

    a) 2004. április 1-jéig a 2. cikkben meghatározott tenyésztési programjaik követelményeiről szóló jelentés;

    b) először 2005. április 1-jéig egy éves jelentés a tenyésztési programok előrehaladásáról.

    6. cikk

    A Bizottság által a tagállamoknak küldött összefoglaló jelentések

    A Bizottság elküldi a tagállamoknak az 5. cikk alapján kapott jelentések összefoglalóját a jelentések átvételének határidejét követő három hónapon belül.

    7. cikk

    Felülvizsgálat

    E határozat követelményeit a következők alapján vizsgálják felül:

    a) az 5. cikkben említett jelentések,

    b) azon fajtákra tekintettel, amelyek esetén súlyos genetikai hatást mutattak ki a tenyésztési program végrehajtása során,

    c) mindenképpen 2005. április 1-je előtt, hogy figyelembe lehessen venni az új szakvéleményeket.

    8. cikk

    Címzettek

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2003. február 13-án.

    a Bizottság részéről

    David Byrne

    a Bizottság tagja

    [1] HL L 225., 2002.8.28., 3. o.

    [2] HL L 147., 2001.5.31., 1. o.

    [3] HL L 349., 2002.12.24., 105. o.

    [4] HL L 74., 2002.3.15., 1. o.

    --------------------------------------------------

    I. MELLÉKLET

    A JUHOKBAN ALKALMAZOTT, TSE-REZISZTENCIÁRA IRÁNYULÓ TENYÉSZTÉSI PROGRAMOK MINIMUMKÖVETELMÉNYEI

    1. rész – Általános követelmények

    1. A tenyésztési program a nagy genetikai értékű állományokra helyezi a hangsúlyt.

    2. Adatbankot hoznak létre, amely legalább a következő információkat tartalmazza:

    a) valamennyi, a tenyésztési programban részt vevő állományban tartott állatok azonosítása, fajtája és száma;

    b) a tenyésztési programban mintavételre kerülő egyes állatok azonosítása;

    c) a genotipizálási vizsgálatok eredményei.

    3. Egységes igazolási rendszert hoznak létre, amelyben minden, tenyésztési programban mintavételre kerülő állat genotípusát az egyedi azonosító száma alapján igazolják.

    4. A mintavételt a tenyésztési programban külön e célra kijelölt személyzet végzi.

    5. Az állatok és a minták azonosítására, a minták feldolgozására és az eredmények közlésére olyan rendszer alakítanak ki, amely minimálisra csökkenti az emberi hiba lehetőségét. E rendszer hatékonyságát rendszeresen, szúrópróbaszerűen ellenőrzik.

    6. A tenyésztési program céljaira gyűjtött vér vagy egyéb szövetek genotipizálása olyan laboratóriumokban történik, amelyeket a programban jóváhagytak.

    7. A tagállam illetékes hatósága segítséget nyújthat a tenyésztő szervezetek számára, amennyiben azok létre kívánnak hozni olyan prionfehérje-genotípusokra jellemző spermából, petesejtekből és/vagy embriókból álló genetikai bankokat, amelyek a tenyésztési program eredményeképpen valószínűleg megritkulnak.

    8. Minden egyes fajta esetén tenyésztési programot hoznak létre, figyelembe véve a következőket:

    a) a különböző allélok gyakorisága a fajtán belül;

    b) a fajta ritkasága;

    c) a beltenyésztés vagy a genetikai sodródás elkerülése.

    2. rész – A résztvevő állományokra vonatkozó különös szabályok

    1. A tenyésztési program célja az ARR allél gyakoriságának növelése a juhállományon belül, valamint azon allélek előfordulási gyakoriságának csökkentése, amelyekről kimutatták, hogy hozzájárulnak a TSE-re való fogékonysághoz.

    2. A résztvevő állományokra vonatkozó minimumkövetelmények a következők:

    a) az állományban genotipizált minden állatot biztonságos módon, egyedileg azonosítanak;

    b) minden tenyésztésbe vétel előtt, az állományban levő, tenyésztésre szánt kosok esetén kötelező a genotipizálás;

    c) bármely hímivarú állatot, amely a VRQ allélt hordozza, le kell vágni vagy ivartalanítani kell a genotípusának meghatározását követő hat hónapon belül; az ilyen állatok csak levágás céljából hagyhatják el a gazdaságot;

    d) azon nőivarú állatok, amelyekről megállapították, hogy a VRQ allélt hordozzák, kizárólag levágás céljából hagyhatják el a gazdaságot,

    e) az állományban a programban igazoltakon kívül nem használható hímivarú állat tenyésztésre, beleértve a mesterséges termékenyítésre használt spermadonorokat is.

    3. rész – Fajták és termelési jellemzők védelme

    1. A tagállamok dönthetnek úgy, hogy eltérést engedélyeznek a 2. rész 2. c) és b) pontjának követelményeitől, a következő fajták esetén:

    a) amelyek a 2002/1003/EK határozatban említett felmérés során 25 %-nál alacsonyabb szintű ARR allél gyakoriságot mutatnak; vagy

    b) amelyeket a 445/2002/EK rendelet 14. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említettek szerint a tenyésztésből kivonás veszélye fenyeget.

    2. Olyan fajták esetén, amelyekből a 2002/1003/EK bizottsági határozatban említett felmérés szerint hiányzik, vagy amelyeknél 10 %-nál alacsonyabb gyakoriságú az ARR allél, a tagállamok dönthetnek úgy, hogy eltérést engedélyeznek az 1. és 2. rész előírásaitól, feltéve, hogy e fajták részt vesznek a surlókór elleni védekezési programban.

    3. A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot az 1. és 2. pont szerint megengedett eltérésekről és az alkalmazott feltételekről.

    --------------------------------------------------

    II. MELLÉKLET

    A JUHÁLLOMÁNYOK TSE-REZISZTENCIÁJÁNAK ELISMERÉSÉRE VONATKOZÓ KERETFELTÉTELEK

    1. A keretfeltételek elismerik azon juhállományok TSE-rezisztenciáját, amelyek a 2. cikkben meghatározott tenyésztési programban való részvétel eredménye alapján vagy más módon megfelelnek bizonyos feltételeknek.

    Ezen elismerést legalább két szinten lehet megadni:

    a) az I. szintű állományok kizárólag ARR/ARR genotípusú juhokból állnak;

    b) a II. szintű állományok azon állományok, amelyek utódai kizárólag ARR/ARR genotípusú kosoktól származnak.

    A tagállamok dönthetnek úgy, hogy további szintű elismeréseket adnak a nemzeti igények figyelembevétele érdekében.

    2. A TSE-rezisztens állományokban tartott juhok rendszeres, szúrópróbaszerű mintavételét a következőképpen végzik:

    a) a gazdaságban, illetve a vágóhídon a genotípusuk ellenőrizése céljából;

    b) vagy az I. szintű állományok esetén a 18 hónaposnál idősebb állatokból a vágóhídon vesznek mintát a TSE-vizsgálat céljából, a 999/2001/EK rendelet III. mellékletével összhangban.

    --------------------------------------------------

    Top