EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0527

A Bizottság 527/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete ( 2014. március 12. ) a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az intézmény folyamatos működés melletti hitelminősítési besorolását megfelelően tükröző, a javadalmazás változó összetevőjébe beszámítható eszközosztályokat meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről EGT-vonatkozású szöveg

HL L 148., 2014.5.20, p. 21–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2014/527/oj

20.5.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 148/21


A BIZOTTSÁG 527/2014/EU FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2014. március 12.)

a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az intézmény folyamatos működés melletti hitelminősítési besorolását megfelelően tükröző, a javadalmazás változó összetevőjébe beszámítható eszközosztályokat meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2013. június 26-i 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 94. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az instrumentumok formájában juttatott változó javadalmazásnak elő kell segítenie a hatékony és eredményes kockázatkezelést, és nem ösztönözhet az intézmény kockázatvállalási képességét meghaladó kockázatok vállalására. Ezért a javadalmazás változó összetevőjébe beszámítható eszközosztályoknak össze kell hangolniuk a munkavállalók érdekeit a részvényesek, hitelezők és egyéb érdekeltek érdekeivel azáltal, hogy a munkavállalókat az intézmény hosszú távú érdekeinek megfelelő magatartása és a túlzott kockázatvállalás kerülésére ösztönzik.

(2)

Az intézmény folyamatos működés melletti hitelminősítési besorolásával való szoros kapcsolat érdekében a javadalmazás változó összetevőjébe beszámítható instrumentumoknak megfelelő veszteségviselést kiváltó eseményeket kell tartalmazniuk a leírásokhoz vagy átváltásokhoz, amelyek az intézmény folyamatos működés melletti hitelminősítési besorolásának romlása esetén csökkentik az instrumentumok értékét. A javadalmazási célú veszteségviselést kiváltó események nem módosíthatják az instrumentumok alárendeltségi szintjét, így nem vezethetnek az egyéb alapvető tőkeinstrumentumoknak vagy járulékos tőkeinstrumentumoknak a szavatolótőke-instrumentumok köréből történő kizárásához.

(3)

Az egyéb alapvető tőkeinstrumentumokra és a járulékos tőkeinstrumentumokra vonatkozó feltételeket az 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 52. és 63. cikke határozza meg, míg a 2013/36/EU irányelv 94. cikke (1) bekezdése l) pontjának ii. alpontjában említett, elsődleges alapvető tőkeinstrumentumokra maradéktalanul átváltható, illetve leírható egyéb instrumentumok nem tartoznak a rendelet alapján meghatározott egyedi feltételek hatálya alá, mivel prudenciális okokból nem minősülnek szavatolótőke-instrumentumoknak. A különböző eszközosztályokra vonatkozóan ezért egyedi követelményeket kell meghatározni annak érdekében, hogy az adott instrumentumok azok eltérő jellegét figyelembe véve a javadalmazás változó összetevőjébe beszámíthatók legyenek. Ha az 575/2013/EU rendeletben meghatározott feltételek teljesülnek, egyes instrumentumoknak a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámítása önmagában nem zárhatja ki azt, hogy az instrumentumok az intézmény szavatolótőkéjében elismerhetők legyenek. Az ilyen beszámítás önmagában az instrumentum visszaváltásával kapcsolatos ösztönzőként sem értelmezhető, mivel a halasztási és visszatartási időszakot követően a munkavállalóknak a visszaváltás mellett egyéb lehetőségeik is vannak arra, hogy likvid forráshoz jussanak.

(4)

Az egyéb instrumentumok nem készpénz alapú, hitelviszonyt megtestesítő vagy adóssághoz kötött instrumentumokból állnak, amelyek a szavatolótőkébe nem számíthatók be. Az egyéb instrumentumok köre nem korlátozódik az 575/2013/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének 50. pontjában meghatározott pénzügyi instrumentumokra: magában foglalhat egyéb nem készpénz alapú instrumentumokat, amelyek az intézmény és a munkavállalók között létrejött szerződésekbe is belefoglalhatók. Annak érdekében, hogy az instrumentumok tükrözzék az intézmény folyamatos működés melletti hitelminősítési besorolását, olyan megfelelő követelményeket kell meghatározni, amelyek biztosítják, hogy az instrumentumok leírására vagy átváltására ne csak rendezés és szanálás esetén kerüljön sor.

