Atlasiet eksperimentālās funkcijas, kuras vēlaties izmēģināt!

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 52016DC0087

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA Akcijski plan EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom

COM/2016/087 final

Bruxelles, 26.2.2016.

COM(2016) 87 final

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA

Akcijski plan EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom

{SWD(2016) 38 final}


KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA

Akcijski plan EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom

1. Kontekst

Nezakonita trgovina divljom faunom i florom 1 postala je jedna od najunosnijih vrsta organiziranog kriminala na svijetu. Teško je točno utvrditi njezine razmjere, ali različiti izvori 2 procjenjuju da zarada od te vrste nezakonite trgovine iznosi između 8 i 20 milijardi EUR godišnje. Obuhvaća brojne zaštićene vrste, uključujući slonove i nosoroge, koralje, ljuskavce, tigrove i velike čovjekolike majmune.

Sve veći problem u cijelom svijetu

Nezakonita trgovina bjelokosti od 2007. više se nego udvostručila, a u odnosu na 1998. više je nego triput veća. Krivolov nosoroga u Južnoj Africi od 2007. do 2013. povećao se za 7 000 %, zbog čega je ugrožen opstanak te vrste 3 . Nadležna su tijela samo od studenoga 2013. do travnja 2014. u tranzitnim i ciljnim državama zaplijenila više od 4 000 tona vrlo ugrožene palisandrovine, za koju se sumnja da je nezakonito izvezena s Madagaskara.

EU ima važnu ulogu u suzbijanju te trgovine jer je Europa trenutačno ciljno tržište i centar za nezakonitu trgovinu u tranzitu prema drugim regijama, a isto je tako i regija u kojoj se nabavljaju određene vrste kojima se nezakonito trguje. Države članice posljednjih su godina izvješćivale posebno o zapljenama bjelokosti i rogova nosoroga u tranzitu te o nezakonitom uvozu gmazova i egzotičnih ptica, a nekoliko je tona vrlo ugroženih jegulja iz EU-a nezakonito prodano u Aziju.

Velik utjecaj na vladavinu zakona, kriminal i sigurnost

Nezakonita trgovina divljom faunom i florom ima katastrofalan učinak na bioraznolikost jer neke vrste dovodi na rub izumiranja. Osim toga, ona istovremeno otvara put korupciji koja je pospješuje, čime potkopava vladavinu prava te vrlo negativno utječe na potencijal gospodarskog razvoja, posebno u nekim regijama Afrike 4 .

Nezakonita trgovina divljom faunom i florom vrlo je privlačna kriminalcima jer donosi veliku zaradu, a u usporedbi s drugim vrstama nezakonite trgovine u većini zemalja njezino suzbijanje nije među prioritetima te je rizik da počinitelji budu otkriveni i kažnjeni vrlo malen. Redovito se izvješćuje o povezanosti takve trgovine s pranjem novca i drugim oblicima organiziranog kriminala, kao što je krijumčarenje droge i oružja 5 . Vijeće sigurnosti UN-a potvrdilo je da nezakonita trgovina divljom faunom i florom u srednjoj Africi potiče sukobe i ugrožava regionalnu i nacionalnu sigurnost jer militantnim skupinama služi kao izvor prihoda 6 .

Istaknutiji položaj na međunarodnoj razini

S obzirom na velik porast i utjecaj nezakonite trgovine divljom faunom i florom, posljednjih joj se godina na međunarodnoj političkoj razini pridaje više pozornosti. Opća skupština UN-a o tom je konkretnom pitanju donijela prvu rezoluciju, koju su u srpnju 2015. podržale sve države članice EU-a 7 . O tom se pitanju posebno raspravljalo i na drugim nedavnim međunarodnim događajima kao što su konferencija na visokoj razini održana u Kasaneu u Bocvani u ožujku 2015. 8 i sastanak na vrhu skupine G7 u lipnju 2015. 9 Kao rezultat toga međunarodna je zajednica, uključujući EU i njegove države članice, odredila zajedničke obveze u cilju oštrije borbe protiv nezakonite trgovine.

Donesene su brojne mjere za borbu protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom na temelju Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES), ključnog međunarodnog ugovora kojim se regulira međunarodna trgovina divljom faunom i florom, čija je stranka EU postao 2015. Sjedinjene Države uspostavile su predsjedničku radnu skupinu i donijele nacionalnu strategiju za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom. Zemlje koje su ključna tržišta, poput Kine, sve se više angažiraju u tom području, posebno u provođenju zakona, te su spremne na bližu suradnju s EU-om. Afrička unija započela je provedbu strategije na razini kontinenta.

Potrebno je djelovanje na terenu

EU je donošenjem ambicioznih politika o drvu i ribarskim proizvodima već pokazao inicijativu u borbi protiv nezakonite trgovine prirodnim resursima. Ovaj akcijski plan EU-a pokazuje da je EU spreman ispuniti međunarodna očekivanja i obveze te da podiže razinu ambicije u pogledu mjera protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom. Tako će se osigurati i da se kriminalnim aktivnostima ne poništi učinak znatnih sredstava koja su posljednjih desetljeća uložena u okviru razvojne potpore EU-a za očuvanje divlje faune i flore u cijelom svijetu.

