Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 01994L0011-20130701

    Consolidated text: Az Európai Parlament és a Tanács 94/11/EK irányelve ( 1994. március 23. ) a fogyasztók részére értékesített lábbelik fő részeihez felhasznált anyagok címkézésére vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1994/11/2013-07-01

    1994L0011 — HU — 01.07.2013 — 003.001


    Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű, az intézmények semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért

    ►B

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 94/11/EK IRÁNYELVE

    (1994. március 23.)

    a fogyasztók részére értékesített lábbelik fő részeihez felhasznált anyagok címkézésére vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről

    (HL L 100, 19.4.1994, p.37)

    Módosította:

     

     

    Hivatalos Lap

      No

    page

    date

    ►M1

    A TANÁCS 2006/96/EK IRÁNYELVE (2006. november 20.)

      L 363

    81

    20.12.2006

    ►M2

    A TANÁCS 2013/15/EU IRÁNYELVE (2013. május 13.)

      L 158

    172

    10.6.2013


    Módosította:

    ►A1

      L 236

    33

    23.9.2003




    ▼B

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 94/11/EK IRÁNYELVE

    (1994. március 23.)

    a fogyasztók részére értékesített lábbelik fő részeihez felhasznált anyagok címkézésére vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről



    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 100a. cikkére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára ( 1 ),

    tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére ( 2 ),

    a Szerződés 189b. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően,

    mivel egyes tagállamokban létezik szabályozás a lábbelicímkézésre, amelyek rendeltetése a nyilvánosság védelme és tájékoztatása, valamint az ipar jogos érdekeinek biztosítása;

    mivel az ilyen szabályozások közötti eltérések azzal a veszéllyel járnak, hogy a Közösségen belül kereskedelmi akadályok jönnek létre, ezáltal veszélyeztetve a belső piac működését;

    mivel az eltérő rendszereknek tulajdonítható problémák elkerülése érdekében pontosan meg kell határozni a lábbelikre vonatkozó közös címkézési rendszer részleteit;

    mivel a fogyasztóvédelmi politika jövőbeni megújításánál figyelembe veendő prioritásokról szóló, 1989. november 9-i tanácsi állásfoglalás ( 3 ) megkívánja a fogyasztók terméktájékoztatásának javítását célzó erőfeszítéseket;

    mivel a fogyasztónak és a cipőiparnak egyaránt érdekében áll olyan rendszer bevezetése, amely a lábbeli fő alkotórészeiben használt anyagok pontos természetének megjelölésével a csalás kockázatát csökkenti;

    mivel a fogyasztók érdekében a termékek címkézésére vonatkozó jövőbeni cselekvésről szóló, 1993. április 5-i tanácsi állásfoglalásban ( 4 ) a címkézést az egyik fontos eszköznek tekintik a jobb fogyasztói tájékoztatás és átláthatóság elérésére és a belső piac harmonikus működésének biztosítására;

    mivel a nemzeti jogszabályok harmonizációja a megfelelő mód ezeknek a szabadkereskedelmi akadályoknak az eltávolítására; mivel ez a célkitűzés nem valósítható meg kielégítően az egyes tagállamok által; mivel ez az irányelv csak azokat a követelményeket állapítja meg, amelyek elengedhetetlenek azoknak a termékeknek a szabad mozgásával kapcsolatban, amelyekre vonatkozik,

    ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:



    1. cikk

    (1)  Ez az irányelv a fogyasztók számára értékesítendő lábbelik fő alkotórészeiben felhasznált anyagok címkézésére vonatkozik.

    Ezen irányelv alkalmazásában a „lábbeli” a láb megvédésére vagy befedésére szánt, talppal ellátott összes áru, beleértve az I. mellékletben említett külön-külön forgalomba hozott részeket.

    Az ezen irányelv hatálya alá tartozó termékek nem kimerítő felsorolását a II. melléklet tartalmazza.