(5)

A javadalmazás változó összetevőjébe beszámított instrumentumok lehívásakor, visszaváltásakor, visszavásárlásakor vagy átváltásakor az ilyen ügyletek általában nem növelhetik a megállapított javadalmazás értékét az instrumentum értékét meghaladó összeg kifizetése vagy az eredetileg juttatott instrumentumokét meghaladó értékű instrumentumra történő átváltás útján. Ennek célja, hogy a javadalmazás ne legyen kifizethető olyan csatornákon keresztül vagy olyan módszerekkel, amelyek megkönnyítik a 2013/36/EU irányelv 94. cikke (1) bekezdésének be nem tartását.

(6)

A változó javadalmazás megállapításakor és a változó javadalmazásba beszámított instrumentumok visszaváltásakor, lehívásakor, visszavásárlásakor vagy átváltásakor az adott ügyleteknek az alkalmazandó számviteli standard szerint meghatározott értékeken kell alapulniuk. Ezért minden ilyen helyzetben elő kell írni az instrumentumok értékelését annak érdekében, hogy a 2013/36/EU irányelv javadalmazásra vonatkozó követelményei ne legyenek megkerülhetők, különösen a rögzített és változó javadalmazási összetevők aránya, valamint a kockázatvállalás összehangolása tekintetében.

(7)

Az 575/2013/EU rendelet 54. cikke meghatározza az egyéb alapvető tőkeinstrumentumok leírási és átváltási mechanizmusait. Ezenkívül a 2013/36/EU irányelv 94. cikke (1) bekezdése (l) pontjának ii. alpontja előírja, hogy az egyéb instrumentumoknak maradéktalanul elsődleges alapvető tőkeinstrumentumokra átválthatónak vagy leírhatónak kell lenniük. Mivel az egyéb instrumentumok átváltásából vagy leírásából származó gazdasági eredmény ugyanaz, mint az egyéb alapvető tőkeinstrumentumok esetében, az egyéb instrumentumok leírási, illetve átváltási mechanizmusainak figyelembe kell venniük az egyéb alapvető tőkeinstrumentumokra vonatkozó mechanizmusokat, megfelelően kiigazítva annak figyelembevétele céljából, hogy prudenciális szempontból az egyéb instrumentumok nem minősülnek szavatolótőke-instrumentumoknak. A járulékos tőkeinstrumentumokat az 575/2013/EU rendelet leírásra és átváltásra vonatkozó követelményei nem érintik. Annak érdekében, hogy – a változó javadalmazással összefüggő alkalmazás esetén – az intézmény hitelminősítési besorolásának romlásakor az ilyen instrumentumok értéke csökkenjen, meg kell határozni azokat a helyzeteket, amelyekben az adott instrumentumok leírása vagy átváltása szükséges. Az egységes alkalmazás érdekében meg kell határozni a járulékos és egyéb instrumentumok leírási, felértékelési és átváltási mechanizmusait.

(8)

Az instrumentumok után járó kifizetéseknek számos formája lehet. Lehetnek változók és rögzítettek, továbbá teljesítésük történhet időszakosan vagy az eszköz lejáratakor egy összegben. Az Európai Bankfelügyeleti Bizottság (3) által a javadalmazási politikára és gyakorlatra vonatkozóan kiadott iránymutatással összhangban a megbízható és eredményes kockázatkezelés érdekében a halasztási időszakok során nem teljesíthető kifizetés a munkavállalók részére. A munkavállalók részére kifizetés csak az adott instrumentumra megszolgálttá válását követő időszakokra teljesíthető. Ezért a javadalmazás változó összetevőjébe csak olyan instrumentumok számíthatók be, amelyek után az instrumentum tulajdonosának járó kifizetéseket időszakosan teljesítik; a kamatszelvény nélküli kötvények vagy az eredményt megtartó instrumentumok nem számíthatók be a javadalmazás jelentős részébe, amelyet a 2013/36/EU irányelv 94. cikke (1) bekezdésének l) pontjával összhangban a különböző instrumentumok egyensúlyban lévő kombinációjának kell alkotnia. Ennek oka, hogy a halasztási időszak alatti értéknövekedés a munkavállalók számára előnyt jelentene, ami a kifizetéssel egyenértékűként értelmezhető.