Ovaj je akcijski plan velik doprinos Ciljevima održivog razvoja utvrđenima u okviru Programa održivog razvoja do 2030., koji su šefovi država donijeli na UN-ovom sastanku na vrhu u rujnu 2015. Prema cilju br. 15., povezanom s bioraznolikošću, potrebno je „poduzimanje hitnih radnji za suzbijanje krivolova i nezakonite trgovine zaštićenim vrstama faune i flore te rješavanje problema ponude i potražnje za nezakonitim proizvodima dobivenima od divlje faune i flore” 10 . 

Europski je parlament u rezoluciji donesenoj u siječnju 2014. 11 zatražio donošenje akcijskog plana. Akcijski plan EU-a podržale su i mnoge države članice, međunarodne organizacije, nevladine udruge i zainteresirana poduzeća tijekom savjetovanja s dionicima o pristupu EU-a borbi protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom, koje je Europska komisija pokrenula u veljači 2014. 12

EU i njegove države članice moraju taj problem rješavati zajedno. Od 1983. 13 u svim su državama članicama EU-a na snazi propisi na razini EU-a kojima se regulira trgovina divljom faunom i florom i provodi CITES, a Komisija je 2007. objavila preporuku za provedbu 14 .

Međutim, izvješća 15 pokazuju da postoje znatne razlike u načinu na koji države članice provode i primjenjuju te zajedničke propise. To je velik rizik jer kriminalci lako mogu iskoristiti tu situaciju i u skladu s njom preusmjeriti trgovinske putove, kao što je to posljednjih godina više puta bio slučaj. U različitim izvješćima i tijekom savjetovanja s dionicima pokazalo se i da je nedostatak osviještenosti i političkog angažmana također velika prepreka u borbi protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom.

Zajedničkim obvezivanjem EU-a i njegovih država članica, u obliku akcijskog plana, na poduzimanje niza mjera, provedbu zajedničkih međunarodnih obveza i priznavanje važnosti rješavanja tog problema na političkoj razini, osigurat će se ujednačenija provedba na razini EU-a. Tako će se u cijelom svijetu povećati kredibilitet EU-a kad od svojih globalnih partnera zatraži odlučnije djelovanje protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom.

U provedbi ovog akcijskog plana nužna će biti bliska suradnja s dionicima, uključujući organizacije civilnog društva i relevantne poslovne sektore, u nizu posebnih mjera s ciljem maksimalnog iskorištavanja dostupnog stručnog znanja i osiguravanja najvećeg mogućeg učinka.

2. Dijelovi akcijskog plana

Akcijski plan EU-a obuhvaća niz mjera koje trebaju poduzeti institucije EU-a i/ili države članice. Te su mjere navedene u prilogu ovoj Komunikaciji.

Podrazumijeva se da će za potporu tim mjerama biti potrebno i dovoljno financijskih sredstava i osoblja. Ovaj akcijski plan služi kao poticaj i okvir za bolje iskorištavanje postojećih resursa EU-a. Ciljevi su osmišljenih mjera poboljšanje suradnje među svim uključenim strankama, učinkovitije korištenje postojećim alatima i politikama te jačanje sinergija među njima, tako da se problem nezakonite trgovine divljom faunom i florom može bolje rješavati na razini EU-a i na svjetskoj razini.

Te mjere, koje su osmišljene za cjelovito rješavanje složenog problema uključivanjem relevantnih organizacija, temelje se na tri prioriteta:
(1) sprečavanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom te uklanjanju njezinih temeljnih uzroka;
(2) provedbi i izvršenju postojećih propisa te učinkovitijoj borbi protiv zločina u području divlje faune i flore te
(3) jačanju globalnog partnerstva matičnih, ciljnih i tranzitnih zemalja u borbi protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom.

Ciljevi i povezane mjere u okviru svakog prioriteta detaljno su opisani u tablici u Prilogu.

Prioritet 1.: Sprečavanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom te uklanjanje njezinih temeljnih uzroka

Nastojat će se smanjiti potražnja i ponuda nezakonitih proizvoda od divlje faune i flore, kako unutar EU-a tako u svijetu, korištenjem dostupnih multilateralnih alata (CITES) i alata unutar EU-a, podupiranjem posebnih kampanja i daljnjim ograničavanjem trgovine bjelokosti unutar i iz EU-a (cilj 1.1. – vidjeti tablicu u prilogu). Jedan od važnih načina za uklanjanje temeljnih uzroka nezakonite trgovine divljom faunom i florom jest osiguravanje da ruralne zajednice u matičnim zemljama više sudjeluju u očuvanju divlje faune i flore te da od toga imaju veće koristi (cilj 1.2.).

Još jedno područje na koje se potrebno usmjeriti jest aktivnija suradnja s relevantnim poslovnim sektorima, od onih koji su aktivni u trgovini divljom faunom i florom ili koriste proizvode od divlje faune i flore do onih koji pružaju usluge u trgovini. Tu se odražava predanost EU-a odgovornom upravljanju globalnim lancima opskrbe 16 (cilj 1.3.). Na kraju, poduzet će se multilateralne i bilateralne mjere za suzbijanje korupcije, ključnog čimbenika koji omogućuje nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom u cijelom provedbenom lancu (cilj 1.4.).

