Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0358

2009/358/EK: A Bizottság határozata ( 2009. április 29. ) az ásványinyersanyag-kitermelő iparban keletkező hulladék kezeléséről szóló 2006/21/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 22. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett információk összehangolásáról és rendszeres továbbításáról, valamint a 18. cikkében említett kérdőívről (az értesítés a C(2009) 3011. számú dokumentummal történt)

HL L 110., 2009.5.1, p. 39–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/358/oj

1.5.2009   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 110/39


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2009. április 29.)

az ásványinyersanyag-kitermelő iparban keletkező hulladék kezeléséről szóló 2006/21/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 22. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett információk összehangolásáról és rendszeres továbbításáról, valamint a 18. cikkében említett kérdőívről

(az értesítés a C(2009) 3011. számú dokumentummal történt)

(2009/358/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az ásványinyersanyag-kitermelő iparban keletkező hulladék kezeléséről és a 2004/35/EK irányelv módosításáról szóló, 2006. március 15-i 2006/21/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 22. cikke (1) bekezdésének a) pontjára, valamint 18. cikkére,

mivel:

(1)

E határozat célja a 2006/21/EK irányelv 7. cikkének (5) bekezdésében, 11. cikkének (3) bekezdésében és 12. cikkének (6) bekezdésében említett információk összehangolt, kellő időben történő és megfelelő összegyűjtését és – kérelemre – továbbítását biztosító minimumkövetelmények meghatározása, és ugyanezen irányelv 18. cikkének (1) bekezdésében említett kérdőív alapvető tartalmának meghatározása.

(2)

Célszerű, hogy a 2006/21/EK irányelv 7. cikkének (5) bekezdésében, 11. cikkének (3) bekezdésében és 12. cikkének (6) bekezdésében említett információkra vonatkozó éves tájékoztatás a május 1. és a következő év április 30. közötti időszakra terjedjen ki.

(3)

Indokolt, hogy a 2006/21/EK irányelv 18. cikkének (1) bekezdésében említett jelentés első alkalommal a 2008. május 1. és 2011. április 30. közötti időszakra terjedjen ki, és azt legkésőbb 2012. február 1-jéig küldjék meg a Bizottságnak.

(4)

Az e határozat végrehajtásával járó igazgatási terhek csökkentése érdekében indokolt, hogy a szükséges információk köre az irányelv végrehajtásának javítása szempontjából hasznos adatokra korlátozódjon. Hasonlóképpen célszerű, hogy a 2006/21/EK irányelv 11. cikkének (3) bekezdésében és 12. cikkének (6) bekezdésében említett eseményekről való éves tájékoztatás azon tagállamokra korlátozódjon, ahol ilyen eseményre a vizsgált időszakban sor került.

(5)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a 2006/21/EK irányelv 23. cikkének (2) bekezdése alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2006/21/EK irányelv 7. cikkének megfelelően kiadott engedélyekben szereplő azon információkat, amelyeket a közösségi statisztikai hivatalok számára hozzáférhetővé kell tenni, ha azok ezt statisztikai célból kezdeményezik, az I. melléklet tartalmazza.

2. cikk

Abban az esetben, ha egy tagállamban egy vagy több, a 2006/21/EK irányelv 11. cikkének (3) bekezdésében és 12. cikkének (6) bekezdésében említett esemény következik be, az érintett tagállam minden egyes eseményre vonatkozóan évente megküldi a Bizottságnak a II. mellékletben meghatározott információkat. Ezeknek az információknak a május 1. és a következő év április 30. közötti időszakra kell kiterjedniük, és azokat legkésőbb ez utóbbi év július 1-jéig meg kell küldeni a Bizottságnak.

3. cikk

A tagállamok a 2006/21/EK irányelv 18. cikkének (1) bekezdésében említett, az irányelv végrehajtásáról szóló jelentést a III. mellékletben foglalt kérdőív felhasználásával készítik el.

4. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2009. április 29-én.

a Bizottság részéről

Stavros DIMAS

a Bizottság tagja


(1)  HL L 102., 2006.4.11., 15. o.


I. MELLÉKLET

A 2006/21/EK irányelvnek megfelelően kiadott engedélyek felsorolásában feltüntetendő információk

1.