(9)

A nagy összegű kifizetések gyengíthetik a prudenciális kockázatvállalás hosszú távú ösztönzését, mivel gyakorlatilag a javadalmazás változó részét növelik. Így különösen a kifizetések nem teljesíthetők egy évet meghaladó időközönként, mivel ezáltal a kifizetések gyakorlatilag a halasztási időszak során halmozódnának, és azok teljesítésére egyszerre kerülne sor a változó javadalmazás megszolgálttá válásakor. A kifizetések halmozódásával megkerülhetővé válna a javadalmazás változó és rögzített összetevőjének a 2013/36/EU irányelv 94. cikke (1) bekezdésének g) pontjában meghatározott aránya, valamint az említett cikk m) pontjában foglalt azon elv, hogy a halasztási szabályok szerinti javadalmazás legfeljebb időarányosan válik megszolgálttá. Ezért az instrumentum megszolgálttá válását követő kifizetések nem léphetik túl a piacon elérhető mértéket. Ezt annak előírásával kell biztosítani, hogy a javadalmazás változó összetevőjébe beszámított vagy az ezekhez kapcsolódó instrumentumokat főként más befektetők részére bocsássák ki, vagy pedig az ilyen instrumentumok utáni kifizetések felső határának megállapításával.

(10)

A 2013/36/EU irányelv 94. cikkének (1) bekezdése szerinti változó javadalmazás megállapítására vonatkozó halasztási és visszatartási követelményeket valamennyi érintett időpontban alkalmazni kell, így a javadalmazás változó összetevőjébe beszámított instrumentumok lehívásakor, visszaváltásakor, visszavásárlásakor és átváltásakor is. Ezért ilyenkor az instrumentumokat olyan egyéb alapvető tőkeinstrumentumokra, járulékos tőkeinstrumentumokra vagy egyéb instrumentumokra kell cserélni, amelyek tükrözik az intézmény folyamatos működés melletti hitelminősítési besorolását, az eredetileg juttatott instrumentumokkal egyenértékű jellemzőkkel bírnak, és azokkal a leírt összegek figyelembevételével azonos értékűek. Ha az egyéb alapvető tőkeinstrumentumokon kívüli instrumentumok fix lejáratúak, akkor juttatásukkor minimumkövetelményeket kell meghatározni a hátralévő futamidejükre vonatkozóan annak érdekében, hogy a változó javadalmazás halasztási és visszatartási időszakára vonatkozó követelményeknek megfeleljenek.

(11)

A 2013/36/EU irányelv a javadalmazás változó összetevőjébe beszámítható eszközosztályokat nem korlátozza a pénzügyi instrumentumok meghatározott osztályára. Lehetővé kell tenni a szintetikus instrumentumok, vagy a munkavállalók és az intézmények közötti szerződések alkalmazását, amelyek maradéktalanul átváltható vagy leírható egyéb alapvető tőkeinstrumentumokhoz és járulékos tőkeinstrumentumokhoz kapcsolódnak. Ez lehetővé teszi az adott instrumentumok feltételei között olyan egyedi feltételek meghatározását, amelyek kizárólag a munkavállalóknak juttatott instrumentumokra alkalmazandók anélkül, hogy e feltételeket más befektetőkkel szemben is érvényesíteni kellene.

(12)

Egy csoport összefüggésében a kibocsátások az anyavállalaton belül központosítottan is kezelhetők. Következésképp az ilyen csoporton belüli intézmények nem minden esetben bocsáthatnak ki a javadalmazás változó összetevőjébe beszámítható instrumentumokat. Az 575/2013/EU rendelet megengedi, hogy a konszolidáció körébe bevont szervezet által kibocsátott egyéb alapvető tőkeinstrumentumokat és járulékos tőkeinstrumentumokat az intézmény bizonyos feltételekkel beszámítsa a saját szavatolótőkéjébe. Ezért lehetővé kell tenni az ilyen instrumentumoknak a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámítását, amennyiben egyértelmű kapcsolat áll fenn az ezen instrumentumokat a javadalmazás változó összetevőjébe beszámító intézmény hitelminősítési besorolása, valamint az instrumentum kibocsátójának hitelminősítési besorolása között. Az ilyen kapcsolat fennállása általában feltételezhető egy anyavállalat és leányvállalata között. Azonos feltételekkel lehetővé kell tenni továbbá az egyéb alapvető tőkeinstrumentumokon és a járulékos tőkeinstrumentumokon kívüli, közvetlenül nem az intézmény által kibocsátott instrumentumoknak a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámítását is. A harmadik országbeli anyavállalatok által kibocsátott referencia-instrumentumhoz kapcsolódó, az egyéb alapvető tőkeinstrumentumokkal vagy a járulékos tőkeinstrumentumokkal egyenértékű instrumentumoknak a javadalmazás változó összetevőjébe beszámíthatónak kell lenniük akkor, ha a veszteségviselést kiváltó esemény az ilyen szintetikus instrumentumot felhasználó intézményhez kapcsolódik.

