Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31972L0245

    A Tanács 72/245/EGK irányelve (1972. június 20.) a gépjárművek külső gyújtású motorjai által előidézett rádiózavarok szűrésére vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

    HL L 152., 1972.7.6, p. 15–24 (DE, FR, IT, NL)
    angol különkiadás sorozat I kötet 1972(II) o. 637 - 645

    Egyéb különkiadás(ok) (DA, EL, ES, PT, FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/10/2014; hatályon kívül helyezte: 32009R0661

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1972/245/oj

    31972L0245



    Hivatalos Lap L 152 , 06/07/1972 o. 0015 - 0024
    finn különkiadás fejezet 13 kötet 2 o. 0104
    dán különkiadás sorozat I fejezet 1972(II) o. 0609
    svéd különkiadás fejezet 13 kötet 2 o. 0104
    angol különkiadás sorozat I fejezet 1972(II) o. 0637 - 0645
    görög különkiadás: fejezet 13 kötet 1 o. 0250
    spanyol különkiadás fejezet 13 kötet 2 o. 0117
    portugál különkiadás fejezet 13 kötet 2 o. 0117


    A Tanács 72/245/EGK irányelve

    (1972. június 20.)

    a gépjárművek külső gyújtású motorjai által előidézett rádiózavarok szűrésére vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 100. cikkére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára,

    tekintettel az Európai Parlament véleményére,

    tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére,

    mivel azok a műszaki követelmények, amelyeket a gépjárműveknek a nemzeti jogszabályok szerint teljesíteniük kell, többek között a gépjárművek rádiózavar-szűrésére is vonatkoznak;

    mivel ezek a követelmények tagállamonként különbözők; mivel ebből következően szükségszerű, hogy mindegyik tagállam vagy kiegészítésként, vagy jelenlegi szabályozása helyett azonos követelményeket fogadjon el, hogy ezáltal mindenekelőtt bármely járműtípushoz alkalmazni lehessen a gépjárművek és pótkocsijaik típusjóváhagyására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1970. február 6-i [1] tanácsi irányelv szerinti EGK-típusjóváhagyási eljárást;

    mivel kívánatos átvenni azokat a műszaki előírásokat, amelyeket az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága 10. rendelete fogadott el (A gépjárművek jóváhagyására rádiózavar-szűrés tekintetében vonatkozó egységes rendelkezések), amelyet a gépjármű berendezések és alkatrészek jóváhagyására vonatkozó egységes követelmények elfogadásáról és a jóváhagyás kölcsönös elismeréséről 1958. március 20-án kötött megállapodáshoz mellékletként csatolták [2],

    ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

    l. cikk

    Ezen irányelv alkalmazásában "jármű": a közúti forgalomban való részvételre rendelt szikragyújtással rendelkező felépítményes vagy anélküli, legalább négykerekű és 25 km/óránál nagyobb legnagyobb tervezési sebességű összes gépjármű, a sínjárművek, mezőgazdasági traktorok és munkagépek kivételével.

    2. cikk

    Egyetlen tagállam sem tagadhatja meg egy járműre EGK vagy nemzeti típusjóváhagyás megadását a meghajtómotor vagy meghajtómotorok elektromos gyújtórendszere okozta rádiózavarásra hivatkozással, ha a jármű olyan rádiózavar-szűrővel van felszerelve, amely teljesíti a mellékletekben foglalt követelményeket.

    3. cikk

    Az a tagállam, amely korábban megadta a típusjóváhagyást, megteszi a szükséges intézkedéseket arra vonatkozóan, hogy az I. melléklet 2.2 pontjában említett alkatrész vagy jellemző bármilyen módosításáról való tájékoztatást biztosítson. E tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak kell meghatározniuk, hogy szükséges-e további vizsgálatokat végezni a módosított járműtípuson, és új vizsgálati jelentést készíteni. Ha e vizsgálatok azt mutatják, hogy ezen irányelv követelményei nem teljesülnek, módosítást nem lehet engedélyezni.

    4. cikk

    Azokat a módosításokat, amelyek a mellékletek követelményeinek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazítása miatt válnak szükségessé, a gépjárművek és pótkocsijaik típusjóváhagyására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1970. február 6-i irányelv 13. cikkében megállapított eljárás szerint kell elfogadni.

    5. cikk

    (1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek az értesítéstől számított tizennyolc hónapon belül megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

    (2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

    6. cikk

    Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Luxembourgban, 1972. június 20-án.

    a Tanács részéről

    az elnök

    J. P. Buchler

    [1] HL L 42., 1970.2.23 1. o.