A létesítmény neve és címe, az engedély kiadására illetékes hatóság és az ellenőrzésre illetékes hatóság.

2.

A kiadott engedélyre vonatkozó alapvető információk, ideértve az engedély kiadásának időpontját, érvényességi idejét, a hulladékkezelő létesítmény osztályát az irányelv 9. cikke alapján, és a létesítmény üzemeltetési fázisának (működési, bezárási, vagy bezárás utáni fázis) leírását.

3.

Szükség esetben a hulladék típusára vonatkozó információk, valamint a létesítmények és a felügyeleti és ellenőrzési eljárások rövid leírása.


II. MELLÉKLET

A 2006/21/EK irányelv 18. cikkének (2) bekezdése alapján a 11. cikk (3) bekezdésében és a 12. cikk (6) bekezdésében említett eseményekről a Bizottságnak megküldendő információk

Minden egyes eseményre vonatkozóan az alábbi információkat kell összegyűjteni és a Bizottságnak megküldeni:

1.

A létesítmény neve és címe, az engedély kiadására illetékes hatóság és az ellenőrzésre illetékes hatóság.

2.

A kiadott engedélyre vonatkozó információk, ideértve az engedély kiadásának időpontját, érvényességi idejét, a hulladékkezelő létesítmény osztályát az irányelv 9. cikke alapján, a hulladék típusát, valamint a felszerelések és a felügyeleti és ellenőrzési eljárások rövid leírását; a létesítmény üzemeltetési fázisának (működési, bezárási, vagy bezárás utáni fázis) leírását.

3.

Az esemény leírása, amely az alábbiakat tartalmazza:

a)

az esemény jellege és leírása; az esemény észlelésének leírása; az esemény helye és ideje;

b)

az üzemeltető által az illetékes hatóságnak megküldött információk, valamint a nyilvánossággal és – amennyiben releváns – határokon átnyúló hatás esetén az esetlegesen érintett más tagállamokkal közölt információk leírása és ezen információk továbbításának ideje;

c)

a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt lehetséges hatások, valamint a hulladékkezelő létesítmény stabilitását érintő lehetséges következmények értékelése;

d)

az esemény lehetséges okainak elemzése.

4.

Az esemény utáni helyreállítás érdekében tett korrekciós intézkedések, nevezetesen:

a)

amennyiben alkalmazandó, a vészhelyzeti terv végrehajtásának leírása;

b)

az illetékes hatóságok által adott utasítások típusa;

c)

egyéb intézkedések.

5.

Az ugyanilyen jellegű események bekövetkezésének megelőzése érdekében hozott intézkedések leírása, így különösen:

a)

az engedély új feltételei;

b)

a felügyeleti és az ellenőrzési rendszer kiigazítása;

c)

az információtovábbítás javítása;

d)

egyéb intézkedések.

6.

A más tagállamok és a Bizottság számára az irányelv végrehajtásának javítása szempontjából esetlegesen hasznos további információk.


III. MELLÉKLET

„A tagállamok által a 2006/21/EK irányelv végrehajtásáról történő jelentéstételhez használandó kérdőív

A. RÉSZ:   AZ ELSŐ JELENTÉSTÉTELI IDŐSZAKRA VONATKOZÓAN EGY ALKALOMMAL MEGVÁLASZOLANDÓ KÉRDÉSEK

1.   Igazgatási szervezet és általános információk

Kérjük, jelölje meg az alábbiakra illetékes hatóságo(ka)t:

a)

az üzemeltetők által előterjesztett hulladékgazdálkodási tervek ellenőrzése és jóváhagyása;

b)

külső vészhelyzeti tervek elfogadása az »A« osztályba sorolt létesítmények tekintetében;

c)

engedélyek kiadása és frissítése, valamint a pénzügyi biztosíték megállapítása és frissítése; és

d)

hulladékkezelő létesítmények vizsgálatának lefolytatása.