(13)

Ez a rendelet az Európai Bankhatóság (EBH) által az Európai Bizottsághoz benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeten alapul.

(14)

Az EBH nyilvános konzultációt folytatott a szabályozástechnikai standardtervezetről, elemezte az esetlegesen kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1093/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 37. cikkével összhangban létrehozott banki érdekképviseleti csoport véleményét,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az intézmény folyamatos működés melletti hitelminősítési besorolását megfelelően tükröző, a javadalmazás változó összetevőjébe beszámítható eszközosztályok

(1)   A 2013/36/EU irányelv 94. cikke (1) bekezdése l) pontjának ii. alpontjában meghatározott feltételeket az alábbi eszközosztályok teljesítik:

a)

az egyéb alapvető tőkeinstrumentumok azon osztályai, amelyek teljesítik a (2) bekezdésben és a 2. cikkben említett feltételeket, továbbá megfelelnek az 5. cikk (9) bekezdésének, valamint az 5. cikk (13) bekezdése c) pontjának;

b)

a járulékos tőkeinstrumentumok azon osztályai, amelyek teljesítik a (2) bekezdésben és a 3. cikkben említett feltételeket, továbbá megfelelnek az 5. cikknek;

c)

a 4. cikkben említett esetekben azon eszközosztályok, amelyek instrumentumai maradéktalanul elsődleges alapvető tőkeinstrumentumokká alakíthatók vagy leírhatók, és nem sorolhatók az egyéb alapvető tőkeinstrumentumok vagy a járulékos tőkeinstrumentumok közé (a továbbiakban: egyéb instrumentumok), ha az ilyen osztályok teljesítik a (2) bekezdésben említett feltételeket, továbbá megfelelnek az 5. cikknek.

(2)   Az (1) bekezdésben említett eszközosztályoknak teljesíteniük kell az alábbi feltételeket:

a)

az instrumentumok nem fedezhetők, és azokat nem szavatolhatja olyan garancia, amely javítja a tulajdonos követeléseinek a veszteségviselési rangsorban elfoglalt helyét;

b)

ha egy instrumentumra irányadó rendelkezések megengedik az instrumentum átváltását, akkor az instrumentum csak akkor vehető figyelembe változó javadalmazás juttatása céljából, ha az átváltás arányát vagy terjedelmét olyan szinten határozzák meg, hogy azon instrumentum értéke, amelyre az eredetileg juttatott instrumentumot átváltják, nem haladja meg az eredetileg juttatott instrumentumhoz a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámításkor rendelt értéket;

c)

a kizárólag a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámítást szolgáló átváltható instrumentumra irányadó rendelkezéseknek biztosítaniuk kell azt, hogy azon instrumentum értéke, amelyre az eredetileg juttatott instrumentumot átváltják, ne haladja meg az eredetileg juttatott instrumentum adott átváltáskori értékét;

d)

az instrumentumra irányadó rendelkezéseknek elő kell írniuk a kifizetések legalább éves gyakoriságú, kizárólag az instrumentum tulajdonosa részére történő teljesítését;

e)

az egyes instrumentumokat a juttatásukkor hozzájuk rendelt értéken kell árazni az alkalmazandó számviteli standardnak megfelelően. Az értékelésnek figyelembe kell vennie az intézmény hitelminősítési besorolását, és azt független felülvizsgálatnak kell alávetni;

f)

a kizárólag a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámítás céljából kibocsátott instrumentumokra irányadó rendelkezéseknek elő kell írniuk az alkalmazandó számviteli standard szerinti értékelés elvégzését az instrumentum visszaváltása, lehívása, visszavásárlása vagy átváltása esetén.