Prioritet 2.: Učinkovitija provedba i izvršenje postojećih propisa te borba protiv zločina u području divlje faune i flore

Iako su postojeći međunarodni propisi i propisi EU-a o trgovini divljom faunom i florom općenito primjereni, brojne studije i izvješća pokazali su 17 da postoje znatne teškoće u njihovoj provedbi i izvršenju. To je pogotovo slučaj s relativno novim fenomenom organiziranog kriminala u području divlje faune i flore. Potrebno je provesti pregled nedostataka u provedbi za sve države članice te razviti strategije za njihovo uklanjanje kako bi se osiguralo dosljednije izvršenje postojećih propisa u cijelom EU-u (cilj 2.1.).

Strateški bolje provjere i izvršenje omogućit će se zajedničkim utvrđivanjem prioriteta u izvršenju i posebnom potporom Europola i Eurojusta u prekograničnim slučajevima. U skladu s Programom sigurnosti EU-a 2016. pokrenut će se preispitivanje u cilju procjene prikladnosti trenutačnog zakonodavnog okvira EU-a za rješavanje problema kaznenih djela protiv okoliša, posebno organiziranog kriminala u području divlje faune i flore.

Svrha cilja 2.2. jest povećati kapacitet svih dijelova izvršnog lanca i pravosuđa kako bi se mogle poduzeti učinkovite mjere protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom u EU-u. Da bi se to postiglo, potrebne su mjere na nacionalnoj razini kako bi se razmjenom najbolje prakse poboljšale suradnja i koordinacija među agencijama, komunikacija te tok informacija na razini EU-a. Potrebno je poboljšati bazu znanja o nezakonitoj trgovini divljom faunom i florom, a osposobljavanje je neophodno.

Za učinkovitiju borbu protiv organiziranog kriminala u području nezakonite trgovine divljom faunom i florom (cilj 2.3.) potrebno je usmjereno podizanje svijesti među stručnjacima za borbu protiv organiziranog kriminala, kiberkriminaliteta i pranja novca. Osim toga, sve države članice moraju ispuniti međunarodne obveze koje su preuzele kako bi se osiguralo da njihovi zakoni o organiziranom kriminalu obuhvaćaju nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom te da se za nju mogu izreći primjerene kazne. Na kraju, potrebno je poboljšati međunarodnu suradnju u izvršenju (cilj 2.4.) sudjelovanjem u međunarodnim operacijama izvršenja zakona, tehničkom pomoći i usmjerenom financijskom potporom.

Prioritet 3.: Jačanje globalnog partnerstva matičnih, ciljnih i tranzitnih zemalja u borbi protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom

Poduzet će se razne mjere za dodjelu više financijskih sredstava za potporu zemljama u razvoju koje se bore protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom te kako bi se povećala učinkovitost te potpore i kako bi se ona strateški bolje primjenjivala. To će se postići sveobuhvatnom procjenom potreba i učinkovitijom koordinacijom potpore s drugim donatorima (cilj 3.1.). Da bi se osnažilo globalno partnerstvo u borbi protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom, potrebno je učinkovitije se koristiti diplomatskim alatima EU-a i njegovih država članica te drugim alatima, posebno trgovinskom politikom EU-a, u odnosima s ključnim matičnim, tranzitnim i ciljnim zemljama te relevantnim regionalnim organizacijama.

Potrebno je razviti bolje načine prekidanja veza između nezakonite trgovine divljom faunom i florom i sigurnosti koje postoje u nekim regijama (cilj 3.3.). Na kraju, postojeći multilateralni procesi u međunarodnim sporazumima i forumima moraju služiti za zadržavanje ovog problema među važnim globalnim pitanjima, održavanje političkih obveza i praćenje izvršavanja tih obveza. U tom će pogledu sljedeća Konferencija stranaka CITES-a u rujnu 2016. biti posebno važna (cilj 3.4.).

3. Praćenje i ocjena

Akcijskim planom obuhvaćeno je pet godina, od 2016. do 2020. U tablici u prilogu svaka je mjera povezana sa subjektom EU-a (službe Komisije, ESVD, Europol, Eurojust) i/ili s državama članicama te je naveden vremenski okvir za njihovu provedbu. Službe Komisije i ESVD uspostavit će sustav za praćenje provedbe.

Provedbena skupina EU-a za trgovinu divljom faunom i florom, koja je uspostavljena na temelju Uredbe (EZ) 338/97 i sastoji se od predstavnika tijela za provedbu iz država članica, svake će dvije godine preispitivati napredak. Komisija će do srpnja 2018. obavješćivati Vijeće i Europski parlament o napretku u provedbi Akcijskog plana te o tome jesu li njegovi prioriteti i ciljevi prikladni i relevantni. Postignuti napredak i uspjeh ovog Akcijskog plana u suzbijanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom ocijenit će se 2020. Komisija će na temelju toga razmotriti kakvo je daljnje djelovanje potrebno.

Međusektorska skupina unutar Komisije koordinirat će aktivnosti u obuhvaćenim područjima te će osiguravati da sve relevantne službe Komisije i ESVD-a izvršavaju zadatke koji su im dodijeljeni.

4. Veze s drugim inicijativama i politikama EU-a

Ovaj akcijski plan zamijenit će Preporuku Komisije br. 2007/425/EZ kojom se određuje paket mjera za provedbu Uredbe (EZ) br. 338/97 o zaštiti vrsta divlje faune i flore uređenjem trgovine njima. 