    Az irányelvből ki kell zárni a következőket:

     használt, viselt lábbeli,

     a 89/686/EGK ( 5 ) irányelv hatálya alá tartozó, védőlábbeli,

     a 76/769/EGK ( 6 ) irányelv hatálya alá tartozó lábbeli,

     játék lábbeli.

    (2)  A lábbeli összetételére vonatkozó tájékoztatást a 4. cikkben meghatározott címkézés útján kell feltüntetni.

    i. A lábbelinek az I. mellékletben meghatározott három részére vonatkozóan kell a címkézésnek tájékoztatást tartalmaznia, nevezetesen:

    a) a felsőrész;

    b) a bélés és fedőtalpbélés; és

    c) a járótalp.

    ii. A lábbeli összetételét piktogramok alapján vagy a különleges anyagok írásos jelölésével a 4. cikkben meghatározott módon kell feltüntetni az I. mellékletben megjelölt módon.

    iii. A felsőrész esetében az anyagok osztályozását a 4. cikk (1) bekezdése és az I. melléklet rendelkezései alapján kell meghatározni, az olyan kiegészítőket vagy erősítéseket, mint a bokafoltokat, a szegést, a díszítést, a csatokat, a pántokat, a fűzőszemeket vagy hasonló rátéteket nem kell figyelembe venni.

    iv. a járótalprész esetében a minősítés alapja a 4. cikkel összhangban a benne foglalt anyagok térfogata.

    2. cikk

    (1)  A tagállamok megtesznek minden szükséges intézkedést annak biztosítására, hogy az egyéb vonatkozó közösségi rendelkezések sérelme nélkül valamennyi forgalomba hozott lábbeli megfeleljen ezen irányelv címkézési követelményeinek.

    (2)  Amennyiben a címkézési követelményekre vonatkozó rendelkezéseknek nem megfelelő lábbelit hoznak forgalomba, az illetékes tagállam megteszi a nemzeti jogszabályaiban előírt megfelelő intézkedést.

    3. cikk

    Az egyéb vonatkozó közösségi rendelkezések sérelme nélkül a tagállamok nem tilthatják vagy akadályozhatják meg az ezen irányelv címkézési követelményeinek megfelelő lábbeli forgalomba hozatalát egyes típusú lábbelik vagy általában véve a lábbelik címkézését szabályozó, nem harmonizált nemzeti rendelkezések alkalmazásával.

    4. cikk

    (1)  A címkézés tájékoztatást ad az I. melléklettel összhangban meghatározott anyagról, amely a felsőrész felületének, továbbá a lábbeli felsőrészbélésének és fedőtalpbélésének legalább 80 %-át, valamint a járótalp térfogatának legalább 80 %-át alkotja. Ha egyetlen anyag sem tesz ki legalább 80 %-ot, tájékoztatást kell adni a lábbeli összetételében felhasznált két fő anyagra vonatkozóan.

    (2)  A tájékoztatást a lábbelin kell feltüntetni. A gyártó vagy a Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője piktogramok vagy írásos jelölés használatát választhatja legalább azon a nyelven vagy nyelveken, amelyeket a felhasználó tagállam határozhat meg a Szerződéssel összhangban, az I. mellékletben meghatározott és szemléltetett módon. A tagállamok nemzeti rendelkezéseikben biztosítják, hogy a fogyasztók megfelelően tájékoztatva legyenek ezeknek a piktogramoknak a jelentéséről, ugyanakkor biztosítják, hogy az ilyen rendelkezések nem hoznak létre kereskedelmi akadályokat.

    (3)  Ezen irányelv alkalmazásában a címkézés magában foglalja a szükséges tájékoztatás hozzáerősítését legalább az egyik lábbelihez minden egyes párban. Ez elvégezhető nyomtatással, ragasztással, dombornyomással vagy csatolt címke használatával.

    (4)  A címkézésnek láthatónak, biztosan rögzítettnek és hozzáférhetőnek kell lennie, és a piktogramnak megfelelő méretűnek kell lennie ahhoz, hogy az abban foglalt tájékoztatás könnyen érthető legyen. A címkézés nem vezetheti félre a fogyasztót.