2. cikk

Az egyéb alapvető tőkeinstrumentumok osztályaira vonatkozó feltételek

Az egyéb alapvető tőkeinstrumentumok osztályainak az alábbi feltételeket kell teljesíteniük:

a)

az instrumentumra irányadó rendelkezéseknek meg kell határozniuk az 575/2013/EU rendelet 52. cikke (1) bekezdésének n) pontja szerinti veszteségviselést kiváltó eseményt;

b)

az a) pontban említett veszteségviselést kiváltó esemény akkor következik be, ha az instrumentumot kibocsátó intézménynek az 575/2013/EU rendelet 92. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója a következők egyike alá esik:

i.

7 %;

ii.

7 %-nál magasabb szint, ha azt az intézmény állapítja meg és az instrumentumra irányadó rendelkezésekben szerepel;

c)

az alábbi követelmények egyike teljesül:

i.

az instrumentumokat kizárólag a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámítás céljából bocsátják ki, és az instrumentumra irányadó rendelkezések biztosítják, hogy a kifizetések mértéke megfeleljen az intézmény vagy az ahhoz hasonló jellegű, nagyságrendű, összetettségű és hitelminősítési besorolású intézmény által kibocsátott hasonló instrumentumok piaci rátájának, amely nem lehet magasabb, mint a javadalmazás juttatásának időpontjában érvényes, a Bizottság (Eurostat) által az Unióra vonatkozóan a 2494/95/EK tanácsi rendelet (5) 11. cikke szerint közzétett harmonizált fogyasztói árindexekben szereplő éves átlagos változás 8 százalékponttal növelt értéke. Ha az instrumentumokat olyan munkavállalóknak juttatják, akik szakmai tevékenységük döntő részét az Unión kívül végzik és az instrumentum harmadik ország pénznemében denominált, akkor az intézmények az adott harmadik országra vonatkozóan függetlenül számított hasonló fogyasztói árindexet is felhasználhatnak;

ii.

a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámítás időpontjában a kibocsátott instrumentumok legalább 60 %-át ettől eltérő célból bocsátották ki és azok nincsenek az alábbiak, vagy az alábbiakkal szoros kapcsolatban álló vállalkozás tulajdonában:

az intézmény vagy leányvállalatai;

az intézmény anyavállalata vagy annak leányvállalatai;

a pénzügyi holding társaság anyavállalat vagy leányvállalatai;

a vegyes tevékenységű holding társaság vagy leányvállalatai;

vegyes pénzügyi holding társaság és leányvállalatai.

3. cikk

A járulékos tőkeinstrumentumok osztályaira vonatkozó feltételek

A járulékos tőkeinstrumentumok osztályainak az alábbi feltételeket kell teljesíteniük:

a)

a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámítás időpontjában az instrumentumok hátralévő futamideje megegyezik az adott instrumentumok juttatásával kapcsolatban a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámításra vonatkozó halasztási időszakok és visszatartási időszakok összegével, vagy azt meghaladja;

b)

instrumentumokra irányadó rendelkezések előírják az instrumentum tőkeösszegének végleges vagy ideiglenes leírását vagy az instrumentumoknak elsődleges alapvető tőkeinstrumentumokká történő átváltását egy veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkeztekor;

c)

a b) pontban említett veszteségviselést kiváltó esemény akkor következik be, ha az instrumentumot kibocsátó intézménynek az 575/2013/EU rendelet 92. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója a következők egyike alá esik:

i.

7 %;

ii.

7 %-nál magasabb szint, ha azt az intézmény állapítja meg és az instrumentumra irányadó rendelkezésekben szerepel;

d)

a 2. cikk c) pontjában meghatározott követelmények egyike teljesül.