Ovaj će se Akcijski plan provoditi tako da se osigura usklađenost s postojećim politikama EU-a koje se odnose na nezakonitu trgovinu prirodnim resursima. To uključuje Akcijski plan EU-a za provedbu zakonodavstva, upravljanje i trgovinu u području šumarstva (FLEGT), politiku EU-a protiv nezakonitog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova te inicijative EU-a protiv nezakonite trgovine otpadom, drogom, krivotvorenom robom, oružjem ili ljudima, pranja novca i nezakonitih financijskih tokova.

PRILOG – Tablica mjera

Prioritet I. – Sprečavanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom te uklanjanje njezinih temeljnih uzroka

Mjere

Izvršitelj

Očekivani rezultati

Vremenski okvir

Cilj 1.1.

Smanjenje potražnje i ponude nezakonitih proizvoda od divlje faune i flore

1. Povećanje potpore kampanjama za podizanje svijesti te ciljano smanjenje potražnje u EU-u i diljem svijeta

KOM/

HRVP 18 /

Poduzimanje mjera i dodjela financijskih sredstava za podizanje svijesti i smanjenje potražnje za nezakonitim proizvodima od divlje faune i flore u važnim zemljama izvan EU-a i unutar EU-a, posebno u pogledu vrsta kojima se u mnogo trguje u EU-u

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM/

Zajedničko korištenje postojećim informativnim alatima i materijalima među državama članicama

Krajem 2016.

2. Daljnje ograničenje trgovine bjelokosti unutar i iz EU-a

KOM

Izdavanje smjernica Komisije za ujednačavanje tumačenja propisa EU-a u cilju zaustavljanja izvoza sirove bjelokosti iz vremena prije Konvencije i osiguravanja da se u EU uvoze samo zakoniti drevni proizvodi od bjelokosti

Krajem 2016.

Države članice ne izdaju dokumente za izvoz i ponovni izvoz sirove bjelokosti iz vremena prije Konvencije

Države članice izdaju samo potvrde za trgovinu unutar EU-a za drevne proizvode od bjelokosti na temelju kriterija utvrđenih u smjernicama

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

3. Smanjenje ili zabrana neodrživog uvoza ugroženih vrsta u EU predlaganjem njihova uvrštavanja u Dodatke CITES-u (npr. rijetke vrste gmazova)

KOM

Novi prijedlozi za uvrštavanje na popis dostavljaju se na razmatranje Konferenciji stranaka CITES-a

Trajno, s prvim ciljem u travnju 2016.

Cilj 1.2.

Osiguravanje da ruralne zajednice u matičnim zemljama više sudjeluju u očuvanju divlje faune i flore te da od toga imaju veće koristi

4. Povećanje sudjelovanja ruralnih zajednica u gospodarenju divljom faunom i florom te njihovom očuvanju

KOM/

Uključivanje ruralnih zajednica na odgovarajući način u osmišljavanje i provedbu mjera protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom postaje prioritet u relevantnim politikama i dodjeli financijskih sredstava EU-a i država članica

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

5. Podrška razvoju održivih i alternativnih izvora prihoda za zajednice koje žive na području i u blizini prirodnih staništa divlje faune i flore

KOM/

HRVP/

Podupiranje održivih gospodarskih aktivnosti korisnih ruralnim zajednicama koje žive na području i u blizini prirodnih staništa divlje faune i flore postaje prioritet u politikama EU-a i država članica za financijsku potporu ruralnim područjima u matičnim zemljama

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

Cilj 1.3.

Povećanje angažmana poslovnog sektora u suzbijanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom te poticanje održive nabave proizvoda od divlje faune i flore

6. Podizanje svijesti poslovnih sektora u kojima se trguje proizvodima od divlje faune i flore u EU-u / iz EU-a ili koji omogućuju takvu trgovinu

KOM

Glavni akteri u poslovanju povezanom s trgovinom divljom faunom i florom utvrđuju se na razini EU-a te se između njih i Komisije uspostavljaju redoviti komunikacijski kanali u vezi s pitanjima iz područja trgovine divljom faunom i florom

Krajem 2016.

KOM

Organiziraju se sastanci Provedbene skupine EU-a za trgovinu divljom faunom i florom s poslovnim akterima radi rasprave o određenim pitanjima (npr. tradicionalna kineska medicina, egzotični ljubimci, industrija luksuznih proizvoda, lovni turizam, prijevoz, kurirske službe, trgovina na internetu)

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

7. Potpora inicijativama iz privatnog sektora za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom te poticanje održive nabave proizvoda od divlje faune i flore u EU-u ili iz EU-a.

KOM/

Potpora postojećim privatnim inicijativama i javno-privatnim partnerstvima te dijeljenje najbolje prakse u cilju poticanja novih inicijativa

Krajem 2017.

Cilj 1.4.

Suzbijanje korupcije povezane s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom

8. Podupiranje inicijativa za borbu protiv korupcije povezane s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini

KOM/

HRVP

Nezakonita trgovina divljom faunom i florom uključuje se u politiku i alate EU-a za suzbijanje korupcije (posebno kao dio dijaloga s ključnim trećim zemljama koje dobivaju proračunsku potporu)

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM/

HRVP/

O tom se pitanju raspravlja na bilateralnim sastancima s ključnim partnerskim zemljama i u relevantnim multilateralnim forumima, uključujući G7, G20 i Konvenciju UN-a protiv korupcije

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM/

Relevantan prijedlog rezolucije dostavlja se na razmatranje 17. Konferenciji stranaka CITES-a

travanj 2016.