    [2]

    --------------------------------------------------

    I. MELLÉKLET [1]

    FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK, EGK-TÍPUS-JÓVÁHAGYÁSI KÉRELEM, JELÖLÉSEK, ELŐÍRÁSOK, VIZSGÁLATOK, GYÁRTÁSMEGFELELŐSÉG

    (1.) 2. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

    Ezen irányelv alkalmazásában:

    (2.1.) 2.2. "Járműtípus rádiózavar-szűrés vonatkozásában": gépjárművek, amelyek olyan lényeges jellemzők tekintetében nem különböznek egymástól, mint:

    2.2.1. a motorteret és az utastér hozzá legközelebb eső részét alkotó karosszériarész alakja és anyagai;

    2.2.2. a motor típusa (két- vagy négyütemű, a hengerek száma és a hengerűrtartalom, a porlasztók száma, a szelepelrendezés, a legnagyobb teljesítmény és az ahhoz tartozó percenkénti fordulatszám);

    2.2.3. a gyújtóáramkör alkatrészeinek (gyújtótekercs, gyújtáselosztó, gyújtógyertyák, árnyékolás, stb.) elhelyezése és modellje;

    2.2.4. a motortérben lévő fém alkatrészek (pl. a fűtőberendezések, pótkerék, légszűrő stb.) elhelyezése;

    2.3. "Rádiózavarok korlátozása": a rádiózavarok csökkentése a rádió és televízió műsorszórási frekvenciasávokban olyan szintre, hogy ne legyenek észrevehető zavarok az olyan vevőkészülékek működésében, amelyek nem képezik részét a járműnek; ez a feltétel teljesül, ha a zavarszint ezen irányelv 6.2.2. pontjában megállapított határértékek alatt marad.

    2.4. "Rádiózavar-szűrő berendezés": a zavarszűrő alkatrészek teljes készlete, amelyek a gépjármű gyújtásrendszere által kisugárzott rádiózavarok korlátozásához szükségesek. Ide tartoznak a testkötések és a rádió zavarszűrésben használt árnyékoló alkatrészek is.

    2.5. "Különböző típusú zavarszűrő berendezések": olyan zavarszűrő berendezések, amelyek olyan lényeges jellemzők tekintetében térnek el egymástól, mint hogy:

    2.5.1. zavarszűrő alkatrészeik különböző gyári- vagy kereskedelmi jellel rendelkeznek;

    2.5.2. valamely zavarszűrő alkatrészük "nagyfrekvenciás" tulajdonságai vagy a zavarszűrő alkatrészeik alakja és méretei különböznek;

    2.5.3. legalább egy zavarszűrő alkatrészük működési elve eltérő;

    2.5.4. a zavarszűrő alkatrészeik összeszerelése eltérő.

    2.6. „Zavarszűrő berendezés alkatrész”: a zavarszűrő berendezés egy egyedi része.

    3. EGK-TÍPUS-JÓVÁHAGYÁSI KÉRELEM

    3.1. Járműtípus EGK-jóváhagyási kérelmét rádiózavarszűrés szempontjából a járművet gyártó vállalatnak vagy meghatalmazott képviselőjének kell benyújtania.

    3.2. A jóváhagyás kéréséhez mellékelni kell három-három példányban az alább felsorolt okmányokat és műszaki adatokat:

    3.2.1. a járműtípus leírását a fenti 2.2. pontban említett tételek szempontjából, amelyhez mellékelni kell a motortér perspektivikusan bontott részábrázolását vagy fényképét. Azonkívül meg kell adni a motor- és a járműtípus azonosítási számát és/vagy azonosítási jelzéseit;

    3.2.2. a rádiózavar-szűrő berendezést alkotó, egyértelműen megnevezett zavarszűrő részek, elemek jegyzékét;

    3.2.3. minden zavarszűrő alkatrész pontos rajzát, amelyek lehetővé teszik annak egyszerű megállapítását, hogy mely alkatrészekről van szó, és azok hol találhatók;

    3.2.4. az ohmikus ellenállás névleges értékét és ohmos ellenállású gyújtókábelek esetében a méterhosszra vonatkoztatott névleges ellenállás értékét.

    3.3. Az EGK-típusjóváhagyási kérelemhez ezenkívül a rádiózavar-szűrő berendezés egy mintadarabját kell mellékelni.

    3.4. A típus-jóváhagyási vizsgálatokat végző műszaki szolgálat rendelkezésére kell bocsátani egy – a vizsgálandó típusnak megfelelő – járművet.