2.   Hulladékgazdálkodási tervek és a súlyos balesetek megelőzése és az azokkal kapcsolatos információk

a)

Kérjük, írja le röviden az irányelv 5. cikkének (6) bekezdésében említett, a hulladékgazdálkodási tervek jóváhagyására létrehozott eljárásokat.

b)

A veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek veszélyeinek ellenőrzéséről szóló, 1996. december 9-i 96/82/EK tanácsi irányelv (1) alkalmazási körébe nem tartozó »A« osztályba sorolt létesítményekre vonatkozóan kérjük, írja le az alábbiak érdekében hozott intézkedéseket:

a súlyos baleseti kockázatok azonosítása,

a szükséges jellemzőknek a létesítmény tervezése, üzemeltetése és bezárása során történő beépítése, és

az emberi egészségre és/vagy a környezetre gyakorolt káros hatások korlátozása.

3.   Engedély és pénzügyi biztosíték

a)

Kérjük, jelölje meg az annak biztosítása érdekében tett intézkedéseket, hogy 2012. május 1-jéig valamennyi működő létesítmény rendelkezzen az irányelvnek megfelelő engedéllyel.

b)

Kérjük, írja le röviden azokat az intézkedéseket, amelyeket az elérhető legjobb technikáknak az engedélyek kiadására és ellenőrzésére hatáskörrel rendelkező hatóságok számára megismerhetővé tétele érdekében hoztak.

c)

Kérjük, jelölje meg, hogy éltek-e az irányelv 2. cikkének (3) bekezdésében említett azon lehetőséggel, amelynek alapján mérsékelhetők vagy felfüggeszthetők az – inert vagy nem inert – nem veszélyes hulladék, valamint nem szennyezett talaj és tőzeg lerakására vonatkozó követelmények.

d)

Kérjük, jelölje meg annak biztosítása érdekében tett intézkedéseket, hogy az engedélyek az irányelv 7. cikke (4) bekezdésének megfelelően rendszeresen frissítésre kerüljenek.

e)

Kérjük, mutassa be részletesen az irányelv 14. cikkének (1) bekezdésében említett, a pénzügyi biztosíték létesítésére és időszakonkénti kiigazítására létrehozott eljárást. Hány létesítményre vonatkozóan nyújtottak már az irányelv rendelkezéseinek megfelelő pénzügyi biztosítékot? Hogyan biztosítják, hogy 2014. május 1. előtt valamennyi létesítményre vonatkozóan sor kerül pénzügyi biztosíték nyújtására?

4.   A nyilvánosság részvétele, országhatárokon átnyúló hatások

a)

Kérjük, fejtse ki, hogyan elemzik és veszik figyelembe a nyilvánosság észrevételeit és véleményét az engedélyekről való döntések meghozatala előtt és a külső vészhelyzeti tervek elkészítése során.

b)

Az esetlegesen országhatárokon átnyúló hatást kifejtő létesítmények tekintetében hogyan biztosítják, hogy a szükséges információkat megfelelő ideig a másik tagállam és az érintett nyilvánosság számára is hozzáférhetővé tegyék?

c)

Az »A« osztályba sorolt létesítmények tekintetében és súlyos baleset esetén milyen gyakorlati intézkedéseket hoztak annak biztosítására, hogy

a szükséges információkat az üzemeltető haladéktalanul eljuttassa az illetékes hatósághoz,

a biztonsági intézkedésekről és a szükséges intézkedésekről szóló információkat a nyilvánosság rendelkezésére bocsássák, és

az országhatárokon átnyúló hatást kifejtő létesítmények esetében az üzemeltető által szolgáltatott információkat a másik tagállamnak továbbítsák?

5.   A hulladékkezelő létesítmények építése és irányítása

a)

Kérjük, mutassa be részletesen az annak biztosítására tett intézkedéseket, hogy a hulladékkezelő létesítmények irányítását az irányelv 11. cikke (1) bekezdésének megfelelően »hozzáértő személy« lássa el, és a személyzet megfelelő képzésben részesüljön.

b)

Kérjük, írja le röviden azt az eljárást, amelyet a hatóságnak minden, a létesítmény stabilitását esetlegesen veszélyeztető eseményről és a felügyeleti eljárás által feltárt jelentős környezeti hatásról 48 órán belül történő értesítésére hoztak létre.

c)

Kérjük, írja le, hogyan ellenőrzi az illetékes hatóság a 11. cikkel összhangban, hogy a felügyeleti eredményekről készített rendszeres jelentéseket

az üzemeltető eljuttatja a hatóságnak, és

e jelentések bizonyítják az engedélyezési feltételek betartását.