Prioritet 2. – Povećanje učinkovitosti provedbe i izvršenja postojećih propisa te borbe protiv organiziranog kriminala u području divlje faune i flore

Mjere

Izvršitelj

Očekivani rezultati

Vremenski okvir

Cilj 2.1. Osiguravanje ujednačenije provedbe propisa EU-a o trgovini divljom faunom i florom te razvoj strateškog pristupa provjerama i izvršenju propisa protiv takve trgovine na razini EU-a

9. Razvoj strategija za poboljšanje usklađenosti na nacionalnoj razini sa zakonodavstvom EU-a o divljoj fauni i flori

KOM

Komisija procjenjuje nedostatke u provedbi propisa EU-a o trgovini divljom faunom i florom u svakoj državi članici te daje preporuke za uklanjanje tih nedostataka

Krajem 2016.

Provedba preporuka u državama članicama

2017.

KOM

Proaktivno praćenje provedbe propisa EU-a o uvozu lovačkih trofeja u EU kako bi se osiguralo da su takvi trofeji zakonitog i održivog podrijetla

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

10. Povećanje stope otkrivanja nezakonitih aktivnosti

Osim kontrola na graničnim prijelazima koje se zahtijevaju na temelju Uredbe (EZ) br. 338/97, osigurava se praćenje sukladnosti i provođenje propisa u samim državama, posebno redovitim provjerama trgovaca i vlasnika kao što su trgovine kućnim ljubimcima, uzgajivači i rasadnici

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

11. Povećavanje napora u provedbi programa EU-a za suzbijanje nezakonitog ubijanja i hvatanja ptica te trgovine njima (relevantno i u okviru prioriteta 1.)  

KOM

Dodjeljivanje financijskih sredstava međuvladinoj radnoj skupini za borbu protiv nezakonitog ubijanja ptica na Sredozemlju, uspostavljenoj na temelju Konvencije o zaštiti migratornih vrsta te održavanje prvog sastanka

Sredinom 2016.

KOM/

Poduzimanje mjera za poboljšanje praćenja i izvršenja usklađenosti na nacionalnoj razini

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

12. Redovito utvrđivanje i procjena prioritetnih rizika

Utvrđivanje nacionalnih prioriteta izvršenja u pogledu ciljanih vrsta i proizvoda (kao što su jegulje, bjelokost, rogovi nosoroga, živi gmazovi i ptice), trgovinskih putova i metoda nezakonite trgovine

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM/

Europol/DČ

Prema zajedničkoj procjeni na temelju rizika prioriteta na razini EU-a dogovorenih u okviru Provedbene skupine EU-a za trgovinu divljom faunom i florom, u suradnji s Europolom

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

13. Poboljšanje suradnje među državama članicama u slučajevima prekogranične nezakonite trgovine divljom florom i faunom

KOM/

Europol/Eurojust

Dodjeljivanje dostatnih sredstava u Europolu i Eurojustu za suzbijanje nezakonite trgovine divljom florom i faunom

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

Europol/Eurojust/DČ

Redovite zajedničke operacije koje uključuju prekograničnu suradnju i koje provode države članice EU-a (uz pomoć Europola)

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

Europol/Eurojust/DČ

Uspostavljanje zajedničkih istražnih timova koji uključuju Europol i/ili Eurojust

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

14. Preispitivanje politike EU-a i zakonodavnog okvira o kaznenim djelima protiv okoliša u skladu s europskim programom sigurnosti

KOM

Preispitivanje učinkovitosti Direktive 2008/99/EZ, uključujući u pogledu kaznenih sankcija primjenjivih na nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom u cijelom EU-u.

2016.

Cilj 2.2. Povećanje kapaciteta svih dijelova izvršnog lanca i pravosuđa radi suzbijanja nezakonite trgovine divljom faunom i florom

15. Poboljšanje suradnje, koordinacije, komunikacije i protoka podataka između nadležnih tijela za provedbu zakona u državama članicama

Uspostavljanje koordinacijskog mehanizma (kao što je međuagencijska radna skupina i/ili memorandum o razumijevanju) među relevantnim agencijama (carina, inspekcijske službe, policija, nadležna tijela CITES-a za upravljanje i provedbu) u svakoj državi članici te omogućavanje pristupa relevantnim komunikacijskim kanalima za sva tijela nadležna u tom području.

Sredinom 2017.

Mogućnosti razmjene podataka među tijelima nadležnima za to područje na temelju nacionalnog zakonodavstva koje su preispitale države članice

Sredinom 2017.

KOM/

Prikupljanje najbolje prakse za međuagencijsku suradnju te za učinkovit nadzor i provedbu sukladnosti u državama članicama te dijeljenje te prakse na razini EU-a u okviru Provedbene skupine EU-a za trgovinu divljom faunom i florom

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

16. Poboljšanje baze znanja o provjerama, istragama, kaznenom progonu i sudskim postupcima u slučajevima nezakonite trgovine divljom faunom i florom

Države članice Komisiji sustavnije pružaju relevantne kvalitativne i statističke podatke, uključujući podatke o provjerama, istragama, zapljenama, kaznenom progonu i presudama, uključujući izrečene kazne, a Europol se sustavno obavješćuje o svim slučajevima koji su povezani s organiziranim kriminalom i/ili imaju prekogranične implikacije

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM/

Pojednostavljenje metoda prikupljanja podataka u području nezakonite trgovine divljom faunom i florom u cijelom EU-u te podizanje svijesti relevantnih stručnih skupina o statističkim podacima o kriminalu

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM/

ENPE

Uspostavljanje baze podataka o sudskoj praksi u području nezakonite trgovine divljom faunom i florom iz država članica u ENPE-u 19 radi olakšavanja razmjene znanja

Sredinom 2017.