    4. JELÖLÉSEK

    4.1. A rádiózavar-szűrő berendezés részein (elemein) fel kell tüntetni:

    4.1.1. a berendezés és alkatrészeit gyártó kereskedelmi nevét és védjegyét;

    4.1.2. a gyártó által megadott kereskedelmi leírást.

    4.2. A jelöléseket a rádiózavar-szűrő kábeleken legalább 12 centiméteres térközökben meg kell ismételni.

    4.3. Ezek a jelölések jól olvashatók és kitörölhetetlenek legyenek.

    5. TÍPUSJÓVÁHAGYÁS

    (5.1.) (5.2.) 5.3. A IV. mellékletben megadott minta szerinti formanyomtatványt kell az EGK-típusbizonyítványhoz csatolni.

    (5.4.) (5.5.) (5.6.) 6. ELŐÍRÁSOK

    6.1. Általános előírások

    A rádiózavar-szűrő berendezés alkatrészeit úgy kell megtervezni, elkészíteni és felszerelni, hogy rendeltetésszerű használat közben a jármű megfeleljen ezen irányelv előírásainak.

    6.2. A zavarszűrő hatásra vonatkozó előírások

    6.2.1. Mérési módszer

    A gyártó által jóváhagyásra benyújtott járműtípus okozta rádióvételi zavarok mérését a II. mellékletben leírt módszerrel kell elvégezni.

    6.2.2. Határértékek

    6.2.2.1. A zavaró sugárzási szint határértéke 40-75 MHz frekvenciasávban 50 μV/m és a 75-250 MHz frekvenciasávban 50-120 μV/m. Ez a határérték 75 MHz felett a frekvenciával lineárisan növekszik.

    6.2.2.2. Ha a méréseket csúcsértékmérő berendezéssel végzik, úgy a μV/m-ben leolvasott értéket tízzel osztani kell.

    6.2.3. A rádiózavarszűrés szempontjából jóváhagyásra benyújtott járműtípuson a mért értékek legalább 20 %-kal a referencia határérték alatt legyenek.

    7. VIZSGÁLATOK

    A 6. pont követelményeinek történő megfelelést illetően a vizsgálatokat a II. mellékletben leírt módszer szerint kell elvégezni.

    (8.) 9. GYÁRTÁSMEGFELELŐSÉG

    (9.1.) 9.2. A sorozatgyártásból kiválasztott járművet a gyártás megfelelőségének vizsgálatakor, ezen irányelv követelményei szempontjából megfelelőnek kell tekinteni, ha a mért értékek a 6.2.2. pontban előírt határértéket legfeljebb 25 %-kal haladják meg.

    9.3. Ha a sorozatgyártásból kiválasztott járművön mért szintértékek közül legalább egy több, mint 25 %-kal meghaladja a 6.2.2. pontban előírt határértékeket, úgy a gyártó kérheti, hogy végezzenek méréseket a sorozatgyártásból szúrópróbával kiválasztott legalább hat darab járművön. Az egyes frekvenciasávokban kapott eredményeket a III. mellékletben bemutatott statisztikai módszerrel kell értékelni.

    [1] E mellékletek szövege megfelel az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága 10. rendelete szövegének, nevezetesen a pomtokra bontás teljes mértékben ugyanaz, ezért ahol a 10. rendelet egy adott pontjának nincs megfelelője ezen irányelvben, a pont számát zárójelek között adja meg ezen irányelv szövege, mint formális bejegyzést.

    --------------------------------------------------

    II. MELLÉKLET

    NAGYFESZÜLTSÉGŰ GYÚJTÓRENDSZEREK ÁLTAL OKOZOTT RÁDIÓZAVAROK MÉRÉSI MÓDSZERE

    1. MÉRŐBERENDEZÉSEK

    A mérőberendezésnek meg kell felelnie a rádiózavar-elhárítás nemzetközi különbizottságának (CISPR) 2. közleményében (l. kiadás 1961-ben) foglalt követelményeknek vagy a CISPR 5. közleményében (l. kiadás, 1967-ben) foglalt és a csúcsértékmérő-berendezésekre vonatkozó követelményeknek.

    Megjegyzés:

    Ha a rendelkezésre álló mérőberendezés nem felel meg teljes mértékben ezen CISPR-követelményeknek, úgy az eltéréseket pontosan le kell írni.

    2. MÉRÉSI EREDMÉNYEK

    120

    B

    .