4. cikk

Az egyéb instrumentumok osztályaira vonatkozó feltételek

(1)   Az 1. cikk (1) bekezdésének c) pontjában említett feltételek szerint az egyéb instrumentumok a 2013/36/EU irányelv 94. cikke (1) bekezdése l) pontjának ii. alpontjában meghatározott feltételeket az alábbi esetek mindegyikében teljesítik:

a)

az egyéb instrumentumok teljesítik a (2) bekezdésben említett feltételeket;

b)

az egyéb instrumentumok egyéb alapvető tőkeinstrumentumhoz vagy járulékos tőkeinstrumentumhoz kapcsolódnak, és teljesítik a (3) bekezdésben említett feltételeket;

c)

az egyéb instrumentumok olyan instrumentumhoz kapcsolódnak, amely egyéb alapvető tőkeinstrumentumnak vagy járulékos tőkeinstrumentumnak minősülne, ha azt nem az intézmény anyavállalata bocsátaná ki, amely az 575/2013/EU rendelet első része II. címének 2. fejezete alapján nem tartozik a konszolidáció körébe, és az egyéb instrumentumok teljesítik a (4) bekezdésben említett feltételeket.

(2)   Az (1) bekezdés a) pontjában említett feltételek az alábbiak:

a)

az egyéb instrumentumokat az 575/2013/EU rendelet első része II. címének 2. fejezete alapján a csoport konszolidációs körébe tartozó szervezet által vagy közreműködésével kell kibocsátani, feltéve, hogy az instrumentumokat kibocsátó szervezet hitelminősítési besorolásában bekövetkezett változás feltételezhetően hasonló változást idéz elő annak az intézménynek a hitelminősítési besorolásában, amely az egyéb instrumentumokat a javadalmazás változó összetevőjébe beszámítja;

b)

az egyéb instrumentumokra irányadó rendelkezések nem jogosítják fel a tulajdonost arra, hogy a nyereség vagy a tőke kifizetésének ütemezéséhez képest előrehozott kifizetést követeljen, kivéve az intézmény fizetésképtelensége vagy felszámolása esetén;

c)

a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámítás időpontjában az egyéb instrumentumok hátralévő futamideje megegyezik az adott instrumentumok juttatására vonatkozó halasztási időszakok és visszatartási időszakok összegével, vagy azt meghaladja;

d)

instrumentumokra irányadó rendelkezések előírják az instrumentum tőkeösszegének végleges vagy ideiglenes leírását vagy az instrumentumoknak elsődleges alapvető tőkeinstrumentumokká történő átváltását egy veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkeztekor;

e)

a d) pontban említett veszteségviselést kiváltó esemény akkor következik be, ha az instrumentumot kibocsátó intézménynek az 575/2013/EU rendelet 92. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója a következők egyike alá esik:

i.

7 %

ii.

7 %-nál magasabb szint, ha azt az intézmény állapítja meg és az instrumentumra irányadó rendelkezésekben szerepel;

f)

a 2. cikk c) pontjában meghatározott követelmények egyike teljesül.

(3)   Az (1) bekezdés b) pontjában említett feltételek az alábbiak:

a)

az egyéb instrumentumok teljesítik a (2) bekezdés a)–e) pontjában említett feltételeket;

b)

az egyéb instrumentumok olyan egyéb alapvető tőkeinstrumentumhoz vagy járulékos tőkeinstrumentumhoz (a továbbiakban: a referencia-instrumentum) kapcsolódnak, amelyet az 575/2013/EU rendelet első része II. címének 2. fejezete alapján a csoport konszolidációs körébe tartozó szervezet közreműködésével bocsátanak ki;

c)

a referencia-instrumentum az instrumentumnak a javadalmazás változó összetevőjébe történő beszámításakor teljesíti a (2) bekezdés c) és f) pontjában meghatározott feltételeket;

d)

az egyéb instrumentum értéke úgy kapcsolódik a referencia-instrumentumhoz, hogy annak értékét semmikor ne haladja meg;

e)

az egyéb instrumentum megszolgálttá válását követően teljesített kifizetések értéke úgy kapcsolódik a referencia-instrumentumhoz, hogy a teljesített kifizetések értéke semmikor ne haladja meg a referencia-instrumentumok után járó kifizetés értékét;

f)

az egyéb instrumentumokra irányadó rendelkezések előírják, hogy a referencia-instrumentumoknak a halasztási vagy visszatartási időszakon belüli lehívása, átváltása, visszavásárlása vagy visszaváltása esetén az egyéb instrumentumokat olyan egyenértékű referencia-instrumentumhoz kell kapcsolni, amely teljesíti az e cikkben meghatározott feltételeket úgy, hogy az egyéb instrumentumok összértéke nem nő.