    (5)  A gyártó vagy a Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője felelős a lábbeli címkével való ellátásáért és az abban foglalt tájékoztatás pontosságáért. Ha sem gyártó, sem képviselője nem rendelkezik székhellyel a Közösségben, ez a kötelezettség a lábbeli közösségi piacon történő első forgalomba hozataláért felelős személyre hárul. A kiskereskedő továbbra is felelős annak biztosításáért, hogy az általa értékesített lábbeliket ellátták az ebben az irányelvben előírt megfelelő címkézéssel.

    5. cikk

    Az ezen irányelv alapján szükséges tájékoztatást, amennyiben igény mutatkozik rá, a címkézéshez erősített további szöveges tájékoztatás kísérheti. A 3. cikkel összhangban azonban a tagállamok nem tilthatják vagy akadályozhatják meg az ezen irányelv követelményeinek megfelelő lábbeli forgalomba hozatalát.

    6. cikk

    (1)  A tagállamok elfogadják és kihirdetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 1995. szeptember 23-ig megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

    (2)  A tagállamok az (1) bekezdésben említett rendelkezéseket 1996. március 23-tól alkalmazzák. A fenti időpont előtt a kiskereskedőnek kiszámlázott vagy kiszállított készlet 1997. szeptember 23-ig nem tartozik az említett rendelkezés hatálya alá.

    (3)  Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

    (4)  A Bizottság három évvel az irányelv hatályba lépését követően értékelő jelentést nyújt be a Tanácsnak, figyelembe véve az ezen irányelv rendelkezéseinek végrehajtása során a piaci szereplőkkel kapcsolatban bármilyen esetlegesen felmerült nehézséget, és amennyiben igény mutatkozik rá, beterjeszti a megfelelő javaslatokat felülvizsgálat céljából.

    7. cikk

    Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.




    I. MELLÉKLET

    1.   Meghatározás és a megfelelő piktogramok vagy írásos jelölés az azonosítandó lábbeli részeire vonatkozóan



     

    Piktogramok

    Írásos jelölés

    a)  Felsőrész

    Ez a talprészhez rögzített külső alkotórész.

    image

    F Tige

    D Obermaterial

    IT Tomaia

    NL Bovendeel

    EN Upper

    DK Overdel

    GR ΕΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ

    ES Empeine

    P Parte superior

    ►A1  

    CZ Vrch

    EST Pealne

    LV Virsa

    LT Viršus

    HU Felsőrész

    M Wiċċ

    PL Wierzch

    SI Zgornji del

    SK Vrch

     ◄ ►M1  

    BG лицева част

    RO Față

     ◄ ►M2  

    HR Gornjište

     ◄

    b)  Bélés és fedőtalpbélés

    Ezek a felsőrésznek és a talpbetétnek a lábbeli belső részét alkotó bélései.

    image

    F Doublure et semelle de propreté

    D Futter und Decksohle

    IT Fodera e Sottopiede

    NL Voering en inlegzool

    EN Lining and sock

    DK Foring og bindsål

    GR ΦΟΔΡΕΣ

    ES Forro y plantilla

    P Forro e Palmilha

    ►A1  

    CZ Podšívka a stélka

    EST Vooder ja sisetald

    LV Odere un ieliekamā saistzole

    LT Pamušalas ir įklotė

    HU Bélés és fedőtalpbélés

    M Inforra u suletta

    PL Podszewka z wyściółką

    SI Podloga in vložek (steljka)

    SK Podšívka a stielka

     ◄ ►M1  

    BG подплата и стелка

    RO Căptușeală și acoperiș de branț

     ◄ ►M2  

    HR Podstava i uložna tabanica

     ◄

    c)  Járótalp

    Ez a lábbeli alsó része, amely koptatásnak van kitéve és a felsőrészhez rögzített.