17. Poboljšanje osposobljavanja u svim dijelovima lanca provedbe, uključujući zajedničke aktivnosti osposobljavanja

KOM

Uključivanje osposobljavanja u području nezakonite trgovine divljom faunom i florom u program institucija EU-a za osposobljavanje kao što su CEPOL, ERA i druge

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM/

Prikupljanje postojećeg materijala za osposobljavanje i njegovo dijeljenje unutar EU-a

Krajem 2016.

KOM

Osposobljavanje za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom smatra se prihvatljivim za dodjeljivanje financijske potpore u okviru različitih relevantnih financijskih instrumenata EU-a (LIFE, Fond za unutarnju sigurnost itd.)

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

Redovito osposobljavanje u državama članicama za cijeli lanac provedbe/pravosuđa, uključujući zajedničke programe osposobljavanja na kojima surađuju relevantne provedbene agencije, tužitelji i suci

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

18. Jačanje ili, prema potrebi, uspostavljanje mreža stručnjaka na nacionalnoj i regionalnoj razini te poboljšanje njihove međusobne suradnje

Uspostavljanje relevantnih nacionalnih mreža koje dobivaju potporu u svakoj državi članici

Sredinom 2017.

KOM

Organiziranje zajedničkih sastanaka relevantnih mreža EU-a 20  

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

19. Poboljšanje skrbi za oduzete divlje životinje ili biljke

Dostupnost objekata u svim državama članicama za privremenu skrb za zaplijenjene ili oduzete divlje primjerke te, prema potrebi, uspostavljanje mehanizama za dugoročno udomljavanje. Drugim državama članicama pruža se pomoć.

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

Cilj 2.3. Učinkovitija borba protiv organiziranog kriminala povezanog s divljom faunom i florom

20. Redovito ocjenjivanje prijetnje koju predstavlja nezakonita trgovina divljom faunom i florom u EU-u.

Europol

U procjene prijetnje teškog i organiziranog kriminala (SOCTA) uključuje se procjena prijetnje nezakonite trgovine divljom faunom i florom na temelju podataka i, kad je to moguće, nacionalnih procjena prijetnje koje dostavljaju države članice

Trajno, s prvim ciljem u prvoj polovini 2017.

21. Jačanje kapaciteta relevantnih stručnjaka za prekidanje veza nezakonite trgovine divljom faunom i florom s organiziranim kriminalom, uključujući kiberkriminalitet i s njim povezane nezakonite financijske tokove

KOM/

Provođenje aktivnosti za podizanje svijesti u relevantnim forumima (REFCO – Mreža tužitelja specijaliziranih za organizirani kriminal, nacionalne jedinice za organizirani kriminal, kiberkriminalitet i financijske istrage)

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

Izgradnja kapaciteta za suzbijanje internetske nezakonite trgovine divljom faunom i florom unutar nadležnih jedinica te osiguravanje kanala kojima se u određenim slučajevima može dobiti pomoć od jedinica specijaliziranih za kiberkriminalitet (npr. pri istragama mračnih mreža, eng. darkweb, zloupotrebi virtualnih valuta).

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM/

Stavljanje tog pitanja na dnevni red FATF-a 21 , CARIN-a 22 i skupine Egmont financijsko-obavještajnih jedinica

Krajem 2016.

KOM/

FATF je zatražio da pripremi smjernice o vezama između pranja novca i nezakonite trgovine divljom faunom i florom

Krajem 2016.

Organiziranje osposobljavanja o istragama nezakonitih financijskih tokova povezanih s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

22. Države članice osiguravaju, u skladu s preuzetim međunarodnim obvezama, da se organizirana nezakonita trgovina divljom faunom i florom u cijelom EU-u smatra teškim kaznenim djelom u skladu s Konvencijom UN-a protiv transnacionalnog organiziranog kriminala, tj. da je kažnjiva zatvorom u trajanju od najmanje četiri godine

Revidiranje i po potrebi izmjena relevantnog nacionalnog zakonodavstva

Krajem 2017.

23. Države članice, u skladu s Rezolucijom Opće skupštine UN-a, revidiraju nacionalno zakonodavstvo o pranju novca kako bi osigurale da se kaznena djela povezana s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom mogu smatrati predikatnim kaznenim djelima te da su utuživa u skladu s nacionalnim postupcima utvrđenih kaznenim zakonodavstvom

Revidiranje i po potrebi izmjena relevantnog nacionalnog zakonodavstva

Krajem 2017.