(4)   Az (1) bekezdés c) pontjában említett feltételek az alábbiak:

a)

az illetékes hatóságok a 2013/36/EU irányelv 127. cikkének alkalmazásában megállapították, hogy az egyéb instrumentumokhoz kapcsolódó instrumentumot kibocsátó intézményt egy harmadik országbeli felügyeleti hatóság olyan összevont felügyelet hatálya alá vonta, amely egyenértékű az említett irányelvben megállapított elveknek és az 575/2013/EU rendelet első része II. címe 2. fejezete követelményeinek megfelelő összevont felügyelettel;

b)

az egyéb instrumentumok teljesítik a (3) bekezdés a) pontjában, valamint c)–f) pontjában említett feltételeket.

5. cikk

Leírási, felértékelési és átváltási eljárások

(1)   A 3. cikk b) pontja, valamint a 4. cikk (2) bekezdésének d) pontja alkalmazásában a járulékos tőkeinstrumentumokra és az egyéb instrumentumokra irányadó rendelkezéseknek meg kell felelniük a (2)–(14) bekezdésben az elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutató, valamint a leírandó, felértékelendő vagy átváltandó összegek kiszámítására vonatkozóan meghatározott eljárásokkal és időrenddel. Az egyéb alapvető tőkeinstrumentumokra irányadó rendelkezéseknek a leírandó, felértékelendő vagy átváltandó összegek tekintetében meg kell felelniük a (9) bekezdésnek, valamint a (13) bekezdés c) pontjának.

(2)   Amennyiben a járulékos tőkeinstrumentumokra és az egyéb instrumentumokra irányadó rendelkezések a veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkezése esetére előírják az elsődleges alapvető tőkeinstrumentummá való átváltást, az adott rendelkezéseknek meg kell határozniuk a következők valamelyikét:

a)

az átváltás arányát és az átváltás engedélyezett összegére vonatkozó korlátot;

b)

a tartományt, amelyen belül az instrumentumok elsődleges alapvető tőkeinstrumentumokká kerülnek átváltásra.

(3)   Amennyiben az instrumentumra irányadó rendelkezések veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkezése esetére előírják a tőkeösszeg leírását, a leírás ideiglenesen vagy véglegesen csökkenti az összes következő elemet:

a)

az intézmény fizetésképtelensége vagy felszámolása során az instrumentum tulajdonosának követelése;

b)

az instrumentum lehívása vagy visszaváltása esetén fizetendő összeg;

c)

az instrumentumhoz kapcsolódó kifizetések.

(4)   A leírást követően teljesítendő bármely kifizetésnek a csökkentett tőkeösszeg lesz az alapja.

(5)   Az instrumentumok leírásának vagy átváltásának olyan elemeket kell generálnia, amelyek az alkalmazandó számviteli szabályozás alapján elsődleges alapvető tőkeelemeknek minősülnek.

(6)   Ha az intézmény megállapította, hogy elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója az instrumentum átváltását vagy leírását kiváltó szint alá esett, az intézmény vezető testülete vagy egyéb illetékes testülete haladéktalanul megállapítja, hogy veszteségviselést kiváltó esemény következett be, amely az instrumentum leírásának vagy átváltásának visszavonhatatlan kötelezettségét vonja maga után.

(7)   Az instrumentumok azon aggregált összege, melyet egy veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkezésekor le kell írni vagy át kell váltani, nem lehet kevesebb, mint az alábbiak közül az alacsonyabb összege:

a)

az ahhoz szükséges összeg, hogy az intézmény elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatóját teljes mértékben visszaállítsák az instrumentumra irányadó rendelkezésekben a veszteségviselést kiváltó eseményre vonatkozóan meghatározott százalékos arányra;

b)

az instrumentum teljes tőkeösszege.

(8)   A veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkezésekor az intézmények kötelesek:

a)

tájékoztatni azon munkavállalókat, akik javadalmazásának változó összetevőjébe az instrumentumokat beszámították, valamint azon személyeket, akiknek az instrumentumok a tulajdonában maradtak;

b)

leírni az instrumentumok tőkeösszegét, vagy haladéktalanul, de legkésőbb egy hónapon belül elsődleges alapvető tőkeinstrumentumokká átváltani az instrumentumokat, az e cikkben foglalt követelményekkel összhangban.