6.   A bezárásra és a bezárás utáni időszakra vonatkozó eljárás, nyilvántartás

a)

Kérjük, mutassa be röviden az annak biztosítására létrehozott eljárást, hogy a létesítmény bezárását követően és amikor a hatóság szükségesnek ítéli, a létesítmény stabilitásának rendszeres ellenőrzésére és a környezeti hatások minimalizálására irányuló intézkedések meghozatalára kerül sor.

b)

Kérjük, mutassa be részletesen a bezárt létesítményekre vonatkozó, az irányelv 20. cikkében előírt nyilvántartás 2012. május 1-jéig történő elkészítése érdekében hozott intézkedéseket.

7.   Vizsgálatok

a)

Kérjük, fejtse ki röviden, figyelembe veszik-e az irányelv alkalmazási körébe tartozó létesítmények ellenőrzése során a környezetvédelmi ellenőrzések minimumkövetelményeit (2), és ha igen, milyen módon.

b)

Kérjük, írja le röviden a vizsgálatok tervezését. Meghatároznak-e a vizsgálat céljából kiemelt létesítményeket, és ha igen, mely szempontok alapján? A vizsgálatok gyakorisága és típusa igazodik-e a létesítményekkel és környezetükkel összefüggő kockázatokhoz?

c)

Kérjük, fejtse ki, milyen vizsgálatokat végeznek, így például helyszíni, rutinszerű vagy nem rutinszerű vizsgálatot, mintavételt, az önfelügyelet keretében gyűjtött adatok ellenőrzését, a hulladékkezeléssel kapcsolatos műveletek naprakész nyilvántartásának ellenőrzését.

d)

Kérjük, mutassa be a jóváhagyott hulladékgazdálkodási tervek rendszeres frissítésének és felügyeletének biztosítására szolgáló intézkedéseket.

e)

Milyen szabályok vonatkoznak az irányelv 19. cikkének értelmében a nemzeti rendelkezések megsértése esetén alkalmazandó szankciókra?

B. RÉSZ:   VALAMENNYI JELENTÉSTÉTELI IDŐSZAKRA VONATKOZÓAN MEGVÁLASZOLANDÓ KÉRDÉSEK

1.   Igazgatási szervezet és általános információk

a)

Kérjük, jelölje meg az e kérdőívre adott válaszok koordinálásáért felelős közigazgatási szervet (név, cím, kapcsolattartó, e-mail cím).

b)

Kérjük, amennyiben lehetséges, a mellékletben megadott táblázat felhasználásával becsülje meg a tagállam területén található, ásványinyersanyag-kitermelésből származó hulladékot kezelő létesítmények számát.

c)

Kérjük, jelölje meg az Ön tagállamának területén működő, »A« osztályba sorolt és más tagállam területén esetlegesen környezeti hatást vagy az emberi egészségre gyakorolt hatást kifejtő hulladékkezelő létesítmények számát.

2.   Hulladékgazdálkodási tervek és a súlyos balesetek megelőzése és az azokkal kapcsolatos információk

a)

Kérjük, írja le röviden:

a jelentéstételi időszakban ideiglenesen vagy véglegesen jóváhagyott vagy elutasított hulladékgazdálkodási tervek számát, és

amennyiben releváns és ha lehetséges, az adott hulladékgazdálkodási terv végleges elutasításának indokait.

b)

Kérjük, sorolja fel az irányelv 6. cikkének (3) bekezdésében említett külső vészhelyzeti terveket. Amennyiben még nem minden »A« osztályba sorolt létesítményre vonatkozik vészhelyzeti terv, kérjük, jelölje meg a hiányzó tervek számát és az e tervek elkészítésének ütemezését.

c)

Amennyiben az Ön országában elfogadták az inert hulladékoknak az ásványinyersanyag-kitermelő iparban keletkező hulladék kezeléséről szóló 2009/21/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 22. cikke (1) bekezdése f) pontjának végrehajtása céljából az inert hulladék fogalmának kiegészítéséről szóló, 2009. április 30-i 2009/359/EK bizottsági határozat (3) 2. cikkének (3) bekezdésében említett felsorolását, kérjük, mellékelje e listát azon információk és adatok rövid leírásával együtt, amelyek alapján eldöntötték, hogy a felsorolt hulladékok inertnek tekinthetők.