Cilj 2.4. Unapređenje međunarodne suradnje u izvršenju propisa za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom

24. Pojačanje suradnje u izvršenju između država članica i EU-ovih subjekata izvršenja te ključnih zemalja izvan EU-a, ostalih regionalnih mreža za provedbu zakona o divljoj fauni i flori te relevantnih mreža na svjetskoj razini (Međunarodni konzorcij za borbu protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom – ICCWC 23 te Međunarodna mreža za usklađenost i izvršenje propisa u području okoliša, INECE)

KOM/

Europol

Održavanje zajedničkih sastanaka na kojima sudjeluju Europol, Provedbena skupina EU-a za trgovinu divljom faunom i florom, relevantne nacionalne provedbene mreže (npr. ASEAN-WEN i radna skupina Sporazuma iz Lusake) te INECE

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM

Dijeljenje najbolje prakse u suradnji na izvršenju

Krajem 2016.

DČ/

Europol

Sudjelovanje država članica, uz pomoć Europola, u zajedničkim međunarodnim akcijama provedbe zakona

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

25. Podrška izgradnji kapaciteta za provedbu zakona u ključnim matičnim i ciljnim zemljama, uključujući provedbu unutar zaštićenih područja

KOM/

HRVP/

Pružanje stalne financijske potpore aktivnostima ICCWC-a, uključujući ocjenjivanje sustava provedbe na temelju instrumenata ICCWC-a za kriminal povezan s divljom faunom i florom te šumama

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

KOM/

HRVP/

Preporuke dane na temelju rezultata dobivenih s pomoću instrumenata ICCWC-a uzimaju se u obzir pri dodjeli ciljane potpore trećim zemljama

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

Prioritet 3. – Jačanje globalnog partnerstva matičnih, ciljnih i tranzitnih zemalja radi suzbijanja nezakonite trgovine divljom faunom i florom

Mjere

Izvršitelj

Očekivani rezultati

Vremenski okvir

Cilj 3.1.

Osiguravanje veće, učinkovitije i strateški usmjerenije potpore zemljama u razvoju

26. Osiguravanje da se nezakonita trgovina divljom faunom i florom uzima u obzir pri dodjeli financijskih sredstava EU-a u okviru relevantnih programa u područjima upravljanja prirodnim resursima, okoliša, organiziranog kriminala, sigurnosti i uprave

KOM/

HRVP

„Strateški pristup očuvanju divlje faune i flore u Africi” 24 služi kao temelj za razradu programa relevantne razvojne potpore

Razvoj daljnjih regionalnih ili tematskih strateških pristupa

Aktiviranje izvora financiranja razvojne suradnje, uključujući Europski razvojni fond, Instrument za razvojnu suradnju, Instrument za doprinos stabilnosti i miru i ostale financijske instrumente kao što je Instrument za partnerstvo, u borbi protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom unutar dogovorenih financijskih omotnica relevantnih programa, te istraživanje drugih mogućih izvora financiranja

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

27. Povećanje učinkovitosti financijske potpore za borbu protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom

KOM/

HRVP/

Održavanje redovitih sastanaka u ključnim zemljama radi koordinacije donatorskih aktivnosti

Od zemalja kojima se dodjeljuju sredstva traži se izvješćivanje o tome koliko se učinkovito mjerama protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom koje je financirao EU-u rješava taj problem (upotrebom pokazatelja kao što je broj zapljena i uspješnih kaznenih progona)

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016. 

Cilj 3.2.

Jačanje i bolja koordinacija mjera protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom te njezinih temeljnih uzroka u suradnji s relevantnim matičnim, tranzitnim i ciljnim zemljama

28. Poboljšanje dijaloga s ključnim matičnim, tranzitnim i ciljnim državama, uključujući dijalog s lokalnim zajednicama, civilnim društvom i privatnim sektorom

KOM/

HRVP/

Utvrđivanje prioritetnih država

uspostavljanje posebnog dijaloga i struktura za tehničku suradnju

Sustavno uključivanje te teme u političke i sektorske dijaloge te u sastanke na visokoj razini s ključnim zemljama ili regijama izvan EU-a

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

HRVP/

Uspostavljanje mreže središnjih točaka u predstavništvima i veleposlanstvima u relevantnim zemljama te korištenje, prema potrebi, postojećim strukturama kao što je Mreža za zelenu diplomaciju

Krajem 2016.

29. Proaktivna upotreba trgovinskih politika i instrumenata EU-a za potporu mjerama protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom

KOM/

HRVP

Preuzimanje ambicioznih obveza za borbu protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom koje je EU predložio da se uključe u buduće sporazume o slobodnoj trgovini, npr. s Japanom i SAD-om (Partnerstvo za transatlantsku trgovinu i ulaganja – TTIP)

Proaktivno nadziranje provedbe obveza povezanih s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom uključenih u postojeće sporazume o slobodnoj trgovini i u opći sustav povlastica (GSP+)

Uključivanje teme nezakonite trgovine divljom faunom i florom u bilateralne dijaloge EU-a o trgovini s ključnim partnerima i u rad Odbora WTO-a za trgovinu i okoliš

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

30. Jačanje suradnje u borbi protiv nezakonite trgovine divljom faunom i florom s relevantnim regionalnim organizacijama, kao što su Afrička unija, Južnoafrička razvojna zajednica (SADC), Istočnoafrička zajednica, Savez država jugoistočne Azije (ASEAN), i u relevantnim multilateralnim forumima kao što je Azijsko-europski sastanak (ASEM).

KOM/

HRVP

Redovno uključivanje te teme u dnevni red sastanaka na visokoj razini

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

Cilj 3.3.