(9)   Ha az egyéb alapvető tőkeinstrumentumok, a járulékos tőkeinstrumentumok és az egyéb instrumentumok azonos küszöbszintet tartalmaznak, a tőkeösszeg leírását vagy átváltását arányosan kell alkalmazni a javadalmazás változó összetevőjébe beszámított instrumentumok összes birtokosára.

(10)   A leírandó vagy átváltandó instrumentum mennyiségét független felülvizsgálatnak kell alávetni. A felülvizsgálatot a lehető leghamarabb el kell végezni, és az nem akadályozhatja az intézményt az instrumentum leírásában vagy átváltásában.

(11)   Azon intézménynek, amely a veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkezésekor elsődleges alapvető tőkeinstrumentumokra átváltható instrumentumot bocsát ki, biztosítania kell, hogy engedélyezett részvénytőkéje mindenkor elegendő legyen ahhoz, hogy a veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkezésekor valamennyi átváltható instrumentumot részvényekre lehessen átváltani. Az intézménynek mindenkor rendelkeznie kell az ahhoz szükséges előzetes engedéllyel, hogy kibocsáthassa azokat az instrumentumokat, amelyekre a kiegészítő alapvető tőkeinstrumentumokat a veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkezésekor átváltanák.

(12)   Azon intézménynek, amely a veszteségviselést kiváltó esemény bekövetkezésekor elsődleges alapvető tőkeinstrumentumokra átváltandó instrumentumokat bocsát ki, biztosítania kell, hogy ez az átváltás a létesítő okiratából vagy alapszabályából vagy szerződéses rendelkezéseiből adódóan ne ütközzön eljárási akadályokba.

(13)   Az instrumentum leírása akkor tekinthető átmenetinek, ha az alábbi feltételek mindegyike teljesül:

a)

a felértékelések alapja az azt követően kapott nyereség, hogy az instrumentum kibocsátója a végleges nyereséget megerősítő formális döntést hozott;

b)

az instrumentum felértékelése vagy kamatszelvények csökkentett tőkeösszegen való kifizetése az intézmény kizárólagos hatáskörébe tartozik, figyelemmel a c), d) és e) pontokból eredő megkötésekre, és az intézmény nem köteles arra, hogy egyedi körülmények fennállása esetén a felértékelést alkalmazza vagy felgyorsítsa;

c)

a felértékelést arányosan kell elvégezni a javadalmazás változó összetevőjébe beszámított és leírt egyéb alapvető tőkeinstrumentumok, járulékos tőkeinstrumentumok és egyéb instrumentumok tekintetében;

d)

az járulékos tőkeinstrumentumok és egyéb instrumentumok felértékelésére és a kamatszelvények csökkentett tőkeösszegen való kifizetésére fordítható maximális összeg megegyezik az intézmény nyereségének és az i. pontban meghatározott összeg, valamint a ii. pontban meghatározott összeg hányadosának szorzatával:

i.

az intézmény összes leírt járulékos tőkeinstrumentuma és egyéb instrumentuma névértékének összege a leírás előtt;

ii.

az intézmény szavatolótőkéjének, valamint a javadalmazás változó összetevőjébe beszámított egyéb instrumentumai névértékének összege;

e)

a felértékelési összeg és a kamatszelvények csökkentett tőkeösszegen való kifizetésének együttes összegét az elsődleges alapvető tőke csökkenésével járó kifizetésként kell kezelni és – az elsődleges alapvető tőkeinstrumentumok egyéb csökkentéseivel együtt – arra a maximálisan kifizethető összeggel kapcsolatban a 2013/36/EU irányelv 141. cikkének (2) bekezdésében meghatározott korlátozások vonatkoznak.

(14)   A (13) bekezdés d) pontja alkalmazásában a számítást a felértékelés végrehajtásának időpontjában kell elvégezni.

6. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2014. március 12-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 176., 2013.6.27., 338. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. június 26-i 575/2013/EU rendelete a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 176., 2013.6.27., 1. o.).

(3)  Európai Bankfelügyeleti Bizottság: Iránymutatás a javadalmazási politikákról és gyakorlatokról, 2010. december 10.

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2010. november 24-i 1093/2010/EU rendelete az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/78/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 12. o.).

(5)  A Tanács 1995. október 23-i 2494/95/EK rendelete a harmonizált fogyasztói árindexekről (HL L 257., 1995.10.27., 1. o.).


Top