    image

    F Semelle extérieure

    D Laufsohle

    IT Soula esterna

    NL Buitenzool

    EN Outer sole

    DK Ydersål

    GR ΣΟΛΑ

    ES Suela

    P Sola

    ►A1  

    CZ Podešev

    EST Välistald

    LV Ārējā zole

    LT Padas

    HU Járótalp

    M Pett ta' barra

    PL Spód

    SI Podplat

    SK Podošva

     ◄ ►M1  

    BG външно ходило

    RO Talpă exterioară

     ◄ ►M2  

    HR Potplat (donjište)

     ◄

    2.   Meghatározás és az anyagok megfelelő piktogramjai



     

    Piktogram

    Írásos jelölés

    a)  i. Bőr

    Általános elnevezés a nyersbőrre vagy a bőrre vonatkozóan, eredeti rostos szerkezete többé-kevésbé sértetlen, a rothadásállóság érdekében csersavval kezelt. A szőrt vagy gyapjút vagy eltávolították, vagy nem távolították el. A bőr nyersbőrből vagy bőrből is készül, amelyet rétegekbe hasítottak vagy szeleteltek, cserzés előtt vagy után. Azonban, ha csersavval kezelt nyersbőrt vagy bőrt géppel és/vagy vegyileg rostos részekre, kis darabokra vagy porrá bontanak szét, és azután kötőanyag-keverékkel vagy anélkül lapokká vagy más formákká alakítják azokat, akkor azok a lapok vagy formák nem minősülnek bőrnek. Ha a bőr bárhogyan alkalmazott felületi fedőfestéssel vagy ragasztott felülettel rendelkezik, az ilyen felületi rétegek nem lehetnek vastagabbak, mint 0,15 mm. Így tehát az összes bőr egyéb jogi kötelezettségek, például a washingtoni egyezmény, sérelme nélkül ide tartozik.Amennyiben az 5. cikkben említett további szöveges tájékoztatás a „teljes barkás” kifejezést használja, ez a felhám eltávolításával szabaddá tett eredeti barka felületre vonatkozik, amelyről nem távolítottak el felületet csiszolással, dörzsöléssel vagy hasítással.

    image

    F Cuir

    D Leder

    IT Cuoio

    NL Leder

    EN Leather

    DK Læder

    GR ΔΕΡΜΑ

    ES Cuero

    P Couros e peles curtidas

    ►A1  

    CZ Useň

    EST Nahk

    LV Āda

    LT Oda

    HU Bőr

    M Ġilda

    PL Skóra

    SI Usnje

    SK Useň

     ◄ ►M1  

    BG кожа

    RO Piei cu față naturală

     ◄ ►M2  

    HR Koža

     ◄

    a)  ii. Bevonattal rendelkező készbőr

    Bőr, ahol a bőrön alkalmazott felületi fedőfestés nem haladja meg a termék teljes vastagságának egyharmadát, de több mint 0,15 mm.

    image

    F Cuir enduit

    D Beschichtetes Leder

    IT Cuoio rivestito

    NL Gecoat leder

    EN Coated leather

    DK Overtrukket læder

    GR ΕΠΕΝΔΕΔΥΜΕΝΟ ΔΕΡΜΑ

    ES Cuero untado

    P Couro revestido

    ►A1  

    CZ Povrstvená useň

    EST Kaetud nahk

    LV Pārklāta āda

    LT Padengta oda

    HU Bevonatos bőr

    M Ġilda miksija

    PL Skóra pokryta

    SI Krito usnje

    SK Povrstvená useň

     ◄ ►M1  

    BG кожа с покритие

    RO Piei cu față corectată

     ◄ ►M2  

    HR Koža korigiranog lica

     ◄

    b)  Természetes textilanyagok és szintetikus vagy nem szőtt szövetanyagok

    „Textil” a 71/307/EGK irányelv és annak módosításainak hatálya alá tartozó valamennyi termék.