3.   Engedély és pénzügyi biztosíték

Kérjük amennyiben lehetséges, a mellékletben szereplő táblázat felhasználásával adja meg azon létesítmények számát, amelyek részére az irányelv rendelkezéseivel összhangban engedélyt adtak ki.

4.   A bezárásra és a bezárás utáni időszakra vonatkozó eljárás, nyilvántartás

a)

Kérjük, jelölje meg, hány, az irányelv 12. cikkében leírt bezárási eljárást indítottak és/vagy hagytak jóvá a jelentéstételi időszak alatt.

b)

Az Ön országában hány létesítmény van bezárva és áll rendszeres felügyelet alatt?

5.   Vizsgálatok

a)

Kérjük, jelölje meg a jelentéstételi időszakban lefolytatott vizsgálatok számát, amennyiben lehetséges, megkülönböztetve az alábbi létesítményekben lefolytatott vizsgálatokat:

»A« osztályba sorolt létesítmények,

inert hulladékot kezelő létesítmények, és

nem inert, nem veszélyes hulladékot kezelő létesítmények.

Amennyiben a megfelelő földrajzi (nemzeti/regionális/helyi) szinten vizsgálati program készült, kérjük, csatolja e program(ok) másolatát a jelentés mellékleteként.

b)

Hány esetben állapították meg az irányelv rendelkezéseinek megsértését? Kérjük, jelölje meg a rendelkezések megsértésének főbb okait és az irányelvnek való megfelelés biztosítása érdekében tett intézkedéseket.

6.   Egyéb releváns információk

a)

Kérjük, foglalja össze az irányelv végrehajtása során felmerült főbb nehézségeket. Hogyan oldották meg ezeket az esetleges problémákat?

b)

Kérjük, írje le az irányelv végrehajtásával kapcsolatos esetleges további megjegyzéseit, javaslatait vagy ilyen információkat.

MELLÉKLET (4)

 

Működő

Működő, engedéllyel rendelkező (5)

Átmeneti időszakban (6)

Bezárási fázisban (7)

Bezárt vagy elhagyott (8)

»A« osztály (9)

 

 

 

 

 

ebből »Seveso« létesítmények (10)

 

 

 

 

 

Nem »A« osztály

 

 

 

 

 

Inert hulladék (11)

 

 

 

 

 

Nem veszélyes nem inert hulladék

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 


(1)  HL L 10., 1997.1.14., 13. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2001. április 4-i ajánlása a tagállamokban végzett környezetvédelmi ellenőrzések minimumkövetelményeinek megállapításáról (HL L 118., 2001.4.27., 41. o.).

(3)  HL L 110, 2009.5.1., 46. o.

(4)  Kérjük, amennyiben lehetséges, részletezze a következő ágazatonként: építési ásványi nyersanyagok, fémércek, ipari ásványok, energetikai ásványi nyersanyagok és egyéb ágazatok.

(5)  Az irányelv követelményeinek már megfelelő engedéllyel rendelkező létesítmények száma.

(6)  A 2010 előtt bezárásra kerülő és a 24. cikk (4) bekezdésének hatálya alá tartozó létesítmények száma.

(7)  Azon létesítmények száma, amelyek esetében a bezárási eljárás még folyamatban van (12. cikk).

(8)  Kérjük, amennyiben lehetséges, becsülje meg az elhagyott vagy bezárt, potenciálisan káros és az irányelv 20. cikke alá eső létesítmények számát.

(9)  Az irányelv 9. cikkének megfelelően »A« osztályba sorolt létesítmények.

(10)  A 96/82/EK irányelv alkalmazási körébe tartozó létesítmények.

(11)  Kizárólag az irányelvben meghatározott inert hulladékot kezelő létesítmények.”


Top