Razmatranje sigurnosne dimenzije nezakonite trgovine divljom faunom i florom

31. Poboljšanje baze znanja i razvoj strategija za prekidanje veza između nezakonite trgovine divljom faunom i florom i sigurnosti

KOM/

HRVP

Pokretanje studije za poboljšanje baze znanja o vezama između nezakonite trgovine divljom faunom i florom i drugih oblika organiziranog kriminala i financiranja militantnih ili terorističkih skupina

Sredinom 2016.

KOM/

HRVP/

Dogovaranje daljnjih koraka u relevantnim forumima EU-a na temelju rezultata

Sredinom 2017.

KOM/

HRVP/

Uzimanje u obzir sigurnosne dimenzije nezakonite trgovine divljom faunom i florom u općim situacijskim procjenama za relevantne države izvan EU-a

Krajem 2016. 

HRVP/

Povećanje intenziteta suradnje UN-a i EU-a u području nezakonite trgovine divljom faunom i florom u kontekstu očuvanja mira i upravljanja krizama

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

Cilj 3.4.

Jačanje multilateralnih napora za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom

32. Potpora donošenju i provedbi jasnih odluka, rezolucija i političkih deklaracija o nezakonitoj trgovini divljom florom i faunom u okviru međunarodnih instrumenata i multilateralnih foruma

KOM/

HRVP/

Rasprava o tom pitanju u okviru:

CITES-a, uključujući, prema potrebi, potpunu potporu trgovinskim sankcijama u slučaju neusklađenosti

Konvencije o zaštiti migratornih vrsta – Akcijski plan iz Tunisa za razdoblje 2013. – 2020. o iskorjenjivanju nezakonitog ubijanja i hvatanja divljih ptica te trgovine njima na temelju Bernske konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa

važnih multilateralnih inicijativa na svjetskoj razini (UN, postupci praćenja iz Londona i Kasanea, G7, G20 itd.)

EU i njegove države članice redovito prate provedbu obveza preuzetih u tim forumima

Trajno, s prvim ciljem krajem 2016.

(1)

     Definira se kao međunarodna i nemeđunarodna nezakonita trgovina divljim životinjama i biljkama i proizvodima dobivenima od njih te s njom blisko povezani prekršaji kao što je krivolov.

(2)

      https://www.unodc.org/unodc/en/frontpage/2014/May/wildlife-crime-worth-8-10-billion-annually.html

https://cites.org/eng/international_dimension_of_illegal_wildlife_trade   http://www.gfintegrity.org/report/briefing-paper-transnational-crime/

(3)

     U Radnom dokumentu službi priloženom ovoj Komunikaciji (SWD(2016) 38) podrobnije se prikazuju opseg nezakonite trgovine divljom faunom i florom na svjetskoj razini te uloga EU-a u nezakonitoj trgovini.

(4)

     Vidjeti SWD(2016) 38

(5)

     Vidjeti SWD(2016) 38

(6)

     Rezolucije 2134 (2014) i 2136 (2014); Report of the Secretary-General on the situation in Central Africa and the activities of the United Nations Regional Office for Central Africa (Izvješće glavnog tajnika o stanju u srednjoj Africi i aktivnostima regionalnog ureda Ujedinjenih naroda za srednju Afriku), 30. studenoga 2015.

(7)

     Rezolucija 69/314

(8)

      https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/417231/kasane-statement-150325.pdf  

(9)

      https://www.g7germany.de/Content/EN/_Anlagen/G7/2015-06-08-g7-abschluss-eng_en.pdf?__blob=publicationFile&v=3 , str. 11.

(10)

     Krajnji cilj 15.7.

(11)

     Usp. Rezoluciju Europskog parlamenta od 15. siječnja 2014. (2013/2747(RSP))

(12)

     Vidjeti COM (2014) 64 i SWD (2014) 347

(13)

     Uredba Vijeća (EZ) 338/97 

(14)

     SL L 159, 20.6.2007., str. 45. – 47.

(15)

     Vidjeti SWD(2016) 38

(16)

     Vidjeti COM (2015) 497, Trgovina za sve – Prema odgovornijoj trgovinskoj i ulagačkoj politici

(17)

     Vidjeti SWD(2016) 38

(18)

     Visoka predstavnica Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku / potpredsjednica Europske komisije 

(19)

     Europska mreža državnih odvjetnika u području okoliša

(20)

     Npr. Provedbene skupine EU-a za trgovinu divljom faunom i florom, Europske mreže državnih odvjetnika u području okoliša (ENPE), Europskog foruma sudaca u području okoliša (EUFJE), Mreže Europske unije za primjenu i provedbu zakona o okolišu (IMPEL), Projektne skupine za koordinaciju aktivnosti u području zaštite zdravlja, kulturne baštine i okoliša (PARCS), EnviCrimeNeta

(21)

     Radna skupina za financijsko djelovanje

(22)

     Međuagencijska mreža za povrat imovine Camden

(23)

     Obuhvaća Interpol, Tajništvo CITES-a, Svjetsku carinsku organizaciju, Ured Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) i Svjetsku banku.

(24)

     Veće od slonova – Informacije za strateški pristup EU-a očuvanju divlje faune i flore u Africi – Sažetak, Ured za publikacije Europske unije, 2015.

Augša