    3. MÉRÉSI HELYSZÍN

    A mérési helyszín sík terület legyen, ahol egy 20 m nagytengelyű és 17,3 m kistengelyű ellipszisen belül nincsenek olyan felületek, amelyeknek észlelhető hullámvisszaverő hatásuk van. Az antenna és a motor középpontja az ellipszis nagytengelyén helyezkedjék el oly módon, hogy a jármű szimmetriatengelye párhuzamos legyen a kistengellyel. Az antenna és a motor – antennához közelebb eső – oldalának a nagytengellyel alkotott metszéspontja az ellipszis egy-egy gyújtópontjában helyezkedjék el. Mérőkészülék vagy az ezt magában foglaló vizsgáló fülke vagy jármű az ellipszisen belül lehet, de a vizsgált gépjármű ellenkező oldalán és vízszintes irányban mérve ne legyen 3 méternél közelebb az antennához. Azonkívül biztosítani kell, hogy ne legyen semmiféle olyan külső zavarás vagy idegen jel, amely lényegesen befolyásolhatja a mérést. Ezért leállított motor mellett ellenőrző vizsgálatot kell végezni a mérés előtt és után. A mérést csak akkor lehet megfelelőnek tekinteni, ha az előzetes és utólagos ellenőrzésnél mért legnagyobb értéket a mérési eredmény legalább 10 dB-lel túllépi.

    4. A JÁRMŰ

    4.1. Méréskor csak a motor üzemeltetése szempontjából nélkülözhetetlen elektromos segédberendezéseket szabad működtetni.

    4.2. A motor szokásos üzemi hőmérsékleten működjön. Valamennyi mérésnél a motort a következő fordulatszámmal kell járatni:

    Hengerszám | Mérési módszer |

    Csúcsérték mérés | Helyesbített érték mérés |

    Egy henger | Alapjárat felett | 2500 ford./perc |

    Kettő vagy több henger | Alapjárat felett | 1500 ford./perc |

    4.3. Méréseket nem szabad végezni esőben, sem az eső elálltát követő 10 percen belül.

    5. ANTENNA

    5.1. Az antenna magassága

    A dipól antenna középpontjának 3 méterre kell lennie a talajszint felett.

    5.2. Mérési távolság

    Az antenna vízszintes távolságának a gépjármű legközelebbi fém részétől 10 m kell lennie.

    5.3. Az antenna helyzete a gépjárműhöz viszonyítva

    Az antennát egymás után először a gépjármű bal, majd jobb oldalán két mérési pontban kell elhelyezni úgy, hogy az párhuzamos legyen a gépjármű szimmetriasíkjával, és egy vonalban legyen a motor középpontjával (lásd e melléklet függelékét).

    5.4. Az antenna helyzete

    Mindegyik mérési pontban az értékeket a dipól antenna vízszintes, majd függőleges helyzetében is le kell olvasni (lásd e melléklet függelékét).

    5.5. A mérési eredmények értékelése

    A négy leolvasott érték közül a legnagyobbat kell jellemző értéknek tekinteni azon a frekvencián, amelyen a méréseket végezték.

    6. FREKVENCIÁK

    A méréseket 40 és 250 MHz közötti frekvenciatartományban kell végezni. Egy jármű nagy valószínűséggel az egész frekvenciatartományban megfelel a zavarszűrési követelményeknek, ha teljesíti a határértékeket a következő frekvenciákon: 45, 65, 90, 150, 180 és 220 (+ 5 MHz). (Ez az 5 MHz tűrés érvényes mind a hat kiválasztott frekvenciára; lehetővé teszi, azon zavarok elkerülését, amelyeket a mérés idején a névleges rögzített frekvenciákon esetleg működő adóállomások keltenek.)

    --------------------------------------------------

    III. MELLÉKLET

    A RÁDIÓZAVARSZŰRÉS ELLENŐRZÉSÉNEK STATISZTIKAI MÓDSZERE

    A következő feltételeket kell teljesíteni annak 80 %-os valószínűségű biztosításához, hogy a sorozatgyártású járművek 80 %-a teljesítse az előírt „L” határértéket:

    x + kS

    ≤ L

    n = 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

    k = 1,42 | 1,35 | 1,30 | 1,27 | 1,24 | 1,21 | 1,20 |

    Sn = n gépjárműnél mért eredmények normál eltérése az etalontól

    Sn2 ∑

    /

    n — 1

    x = egyedi eredmény

    L = előírt határérték

    x

    -és L értéke dB (μV/m) -ben van kifejezve | | | | |

    Ha az n darab járműből álló első mintacsoport nem felel meg a követelményeknek, úgy n darabból álló második járműcsoportot is meg kell vizsgálni. Az egész eredményt úgy kell értékelni, mint 2n darab jármű vizsgálatából nyert eredmény.

    --------------------------------------------------

    IV. MELLÉKLET

    +++++ TIFF +++++

    --------------------------------------------------

    Top