    image

    F Textile

    D Textil

    IT Tessili

    NL Textiel

    EN Textile

    DK Tekstil-materialer

    GR ΥΦΑΣΜΑ

    ES Textil

    P Téxteis

    ►A1  

    CZ Textilie

    EST Tekstiil

    LV Tekstilmateriāls

    LT Tekstilė

    HU Textil

    M Tessut

    PL Materiał włókienniczy

    SI Tekstil

    SK Textil

     ◄ ►M1  

    BG текстил

    RO Textile

     ◄ ►M2  

    HR Tekstil

     ◄

    c)  Egyéb anyagok

    image

    F Autres matériaux

    D Sonstiges Material

    IT Altre materie

    NL Overige materialen

    EN Other materials

    DK Andre materialer

    GR ΑΛΛΑ ΥΛΙΚΑ

    ES Otros materiales

    P Outros materiais

    ►A1  

    CZ Ostatní materiály

    EST Teised materjalid

    LV Citi materiāli

    LT Kitos medžiagos

    HU Egyéb anyag

    M Materjal ieħor

    PL Inny materiał

    SI Drugi materiali

    SK Iný materiál

     ◄ ►M1  

    BG всички други материали

    RO Alte materiale

     ◄ ►M2  

    HR Drugi materijali

     ◄




    II. MELLÉKLET

    AZ EZEN IRÁNYELV HATÁLYA ALÁ TARTOZÓ LÁBBELI PÉLDÁI

    A „lábbeli” az egyszerűen változtatható zsinórokból vagy szalagokból álló, felsőrészekkel ellátott szandáloktól a térden felül érő csizmákig – amelyek felsőrésze betakarja a lábat és a combot – terjedhet. E termékek közé ezért a következők tartoznak:

    i. lapos vagy magas sarkú cipők, általános beltéri vagy szabadtéri viselet céljára;

    ii. bokacsizmák, rövidszárú csizmák, térdcsizmák és térden felül érő csizmák;

    iii. különféle típusú szandálok, „espadrilles” (cipők vászon felsőrésszel és növényi eredetű anyagból fonott talpakkal), teniszcipők, futó- és egyéb sportcipők, fürdőszandálok és egyéb szabadidőcipők;

    iv. különleges sporttevékenységre tervezett sportlábbelik, amelyek rendelkeznek szögekkel, bakancsszögekkel, rögzítőkkel, kapcsokkal, pántokkal vagy hasonlókkal, vagy elő vannak készítve ezek felrögzítésére, továbbá korcsolyacipő, sícipő és terepsí-lábbeli, birkózócipők, ökölvívócipők és kerékpároscipők. Szintén idetartoznak az összetett viseletek, amelyek lábbeliből és hozzácsatolt (jég- vagy gör-) korcsolyából állnak;

    v. tánclábbelik;

    vi. egy darabból kialakított lábbelik, különösen gumi vagy műanyag öntésével, de a gyenge anyagból készült eldobható cikkek kivételével (papír, műanyag film stb., talp nélkül);

    vii. más lábbelin viselt sárcipő, amely néhány esetben sarok nélküli;

    viii. eldobható lábbeli, talppal ellátott, általában csak egyszeri használatra tervezett;

    ix. ortopéd lábbeli.

    Az egyneműség és az átláthatóság kedvéért és az ezen irányelv hatálya alá tartozó termékek leírásában említett rendelkezésekre figyelemmel, a kombinált nómenklatúra („KN”) 64. fejezete alá tartozó termékek általános szabályként ezen irányelv alá tartozónak tekinthetők.



    ( 1 ) HL C 74., 1992.3.25., 10. o.

    ( 2 ) HL C 287., 1992.11.4., 36. o.

    ( 3 ) HL C 294., 1989.11.22., 1. o.

    ( 4 ) HL C 110., 1993.4.20., 3. o.

    ( 5 ) HL L 399., 1989.12.30., 18. o.

    ( 6 ) HL L 262., 1976.9.27., 201. o.

    Top